Scholen supersnel op internet Voetreis door Europa met bepakking Kortingkaarten voor tunnelfietsers EC Milieufederatie doet mee aan plannen voor Scheldeschets 15 Fabrikant fataal speeltoestel gaat in hoger beroep )ok landelijke overheid subsidieert aansluiting op glasvezelnetwerk liddelburger rijgt werkstraf #or wietteelt Rijontzegging voor drankrijder Actie voor redden veldleeuwerik Financiële steun zonnebootrace Provincie betaalt aquacultuurfilm Opgesloten na diefstal oploskoffie PvdA viert 1 mei met manifestatie in Heinkenszand woensdag 27 april 2005 (tnnr Emile Calon jDDDELBURG - De fabrikant m het speeltoestel, waarop niim een jaar geleden de Goese peuter Janice Slosse de dood vond, gaat in hoger beroep. De Amsterdammer werd twee «eken geleden door de Middel- burgse rechtbank veroordeeld tot tweehonderd uur dienstver lening omdat hij nalatig is ge weest. Ilij wist volgens de rechtbank al enkele jaren dat het bewuste speelhuisje met glijbaan gevaar lijk kon zijn maar waarschuw de niet de afnemers van het toe stel. Volgens zijn advocaat S. Pré enen is de fabrikant het niet eens met de veroordeling. Om die reden vindt hij dat het gerechtshof in Den Haag zich over deze zaak moet buigen. Twee weken geleden werd stich ting Kinderopvang De Bevelan- den vrijgesproken van schuld aan het ongeval. Het ongeval gebeurde eind maart vorig jaar in peuterspeelzaal De Polder rakkertjes. Het Openbaar Mi nisterie beraadt zich nog op het al dan niet in hoger beroep gaan tegen de uitspraak. Van daag, woensdag, valt de beslis sing. Vier weken geleden eiste het Openbaar Ministerie twee honderd uur dienstverlening waarvan de helft voorwaarde lijk tegen de fabrikant. Het is in het geheel nog niet be kend wanneer het gerechtshof in Den Haag de zaak tegen de Amsterdamse fabrikant gaat behandelen. Preenen verwacht op z'n vroegst over vijf tot zes maanden. dtené Schrier 'i>, lES- De computers van min- fqs de helft van de Zeeuwse üisscholen, alle scholen in het ijrigezet onderwijs, de drie Ij )C's en tien Zeeuwse biblio- e" jtai zijn volgend jaar via een persnelle glasvezelverbinding >1 elkaar verbonden. ■t dit jaar moeten de eerste ;olen worden aangesloten. het project, genaamd 3iws Initiatief Educatief Net- al -k(ZIEN), door zou gaan was öri jenlijk al zeker, alleen kregen initiatiefnemers dinsdag een ioorlijke financiële steun in tug. Staatssecretaris Van der m stelde extra subsidie be- jikbaar voor onder meer het n" ieuwse initiatief. ieveel het project precies gaat sten is nog niet duidelijk om- binnenkort een aanbeste- jis van de aanleg van de ka ken realisatie van de andere tiastructuur die nodig is. Het tsbedrijf Delta, tevens mede- onsor heeft daar wel interesse ;ti zal zeker meedoen aan de abesteding. lere subsidieverstrekkers ide provincie Zeeland en de i aapese Unie en de landelijke trheid via het project 'Samen sop glas' dat weer wordt ge- gen door Surfnet. Surfnet i bikkelt het glasvezelnet st "k van de universiteiten en hogescholen in Nederland. is alle reden om aan te ne- s dat dit laatste netwerk, be rekend onder de naam Giga- a ri. in Zeeland op termijn ge speld zal worden aan ZIEN. ;'seen koppeling met andere iets veilig voor aderen HEERENHOEK - Oudere fiet- slopen veel meer risico in het euwse verkeer dan andere ver- ©deelnemers. Eén van de üdoden in het verkeer in Zee- :i is een oudere fietser, zo pit uit de cijfer van het Regio- Orgaan Verkeersveiligheid fland. inetsers van 55 jaar en ouder liben vijf maal meer kans op ongeval dan fietsers in de iftijd van dertig tot veertig, igekeken wordt naar de auto bende leeftijdgenoten lopen oudere fietsers zelfs vijftien al meer kans op een ongeval, deputeerde T. Poppelaars aide gisteravond deze cijfers toen hij het nieuw draai- Bf 'Fiets veilig en fit' overhan- jieaan I. van Tol van de Ne- riandse Toer Fiets Unie. Zij is üefeuillehouder