Ik heb nu de ideale band Cabarettalent presenteert zich in Zeeland 27 woensdag 27 april 2005 ipper brengt rhalend concert or kinderen haar concerten wisselt de nsterdamse pianist Moni- Copper muziek, tekst en i moeiteloos af. Het is voor ook een ideale manier om jen verhalen te vertellen tegelijkertijd kennis te la- aken met hedendaagse mu- jekpodium Zeeland, voor- Nieuwe Muziek Zeeland, gt dit seizoen een reeks con- speciaal bestemd voor in. Monique Copper it zondag de reeks, met mu le verbeeldingen van de ver- u Het beest van Monsieur ne (1972) van de Franse au- en illustrator Tomi Ungerer et klassieke Babar van Jean runhoff. Ier geeft al jarenlang con- nin binnen- en buitenland, el solistisch als met diverse mbles. Een handelsmerk haar zijn de lezingrecitals mee ze haar publiek ver- ird maakt met hedendaagse pmuziek. Dat doet ze regel- gook voor kinderen, waar eillustraties uit het verhaal vorm van diaprojecties ge it. ..Het is een vorm van muziektheater", zegt Cop- [De combinatie van muziek, en beeld ligt wat haar be- voor de hand. „Kinderen het gewend. Op televisie is alles gemengd, multime- Copper heeft componisten lagd op basis van de verha- slukken te toonzetten voor io en spreekstem. Jacques kdeed dat begin jaren ne ig met Het beest van Mon- Racine, dat Copper inmid- vaak heeft opgevoerd. Loek er bewerkte in 2001 voor de bekende pianoversie die Poulenc (1899-1963) ir heeft gemaakt. Het om het tweede deel van het lal, als Babar al koning van ifanten is en op huwelijks- „De voorstelling is al likt voor kinderen vanaf on- srvijf jaar", zegt de pianis- Tan de muziek van Poulenc ik zelfs vaak dat kinderen wee, drie jaar er ademloos luisteren en het eindeloos en horen." Door de combi met tekst wordt de muziek ït abstract, is Coppers er- „Ik praat eromheen. Jac- Bank laat me er zelfs door praten. De muziek is soms minimal-achtig, met veel 'lerhalingen, maar voor kin- i heeft het toch een vanzelf- tendheid. De tekst wordt 'rug naar de moderne mu: 1 Ze heeft zichzelf aange- haar optredens ook in het Is, Duits en Frans te kun- oen, zodat ze overal ter we- optreedt. De reacties zijn eender. „Iedereen kent na- ijk Babar", verklaart Cop- ,De verhalen zijn heel uni- el." Rolf Bosboom pie Copper: zondag 1 mei in de iKerfc in Veere, aanvang 15.30 ulian Sas en zijn band lijken een cruciaal jaar te bele ven. Het zesde studioalbum Twilight Skies of Life, dat eind januari uitkwam, is de beste en toegankelijkste plaat die de Gelderse bluesband tot op heden heeft gemaakt. De reacties uit zowel binnen- als buitenland bevestigen dat. „Deze plaat opent weer heel veel nieuwe deuren", heeft zanger/gitarist Sas inmiddels ervaren. En dan doelt Julian Sas vooral op buitenlandse deuren. Hoewel blues nog altijd on miskenbaar de basis vormt van Julian Sas' muziek, heeft hij op Twiligh t Skies of Life het traditionele bluespad enigszins verlaten. Sas en band rocken meer. Bovendien staan de songs meer dan ooit centraal. Het re sultaat van tien jaar keihard werken, zegt de zanger/gitarist. Maar ook de komst van de Bel gische toetsenist Pieter van Bo- gaert is de sound ten goede geko men. Die heeft Tenny Tahamata (bas), Pierre de Haard (drums) en met name Julian Sas zelf meer speelruimte gegeven. Sas: „Ik heb nu de ideale band bij elkaar. We hebben langzaam maar zeker een heel eigen stijl gecreëerd. En nu Pieter in de band zit, heb ik als gitarist veel meer vrijheid. In het verleden moest ik het allemaal alleen doen. Slagpartijen, solo's. Een solo kon nooit al te lang duren, dan werd het saai. Maar met die toetsen erbij kan ik bij wijze van spreken door soleren zolang ik wil." Julian Sas heeft niet be wust geprobeerd een meer toe gankelijk album te maken, zegt hij met klem. „Als we met deze plaat een breder publiek aan spreken, zou dat heel mooi