olijnsplaat roept om nieuwbouw Hebbes! Caravanleed kan voorkomen worden PZC Ellewoutsdijk wil actievere gemeente Gratis Wegenwacht-controle /&AZET id A-debat per pluche n publiek woners zitten te springen om nieuwe woningen agenda Jongste dorp al te boek gesteld Huiselijk geweld bestraft Wethouder: wijken wel tevreden Boete voor helen schilderij Diefstal uit bestelbus woensdag 27 april 2005 BIEZELINGE - Waardekenstraat 47, 20.00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; GOES - Sportpunt Zeeland, 09.30 uur: Wandelmorgen; Hollandsche Hoeve, 13.00 - 16.30 uur: Demonstratie diverse ambachten; De Spinne, 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen; De Pit, 14.00 uur: Activiteiten WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen 4-8 jaar; Café Baarends, 19.30 uur: Debat over lokale politiek PvdA; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessocieteit, sjoelen; 13.30 uur: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal Bernhardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten/kaarten WAO'ers en 50- plussers; 14 uur: Koersbal 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEIM - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; 't Waskot, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zingen met ouderenkoor. (Advertentie) rwww.autovermeulen.nl HEINKENSZAND - Het is het jongste dorp van Zeeland, maar het heeft toch al een eigen boek- je: Lewedorp. Sinds gisteren on derdeel van de bekende 'In vroe ger tijden'-reeks. Samensteller C. van den Boven- kamp overhandigde het eerste exemplaar gisteren in Heinkens- zand aan wethouder en oud-Le- wedorper F. Tollenaar. Voor Van den Bovenkamp was het zijn tiende bijdrage aan de se rie, die wordt uitgegeven door Deboektant Klaaswaal. Hoewel Lewedorp nog maar 76 jaar be staat, is dat toch al een mensen leven, was de redenering van de samensteller. Bij het verzame len van foto's en gegevens is hij geholpen door P. en M. Raas-Menheere uit Lewedorp, die daarvoor veel inwoners bena derden. De plaatjes in het ko baltblauwe boekje komen uit het Borselse gemeenterarchief en uit privé-collecties. Het dorp, dat ooit Noord- Kraaijert heette (naar het voor malige spoorwegstation) dankt zijn naam aan jonkheer U. E. Le- we van Neyenstein, die van 1892 tot 1932 burgemeester was van 's-Heer Arendskerke. In een plantsoen staat nog een bankje met een inscriptie die daaraan herinnert: de Lewe-bank. De caravan wordt van boven en van onder gecontroleerd. foto Willem Mieras door Freek Janssen KAPELLE - Het Wegenwachtstation in Kapelle leek gisteren even op de Route du Soleil in een druk zomerweekeinde. De filevorming kwam nu eens niet door drukte op de weg: de eigenaren stonden geduldig te wachten op een caravancon trole. De Wegenwacht van de ANWB voerde die kostenloos uit. Om twee uur 's middags mocht de eer ste 'sleurhut' aanschuiven. De aankondi gingen in de media hadden hun uitwer king niet gemist, want ook de eerste stond al een uur of twee te wachten. „Ach, het kan geen kwaad om er eens naar te laten kijken", verklaart T. van Lomwei uit Goes de grote belangstel ling. Haar caravan (van het merk Hob by) is nog geen drie jaar oud. Maar na een paar winters in de stalling kan er toch wel eens iets aan gaan mankeren. En binnenkort gaat ze er drie weken mee op vakantie, dus dan is het wel fijn om zeker te weten dat het ding in orde is. Wegenwachter A. Voorwerk is blij met de enorme belangstelling: „Het is echt een schot in de roos. Dit betekent alleen maar dat meer mensen straks veilig op weg gaan." Hij en zijn collega gaan steeds op dezelfde manier te werk. Eerst worden alle lichten gecontro leerd: achterlicht, knipperlicht, rem licht. Dan worden de banden eens goed bekeken. Daarbij is niet alleen belang rijk of het profiel nog in orde is. De leef tijd (de banden onder een caravan mo gen niet ouder zijn dan zes jaar) en het draagvermogen tellen ook mee. Ook kij ken de controleurs naar de algehele staat van de buitenband. Teammanager M. Conings: „We zien nog wel eens dat het rubber een beetje gaat scheuren. Als je dan ook nog onderspanning hebt, is dat soms net genoeg om een klapband te krijgen." De Wegenwacht heeft wel eens meer van dit soort controles gedaan, vertelt Conings. „Vroeger hadden we wel eens verlichtingsacties. We vinden het leuk