Oude man lokt jonge gezinnen (ebba the Loon terug als trio Blues is emotie, dynamiek, spanning 17 Imagocampagne Extra hulp voor werkloze PSD'ers Coppoolse niet in Eerste Kamer Provinciesteun voor schaapskudde Benoeming burgemeester officieel lynst woensdag 27 april 2005 i; fonge gezinnen die de afgelopen ja- Jren, dankzij de campagne Welkom Zeeland, naar deze provincie ver te luisden, doen er goed aan zich spoor- bij hel provinciehuis te melden, laders is het straks gedaan met de jeeuwse gastvrijheid. Het provinciebe- jiiur heeft bewijzen nodig. Als het [jet kan aantonen dat de imagocam- pgne nieuwe inwoners heeft opgele- 1, draaien de Zeeuwse Staten nog r het eind van dit jaar de geld- in dicht. Sederland ziet de Zeeuw als een 'dege- jjk, maar conservatief, ouderwets, lerkelijk, oud mannetje'. Dat bleek unstreeks de eeuwwisseling uit een on- ierzoek van de PZC. Drie jaar nu al roert het provinciebestuur campagne imdie 'misvatting' te bestrijden. An ierhalf miljoen euro is er al in ge- jopt. 'Advertentiegolven' op tv, radio jun kranten moesten Nederland dui- lelijk maken dat Zeeland een 'dyna- sisch' woon- en werkoord is; een para- m Henk Postma ijs vooral voor jonge gezinnen. De ko- aende drie jaar - zo is de bedoeling - rordt er nog eens twee miljoen euro te- jenaan gegooid. Daarmee mikt de tampagne ook op ondernemers en se- ij doren. Mochten die niet meteen in ïeeland willen wonen of werken, dan mnen ze er met vakantie, om alvast anis te maken met sport, natuur en rituur. island herbergt Nederlands beste staurants, beste cafés, populairste opgroep, mooiste meiden, beste scho- en de meeste zon. Aangespoord lor het CDA, de trouwste supporter ai de imagocampagne, worden dat »rt 'selling-points' nu in stelling ge jacht. klaas, wanneer het provinciebestuur iet oppast, hoeft dat straks allemaal meer. De Zeeuwse Staten, die Nog maar enkele maanden geleden onthulde gedeputeerde A. Poppelaars bij de provinciegrenzen welkomstborden. Inmiddels eisen de Zeeuwse Staten dat hij re sultaten laat zien. fotoDirk-Jan Gjeltema eind vorig jaar al eens een waarschu wingsschot losten, geloven er niet meer zo in. Ze spreken van een geld verslindende campagne die in Zeeland geen draagvlak heeft, en daarbuiten nauwelijks tot geen effect sorteert. Twijfel Een deel van de PvdA, en de kleinere oppositiepartijen beschouwden de campagne altijd al als het dragen van water naar zee. Maar nu knaagt ook bij WD en SGP de twijfel. Vrijwel alle statenfracties schrokken zich rot toen ze een voortgangsrapport onder ogen kregen waarin het dage lijks provinciebestuur opsomt wat tot dusver met de gelden is gedaan. Het lijkt heel wat: 14 miljoen Nederlan ders konden in tijdschrift of krant een advertentie onder ogen krijgen; 10,5 miljoen Nederlandei's konden op tv een spotje voorbij zien komen, en 6 miljoen konden er eentje op de radio horen. De speciale website kreeg afge lopen jaar 80.000 bezoekers te verwer ken. Er rijden nu 20 vrachtauto's rond met Welkom in Zeeland-reclame. Bij de provinciegrenzen zijn borden ge plaatst. En er vonden allerlei presenta ties, workshops, vergaderingen en sa menwerkingsprojecten plaats. Maar wat kopen we daarvoor? De im pact van dat al lijkt bijzonder gering, stelden vrijwel alle statenfracties afge lopen maandag vast. Het was de bedoeling dat het Zeeuws bedrijfsleven zou meedoen, en daar- voor ook zou betalen. En jawel, juicht het voortgangsrapport: 33 'marktpar tijen' droegen samen 220.000 euro bij. Bij nadere beschouwing bleek het niet zozeer te gaan om bedrijven, als wel om door de provincie gesubsidieerde instellingen als het Zeeuws Tijd schrift, het Zeeland Nazomer Festival, het Festival van Zeeuws-Vlaanderen, en de inmiddels failliete Euregiotui- nen. In veel gevallen ging het daarbij niet om geld, maar om fictieve bijdragen in natura. Vrijwel alle