nrust bij havenpool SHB groeit ING wil met franchisers gaan werken Bouw vormt vuist tegen illegaliteit Stemadvies )lrectie geeft vandaag uitleg over financiële situatie Neckermann sluit vervoerscontract Topman Microsoft bezoekt Kroes Shell en Oman ruziën over olieveld Een job tussen neon en eenarmige bandieten iFM stuit op itwassen an zwart geld .actie: 0113-315649 jtypzc.nl „ail:redacties< pzc.nl ..bus 314460 AA Goes vertentie-exploitatie: Ld-en Midden-Zeeland: 0113-315520; iWS-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. Lderdag 28 april 2005 Jeffrey Kutterink )ES - Het geduld van het per- neel n de Rotterdamse ha- ipool SHB raakt op. De finan- situatie bij het bedrijf irdt steeds penibeler en de on- i! groter. Dat komt mede om- l nog niet duidelijk is wie de B overneemt. De banen van 170 werknemers, waaronder alallen Zeeuwen, staan daar- ur op de tocht. De directie vandaag een verklaring af iide vakbonden. lijkt Wennekes. „We hebben toen als bonden met de directie afspraken gemaakt over repara tie van het financiële tekort dat toen is ontstaan. Maar nu is be sloten niets te betalen totdat er weer geld voor is. Het gaat wel om de pensioenen van bijna achthonderd mensen. Dat kan gewoon niet." Onder het personeel is inmid dels grote beroering ontstaan. Zowel over het vakantiegeld, de pensioenen, maar juist ook over de toekomst van het bedrijf. De bonden hebben voor vandaag een ledenvergadering uitgeschre ven en directeur E. Janssen van de SHB uitgenodigd nadere uit leg te verschaffen over de stand van zaken. „Hij heeft telefo nisch laten weten dat hij dat zal doen", zegt Wennekes. Boekenonderzoek Over de rol van Humares in de race om dc overname van de aan delen is Wennekes niets bekend. „Ik weet wel dat als ze niet alle aandelen kunnen overnemen, Humares afziet van de koop." Humares-directeur W. van Ges- sel was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Hij zei vlak voor de kerst nog dat de overna me van de SHB in maart rond zou moeten zijn als althans het boekenonderzoek gunstig uit pakt. Humares is in de techni sche en maritieme wereld een be grip. Het richt zich specifiek op het uitzenden en detacheren van technisch en maritiem perso neel. De ondernemingsraad van de SHB heeft een appeltje met de directie te schillen, zegt or-lid G. Ponse. „Het is fijn om te we ten dat CAO-afspraken niet wor den nagekomen. Het vakantie geld komt in twee keer en in de eerste vier maanden van 2005 zijn de pensioenen niet gerepa reerd. Lekker is dat. De directie neemt het niet zo nauw als de cao-afspraken in het voordeel zijn van het personeel. Ze houdt dan de werknemers alleen met een a-viertje op de hoogte. Ter wijl de ondernemingsraad de di rectie had verzocht het perso neel tijdens een bijeenkomst te informeren." De ondernemingsraad stond een paar weken geleden ook al op de achterste benen. Hij slaakte toen een noodkreet over de inzet van ongeschoold personeel in de havens, met name die van Rot terdam. De or stuurde daarover een brief aan de directie en het personeel van SHB, alle betrok ken ondernemingsraden in de Nederlandse zeehavens en vak bonden. HULST - Neckermann Shopping in Nederland en België en Quelle in Nederland hebben het vervoerscontract bij Fiege verlengd tot eind 2007. Het geldt voor de levering van goederen in Nederland en België. De Fiege vestiging in Hulst verzorgt voor Neckermann Shopping sinds 1 januari 2003 het vervoer van volumineu ze artikelen, zoals bruin- en witgoed, meubelen en elektra in de Benelux. Nederlandse Quelle-klanten krijgen grote re artikelen sinds de start van Quelle in Nederland, 1 juli 2003, door Fiege geleverd. Fiege levert dagelijks bij onge veer duizend privé-adressen de artikelen voor