zijn. Maar dat is absoluut geen voor opgezet plan geweest. Zo zou ik ook niet kunnen werken. We zijn op deze plaat beïnvloed door andere bands en stijlen. Met name door de southern rock van The Allman Brothers. Daar ben ik altijd een groot fan van geweest, maar die band is nu weer helemaal terug. Dat heeft zeker invloed gehad. Bovendien zijn we door de jaren heen ge woon betere songwriters gewor den. Dat hoor je ook." Tekstueel heeft Sas als vanouds weer wat te melden. Nu zelfs meer dan ooit. De situatie in zo wel eigen land als in de rest van de wereld baart de zanger/ gita rist zorgen. Vandaar ook de al bumtitel Twilight Skies of Life. In zijn teksten lucht Julian Sas zijn hart over de Irak-oorlog, de kloof tussen ai'm en rijk, onbe trouwbare politici en het gebrek aan respect tussen mensen. Het is voor Sas een prettige manier om z'n frustraties kwijt te ra ken. „Ik maak me over veel dingen boos. Over de olie-oorlog in Irak. Maar ook over minister Zalm, die vlak voor de verkiezin gen een eitje bakt bij een bij standsmoeder om haar vertrou wen te winnen en uiteindelijk laat hij dat soort mensen bar- 27 april t/m 3 mei Zanger/gitarist Julian Sas: „Ik kom uit een echt arbeidersnest en ik vind het prettig om daar naar te leven." foto GPD sten", zegt Julian Sas, die naast zijn band nog altijd vijftien uur in de week in een meubelmaga zijn werkt. „We doen zo'n honderd optre dens per jaar. Daarvan zouden we kunnen leven, maar we kie zen er allemaal voor om toch nog parttime te blijven werken. Dat is goed voor de afwisseling, het houdt je fris. Maar boven dien houd ik zo de verbonden heid met het arbeidsmilieu. Die verbondenheid heb ik altijd ge voeld, ik kom uit een echt arbei dersnest. Ik vind het prettig om daar naar te leven." Stiekem hoopt Sas dat hij met zijn tek sten ook iets los maakt bij de luisteraar. „Het is allereerst een uitlaat klep. Maar ik zou het erg mooi vinden als ik mensen aan het denken zet. Als het helpt een dis cussie op gang te brengen. Het is me er zeker niet om te doen om anderen een mening op te dringen. Maar ik vind het wel belangrijk dat mensen goed na denken voordat ze een stand punt innemen." Han Neijenhuis Julian Sas en band treden vrijdag op tijdens de Nacht van VlissingenAr senaaltheater, vanaf 21.00 uur. De Koningstheaterakade- mie in Den Bosch is in kor te tijd uitgegroeid tot dé broed plaats van Nederlands cabaret talent. De afgelopen jaren vond al een aantal studenten de weg naar het professionele circuit, onder wie Renee van Bavel, de duo's Alkemade Bloemen en Dames Voor Na Vieren (Anne van Rijn en Hanneke Drenth) en Jochen Otten. In februari zorgde Katinka Polderman uit 's-Heer Abtskerke, die sinds vijf jaar op de kleinkunstoplei ding zit, voor een grote verras sing door het Leids Cabaretfesti val te winnen. Studenten en docenten sluiten vanavond in theater De Wegwij zer in Nieuw- en Sint Joosland een werkweek in Zeeland af met de presentatie van hun pro ducties. Nonnaal doen ze dat in de theaterzaal van hun oplei ding, maar deze keer is gekozen voor een locatie buiten de ver trouwde omgeving. Onder dege nen die in elk geval op het po dium komen, zijn Pieter Derks, Nathalie Baartman en Elske Rollema, die zich alle drie al in de kijker hebben gespeeld en een eigen programma hebben. Hun optredens worden aange vuld met bijdragen van studen ten die de afgelopen dagen vol doende podium- en publiek- waardig zijn bevonden. Elske Rollema Pieter Derks (1984) is derde jaars student, ziet er nog jonger uit dan hij is, maar heeft het in zijn voorstelling Jong-Belegen wel over die goeie ouwe tijd en de jeugd van tegenwoordig. Hij won begin vorig jaar de jury- en publieksprijs van het Amster dams Cabaretfestival en bereik te de kwartfinale van het Leids Cabaretfestival. Eerder deze maand stond