om af en toe iets te doen voor leden en niet-leden." Bovendien ziet de Wegen wacht in de zomer veel caravanleed dat voorkomen had kunnen worden. Nadat de banden zijn nagekeken, testen de Wegenwachter de wiellagers. Ze doen dat met een spinner, een soort elek trische tol. De wielen worden flink aan gezwengeld. Als ze een schurend geluid maken of niet helemaal recht rond draaien, dan is er waarschijnlijk iets aan de hand met de lagers. Ook kunnen meteen de remmen even worden getest. En dat is soms ook wel echt nodig: een 26 jaar oude caravan heeft aan de ene kant kapotte remmen, aan de andere kant moeten de lagers worden vervan gen. Als Voorwerk eronder kruipt, blijkt er nog wel meer aan de hand te zijn. De schokbrekerbevestiging is ver vormd en zit tegen het chassis aan. Dat wordt dus naar de garage. Maar dat had de eigenaar ook wel verwacht: „Mijn vrouw wilde hem al in de winter laten nakijken. Ik wilde nog even wach ten, want nu wordt hij in elk geval gra tis nagekeken. Bij een garage kost dat alleen al zo'n 150 euro." Als laatste onderdeel van de keuring moet de caravan op de weegschaal. J. van den Tol, een van de wachtende ca ravaneigenaren, komt tussendoor even informeren hoe lang het nog gaat du ren. „Hoe lang doen jullie er over per ca ravan?" Vijftien tot twintig minuten, is het antwoord. „Nou, dan denk ik dat ik morgen maar terugkom. Er staan er nog een stuk of zeventien voor me." En hij stond er al een kwartier na aanvang van de keuring. In de rij staan de mannen ondertussen geleund tegen auto of caravan met el kaar te praten, alsof het een echte file is. Een enkeling houdt het voor gezien en rijdt naar huis. Dat is voor de ande ren wel prettig: zij mogen weer een plaatsje opschuiven. Ook vandaag en morgen kunnen cara vaneigenaren nog terecht bij het Wegen wachtstation, van 14 tot 20 uur. Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kipelle - Tel. 0113-330333 - De kloof tussen publiek ipolitiek vormt de aanleiding een PvdA-debat vanavond kafé Baarends in Goes, discussie wordt ingeleid en gezwengeld door Igno ipper, co-auteur van het boek- Iüssen pluche en publiek, pn legt Pröpper onder meer at raadsfracties, burgemees- èn wethouders vaak hun doen om politieke conflic- zoveel mogelijk te neutralise- Aansluitend wordt gediscus- ïddoor A. Koppejan (Staten- CDA), J. Maris (Statenlid, H. Hoogerland (raadslid PvdA) en T. de Roos üdslid Vlissingen, SP). Burge- - «ter J. Sala (Sluis) treedt als H preksleider op. dnqrid Huibers [JJNSPLAAT - Als het aan F inwoners van Colijnsplaat werd er liever gisteren dan daag al gebouwd. In een af- iden dorpshuis waar gister- dij het nieuwe bestemmings- a voor de bebouwde kom rd besproken, draaide het ifdzakelijk om twee vragen: neel nieuwe huizen komen dl wanneer zijn ze klaar? meen te wil proberen om, voor uitlopend op de vaststelling van het bestemmingsplan, met de provincie afspraken te maken over een vrijstellingsprocedure. „Komen er geen bezwaren van omwonenden en kan de provin cie met de plannen leven, dan zouden we nog dit jaar een bouwvergunning kunnen afge ven", zei De Lange. Een woordvoerder van bouwbe drijf Boender en Maasdam sprak stoerdere taal: „Wij heb ben het voornemen om nu gas te geven". De onderhandelingen over de grond zijn volgens hem in een vergevorderd stadium en als er geen gekke dingen gebeu ren, dan zou de eerste schop nog dit jaar de grond in moeten gaan. Hoogstwaarschijnlijk wordt het appartementencom plex als eerste gebouwd. Over een ander plan voor de bouw van tien luxe appartemen ten aan de Havenstraat waren nauwelijks vragen. Behalve dan over de soort stenen die op drachtgever Wisse Ontwikke ling en APD BV in gedachten heeft. Hoewel architect H. San- dee van Buro Vorm uit Goes slechts een voorlopig schetsplan bij zich had, wilde een mevrouw in de zaal toch wel heel graag weten of het gebouw past in het 'sfeertje' van Colijnsplaat. Zij dacht daarbij aan handgemaak te bakstenen. „Colijn geeft nu een beeld van rode stenen en zwarte schuren, dus we denken wel aan het gebruik van een lich te en donkere kleur en ook aan gebakken dakpannen", zei San- dee. „Maar voordat we verder gaan zullen we eerst het oordeel van welstand moeten afwach ten." Zodra de plannen voor de bouw van het wijkje rond de Valkreek vastere vormen aan nemen, wordt daarover door