sluitingstijd horeca wellicht terug Gastles over alcohol maakt indruk Dijkbreuk speelt het Zwin parten SPRINT PHOTi Wethouder Van Waes wenst gesprek met wijkbewoners Sas hooljeugd limt 450 Id afval op oete voor klap in vader Zorgelijk Voedselbank slaat aan Geen bom onder hulpverlening Milieuvergunning ZVAC erinvoering kan uitgaansleven Terneuzense Nieuwstraat verbeteren editie Zeeuws-Vlaanderen •tie: 0113-315649 pzc.nl :redactie@ pzc.nl lis 31, 4460 AA Goes tentie-exploitatie: d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ws-Vlaanderen: 0114-372770; paal: 020-4562500. nsdag 27 april 2005 KEUZEN - De opruimac- die enkele Terneuzense scho- gisteren hielden hebben 450 afval opgeleverd. Aan de ac- I - met ondersteuning van de eente Terneuzen - deden scholen mee. rlingen en begeleiders van Regenboog en De Wingerd, ischolen voor Speciaal On tijs aan Zeer Moeilijk Leren- Kmderen, verzamelden zich rmorgen bij de Goede Her- ®rk voor de start van hun limactie. bet kader van het afvalpro- jj kregen de leerlingen allerlei j rachten, met als doel ze be iier te leren omgaan met af- Als afsluiting werd de op aactie georganiseerd. „We ben samen de milieustraat acht en allerlei zaken over af- uitgelegd. Het blijkt toch te ken want de kinderen letten msteeds meer op", aldus E. misters van de Regenboog, ist De Regenboog deden De gerd, Op de Hoogte en de üandschool mee. s je bedenkt dat een snoeppa- tje twee gram weegt, dan ben de kinderen bijzonder bijeen gebracht in korte en is dit een prima geslaag- actie geweest", zei P. Berre- ls namens de gemeente. 1DELBURG - De Middel- gse politierechter B. Doore- nd Boekhout heeft gisteren 37-jarige Terneuzenaar ir mishandeling en bedrei- van zijn vader duizend eu- boete en een maand voor- gelijke celstraf opgelegd. Terneuzenaar was 16 septem- I m beschonken toestand gekomen. Voordat de ver ste zijn vader te lijf ging, 'bij anderhalve fles Bacardi gedronken. Hij gedroeg zich opgefokt. „Ik was van de we- |"jzei hij. Zijn broer trof bei- rollend en vechtend op ';at aan en greep in. In de wo- g sneuvelde een ruit. Begin önber vorig jaar had hij zich tëns een ruzie in een plaatse- restaurant opnieuw misdra- door een lamp stuk te slaan. schade heeft hij betaald. Offi- van justitie G. van der Burg le 1500 euro boete en een [lid voorwaardelijk. door Frank van Cooten SAS VAN GENT - Wethouder A. van Waes van Terneuzen erkent dat bewoners van de wijk Sint Albert in Sas van Gent een informatieachterstand hebben over de komst van een woonwagencentrum aan de Vrijstraat. Hij wil daarom zo snel mogelijk een gesprek heb ben met de onlangs opgerichte bewonersgroep Sint Albert noord om de lucht enigszins te klaren. „Het gaat hen niet alleen om de mogelijke komst van het woon wagencentrum. Er zit meer onge noegen in de wijk. Een stukje verpaupering en geluidsoverlast van bedrijven als Cerestar. Het is een optelsom. Daarom wil ik zo snel mogelijk met de bewo nersgroep om tafel zitten om te praten over de toekomst van de wijk Sint Albert. We moeten daar op een goede manier mee omgaan." Van Waes wil de betrokken be woners in het gesprek ook bij praten. „Ze hebben een informa tieachterstand. Daar moeten we achteraan. We besloten eerst te praten met de betrokken woon wagenbewoners over een aantal locaties die we voor ogen had den. Vervolgens is door het colle ge een principebesluit genomen en daarmee zijn we naar buiten getreden." Verzet Een groot aantal bewoners van de wijk Sint Albert noord verzet zich hevig tegen de komst van het woonwagencentrum aan de Vrijstraat. Het gaat om 85 huis houdens. De geplande woonwagens staan te dibht bij de huizen en het ge meentebestuur speelt volgens hen geen eerlijk spel. Ze zeggen onder meer door de gemeente niet geïnformeerd te zijn over het woonwagencentrum aan de Vrijstraat. De bewonersgroep benadrukt dat het hen niet om de woonwa genbewoners is te doen. Ook een nieuwe woonwijk op deze plek is voor hen onbespreekbaar om dat het vrije uitzicht naar de knoppen is. Inmiddels is een bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan bui tengebied ingediend bij Gedepu teerde Staten en worden alle po litieke pai'tijen benaderd. Wethouder Van Waes had het grote verzet verwacht. Hij toont begrip voor de bezwaren en juicht de oprichting van de be woners groep toe. „Dan maakt overleg voor ons ook een stuk makkelijker", zegt hij. Curieus De bewonersgroep vindt het daarnaast curieus dat de ge meente Terneuzen in een brief aan buurgemeente Assenede laat weten dat geluidsproble men van bedrijven als Nedalco de belangrijkste reden is voor de verplaatsing van het woonwa gencentrum van de Tweekwart- weg naar de Vrijstraat. Van Waes weet niet of een brief naar Assenede is gestuurd. „We hebben deze gemeente wel over onze plannen geïnformeerd om te voorkomen dat Assenede dat in de krant moest lezen." Van Waes herhaalt dat meerde re redenen ten grondslag liggen aan de gedwongen verhuizing van de woonwagenbewoners. „Een van de redenen is inder daad de te hoge geluidsbelas ting van de bedrijven ten opzich te van het woonwagencentrum. Maar we hebben absoluut geen dubbele agenda daarin." zeeuwse almanak Vlissinger Bob van drieënhalf jaar wordt door zijn mama het kinderdagverblijf binnen gebracht. Hem valt een nieuw kindje op, dat nogal zit te kwijlen. Bezorgd sjort hij ma ma aan haar hand en wijst: „Kijk mama, hij smelt!" Door de geul die in het Zwin is ontstaan vloeit veel water naar de zee, waardoor delen die normaal gesproken onbereikbaar zijn, nu wel te betreden zijn. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel KNOKKE-HEIST - Een dijkbreuk in het oostelijk deel van het Zwin speelt het grensoverschrijdende natuurreservaat parten. Door de breuk komen bij laag wa ter afvoerkanalen en slikplaten droog te staan, wat slecht is voor de plantengroei en organismen in het gebied. De zee sloeg vorige week op het Bel gische gedeelte een bres van zeker vijf meter in een dijk. Bij extreem laag water vloeit veel water naar de zee, waardoor bezoekers delen die normaal gesproken onbereikbaar zijn, nu wel kunnen betre den. Vogels en jonge planten zien die mensen liever gaan dan komen. Zelfs de Japanse oesterbank, die honderden meters van de breuk is verwijderd, komt bij laag water droog te liggen. Conservator K. Struyff: „Dit gebied leeft, het is voortdurend in evolutie. Bij stormen kneedt de zee geulen. Normaal vloeit het zeewater via terugslagkleppen geleidelijk terug naar zee. Maar nu heeft het water een zuidelijke weg gevormd, waardoor het zonder hindernissen terug vloeit. Het water maakt zo ook verbin ding met verschillende meertjes, terwijl het juist de bedoeling is om de eilandjes, de slikplaten te behouden. Want de slik platen zijn bij uitstek de gedekte tafels voor veel vogels. Echt, wat je nu ziet, was een paar maanden geleden totaal on denkbaar." De slikplaten liggen nu gemiddeld zo'n twaalf uur per dag droog. Bodemorganis men kruipen in die uren dieper in de grond, waardoor sommige vogelsoorten hun zoektocht naar voedsel naar andere plaatsen verleggen. Voor het Zeeuws-Vlaamse deel van het Zwin heeft de dijkbreuk geen gevolgen. De precieze oorzaak van het euvel is niet bekend, maar Struyff vermoedt dat als gevolg van een zware storm in februari de stroming in de monding van het reser vaat is gewijzigd. Die gedachte wordt gevoed door het ontstaan van draaikolken op verschillen de plaatsen, die zich in de schorren snij den. „Binnen enkele dagen zal de technische dienst van de Compagnie du Zoute het gat dichten. Want we moeten de vroegere situatie zo snel mogelijk herstellen, om het slik- en schorrengebied te behou den", zegt Struyff. TERNEUZEN - De voedselbank van Miriam Hemelsoet in Terneuzen slaat aan in Zeeuws-Vlaanderen. Elke week krijgen inmiddels dertig gezinnen een voedselpak ket. Haar activiteiten vallen nu nog onder de Stichting Voedselbank Walcheren. Gezien de grote respons wordt de Stichting Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen opgericht. Voor de vrijwilligers die zich voor de voedselbank hebben opgegeven, is woensdag 11 mei vanaf 19.30 uur een voor lichtingsavond in de Kandelaar