m lanering Zierikzee fors duurder Toeristenbelasting noodzakelijk kwaad Stadsgracht baart zorgen Dierenbescherming wil één centraal opvangcentrum \dd voor schoonmaak gasterrein Brouwershaven is al bij voorbaat op emeente steekt »kje voor kap )om vanwege gelpoepmisère Inbrekers op heterdaad betrapt Twee vrouwen mishandeld 700 euro boete voor helen schilderij Boete voor slaan van vader Brievenbussen opengebroken zeeuwse almanak Zorgelijk iitie: 0113-315649 fac.nl fcredactie@pzc.nl js 31,4460 AA Goes grtentie-exploitatie: ^d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; •';i ^-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. üjj lensdag 27 april 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveiand ^Marcel Modde SIKZEE De bodemsane- van hét terrein aan de leepstimmerdijk in Zierikzee zeker 1,5 miljoen euro irder uit dan begroot. De for- verschrijding van de kosten zitten in de vondst van vervuilde grond van de rgasfabriek dan waar op ba- tan metingen was uitgegaan. kosten voor de operatie, uit- oerd in opdracht van de pro- de, worden gedeeld door di- k overheden en energiebe- Delta. Het aandeel van de «nte Schouwen-Duiveiand jt 7,5 procent van het to- (nu 3,8 miljoen). Omgere- 1 komen de hogere kosten de gemeente neer op een be ll van 112.500 euro. Voorals- hoeft Schouwen-Duiveiand ivoor niet dieper in de bui- te tasten, legt wethouder an der Wekken (ruimte en ieu) uit. De gemeenteraad 2001 een krediet be- ikbaar gesteld van 384.805 O, als bijdrage in de sanering de voormalige gasfabrieks- Einen in Zierikzee en Brou- haven. Daarvan is nu nog twee mille over. uw krediet eventuele verdere tegensla- moet er dus wel extra geld en, zegt Van der Wekken, iat nodig is, valt pas na de zo rakanti e te zeggen. Dan is sanering naar verwachting ter de rug. Duidelijk is nu al [dat er een nieuw krediet no- ïsom de sanering (na 2007) ihet terrein in Brouwersha- üebetalen. „Die stond in het alplaatje van de provincie jfEdith Ramakers IM - Hilde Standaert is irlast van vogelpoep van luiven en kauwen in haar luin meer dan beu. Ze de was niet buiten ophan- iniet in de zon zitten of schil- in haar achtertuin. De vo el Ipoep zit overal. „Ik mijd achtertuin", zegt ze. De lische plek wordt sinds een rof vier bevuild door vogel- p. De vogels huizen in enke- lakken van een boom, die pal haar tuin grenst. gemeente Vlissingen heeft on es een kapvergunning voor 5geweigerd. De vergunning (aangevraagd door het colle- 'Ui kerkrentmeesters van de sestantse gemeente Ritthem. Mom staat op grond van de ïGraaff van de protestantse sente: „We vinden het heel ijlend dat mevrouw Stan- 5t zo veel last heeft van een o.' Vandaar dat we een "gunning hebben aan- raagd. Wij vinden dat de -dbepalende waarde van de voor de kerk en de kerk- a minder zwaarwegend zijn »het woongenot van de buur- appen (roiee is de gemeente het niet - en weigerde de kapver- -nng. „Kappen is de eenvou- oplossing", zegt W. van ^van de gemeente Vlissin- -Er moeten minder rigou- k maatregelen te bedenken zegt dat hij het probleem on- «nt. „We hebben de boom (gesnoeid, maar verder wil- "e niet gaan." Hij zegt dat klacht serieus neemt en Oreert dat de kauwen op mi- ■vriendelijke wijze verjaagd (nen worden. „Ik denk aan Ostonen, maar ik ben geen fcpert. We hebben me- "W Standaert ook geadvi- om de vogelbescherming Mplegen." gemeente voelt zich niet ge- $en om op eigen initiatief tandje te helpen. „Daarvoor we toestemming van de ^aar moeten hebben. Boven waar jaag je die vogels toe? Dan zorgen ze ergens misschien voor proble- voor 22.000 euro op de lat en dat is nu op een fractie na dus in de Scheepstimmerdijk gaan zit ten." De meerkosten zijn vooral ver oorzaakt door de grootschaliger verontreiniging die in de bodem is aangetroffen. De drie gashou ders van de oude fabriek ston den op betonnen vloeren. Eer der was het niet mogelijk onder die vloeren te kijken. Na het af breken van de fundering bleek de vervuiling dieper te zitten dan waarmee rekening was ge houden. Het gevolg is dat extra grond moet worden afgegraven en vervangen door een schone laag. De vondst van de drie skeletten uit de vroeg achttiende eeuw op het terrein heeft de kosten voor alsnog nauwelijks beïnvloed, al dus de wethouder. „Daarbij moet je denken in de