statenfracties reageerden met honende bewoordin gen. Gedeputeerde A. Poppelaars houdt het er op dat hij de Staten tijdig suc ces kan melden. „We hebben de stelli ge indruk dat de woningbouwproduc tie nog nooit zo hoog is geweest", voert hij aan. Ook de fors gestegen hui zenprijzen wijzen volgens hem op toe nemende belangstelling van jonge ge zinnen. Mocht hij het mis hebben, dan blijft Zeeland 'een man op leeftijd, met kerkelijke inslag, degelijk, conser vatief en ouderwets.' „En daar is niets mis mee", stelt SGP'er W. Kolijn olijk vast. MIDDELBURG - Met behulp van een arbeidspool, deta chering en een subsidie voor loonkosten of opleiding moe ten meer werkloze oud-personeelsleden van de Provincia le Stoomboot Diensten (PSD) aan een baan worden gehol pen. Ruim twee jaar na de opheffing van het veerbedrijf staan 45 ex-werknemers nog steeds als werkzoekenden in geschreven. Dat is reden om de bemiddelingscommissie, die in het kader van de beëindiging van het veerbedrijf is opgericht, een jaar langer dan voorzien was te laten voort bestaan. De arbeidspool is bedoeld om ex-PSD'ers door middel van een tijdelijke, gesubsidieerde baan werkervaring op te laten doen en zo hun kansen op een gewone baan te ver groten. Bij detachering wordt een werkzoekende tijdelijk in een gewone baan geplaatst. Voor een loonkostensubsi die of de vergoeding van kosten om de deskundigheid van een oud-PSD'er te vergroten, is een persoonsgebonden budget beschikbaar. DEN HAAG - Zeeland krijgt geen vertegenwoordiger in de Eerste Kamer. Even leek het erop dat voorzitter L. Cop poolse van het CDA Zeeland, tevens oud-gecleputeerde, de plaats zou innemen van de vorige week overleden sena tor A. Koekkoek. De Middelburger staat tweede op de CDA-lijst van mogelijke opvolgers. De nummer één, H. Pruiksma uit Goutum, had eerder aangegeven niet in aan merking te willen komen voor een plek in de Eerste Ka mer. Inmiddels heeft hij de verklaring dat hij niet beschik baar is ingetrokken, zodat hij toch Koekkoek opvolgt. Twee jaar geleden vertrokken de voorlopig laatste Zeeuw se vertegenwoordigers in de Eerste Kamer: H. Eversdijk (CDA), L. Ginjaar (WD) en R. Hessing (D66). MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil de stichting Zeeuwse Schaapkudde tot en met 2010 een jaar lijkse subsidie geven van 27.100 euro. Op die manier komt er meer zekerheid over de voortzetting van het be heer met schapen op de waardevolle bloemclijken in de Zak van Zuid-Beveland. Ook is de aanwezigheid van de kudde, met daaraan gekoppelde activiteiten, een toeris tische trekpleister. Daarnaast spelen aspecten als cultuur historie, natuur en landbouw een belangrijke rol. De stich ting kreeg al een jaarlijkse bijdrage van de provincie en die wil het dagelijks provinciebestuur nu omzetten in een meerjarensubsidie. Die wordt jaarlijks aangepast aan de kostenstijgingen en geldontwaarding. KRUININGEN - Jan Huisman is officieel benoemd tot nieuwe burgemeester van de gemeente Reimerswaal. Het koninklijk besluit is gisteren ondertekend. De benoeming gaat in per 1 mei. Huisman (55) was tot en met september vorig jaar wethouder in Delfzijl. Hij trad af na een con flict over de openbare bibliotheek. De CDA'er zat, voor hij in 2002 wethouder werd, al enkele jaren in de gemeen teraad van de Groningse gemeente. Huisman werkte eer der bij de politie en het GAK, waar hij opsporingsambte naar was. De burgemeester wordt geïnstalleerd in een spe ciale gemeenteraadsvergadering op dinsdag 10 mei. Die bijeenkomst begint om 15.00 uur. Üfjolf Bosboom •DELBURG - Na het ver ban bassiste Renata Ooster- 'moest Rebba the Loon zich- ^pnieuw uitvinden. Nu is de *herse lopgroep, na een in- Wve zoektocht naar een an- koers, terug. Afgeslankt, [Wst én met een nieuwe cd. dodelijk zijn we er sterker tornen." weer met z'n drieën, zo- i the Loon in 1998 ook