de gemeente en de ontwikkelaar een aparte informatieavond be legd. Inwoners van Colijnsplaat hebben nog tot en met maandag 16 mei de tijd om de gemeente te laten weten wat ze vinden van het komplan voor hun dorpskern. Bezorgklachten: H800-0231231 :omaandag t/m vrijdag Sedurende de openingstij- 4en;zaterdags tot 12.00 uur Redactie 8EVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 «60 AA GOES lel: 0113-315670 fax:0113-315669 pail: redgoes@pzc.nl Rank Balkenende (chef) ^rid Huibers "'eke van der Jagt 'feek Janssen Bob Paardekam toen de Vries (sport) ^rmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Wernet f-vw.pzc.nl Email: web@pzc.nl iteweg de meeste vragen en nerkingen waren dan ook be- n ld voor de vertegenwoordi- s rvan bouwbedrijf Boender en asdam uit Numansdorp dat dom de Valkreek een nieuw Jije wil bouwen. Het bedrijf d dt voorlopige schetsen ge- i akt van een complex met 23 f oartementen, vijf vrijstaande iingen en een aantal twee-on- -een-kap woningen of rijtjes- ■appartementengebouw zal, s het er nu naar uitziet, lbouwlagen en een kap krij- prel een deel van het com- b vrij dicht langs het water it te staan, is er nog wel Kite voor een openbaar wan- jpad. Dat geldt niet voor de taande woningen, even langs de kreek. Die Jgen tuinen die helemaal tot pet water doorlopen. jin er nou eindelijk eens echt ge- jwd gaat worden, wilde een aeer in de zaal weten. Is de md al verworven vroeg een -r zich af. En de volgende de graag weten wanneer de begint en wanneer de wo- jen worden opgeleverd, j iropgaf medewerkster M. de ige van de gemeente j sd-Beveland aan dat de ge- I STREEKACTIVITEITEN' I door Luc Oqqel Het eerste elftal van Lewedorpse Boys in seizoen 1953/1954. Het jonge dorp heeft in zijn kor te bestaan tal van ontwikkelin gen doorgemaakt, waarvan het boekje een goed beeld geeft. Ui teraard komen de markante Le wedorpse gebouwen aan bod, maar een hoofdrol is weggelegd voor de inwoners zelf. Veel klas sefoto's en kiekjes van het vere nigingsleven. Ook is er een foto van Lewedorp se kinderen die hun eerste com munie doen, op 29 april 1979. Eén van hen is Monique Boon man, die, zoals ook in het bij schrift wordt vermeld, op Twee de Kerstdag vorig jaar omkwam bij de tsunami in Zuid-Oost- Azië. Lewedorp in vroeger tijden is verschenen in een oplage van zeshonderd exemplaren. Van foto uit besproken boek den Bovenkamp werkt in middels al weer aan een vol gend boekje, dit keer over Kloe- tinge. Lewedorp in vroeger tijden, 84 pa gina's. pnjs 19.95 euro. Te koop bij bakkerij J Vasse, Attent C. Ver beek en Rudolf Buise Elektro in Lewedorp en bij Kapsalon J. Rent meester in 's-Heerenhoek of de sa mensteller: telefoon 0113-501971. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout sprak gisteren over een beschamende vertoning. De 33-jarige verdachte uit Hansweert kon zich nauwelijks herinneren welke ravage hij 23 oktober vorig jaar bij zijn thuiskomst had aangericht. De man werd voor het geweld achter de voordeur veroordeeld tot twee honderd uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De twaalfjarige zoon zag dat zijn dronken vader zijn moeder sloeg. Hij belde de politie. Officier van justitie G. van der Burg stelde ook vast dat de vrouw was bedreigd door ver dachte. De officier eiste tweehonderd uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. GOES - Wethouder C. Linssen van Goes ontkent dat de communicatie tussen de gemeente en enkele wijk- en dorpsverenigingen onder de maat zou zijn. Wijkvereni- ging Noordhoek zei dat vorige week, ook namens ee)i paar andere verenigingen. „Het merendeel is erg tevre den", aldus Linssen. Raadslid F. Köhlen (GroenLinks) bracht het onderwerp gisteren ter sprake tijdens een com missievergadering. Ze refereerde aan de wijkvereniging in Overzuid en Ouverture. Die hief zichzelf in december geleden op, uit onvrede met de communicatie met de ge meente. Köhlen: „De wethouder zegt altijd dat hij de wijk- verenigingen hoog in het vaandel heeft staan, maar waar blijkt dat uit, behalve uit de Kijk-in-de-wijk (praatavon den in de buurt, red.)