Raadsels rond vogelgriep Vietnam c c Casper Hobbes PZC Expert: reuzenpuzzel waaraan heel veel stukjes ontbreken Fietsen puzzel ta Heer Bommel en de Hopsa's sir recept Ovenschotel met geitenkaas weer O woensdag 27 april 2005 door Brian Williams De clubsandwich van het Hil ton Hanoi bevat geen kip meer. De directeur gezondheids dienst van het noordelijke Thai Binh district, waar een aantal mensen besmet is met de vogel griep, doet er alles aan om er voor te zorgen dat kippen het ge bied verlaten en nog meer be smettingen veroorzaken. Slacht offers die de vogelgriep hebben overleefd, zweren hel gevogelte nooit meer te zullen eten. Maar kippenboeren snappen niet waarom iedereen zich zo druk maakt en de zus van een slachtoffer zit gewoon kip te eten, terwijl haar broer aan de beademingsapparatuur vecht voor zijn leven. Er zijn in Viet nam momenteel net zoveel po tentiële vogelgriepdragers als kakelende of kraaiende kippen, eenden, ganzen en kwartels die de weilanden en rijstvelden be volken. Nadat er sinds decem ber 2004 vijftien van de eenen veertig patiënten aan het (Advertentie) Tijdens de 1 mei mcmkt vcm 1A.OO - 22.00 mui' m ons koopjesk^aam -50% op uitlopende se^ie's zomercollectie op onze merken: Betty Barclay Blacky Dress Bandolera Didier Parakian Bianca Oul Tru Rabe Fuchs Schmitt Cardeur pantalons Sieraden van Otazu Gratis parkeren - Steeds nieuwe collecties Zendag open van 14 00-18 00 uur - Maandag gesloten n herenmode onder Tel. 0115-453895 H5Nl-virus zijn overleden, ligt kip vaker onder de microscoop dan dat het op het menu staat. Sinds Azië eind 2003 door de vo gelgriep getroffen werd, die in Vietnam tot nu toe aan zesen dertig mensen het leven heeft gekost, heeft de communisti sche staat achtenzestig gevallen van besmetting geconstateerd op een bevolking van tweeën tachtig miljoen. In dezelfde periode zijn twaalf Thai en vier Cambodjanen aan het virus overleden. De Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) zegt dat het virus kan muteren in een zeer besmettelijke va riant, die wereldwijd miljoenen menselijke slachtoffers kan ma ken. Dokter Pham Van Diu. direc teur van het Centrum voor Pre ventieve Medicatie in Thai Binh, 110 kilometer ten zuid-oosten van Hanoi en een brandhaard van het virus, is een van de hoofdpersonen in de strijd tegen de vogelgriep. Diu. die sinds 1984 in het Rode Ri vier Delta district werkzaam is en daar met succes de strijd aan ging tegen cholera, polio en knokkelkoorts, geeft toe dat hij verbijsterd is. „Het lijkt wel een reuzenpuzzel waaraan heel veel stukjes ontbreken", zegt hij. „Waarom zijn mensen die kip pen slachten en dus een enorm risico lopen, schijnbaar im muun? Waarom worden voorna melijk gezinnen door het virus getroffen? Waarom zijn er geen buitenlanders besmet?" Hij zegt dat de strenge maatre gelen die het vervoer van gevo gelte beperken, de quarantaine van besmettingsgevallen en de voorlichting aan de bevolking waardoor men snel besmettings gevallen kan identificeren, Viet nam geholpen hebben het virus onder controle te houden. "n :.