SieMatic ommelesteam pakt wijken aan Jongens willen gewoon blijven sleutelen Individueel Design Golfpark bij kwekerij Arduin Onduidelijkheid over cijfers verkeersdoden wil burgers beter bij oplossen van problemen betrekken ibraak in boten Vlissinger krijgt 9 maanden Politie onderzoekt brandstichting Werkstraf na meenemen kinderen Polderhuis wint Cultuurfondsprijs zeeuwse almanak Verbod editie Walcheren De jongens en hun vrienden bij de garagebox, foto Lex de Meester Radjan heeft bij een van die be- woon hier om de hoek en mocht zoekjes een boete van vijftig eu- het niet eens gaan halen. Bela- ro gekregen omdat hij geen iden- chelijk toch titeitsbewijs op zak had. „Ik Sleutelen in een garagebox met (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 vanmiddag 28 april I 16.00 uur" II ILnald i Giphart vanaf 17.30 uur ÏBrasseriemenul I met aspergesoep en runderstoofvlees of 1 wrap en ijs I 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 Popmuziekquiz 1 vrijdag 29 april start tentoonstelling Opeens was I alles anders over bombardement en l wederopbouw van l Middelburg zaterdag 30 april geopend tot 16.00 uur zondag 1 mei 10.00-17.00 uur [Boekenmarkt! duizenden boeken tegen bodemprijzen 13.00-17.00 uur koopzondag bekijk ook onze website aww.drukkeriimiddelburg.nl fj.| lorEdith Ramakers «JSSINGEN - De burgers moe- izin krijgen om mee te wer- n aan een leefbare wijk. Met leus Zeggen wat we doen, tn wat we zeggen, wil de ge- j alle Vlissingen de burgerpar- ipatie een nieuwe impuls ge- i, De wijkgerichte aanpak -v ukt plaats voor probleemge- f Mc aanpak. In het hommelesteam zit een vas te afvaardiging van de gemeen te, de politie, de welzijnsorgani satie Palladium en woningcorpo ratie l'Escaut. „Die selecte groep wordt uitgebreid met spe cialisten als het probleem erom vraagt. Met maatschappelijke werkers of bijvoorbeeld de schoolleiding." In Sterkenburg is het hommelesteam al als een soort pilot ingezet. Een groep jongeren, van 8 tot 25 jaar, be zorgt al een jaar of vier overlast in Sterkenburg en omgeving. „De bewoners zijn het meer dan beu en vorige week is het bijna uit de hand gelopen", zegt Van Dok-van Weele. Een aantal be woners nam het heft in eigen hand door te dreigen met hard handig ingrijpen. Ze eisten dat de rust terugkeerde in hun omge ving. „We winnen door deze aanpak aan snelheid", zegt Van Dok-van Weele. De gemeente verwacht dat problemen door deze nieuwe aanpak kunnen worden voorkomen. Onrust, ver vuiling, vereenzaming en onvei lige situaties worden sneller op gemerkt. „Het speciale team bouwt kennis op, signaleert mis standen sneller en kan eerder be ginnen aan de oplossing van het probleem." Het hommelesteam betrekt de 'juiste personen erbij'. „Te vaak kwam het voor dat er al te lang geprobeerd was om een oplos sing voor een probleem te vin den." Bestuurders of specialis ten werden er te laat bij betrok ken. „We konden dan niet veel meer doen dan puinruimen", stelt Van Dok-van Weele. „Dan verlies je het vertrouwen van de mensen. En terecht, want er wordt te lang met hen gesold." De twee nota's worden behan deld in de commissievergade ring openbaar bestuur van maandag 13 juni. - dier 1 buurtcomités en wijkraden jren bestaan. „We gaan die nités anders benaderen", Ize. „We willen sneller pro- men helder hebben, die be- men en ze aanpakken. Dat eurt met bewoners, leden 1 i comités en, indien het een L ligheidskwestie betreft, het Spesteam." MMENEDE - In de haven Bommende bij Zonnemaire igebroken in twee boten. Uit schepen zijn diverse spullen tolen, waaronder waadpak- laarzen en een klein geldbe- de deur open is