aan de Van Cantford- straat in Terneuzen. Onder meer scholen, sponsors en de gemeente Terneuzen zijn voor deze bijeenkomst uitgeno digd. Op deze avond is tevens de bedoeling een bestuur voor de stichting te kiezen. TERNEUZEN - De eventuele invoering van een pinpas voor minima in de gemeente Terneuzen betekent geen ein de van de samenwerking tussen Terneuzen en het Bureau Schuldhulpverlening. Het dagelijks gemeentebestuur ant woordt hiermee op schriftelijke vragen van GroenLinks. Wethouder C. van Schaik lanceerde een paar maanden ge leden het idee om voor mensen met grote schulden een pinpas in te voeren waarmee ze wekelijks vijftig euro kun nen opnemen. Dit systeem is bedoeld om te voorkomen dat deze mensen dezelfde fout maken. Het dagelijks ge meentebestuur benadrukt dat Van Schaik de opvatting van het voltallige college heeft uitgedragen. Aan de ge meenteraad is een college-advies voorgelegd om dit jaar aan het Bureau Schuldhulpverlening een budgetsubsidie beschikbaar te stellen. De kosten voor schuldhulpverle ning bedragen dit jaar 241.529 euro. „Het college vraagt zich hierbij af of deze kosten opwegen tegen de resultaten en wil dit jaar gebruiken te kijken naar een effectievere of minder kostbare manier om mensen met schulden te helpen." Het dagelijks gemeentebestuur onderzoekt de verschillende mogelijkheden en meent dat de schuldhulp verlening niet vervangen kan worden door het verstrek ken van pinpasjes. SAS VAN GENT - Gedeputeerde Staten verlenen de Zeeuws-Vlaamse Asfalt Centrale (ZVAC) een milieuver gunning voor het breken van asfalt en niet verontreinigd bouwpuin. Gebroken puin en asfalt worden gerecycled, waarna het materiaal opnieuw voor wegenbouw kan wor den gebruikt. De bedrijfsactiviteit sluit hiermee perfect aan op provinciaal en rijksbeleid dat gericht is op een zo laag mogelijke milieubelasting. De ZVAC slaat al haar producten, grond-, rest- en afvalstoffen gescheiden op in lekbakken en op vloeistofkerende vloeren, heeft een goed meet- en registratiesysteem en beschikt daarnaast over een onderhouds- en inspectiesysteem. door Jean-Lou de Gucht AXEL - „Kun je een alcoholcon trole omzeilen?" Dat was een van de vragen die de kinderen van groep 7 en 8 van de Prinses Marijkeschool uit Axel bezig hield tijdens het project 'BOB is cool.' Voorzitter Han van Opdorp van de 3 VO-af deling Terneuzen hielp de kinderen gauw uit de chroom. „Als je echt dronken bent en de politie houdt je aan, kom je er niet meer onderuit." De 3VO-afdeling heeft het pro ject voor de oudste leerlingen van het basisonderwijs opgezet na de publicatie van cijfers over alcoholgebruik bij kinderen. Het blijkt dat meer dan dertig procent van de jongeren tussen de 12 en 16 jaar Breezers en Shooters drinkt. Dat zijn zoete mixdrankjes waarin alcohol zit. De cijfers baren Van Opdorp zorgen. „De jeugd gaat op steeds jonge re leeftijd drinken. Ik vraag me af waar we eigenlijk mee bezig zijn." Als hij vraagt of de kinderen van de Marijkeschool wel eens een Breezer gedronken hebben, gaan er verschillende vingers omhoog. De Marijkeschool was de eerste basisschool waar het 3VO-team Wout Bareman NEUZEN - Herinvoering Ie sluitingstijd voor de hore- ide Nieuwstraat in Terneu- ian de kwaliteit van het uit- icentrum aanzienlijk verbe- i, De Horecavereniging wstraat en burgemeester J. nk (openbare orde, veilig- bestuderen momenteel de lijkheden. De horeca be- I nu nog zelf wanneer de dicht gaat. zou in de loop van dit j aai en veranderen. In horeca- gen zijn de meningen waar nog verdeeld, maar It wel gedacht aan een ing, waarbij vanaf twee s nachts geen nieuwe bezoe- meer worden toegelaten en uur later de deur op slot Daarna zou het uitgaans- iek alleen nog terecht kun- in een aantal 'nachtkroe- die voldoen aan strenge ei- >n onder meer werken met iers, Maar er gaan ook stem- op om de sluitingstijd op uur 's nachts te bepalen, e regeling er ook komt, de cavereniging Nieuwstraat als voorwaarde dat de ingstijd in de hele gemeente It ingevoerd. Voorzitter A. [els: „Anders verkassen de ekers na drie uur 's