\V Een pluimveeverkoper zit tussen de eenden op een markt in Hanoi. De handelaars maken zich nauwelijks zorgen over besmetting met het vogelgriepvirus. foto Julian Abram Wainwright/EPA Het was een prachtig weekeinde en daarom vond moeder dat er gefietst moest worden. Dat gehang voor die tv op zo'n mooie dag. Hup, we gaan naar buiten. Dus iedereen zijn banden opgepompt, een drankje en een koekje ingepakt en klaar voor de tocht. Het is nog vroeg, we heb ben de hele dag voor ons. Eén van de eerste ech te mooie dagen. De jongste wil geen staartje in, maar een diadeem. Nou vooruit, als dat haar maar niet in je gezicht waait. Haar fietsje is ei genlijk aan de kleine kant. Om nu al de grote fiets uit te proberen vind ik echter met zo wijs. Ik beloof dat wanneer ze moe wordt, we haar fiets ook ergens kunnen laten staan. En ze kan dan weer bij mij achterop. Maar nee, dat hoeft niet. Ze zegt het op die geruststellende toon, die een zesjarige tegen moeder kan aanslaan. „Nee hoor, mam, ik fiets zelf." Fietsen in het weekeinde in de polder is een beet- mm Marleen Blommaert je spelen met het leven van je kinderen. Twee kleine kwetsbare, fladderende vlinders die je langs tankwagens en tractoren moet loodsen. De provinciale weg, die je moet oversteken en die opeens een Autobahn lijkt. Om over pelotons ra cende wielrenners nog maar te zwijgen. De oudste fietst goed, maar heeft een eigenaardig heid bij het op- en vooral ook bij het afstappen. Ze springt ongeveer een meter zijwaarts, welis waar gracieus, maar zo verrast ze het achterop komende verkeer wel heel erg. Geduldig leg ik haar uit, dat het niet handig is om op een smalle polderweg plotseling naar het midden van de weg te springen. Maar mama, ikEn zo beginnen wij een debat over het af- stapbeleid. Na een tijdje kap ik het af. Ik wil fiet sen. Maar bij de volgende stop springt ze weer spontaan voor een auto. We bereiken onze bestemming, een melkveebe drijf. Het is daar stekjesmarkt. Heerlijke koffie en cake en even niet voortdurend ogen en oren gespitst. De kinderen krijgen een paar zakjes zonnebloemzaden. We worden rondgeleid en de kinderen aaien een kalfje van twee dagen oud. Prachtig vinden ze het. We mogen ook even in de stal bij papa stier. De stier staat op als we bin nenkomen. Deze stier is groot, héél groot. Ik blijf dan ook op gepaste afstand en houd angst vallig in de gaten of de kinderen hetzelfde doen. Gelukkig vertelt hun intuïtie ze op dit punt ge noeg. De kalfjes likken met hun ruwe tongetjes over onze handen. „Lekker", denk ik, „kalfstong met kappertjes", maar ik verstoor de idylle niet. Het wordt weer tijd om terug naar huis te gaan. Wat ik vreesde gebeurt ook. De jongste wil niet meer fietsen en we hebben nog ongeveer vier ki lometer te gaan. Dus met de hand op haar schou der duw ik haar tegen de wind in naar huis. We zijn bijna thuis als de wind haar diadeem naar voren blaast. De diadeem belandt op haar neus en verandert op slag in een blinddoek. Ze blijft keurig de weg volgen. Althans dat denkt ze. Ze rijdt echter steil de dijk af, richting geparkeerde auto van de buren. Ik kan nog net met een vrese lijke brul haar tot stoppen bewegen. Met een lamme arm en zadelpijn leg ik de laatste meters af. „Mam ik vind een auto veel gemakkelijker dan een fiets", besluit ze de fietstocht. „Vertel mij wat", denk ik. Maar ik zeg: „Joh, we hebben toch heerlijk gefietst! Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar bene den en van links naar rechts een citaat. 