^ngel uit kritiek van dorpsraden PZC Kop van Schouwen raakt overbevolkt Jarig op 30 april heeft voor- en nadelen PZC Hebbes! J Negen maanden cel geëist tegen oplichter 13 mtraal aanspreekpunt en jaarlijks overleg moet contact verbeteren AAZET ietstocht langs is dorpen JP Leegloop openbare scholen Terneuzen wil grip op horecatijden Nieuwe eik uit Panevézys Hulst houdt niet van dubbel werk woensdag 27 april 2005 ^Marcel Modde NISSE - De lucht tussen dorpsraden en de ge nie Schouwen-Duiveland is iard. Alle stekeligheden i een gezamenlijk overleg l burgemeester en wethou- s uitgesproken en afgespro- Li$ dat de onderlinge commu- e wordt verbeterd. men de gemeentelijke organi- komt een centraal aan- «kpunt voor de dorpsraden, de gewenste lijnen verder [uitzetten en begeleiden. Tot rver namen de dorpsraden (direct contact op met de be kende ambtelijke afdeling sneer ze ergens vragen of chten over hadden. Dat had gevolg dat nog al eens -onbe- S- langs elkaar heen werd ge- fkl. aldus wethouder G. Hou- iiner gisteren in een reactie, zal anders worden omge- ngen met de adviserende rol de dorpsraden. Die weten leen ander wat er in de ker- leeft. Daar moet meer ge- ik van worden gemaakt, zo olgens voorzitter H. Clerx iOosterland door de raden rukkelijk neergelegd in het rleg. Houtekamer: ..De ge- pte vraagt al wel adviezen de dorpsraden, dat maakt I uit van het convenant, rwaar wij tegen aanlopen at het structureler kan. Zo- het bij iedereen tussen de igaat zitten als een gebrui- ijke procedure in voorkomen- gevallen. En de bedoeling is k dat dorpsraden vervolgens wat er met hun advies is erustgesteld (initiatief voor het overleg i vertegenwoordigers van de psraden kwam van de ge- (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 IPELLE - Sportievelingen :n donderdag 5 mei een ke fietstocht maken langs ipelle, Kattendijke, 's-Heer mdskerke, Kloetinge, 's-Heer idrikskinderen en Wol- tsdijk. irs kunnen vanaf 10.00 uur rten bij een stempelpost in van de deelnemende dorpen, stempelposten sluiten om Ouur. Deelnemers zijn niet plicht de hele route te fiet- iedereen die twee stempels 't, krijgt een herinnering. (Advertentie) 'Ww.autovermeulen.nl Bezorgklachten: 800-0231231 tp maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Orachtweg 23a ?ostbus 80 *300 AB ZIERIKZEE lel: 0111-454647 3x: 0111 -454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) ?|et Kleemans MPankow :sme Soesman ^elita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 \a goes Tel: (0113)315500 (0113)315669 wall: redactie@pzc.nl vernet '"ww.pzc.nl Rmail: web@pzc.nl meente. Aanleiding was het col lectieve aftreden uit onvrede van de dorpsraad van Bruinisse, soortgelijke signalen uit Ooster- land en eerdere problemen in Noordgouwe en Brouwersha ven. Clerx is weer helemaal ge rustgesteld over de goede bedoe lingen van de gemeente met de dorpsraden. Dat geldt eveneens voor de Nieuwerkerkse criticas ter J. Prins. „De vraag is gesteld of de ge meente de dorpsraden niet lie ver kwijt dan rijk zijn. Daarop kwam van het college heel na drukkelijk het antwoord dat ze ons absoluut serieus nemen", vertelt Clerx. Ook het plan voor een eilandbreed burgerpanel wordt door de dorpsraden niet langer als een bedreiging in hun bestaansrecht gezien, zegt Prins. „Het college weerspreekt dat het panel in de plaats komt van de dorpsraden. Gelukkig! Maar dan moeten ze naar buiten toe wel even beter uitleggen wat zo'n platform nu precies kan en mag doen Dat was ons tot dus ver niet helemaal duidelijk. Zo als het nu in de opzet staat om schreven, constateer ik dat het eigenlijk een dubbeling is van het werk van de dorpsraad." Kernbezoeken Onderdeel van de afspraken is ook dat de periodieke kernbezoe ken van het college doorgaan. Wel moet worden gekeken hoe de gemeenteraad daarbij inhou delijk een grotere rol kan krij gen, welke beter past in het hui dige duale stelsel, aldus Houte kamer. De dorpsraden noch het college voelen er iets voor de be zoeken gemeenteraadsbreed te organiseren, omdat ze dan te veel politieke lading zouden krij gen. De wethouder is 'ronduit te vreden' over het resultaat van het,overleg. „De lucht is weer he lemaal geklaard, gelukkig wel! Door alle strubbelingen de afge lopen maanden was er behoefte met elkaar te overleggen en dat is wederzijds uitstekend beval len. Vandaar dat we ook hebben afgesproken dit voortaan jaar lijks te doen."Hoewel het niet de eerste keer is dat de gemeen te de dorpsraden beterschap be looft, vertrouwen Prins en Clerx er op dat de nieuwe afspraken daadwerkelijk gestand worden gedaan. Prins: „En mocht het op een gegeven moment weer spaak lopen, we zitten er zelf bij!" Door aanhoudende groei van de reeënpopulatie, worden de dieren steeds verder naar de grenzen van het natuurgebied gedwongen. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Het gaat niet goed met de reeën in de Kop van Schou wen. De kudde in het natuurgebied overgroeit zichzelf, waardoor steeds meer zwakkere dieren uit de groep val len en op een ellendige manier aan hun einde komen. De Faunabeheereenheid Zeeland heeft bij de provincie een plan ingediend om de dieren die buiten het natuurgebied komen, te mogen afschie ten. Faunabeheer (een samenwerkingsver band van boeren, jagers, particuliere grondbezitters, natuurbeschermers en natuurbeheerders) wil met die maatre gel weer terug naar de situatie van voor 2000. In dat jaar werd landelijk de Na tuurbeschermingswet (NB-wet) van kracht en was een zogeheten populatie- beheer van de reeën en damherten bin nen het natuurgebied niet meer toege staan. Sindsdien wordt alleen opgetre den wanneer de dieren schade veroorza ken buiten het afgebakende gebied. Stemmen Gedeputeerde Staten in met het plan van Faunabeheer (uitvoerend secretaris M. Budde verwacht daarover dit najaar een uitspraak) dan kunnen de dieren ook zonder schadegeval uit hun lijden worden verlost. Want daar komt het in de praktijk veelal op neer, benadrukt boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer. „Het probleem is dat de aaibaarheids factor van een gezond kalf honderd pro cent is. Maar mensen die een ree heb ben meegemaakt dat volgens de hiërar chie in de kudde naar de buitengrenzen is verdreven en zo verzwakt of gewond is geraakt, hebben daar een hele andere kijk op. Dan klinkt afschieten opeens een stuk minder wreed." Fluijt wordt steeds vaker met de neus op die pijnlijke feiten gedrukt. Niet in de laatste plaats door wandelaars of om wonenden die een half dood dier in hun tuin vinden. Met name het afgelopen jaar is de reeënpopulatie in de Kop van Schouwen meer en meer onder druk ko men te staan. In het drieduizend hecta re grote natuurgebied is volgens des kundigen plaats voor zo'n driehonderd reeën. Recente tellingen kwamen uit op het dubbele. „En de praktijk leert dat je ze nooit allemaal te zien krijgt, dus moet je er nog eens pakweg honderd vijftig bij optellen", aldus de boswach ter. Daarnaast kent het gebied ook zo'n 270 (grotere) damherten. In het hoefdierbe- heerplan van Faunabeheer wordt dan ook vastgesteld dat de Kop van Schou wen zwaar overbevolkt is. „Het is daar echt een probleem", zegt Budde. „Vol gens ons is er maar één oplossing moge lijk, en dat is die aantallen terug bren gen; populatiebeheer dus." Sociale onrust In de periode april tot juli ontstaat er van nature veel sociale onrust onder ree ën, zo beschrijft het beheerplan, vanwe ge het 'verspenen' van de kalveren van het voorgaande jaar. De geit verjaagt haar oude jongen, omdat er nieuwe op komst zijn. De dieren zoeken elders hun territorium. Nu die ruimte door een groeiende populatie steeds schaarser wordt, raken ze aan het zwerven. Dat plaatsgebrek brengt niet alleen een gro ter risico op een verkeersongeluk met zich mee, legt de boswachter uit, de ree ën raken bovendien gestrest, worden ziek, kunnen op den duur niet meer eten, verzwakken en sterven een ellendi ge dood. In die omstandigheid vormen ze ook een makkelijke prooi voor loslo pende honden en daarom controleert Staatsbosbeheer extra streng op het na leven van een aanlijngebod. Hoewel ook Fluijt sterk voorstander is van de natuur z'n gang te laten gaan, zo als de NB-wet voorschrijft, gaat dat in dit geval niet meer op. De ree heeft geen natuurlijke vijanden (de lynx en wolf lopen hier niet in het wild rond) met als gevolg dat hun lijden onnodig