Necker mann Shopping en Quelle in heel de Benelux. BRUSSEL - Microsoft-topman Ballmer heeft dinsdag avond een onderhoud gehad met eurocommissaris Kroes (Mededinging) over de eisen die 'Brussel' vorig jaar heeft opgelegd aan de softwaregigant. Een woordvoerder zei gisteren dat de Commissie vasthoudt aan haar eis dat Mi crosoft zijn besturingsprogramma Windows moet leveren zonder het programma MediaPlayer. De autoriteiten in Brussel eisen verder dat Microsoft een deel van de broncode van Windows vrijgeeft zodat andere softwarebedrijven programma's kunnen maken die beter op het systeem aansluiten. Ook hier is volgens de Commis sie nog niet aan voldaan. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie, de Europese Commissie, legde het softwarebedrijf vorig jaar een re cordboete op van 497 miljoen euro wegens het misbrui ken van zijn dominante marktpositie. Microsoft en Brus sel bekvechten al geruime tijd over hoeveel van de bronco de moet worden vrijgegeven. ANP LONDEN - Koninklijke/Shell Groep dreigt het recht te verliezen om een olieveld in Oman te ontwikkelen. Dat meldde de Financial Times gisteren. Volgens de krant heeft de regering in Muscat het Amerikaanse Occidental Petroleum gevraagd een alternatief te presenteren na one nigheid met Shell over de ontwikkeling van het Mukhaiz- na-olieveld. Volgens de zakenkrant is er onenigheid tussen Oman en Shell gerezen over de beste manier om meer olie uit het veld te halen. Het blad citeert een bron dicht bij de rege ring die zegt dat Shell het contract 'bijna zeker' zal verlie zen. Occidental Petroleum zou een hogere productie belo ven tegen lagere kosten. De sultan van Oman, die hechte banden heeft met de Britse regering, kan het besluit van zijn regering blokkeren. Bovendien tekende Shell een paar maanden geleden een contract met Oman om de ko mende veertig jaar de velden van Blok Zes te ontwikke len. Hieronder valt ook Mukhaizna. ANP door Jeffrey Kutterink GOES - De ING Bank over weegt kantoren in Zeeland te openen volgens een franchi- se-formule. Op die manier moet het mogelijk zijn om 'weer dich ter bij de mensen te gaan staan', aldus de bank. Zo bekijkt ze ook de mogelijkheid om extra vesti gingen te openen. In elk geval wordt bij alle bestaande kanto ren weer een kas geïnstalleerd zodat mensen voortaan weer aan de balie geld kunnen opne men. Regelmatig verschijnen berich ten in de media dat banken op grote schaal reorganiseren, kan toren sluiten en grote groepen werknemers ontslaan. Soms met enkele duizenden tegelijk. Het is allemaal nodig om te kunnen investeren en een zogenaamde 'kwaliteitsslag' te maken, is de uitleg. Maar de woorden beteke nen in de praktijk veelal het slui ten van kantoren en een slechte re dienstverlening. Iets wat in toch al kwetsbare dunbevolkte gebieden als in Zeeland veel commotie en tegenstand onder de bevolking opriep. In Zeeland zijn protestacties gevoerd tegen sluitingen, maar die mochten veelal niet baten. Een schrale troost: in ruil voor een gesloten filiaal, kunnen bankzaken voor taan eenvoudiger dan ooit van uit de luie stoel thuis worden ge regeld. „We zijn als banken, dus ook de ING Bank, verder van mensen af komen te staan", erkent G. van Hoepen, dix-ecteur van ING Bank district zuidwest-Neder land. De ING Bank is onderdeel van de ING groep en heeft acht kantoren in Zeeland: Zierikzee, Goes, Middelburg, Vlissingen, Sluis, Hulst, Sas van Gent, Ter- neuzen. Er werken zon 125 men sen. „Wij hebben eveneens kantoren gesloten, ook in Zeeland en heb ben die vervangen door internet bankieren en callcentra." Een aantal ontwikkelingen liep parallel, schetst Van Hoepen. „Door de opkomst van het pin nen, kwamen minder mensen aan de balie. En de banken moesten