1. Kledingstuk; 2. kleur; 3 dagblad; 4 kameraad; 5. Europese taal; 6. optocht; 7. bitter; 8. onbebouwd; 9. graansoort; 10. hijswerktuig; 11. zwemvogel; 12. onbebouwde plek in een stad; 13. Europese hoofdstad; 14. vogel. E Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. Horizontaal: 1Haar kaart om wat te vangen (6); 4. Een gymnast van zienswijze doen veranderen (8); 6. Gewicht dat zichzelf kent (3); 7. Man achter in ons werelddeel (3); 9. Verbitterd insect (7); 11. Een taaie stof onder de knie krijgen (5). Verticaal: 1Zo zwaar als oud ijzer (4); 2. Een van de boeien bevindt zich in deze verblijven (5); 3. Rustig zonder bed in wezen (4); 5. Uiteenzetting van een vroegere houding (6); 6. Hieruit ook uit het hart (3); 8. Met dit rapportcijfer wordt het pijnlijk (4); 10. Oppervlakkig moet men in Engeland zijn (3). 1 B W R A O T E K 2 B R Z U IJ I N N 3 K E R R A T N T 4 V R O I C E N D 5 D H U V I E T S 6 C O E S D O 7 W I R N A G N G 8 B R E A N A D K 9 T I A E R I W E 10 K A K T N R O L 11 z I W E A T A N 12 N P L E O I D N 13 P I A G R H IJ S 14 P A E T B R IJ S Heer Bommel liep zwijgend door de onderaardse gang naar het licht toe en Tom Poes volgde hem. De bittere woorden van de oude zwerver drukten heer Ollie, maar ook de vraag van zijn jonge vriend hield hem bezig. „Natuurlijk moet iedereen van de Hopsa-vallei kunnen ge nieten", dacht hij. „Daar heb ik voor gestreden. En daarom is het eigenlijk helemaal niet zo erg, dat ik Super alles ver teld heb. Hij doet mooi werk, nu ik er goed over nadenk..." Op dat moment betrad hij de vallei, en een grote verwar ring maakte zich van hem meester. De zon scheen er nog al tijd helder, maar de bloemen en de planten waren over een Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. WAT 15 ER NU EIGENLIJK ££HT &ELMCRIJK IN HET LEVEN? we mm óeen ooc, voor pb KLEINE PINCEN EN ZIJN NOOIT KLAAR VOOR PB CROTB FINÓEN. EN PB PINCBR PAAR TUS5ENIN? PAT IS ALLEMAAL 5AAI. PM 15 HET MAAR TE HOPEN PAT BBHBBETJBAAHROTZOOM 3BLMCRIJKI9. j voumepB lAPVBRTENTIB4? ZIJN EENEKI55EAPEM \BliPR0CB0K5BL5 CRUCIAAL. Oplossing van gisteren: Cryptogram: Anagram: Horizontaal: 1. long-galon-kalong 1. Grot; 4. kolos; 7. normaal; 8. ras; 9. bot; 10. 2. hert-recht-achter afnemer; 12. nalopen. 3. tuin-uiten-uiteen 4. knal-laken-wankel Verticaal: 5. taan-alant-galant 2. Rara; 3. toilet; 4. knorhaan; 5. lens; 6. 6. eden-lende-onedel stroom, 9. bron; 11. nol. 7. slim-melis-maleis 8. baas-blaas-balans Treinreis: 9. raaf-fraai-afrika 64 passagiers 10. ader-adder-ladder Eindoplossing: Kauwgombal. Puzzelland Het gerecht kan geruime tijd tevoren worden bereid en dient 35 minuten voor het opdienen in de voorverwarmde oven te worden geplaatst. Vegetarisch hoofdgerecht 4 personen: 1 kg. aardappelen, vastkokers; zout; 1 flinke struik bleekselderij, stengels in smalle boogjes gesneden; 1 tablet voor groenten- en/of kruidenbouil lon; 60 gram boter; 2 grote uien, grof gesnipperd; 2 teentjes knoflook, rag fijn gehakt; 1 kleine verse rode Spaanse peper, vruchtvlees ragfijn gehakt; 200 - 250 gram zachte geiten kaas, zoals Bettine blanc; 4 - 5 eetl. droog kruim van wit- of bruinbrood; 2 eetl. fijngeraspte oude Goudse of Parmezaanse kaas. Zet de aardappelen op met ruim kokend water waaraan zout is toegevoegd. Kook ze gaar. Laat ze uitlekken, afkoelen en op drogen. Breng in een pan met dikke bo dem 1/2 liter water aan de kook. Laat het bouillontablet er in oplossen. Voeg daar na de bleekselderij toe. Laat alles 8-10 minuten zachtjes koken. Stort de gehele inhoud van de pan op een zeef die boven een kom is geplaatst. De uitgelekte bouillon wordt hierna op nieuw gebruikt. Laat de bleekselderij uit lekken, en opdrogen. Beboter een oven vaste schaal Gebruik er niet meer dan 10 gram boter voor. Verhit een pannetje met dikke bodem en laat 25 gram boter heet worden. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Schep de uien door de he te boter en laat ze, onder voortdurend om scheppen, 3 minuten zachtjes fruiten. Schep er vervolgens knoflook en Spaan se peper door. Laat alles dan nog 1 mi nuut zachtjes fruiten. Schep in een kom de uitgelekte bleekselderijboogjes en het Zeeland: Opklaringen Verleden jaar zijn anderhalf mil joen vogels preventief geslacht en in de eerste drie maanden van dit jaar al vijftienduizend. Peter Horby, medisch expert van de WHO in Hanoi, compli menteert de Vietnamese rege ring met haar maatregelen. „Maar we moeten het mysterie verder ontrafelen", waarschuwt hij. Spot Ha, een vijftigjarige kippen boer, die zijn dieren verkoopt op de markt van Thai Binh, drijft de spot met het besmet tingsgevaar. „Als er sprake is van een dreiging, waarom zijn mensen als ik dan nog zo ge zond?" „Als je geen vlees eet van zieke dieren en je het vlees goed kookt, is er niets aan de hand." Maar de veertienjarige Nguyen Thi Ngoan heeft samen met haar broer en opa net drie we ken in het ziekenhuis doorge bracht nadat ze samen kip had den gegeten. Ze zegt dat ze nooit meer kippenvlees zal eten. „Een keer op het randje van de doo'd is genoeg", huivert ze. Haar broer is net van de beade mingsapparatuur. „Als hij thuis komt, geven we een groot feest. Maar dan slacht mijn moeder een koe, en geen kip." RTR Afgelopen nacht trok er een regen- Door: storing over Zeeland, maar inmid dels zal het overal droog geworden zijn. Er volgen opklaringen al zal er landinwaarts in de regio ook nog enige stapelbewolkmg gevormd worden. De west- tot zuidwestenwind is matig en op het water vrij krachtig. Het blijft verder droog vandaag maarwl een tikje fris. Met de wind over het nog koude zeewater komen de maximumtemperaturen hooguit op 15 graden, en op hetstra? blijft het zelfs iets koeler. Morgen oogt het iets minder vriende!$ dan vandaag. De wolkenvelden overheersen en er valt eenen<se bui. Het wordt wel een graadje warmer met al weer 16 graden, in buurt van Hulst, Bergen op Zoom en Roosendaal misschien» 17 graden. De wind zwakt af. Vrijdag passeert er een nieuw?» ring waarschijnlijk noord van ons land. In de noordelijke pre,tb kan dat nog een bui opleveren, maar bij ons in Zeeland blijft het mogelijk helemaal droog al zal de bewolking nog steeds deixv* toon voeren. Op Koninginnedag brengt een zuidelijke bovenstroming war mere lucht uit Frankrijk naar onze regio. Het wordt 19 gra den, misschien plaatselijk wel 20 graden en de zon breekt geregeld door de wolkenvel den heen. Nog fraaier lijkt de zondag te gaan verlopen met meer zon en 21 graden. Maar helaas heeft de voorjaarsva kantie niet alleen zomerweer in het verschiet. Nieuwe storingen beloven vol gende week een terugval naar 16 graden en een licht wissel vallig weertype. Normaal weer voor de eerste week van mei maar iets tegenvallend voor vakantiegangers. Wind van zee F Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag ét zondag a. max. 16° 15° 18° 20° min. 9° 10° 10° 11° wind ZW 4 ZW 4 ZW 4 ZW 4 Zon O Maan vandaag op 6.22 onder 211 vandaag op 019 onder 72 ©Toonder Studio's Nautisch bericht - Vrij krachtige westenwind, in de avond krimpend naarzuidw Wisselend bewolkt, droog en goed