Milieuregels blokkeren bouw PZC '0900 1900 Je 3 jaar oude hypotheek al zwaar verwaarloosd? PZC Stoppen met bouwprojecten is in niemands belang Vragen kinderen bij moord altijd serieus te nemen Nieuwe versie Groene Boekje een gemiste kans Dromen van huizenkopers dreigen te ontaarden in nachtmerries (ga er direct mee naar een Postbank Hypotheekadviseur) 27 april 1955 woensdag 27 april 2005 door Lex de Jonge De stop van bouwprojecten kan verstrekkende gevol gen hebben. Niet alleen de bouwwereld, maar de hele Ne derlandse economie zal hinder ondervinden. De werkzaamheden zijn stilge legd door de Raad van State op grond van Europese milieu-ei- De eisen zijn zo streng, dat de bouw van een aantal projecten in de omgeving van snelwegen niet door mag gaan.De branche vereniging van bouwonderne mers Bouwend Nederland is sceptisch over het besluit. „Het lijkt wel of Nederland weer het braafste jongetje van de klas wil zijn. In andere landen wordt er gemakkelijker mee omgegaan. Aan de andere kant is het ieders belang dat we in een gezond kli maat leven", aldus Hubert Heu- tink van Bouwend Nederland. De vakbonden bekijken de ont wikkelingen ook met argusogen. „We kunnen niet helemaal stop pen met bouwen", zegt Johan Slok namens Hout- en Bouw bond CNV. „Ik kan de gevolgen nog niet overzien. Maar als bouwprojecten niet doorgaan, is dat heel vervelend. Het gaat al niet zo goed met de sector en de werkloosheid zal juist dan toene men." Ook FNV Bouw vreest gevolgen, maar de bond wil in elk geval vasthouden aan de regels, zo laat Anne Pols namens de bond weten. „Het mag niet zo zijn dat we de regels loslaten op het mo ment dat de werkgelegenheid in gevaar komt." Bouwend Nederland plaatst ook kanttekeningen bij het besluit om bepaalde projecten stil te leg gen. „Een van de projecten die is stilgelegd, is de aanleg van spits- stroken. Als je bedenkt dat op trekkende auto's tot de grootste vervuilers behoren, is dit besluit onbegrijpelijk", zegt Heutink van Bouwend Nederland. De he le economie heeft onder de bouwstop te lijden, denkt hij. „Als de .bouwprojecten defini tief worden afgeblazen, heeft dat verstrekkende gevolgen. Het heeft een sneeuwbaleffect. De bouwbedrijven zullen het als eerste merken. Daarna volgen al le bedrijven die op een of andere manier een relatie hebben met de bouwprojecten." Een schade bedrag wil Heutink nog niet aan een bouwstop koppelen. Heutink denkt dat de politiek nu aan zet is. GPD door Lex de Jonge Een mooi nieuw huis kan voor veel potentiële kopers een niet te vervullen droom wor den. De strenge Europese regel geving voor schone lucht gooit roet in het eten. Zoals bijvoor beeld in de Vinex-locatie Ypen- burg bij Den Haag. Niet alleen kopers, maar ook de vereniging Eigen Huis, projectontwikke laar Bouwfonds MAB en de pro vincie Zuid-Holland zitten met de handen in het haar. Alles leek in kannen en kruiken voor René van Zuijl uit Rijs wijk. Eén pennenstreek was hij verwijderd van het gelukkige be zit van een woning op Ypenburg met uitzicht op een recreatiege bied. Maar toen viel er afgelo pen vrijdag een krant in de bus. En die berichtte koeltjes: 'Afbou wen Ypenburg onmogelijk.' Wat bleek: staatssecretaris Van Geel .van Milieu had aan de Tweede Kamer een brief geschreven waarin hij concludeert dat grote bouwprojecten als Ypenburg door de strenge Europese eisen voor schone lucht niet meer vol tooid kunnen worden. Daar sta je dan als potentiële ko pper. René van Zuijl zucht diep. „Wat moet ik nu doen? Aan de -ene kant denk ik: mijn huis ligt vrij ver van de snelweg af, het "zal zo'n vaart niet lopen. Aan de ;andere kant wil ik alle risico's uitsluiten. Als de bouw straks flinke vertraging blijkt op te lo pen, wil ik niet opdraaien voor de hoge rentes." Hij heeft zijn laatste beetje hoop gevestigd op de Vereniging Eigen Huis. Een woordvoerder van de vereniging boort die hoop echter rap de grond in. „Dit is een politieke zaak", stelt hij. „De problematiek is boven dien zo ingewikkeld, dat we als vereniging geen raad geven. Ik zou niet weten welke." Pijnlijk is de vervuilingsaffaire wel, be seft Eigen Huis. Schandalig ei genlijk. „Minister Dekker van VROM heeft steeds geroepen: 'we móeten meer gaan bouwen.' Maar haar eigen staatsecretaris zegt nu: 'We