orde van grootte van enkele duizenden eu ro's voor het archeologisch ver antwoord in kaart brengen en bergen van de geraamten." Aangenomen wordt nog steeds dat het gaat om menselijke res ten van lepralijders die tussen 1700 en 1750 op het kerkhof bij het leprozenhuis aan de huidige Grachtweg zijn begraven. De skeletten zijn in afwachting van nader onderzoek overgebracht naar het archeologisch centrum van de Vrije Universiteit in Am sterdam. De mogelijkheid be staat dat de uitvoerder bij de ontgraving in de hoek grenzend aan de achterkant van de Mu- lockstraat stuit op nog meer menselijke resten. Van der Wek ken: „De hoop is dat dan kan worden volstaan met het schoon maken van de grond daarboven, zodat die skeletten gewoon kun nen blijven liggen." De gracht is gemiddeld volgens hengelsportvereniging nog maar veertig tot vijftig centimeter diep. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hengelsportvereniging Oosterschelde maakt zich zorgen om de Stadsgracht van Zierikzee. Om te voorko men dat de waterkwaliteit verslechtert, moet de veel te ondiep geworden singel dringend gebaggerd worden. De gemeen te Schouwen-Duiveiand zegt daar mo menteel echter geen geld voor te hebben. HSV Oosterschelde beheert de stads gracht van Zierikzee. Het is een populai re stek onder hengelsporters die er vissen op brasem, paling en karper. In opdracht van de HSV hebben mede werkers van de Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij (OVB) onlangs een onderzoek ingesteld naar de wa terkwaliteit van en de visstand in de gracht. De uitkomsten van dat onder zoek zijn, zegt secretaris M. van der Zan- de van HSV Oosterschelde, nog niet be schikbaar. Vooralsnog is er echter vol gens Van der Zande geen reden voor pa niek. „Er zit nog voldoende vis. De wa terkwaliteit staat onder druk, maar er is op dit moment voor zover ons bekend geen sprake van vissterfte. De verhalen daarover zijn echt indianenverhalen." Wat niet wegneemt dat de stadsgracht een zorgenkindje is en blijft zolang er niet gebaggerd wordt. De bodem is deels De resultaten van een onderzoek dat de HSV onlangs liet uitvoeren, zijn nog niet be kend, maar de visstand lijkt vooralsnog niet te lijden onder de matige waterkwaliteit. bedekt met afgevallen blad van de bo men langs de singel en die laag rottend materiaal wordt er met de jaren niet dun ner op. De gracht is gemiddeld volgens Van der Zande nog maar veertig tot vijftig centi meter diep. „Bij het poortencomplex staat echt bijna geen water meer in de gracht. Dat is meer een moerasgebied aan het worden. Eigenlijk zou de gracht toch overal minimaal een tot anderhalve meter diep moeten zijn." Het probleem, legt Van der Zande uit, is dat hoe minder water er in de gracht staat, des te sneller dat opgewarmd wordt. Dat leidt tot verdamping, waar- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Over één ding wa ren ze het eens, PvdA-Kamerlid L. Blom en WD'er J. Geluk: de toeristenbelasting is een noodza kelijk kwaad. Afschaffen is ech ter, concludeerden beiden nog steeds eensgezind, lastig. Over de vraag waar de opbrengst pre cies aan besteed moet worden, liepen de meningen uiteen. De discussie over de toeristenbe lasting en hoe je daar als over heid en bedrijfsleven mee om moet gaan, is een weerbarstige. Zoveel was duidelijk gister avond tijdens de door PvdA en WD gezamenlijk op poten ge zette discussieavond in Zierik zee. Wie pleit voor afschaffing, kan rekenen op de vraag hoe het gat in de gemeentebegroting dan gevuld moet worden. Een vraag waar zowel Geluk als Blom geen passend antwoord op had. Geluk pleitte wel voor het, vooral uit concurrentieoverwe- gingen, zo laag mogelijk houden van de heffing. Tijdens de discussiebijeenkomst klonk van ondernemerszijde de roep om - als afschaffen dan écht niet kan - toch minstens een gedifferentieerd tarief in te voeren. Recreatieondernemer L. van Vliet: „Want het kan toch niet zo zijn dat het straks alleen de hotels zijn die de reke ning betalen." PvdA'er Blom zei op zich wel wat te zien in diffe rentiatie, maar wees zijn gehoor ook op de nadelen ervan. Het hanteren van een hoog tarief voor wie veel profiteert en een laag voor wie het toei-isme min der oplevert brengt, betoogde Blom, veel administratieve rompslomp met zich