Waterplannen samengevoegd PZC Proefvaart van oude, nieuwe pont Vlissingen moet potje aanvullen Meiden in de techniek Willibrordcollege krijgt gebouw Zuidwesthoek erbij Ga spierziekte A.L.& te lijf Giro 100 000 Onderzoekscentrum, opleiding en zeeaquarium op Neeltje Jans JA, IK HELP HET KIND VAN DE REKENING! crV~ 4 donderdag 28 april 2005 door René Schrier NEELTJE JANS - Verschillen de initiatieven die al kortere of langere tijd in Zeeland rondzin gen moeten gebundeld worden op Neeltje Jans. Het gaat dan om plannen die iets met water in de breedste zin van het woord te maken hebben. Suggesties zijn een Noordzee- aquarium, maar ook een schelp dierenonderzoekscentrum en een studiecentrum van de HZ-opleiding aquatische eco- technologie. (studentenhuisves ting. Verder kan gedacht wor den aan bundeling van activitei ten van het waterschap, rijkswa terstaat, het Rijks Instituut voor Kust en Zee en het Rijks Insti tuut voor Visserij Onderzoek. Een ander gegeven is dat het Topshuis (nagenoeg) leeg komt. Dat gebouw zou bij de plannen betrokken kunnen worden. Inmiddels is een eerste oriënte rende bijeenkomst belegd van mensen wier plannen of initiatie ven hierin zouden passen. Initia tiefnemer is J.B. Mandos van de Hogeschool Zeeland. Die bijeen komst had vooral de bedoeling de verschillende plannen die le ven te inventariseren en eens te kijken in hoeverre de neuzen één kant op kunnen wijzen. Mandos ziet zelf wel. wat in een studie- en onderzoekscentrum. Daarin zou plaats kunnen zijn voor mensen van de aquatische ecotechnologie van de HZ, maar ook ook een vestiging van de Toerisme opleiding van de hoge school in Breda en studenten die zich nu al bezighouden met schelpdierenonderzoek via de hogeschool in Wageningen. Een van de deelnemers aan de oriënterende vergadering was T. Verbree. Hem lijkt het idee wel wat, al was het alleen al omdat de schaal- en schelpdierensec tor zich ook op diep water aan het oriënteren is. Omdat deze sector naarstig bezig is met een koerswijziging sluit hij niet uit dat er in de toekomst behoorlijk wat onderzoek verricht zal moe ten worden. Dat kun je dan pri ma doen op een plek waar toch al veel kennis en expertise ge bundeld is. B. Meijering heeft plannen voor een groot Noord- zeeaquarium bij Wilhelmina- dorp. Ook hem is gevraagd eens na te denken over een mogelijke vestiging op Neeltje Jans. Meije ring staat op zich niet negatief tegenover bundeling van zijn ini tiatief met onderzoeksfacilitei ten. Daar was hij zelf ook al mee bezig. Toch heeft hij de voorkeur voor Wilhelminadorp, als het gaat om de realisatie van het aquarium. Hij zal wel aan vervolgbesprekingen over de plannen op Neeltje Jans mee doen. Ook J. Ventevogel die zich sterk maakt voor een Aquatisch Edu catief Centrum (AEZ) in Vlissin- gen nam deel aan de vergade ring. Ook hij houdt vast aan zijn oorspronkelijke locatie Vlissin- gen, al geeft hij toe dat Neeltje Jans voor veel mensen een haast magische klank heeft. Hij zet vraagtekens bij de haalbaarheid van het idee van de hogeschool. Daarnaast merkt hij op dat de initiatiefgroep voor AEZ ook verplichtingen heeft jegens de gemeente Vlissingen, die vol gens hem ook helemaal niet staat te springen om het initia tief van de hogeschool. Andere deelnemers aan de vergadering waren A. van der Hoef van Wa terland Neeltje Jans en R. Plat- schorre op persoonlijke titel. door Cees Maas TERNEUZEN - De oude veer- verbinding tussen Zuid-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen is er straks weer. Maar anders. De pont van weleer is een pontje ge worden en brengt nu fietsers en dagjesmensen van overkant naar overkant. Gisteren hield het nieuwe veer Hans- weert-Perkpolder haar eerste proefvaart. Een impressie. De Westerschelde is zo prachtig vandaag. Groene, bijna transpa rante golven met witte schuim kragen. Zuigende stroomgeulen. Meeuwen en visdiefjes wrieme len in de lucht. Een enkele aal scholver. En een frisse zuidwes ter van zes Beaufort. Het gaat tekeer hier, maar dat moet ook. De