pzc 'SV laat kans op stunt liggen Taekema is weer fris in het hoofd Adriaanse versterkt het middenveld en ontmantelt de aanval 19 heks gemiste mogelijkheden leidt tot 2-0 nederlaag bij AC Milan t \ndré Ooijer mist return Robben speelt tegen Liverpool Owusu-Abeyie op borgtocht vrij Feyenoord wil verder met Bahia Fifa boekt 100 miljoen winst Fikse verkeersboete Raikkonen Weer meer prijzengeld Wimbledon lieten Afrika Hockeyer heeft genoten van zeven maanden in Nieuw-Zeeland en Australië rijgen eigen lolden League randts blijft ij Volendam an Gelder en inders gaan op immerciële toer woensdag 27 april 2005 •gratis van den Nieuwenhof la' LAAN - Mei het hoofd fier rss hoog, enige hoop in het gc- dde hart en vooral behoor- 1 gefrustreerd doet PSV ko- jde woensdag een tweede po- om AC Milan op de knieën Rijgen. De eerste stap op weg de finale van de Cham- Leagne mislukte gister- jd. De 2-0-nederlaag voelde ien wreed soort onrecht. Zel- izal een ploeg zoveel uitzicht ibcn gehad op een triomf in «Siro als het PSV van Guus Hink. [weede helft was een indruk- jieiide demonstratie van karakter en hartstocht, op kans op kans kreeg 'iom de rood-zwarte reus om- te duwen. Het lukte niet. 7 :voor tijd frustreerde inval- Tomasson de Eindhovenaren een treffer-uit-het-niets, het uitzicht op de eindstrijd erg troebel maakt. «hts bij vlagen was Milan de («vreesde opponent. Dat was de eerste tien minuten. Het le PSV ternauwernood die sle stormloop te weerstaan, ïen acht minuten kregen sjenko en Crespo een be- jdijke kans en moest Park de na een hoekschop van de - -llijn halen, omdat Gomes hastte. Vreemd genoeg bleef daar bij. Twee goede coun- van PSV eindigden bij fan, die met twee vlakke IDLAAN - André Ooijer list volgende week de re- tegen AC Milan in de finale van de Cham- (ions League. De verdedi- (ervan PSV kreeg gister- avond weer een gele kaart inkreeg automatisch één wedstrijd schorsing. Mark san Bommel, Johann Vogel en Phillip Cocu staan ook 'opscherp'. ANP schoten toch wat onrust bij Mi lan veroorzaakte. In de twintig minuten die volg den, kwam het uitgedokterde tactisch plan tot zijn recht. Coach Hiddink liet zijn ploeg niet met drie spitsen spelen, maar hield de linkerflank open voor aanvalsacties van Lee. De linksbenige Beasley stond op rechts en Park had als opdracht om spelmaker Pirlo af te stop pen. Het maakte dat PSV veel geva rieerder kon aanvallen dan te doen gebruikelijk met een stati sche spits. Het dilemma van die keuze verviel door de blessure van Vennegoor of Hesselink en vaststelling dat Sibon het vereis te niveau niet aankan. Strategie Er was een uitzonderlijk goed PSV nodig om dit Milan te weer staan en serieus van repliek te dienen. De Eindhovenaren bewe zen dat ze tactisch en mentaal opgewassen zijn tegen welke ploeg dan ook. Van Bommel en Cocu waakten over de gekozen strategie, zorgden dat de linies kort op elkaar speelden en be waarden altijd de i'ust. Milan vond steeds moeilijker de gaten in het PSV-blok. Een on gelukkige actie van Beasley le verde Kaka een goede schiet kans op, die Gomes spectaculair maar tamelijk eenvoudig onge daan maakte. Verder bleef PSV, met een indrukwekkend solide defensie, vrij stevig op zijn be nen staan. Op slag van rust viel de bijl toch. Een scherpe steek pass van Kaka was precies het geen wat Sjevtsjenko nodig had om weg te sprinten van Bouma en de bal onder Gomes door te schuiven: 1-0. Het scenario van Milaan leek op dat tegen Arsenal en Olympique Lyon, toen PSV eveneens met een achterstand de rust inging. In Engeland kregen de Eindho venaren nooit uitzicht