hij in de finale van het Concours om de Wim Sonneveldprijs, onderdeel van het Amsterdams Kleinkunstfes- tival. Dat werd gewonnen door Geen Familie, tot verbazing en ongenoegen van de zaal. Als troost mocht Derks wel de pu blieksprijs mee naar huis ne men. Evenals Derks en Katinka Pol derman wordt Nathalie Baart man gecoacht door Anita Uijtde Haag, regisseur en directeur van de Koningstheaterakade- mie. Baartman, 31 jaar en derde jaars studente, was vier weken geleden samen met Polderman te zien in 't Beest in Goes, waar zij niet onderdeed voor de win nares van het Leids Cabaretfes tival. In haar voorstelling Stam vergroot ze haar hang naar vroe ger tijden tot in het absurde uit. Baartman veroverde in novem ber de persoonlijkheidsprijs tij dens het Rotterdamse cabaret festival Cameretten. Tien dagen geleden nog won ze in theater Frascati in Amsterdam 'Voor de Leeuwen', een talentenjacht voor jonge theatermakers. Ook Tij van Elske Rollema (1972), die vorig jaar afstudeer de in Den Bosch, wordt geregis seerd door Uijtde Haag. De voorstelling gaat over het ver langen naar groots en meesle pend leven. Rollema bereikte vo rige maand de halve finale van de strijd om de Wim Sonneveld prijs. Rolf Bosboom Presentatie Koningstheaterakade- mie, vanavond in De Wegioijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur. WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De koning is bloot. De voorstelling is gebaseerd op het sprookje van H.C. Ander sen over een ij dele koning. Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Theateracademie Studenten van de Koningstheateracademie brengen werk uit hun eigen producties. De Koningstheateracademie is een kleinkunstopleiding in Den Bosch. Op het podium staan Pieter Derks (winnaar Am sterdams Kleinkunstfestival), Natalie Baartman (persoon lijkheidsprijs Cameretten) en Elske Rollema (halve finalist Wim Zonneveldprijs). Theater de Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur Ernesto Marcellino Het duo Ernesto en Marcellino brengt zijn nieuwe program ma. Het duo speelt Ga d'r zelf maar eens staan met teksten van Wil fried Finkers. Finkers is ook te zien als 'levend decor'. In de voorstelling kruipen de heren onder meer in de huid van moraalridder Don Quichot en zijn hulpje Sancho Panza. De enige bood schap die ze uiteindelijk achterlaten is van de ezel afkom stig. Dorpshuis Luctor et Emergo, Rilland 20.00 uur DONDERDAG Het Groot Niet Te Vermijden Het Groot Niet Te Vermijden brengt het muzikale program ma Wonderful Live. Het vijfkoppige gezelschap bestaat uit de muzikanten Mar tin Bakker, Louis Kockelmann, Jochem Kroon, Sjoerd Plak en Peter Tinke. In de voorstellingen vloeien humor en mu ziek in elkaar over. De voorstelling is uitverkocht Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Alkemade Bloemen Het kleinkunstduo Alkemade Bloemen brengt een try-out van het nieuwe, nog naamloze, programma. Leo Alkemade en Roel Bloemen zijn bezig met hun derde theaterprogramma. De twee zijn ook te zien in de speelfilms Shouf Shouf Habibi en Floris. De nieuwe voorstelling van het duo is nog zo vers dat er nog geen titel voor is. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Nationaal Toneel Het Nationaal Toneel speelt het stuk Trouw. Anne-Wil Blankers. Edwin de Vries en Nienke Römer spelen de hoofdrollen in dit huwelijksdrama van de Australische schrijfster Joanna Murrav-Smith. Trouw schetst de strijd die een dichteres met zichzelf en haar omgeving moet voeren om niet het slachtoffer te worden van haar toewijding aan haar echtgenoot. De vraag is hoe ver gaan mensen in hun opoffering. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur VRIJDAG Pirate's Adventure Bennie Jolink en shantykoor Het Zeeuwse Scheepstuig ope nen A Pirate's Adventure. De voorman van popgroep Normaal, Bennie Jolink, brengt samen met het Zeeuwse shantykoor een verrassende versie van Oerend hard ten gehore in 't Vooronder. Daarna opent Jolink als Kapitein Zwartbaard, de nieuwe attractie. Het Arsenaal, Vlissingen, 12.00 uur Marjan Wijnberger exposeert in café Soif in Vlissingen. De exposante toont foto's van Vlissingen, de vlindertuin in Kwaden- damme en van Zeeuwse folklore. Te zien t/m 5 juni op woensdag t/m maandag 12-02.00 uur. Galerie Tina in Middelburg staat zaterdag in het teken van het boek en alles wat daar bij hoort. Te zien tussen 13 en 17 uur. In de Drukkery in Middelburg exposeert Veronika Gabrielse in het teken van de maand van de vrijheid. Haar expositie is een visueel verslag over religie en oorlog. Te zien t/m 6 juni tijdens winkeluren. De Vredesfabriek is vanaf 3 mei een inter actieve tentoonstelling in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De expositie bestaat uit ap paraten als de tolerantiemeter, de vrij heidszoeker, de conflictrol en de machts sorteerder. Inifitatiefnemer is Stichting Vredeseducatie. Te zien t/m 17 mei op werkdagen 11-17 uur, zat. en zon. 14-17 uur Zierikzee-Uit de Kunst! staat zondag weer op het programma in Zierikzee. Daar naast is er een stadswandeling onder lei ding van een gids, met een bezoek aan 3 van de 18 deelnemende galeries/ateliers aan Uit de Kunst. De wandeling begint om 14.00 uur op het Havenplein. Op Koninginnedag is het open dag in het atelier van Jos Boogaard in Sint Anna- land. Er is werk te zien van de cursisten van het kinderatelier, het jongerenatelier, tekenen en schilderen voor volwassenen en aquarelleren. Te zien op zaterdag van 11-17 uur. Nelly van Nieuwenhuijzen (Lewedorp) en Petra Bouman ('s Gravenpolder) expose ren in galerie 't Kunstuus in Heinkens- zand. Van Nieuwenhuijzen toont acrylver ven van landschappen en rozen. Bouman toont objecten van gietporselein. Te zien t/m 21 mei wo. en do. 13-18 uur, vri. 13-18 en 19-21 uur, zat. 10-12 en 13-16 uur. Ollo Feenstra exposeert in het gemeente huis van Veere in Domburg. De titel van haar expositie is Zeewortels. De beelhouw- ster toont sculpturen van natuurlijke mate rialen. Te zien vanaf 29 april t/m 29 juli op werkdagen 9-16 uur, don. tot 19 uur. Acht kinetische kunstenaars tonen kleine, bewegende objecten, modellen, schetsen en ander werk in Galerie Kats in Kats: Paul Kamper, Bernward Frank, Danny van Rijt, Albert in 't Veld, Lenny van Broekhoven, Ulrich Westerfroelke, Mi chael Hischer en Raphael August Opstae- le. Deze expositie vergezelt een tentoonstel ling van grote kinetische kunstwerken in Waterland Neeltje Jans vanaf 6 mei. De ex positie in galerie Kats wordt vrijdag ge opend om 17.00 uur, te zien t/m 29 mei op don. t/m zon. 13-17.30 uur. In het Streekmuseum in IJzendijke zijn twee exposities te zien. Standaard-journa list Michiel Hendryckx toont onder de ti tel De Grens foto's van plekjes langs de Zeeuws-Vlaams-Belgische grens (t/m 29 okt.) Daarnaast is de tentoonstelling kaste len en historische buitenplaatsen in Zee land te zien (t/m 30 sept.) Openingstijden: din. t/m zat. 13-17 uur. Manuel Esteban exposeert schilderijen in galerie Esprit in Clinge. Zijn figuratieve werk kenmerkt zich door een intens en hel der kleurengamma. De expositie wordt zondag om 14.30 uur geopend. Te zien t/m 29 mei don. t/m zon 13.30-17.30 uur. In galerie De Praktijk in Wissenkerke is de tentoonstellingsreeks Vrouwen in de wachtkamer te zien. Als eerste exposeert Aja Snelleman schilderijen en glasontwer- pen. Te zien t/m3 juni. Openingstijden don., vri. en zat 14-17 uur. In galerie T in Middelburg gaat de mei-ex- positie van start met werk van Gees Goosen (schilderijen en tekeningen), Ed die Nijssen (keramiek) en Jops Jacobs (et sen). Verder zijn originele tekeningen van de il lustrators van het Haikudagboek Opge raapt van Zee van Johanna Kruit geëxpo seerd. De expositie wordt zondag tussen 13 en 17 uur geopend. Om 14.00 uur is de presentatie van de Bundel Park Poëzie, behorend bij de Middelburgse poëziemani festatie in juni. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 2 oktober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei, Schoppen tegen het Gezag. Van Kaat Mos sel tot Pim Fortuyn: opstandigheid tegen de overheid is in Rotterdam van alle tij den! Kunsthal Rotterdam:, t/m 1 mei; Enrique Metinides - schitterend ongeluk, t/m 8 mei; Tim Brown - Master of Mississippi, t/m 3 juli; Willem de Kooning - Retrospec tief. t/m 11 september; Johan Hendrik van Mastenbroek. Rotterdams impressionist, schilder en tekenaar OorlogsVerzetsMuseum R'dam. t/m 26 juni, Menselijke dilemma's - De oorlog in beeldverhalen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verza meling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Opstelling moder ne kunst en surrealisten, t/m 12 juni: Alles Dali. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember, WereldHaven - HavenWereld. t/m 22 mei: Lichten langs de Noordzee, over kustlichten en havenbakens. Centrum Beeldende Kunst: t/m 29 april Op-art Pop-art. Groepstentoonstelling, t/m 29 mei; De stad. Een podium. Urban culture en stadspanorama's. t/m 21 mei; Tes van den Boogaard, Honger of dorst?. Werk dat geïnspireerd is op materialen en voorwerpen bij de autosloperij. ANTWERPEN MUHKA: tot 22 mei - Collectie winter 2004-2005 Insert ABC2004, stad van let ters T-Mart, Joost Zwagerman en Hans Op de Beeck Insert ABC2004, A coney island of the mind, Works on paper by Lawrence Ferlinghetti; tot 5 juni: Emotions Pictures. KMSK: tot 12 juni - Het allermooiste uit het prentenkabinet; tot 28 augustus: Breughel en Co: Burgelijke kunst uit de ze ventiende eeuw. Fotomuseum: nieuwe vleugel - tot 12 juni - Paul Seawright tot 18 juni - Belgische fotografen 1840-2005; oude vleugel - tot 12 juni - Verboden schuin te schieten Mis daad in Antwerpen 1930-1960. Provinciaal Diamantmuseum: tot 19 juni - In /Uit de Schatkamers: juwelen in de kij ker. Prov. Modemuseum MOMU: tot 14 augus tus - Beyond Desire - Verlangen, attitude en styling in Afrikaanse en Westerse cultu ren. Museum Mayer Van den Bergh: tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meester werken uit de schatkamer van Nederland. GENT MIAT: tot 15 mei - Métissages: Biënnale rond kunst en textiel, werken van een 25-tal jonge en gerenommeerde kunste naars uit binnen- en buitenland. Museum voor Schone Kunsten: tot 5 juni - Tentoonstelling Renovatie Museum voor Schone Kunsten. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 5 juni - El Fruto de la Fe, 16deeeuwse Vlaamse kunst met beeldhouwwerken en schilde rijen en vooral belangrijke religieuze kunst, uit La Palma. Design Museum Gent: tot -19 juni - Air World - design in de luchtvaart. De Singel: tot 19 juni - LCM Laboratorio de la Ciudad de Mexico architecten, Mexi- co-stad. S.M.A.K.: tot 29 juni - Vasco Arcenjo. Museum Guislain: tot 4 september - Ver borgen Werelden. BRUGGE Provinciaal Hof: tot 1 mei - Kinderen. Boek. Kunst. - Actuele kinderboekillustra ties uit West-falen (D). Kunstetalage Arentshof: tot 25 juni - Naakt, naaktportretten van Mieke Teirlin- ck. KNOKKE Scharpoord, Lagunahal, Zwarthuis en di verse galerijen: tot 29 mei - Internationaal Fotofestival Knokke-Heist o.a. werk van internationaal vermaarde gastfotografen Peter Beard en Frans Lanting en Interna tionale fotowedstrijd en Photovieuw 2005. Scharpoord Galerij en SEAS: tot 24 april - Imago: première van geselecteerde werken van wedstrijd voor jonge West-Vlaamse kunstenaars tot 27 april - Ivan Vercaute- ren en Maria De Bock: fotografie en schil derijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53