lijk nekt plattelandsscholen fZC Ritthemse wil boomkap vanwege vogelpoep Jarig op 30 april heeft voor- en nadelen Dierenbescherming wil één centraal opvangcentrum \rote onrust in Baarland over behoud enige basisschool \pIoitant lortcentrum apelle zet lop zwembad «ee gewonden P autosnelweg Nieuwe eik uit Panevézys Twee vrouwen mishandeld Ecoparks dient miljoenenclaim in Inbrekers op heterdaad betrapt Drankrijder Zorgelijk «lie: 0113-315649 «.pzc.nl redactie@pzc.nl sins 314460 AA Goes 'iiientie-exploitatie: •(d en Midden-Zeeland: 0113-315520; iws-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. lensdag 27 april 2005 editie Bevelanden-Tholen Harmen van der Werf (RLAND - Landelijke nor- nekken kleine scholen op platteland. Verschillende po fte partijen in de gemeente fiele, waaronder CDA en f, hebben bij partijgenoten Oen Haag geprobeerd de ei- le veranderen, maar tever- [f.De gemeenteraad van Bor- moet nu zelf keuzes maken, als belangrijkste kwestie: sluiten of verplaatsen van penbare basisschool in Baar- L iouder F. Tollenaar (SGP, ienvijs) mocht gistermidd- ouders van de school in. irland, De Berenburcht, uit geven voor welke keuzes de leente staat. Hij deed dat in schoolgebouw, waar zich Iers en andere inwoners van aland hadden verzameld, lenaar begon met een uitleg ide situatie waarin het open- onderwijs in Borsele zich nndt. dalend leerlingenaantal akt het noodzakelijk in te pen. Om te voldoen aan de aen van de rijksoverheid zal school in één van de dorpen nevenvestiging moeten wor- van een andere, grotere ooi in Borsele. Of een school ■t sluiten. mogelijkheid is de openba- shool in Nieuwdorp samen roegen met de christelijke col, maar dat is in de ogen [Tollenaar eigenlijk geen op- ;openbaar onderwijs verliest izeker leerlingen, wat scho- in andere dorpen weer in ge- kan brengen. jft over de school in Baar- IPELLE - Optisport Exploita- BV, sinds 1 april exploitant sportcentrum Groene Woud Sapelle, wil meer bezoekers it het zwembad trekken door Mgeheten doelgroepactivitei- le stimuleren. diet J. Keijmel van het Go- tense bedrijf gisteravond fn tijdens een presentatie Kapelse sportraad. Min te zetten op activiteiten zwangerschapszwemmen, Wemmen en aquatraining, Optisport het totale aantal telers van 118.500 dit jaar sikken tot 122.000 in 2009. huidige openstellingsroos- i'an het zwembad blijft daar- titgangspuiit. Ook wil Optis- 'incidenteel' evenementen -plaatsvinden zoals bij voor been rommelmarkt of optre- van een clown. Dat zal ech- ciet ten koste gaan van de gen, zo verzekerde jmel. Overigens verandert er de verenigingen die ge lik maken van de sporthal jnig. Zij zullen voortaan indelij ks een rekening ont gin plaats van 3-maande- s. Ook wil de exploitant af sléutelgebruik en toe naar situatie waarin altijd perso- aanwezig is. Daarnaast tót het keurmerk 'Veilig en '°on' ingevoerd. hsport exploiteert het sport- 'Irum in principe tien jaar. ■UND - Bij een aanrijding jk A58 bij Rilland zijn een itegc vrouw en een 57-jari- Kapellenaar gewond geraakt. 'lens de politie verloor de Ka- waar de controle over zijn Huig en reed hij achter op auto, bestuurd door een 'nan uit Zierikzee. De 57-jari- automobilist kwam in de mi reed de weg weer op en met zijn voertuig op zijn jinde middenberm iot 'stü- Hij klaagde over pijn in te'st en werd, evenals een p'lge medepassagiere uit de t;re auto, die last had van -nek en rug, per ambulance ^bracht naar het zieken de 65-jarige bestuurder en 'iveede inzittende, een 18-ja- 1 inwoner van Westervoort, fen ongedeerd. land. Moet die een nevenvesti ging worden van de school in Heinkenszand of moet de school dicht en de Baarlandse leerlin gen naar Oudelande? Nadeel van een nevenvestiging is dat daar minder rijksgeld tegenover staat. Dat kost 0,4 arbeids plaats. Maar sluiting van de school in Baarland heeft tot ge volg dat een belangrijke voorzie ning uit het dorp verdwijnt. Voor alle aanwezigen in De Be renburcht woog het