senioren in hoofdbestuur van die unie. het draaiboek staan allerlei aom veilig te fietsen. Ze be- :'de het boek onder de aan- •ht te brengen van haar le igaan de Unie en het ROVZ Ka activiteiten ontwikkelen de veiligheid van de fietsers wbeteren en zo ook het fiets- 5iuik te stimuleren. Want als lere fietsers zich veilig voe- ■zullen ze veel vaker de fiets pil. ÖDELBURG - De Middel de politierechter B. Doore- a*d Boekhout heeft gisteren 29-jarige hennepteler uit stad veroordeeld tot vijftig werkstraf. Die straf was door officier van justitie de Middelburger werd 20 fe- lah in zijn woning 117 wiet- Wen aangetroffen. :',r een lekkage ontstond er kroverlast bij een beneden- ^•ouw. Die schakelde de po- iein, nvas volgens officier van jus- van der Burg het klassie- voorbeelcl van overlast voor omwonenden. man zei de hennep te telen e'gen gebruik. „Anders Kik op het slechte pad", stel- ÜJ- De man verzekerde aan ■nieuw leven te beginnen, 'tijd zal het leren", reageer- fle politierechter. onderzoeksinstituten zoals het NIOO in Yerseke, gemeenten en provincie en bijvoorbeeld zie kenhuizen ligt voor de hand. Gisteren was er in het provincie huis een presentatie van projec ten die passen ip de zogenaam de Innovatieve Acties Zeeland (IAZ). Daarbij bleek dat ver schillende van de initiatieven die passen in het IAZ van elkaar niet wisten dat ze daar mee be zig waren, maar elkaar tevens deels overlappen. Dat kan lei den tot samenwerking. Daar naast is er recent in het Zeeuw se onderwijs een .initiatief tot verregaande samenwerking tus sen nagenoeg alle onderwijsvor men genomen. Ook dat plan kan profijt hebben van het feit dat de betrokken partners op één netwerk zitten. Maar ook een dorpsschool kan er zijn voordeel mee doen, maakt Frans Feeters, een van de mensen van het eer ste uur van ZIEN, duidelijk. Die school hoeft niet meer zelf ser vers aan te schaffen, maar kan terugvallen op een centrale ser ver die ook voor de school wordt beheerd. Er is in de basisschool geen extra computerruimte meer nodig en niemand die de zaak beheert. Berekeningen heb ben volgens hem geleerd dat het financiële voordeel op ICT kos ten voor een basisschool 18 pro cent kan bedragen. En daar komt bij dat aangesloten scho len en instellingen een internet verbinding met de snelheid van een harde schijf krijgen. Daar kunnen ze op allerlei manier hun voordeel mee doen. Stel onthaast en sprokkelt tegelijkertijd geld voor Unicef V;,-\ :':Y Nienus Hettinga (links) en Ettine van den Boogaard over hun lange voettocht: „Het is pure luxe dat we dit kunnen doen." door Frank Balkenende GOES - Ze dragen allebei een zilveren Christoffel om hun hals. Nienus Hettinga en Ettine van den Boogaard uit Oud-Berg- entheim staan voor een twaalf duizend kilometer lange voet tocht door Europa en zullen de beschermheilige der reizigers hard nodig hebben. Ze lopen, samen met hun hon den Kuba en Dunay, om eens lekker te onthaasten. De reis dient nog een tweede doel. Nie nus en Ettine willen vijftigdui zend euro bij elkaar wandelen voor een Unicef-project in Zuid-Soedan. Twee weken gele den verlieten ze hun woonplaats in Overijssel, dinsdag arriveer den ze bepakt en bezakt in Goes, waar ze bivak hielden op de stadscamping. Nienus (58) en Ettine (47) zijn fervente (berg)wandelaars en trekken er dikwijls op uit met hun Hovawarts, een Duits hon denras. Dat zijn dan tochtjes van drie weken, nu zeggen ze Ne derland voor anderhalf jaar vaarwel. „We wilden dit al zolang, we hadden allebei een drukke baan en verlangden naar onthaasting, stilstaan bij de dingen'', zegt Nienus. „Vorig jaar ging ik met prepensioen, ik zat in het cen traal management van ROC Del- tioncollege. We dachten: het is nu of nooit. Toen heeft Etttine haar baan als softwareontwer- per bij het ziekenhuis in Zwolle opgezegd en nu staan we in Goes." Luxe Het stel is zo maatschappelijk