toegestaan, zegt een woordvoerder van de politie Zeeland. „Maar die jongens ver oorzaakten geluidsoverlast." Een aantal keren klaagden buurtbewoners over het heen en weer rijden van scooters en een enkele keer ook over het geluid van een radio. Van op eigen houtje optreden van agenten is volgens haar geen sprake. „Zon der melding doen wij niks." Bij de jongens heeft zich nog nooit een boze buurtbewoner ge meld. „Ze komen wel kijken uit belangstelling. We hebben zelfs van iemand hier uit de buurt een scooter gekregen die we he lemaal uit elkaar mochten halen voor de onderdelen." Omdat ze graag hun hobby wil len blijven uitoefenen, hebben ze zelf in de buurt rondge vraagd wie er last van had. „Wij hebben niemand gevonden." Starten De jongens zijn van goede wil, zeggen ze. Met hun vrienden die kapotte scooters komen brengen of komen kijken, is afgesproken dat ze de motor nog voor de ga rage uitzetten en dan langzaam aan komen rollen. „We starten unze scooters alleen thuis en als we hier wegrijden." De jongens erkennen dat het met zes of zeven man op de stoep wel op een hangplek be gint te lijken. Radjan: „Een voet- balkooi zouden we wel willen, maar die mocht hier een jaar ge leden niet komen. We willen ge woon een plek hebben waar we niet worden weggestuurd." 0113-315649 31, 4460 AA Goes 0113-315520; 0114-372770; ionaal: 020-4562500. mderdag 28 april 2005 Wieester A. van Dok-van de: „Speelt er een ernstig leem in een wijk, dan zet- :we er direct een speciaal n op. Noem het een soort f imelesteam." [H leren presenteerde Van :-van Weele de nota's burger- licipatie en Integrale veilig- Ze liggen in eikaars ver gde, maar het vertrekpunt is bevordering van de burger- fleipatie. enieuwe aanpak behoren de [wethouder en wijkambte- •tot het verleden. „Voor bur- jwas het onduidelijk wie ver- woordelijk is voor hun wijk. g ene keer hadden ze met een wethouder te maken en een !re keer, als er bijvoorbeeld winkelcentrum werd ge vel, dan werden ze voor in- latie verwezen naar de wet- ider economische zaken." Schadebedrag is onbekend, feèfstal is tussen dinsdagmid- 'f vijf en gisterochtend [negen gepleegd. De midgetgolfbaan bij kwekerij Overwater van Arduin in Middelburg werd gisteren feestelijk met ballonnen en muziek geopend. foto Lex de Meester door Selma Osman MIDDELBURG - Miles van En gel (17), Radjan Bisoen (18) en Noèl Wijs (16) uit de Middel burgse wijk Dauwendaele be grijpen er niets meer van. De po litie maakt het de jongens onmo gelijk om hun jongste hobby uit te voeren: het sleutelen aan scoo ters in een garagebox aan de Meanderlaan. Maandag kregen ze van agenten te horen dat de deur dicht moest, of een boete. In de garagebox is geen stroom en dus geen licht. De deur dicht houden betekent, het einde van de hobby, zeggen de drie Middel burgers zwaar teleurgesteld. De jongens hadden de hobby juist bedacht omdat ze rondrijdend op hun scooter overlast veroor zaakten voor de buurt. „En als we op het pleintje van de Iris- school rondhingen of voetbal den, hadden kleine kinderen weer last van ons", zegt Miles. Zijn moeder had een garagebox waarin de jongens een maand ge leden mochten gaan knutselen aan hun scooters en die van vrienden. Een nuttige hobby, vinden ze. „Want je leert er ook nog wat van." Het steekt de jongens dat er re gelmatig agenten langskomen die zeggen dat de deur dicht moet, of op zijn minst halfdicht. „Ze willen ons gewoon wegheb- ben", zegt Radjan. „Want. de buurman die ook met de deur open sleutelt, heeft nergens last van. Bij de volwassenen gaan ze niet eens kijken." baan. Het mini-golfparkje is bedoeld om de cliënten