Scheepvaartdienst gaf vanochtend een stormwaar- schuwing. Mooi. Niets beter dan een ouderwets Zeeuws stormpje om een proefvaart als deze ook werkelijk te benutten. De kerktorens van Ossenisse, Kruiningen en Waarde steken boven de deltadijken uit als puntmutsjes. En kijk, ginds op de drooggevallen Plaat van Osse nisse draaien drie zeehonden zich ruggelings met het aprilzon netje mee. „Zeeland is toch mooi", zucht Teun van Elsacker, leunend op de reling. „Daarom wonen we hier ook", zegt Bas van Liere ge nietend. „Zeeland is fantas tisch, maar wij als gemeente zou den meer met het water kunnen doen", zegt Kees Knuit. De laat ste spreker is wethouder te Rei- merswaal. Hij beheert daar de portefeuille 'Ruimte'. En er is een boel ruimte te beheren, hier op de wijde baren. Teun van Elsacker is projectlei der van het succesvolle project 'Fiets een rondje met een pontje' van het Bureau voor Toerisme Zeeland: Je zou hem een pionier kunnen noemen. Want hij begon in 1997 met de organisatie van het eerste pontje, de Hector uit Wemeldinge. Vandaag staat hij in volle wind op het dek van het twintigste schip van de vloot, dat in de zomer reizigers ver voert door heel het zuidweste lijk estuarium. Bas van Liere tenslotte is water schapsman, zeiler, en bestuurs lid van 'Rondje Pontje' zoals de heren zelf hun project noemen. Alle drie zijn ze geboren aan het water. Het zijn mannen van het water, dat altijd roept. Over het schip, want daar gaat het vandaag om. Dat moet voor al zeewaardig en veilig zijn. Want je steekt niet zomaar even met een willekeurige boot de 'De Onderneming' vaart de haven binnen van Perkpolder tijdens de eerste proefvaart. verraderlijke Schelde over. Dat vergt zeevaardigheid van de schipper en zeewaardigheid van het schip. Dit schip doet het soe pel, bijna fluisterend. Wij zijn te gast op oude, maar bijna geheel gemoderniseerde 'De Onderneming' (zestig meter lang, 5,50 meter breed, een ton nage van 155). Ze liep als beurt schip in 1928 van stapel in Zwol le en heeft sindsdien alles ge daan wat een binnenschip zoal doet. De laatste jaren voer ze ook als toeristisch pontje, maar dan tussen Hellevoetsluis en Middelharding. Nu zal ze vanaf 3 juli tot vrijdag 2 september driemaal daags tussen Perkpol der en Hans weert varen. De schipper, Laurens de Brou wer, raadpleegt zijn radar scherm in de stuurhut. „Je moet de grote scheepvaart hier goed in de gaten houden, want die grote boten zijn zo bij je", zegt hij. De stuurhut is voorzien van alle moderne navigatieappara- tuur. De schipper heeft zwaar geïnvesteerd in nieuwe spullen voor hij het contract met Rondje Pontje tekende. Ook beneden- deks is het proper en gezellig. Ria, de vriendin van Laurens, zwaait de scepter in haar gloed nieuwe roestvrijstalen keuken en haar varende restaurant. „Koken voor veertig man tege lijk is hier geen probleem", zegt ze. En ze laat foto's zien van een warme zomerdag in Middelhar- nis waar lange rijen fietstoeris- ten op de kade wachten om te worden ingescheept. „We hopen dat dat hier ook zo wordt", zegt Ria. De drie mannen op het dek bui gen zich over kaarten. Want er foto Peter Nicolai moet nog een geschikte aanleg plaats komen buiten de zeeslui zen in Hansweert en ook eentje in de oude veerhaven van Perk polder. „We hopen dat we op tijd in juli daarmee klaar zijn, maar het is kort dag", zegt Teun van Els acker. En De Onderneming glijdt lang zaam de veerhaven van Perkpol der in. Proefvaart geslaagd. Ons omringt de haven. De illusie van een weerzien. De pont is weer te rug. Alleen een maatje kleiner. Voor infowww.de-atol.nl door Frank Balkenende GOES - Het Sint Willibrordcol lege in Goes mag het pand van de voormalige basisschool Zuid westhoek aan de Bessestraat ge bruiken om de toestroom van leerlingen het komende school- seizoen op te vangen. Het popu laire, katholieke Willibrordcolle ge groeit de laatste jaren als kool en moet steeds noodgrepen toepassen om leerlingen te huis vesten. Om de nood voor het leerjaar 2005/2006 te lenigen, geeft de