anpak verkeerslawaai hapert DUBBH6MS Criminaliteit hoogst onder Marokkanen 13 Prins onder indruk van expositie Auschwitz Verdachte jerrycans in bossen Clinge Donner en Pechtold leggen ruzie over softdrugsbeleid bij KT 9C Programma Koninginnedag chting geluidshinder verwijt kabinet legalisering van overschrijdingen nale is ver voor PS V Het is 14 meter hoog en er bestaat er maar één van Gaudf in Rotterdam 21 Kamer erkent vermoeidheidsziekte Togo onrustig na verkiezingsuitslag Vlaar start bij AZ D7P Ak Ad W het alfabet van Zeeland Ondernemer der droog lit het westen volgen er opklaringen ft het de rest van de dag droog met e westenwind (kracht 4 tot 5). Ie jaargang no. 98 Asdag 27 april 2005 nimmer 1,25 PZC iRudi Buis (i HAAG - Ruim twee i mensen blijven na ([ritten met verkeersla- i. Het kabinet wil de eluidshinder zo wijzi- veel geluidsover- igen worden gelega- ederlandse Stichting Ge- linder (NSG) vindt dat het t daarmee de twee mil- [mensen in de steek laat. De jBngwil een proefproces uit- ji om handhaving van de ai af te dwingen. i van het autoverkeer lp ongeveer 10 procent van gen het geluidsniveau te j, Op rijkswegen geldt al edoogbeleid. Pas als de gen worden opgeknapt, |l iets gedaan aan de ge- rerschrijdingen. Volgens 1 heeft daar overigens (een derde van de betrok- roningen baat bij. Kamer behandelt stel om de Wet Geluids- jr te veranderen. Het voor- i niet alleen rijkswe- r ook provinciale en ge- ;hjke wegen voortaan pas [iepassen als ze worden op- Dat geldt dan alleen (nieuwe situaties die na ontstaan. alle bestaande situaties n geen maatregelen meer om geluidsoverschrij- n teniet te doen, aldus de fcöok niet als de wegen wor- De finale van de ins League is na gister ver weg voor PSV. De maren verloren in San 2-0 van AC Milan, hvam vlak voor rust op astand door een doelpunt t Oekraïner Sjevtsjenko. st kreeg de ploeg kansen elijkmaker, maar Tomas- loot in de laatste minuut chtbij de 2-0 binnen en be- AC Milan daarmee een uitgangspositie voor de re- toensdag in Eindhoven. >19 SV laat kans op stunt ggen den gereconstrueerd. Dat bete kent dat ongeveer één miljoen woningen, ruim twee miljoen mensen, blijven zitten met het huidige verkeerslawaai. De NSG wil een proefproces uitlok ken om de overheden te dwin gen de geluidsnormen te handha ven. „In de wet staan normen. Dan mag je verwachten dat de over heid zich daaraan houdt", aldus woordvoerder J. Kuiper van de NSG. Met het Innovatie Programma Geluid wil het Rijk de geluidso verlast vooral op ernstige knel punten aanpakken. Minister Peijs van Verkeer presenteerde vorige week enkele plannen om geluidsoverlast op wegen en spoor terug te dringen. Door de aanleg van tweelaags zeer open asfalt beton (zoab) en speciale dakjes op geluidsschermen, moet het lawaai verminderen. GPD pagina 4 milieuregels blokkeren woningbouw Kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima bezoeken het voormalige Duitse vernietigingskamp Auschwitz. door Hans Jacobs OSWIECIM - 'Een zeer indrukwekkend monument ter herinnering aan de groot ste misdaad tegen de mensheid begaan. Nooit meer Auschwitz', schrijft prins Wil lem-Alexander in het gastenboek van de nieuwe Nederlandse tentoonstelling in het voormalige vernietingskamp in Po len. Samen met prinses Maxima heeft hi] kort daarvoor de expositie geopend, waarna beiden een rondgang maken langs de foto's die een beeld geven van het lot van joden, Sinti en Roma tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hun leven ein digde in Auschwitz. Hun namen staan ge schreven op de muur van de gerestau reerde barak nummer 20. „Om mee te kunnen leven met de enkeling, moet je hem leren kennen. Een belangrijk hulp middel daarbij is de getallen namen te ge ven", zegt staatssecretaris Ross (VWS). De tentoonstelling is een indringende confrontatie met het gruwelijke verle den, zegt Ross, omdat het verhaal wordt verteld door overlevenden