van Arduin, die op de kweke rij werken, meer in contact te brengen met andere mensen. Precies volgens de fi losofie van Arduin. De medewerkers van de kwekerij hebben de baan zelf aangelegd. „Dat heeft heel lang geduurd", vertelde zorgmedewerker J. Wondergem. „Meer dan een jaar. Dat is echt met bloed, zweet en tranen ge gaan. Het moest allemaal tussendoor, we hadden het al druk met het gewone werk, tuinaanleg en onderhoud." Het re sultaat is een echt golfpark, de banen lig gen verscholen in het groen, een waterval klatert, speciale planten moeten deze zo mer vlinders lokken. „Het is zonde om zo'n mooi terrein voor jezelf te houden", zei Wondergem. „Het is de bedoeling dat de golfbaan meel mensen naar de kwekerij trekt, om nog meer integratie te krijgen. Tijdens de ope ningstijden is het park gewoon vrij toe gankelijk. Er zijn al veel mensen uit de buurt die hier even op een bankje komen zitten, er zijn er zelfs die komen pick nicken en de eerste trouwreportages zijn al gemaakt." Voor kinderen is een speur tocht uitgezet langs de banen. De Midgetgolfbaan is op werkdagen open tussen 9.00 en 17.00 uur, op zater dag tussen 10.00 en 16.00 uur. Een kaart je kost €2,50. (Advertentie) door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Met ballonnen, muziek en een feestje is gisteren de midgetgolf baan bij kwekerij Overwater in Middel burg geopend. De baan heeft dertien holes, allemaal met een eigen thema en een bijbehorend gedicht. Er is onder meer een spinnen- baan, een kikkerbaan en een vlinder- KERY |Beeld &Geluid MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 41-jarige inwoner van Vlissingeh voor afpersing, bedreiging en geweld veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De Vlissin ger raakte vorig jaar in conflict met twee werknemers over hun salaris. Toen hij erachter kwam dat een van hen op adressen zelf het geld incasseerde en niet met hem afre kende, pakte de ondernemer op gewelddadige wijze de portemonnee van zijn werknemer af. Ook het tweede slachtoffer maakte kennis met de gewelddadige aanpak van zijn baas. MIDDELBURG - De politie onderzoekt of de brand in een schuur bij een woning aan de Turfkaai in Middelburg dinsdagavond is aangestoken. De bewoners ontdekten rond elf uur dat het golfplaten dak van de schuur in brand stond. De brandweer kon voorkomen dat de vlam men naar de woning oversloegen. Na een uur was de brand onder controle. Het dak en de achterwand van de schuur zijn verwoest. Er is ook schade aan een motor die in de schuur geparkeerd stond. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van het Duitse Waldniel is gisteren door de Middelburgse rechtbank voor het onttrekken van twee jonge kinderen aan het ouderlijk gezag veroordeeld tot tweehonderd uur werk straf en vijf maanden voorwaardelijke. Die straf had het OM ook geëist. De man had vorig jaar juli in Scharendij- ke de kinderen bij zijn ex-partner weggehaald en meege nomen naar Duitsland. De reden was dat de kinderen niet goed zouden worden verzorgd. De kinderen zijn terug bij de moeder. MIDDELBURG - Dijk- en oorlogsmuseum Polderhuis in Westkapelle heeft gisteren de Cultuurfondsprijs van de Heemkundige Kring Walcheren gekregen. Dit gebeurde bij de jaarvei-gadering in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. De prijs wordt eenmaal per drie jaar uitgereikt aan een persoon, een groep personen of een instelling, die zich vrijwillig heeft ingezet voor het behoud, versprei ding en bewustwording van het Walchers cultuurgoed. De prijs bestaat uit een bedrag van 1500 euro, een oorkon de en een publicatie in het kwartaalblad van de Heemkun dige Kring Walcheren. Er waren negen andere nomina ties. In de jury waren de stichting Cultureel Erfgoed Zee land, het Zeeuwse Landschap en de Bond van Nederland se Architecten vertegenwoordigd. door Ben Jansen MIDDELBURG - „Kun jij het uitleggen?", vraagt Henk Rhe- bergen van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) een tikkeltje mis moedig. „Ik niet." Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat en het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben gisteren de cij fers bekend gemaakt over het aantal verkeersdoden in 2004. Die komen - in elk geval wat Zeeland betreft - niet overeen met de aantallen die het ROVZ eind 2004 heeft verstrekt. Het verschil is twee verkeersdo den. V&W en CBS komen op 25 doden; het ROVZ heeft er 23 ge registreerd. Rhebergen: „Het is dat er achter die cijfers veel per soonlijk leed schuilgaat. Anders zou je erom moeten lachen." Het ROVZ baseert zich bij de tel ling van het aantal verkeersdo den op informatie van de poli tie. V&W en CBS doen dat ook, maar gaan er - om redenen die Rhebergen niet kent - van uit dat de registratie door de politie niet alle verkeersdoden omvat. Daarom passen ze op die cijfers een statistische verhoging toe. Dat is de verklaring waarom vol gens het ROVZ het verkeer in 2000, 2001 en 2002 in Zeeland respectievelijk 35, 35 en 29 do den eiste en het ministerie en het cijferbureau in deze jaren steeds op één meer kwam. In 2003 deed zich het omgekeer de voor: het ROVZ zat één dode hoger dan V&W/CBS (26 tegen 25). Ook dat valt te verklaren. Rhebergen: „Er is ten onrechte een slachtoffer niet meegeteld omdat het ongeluk zich niet op de openbare weg zou hebben voorgedaan." Ambulance En dan het verschil van twee do den tussen de cijfers van het ROVZ en V&W/CBS over vorig jaar. Rhebergen: „Allereerst is er sprake van de statistische ver hoging met één dodelijk slacht offer. Verder is een overledene meegeteld die niet aan de gevol gen van een verkeersongeluk is overleden, maar door een be drijfsongeval. De ambulance waarmee het slachtoffer naar het ziekenhuis werd vervoerd, raakte betrokken bij een ver keersongeval. Daarom is dit ge val incorrect als een verkeersdo de geregistreerd." Rhebergen is ongelukkig met de niet overeenkomende cijfers. „Gelukkig blijft wel de tendens duidelijk zichtbaar dat het aap tal verkeersdoden daalt, lande lijk en in Zeeland." Dit jaar zijn tot dusver vijf per sonen als gevolg van een ver keersongeluk omgekomen. Vo rig jaar waren het er in de perio de tot eind april zes. Het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland kijkt bij voorkeur naar een periode van twaalf maan den omdat daar de drukke zo mermaanden en het soms glad de winterseizoen in zitten. De af gelopen twaalf maanden lieten 22 personen het leven bij een verkeersongeluk. De Bevelandse man is de vijf tig reeds ruimschoots gepas seerd. Maar hij voelt zich nog jeugdig en gaat geen uitda ging uit de iveg. Dus schafte hij zich r we berichtten er op deze plaats al eerder over - een drumstel aan en slaat sindsdien met krachtige rof fels de stilte in zijn dorp aan flarden. Sporten doet hij sinds kort ook weer. Die waaghalzerij is hem echter duur komen te staan: een blessure aan de pols en een kwetsuur aan de elleboog. Teneinde het genezingsproces te versnellen heeft hij zich on der behandeling gesteld van een fysiotherapeut. Die hem zeer resoluut een drumverbod oplegde. In de buurt is men met een in zamelingsactie begonnen om een fraai bloemstuk te kun nen kopen. Voor de fysiotherapeut.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13