bevlogen dat de reis ook ande ren profijt moet bieden. Ettine: „Het is pure luxe dat we dit kun nen doen. Daarom dachten we: 'Laten we zorgen dat het geld dat we uitgeven, ergens anders terechtkomt'. De keuze is geval len op een Unicef-project in Zuid-Soedan. Daar wordt een multifunctioneel dorpscentrum gebouwd, met een ziekenhuis, school, sportveld en trainings centrum voor gezondheidsmede werkers. Het voordeel van Uni cef is dat iedereen de organisa tie kent en je makkelijk spon sors trekt." Sponsorplan De twee hebben een gedegen sponsorplan gemaakt. Van de tienduizend euro budget voor de aanschaf van reisspullen, van schoeisel tot de tent, gaat meer dan de helft naar Unicef, dank zij sponsorbijdragen of kortin gen van leveranciers. Ook heeft het paar een overeenkomst met de Spar-supermarkten. Ettine: „We proberen zoveel mo gelijk bij die winkels te kopen. De kassabonnen kunnen we na terugkomst inleveren en leveren ons dan een bijdrage op van maximaal vijfduizend euro. Eén nadeel: je moet steeds op zoek naar een Spar en die zitten niet altijd op je route." Naast vijfduizend euro van een chemieconcern en andere spon sorbijdragen van bedrijven is er de club van honderd, een groep familie en vrienden die een euro cent per kilometer doneert. Dat is nog eens twaalfduizend euro. „En krijgen we ergens gratis on derdak, dan storten wij het uit gespaarde overnachtingsbedrag weer op de Unicef-rekening." De route is via een navigatiesys teem berekend en voert via Bel gië naar Engeland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Corsica, Sardi nië, de laars van Italië, een aan tal voormalige Oostbloklanden, Duitsland om te eindigen in Oud-Bergentheim. Een luttele twaalfduizend kilo meter, met een zware rugzak om en twee honden aan de lijn, hoewel die tenminste hun eigen voer meedragen. Slapen doen ze bij voorkeur in een tent, maar als het giet, is een trekkers hut wel zo aangenaam. Ge traind hebben ze niet, de condi tie en de blaren komen vanzelf foto Willem Mieras wel. „Het is best te doen", zegt Nienus. „Uitgangspunt is dat we zo'n 25 kilometer per dag afleggen, de route is ook zo uitgestippeld dat we overal in een mild klimaat lo pen. Natuurlijk kun je niet over al wandelen, het moet veilig zijn, ook voor de honden. We zul len ook best eens een stukje de bus nemen." Nomade Een solotrip wordt het niet hele maal. Onderweg wandelen som mige vrienden een stukje mee. Bovendien heeft Ettine twee zus sen die in Zuid-Frankrijk en Portugal wonen, mooie anker plaatsen. „Plet laatste deel wordt eenzamer. Het is span nend, je leeft als een nomade, met het hoogst nodige bij je. Maar zo door de natuur trek ken, is overweldigend. Het werkt verslavend." Informatie over de tocht is te vinden op de internetpagina www.dogsonamission.nl. door Emile Calon GOES - Er komen kortings mogelijkheden voor fietsers die met bus via de Wester- scheldetimnel naar de andere kant willen reizen. Gedeputeerde Staten stellen voor het contract met ver voerder Connexxion zo aan te passen dat in de toekomst ook goedkopere retourkaartjes en meerrittenkaarten gekocht kunnen worden. Nu kunnen fietsers alleen maar enkeltjes kopen a twee euro het stuk. Hoeveel goedko per die andere kaartjes worden was gisteren nog niet bekend. In overleg met de vervoerder moet die korting nog worden vast gesteld. Sinds de tunnel in maart 2003 in gebruik is genomen kunnen fietsers met de bus naar de overkant. Langzaam maar zeker neemt het aantal fietsers dat gebruik maakt van deze mogelijkheid toe. Het gaat in bijna alle geval len om recreatieve fietsers. Tot en met december 2004 zijn in de bussen van Conexxion 1254 fietsen vervoerd door de tun nel, acht bromfietsen en 35 brommobielen Officieel moeten fietsers zich minimaal een uur voor vertrek aanmelden. In de praktijk gebeurt dat lang niet altijd. Gedeputeerde Sta ten vinden dat dat