laatste dui delijk het zwaarst. Niet voor niets stond er bij cle ingang van het dorp al een bord met de tekst: 'Te koop: Baarland, inlich tingen gemeente Borsele'. Oud-wethouder C. Elenbaas ver woordde het zo: „Ik heb in Baar land nooit zoveel onrust meege maakt sinds de oorlog en de wa tersnoodramp." Tollenaar hield er desondanks aan vast om onderwijskundige redenen een voorkeur te hebben voor clustering in Oudelande, waar dan - onder meer wat be treft personeelsbezetting - een minder kwetsbare school ont staat. Verschillende raadsleden waren px-esent, onder wie A. Schenk (CDA) en P. Vollaard (PvdA). Vollaard zit in de oppositie. Hij vindt dat De Berenburcht moet blijven. Schenk was minder direct. Hij wees erop dat het veel gemakke lijker zou zijn in Baarland een school te houden, als het niet no dig was een nieuw schoolge bouw te bouwen. Dat is nodig als de school in Baarland een nevenvesting wordt. Bij een nevenvestiging moet de afstand tot een volgen de school namelijk minstens twee kilometer zijn en de school in Oudelande staat op 1,9 kilo meter van die in Baarland. „Wij hebben alles geprobeerd om die eis van tafel te krijgen, maar dat is tot nu toe niet gelukt." Borsele heeft al wel één miljoen ,;.:;.v:y. :,v>. Tessa de Vrie vindt het niet erg om op Koninginnedag jarig te zijn: „De straten zijn dan ook een beetje voor mij versierd, denk ik altijd maar." foto Willem Mieras door Rob Paardekam KLOETINGE - Jarig zijn op Koninginne dag heeft positieve en negatieve kanten. Tessa de Vrie uit Kloetinge kan het we ten. Het voordeel: „Altijd vrij op je ver jaardag." Het nadeel: „Je verjaardag al tijd op een andere dag moeten vieren, want niemand heeft tijd op 30 april." Tessa werd geboren op de dag dat Bea trix tot koningin werd gekroond: 30 april 1980. Om die reden was ze graag naar Den Haag gereisd om het jubileumfeest mee te maken. Toen ze hoorde dat elke gemeente iemand mocht afvaardigen, nam ze contact op met het stadskantoor, maar daar werd ze teleurgesteld. „Elke gemeente heeft een opdracht gekregen. Goes moest een man sturen, dus ik kwam niet in aanmerking." Het is niet zo dat de Kloetingse heel erg baalt. Ze spreekt liever over lichte teleur stelling. Tessa is naar eigen zeggen best wel koningsgezind, zij het op een beschei den manier. Het is niet zo dat ze met Prinsjesdag naar Den Haag reist om de vorstin toe te juichen. „Ik heb gewoon respect voor haar", vertelt ze. „Beatrix heeft een hele zware functie, maar die vervult ze op een uitstekende manier. Ik vind haar ook heel open. Als ze op vakan tie gaat, bijvoorbeeld, mogen fotografen op een gegeven moment plaatjes maken. Dat zij en haar familie verder met rust ge laten willen worden, is toch logisch?" Tessa's bewondering voor het huis van Oranje heeft volgens haar niet zo veel te maken met het feit dat ze op 30 april ja rig is. „Al was ik in augustus geboren, dan had ik er hetzelfde over gedacht." De Kloetingse vindt het helemaal niet erg om op Koninginnedag jarig te zijn. „Ik ben niet anders gewend en de straten zijn ook een beetje voor mij versierd, denk ik altijd maar." Toch zou ze, als ze het voor het zeggen had, liever op een an dere feestdag zijn geboren. „Dan hou je het voordeel van vrij zijn op je verjaar dag", lacht ze." Als Willem-Alexander over een tijdje ko ning wordt, zal hij opnieuw moeten be zien op welke dag hij zijn verjaardag met het volk wil vieren. „Laat het maar 30 april blijven", zegt Tessa. „Ik ben tenslot te niet anders gewend. Aan de andere kant: als het een andere datum wordt, krijg ik mijn verjaardag terug. Nu vier ik het altijd op een andere dag, want op Ko ninginnedag heeft iedereen andere din gen te doen." pagina 14 programma Koninginnedag door Edith Ramakers RITTHEM - Hilde Standaert is de overlast van vogel poep van tortelduiven en kauwen in haar achtertuin meer dan beu. Ze kan de was niet buiten ophangen, niet in de zon zitten of schilderen in haar achtertuin. De vo gelpoep