>zc Richtlij n-Bolkestein lijkt ten onder te gaan Home boos over uitslag igrena-onderzoek Laatste Syrische militairen vertrekken uit Libanon Hoop op overlevenden van treinramp Japan vervlogen Uitslag verkiezingen Togo leidt tot rellen Al Zarqawi zou ontsnapt zijn aan Amerikaans leger Schroder en Chirac beschouwen regel als afgedaan i lerlusconi: erkiezingen i mei 2006 panje pakt m-nazi's op Doden bij overstromingen Ethiopië Servië tegen referendumplan Vanuatu schaft bruidsschat af Doden door busongeluk Weigering trouwen homo's Vlaanderen overschrijdt ook EU-norm fijn stof Dode bij Duits treinongeluk WASHINGTON - Abu Musab al Zarqawi zou onlangs zijn ontsnapt aan Amerikaanse militairen. Dat meldde het \nierikaanse televisiestation ABC gisterochtend vroeg. Wel werden geld en een lap- iopcomputer van de gezochte jordaniër in beslag genomen. Pe Amerikanen houden Al Zarqawi verantwoordelijk een hele reeks aanslagen in Irak. fe De leider van Al Qaeda in !iak ontsnapte aan de Ameri- janen op 20 februari toen hij o weg was naar een ontmoe- ag in Ramadi in de soenniti- k ghe provincie Al Anbar. Wel rerden een chauffeur en een jjfwacht van hem aangehou- i; De Amerikaanse autori tten hebben 25 miljoen dol lar beloning op het hoofd van Al Zarqawi gezet. woensdag 27 april 2005 tonze redactie buitenland De Amerikanen hadden een tip gekregen over de bijeen komst. De eenheid Task Force 626, die speciaal belast is met het opsporen van Al Zarqawi, had manschappen in de omgeving gelegerd en mobiele controleposten rond Ramadi opgesteld. Volgens het station waren ook onbe mande vliegtuigen in de lucht om de buurt in de gaten te houden. Kort voor de geplande bijeen komst werd een auto tot stop pen gedwongen toen hij een controlepost naderde. Op het zelfde moment keerde een ter reinwagen die een paar hon derd meter achter het aange houden voertuig reed. De Amerikanen gaan er nu van uit dat. Al Zarqawi hierin zat. De achtervolging werd inge zet en de auto moest na een paar kilometer stoppen. Maar Al Zarqawi zat niet meer in de terrëinwag en.ANP van onze redactie buitenland PARIJS - De richtlijn-Bol - kestein over vrij dienstenver keer binnen de Europese Unie komt er niet zoals de voormali ge Europees Commissaris die had bedacht. De minimumregeis in het land waarin werk wordt uitgevoerd, blijven de norm. Bondskanselier Schroder van Duitsland heeft dat gisteren gezegd tijdens een persconferentie met de Franse president Chirac na een vijfde, gezamenlijke Frans-Duitse mi nisterraad in Parijs. „Bolkestein is van de baan. Het principe van zijn richtlijn dat voor diensten de regels gelden van het land van herkomst van degene die die uitvoert in een an der EU-land, was niet accepta bel. Frankrijk en Duitsland heb ben dat allebei betoogd in Brus sel, en dus bestaat dat principe niet meer", voegde de Franse president daaraan toe. „Dat wil niet zeggen dat het probleem niet meer bestaat. Maar de regel binnen de EU moet zijn dat uit eindelijk alle sociaal-economi sche nonnen naar boven wor den bijgesteld." Hoewel veel minder getroffen dan Frankrijk door de opening van de Europese markt voor Chi nese textiel, steunt Schroder het voorstel van Chirac om de Euro pese Commissie aan te zetten die import zo snel mogelijk aan banden te leggen. Goedkope Chi nese textiel overspoelt Frank rijk sinds 1 januari en dreigt dit jaar vijftien- tot twintigduizend werknemers in de Franse textiel industrie him baan te kosten. Grondwet Zowel de richtlijn-Bolkestein als de Chinese textiel wordt