veel geld zien te vinden om te kunnen investeren in bij voorbeeld elekti'onisch bankie- ren. Maar de banken, ook de ING Bank zijn hierin doorge schoten." Dat lieten de mensen volgens Van Hoepen dan ook massaal weten als de bank er in onderzoeken naar vroeg. De ING Bank zegt daarom een an- dei-e koers te willen gaan varen. De opmerkelijkste verandering is dat de bank met franchisers wil gaan werken, een formule die veel wordt toegepast in de detailhandel (zoals supeimark- ten) en fastfoodketens. „Het kan toor is volledig van de eigenaar. Wij zorgen voor de aankleding en de spullen die hij verkoopt." Onlangs is in Nieuwerkerk aan de IJssel een dergelijk filiaal ge opend. „We helpen de onderne mers die dat willen in het zadel. Natuurlijk moeten ze voldoen aan strenge voorwaarden. Ook zorgen we ervoor dat er geen pi-oducten worden verkocht waar we niet achterstaan." Nieuwe kantoren Het betekent nog niet direct dat er her en der in Zeeland nieuwe ING-kantoren zullen komen. „We doen op dit moment onder zoek naar waar het in Zeeland zou kunnen. Het is nog te vroeg om aan te geven welke gebieden in aanmerkingen kunnen ko men. We bekijken hoe de markt situatie is en wat een onderne mer er nog kan uithalen. Ofwel: zijn er in een gebied voldoende mensen die zouden willen over stappen. En we kijken naar de verhouding wat het kost om mensen over te halen en wat het uiteindelijk oplevert." Behalve voor nieuwe kantoren, onderzoekt de ING Bank of ook bestaande kantoren kunnen wor- den omgevormd tot een franchi- sekantoor. Om de afstand met de mensen weer kleiner te ma ken, worden voortaan alle ban ken weer uitgerust met een kas. Dat betekent bijvoorbeeld dat aan de balie van het kantoor in Vlissingen weer geld gehaald kan worden. Tot nu toe was pin nen de enige mogelijkheid. Vereen maand luidt het uur van 'de waarheid voor het 'Verdrag tot Stelling een Grondwet voor Eu- PLvaak aangeduid als de Europese Wdwet. Dit verdrag wordt pas for- "an kracht als alle 25 lidstaten 'de Europese Unie (EU) ermee heb- 'iogestemd. Op 29 mei houdt Frank- 'rijn referendum over de Europese todwet. Drie dagen later zal de Ne- «ndse volksraadpleging plaatsvin- ?*ns de laatste peilingen zal waar lijk meer dan de helft van de Ne- tonders tegen de Grondwet stern- Het gaat er dus ook bij ons om aen. In Frankrijk lijkt zich een dui- W meerderheid tegen de Grond letteren, ondanks de verwoede in gingen van president Chirac om landgenoten te overtuigen vóór te tomen. Als de Fransen inderdaad 'nee' zeggen, dan is de Grondwet voor lopig van de baan. Ruim twee jaar ver gaderen binnen de Europese Conventie en de Intergouvernementele Conferen tie is dan eigenlijk voor niets geweest. Het ligt evenmin voor de hand dat er, na nieuwe onderhandelingen en enige concessies, bij een nieuw referendum alsnog een Frans 'ja' uit komt rollen. Bij de Fransen gaat het immers om een diep maar onbestemd gevoel van onvre de. Het Franse onbehagen heeft niets van doen met de Grondwet zelf, maar veeleer met een diepgewortelde afkeer van de Brusselse bureaucratie en regel geving. Jarenlang hebben Europese politici na gelaten om een publiek debat over Eu ropa te voeren. Men vond het wel best dat de Europese burger alle besluiten uit Brussel zo gelaten over zich heen liet komen. Dat was wel gemakkelijk zo, dan hoefde men deze besluiten thuis niet te verantwoorden. Voor deze lakse houding wordt nu wellicht een ho ge prijs betaald in de vorm van een af wijzing van de Europese Grondwet. De ze grondwet is opgesteld omdat de be staande EU-verdragen niet meer vol doen, na de toetreding van tien nieuwe lidstaten een jaar geleden. De Europese Grondwet maakt de Euro pese besluitvorming een stuk efficiën ter en transparanter. Veel