nachts ion naar cafés in Axel of lanGent." atregelen jeraeester Lonink zint al en- jaren op maatregelen om name de regelmatig terugke- le problemen in het nachte uitgaansleven in de Nieuwst- uit de wereld te helpen. De rekken met de horeca moe ten uiteindelijk leiden tot een convenant tussen politie, justi tie, horeca en gemeente. Lonink; „Het zal duidelijk zijn dat er iets moet gebeuren. In het recente verleden zijn verschillen de pogingen om het beleid om te buigen gestrand. Ik denk dat we nu meer op één lijn zitten. Het streven is van de Nieuwstraat weer een leuk, veilig uitgaansge bied te maken. Het imago moet verbeteren. Met een aantal maat regelen moet dat lukken." Naast de invoering van sluitings tijden, en de afgifte van een be perkt aantal nachtvergunningen denkt Lonink ook aan zoge noemde 'tijdelijke verblijfsont- zeggingen' voor raddraaiers. Dat straatverbod werd in de ja ren negentig al eens ingevoerd in de strijd tegen de drugsover last. Later poogde de horeca zelf onverlaten aan te pakken door middel van een (gele en ro de) kaartensysteem, maar dat werkte niet. Lonink: „Zo'n straatverbod is ingrijpend, maar wel effectief. Daarnaast handhaven Iwe het cameratoe zicht, want ook dat werpt vruch ten af. Met', het nieuwe pakket maatregelen bereiken we hope lijk ook dat het permanente poli tietoezicht in de weekends kan worden verminderd, want dat legt een onevenredige druk op het politie-apparaat." Aankleding Met de horeca wil hij ook praten over een ander aanzien van de straat. Daarbij denkt Lonink aan een betere, gezamenlijke presentatie en aankleding. Voor de zomer moeten horeca en ge meente het eens zijn over de nieuwe aanpak. In het najaar zou dan het convenant kunnen worden ondertekend. Stoffels van de Horecavereniging is opti mistisch. „Met deze nieuwe aan pak moet het lukken om van de Nieuwstraat weer een interes sant uitgaanscentrum voor alle leeftijden te maken. We moeten mikken op kwaliteit in plaats van kwantiteit. Dan redden we het uiteindelijk wel." van alcohol. Jullie zitten in de experimentele fase. Ik hoop dat dat niet betekent dat jullie auto matisch meer gaan drinken." En dan mogen de kinderen zelf een blaastest doen. Tessa de Jon ge (13) en Kübra Sag'lan (11) mo gen het spits afbijten. „Blijven blazen, blijven blazen", roept Hemelsoet de kinderen toe. „Er moet tien liter lucht in." Als blijk van waardering voor hun deelname krijgen ze het mondstukje mee naar huis, even als een BOB-sleutelhanger en een folder. Hoeveel Hoeveel glazen alcohol mag je ei genlijk drinken als je met de au to rijdt, willen de kinderen graag weten. Ongeveer twee gla zen, maakt Van Opdorp duide lijk. En voegt hij er aan toe; „Als je meer gedronken hebt val je door de mand. Laat je niets wijs maken", zegt Hemelsoet. „Alle middeltjes die er zijn wer ken niet. Alcohol zit in je bloed." Van Opdorp denkt dat de bood schap in Axel wel is overgeko men. „Kinderen op de basis school staan open voor ons ver haal over de risico's van alco hol. Ze hangen echt aan je lip pen. Ik hoop dat meer basisscho len interesse hebben in een gast les over alcohol." te gast was. Tot nu toe was er voorlichting in de brugklassen. Van Opdorp maakt de kinderen duidelijk dat alcohol in het ver keer een groot probleem is. „Van de meer dan duizend ver keersdoden in Nederland die jaarlijks vallen heeft meer dan een derde met alcohol te ma ken." Van Opdorp vraagt de kin deren wat alcohol met een mens doet. „Je slingert heen en weer met de auto", antwoordt een van de kinderen. Een ander merkt op: „Je gaat er wazig door zien." 3VO-secretaris Marijke Hemel soet legt uit hoe een alcoholcon trole in zijn werk gaat. „Je moet een blaastest doen. Blijkt uit de test dat je te veel hebt gedron ken, dan moet je mee naar het politiebureau en onderga je een ademhalingsanalyse. Als je ge pakt wordt zijn de straffen niet gering. En terecht, ik heb al veel menselijk leed gezien als gevolg 3VO-secretaris Marijke Hemelsoet laat scholiere Tessa de Jonge een blaastest doen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45