lang duurt, schetst de boswachter het dilem ma waarmee hij worstelt. „Wij als na tuurbeheerders zitten er met onze neus bovenop en daar word je echt niet vro lijk van. Er moet gewoon iets gebeu- door Rob Paardekam KLOETINGE - Jarig zijn op Ko ninginnedag heeft positieve en negatieve kanten. Tessa de Vrie uit Kloetinge kan het weten. Het voordeel: „Altijd vrij op je verjaardag." Het nadeel: „Je ver jaardag altijd op een andere dag moeten vieren, want niemand heeft tijd op 30 april." Tessa werd geboren op de dag dat Beatrix tot koningin werd gekroond: 30 april 1980. Om die reden was ze graag naar Den Haag gereisd om het jubileum feest mee te maken. Toen ze hoorde dat elke gemeente ie mand mocht afvaardigen, nam ze contact op met het stadskan toor, maar daar werd ze teleur gesteld. „Elke gemeente heeft een opdracht gekregen. Goes moest een man sturen, dus ik kwam niet in aanmerking." Het is niet zo dat de Kloetingse heel erg baalt. Ze spreekt liever over lichte teleurstelling. Tessa is naar eigen zeggen best wel ko ningsgezind, zij het op een be scheiden manier. Het is niet zo dat ze met Prinsjesdag naar Den Haag reist om de vorstin toe te juichen. „Ik heb gewoon respect voor haar", vertelt ze. „Beatrix Tessa de Vrie vindt het niet erg om op Koninginnedag jarig te zijn: „De straten zijn dan ook een beetje voor mij versierd, denk ik altijd maar." foto Willem Mieras VLISSINGEN - Het aantal leerlingen van de openbaar ba- sisonderwijskoepel de Archipelscholen in Vlissingen en Middelburg loopt sinds 1999 gestaag terug. Vorig jaar ver loren de openbare scholen 3 procent van het leerlingenbe stand. Algemeen directeur C. Kuyvenhoven van de Walcherse Archipelscholen: „Soms kiezen ouders niet voor een school in de buurt, omdat de leerlingenpopulatie hen niet bevalt." Kuyvenhoven vindt een school met 25 procent al lochtone leerlingen een ideale mix in deze tijd. „Maar er zijn ouders die toch liever voor een witte school kiezen in de veronderstelling dat daar beter onderwijs wordt gege ven. Dat beeld is moeilijk te veranderen." TERNEUZEN - Herinvoering van de sluitingstijd voor de horeca in de Nieuwstraat in Terneuzen kan de kwaliteit van het uitgaanscentrum aanzienlijk verbeteren. De Hore- cavereniging Nieuwstraat en burgemeester J. Lonink (openbare orde, veiligheid) bestuderen momenteel de mo gelijkheden. De horeca bepaalt nu nog zelf wanneer de deur dicht gaat. Dat zou in de loop van dit jaar moeten veranderen. In ho- recakringen zijn de meningen weliswaar nog verdeeld, maar wordt wel gedacht aan een regeling waarbij vanaf twee uur 's nachts geen nieuwe bezoekers meer worden toegelaten en een uur later de deur op slot gaat. Daarna zou het uitgaanspubliek alleen nog terecht kunnen in een aantal 'nachtkroegen', die voldoen aan strenge eisen en onder meer werken met portiers. Maar er gaan ook stem men op om de sluitingstijd op vier uur 's nachts te bepa len. Burgemeester Lonink zint al enkele jaren op maatregelen om met name de regelmatig terugkerende problemen in het nachtelijk uitgaansleven in de Nieuwstraat uit de we reld te helpen. De gesprekken met de horeca moeten uit eindelijk leiden tot een convenant tussen politie, justitie, horeca en gemeente. GOES - R. Kalonaitis, de ambassadeur van Litouwen, heeft gistermiddag een eik geplant aan de Westwal in Goes. Twee jaar geleden werd op diezelfde plek ook een boom geplant om stil te staan bij het tienjarig bestaan van de stedenband tussen Goes en Panevézys. Die boom heeft echter het loodje gelegd. Daarom heeft de Litouwse zus terstad besloten Goes ter ere van het zeshonderd jarig be staan een nieuwe boom te schenken. De eik staat in het ta lud achter het gebouw van het Leger de Heils. HULST - Het dagelijks bestuur van Hulst wil niet voor elk dorp in de gemeente een aparte kernvisie opstellen. Voor Vogelwaarde wilde de gemeente een kernvisie laten opstellen waarin rekening gehouden kan worden met ont wikkelingen op het gebied van zorg, welzijn en wonen. Dit zou ook voor de andere dorpen moeten gelden. Deson danks gaat het plan niet door. Het college wil een inte graal advies voor elke kern zodat diverse afdelingen in het gemeentehuis niet telkens