ge meente de leegstaande school aan de Bessestraat in bruikleen. Burgemeester en wethouders hebben dat deze week besloten. De gemeente is verantwoorde lijk voor de huisvesting van scholen op haar grondgebied. De voormalige Zuidwesthoek, ei gendom van de gemeente, deed tijdens de bouw van het nieuwe ROC dienst als kantoor voor de projectleiding. Pendelen Rector J. Brand van het Sint Wil librordcollege is blij met het be sluit van het college van B en W. De Zuidwesthoek ligt vlakbij het hoofdgebouw, wat Brand een belangrijk voordeel noemt. „De school ligt op loopafstand, zódat leerlingen gebruik kun nen maken van de faciliteiten in het hoofdgebouw. Dat is beter dan een nevenvestiging elders in de stad. Als leerlingen moeten pendelen over grote afstand ver hoog je automatisch de risico's in het verkeer en dat willen we liever voorkomen." Aan het verouderde gebouw moet nog wel het een en ander worden verspijkerd. Bovendien wil het Sint Willibrordcollege twee semi-permanente units er bij plaatsen om overblijf ruimte te scheppen. De school voor voortgezet onder wijs is voor komend seizoen uit de brand, maar volgend jaar doe men nieuwe huisvestingsproble men op. De school blijft volgens de prognoses groeien en dat vergt andermaal extra ruimte. Dit jaar komen er naar vent ting honderd extra leerlu bij, volgend jaar een zelfde tal. De school telt komend zoen 1400 leerlingen, in J naar schatting boven de 1 Vorig jaar werd de school rast door de aanmelding 340 brugklassers tegenover in het schoolseizoen daars In allerijl werden negen noa kalen neergezet op het eigen rein. Hoewel het Willibrordo ge twee jaar daarvoor eenj we vleugel had aangeboa bleek de school toch te 1 vooral omdat de aanbouw u plaats kwam van oude nood len, zodat er eigenlijk houli steen werd geruild. Het Willibrordcollege zit dj zij het eigen succes in een raai van noodverbandjes le« om alle leerlingen te km huisvesten. Rector Brand is zich blij dat ouders en leet gen kiezen voor 'zijn' sdj maar erkent tegelijktertijd de gebouwensituatie steedso: plexer wordt. Eigenlijk u school toe aan een nieuw bouw. Het huidige hooi bouw stamt uit 1960 en voli niet meer aan de huidige on wijseisen en groepsgewijze.) jectmatige leermodules.- In zin kijkt Brand wel eens een afgunstig oog naar de bj man: het ROC. Nieuwbouw staat voorlopig op de agenda, laat wethó M. 't Hart (PvdA, onderwijs) ten. Hij wil eerst het onderzoek! de zogeheten doordecentra! tie van rijksgelden voor on wijs afwachten. Het Goese derwijsveld bekijkt moraa of het doorsluizen van rijksb getten naar schoolbesturen gelijk is, zonder dat bepai scholen hierdoor in finam problemen komen. Nu koml rijksgeld bij de gemeente recht, die in samenspraak het onderwijsveld bepaalt™ de inzet van die gelden hardst nodig is. Vooral hetvo gezet onderwijs wil graag over de rijksgelden kunnen schikken. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het saldo van de algemene reserve van de ge meente Vlissingen is aanzienlijk lager dan de laatste jaren het ge val was. Voorgaande jaren hield de gemeente vast aan minimaal 5 miljoen euro reserve, maar op 31 december 2004 noteerde de gemeente 3,1 miljoen euro. „De opbrengst uit de verkoop van de vismijn is inmiddels toe gevoegd aan de algemene reser ve, waardoor we weer op ruim vier miljoen euro zitten", zei wethouder P. van der Maden (WD) deze week in een extra raadsvergadering. Het college van B en W heeft geld uit de algemene reserve ge pakt, om het tekort van de jaar rekening over 2004 aan te vul len. Eerder werd bekend ge maakt dat dat tekort ruim 1 mil joen euro bedraagt. Zware tijden De wethouder ontkende niet dat Vlissingen financieel zware tij den doormaakt. Aan de voora vond van enkele grote projec ten, zoals de ontwikkeling van het Spieghelkwartier (het voor malige KSG-terrein), is het zin vol om een goed gevulde spaar pot te hebben. Van der Maden: „Maar voor bijvoorbeeld het Spieghelkwartier hebben we in onze exploitatiebegroting al en kele jaren achter elkaar kapi