mee. „De inning zal een stuk duurder wor den." WD-collega Kamerlid Ge luk hield het op dit vlak kort en bondig. Differentiatie geeft meer na- dan voordelen. Niet aan beginnen, was het advies van de liberaal. Investeren Over de vraag waar precies de opbrengst van de toeristenbelas ting aan besteed dient te wor den, ontbrandde tijdens de bij eenkomst een geanimeerde dis cussie. Verschillende recreatie- ondernemers pleitten hartstoch telijk voor het gebruiken van de toeristenbelasting als een doel- belasting. Recreatieondernemer M. Ruijtenberg stelde onomwon den dat wat hem betreft de op brengst van de toeristenbelas ting één op één aan toerisme en recreatie besteed zou moeten worden. „Je moet dat geld ste ken in promotie. Je moet investe ren in je kwaliteit." Collega-recreatieondernemer en WD-raadslid H. Coomans on derstreepte het betoog van Ruij tenberg met de opmerking dat toerisme en recreatie voor Schouwen-Duiveiand bijzonder belangrijke peilers zijn. En daar bij gaat het niet alleen om geld, maar ook om voorzieningen als goede wegen en dergelijke. Blom en Geluk bleken voor wat betreft het oormerken van toeris tenbelastinggeld lijnrecht tegen over elkaar te staan. Geluk toon de zich voorstander van oormer ken. Wat de WD'er betreft zou het de verkeerde kant opgaan als het toeristenbelastinggeld niet specifiek aan toerisme en re creatie besteed zou worden. Woorden naar het hart van Re- cron-voorman T. Wegman, die sprak van moordende concurren tie met het buitenland en de ab solute noodzaak om flink te in vesteren in de toeristisch-recrea- tieve sector. Oormerken bleek voor Blom daarentegen abso luut onbespreekbaar. „Het is nooit hard te maken welke kos ten wel en welke niet aan het toerisme toegeschreven kunnen worden. En bovendien is het principieel onjuist. Als je het zou doen, zou je het ook voor an dere belastingen moeten invoe ren. En dat lijkt mij niet de juis te weg." MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag in Middelburg twee inbrekers aangehou den. De twee, een 53-jarige en een 35-jarige Middelbur ger, waren rond half vijf aan het inbreken in een pand aan de Pijpstraat. Een getuige werd wakker van het ge stommel en belde de politie. Die zagen de 35-jarige ver dachte net hard wegfietsen. Hij is aangehouden en naar het politiebureau gebracht. De politie trof de tweede ver dachte zittend op een bureaustoel aan in de Verwe- rijstraat. Ook hij is meegenomen naar het bureau. GOES - Op de Kievitlaan in Goes zijn gistermiddag rond kwart over drie 's middags twee vrouwen geschopt en ge slagen. Een 69-jarige vrouw uit Goes liep hierdoor ver wondingen aan haar gezicht op. De andere nog onbeken de vrouw moest met de ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. De dader, een 64-jarige Goesenaar, is aangehouden. De oorzaak ligt in de relatiesfeer. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doo- rewaard Boekhout heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Vlissingen wegens heling van een schilderij veroor deeld tot 700 euro boete. Bij de verdachte werd op 14 fe bruari dit jaar het schilderij van Carina Dumais, een voor stelling van een skater, aangetroffen. Het schilderij was tentoongesteld door de gemeente Vlissingen in een kunst route langs de bouwput in de Spuistraat, maar werd be gin februari gestolen. De man had verklaard het werk bij het grofvuil te hebben gevonden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Temeuzen voor mishandeling en bedreiging van zijn vader duizend euro boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. De Terneuzenaar was 16 sep tember in beschonken toestand thuisgekomen. Hij ge droeg zich erg opgefokt. „Ik was van de wereld", zei hij. Zijn broer trof de verdachte en zijn vader vechtend op straat aan. Door het agressieve gedrag van de verdachte sneuvelde er ook een ruit in de woning. Begin december vorig jaar had hij zich tijdens een inzie in een plaatselijk restaurant opnieuw misdragen door een lamp stuk te slaan. Volgens officier van justitie G. van der Burg was het ergerlijk gedrag waaraan de verdachte zich schuldig had gemaakt. Omdat zijn werk veel tijd in beslag neemt, zag de officier weinig ruimte voor een werkstraf. Hij eiste 1500 euro boete en een maand voorwaardelijk. foto's