aan gevoerd als wapens in het verzet tegen de Europese grondwet. Maar dat alles heeft er niets mee te maken, aldus Schroder in een warm betoog met Chirac om bij het 29 mei in Frankrijk te houden referendum over rati ficatie van die grondwet 'ja' te stemmen. In Frankrijk is vol gens de laatste opiniepeilingen nog steeds een meerderheid voor 'nee'. Daarin is 52 procent tegen, minder dan de 58 procent van een week geleden. „Als 'nee' het haalt in Frankrijk, betekent dat niets voor de geplande ratifi catieprocedures in andere Euro pese landen", aldus Chirac. „Maar dan onderbreekt Frank rijk wèl een proces van vijftig jaar eenwording, en blijft het al leen op het perron staan terwijl de Europese trein voorbij rijdt. Een 'ja' daarentegen houdt in dat Frankrijk zijn positie bin nen Europa versterkt, en daar mee ook Europa's positie in de wereld." ANP DIE - De Italiaanse premier Ésconi heeft gisteren gezegd :er halverwege mei 2006 par- sentsverkiezingen komen, ja vijfjarige ambtstermijn t af. Het is voor het Berlusconi zich heeft over een tijdstip voor verkiezingen. dusconi diende vorige week ensdag zijn ontslag in als pre- ïna een regeringscrisis. Die sliet gevolg van voor de rege- Tscoalitie slecht verlopen lo- verkiezingen begin deze and. Vrijdag gaf president enpi Berlusconi het mandaat nieuwe regering te vormen lat de belangrijkste coalitie- itners hadden aangegeven ze toch wilden doorregeren. Italiaanse premier presen te zijn nieuwe kabinet gis mond in het parlement. De langrijkste ministers blijven won op hun post. ANP/RTR 1DRID - De Spaanse politie (It gisteren 21 mensen opge- tl, die worden verdacht van maatschap van een neonazis- ftegroepering. Minister Alon- van Binnenlandse Zaken zei de rechter voor vijf van de arrestanten tot voorarrest (It besloten. andere zestien verdachten i voorlopig in vrijheid ge- id. De arrestaties hadden als in Madrid, Sevilla, Zara- e, Burgos en Jaén. arrestanten, 17 tot 24 jaar i behoren tot de racistische elddadige organisatie sden Eer. ANP Syrische burgers beklimmen een militair voertuig dat troepen uit Libanon terugbrengt. Advertentie) van onze redactie buitenland BEIROET - Met enig cei'emoni- eel vertoon hebben gisteren de laatste van de veertienduizend Syrische militairen Libanon ver laten. Verscheidene Syrische of ficieren kregen kort voor hun af tocht uit de oostelijke Bekaaval- lei nog een Libanese militaire medaille opgespeld. De Syriërs kwamen bijna dertig jaar geleden als vredesmacht naar Libanon op verzoek van de Arabische Liga. Maar zij domi neerden al snel de politiek van de kleine buurstaat met behulp van hun troepen en veiligheids diensten en via een netwerk van politici en zakenlieden. De Syriërs trokken in 1976 bin nen om te interveniëren in de net begonnen Libanese burger oorlog. Die duurde uiteindelijk tot 1990. Een van de architecten van het vredesakkoord dat een einde maakte aan deze oorlog was Rafiq al Hariri. De moord in februari op deze Libanese za kenman en ex-premier ontketen de een storm van anti-Syrische protesten in Libanon. De Syriërs besloten de aftocht te blazen onder druk van grote mogendheden en de vele overwe gend christelijke betogers in Bei roet. De Verenigde Naties eisten in september vorig jaar onder meer het vertrek van de Syriërs met een resolutie van de Veilig heidsraad. Damascus stelde gisteren offici eel de volkerenorganisatie op de hoogte dat het heeft voldaan aan de bepalingen in VN-resolu- tie 1559. In een schrijven aan de VN verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken dat op 26 april 2005 de terugtrekking van foto Khaled al Hariri/RTR al het militaire - en veiligheids personeel naar Syrische posities is voltooid. Het land had tot 1 mei de tijd gekregen om uit Libanon te vertrekken. ANP/AFP/DPA üonze redactie buitenland hHlNGTON - Italië is het 11 e«is met de beweerde uit- t van het Amerikaanse on- Wek naar het incident in !Wond de vrijlating van de jliaanse gegijzelde journaliste "diana Sgrena. De Amerikaan- ambassadeur in Rome is op 'j matje geroepen over de ken- ontkenning van elke told door Washington. -nkaanse onderzoekers me etlat Amerikaanse militairen ■die verwij ten valt dat zij be daart bij Bagdad voor een "rolepost een begeleider van i^aa, de Italiaanse geheim Nicola Calipari, doodscho ot zei gisteren een anonie- tonctionaris bij de Ameri- ■;ase strijdkrachten. De Ame- vinden het dan ook niet H strafmaatregelen te ne- Volgens de informant 131 de Amerikanen op het :|hun onderzoek te publice- d'aliaanse premier Berlusco- mageerde op de grote commo tie over deze conclusie door er op te wijzen dat het Amerikaan se onderzoek nog niet is af grond. Hij betreurde gisteren in het Italiaanse parlement dat los lippigheid (van de informant in de Verenigde Staten) de indruk had gewekt dat het onderzoek in de VS is voltooid. De Italianen hebben grote vraag tekens geplaatst bij enkele be langrijke bevindingen uit het voorlopig rapport, aldus de 'los lippige' functionaris. Sgrena repte gisteren van een 'klap in het gezicht'. Volgens haar hebben de Ameri kanen kennelijk geen acht gesla gen op haar getuigenis en die van een andere Italiaanse ge heim agent die bij het incident was betrokken. „Onze getuige nissen waren dus zinloos, of wacht mij nu vervolging wegens meineed?", aldus de journaliste. Snelheid Bij het incident op 4 maart raak te Sgrena gewond. Washington en Rome zouden vooral van me ning verschillen over de snel heid waarmee de auto waarin de Italianen zaten de controle post naderde. Ook over de com municatie tussen Italiaanse en Amerikaanse functionarissen voorafgaand aan het schietinci dent verschillen beide landen van mening. Calipari was op 4 maart met de bevrijde verslaggeefster van de communistische krant 11 Mani festo onderweg naar de interna tionale luchthaven van de Iraak- se hoofdstad Bagdad toen zij stuitten op een controlepost van het Amerikaanse leger. De mili tairen openden het vuur op het voertuig. Calipari kwam om het leven en Sgrena raakte gewond. De Amerikaanse onderzoekers zijn van mening dat 'de militai ren voldeden aan de standaard procedure voor controleposten en daarom niet schuldig zijn aan het verzaken van hun plich ten bij het volgen van de proce dures'. Direct na het incident verklaarde het leger dat de wa gen te hard reed en niet reageer de op stopsignalen en waarschu wingsschoten. Sgrena is het daar niet mee eens. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland OSAKA - De hoop dat de ver misten na het treinongeval na bij de Japanse stad Osaka nog leven, is vrijwel vervlogen. Dat hebben de Japanse politie en brandweer gisteren laten weten. Het dodental door de ramp liep gisteren op tot 78. Het aan tal gewonden bedraagt zeker 450, van wie eenderde er ern- Een vrouw wordt gered, ongeveer vijftien uur na het treinonge luk in Amagasaki. foto Asahi Shimbun-Takeshi Tokitsu/RTR stig aan toe is. De trein liep maandag door onbekende oor zaak uit de rails en ramde een appartementengebouw. De reddingswerkzaamheden duur den gisteren nog voort. Gister