op de ge lijkmaker, in Frankrijk was er dat ene schot van Cocu. In San Siro was er veel méér kans op succes. Lee stichtte, kort na de rust, het eerste gevaar met een lage schuiver. Dida liet de bal los, maar niet lang genoeg om Park kans op een doelpunt te gunnen. Kort daarna mocht in valler Lucius even dromen van wereldroem; zijn vliegende schot stuitte op Maldini. En Farfan bracht Park nog maar eens in stelling. Van dichtbij knalde hij tegen Dida op. Ook Farfan kreeg nog een redelijke kans. Milan leek al snel rijp voor een knock-down. PSV speelde zeer gedurfd en liet alle schroom va ren. Slechts moeizaam richtte de thuisploeg zich een enkele keer op. Sjevtsjenko dwong Go- mes met een lepe lob tot zijn bes te redding van de avond. Kort daarop was PSV alweer gevaar lijk; Farfan slaagde er net niet in om Park te bereiken. Zo ging het maar door. Hiddink droeg verse munitie aan door Vennegoor of Hesselink in te brengen. Die kreeg een schiet kans na een goede actie van Park. PSV had het geluk van de nobele werker nodig en dat bleek de ploeg niet gegund. Van Bommel mikte na een goede ac tie te hoog. Park kreeg geen con tact met de bal na een voorzet van Farfan. Van Bommel loste nog maar eens een gevaarlijk schot en Vennegoor of Hesselink kopte net naast. Zelden zal een ploeg in San Siro zoveel kansen hebben gekregen als PSV. Het mocht niet baten. Uiteindelijk haalde Tomasson ijzig koel de trekker nog een keer over. AC Milan (Ita) - PSV (Ned) 2-0 (1-0). 42. Sjevtsjenko 1-0, 90. To masson 2-0. Scheidsrechter: Vassa- ras (Gri). Gele kaart: Seedorf (AC Milan), Gomes, Ooijer (PSV). Aan tal toeschouwers: 74.655. AC Milan: Dida; Cafu, Stam, Mal dini en Kaladze; Gattuso, Pirlo (75. Ambrosini), Kaka en Seedorf (80. Serginho); Sjevtsjenko en Cres po (65. Tomasson). PSV: Gomes; Ooijer, Alex, Bouma (46. Lucius) en Lee; Van Bommel, Vogel, Park en Cocu; Beasley (60. Vennegoor of Hesselink) en Farfan. GPD sji AC Milan-spits Sjevtsjenko en de PSV'ers Bouma en Gomes (onder) duikelen na een duel over elkaar heen. foto Stefano Rellandini/RTR LONDEN - Arjen Robben speelt vandaag met Chelsea in de halve finale van de Champions League tegen Liver pool. Dat heeft coach José Mourinho toegezegd. De Portu gees voegde er wel aan toe dat de Nederlander nog geen negentig minuten inzetbaar is. Afgelopen zaterdag maak te Robben met overtuiging zijn rentree in het duel met Fulham. Hij was enkele weken uit de roulatie geweest met een enkelblessure. ANP LONDEN - Het jeugdige Nederlandse voetbaltalent Quin- cy Owusu-Abeyie van Arsenal is gisteren op borgtocht vrijgelaten. De negentienjarige aanvaller was maandag gearresteerd, omdat hij volgens de politie van Londen be trokken was bij een vechtpartij zondagnacht voor de deu ren van Cafe Royal in hartje Londen. Het opstootje had plaats na afloop van het voetbalgala. waar de Engelse profs de Spelers van het Jaar kozen. ANP/AFP ROTTERDAM - Feyenoord wil verder met André Bahia. De Rotterdamse voetbalclub is van plan de 21-jarige Bra ziliaanse verdediger voor twee jaar aan zich te binden. Feyenoord wil daarbij ook nog een optie op een eventueel langer verblijf. Bahia kwam in de winterstop op huurba- sis over van Flamengo. ANP LAUSANNE - De Fifa heeft het jaar 2004 afgesloten met een winst van 100 miljoen euro. Dat is twaalf procent meer dan in het jaar ervoor en ook aanmerkelijk meer dan was verwacht, lichtte de wereldvoetbalfederatie giste ren toe. Mede door de goede cijfers bevestigde voorzitter Blatter dat het prijzengeld bij het WK van 2006 in Duits land hoger is dan ooit. De 32 