kunnen niet bou- we.' Het is alsof je tegen een ko per zegt: 'U kunt hier wonen, maar nu nog even niet.' Dat kan natuurlijk niet." Ook directeur Friso de Zeeuw van Bouwfonds MAB voelt mee met de individuele koper. „Men veroorzaakt een enorme on rust", moppei't hij. Toch is er énige verlichting. „Wie al ge kocht heeft, hoeft niet te wanho pen. Als er een bouwvergunning is verleend, dan kan die niet zo maar worden teruggedraaid." Pijn Het Bouwfonds MAB is een gro te speler op Vinex-locaties. „We hebben plannen op de Utrechtse Heuvelrug die door de luchtver vuiling niet door kunnen gaan", vertelt De Zeeuw. „En in de wij de omgeving is daar nergens een snelweg te vinden." Ook de pro vincie Zuid-Holland is de schrik om het hart geslagen. Een snelle inventarisatie laat zien hoe om vangrijk de problemen zijn. door Floor de Booys Voor de tweede keer in vier maanden tijd is een leerling van basisschool De Spelevaert in Zoetermeer door zijn ouders gedood. Hoe kunnen de school en de ouders van klasgenoten dit opvangen? „Het is moeilijker om de kinde ren gerust te stellen, nu het twee •keer in zo'n korte tijd is ge beurd", vermoedt Carlijn de Roos. Zij is niet direct betrok ken bij de opvang van de kinde ren en leerkrachten van De Spe- levaert in Zoetermeer, maar als coördinator van het Psy- cho-traumacentrum Kinderen en. Jeugd Rivierduinen in Lei den, is ze geregeld betrokken bij de opvang van scholen en kan ze inschatten wat haar Zoetermeer- se collega's meemaken. „Ik heb een aantal jaren geled.en scholen begeleid waar iets derge lijks was gebeurd. Van 1995 tot 1997 hadden we op scholen een aantal gevallen van kinderdo ding vrij kort achter elkaar. De eerste keer kun je kinderen en docenten geruststellen door te zeggen dat het afschuwelijk- is, maar dat de kans dat het nóg eens gebeurt zo ongeveer nul is. Als dat dan wél het geval is, wordt het veel moeilijker het vertrouwen te herstellen." Draaiboek Groot verschil met tien jaar gele den is dat de meeste scholen nu een goed draaiboek hebben. „Dat geeft houvast in zo'n ont redderde situatie," Meestal wor den eerst de docenten bij elkaar geroepen en geïnformeerd, vaak met de politie erbij. Daarna wor- den de kinderen opgevangen, meestal met professionele hulp verleners. „Heel belangrijk voor -zo'n eerste bijeenkomst is dat er -ruimte is voor het verdriet en het ongeloof bij de kinderen. Ze ker als een klasgenootje zo plot seling uit hun midden is gerukt en er zoveel media-aandacht is." Als het om jonge kinderen gaat, is het goed actief iets met die gevoelens te doen, weet De Roos. „Laat ze tekenen, knutse len, verhalen of gedichten schrij ven voor hun omgekomen klas- genootje. Dan kunnen ze hun emoties kwijt. Richt een herden- Zo'n zestig woonwijken, bedrij venterreinen en wegen bevinden zich in de gevarenzone van de Europese richtlijn. „Het zijn mó gelijke knelpunten", nuanceert provinciewoordvoerder Ruud Koerts. „En het gaat niet altijd om de gehele locatie." Er moet iets gebeuren, zo luidt de bood schap die de provincie aan de po litiek wil meegeven. En Zuid-Holland staat daar zeker niet alleen in. De grote gemeen ten schreven een brandbrief aan het ministerie, de overkoepelen de verenigingen voor provincies en gemeenten trokken aan de bel, de verzamelde bouwwereld liet al stevig van zich horen en zelfs de ANWB pleit voor meer maatregelen. Het is de dieselau to die het moet ontgelden. Goed schiks of kwaadschiks, de ver vuilende uitstoot moet omlaag. Het verplichten van roetfilters en accijnsverhogingen voor die sel zijn opeens bespreekbaar. Al leen de ANWB wil daar nog niet aan.De vraag is of alleen een aanpak van de auto zelf voldoen de zoden aan de dijk zet. Het Mi lieu- en Natuurplanbureau bere kende wat de ministeriële maat regelen van februari (o.a. subsi dies voor filters en schonere mo toren) aan verlichting brengt. Het rapport is uiterst somber. 