ochtend zijn nog drie mensen levend uit de wrakstukken ge haald. Politie en brandweer denken dat er nog zo'n vijftien mensen vastzitten in de ver woeste treinstellen en dat die niet meer leven. In de trein zaten ongeveer 580 passagiers. Sommige getuigen beweren dat de trein te snel reed, omdat de machinist een vertraging wilde goedmaken. De politie heeft intussen het hoofdkantoor in Osaka van de verantwoordelijke spoorweg maatschappij JR West door zocht. De regering gelastte eer der een diepgaand onderzoek naar de ramp. De directeur van JR West zal naar aanlei ding van het ongeluk aftreden, verklaarde een functionaris van het spoorbedrijf. Het is de ergste treinramp in Japan sinds 1963. Toen kwa men ongeveer 160 mensen om bij een treinbotsing bij Yoko hama. In 1991 vielen 42 doden bij een treinramp in Shigara- ki, in het westen van Japan. Bij Tokio deed zich gisteren overigens een tweede treinbot sing voor. Een sneltrein botste met een vrachtwagen en liep uit de rails. De chauffeur van het voertuig kwam met de schrik vrij en ook in de trein vielen geen gewonden. ANP/RTR/DPA ADDIS ABEBA - Ruim zeventig mensen zijn omgekomen bij overstromingen in het zuidoosten van Ethiopië. Dertig dorpen zijn getroffen en duizenden mensen zijn hun huis kwijt. Dat heeft het Wereldvoedselprogramma (WFP) gis teren meegedeeld. Reddingswerkers denken dat er nog meer mensen zijn ver dronken. De rivier Wabe trad buiten zijn oevers door hevi ge regenval. ANP/AFP STRAATSBURG - Montenegro heeft vergevorderde plan nen voor een referendum om zich af te scheiden van de re publiek Servië. De dreigende scheuring volgt na een soort gelijke wens tot onafhankelijkheid in de provincie Ko sovo. Dat bleek gisteren bij een toespraak van president Maro- vic van de republiek Servië en Montenegro in de Raad van Europa in Straatsburg. Marovic bleek duidelijk geen voorstander van het referendum. Hij wilde over de plan nen weinig zeggen, behalve dat ze aan Europese normen moeten voldoen. Marovic herhaalde dat hij Kosovo meer autonomie wil ge ven, maar geen onafhankelijkheid. „Niemand in Servië kan een onafhankelijk Kosovo accepteren", zei Marovic. Kosovo hoort staatskundig bij Servië. Het staat onder be stuur van de VN, om te voorkomen dat de Albanese bewo ners ruzie maken met de Servische minderheid. ANP EFATE - Het eilandenstaatje Vanuatu in de Stille Oceaan heeft een officieel verbod uitgevaardigd op het betalen van een bruidsschat in contanten. Volgens de Australi sche zender ABC zijn alleen de traditionele ruilmiddelen nog geaccepteerd, zoals matten, varkens en schelpen. Vol gens een woordvoerder van de Nationale Raad van Vanua tu liep het gierend uit de hand met de bruidsschat in con tanten. „De bedragen zijn zo opgelopen dat het belache lijk werd." Vanuatu telt ongeveer 200.000 inwoners. ANP DHAKA - Een busongeval in Bangladesh heeft gisteren ten minste zeventien personen het leven gekost. Dat heeft de politie gemeld. Ruim dertig inzittenden van het voertuig raakten ge wond, toen het honderd kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Dhaka van een brug tuimelde. ANP/RTR MADRID - Conservatieve burgemeesters in enkele Spaan se steden zullen geen homphuwelijken sluiten. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoekje in de Spaanse krant La Razon. Vorige week nam het parlement een wet aan die het homo huwelijk mogelijk maakt. „Zelfs als de wet mij toestaat om homoseksuelen te trouwen, dan zal ik dat niet doen", aldus burgemeester Javier Leon de la Riva, van Vallado- lid. Hij zegt erbij geen probleem te hebben met gelijke rechten voor homo's. Ook de burgemeesters van Leon en Avila denken er vol gens de krant zo over. ANP/AFP van onze redactie buitenland LOME - De oppositie in Togo ac cepteert niet dat Faure Gnas- singbe, zoon van oud-president Gnassinge Eyadéma, de verkie zingen van afgelopen zondag heeft gewonnen. De kandidaat van regeringspartij RPT kreeg volgens de voorlopige uitslag 60,22 procent van de stemmen. De belangrijkste oppositiekandi daat, Emmanuel Bob-Akitani, kwam uit op 38,19 procent. Hij deed mee namens een uit zes par tijen bestaande coalitie. Direct na het bekend worden van de uitslag gingen woedende oppositie-aanhangers, vooral jongeren, de straat op in de hoofdstad Lomé. Zij wierpen brandende wegversperringen op en gooiden met stenen naar pas serende auto's. Oproerpolitie, uitgerust met stokken, schilden en geweren, werd ingezet om de situatie onder controle te bren gen. Het volksverzet werd aangemoe digd door de oppositiepartij, de Unie van Krachten voor Veran dering. „Dit regime moet besef fen dat we Faure Gnassingbe nooit als president zullen accep teren, omdat noch zijn vader, noch hijzelf op normale wijze een verkiezing heeft kunnen winnen in Togo", aldus secreta ris-generaal van de partij Jean-Pierre Fabre. Faure Gnassingbe werd in fe bruari, onmiddellijk na de dood van zijn vader, die 38 jaar de scepter had gezwaaid, tot presi dent benoemd. Onder zowel bin nen- als buitenlandse druk zag hij zich genoodzaakt terug te tre den en snel verkiezingen uit te schrijven. De oppositie is ervan overtuigd dat Gnassingbe de vërkiezingen alleen heeft kunnen winnen door fraude en intimidatie. Voor en tijdens de stembusgang bra ken op diverse plaatsen in de hoofdstad Lomé gewelddadighe den uit tussen rivaliserende par tijaanhangers en veiligheidstroe pen. De belangrijkste kandidaten kondigden maandag aan dat zij, ongeacht de verkiezingsuitslag een regering van nationale een heid zullen vormen. Zij kunnen rekenen op de steun van de Nige- riaanse leider Olusegun Obasan- jo. GPD/RTR van onze redactie buitenland met de luchtnormen. Maandag nog waarschuwde het RIVM dat BRUSSEL - De EU-norm voor de maatregelen die het kabinet schone lucht houdt niet alleen overweegt, onvoldoende zijn. Nederland, maar ook Vlaande- ANP ren bezig. Veel Vlaamse steden lijken de limiet te overschrijden. In de EU-norm staat dat maxi maal 35 dagen per jaar de boven grens voor fijne stofdeeltjes, zo als roet, overschreden mag wor den. De Vlaamse industriestad Roeselare zat gisteren al op 37 dagen. Dat meldde de Vlaamse Milieu maatschappij, die belast is met de metingen. Ook andere steden zitten in april al in de gevarenzo ne. Het pal onder Terneuzen ge legen Zelzate telde dit jaar 28 dagen waarop het door de EU vastgestelde maximum over schreden werd. Sommige plek ken in Antwerpen zitten op 24 dagen. Eerder bleek dat ook en kele Duitse steden de normen dit jaar zullen overschrijden. Nederland worstelt al een tijd DIETMANNSRIED - Bij een treinongeluk bij Dietmannsried, in het zuiden van Duitsland, is gisteren een dode gevallen. Twaalf mensen raakten ge wond, onder wie een aantal schoolkinderen. De trein, van Ulm naar Kemp ten, botste op een spoorwegover gang op een teersproeimachine. Door de klap was de machinist in de locomotief op slag dood. De vier wagons ontspoorden en de voorste wagon kantelde. Pas sagiers liepen snijwonden en kneuzingen op. ANP/DP A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5