deelnemende landen mogen 220 miljoen euro verdelen. Dat is 38 procent meer dan bij de wereldtitelstrijd van 2002. ANP HELSINKI - De Finse autocoureur Kimi Raikkonen moet een boete van 30.000 euro betalen, omdat hij op ongeoor loofde wijze drie sneeuwscooters heeft vervoerd. De straf viel zo hoog uit, omdat de Finse politie bij het uitdelen van boetes rekening houdt met het salaris van de overtre der. In het geval Raikkonen ging de politie uit van een maandsalaris van 150.000 euro. ANP/DPA LONDEN - Het prijzengeld voor Wimbledon is opnieuw verhoogd. De organisatie van het Grand Slamtoemooi in juni in Londen heeft dit gisteren meegedeeld. In totaal is er 10.850.510 pond, omgerekend 15 miljoen euro, te verde len. Dat is 3,9 procent meer dan vorig jaar. De winnaar van het toernooi bij de mannen krijgt 630.000 pond (960.000 euro), de winnares bij de vrouwen ont vangt 600.000 pond (915.000 euro). Hoewel er nog steeds een verschil is tussen het prijzengeld, is het gat tussen de mannen en vrouwen wel kleiner geworden. ANP/RTR X HAAG - Afrika krijgt met ing van volgend jaar een ei- Golden League in de atle- i-De steden Dakar (Senegal), irobi (Kenia), Johannesburg Bd-Afrika), Abuja (Nigeria) Rabat (Marokko) hebben 1 al aangemeld om wedstrij- ite organiseren waarvoor de te atleten uit Afrika worden lenodigd. 'gens de Afrikaanse Atletiek Ée(AAC) is het een schande ihet Afrikaanse publiek de ei- ratleten niet of nauwelijks te akrijgt omdat ze vooral wed den in het rijke westen lo- l Volgens Kalkaba Malboum ii de Afrikaanse Unie moeten kampioenen ook op hun ei- continent te bewonderen r zijn volgens hem al af- aken met 'een Frans televisie bon' dat voor de uitzending borgen en er is een 'grote ttsor' bereid gevonden om de ate dragen. GPD '1ENDAM - Oud-internatio- I Ernie Brandts is ook vol ui seizoen de trainer van FC lendam. 1 bestuur van de eerste-divi- dub is met de voormalige ver der van PSV en Oranje een tractverlenging van een jaar ingekomen. Brandts zal ljuli 2006 in dienst zijn van dub. GPD jMEERN - Turners Yuri van "dor en Loes Linders gaan op commerciële toer. Het duo akt vanaf morgen deel uit J het zevenkoppige Salto •tegratie Turnteam. fcnne Harmes, Jeffrey Wam- 5 en trampolinespringers j-iVillafuerte en Fernando en ■todo Götschin completeren P'oeg. De betrokkenen zetten •gen in Bussum hun handte- "ng onder een contract tot einde van dit jaar. „Met een •e tot de Olympische Spelen 12008", licht manager marke- Russchen van Salto Na zeven maanden rondtoeren in Nieuw-Zeeland en Australië is Taeke Taekema terug in Ne derland. De hockeyer van het Haagse HCKZ, die na de zomer naar Amsterdam verhuist, heeft Down Under' zijn hoofd kun nen leegmaken, kon er naden ken over het leven, over hockey en over zijn toekomst. Hij heeft al mooie prijzen, maar mist nog één belangrijke. „De nationale titel. Maar, ik heb al wel een Au stralische landstitel op zak. door Peter Alleblas AMSTERDAM - Taeke Taeke ma - de meester van de strafcor- ner, de specialist die zijn korte en agressieve push vanaf de cir kel tot kunst heeft verheven - was het vorig jaar ineens zat. Hij was 48 weken per jaar met hockey bezig, al vier jaar lang. Competities, grote internationa le toernooien, en slechts een paar weken vakantie. Tegen nóg zo'n jaar zag de 25-jarige hock eyer van het Haagse HCKZ, die straks naar Amsterdam gaat, en Oranje enorm op. Hij wilde weg, weg uit de druk te. Taekema wilde de verre we reld omarmen, culturen leren kennen, mensen ontmoeten; vooral geen verplichtingen meer. „Al vier jaar was ik week-in- week-uit in de