zicht. Binnenwatertemperatuur 12 graden, zeewater 9 graden. brede baan platgetrapt. In plaats daarvan was de grond nu bedekt met flessen, blikjes, zakjes, papieren en andere han dige verpakkingsmiddelen. Ook waren er takken van de bo men gerukt, zonder twijfel om het gaan van de bezoekers te vergemakkelijken, en op de stompen zaten een paar Hop- sa's verstard te kijken. Een poosje liepen ze zwijgend voort over de platgetrapte strook die naar de rivier liep, maar toen werd het Tom Poes te machtig. „Het ziet eruit alsof er aanspraak gekomen is", zei hij. „D-dit is geen aanspraak", stamelde heer Bommel. „D-dit zijn toeristen, als je begrijpt wat ik bedoel." Waterstanden woensdag Hoog water Laag water 27 april uur cm uur cm uur cm uw Vlissingen 4.36 256 16.56 242 11.08 219 23.22 Terneuzen 4.56 282 17.18 268 11.38 228 23.53 Cadzand 4.09 242 16.33 228 10.46 214 2300 Roompot Buiten 4.33 189 16.56 179 10.56 159 23Ü6 Roompot Binnen 6.16 139 18.36 130 12.05 135 - Zierikzee 6.10 164 18.38 155 12.15 156 - Krammersl. West 5.45 173 18.05 162 0.06 147 1229 Hansweert 5.26 288 17.46 273 12.03 239 - Stavenisse/Yers. 6.05 166 18.47 157 12.26 154 - donderdag X O O (O water Laag water 28 april uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 5.13 252 17.39 225 11.51 210 - Terneuzen 5.36 279 18.01 251 12.18 219 - Cadzand 4.49 238 17.15 211 11.26 205 2315 Roompot Buiten 5.16 188 17.38 165 11.36 154 23561 Roompot Binnen 6.50 140 19.16 122 0.15 131 1215! Zierikzee 6.50 164 19.10 147 0.25 151 1255 Krammersl. West 6.25 175 18.45 155 0.30 154 1255 Hansweert 6.05 286 18.27 257 0.17 234 1215' Stavenisse/Yers. 6.43 167 19.04 149 0.35 151 1305 door Bill Watterson L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O lichte sneeuw :rr matige sneeuw zware sneeuw lichte regen <7? matige regen zware regen beta Europa: Zomers warm Hans Belterman uienmengsel luchtig door elkaar. Snijd de inmiddels afgekoelde aardappelen in schijfjes. Leg een kwart van de plakjes in een dikke laag op de bodem van de bebo terde schaal, Verdeel een kwart van de selderijboogjes met uien over de aardap pelen en leg er opnieuw een laag aardap pelen op. Strooi er een laagje verkruimel de geitenkaas over en bedek alles met een volgende laag bleekselderij. Vul de schaal hierna met de verschillende lagen en eindig met een laagje aardappe len. Schenk er 4 deciliter van de opgevan gen bouillon over en laat alles 10 minu ten staan. Strooi het met geraspte kaas gemengde broodkruim over het gerecht en leg er hier en daar flintertjes boter op. Plaats de schaal iets onder het midden in de tot 220 C. voorverwarmde oven. Laat in 35 - 40 minuten een goudbruin korstje op het gerecht bakken. Vandaag veroorzaken storingen met name boven de B den, in Duitsland, in Tsjechie en in het noordelijk AlpengeW regen. In het zuidelijk Alpengebied, in de Benelux en in Fra™ is het droog en breekt de zon door. In de regen blijft hetWj* Duitsland onder de 15 graden steken, in Frankrijk wordt hei de zon op steeds meer plaatsen 20 graden. Verder naar hei den wordt het nog warmer. In Spanje en Portugal wordt hei op veel plaatsen zomers, en in het zuiden tropisch warm Ook in Italië, in Griekenland en Turkije wordt op steeds mee plaatsen de 25 graden gehaald. Alleen in Scandinavië blijft het fris. Hoewel de zon overdag prima uit de verf komt, kom 's nachts nog steeds op tot vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2