kio begon. Toen waren het teveen, gitarist William drummer Jeroen Pol- ®an die elkaar muzikaal von- trein ging pas echt rij den zanger Kees Moerland 'n 1999 bij de band aan- Met z'n vieren bouwden ®1 een stevige podiumrepu- i0P, wat eind 2001 werd be- "d met de Zeeuwse Pop- ;voor de beste live-act. loop der jaren maakte het Jfet één cd'tje: Reba Moon. '2003 had Rebba the Loon voldoende ideeën om de studio in te gaan, toen Renata Ooster veen haar vertrek aankondigde, omdat ze zich steeds minder thuisvoelde in de muzikale kant die de groep opging. Haar op stappen ging gepaard met een kleine afscheitistoumee. „We moesten helemaal opnieuw beginnen", zegt Jeroen Polder man. „Eigenlijk is het een nieu we band geworden. Toen Rena ta wegging ging bij ons de vlag echt niet uit, maar we zaten ook niet in zak en as. Het bleek wel verfrissend te zijn om met z'n drieën te werken." Er is nauwelijks overwogen een nieuw bandlid te zoeken. Moer land hing de basgitaar om en maakte zich de lastige combina tie van zingen en bassen eigen. „Het heeft me best veel tijd ge kost om de nummers die er la gen af te maken en de baspar tijen in te studeren. Het is ook harder werken, want je moet met z'n drieën complete arrange menten zien te maken. Aan de andere kant is het lekker com pact en was het een uitdaging om het op deze manier te doen." De stijl, met rock als basis, is toch wel ingrijpend veranderd, vinden ze. Queens of the Stone Age is de eerste naam die op komt bij het beluisteren van hun nieuwe cd, Three of a kind geheten, al zijn ook talrijke an dere echo's uit de muziekhisto- rie hoorbaar. „Het is automa tisch deze kant opgegaan. Voor heen was het wat meer funky. Dat zit er nog steeds in, maar het is maar een klein percentage van de ideeën. Het is allemaal wat steviger geworden, echte trek-nog-maar-een-pint-open- muziek." Promotiemateriaal Het album was aanvankelijk al leen bedoeld voor promotiedoel einden, om Rebba the Loon op nieuw op de kaart te zetten en zaaleigenaren te interesseren voor optredens. „Eerst zouden er vijf nummers op komen, maar het ging zó lekker, de sfeer in de studio was zo goed, dat we er nog twee hebben opgenomen. Het resultaat vinden we zelf zo te gek geworden, dat we hebben besloten de cd ook gewoon te gaan verkopen." Three of a kind, uitgebracht in eigen beheer, werd opgenomen in de Avalanche-studio van Wil ly Berrevoets bij Oost-Souburg. „Voor het eerst hebben we dat voornamelijk live gedaan, zodat je ook de goede sfeer erin krijgt. Alleen de gitaarpartijen hebben we dubbel gedaan om het wat voller te laten klinken." De drie zijn ervaren genoeg en kennen de harde wereld van pla tenmaatschappijen voldoende van nabij om te weten dat ze geen al te grote ambities hoeven te koesteren. Veel optreden is voorlopig hun voornaamste stre ven. „Medio volgend jaar willen we weer de studio in. Wat er ver der uit voortvloeit, kunnen we niet overzien." Concert en cd-presentatie: Rebba the Loon, zondag 1 mei in café Schuttershof in Middelburg. Aan vang: 20.00 uur. door Han Neijenhuis VLISSINGEN - Hij klinkt en speelt als een doorleefde, donkere bluesartiest. Met z'n blanke kop, blonde haar en pas 27 levensja ren is Joe Bonamassa dat echter allerminst. Toch is de Amerikaan een van de talentvol ste exponenten van de nieuwe lichting blues rockers. In eigen land groeit Bonamassa's aanhang gestaag. En ook Europa heeft de zanger/gitarist ontdekt. Vandaar dat Joe Bo namassa een half jaar na zijn eerste Europe se tournee nu alweer op herhaling komt, met onder meer volgende week een optre den op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. Ondanks zijn, voor bluesmaatstaven al thans, nog jonge leeftijd, heeft Joe Bonamas sa al een behoorlijke staat van dienst opge bouwd. De in New York geboren, maar sinds kort in Los Angeles woonachtige bluesrocker is al een