?" Volgens A. de Kok (CDA) blijkt uit evaluatiegesprekken met de verenigingen dat ze over het algemeen 'redelijk tevreden' met de communicatie zijn: „Als ik dan in de krant lees dat dat niet zo is, vraag ik me af: komt dat doordat het evaluatiegesprek niet goed is gegaan, of doordat de verenigingen hun zin niet hebben gekregen?" Wethouder Linssen kaatste de bal terug naai de raad. In de afgelopen begrotingsbehandeling stelde een aantal fracties nog voor om het budget voor communi catie omlaag te schroeven, memoreerde hij, enigszins geïr riteerd. „Negentig procent van de communicatie gaat ge woon goed. Ik ben wel verantwoordelijk voor de commu nicatie met de burgers, maar ik weiger om mijn medebe stuurders constant in de gaten te houden als het gaat om hun contacten met verenigingen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doo- rewaard Boekhout heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Vlissingen wegens heling van een schilderij veroor deeld tot 700 euro boete. Bij de verdachte werd op 14 februari dit jaar het schilde rij van Carina Dumais, een voorstelling van een skater, aangetroffen. Het schilderij was tentoongesteld door de gemeente Vlissingen in een kunstroute langs de bouwput in de Spuistraat, maar werd begin februari gestolen. De man had verklaard het werk bij het grofvuil te hebben ge vonden. MIDDELBURG - Uit een bestelbus die geparkeerd stond op de Markt in Middelburg is gisteren rond half één een doos met kleding weggenomen. De chauffeur was aan het uitladen toen de doos werd weggenomen. door Harmen van der Werf ELLEWOUTSDIJK - De school en het omliggende terrein in El lewoutsdijk houden een maat schappelijke bestemming en krijgen niet de bestemming wo ningbouw. Hetzelfde geldt voor de kerk. Met die toezeggingen haalde de Borselse wethouder M. Vermue- Vermue (CDA, ruimtelijke orde ning) gisteravond de angel uit de discussie over het vooront werp-bestemmingsplan voor de bebouwde kom van Ellewouts dijk. Over de dubbele bestem ming (maatschappelijke doelein den én woningbouw) van met na me de school was onrust ont staan. Terwijl die tweede moge lijkheid, woningbouw, alleen in het voorontwerp-bestemmings plan is opgenomen om op de plek van de school huizen te kunnen bouwen, als de school onverhoopt zou moeten sluiten. Dat de basisschool dicht zou gaan, staat er niet in. Wethou der Vermue-Vermue gaf aan dat daar ook geen sprake van is. De dubbele bestemming van de kerk en de school leidde tot pro testen. Ook een passage waarin staat dat er woningbouw moge lijk is op de plaats van een boer derij in het dorp, leidde tot kri tiek. De plek kan problemen gaan geven vanwege milieuei- sen, maar het bedrijf mag er blij ven, reageerde Vermue-Vermue. Als extra zekerheid beloofde ze het bouwblok op één hectare te brengen, zoals elders in Borsele. Veel nieuwbouwmogelijkheden zitten niet in het voorontwerp bestemmingsplan. Insprekers drongen aan op een actievere houding van de gemeente. Ze pleitten voor een uitbreidings plan om jonge gezinnen aan te kunnen trekken en jongeren een kans te bieden. Wethouder Ver mue-Vermue antwoordde dat dit binnen het voorontwerp-be stemmingsplan voor de komen de tien jaar niet aan de orde is, maar dat een uitbreiding los daarvan wel aan de orde kan ko- (Advertentie) De Koperen Tuin Keizersdijk 16.4461 KA Goes 0113 - 231072 www.koperentuin.nl Jacqueline van Maarsen (vriendin van Anne Frank) ter gelegenheid van 60 jaar bevrijding dinsdag 3 mei, 19.30 uur toegang 5,00 (Advertentie) groep Vandaag In de Open Week van de Archipelscholen: Open huis vanaf 9.00 uur in De Golfslag, Domburg. Thema: "Van zelfstandig werken naar zelfstandig leren." 't Mozaïek. Oost-Souburg: van 9.00 - 12.15 uur rondleiding di acht, open lessen en toelichtingen op de dagelijkse gang van zaken Piramldeschool Ravenstein. Vlissingen. 's morgens rondleiding, om 11.30 uur presentatie van het leesbevorderingproject De Rode Draad. Opening nieuw schoolplein door mevrouw Poppe-De Looff. 13.00 uur. De Houluyn. Vlissingen. Presentatie "Dichter bij zee" in De Drvkkery. Middelburg. 16.00 uur. Theo Thljssen-Paauwenbufgschool. Vlissingen: 16.00 -17.00 uur tentoonstelling ter afsluiting van het project 'De wereld rond" - Tentoonstelling op De Branding. Bouwen Ewoutstraat. Vlissingen. 18.00 20.00 uur. Tentoonstelling van 18 30 - 20.00 uur van het grote kunstwerk, gemaakt door de leerlingen. Wereldschool De Vossenburch. Middelburg. Kijk voor het volledige programma op. www.archipelscholen nt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33