taal gereserveerd. In dezelfde be groting voor het Spieghelkwar tier hebben we ook een post on voorzien opgenomen." Wel zal de algemene reserve via een stappenplan spoedig weer op acceptabel niveau gebracht worden. De provincie heeft als toezichthouder van de gemeente de reserve voor Vlissingen op mi nimaal vier miljoen euro ge steld. De gemeenteraad heeft een drietal jaren geleden met het college van B en W de af spraak gemaakt dat het wense lijk is voor Vlissingen om niet minder dan 5 miljoen euro reser ve te hebben. Vlissingen moet nu dan ook naar een vorm zoe ken, die tot structurele bezuini gingen leidt. De gemeenteraad heeft nog be denktijd over de posten waarop bezuinigd moet worden. De frac ties wachten eerst het bezuini gingsvoorstel van het college af, dat verwerkt is in de voorjaars nota. Dat voorstel zal vóór 18 mei in hun bezit zijn. Op die dag wordt een extra commissieverga dering gehouden waarin de keu zes voor de bezuinigingen wor den besproken. Op maandag 6 en donderdag 9 juni moeten bij de behandeling van de voorjaarsnota de beslis singen voor de bezuinigingen worden genomen. YERSEKE - Vrouwen gezocht voor mannenwerk. Met die slo gan probeerde de overheid het vrouwelijke deel van de bevol king jaren geleden aan te zetten tot een baan in bijvoorbeeld de techniek. Echt geholpen heeft het niet, maar in Zeeland zijn nog altijd genoeg meiden die interesse heb ben in technische zaken. Zo doende brachten negen meiden, van acht tot twaalf jaar, die lid zijn van de Technika 10-clubs in Nisse en Oudelande gisteren een bezoek aan scheepswerf Van Os in Yerseke. Daar keken ze vol bewondering naar de WR 238, een kokkelschip, dat vanwe ge de malaise in de kokkelsector wordt omgebouwd tot binnen vaartschip. De scheepswerf bouwt ook nieu we schepen, zo vertelde mede werker Peter Hage. „En hoe lang doen jullie daar dan over?", vroeg één van de mei den. De verbazing was groot toen Ha- ge vertelde dat het niet meer dan drie maanden duurt. Hij ver klapte wel dat het bedrijf dan tientallen tijdelijke krachten aantrekt. „Dat redden we na tuurlijk niet met de dertien men sen die hier in vaste dienst zijn." De meiden bezochten eer der op de dag ook al de Ooster- scheldewerf in Goes. Ze deden dat in het kader van de zogehe ten Girlsday. In heel Nederland gingen meiden die lid zijn van diverse Technika 10-clubs op ex cursie. foto Willem Mieras t.n.v, A.L.3. Centrum-Amsterdam samenwerking met het Prinses Beatrix Fonds O Ik word donateur en ontvang de gratis nieuwsbrief. Ik machtig u om per maand kwartaal halfjaar jaar af te schrijven van het rekeningnummer hiernaast (minimaal €25,-per jaar). I Ik help met een gift en machtig u om af te schrijven van het rekeningnummer hiernaast. Ik betaal mijn donatie of gift na ontvangst van een acceptgiro. Naam: M OV Straat: J Postcode: J Plaats: E-mail: Rekeningnummer: I A.U.B. invullen en aankruisen wat van toepassing is. Stuur deze bon in een envelop naar: jantje Beton, fiim 10/>7 I Antwoordnummer 8489,3500 VW Utrecht. Een postzegel hoeft niet, maar mag wel. Graag zelfs! Niet als het aan Jantje Beton ligt. Want wij helpen kinderen vóórdat het mis gaat. Met speelvoorzieningen en speciale kin derprojecten. Met een gezellig dagje uit en een weekje vakantie kamp. Want door samen te spelen, leren ze samen te leven. Heel belangrijk voor later. Het voorkomt dat kwetsbare kinderen in de verdrukking komen en op het verkeerde pad raken. Of dat ze onhandelbaar worden en van kwaad tot erger vervallen. Al deze projecten kosten veel geld. Daarom vragen we u alstublieft om een bijdrage. Want alleen dan worden kinderen als Cathy en Redouan niet het kind van de rekening. Kijk voor meer informatie: www.jantjebeton.nl Cathy en Redouan wonen in een achterstandswijk. Zonder speeltuin of voetbalveldje. Wel is er veel criminaliteit. En een gevaarlijk pleintje vol gebruikte drugsspuiten. Worden Cathy en Redouan door deze omgeving straks het kind van de rekening?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18