jaar of zes als soloar tiest actief. Bonamassa bracht vier studio-albums uit en onlangs verscheen zijn eerste live-plaat: A new day yesterday - Live. Weliswaar gaat het hier om vier jaar oude opnamen, die in Amerika reeds eerder op cd werden uitge bracht, het doet niets af aan de kwaliteit en de intensiteit van de concerten van Joe Bo namassa en zijn begeleiders Eric Czar (bas) en Kenny Kramme (drums). Want hoezeer de studioplaten van Bonamassa de moeite ook waai'd zijn, in de blues gaat er door gaans niets boven een live-show, zo erkent ook de persoon in kwestie. „Het is en blijft geweldig moeilijk om de sfeer en intentie van een optreden in de stu dio te vangen. Ik probeer het op ieder stu dio-album en ik vind dat het ook aardig lukt. Maar live spelen blijft iets aparts. De sfeer, het publiek, de spontaniteit, in de kli nische studio ontbreekt het daaraan. Maar ik ben eerlijk gezegd best blij dat mensen ons live op ons best vinden. Dat is tenslotte waar het in de muziek, en zeker in de blues, ook om gaat." Vette bluesrock Joe Bonamassa omschrijft zijn vette, stevige bluesrock bij voorkeur als 'British blues'. De zanger/gitarist is namelijk vooral beïn vloed door Britse acts als Cream, Humple Pie, Jeff Beck, Bad Company en Rory Gal lagher. Daarnaast luistert hij ook graag naar landgenoten als Stevie Ray Vaughan, Lynyrd Skynyrd en The Allman Brothers Band, allemaal bands en artiesten die hun hoogtijdagen beleefden toen Bonamassa nog niet was geboren. „Ik heb altijd naar blues geluisterd, vraag me niet waarom. Het is gewoon de muziek die me veruit het meest aanspreekt. Ener zijds is het simpel, drie akkoorden zijn de basis. Maar met die paar akkoorden kun je zo verschrikkelijk veel doen. Blues is pure emotie, dynamiek, spanning. Het is iedere keer weer een uitdaging om het podium op te gaan en een intense show neer te zetten. Geen optreden van ons is hetzelfde. Er is bij ons veel ruimte voor improvisatie." Bonamassa heeft een opmerkelijk soulvolle, rauwe zangstem. Dat is echter niet iets wat hij zich bewust heeft aangeleerd. „Mensen die mij horen praten, kunnen vaak niet gelo ven dat ik ook die zanger ben. Ik weet het niet, kennelijk zing ik anders dan ik praat, maar dat is vanzelf zo gegroeid. Het zal vast te maken hebben met de zangers die mij heb ben beïnvloed. Paul Rodgers, Rod Stewart, BB King zijn enkele van mijn grote voorbeel den. Daar heb ik ongetwijfeld wat van opge pikt." Veel waardering krijgt Joe Bonamassa ook voor zijn begaafde en gevoelige gitaarspel. Zijn sound is vet, maar evenzeer helder en melodieus. „Wat gitaristen betreft heb ik al tijd wat verder gekeken dan de blues. Na tuurlijk zijn mensen als Stevie Ray en Rory Gallagher mijn absolute helden, maar ik luister ook graag naar progressieve rock. Steve Howe van Yes bijvoorbeeld vind ik ge weldig. Het herkenbare van mijn spel zit hem, denk ik, in mijn heel eigen mix van al die invloeden. Daarbij gaat het natuurlijk allereerst om emotie. De luisteraar moet je muziek kunnen voelen. Wat dat betreft was Rory Gallagher een grootheid. Iedere noot die hij speelde was raak. Dat probeer ik ook te bereiken. Bonamassa werkt momenteel aan songs voor zijn nieuwe studioplaat, die hij dit na jaar gaat opnemen. Tijdens de komende toer zal hij echter nog geen nieuw materiaal spelen. De set wordt een soort best of van zijn vier eerdere studio-cd's. „De nieuwe nummers zijn nog te pril om ze al te spelen. Bovendien hebben veel mensen in Europa nog nauwelijks kennis gemaakt met mijn oude werk." GPD Joe Bonamassa band, donderdag 5 mei op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen, hoofdpo dium Bellamypark, 16.45-17.45 uur. Zanger-gitarist Joe Bonamassa. tathe Loon, niet (vlnr) William Koole, Kees Moerland en Jeroen Polderman. foto Eut van Berkum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17