zit overal. „Ik mijd mijn achtertuin", zegt ze. De idyllische plek wordt sinds een jaar of vier bevuild door vogelpoep. De vogels huizen in enkele takken van een boom, die pal aan haar tuin grenst. De gemeente Vlissingen heeft onlangs een kapvergun- ning voor de es geweigerd. De vergunning was aange vraagd door het college van kerkrentmeesters van de protestantse gemeente Ritthem. De boom staat op grond van de kerk. Bart de Graaff van de protestantse gemeente: „We vinden het heel vervelend dat mevrouw Standaert zo veel last heeft van een boom. Vandaar dat we een kapvergunning hebben aangevraagd. Wij vinden dat de beeldbepalende waarde van de boom voor de kerk en de kerktuin minder zwaarwegend zijn dan het woongenot van de buurvrouw." Daarmee is de gemeente het niet eens en weigerde de kapvergunning. „Kappen is de eenvoudigste oplossing", zegt W. van Dort van de gemeente Vlissingen. „Er moe ten minder rigoureuze maatregelen te bedenken zijn." Hij zegt dat hij het probleem onderkent. „We hebben de boom fors gesnoeid, maar verder willen we niet gaan." Hij zegt dat hij de klacht serieus neemt en suggereert dat de kauwen op milieuvriendelijke wijze verjaagd kunnen worden. „Ik denk aan geluidstonen, maar ik ben geen vogelexpert. We hebben mevrouw Standaert ook geadviseerd om de vogelbescherming te raadple gen." De gemeente voelt zich niet geroepen om op eigen initia tief een handje te helpen. „Daarvoor zouden we toestem ming van de eigenaar moeten hebben. Bovendien waar jaag je die vogels naar toe? Dan zorgen ze ergens anders misschien voor problemen." Leefbaarheid Een aantal jaren geleden is de kerk gerestaureerd en de kerktuin door een landschapsarchitectenbureau op nieuw ingericht. „Op kosten van de gemeente Vlissin gen", haalt De Graaff aan. „Volgens de landschapsarchi tecten moesten de es en nog enkele andere oude bomen voor het karakter van de kerk bewaard blijven. Wij kie zen dan toch voor de leefbaarheid van omwonenden." De Graaff nodigt de gemeente uit om een milieuvriende lijke oplossing uit te proberen. euro opzij gezet voor nieuw bouw. Na afloop zei Tollenaar: „En dat hoeft dan niet een ge woon schoolgebouw te worden, maar kan ook een schoolwoning worden." Komt de school in Baarland la ter in de problemen door te wei nig leerlingen, dan kan de schoolwoning 'eenvoudig' wor den verkocht, zonder kapitaal vernietiging. De Borselse ge meenteraad moet 12 mei de knoop doorhakken. GOES - R. Kalonaïtis, de ambassadeur van Litouwen, heeft gistermiddag een eik geplant aan de Westwal in Goes. Twee jaar geleden werd op diezelfde plek ook een boom geplant om stil te staan bij het tienjarig bestaan van de stedenband tussen Goes en Panevézys. Die boom heeft echter het loodje gelegd. Daarom heeft de Litouwse zusterstad besloten Goes ter ere van het zeshonderdjarig bestaan van de stadsrechten een nieuwe boom te schen ken. De eik staat in het talud achter het gebouw van het Leger de Heils. GOES - Op de Kievitlaan in Goes zijn dinsdagmiddag rond kwart over drie 's middags twee vrouwen geschopt en geslagen. Een 69-jarige vrouw uit Goes liep hierdoor verwondingen aan haar gezicht op. De andere nog onbe kende vrouw moest met de ambulance naar het zieken huis worden vervoerd. De dader, een 64-jarige Goese- naar, is aangehouden. De oorzaak ligt in de relatiesfeer. KORTGENE - Projectontwikkelaar Ecoparks uit Noord- welle dient een schadeclaim in bij timmerfabriek De Pluumpot uit Sint-Maartensdijk, omdat deze niet tijdig vakantiehuisjes zou hebben geleverd aan Villapark De Paardekreek in Kortgene. De ontwikkelaar en de timmer fabriek stonden eerder deze maand tegenover elkaar voor rechtbank. De Pluumpot wilde dat Ecoparks zou stoppen met het afnemen van vakantiehuisjes bij een concurrent. De ontwikkelaar weigerde dat, omdat de timmerfabriek zich niet aan het leverschema zou houden. De rechter stel de De Pluumpot in het gelijk, maar heeft een dwangsom op verzoek van Ecoparks opgeschort. Binnenkort dient er een hoger beroep. Veertien huisjes op het vakantiepark zijn inmiddels door de concurrent van het bedrijf uit Sint-Maartensdijk geleverd. Ecoparks wil de schade we gens het niet tijdig leveren verhalen op De Pluumpot. Het zou gaan om een bedrag van miljoenen euro's. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag in Middelburg twee inbrekers aangehou den. De twee, een 53-jarige en een 35-jarige Middelbur ger, waren rond half vijf aan het inbreken in een panel aan de Pijpstraat. Een getuige werd wakker van het ge stommel en belde de politie. Die zagen de 35-jarige ver dachte net hard wegfietsen. Hij is aangehouden en naar het politiebureau gebracht. De politie trof de tweede ver dachte aan in de Verwerijstraat. door Inqrid Huibers NIEUWDORP - De Dierenbe scherming Noord- en Mid den-Zeeland wil in het Sloege- bied bij Nieuwdorp een multi functioneel welzijnscentrum voor dieren vestigen. Een precie ze locatie is nog niet bekend. „De plannen verkeren nog in een pril stadium", zegt woord voerder I. Zweedijk van de Die renbescherming Noord- en Mid den-Zeeland. „Maar we zoeken in ieder geval een locatie dicht bij de Westerscheldetunnel." Het is de bedoeling dat in het centrum alle takken van de die renbescherming, zoals de inspec tiedienst, de dierenambulance en de verschillende actiecomités worden ondergebracht. Ook is het de bedoeling om een educa tief centrum te openen. „Mensen moeten er straks te recht kunnen met al hun vragen over dierenverzorging en dieren welzijn", licht Zweedijk toe. Verder wil de dierenbescher ming .in het complex onderdak gaan bieden aan een hondentrai- ningsschool, een winkel en een groot dierenasiel. De dierenbescherming is al in onderhandeling met de asiels in Vlissingen en Middelburg. „Bei de asiels zijn al een paar jaar met fusieplannen bezig en daar wilden wij als dierenbescher ming bij aanhaken", vertelt Zweedijk. Onlangs werd de be oogde vestigingsplek voor het nieuwe stadsgewestelijke dieren asiel aan de Visodeweg in Rit them van de hand gewezen. Tijdens de eerste gesprekken met het Vlissingse en Middel burgse asiel, ontstond al snel het idee om ook de andere drie Zeeuwse asiels (in Goes, Terneu- zerien Zierikzee) bij de plannen te betx-ekken. „Met die asiels hebben we nog niet gesproken, maar dat gaan we binnenkort wel doen", zegt Zweedijk. „Het zou mooi zijn als we tot één streekasiel voor heel Zeeland zouden kunnen komen. Aangezien de dierenasiels gesub sidieerd worden door de gemeen ten, wil de dierenbescherming op korte termijn eveneens met die gemeenten rond de tafel gaan zitten. Versterken „Ik denk dat de organisaties el kaar geweldig goed zouden kun nen versterken", meent Zwee dijk. „Je kunt vrijwilligers flexibeler inzetten, ruimtes beter benutten en ook bijvoorbeeld een centx-ale inkoopafdeling bemannen. Fi nancieel zal het ook aantrekke lijker zijn om met zijn allen bij elkaar te gaan zitten." Hoe één en ander gefinancierd zal moeten worden, is nog ondui delijk. Wellicht, zo filosofeert Zweedijk, zouden de betrokken gemeenten een gemeenschappe lijke regeling voor de dieren asiels in het leven kunnen roe pen. MIDDELBURG - De Middel burgse politiex-echter B. Doore- waard Boekhout veroordeelde gisteren een 42-jarige inwoner van Tholen voor een di'onke- mansrit tot een jaar xdjontzeg- ging en vijftig uur werkstraf. De Tholenaar bestuurde 26 februa ri dit jaar zijn auto met vijf keer zoveel alcohol op als is toege staan. Officier van justitie G. van der Burg eiste andex'half jaar x*ijontzegging en 42 uur werkstraf. zeeuwse almanak Hilde Standaert is de overlast van achtertuin beu. vogelpoep in haar foto Ruben Oreel Vlissinger Bob van drieënhalf jaar wordt door zijn mama het kinderdagverblijf binnen gebracht. Hem valt een nieuw kindje op, dat nogal zit te kwijlen. Bezorgd sjort hij ma ma aan haar hand en wijst: „Kijk mama, hij smelt!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31