'De problemen van fijnstof zijn weerbarstig, grootschalig en vrijwel onoplosbaar voor Neder land alleen', zo luidt een conclu sie. En: 'De knelpunten voor nieuwe woningbouw en infra structuur blijven bestaan.' Het probleem bestaat nog tot in leng te van jaren, als we directeur Keimpe Wieringa van het plan bureau mogen geloven. „Zelfs als we in Nederland alle uit stoot van het autoverkeer zou den kunnen weghalen, over schrijden we nog her en der de norm." Het probleem van Neder land is het probleem van een welvarend kikkerlandje. Met 16 miljoen mensen op een kluitje is Nederland wel erg dichtbevolkt. Bovendien hebben we de pech dat onze buren evenmin uitblin ken in schone lucht. „Per vier kante kilometer zijn we het vuil ste jongetje van de klas", zegt Wieringa. „Maar per hoofd van de bevolking doen we het juist hartstikke goed. Dan zijn we in jargon heel eco-effectief. Neder land zal altijd meer moeten doen dan andere landen." GPD kingshoekje in op school. Doe iets voor de uitvaart, uiteraard wel in overleg met de ouders - als die nog leven - of andere fa milie van het kind." Op de do centen komt de eerste week na zo'n tragische gebeurtenis ont zettend veel af, weet De Roos. „Het is heel zwaar. Ze moeten steun en toeverlaat zijn voor de kinderen en zoveel mogelijk hun lessen laten doorgaan, maar on- dertussen hebben ze zelf natuur lijk ook hun gevoelens. Het is be langrijk dat ze daar ook de tijd voor nemen." De vragen van kin deren moeten volgens De Roos altijd serieus genomen worden. „Ik vind dat je kinderen ant woord moet geven op hun vra gen, hoe gruwelijk ook. Als kin deren willen weten of hun klas genootje met messteken of door een kogel om het leven is geko men, moet je daar op ingaan. Dat betekent niet dat je alle gru welijke details hoeft te vertel len. Tenzij die al bekend zijn ge maakt door de media. Dan kun je er beter wel over praten. Kin deren hebben een levendige fan tasie. Als je dingen verzwijgt, is de kans groot dat ze zich van al les in hun hoofd halen." Wel is het belangrijk dat docenten en ouders ondanks alle hectiek rust uit blijven stralen. Carlijn de Roos: „Dat is belangrijk voor het herstel van kinderen. Zeker als het gaat om ouders die hun kinderen hebben vermoord. Kin deren weten niet meer of ze vol wassenen kunnen vertrouwen. Maar tegelijkertijd hebben ze ei genlijk geen keuze." Het is belangrijk voor het oprui men van de spullen de tijd te ne men en te overleggen met de klasgenoten. Een lege plek in de klas geeft ruimte voor verdriet. Daarna, bijvoorbeeld na twee weken, kan je opruimen en een herinnermgsplek in de klas ma ken met foto en bloemen. De erg ste angstgevoelens moeten na twee tot drie maanden groten deels zijn weggeëbd. Zo niet, dan zou dat een signaal kunnen zijn dat er meer hulp nodig is. De Roos: „Het is belangrijk om dat op tijd te onderkennen, an ders blijft alle energie van zo'n kind naar het verwerken van het trauma gaan en kan het niet verder met zijn ontwikkeling." GPD Veel mensen hebben nooit meer omgekeken naar hun hypotheek en dat is jammer. Want zelfs bij een hypotheek van 3 jaar of ouder is het vaak al mogelijk de maandlasten naar beneden te krijgen. Door de huidige lage rente en de gestegen waarde van een woning kun je vaak nu al een scherper aanbod krijgen. Als oversluiten naar de Postbank niet interessant is, zeggen we dat natuurlijk ook. Maak voor een scherp aanbod een afspraak met onze hypotheekadviseur en bel 0900 1900 (5 cent p/m). Of ga naar postbank.nl, daar vind je ook de dichtstbijzijnde tussenpersoon. door Annelies Vlaanderen Een gemiste kans. Zo kij ken toonaangevende taal kundigen aan tegen het nieu we Groene Boekje met de spelling van Nederlandse woorden, dat op 15 oktober zal verschijnen. Ze zijn alleen blij met het af schaffen van de uitzonde ringsregel dat bloemen- en plantennamen waar ook een dier in voorkomt zonder tus- sen-n moeten worden geschre ven. Deze wijziging, die on der meer met zich meebrengt dat iedereen straks 'pa arden- bloem' moet gaan schrijven in plaats van 'paardebloem', is de enige echte spellinghervor ming die de Nederlandse Taalunie heeft toegestaan in de nieuwe, herziene editie van de Woordenlijst Neder landse Taal, zoals het Groene Boekje officieel heet. Correcties De rest van de wijzigingen be staat uit correcties, het schrappen van verouderde woorden zoals 'diergelijke' en het invoeren van nieuwe zo als 'e-mailen' 'okseltruitje' (uit het Surinaams), 'ont haalouder' (uit het Vlaams) en 'tsunami' (uit het Japans). Het is pertinent niet de bedoe ling geweest om de tien jaar geleden opgestelde spellingre gels echt te veranderen, zo