weer. Mooie sport hoor, hockey, super vind ik het. Maar als ik over vier jaar nóg aan de top wil staan, dan was nu het moment aangebroken om weg te gaan. Een jaartje naar Spanje, dat leek me wel wat. Of een half jaar Australië. Maar Spanje, daar kun je altijd wel heen, dat is niet zo heel ver weg. Het werd dus ver weg, eerst Nieuw-Zee land en later Australië." In september vorig jaar vertrok hij, alleen. Terwijl HCKZ met ta melijk hoge verwachtingen in de hoofdklasse begon, landde Taekema in Nieuw-Zeeland. Op pad in het land met z'n wonder schone natuur. „Nieuw-Zeeland is zo verschrikkelijk mooi. Heu vels, uitgestrekte landschappen, net als in Lord of the Rings. Ik was in het zuidelijke gedeelte. Ik heb op een bepaald moment even stilgestaan en tegen mezelf gezegd: wat is dit schitterend! En veel schapen, hè, er lopen er miljoenen rond. De mensen zijn er ook heel vriendelijk, net als in Australië."Hij vond het wel lekker zo, even geen bemoeienis sen met het kleine land, duizen den kilometers ver weg. „Negen tig procent van de tijd had ik mijn telefoon uitstaan." Heimwee Overal is hij geweest, in Sydney, Melbourne, Perth, hij heeft de Great Barrier Reef bezocht, struinde de oostkust af, is we zen duiken. „Ik heb echt van zo veel dingen genoten. Wat na ze ven maanden toch de meeste in druk op me maakte, waren de contacten met verschillende mensen. Ik heb er inmiddels heel wat in mijn telefoonlijstje gezet. Maar als ik zo alles op een rijtje zet ben ik te nuchter om te zeggen: ik zou hier wel willen wonen. Ik zou dan toch mijn familie, vrienden en kennis sen missen. Nee, heimwee had ik niet. Ik was met Oranje ge wend om langere periodes van huis te zijn." „Natuurlijk, ik ben in Nieuw- Zeeland en Australië, op de mo menten 'dat ik alleen was, gaan nadenken. Over hockey, over het leven, over werken. Na het vwo heb ik geprobeerd verschil lende studies op te pakken, maar dat mislukte. Ik ben al die jaren eigenlijk volledig met hockey bezig geweest. De tijd is gekomen om te werken, om geld te verdienen. Wat dat betreft kan ik binnenkort terecht bij een sportmarketingbureau in Hilversum." Zijn doel in Nieuw-Zeeland en Australië was tweeledig, reizen en hockeyen. Hij speelde eerst bij Canterbury in Christchurch, een provincieteam. „Nieuw-Zee land is geen hockeyland dat een toppositie inneemt in de wereld. Met Canterbury werden we tweede. In Australië kwam ik uit voor Warathas in New South Wales. We wonnen de finale met 4-3." Natuurlijk, de Australische spe lers kenden hem. Hij was het die, onder meer tijdens de Olym pische Spelen in Athene vorig jaar, bij straf corners vier keer de finale klap uitdeelde. Tijdens competities en toernooien is hij ermee bezig, zelfs in Australië dacht hij na over zijn befaamde wapen. „Nee, ik heb de Austra liërs niet de geheimen van mijn strafcorner prijsgegeven. Wat het geheim is? Het is geen groot geheim. Ik ben er wel al heel lang mee bezig. Eindeloos geoe fend." Warme broodjes Twee seizoenen terug schoot hij 33 keer raak in de Nederlandse hoofdklasse. „Daarvan scoorde ik er zeker dertig uit een straf corner. Ze gingen er als warme broodjes in. Onterecht gaan al tijd de credits naar degene die scoort. Ik weet dat het de ver dienste is van het hele team, en zeker ook van de aangever. Het is een ritme, het aangeven en scoren. Als het ritme er niet is, dan wordt scoren lastig." In Australië heeft hij een aardig beeld gekregen van de spelopvat tingen en de mentaliteit van de sporter daar. „Alles is positief, altijd. Mis je in een wedstrijd een grote kans? Jammer, zeggen ze dan, je