ook niet per se moet. Aanbod Wel wordt aangegeven dat mensen die zich hebben aan gemeld, voorrang moeten krijgen als het aanbod van fietsers te groot is om in een keer mee te nemen. GS vin den verder dat in het week einde tot en met 19.30 uur fietsers met de bus mee moeten kunnen naar de overkant. Nu is het zo dat ze de zaterdag en zondag om uiterlijk 17.30 uur in de bus móeten zitten om nog met de fiets aan de an dere kant van de tunnel te ko men. Tot slot, zo stellen GS voor, moet er bij de instaphalte aan het Tolplein een meldknop ko men om contact te leggen met de reserveringscentrale van Connexxion. MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Wemeldinge is gisteren in Middelburg voor het rijden onder invloed veroordeeld tot een half jaar rijontzegging en 700 euro boete. Plet rijgedrag van de automobi list viel 20 februari in Kapelle op bij de politie. Toen agenten verdachte wilden aanhouden ging hij er met hoge snelheid vandoor. Na een achtervolging werd de Wemeldinger aangehou den met een alcoholgehalte van 760 microgram: drieënhalf keer zoveel alcohol als is toegestaan. Het rijbewijs werd meteen inge vorderd. GOES - Vogelbescherming Nederland voert actie voor be houd van de veldleeuwerik. In dertig jaar daalde het aan tal broeclparen in Nederland met maar liefst negentig pro cent tot 50.000 tot 70.000. Ook in Zeeland ging de vogel sterk achteruit. Met de actie, onder het motto 'laat de veldleeuwerik weer zingen', beoogt Vogelbescherming de leefomstandigheden voor het dier te verbeteren. Daarbij gaat het om uitbreir ding en aanpassing van de akkerranden die boeren behe ren en het aanleggen van zogenoemde veldleeuwerikveld jes. Dit zijn niet ingezaaide stukjes land van vier bij vier meter in graan- en luzerne-akkers. Boeren moeten daar voor schadeloos gesteld worden. De belangrijkste oorzaak van de achteruitgang van de veldleeuwerik is de intensivering van de landbouw. Maïs velden verdringen kruidenrijk grasland en weilanden ogen als biljartlakens. In Zeeland daalde het aantal paren van 32.000 tot 7100. Vooral op Walcheren is de zang van de veldleeuwerik viijwel verstomd. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur steunt de eerste (Zeeuwse) zonnebootrace met 5000 euro. Dit ini tiatief van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling is bedoeld om de schijnwerper te richten op zonne-ener- gie als duurzame energiebron en op Zeeland als groen-blauwe oase. Ook wordt door het gebruik van door de deelnemei's zelfgebouwde zonneboten, een verbinding gelegd tussen watersport en zonne-energie. De race wordt zaterdag 25 juni gehouden in de binnenhaven van Middelburg. Het dagelijks provinciebestuur noemt het evenement uniek voor Nederland. Er wordt op een goede manier aandacht gevraagd voor duurzaamheid binnen de watersport. MIDDELBURG - Zeeland moet zich profileren als 'ken niscentrum' en 'proeftuin' op het gebied van aquacultuur. Daarom wil het dagelijks provinciebestuur de helft - 16.500 euro - betalen van de kosten van een televisiepro gramma dat de NCRV-televisie komend najaar wil uitzen den over aquacultuur. De andere helft neemt de stichting Ontwikkeling Duurzame Schelpdiervisserij (Odus) voor haar rekening. Het programma is onderdeel van een serie De toekomst van het platteland, die wordt uitgezonden in het blok NCRV Natuurlijk. Volgens het dagelijks provin ciebestuur brengt de uitzending de mogelijkheden die Zeeland biedt voor aquacultuur in beeld. Mogelijke inves teerders en onderzoekers kunnen daardoor enthousiast worden gemaakt. 