burgers den ken echter dat deze grondwet een voor bode is van een Europese superstaat. De politici lijken niet bij machte om de ze negatieve beeldvorming bij te stel len. Indien de Grondwet wordt verwor pen, dan blijven de huidige verdragen van kracht. De EU zal dan blijven ope reren op basis van het weinig transpa rante en onnodig ingewikkelde Ver drag van Nice uit december 2000. Een afwijzing betekent dus niet onmid dellijk een volstrekte chaos, zoals som mige economen en politici willen doen geloven. De chef-econoom van de Deutsche Bank, Norbert Walter, waar schuwde onlangs zelfs voor valutaeri- ses in de nieuwe lidstaten bij een 'nee' tegen de Europese Grondwet. Dat is volstrekte onzin, omdat de financiële markten de kans op een verwerping van de Grondwet al lang ingeprijsd heb ben. De stabiliteit van de valuta van de nieuwe lidstaten wordt veeleer bepaald door het gevoerde budgettaire en mone taire beleid in deze landen. Wat de verantwoordelijke politici ver weten kan worden, is dat zij geen duide lijk noodscenario achter de hand heb ben voor het geval dat de Grondwet het niet mocht halen in Frankrijk. Als noodscenario kan gedacht worden aan een 'Nice-plus'-oplossing, waarbij het Verdrag van Nice wordt aangevuld met belangrijke elementen die nu in de Eu ropese Grondwet staan. Zulke elementen kunnen zijn: een vaste voorzitter voor de Europese Raad van regeringsleiders, een kleinere en ge stroomlijnde Europese Commissie, een Europese minister van Buitenlandse Za ken en meer bevoegdheden voor het Eu ropese Parlement. Als de Grondwet door 80 procent van de lidstaten wordt bekrachtigd en door één of meer lidsta ten wordt afgewezen, dan 'bespreekt' de Europese Raad (van regeringslei ders) de 'kwestie'. Dat zal het Europese integratieproces weer op de bekende processie van Echternach doen lijken: vijf stappen vooruit en vervolgens drie stappen achteruit. Mijn stemadvies is daarom: zeg 'ja' tegen de Europese Grondwet! Sylvester Eijffinger maanden azen het Vlissingse mares en de Rotterdamse on- memer H. Vervat op de aande- ,van de noodlijdende pool. dens een aandeelhoudersver- lering van ruim een week ge en had er duidelijkheid moe- i ikomen. Maar die kwam niet. bonden hebben geen idee ler precies achter de schei- n speelt. [V-bestuurder R. Wennekes bikt zich grote zorgen. „De lelijkheid had er al lang moe- izijn. Er is een strijd aan de |over de rug van de werkne- s. De onrust neemt toe en de asenzijn het zat." directie gooide daarvoor de- week ook flinke olie op het x Zo kondigde het op een nertje aan dat ze het vakantie- Id in twee keer uitbetaalt. De [ft komt in mei, de andei'e Iftin juli. Pensioenen worden it meer betaald totdat er geld oris. tens heeft de directie beslo- lom de maandelijkse repara- van de pensioenen pas te be ien als er geld voor is. „Een atal jaar geleden heeft de di- ::ie geen geld afgedragen aan t pensioenfonds", verduide- ÜSTERDAM - Financieel toe- ithouder AFM vermoedt dat imige accountants, effecten- irijven en tussenpersonen in verzekeringsbranche zich be- bouden met witwassen van M.Dat beeld komt naar voren leen reeks onderzoeken naar iwaspraktijken. shad gedacht dat bedrijven regels serieuzer namen dan lis gebleken", zei AFM-voor ier A. Docters van Leeuwen lieren bij de presentatie van [jaarverslag. De toezichthou- ris vorig jaar 96 onderzoeken jonnen naar witwaspraktij - J. Daarmee verkende de AFM financiële bedxijven zich hoü- laan wetgeving om witwas- tegen te gaan en of de onder- mngen zich er niet zelf schul- aan maken. effectenbedrijven stuitte de achthouder op feiten die dui- t op witwassen. Ook conclu sie de AFM dat er een risico slaat dat geld via tussenperso- swordt witgewassen, totaal deed de