lie ten de Vlaamse en Nederland se ministers van de Taalunie maandag bij de presentatie in Breda nadrukkelijk weten. „Het uitgangspunt was spel lingzekerheid door spelling continuïteit", aldus de Vlaam se Taalunie-voorzitter en mi nister van Onderwijs Frank Vandenbroucke. Bijna alles blijft dus bij het oude. De Ne derlandse hoogleraar prof. dr. Jan Renkema, bekend van de Schrijfwijzer en verant woordelijk voor de Leidi^ bij het nu nog in omloop 2|. de Groene Boekje, is el maar 'half blij'. „Heel goed dat er fouten g overbodigheden uit de Wo«. denlijst zijn gehaald e die uitzonderingsregel öp|j tussen-n verdwijnt. Dahva een onding. Maar verfe blijft het bij wat cosmetisch ingrepen. Waarom moeten^ bijvoorbeeld nog steeds dachtegang' schrijven enuK 'gedachtengang'? Had i dan ook meteen meege». men." Zooitje Renkema krijgt steun van Flans Heestermans, oud-hos. redacteur van de 'Dikke Va Dale' en oud-redacteur vj het Woordenboek der li landsche Taal. „Het is nietg. noeg. Het blijft een zooitjj, Neem alleen al de inconse-, quentie in de spelling vi leenwoorden, zoals accord? ren met twee c's en akkoord met twee k's." Beiden pleitta voor een veel drastischer aan-] passing van het Groene Bod je door een onafhankelijk commissie. Eén spelling Vreugde is er wel over komst van een heus 'spelling keurmerk'. Voortaan is er© spelling, die gebruikt wonil door zowel het Groene Boekje als andere naslagwerken, a als woordenboeken en compo terprogramma's voor a tische spellingcontrole. 1 nieuwe druk van Van Dale die eind dit jaar verschijnt,i zelfs al aangepast aan denieii we woordenlijst. Van I week tot nog toe nogal eens van het Groene Boekje af.De nieuwe Woordenlijst 1 landse taal is per 1 augustn 2006 verplichte kost 1 overheid én in het onderwijs GPD Door de nieuwe milieuregels kunnen tal van woningbouwprojecten in de Randstad, maar ook daarbuiten in de problemen komen. De Euro pese schone-luchtrichtlijnen veroorzaken ook veel onrust onder (kandidaat)kopers. foto Marcel Antonisse/ANP (Advertentie) MIGRATIE - Nog deze zomer wordt óp Walcheren en Zuid-Beveland een sociolo gisch onderzoek gehouden om te ontdekken waarom zo veel inwoners deze gebieden verla ten. Middels een vragenlijst ho pen de onderzoekers het hoe en. waarom van de Zeeuwse mi gratie te achterhalen, VERGRIJZING - In Zeeland is een op de negen inwoners ouder dan 65 jaar; dat is 11,1 procent van de bevolking. So cioloog W. Dusarduijn pleit dan ook voor verbetering van de bejaardenzorg in Zeeland, waar in bepaalde gebieden geen enkel rusthuis te vinj HINDERLIJK VOLGEN E 41-jarige vrouw is veroorda "tot een week gevangenissti voor het hinderlijk volgent twee ambtenaren. Aanleid! was een veroordeling tots geldboete wegens een a ding, vier jaar eerder. Sind dien volgde zij de ambtenaö TE WATER - Ternauwem» is in Sint Annaland het m tje van G. Heijboer g de verdrinkingsdood. Het jo get je kwam tijdens het spé in de havenwater terecht. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van INGftD Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax-(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-m Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail; redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro' Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand; 19,95 per kwarlaal: 58,00 per jaar: €222.50 226.50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzo.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorwj einde van de betaalperiode, PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiigs® overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenvc#1 de Regelen voor het Advertentiewut&i, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel, (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend!P Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v «.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern, Os aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebrulltvo (abonnementen)administratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante diensten*^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie gèen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bijl" zersservice, Postbus 314460 AA Goes, Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4