het werk opnieuw moeten doen. heeft een hele zware functie, maar die vervult ze op een uitste kende manier. Ik vind haar ook heel open. Als ze op vakantie gaat, bijvoorbeeld, mogen foto grafen op een gegeven moment plaatjes maken. Dat zij en haar familie verder met rust gelaten willen worden, is toch logisch?" Tessa's bewondering voor het huis van Oranje heeft volgens haar niet zo veel te maken met het feit dat ze op 30 april jarig is. „Al was ik in augustus gebo ren, dan had ik er hetzelfde over gedacht." De Kloetingse vindt het hele maal niet erg om op Koningin nedag jarig te zijn. „Ik ben niet andei's gewend en de straten zijn ook een beetje voor mij versierd, denk ik altijd maar." Toch zou ze, als ze het voor het zeggen had, liever op een an dere feestdag zijn geboren. „Dan hou je het voordeel van vrij zijn op je verjaardag", lacht ze." Als Willem-Alexander over een tijdje koning wordt, zal hij op nieuw moeten bezien op welke dag hij zijn verjaardag met het volk wil vieren. „Laat het maar 30 april blijven", zegt Tessa. „Ik ben tenslotte niet anders ge wend. Aan de andere kant: als het een andere datum wordt, krijg ik mijn verjaardag terug. Nu vier ik het altijd op een ande re dag, want op Koninginnedag heeft iedereen andere dingen te doen." pagina 14 programma Koninginnedag door Niels Juist VLISSINGEN - Tegen een 47-ja- rige beroepsoplichter die bij tientallen mensen in Vlissingen, Middelburg en Arnemuiden geld lospraatte, is gisteren in ho ger beroep negen maanden cel straf geëist. De verdachte was zelf niet komen opdagen bij het gerechtshof in Den Haag. De man was bijna vier jaar gele den, in juli 2001, door de recht bank in Middelburg veroor deeld tot een jaar gevangenis straf. Hij ging in hoger beroep in de hoop een lagere straf opge legd te krijgen. Omdat de zaak jarenlang bleef liggen, krijgt de verdachte waar schijnlijk zijn zin. Vanwege alle vertraging die de strafzaak in hoger beroep had opgelopen, zag de aanklager bij het hof zich genoodzaakt minder straf te ei sen. Tuinbeelden De verdachte benaderde zijn slachtoffers met een verhaal over tuinbeelden. Hij zou bezig zijn met het opzetten van een groothandel in de beelden. Daar om was hij op zoek naar opslag ruimte, zo maakte hij zijn slacht offers wijs. Tussen neus en lip pen door vertelde hij dat de men sen konden delen in de winst als zij hem een bepaald bedrag zou den lenen. Op die manier wist hij soms wel tot tweeduizend gulden los te praten. Vervolgens zagen slachtoffers hun geld nooit meer terug. De schade dve de verdachte met zijn babbet- truc aanrichtte, liep op tot ruim 19.000 gulden. Het was bepaald niet de eersfe keer dat de verdachte zich aap oplichting schuldig maakte. IJl januari 2001 veroordeelde de po litierechter de man voor soortge lijke feiten tot honderd uur taaKü- straf en twee maanden voor waardelijke celstraf. Maar va|i alle straffen leek de verdachte weinig te hebben geleerd. Dé man is ook op dit moment ndf* actief als oplichter. -•* Het hof doet op 10 mei uit spraak. (Advertentie) De Koperen Tuin Keizersdijk 16.4461 KA Goes 0113-231072 www.koperentuin.nl Jacqueline van Maarsen (vriendin van Anne Frank) ter gelegenheid van 60 jaar bevrijding dinsdag 3 mei, 19.30 uur toegang 5,00 (Advertentie) de Archipelscholen: De Golfslag. Domburg naar zelfstandig leren 9.00 -12.15 uur rondleiding di r groep acht. open lessen en toelichtingen op de dagelijkse gang van zaken. Piramideschool Ravenstein. Vlissingen 's morgens rondleiding, om 11.30 uur presentatie van het leesbevorderingproject De Rode Draad Opening nieuw schoolplein door mevrouw Poppe-De Looff, 13.00 uur. De Houluyn. Vlissingen. Presentatie 'Dichter bij zee" in De Drvkkery, Middelburg. 16.00 uur. Theo Thljssen-Paauwenburgschool, Vlissingen: 16.00 -17.00 uur tentoonstelling ter afsluiting van het project: "De wereld rond". Tentoonstelling op De Branding, Bouwen Ewoutstraat. Vlissingen, 18.00 20.00 uur. Tentoonstelling van 18.30 - 20.00 uur van het grote kunstwerk, gemaakt door de leerlingen, Wereldschool De Vossenburch. Middelburg." Kijk voor het volledige programma op www.archipelscholen.n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37