zelf. Zo doet Ernst Verduin (1927) op het spoorwegplatform waar hij in 1943 in Auschwitz-Birkenau in de stromende re gen aankwam, zijn relaas aan Wil lem-Alexander en Maxima. „Ik werd naar één kant gestuurd, de groep die be stemd was voor de gaskamers. Ik ben toen naar de andere groep gesprint. Ik nam bewust het risico een bajonet in mer isolerend! J Super isolerend! Glashandel MELIESTE 'èkundige montage 20, GOES. Tel. (0113) 227854 door Marloes de Koning DEN HAAG - Antillianen die net in Nederland wonen en jon geren met Marokkaanse ouders belanden het vaakst in de crimi- (Advertentie) naliteit. Marokkanen zijn boven dien relatief vaak 'veelpleger'. Gemiddeld begaan allochtonen ruim twee keer zo vaak een mis drijf als autochtonen. Aziaten in Nederland zijn daar entegen minder crimineel dan autochtone Nederlanders. Dat blijkt uit de studie 'Ver dacht van criminaliteit', die gis teren naar de Tweede Kamer is gestuurd. Op verzoek van minis ter Donner van Justitie en minis ter Verdonk van Vreemdelingen zaken zijn voor het eerst lande lijke politieregistraties van aan gehouden verdachten gekoppeld aan informatie uit de Gemeente lijke Basisadministratie bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Daardoor zijn ook verdach ten te onderscheiden, die een Ne derlands paspoort hebben, maar buitenlandse ouders: de tweede generatie allochtonen. Mannelijke niet-westerse al lochtonen van de tweede genera tie scoren het slechtst: 7,1 pro cent van die groep kwam als ver dachte in aanraking met de poli tie, tegen 1,6 procent van de au tochtone mannen, Eerste en tweede generatie allochtone ver dachten maken samen 37,5 pro cent uit van het totaal van 163.000 verdachten in 2002. Dominicanen Verhoudingsgewijs begaan Do minicanen de meeste mis drijven. Van die bevolkings groep kwam 5,9 procent als ver dachte in aanraking met de poli tie. Zij worden op de voet ge volgd door Antillianen met 5,6 procent. Van de Antillianen heeft vooral de eerste generatie problemen. Bij Marokkanen scoort zowel de eerste als de tweede generatie slecht. De mannen tussen 18 en 24 jaar belanden bijna vijf keer zo vaak in de criminaliteit als autochto nen. GPD ons nieuwe speeimonster ie "^7 Kofii dan langs vanaf 1 mei. DIERGAARDE k BLIJDORP 3 door Harold de Puysseleijr CLINGE - In de bossen van het waterwingebied tussen Clinge en Nieuw-Namen zijn vijftien jerrycans ontdekt die vermoede lijk giftige stoffen bevatten. Het materiaal is gisteren afgevoerd door medewerkers van de brand weer en de dienst Openbare Wer ken van de gemeente Hulst. Een voorbijganger deed afgelo pen maandagavond de melding dat hij vlakbij het natuurgebied De Witte Bergen in de omgeving van de Opperslraat in Clinge verdacht uitziende vaten had aangetroffen. Milieu-technisch beleidsmedewerker G. J. de Vaan van de gemeente ging gis terochtend op onderzoek uit en vond vijftien jerrycans met een inhoud van twintig liter. „Sommige waren leeg, andere half-leeg. Bij een aantal was de dop er af, bij andere vaten zat De jerrycans worden afgevoerd naar de Stadsschuur van Hulst. foto Peter Nicolai de dop er nog op. Verder lag er een gifspuit in de buurt, een ho- gedmkslang, een regenpak, laar zen en een emmer", aldus De Vaan. Hij nam geen enkel risico en schakelde de brandweer en de politie in. Twee brandweerlie den in gaspakken onderzochten gistermiddag de vaten, maar werden daar niet veel wijzer van. Twee gevaarsetiketten op de jerrycans, afkomstig van een Belgische fabrikant, gaven de in dicatie dat er een 'bijtende en giftige stof' in de vaten zat, maar om welk gif het precies gaat, is nog niet duidelijk. „We maken wel vaker dumpingen foto Marcel Antonisse/ANP mijn rug te krijgen boven de dood in de gaskamers. Maar tot mijn verbazing ge beurde er niets. Pas een paar weken gele den heb ik uit een televisiedocumentaire begrepen, waarom niemand mij achterna kwam. De selectie moest zo rustig en or