beurswaak- M vorig jaar 42 maal aangif- «j justitie. In twee gevallen tof de aangifte een vermoe- ivan handel met voorkennis, 'lis een stuk minder dan in Ijaar ervoor, toen er zes aan- te werden gedaan wegens adel met voorkennis. In 2002 'Ptede AFM om die reden nog aalf keer naar justitie. ANP Kirsa Martinu aan het werk in haar dagelijkse wereld vol neon, geldgekletter en gelukzoekers. door Sheila van Doorsselaer HULST - Onder een fluorblauw pla fond, met talrijke led-lampjes als ster ren, tussen de uitnodigend knipperende eenarmige bandieten met namen als de Black Bull, Cash Wheel, Topslot en Dou ble Dutch, zit Kirsa Martinu (36). Zij is gastvrouw bij speelautomatencentrum Funtastic in Hulst. „Het is hier Las Vegas in het klein." Hoewel het nog ochtend is, zijn er rede lijk wat gasten hun geluk aan het be proeven in Funtastic. „Veelal vaste gas ten en dan voornamelijk Belgen", zegt Martinu. Zij houdt hen en de gokauto maten in de gaten via diverse beeld schermen en camera's. „Met een van de camera's kunnen we zelfs zo ver in zoomen dat we letterlijk bij iemand in zijn oor kunnen kijken." De kassaraim- te is van alle gemakken voorzien, een vals-geld detector, pin- en wisselauto maat, kleine emmertjes waar klanten hun kleingeld in kunnen bewaren en een enorme kluis. Die woi'dt in de loop van de dag steeds gespekt, terwijl de portemonnee van de klanten steeds le ger wordt. „Er zijn gasten die hier zes tien uur achter elkaar zitten, vaak nog steeds achter dezelfde gokkast ook, om dat ze denken de kast te 'kermen'. Ze hoeven niet weg, want ze krijgen van ons drankjes en broodjes. Zo blijven ze geld uitgeven. Soms pinnen ze een paar keer op een dag duizend euro en tja, dan heb ik wel eens medelijden met hen. Dat ze zelf niet blijken te beseffen foto Peter Nicolai waar ze mee bezig zijn. Soms hebben ze niet eens meer geld voor een taxi. Tja, dat wordt dan lopen." De uitstraling van Funtastic, waar met één eui'o het bedrag van maximaal 1500 euro te winnen valt, verleidt Martinu niet zelf ook een keer een gokje te wa gen. Sterker nog, dat mag ze niet eens. „Ik mag zelfs niet gokken in gelegenhe den van dezelfde automatenlevei'ancier. Dat komt omdat ik toch een bepaalde 'kennis' van de automaten heb. Ik weet hoe het systeem werkt." van onze redactie economie ODIJK - De vakbonden en werk gevers in de bouw trekken 2 mil joen euro uit om de sector te dwingen zich aan de CAO te houden. Dat heeft bestuurder M. Post van Hout- en Bouw bond CNV gisteren gezegd. De sociale partners willen op die manier onder meer illegale ar beid tegengaan. Volgens Post verdringen op dit moment duizenden kleine zelf standigen uit met name Polen hun Nederlandse collega's. Daarnaast zijn veel buitenland se werknemers /illegaal aan de slag in de sector. Vooral bouw vakkers in de drie noordelijke provincies raken hierdoor werk loos, zegt hij. Volgens een woordvoerder van werkgeversorganisatie Bouw end Nederland worden de af spraken met de bonden in de ko mende weken uitgewerkt. „Als het gaat om illegaliteit, zijn wij het volstrekt eens, dat moet je bestrijden", zegt hij. Cijfers van het Centi'um voor Werk en Inkomen, het voormali ge Arbeidsbureau, laten indei1- daad zien dat de wei'kloosheid onder bouwvakkers eind voiig jaar harder opliep in het noor den dan in de rest van Neder land. Overigens was dat ook eind 2003 ook het geval. Zowel in het voorjaar van 2003 als in het vooi-jaar van 2004 daalde het aantal werklozen in de bouw juist harder in het noor den dan elders. ANP Tot Golden Tulip Heeft Golden Tulip al eens op 50 zee Westduin 1 Koudekerke (Dishoek) T. 0118-552510 F. 0118-552776 westduin@zeelandnet.nl www.westduin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23