stond in elk geval op de goede positie. Ze zijn op best veel gebieden hetzelfde als Ne derlanders, ze zijn alleen wat meer laid back dan wij." Op Taekema's palmares prijken drie gouden medailles (Cham pions Trophy), een zilveren (Olympische Spelen in Athene) en een bronzen (WK), maar er mankeert één titel, de nationale. Met KZ kon hij die niet grijpen, met Amsterdam denkt hij wel de hoofdprijs te pakken. „Ik heb in elk geval al een Australische landstitel. Welke Nederlander kan me dat nazeggen?" GPD Co Adriaanse geeft uitleg over de speelwijze van AZ tegen Sporting Lissabon. foto Robin Utrecht/ANP Taeke Taekema genoot van Nieuw-Zeeland: „Ik heb op een bepaald moment even stilgestaan en tegen mezelf gezegd: wat is dit schitte rend!" foto Evert-Jan Daniels/GPD van onze sportredactie ALKMAAR - Het product draagt nog steeds dezelfde naam. Alleen de ingrediënten verschillen. Daarom is het geha vende AZ morgen gedwongen de tactiek voor de eerste halve fi nalewedstrijd in de Uefa Cup te gen Sporting Lissabon groten deels af te stemmen op de naar verwachting dominante tegen stander. Met minder aanvallers, een ver sterkt middenveld en waar schijnlijk zonder echte backs, zet Co Adriaanse zijn principes voor een keer aan de kant. Dom weg omdat hij niet kan uitgaan van de eigen kracht. Het is voor de trainer hopen en bidden dat de aangepaste speelwijze resul taat heeft. Zodat de return vol gende week in Alkmaar nog ér- gens om gaat. Door de blessures van Joris Mat- hijsen en Jan Kromkamp plus de schorsing van Barry Opdam heeft AZ verdedigend te veel klasse ingeleverd om aanvaard bare risico's toe te staan. „Die spelers konden achterin één te gen één spelen, of zelfs één te gen twee. Met zo'n bezetting was het geen punt om gedurfd te spelen. Maar de vervangers zijn van mindere kwaliteit", zegt Adriaanse. Adriaanse vermoedt dat het in Portugal een kwestie wordt van de koe die een haas probeert te vangen. Hij schat de kansen voor AZ om de finale te berei ken op hooguit dertig procent. „Het mag duidelijk zijn dat Sporting favoriet is. Zeker nu wij verzwakt zijn", aldus Adri aanse. De grootste charme van Spor ting, zegt Adriaanse, is dat het een echt team is, net als AZ. „Een collectief, zonder vedet ten. Een zeer beweeglijke ploeg ook, waar alleen de keeper en beide centrale verdedigers niet aanvallend zijn ingesteld." Adriaanse zou dolgraag nog eens willen stunten, al was het alleen maar dat er straks na zijn vertrek nog aan hem wordt ge dacht. „De ploeg zit bij de laat ste vier van Europa. Ongekend, allemaal. Uitgeschakeld worden door een ploeg als Sporting Lis sabon is bovendien geen schan de. Maar mocht het toch gebeu ren, dan zou ik het gevoel heb ben straks door de achterdeur te vertrekken bij AZ." Te negatief De trainer nam gisteren ook nog in ongekend felle bewoordingen afstand van een deel van de Ne derlandse pers. Hij verweet het journaille te negatief te zijn. „Dat ben ik zat", aldus de suc cesvolle Adriaanse. „Veel jour nalisten kiezen elke keer maar weer de negatieve invalshoek. Ik begrijp dat gewoon echt niet." Het betoog van Adriaanse volg de op een vraag of hij dit sei zoen geen fouten heeft gemaakt. „Er wordt steeds maar weer ge schreven over paaseieren, koffie juffrouwen en wandeltochten als het over mij gaat. Nooit wordt er eens gevraagd naar mijn uitverkiezing tot beste trai ner van Nederland. Maar mis schien is het ook wel logisch; als je niet in staat bent om over voetbal te schrijven, dan ga je al snel de randzaken belichten." GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 51