delijk mogelijk gebeuren. Als er iemand in de groep arbeiders terecht kwam, was dat minder erg dan dat er onrust of pa niek uitbrak", weet Verduin nu. „Ik heb geluk gehad." Willem-Alexander wordt vandaag 38 jaar. GPD De gehele oppositie en regeringspartij D66 steunen een motie van GroenLinks-Kamerlid Vendrik om het chro nisch vermoeidheidssyndroom officieel te erkennen. Eer der dit jaar reageerde de Kamer al verbolgen op het feit dat minister Hoogervorst een advies van de Gezondheidsraad over de vermoeidheidsziekte naast zich neerlegde. Faure Gnassingbe heeft naar eigen zeggen afgelo pen zondag de presidents verkiezingen in Togo ge wonnen. De oppositie pruimt hem evenwel niet en ging direct na de uitslag de straat op. Zonder drie basisspelers in de verdediging begint AZ morgen aan het duel met Sporting Lissabon in de halve finale van de Uefa Cup. De twintigjarige Ron Vlaar (rechts op de foto) maakt daardoor zijn de buut op interna tionaal Hj A topniveau. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 25; Uit: 27,28 en 29. kondigde slechts de lange-ter- mijnvisie van zijn partij, aldus Donner. D66 is voor de legalise ring van softdrugs. D66-leider Dittrich bleef pal achter zijn minister staan en voerde aan dat Pechtold met zijn opmerkingen juist de discus sie over het drugsbeleid in het kabinet op gang wil krijgen. „Op korte termijn zijn wij het eens over de aanpak van de soft drugs, maar op lange termijn moeten we er wel meer greep op krijgen", aldus Dittrich. Volgens een onderzoek van Mau rice de Hond vindt bijna de helft van de Nederlanders (49 procent) dat softdrugs gelegali seerd moeten worden. Eenderde wil juist een strenger beleid. Een ruime meerderheid (63 pro cent) is tegen wietteelt bij men sen thuis. GPD/ANP pagina 3 hardere aanpak wietteelt van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er is geen ruzie in het kabinet over het soft drugsbeleid. Minister Donner (Justitie) en minister Pechtold (Bestuurlijke Vernieuwing) zijn het geheel eens, zo bezwoeren zij gisteren. Maandag zorgde Pechtold voor opschudding door voor de legalisering van softdrugs in Europa te pleiten. Donner vindt daarentegen dat er geen reden is de teelt van wiet en de bevoorrading van kof fieshops vrij te geven. Dat is ook het beleid van het kabinet. „Wij hebben geen wezenlijk verschil van inzicht", verklaarde Don ner, nadat hij Pechtold gister ochtend om uitleg had ge vraagd. „Wij zijn het erover eens dat de uitwassen van de handel in softdrugs aangepakt moeten worden." Pechtold ver- Advertentie) van afval mee in het buitenge bied, maar dit komt niet zo heel vaak voor", aldus De Vaan. Die kon slechts speculeren waar de vaten van afkomstig zijn. „Mis schien is het van een wasserij, het kan ook van een xtc-labora- torium zijn." Vast staat, dat de onbekenden die de lading daar gedumpt heb ben, dat niet willekeurig hebben uitgeladen. „Ze hebben moeite gedaan om ze een eindje uit het zicht in het bos weg te gooien." De milieu-ambtenaar durft er ui teraard geen uitspraak over te doen hoe lang de vaten met gif al in het bos lagen. „Maar ik ver moed nog niet lang, want dit soort dingen wordt toch wel snel opgemerkt en gemeld." Het materiaal is afgevoerd naar de Stadsschuur waar het voorlo pig is opgeslagen in de chemica- liëncontainer Nader onderzoek in een laboratorium moet uitwij zen om welke stof het gaat. telefoon, e-mail; (postltoankrekeningnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daaibij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rokeningnununor. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,95) O per kwartaal mei automatische incasso 58.00). Dper jaar met automatische incasso 222.50) Kt/k op nv.wpK.nl/abonmen. bel gans 0800 - 0/31231 ol stuur óeie bon naar. PZC. afdeling lererssentce Antwoordnummer 7t3.4460 WB Goès 8 "711688"555530n K/.L mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1