Dirk-Jan Gjeltema door het waterpeil nog verder daalt. Op warming gaat op termijn ook ten koste van het zuurstofgehalte van het water en als dat te laag wordt, is vissterfte onver mijdelijk. Van der Zande is verder beducht voor het zogeheten groot kroosvaren. Vorig jaar dook de oorspronkelijk uit Amerika afkomstige plant op en binnen de kortste keren groeide deze exoot zo explosief dat de gracht overwoekerd werd. Van der Zande: „Dat komt gegarandeerd terug, zeker als we weer zo'n mooie warme zo mer krijgen." Nesten vernield Dat de zwanen zijn verdwenen uit de zoe te gracht is Van der Zande bekend. „Dat heeft in dit geval niets te maken met de waterkwaliteit. Zwanen keren altijd te rug naar het 'ouderlijk nest', maar onbe kenden hebben nesten vernield en eieren vertrapt en dat is de reden dat de zwanen op zoek zijn gegaan naar een ander plek je." Baggeren van de stadsgracht is een kost baar karwei. Van der Zande schat dat er zeker enkele miljoenen meer gemoeid zijn. „En dat zijn dan niet zozeer de kos ten van het baggeren op zich, maar van de afvoer van het slib. Op de gracht is lang rioolwater geloosd. Daardoor is het slib op de bodem vervuild met fosfaten." door Ingrid Huibers NIEUWDORP - De Dierenbe scherming Noord- en Mid den-Zeeland wil in het Sloege- bied bij Nieuwdorp een multi functioneel welzijnscentrum voor dieren vestigen. Een precie ze locatie is nog niet bekend. „De plannen verkeren nog in een pril stadium", zegt woord voerder I. Zweedijk van de Die renbescherming Noord- en Mid den-Zeeland. „Maar we zoeken in ieder geval een locatie dicht bij de Westerscheldetunnel." Het is de bedoeling dat in het centrum alle takken van de die renbescherming, zoals de inspec tiedienst, de dierenambulance en de verschillende actiecomi- té's worden ondergebracht. Ook is het de bedoeling om een edu catief centrum te openen. „Mensen moeten er straks te recht kunnen met al hun vragen over dierenverzorging en dieren welzijn", licht Zweedijk toe. Verder wil de dierenbescher ming in het complex onderdak gaan bieden aan een hondentrai- ningsschool, een winkel en een groot dierenasiel De dierenbescherming is al in onderhandeling met de asiels in Vlissingen en Middelburg. „Bei de asiels zijn al een paar jaar met fusieplannen bezig en daar wilden wij als dierenbescher ming bij aanhaken", vertelt Zweedijk. Onlangs werd de be oogde vestigingsplek voor het nieuwe stadsgewestelijke dieren asiel aan de Visodeweg in Rit them van de hand gewezen. Tijdens de eerste gesprekken met het Vlissingse en Middel burgse asiel, ontstond al snel het idee om ook de andere drie Zeeuwse asiels (in Goes, Terneu- zerï en Zierikzee) bij de plannen te betrekken. „Met die asiels hebben we nog niet gesproken, maar dat gaan we binnenkort wel doen", zegt Zweedijk. „Het zou mooi zijn als we tot één streekasiel voor heel Zeeland zouden kunnen komen." Aangezien de dierenasiels gesub sidieerd worden door de gemeen ten, wil de dierenbescherming op korte termijn eveneens met die gemeenten rond de tafel gaan zitten. „Ik denk dat de organisaties el kaar geweldig goed zouden kunnen versterken", meent Zweedijk. „Je kunt vrijwilligers flexibeler inzetten, ruimtes be ter benutten en ook bijvoor beeld een centrale inkoopafde ling bemannen. Financieel zal het ook aantrekkelijker zijn om met zijn allen bij elkaar te gaan zitten." Hoe één en ander gefinancierd zal moeten worden, is nog ondui delijk. Wellicht, zo filosofeert Zweedijk, zouden de betrokken gemeenten een gemeenschappe lijke regeling voor de dieren asiels in het leven kunnen roe pen. MIDDELBURG - Tussen zater dagavond en zondagmorgen is een aantal brievenbussen in Mid delburg opengebroken. De poli tie vond zondag een aantal post stukken op de Haringplaats. Die waren afkomstig uit een brieven bus aan de Nieuwe Burg. In de Scholeksterstraat bleek ook een brievenbus te zijn opengebro ken. De inhoud van die bussen werd teruggevonden in een sloot aan de Geersesweg. Een aantal enveloppen was opengemaakt. Vlissiiiger Bob van drieënhalf jaar wordt door zijn mama het kinderdagverblijf binnen gebracht. Direct valt hem een nieuw kindje op. dat nogal zit te kwijlen. Bezorgd sjort hij mama aan haar hand: „Kijk mama, hij smelt!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35