'Uiteraard zal ruimschoots aandacht worden besteed aan de culinaire topproducten die de aquacultuur in onze provincie voortbrengt.' De provincie schaft ook nog 25 dvd's van het programma aan. GOES - De diefstal van een pak oploskoffie uit een super markt aan de Van Doornestraat in Goes is een 29-jarige Goesenaar gistermorgen 'fataal' geworden. Hij liep tegén de lamp en omdat hij veel vaker voor winkeldiefstallen was gepakt, moet hij in afwachting van zijn rechtszaak vast blijven zitten. De winkeldiefstal gebeurde even na tien uur. door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) wil 'onder voor waarden' meedoen aan het uit werken van de besluiten over de Ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken 2010. Dat ge beurt op verzoek van gedepu teerde M. Kramer (PvdA, na tuur en water). Die is druk bezig met de opzet van een zogeheten 'bestuursover eenkomst' tussen het Rijk en de provincie. Daarin worden afge- spraken gemaakt over de wijze waarop de plannen voor een der de verdieping van de Wester- schelde met inbegrip van natuur ontwikkeling en landbouw steun, gestalte moeten krijgen. De gedachten gaan daarbij uit naar een 'gebiedsgerichte aan pak'. Daardoor is het mogelijk om verschillende belangen - zo als natuur, recreatie, aquacul tuur en landbouw - evenwichtig in de plannen te veiwerken. Dat gebeurt bijvoorbeeld ook in het gebiedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen, waar kustverdediging, natuur en land schap, recreatie en landbouw ge koppeld worden. In het besluit dat de Nederland se en Vlaamse regering over de Ontwikkelingsschets namen (met als belangrijk gegeven een nieuwe verdieping) is opgeno men dat er in Zeeland aan de Westerschelde minstens 600 hec tare nieuwe getij denatuur moet worden aangelegd. De verwezen lijking hiervan is voor de ZMF een belangrijke voorwaarde. De nieuwe natuur is niet be doeld als compensatie voor scha de van een derde verdieping (die wordt door slimme baggerstort niet verwacht). De 600 hectare natuurontwikkeling is bedoeld als hersteloperatie voor de vele natuurwaarden die afgelopen ja ren verloren gingen. Het Rijk wil dat de provincie Zeeland de invulling van de nieuwe natuur voor haar reke ning neemt. Gedeputeerde Kra mer streeft naar het vormen van een overleg, dat de uitvoering van de plannen moet sturen. Daar wil hij graag de milieufede ratie bij hebben. Het bestuur van de ZMF is daartoe bereid. Opmerkelijk is overigens dat de Zeeuwse landbouw juist de hak ken in het zand zet. Die heeft medewerking aan een overeen komst voorshands opgeschort. Standsorganisatie ZLTO vindt het te vroeg om nu al zonder meer uit te gaan van een verdere verdieping van de Westerschel de en 600 hectare nieuwe na tuur. De ZMF wil van leden en sym pathisanten weten welke ideeën er leven over de inrichting van de nieuwe natuur langs dé Westerschelde, die onder in vloed van getij moet staan. Daar toe belegt de vereniging woens dag 11 mei een ledenvergade ring. Dan schetst het bestuur ook de overwegingen om mee te werken met de provincie 'en de dilemma's waarmee we in de voorbije periode geconfronteerd zijn.' G. van der Sar van het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit geeft een toe lichting op het regeringsstand punt. De bijeenkomst woi'dt ge houden in theater De Mythe te Goes, vanaf 20.30 uur. HEINKENSZAND - Op de dag van de arbeid, zondag 1 mei, houdt de PvdA in De Stenge in Heinkenszand een middagvul- lende manifestatie onder het motto Linkse Lente Nieuw Zee land. Katinka Polderman uit 's-Heer Abtskerke, winnares van de jongste editie van het Leids Ca- rabetfestival, geeft een show. Het jongste lid van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer, Martijn van Dam (25) uit Eind hoven, spreekt. Hij zal ingaan op het thema van de Zeeuwse 1 mei-viering. Veel muziek staat er verder op het programma, onder meer van Classic Fever en andere jonge Zeeuwse muziektalenten. Jaap Verseput draait drie korte films die als inspiratiebron moeten dienen voor de cultuur in Zee land. En er is ruimte om te dis cussiëren. Het open huis van de PvdA in De Stenge begint om 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15