rchipel ziet terugloop leerlingen Speciaal lintje voor vrijwilliger m PZC Vrienden maken op ontmoetingsdag Hebbes! PZC Negen maanden cel geëist tegen beroepsoplichter 1 5 8 -13 iders kiezen vaker voor basisschool met witte populatie ietstocht langs s dorpen Brievenbussen opengebroken Inbrekers op heterdaad betrapt Milieuvergunning ZVAC Diefstal uit bestelbus Nieuwe eik uit Panevézys agenda OPEN WEEK woensdag 27 april 2005 nrEdith Ramakers JSSINGEN - Het aantal leer- van de openbaar basison- wijskocpel de Archipelscho len Vlissingen en Middelburg ,pl vanaf 1999 gestaag terug. >rig jaar verloren de openbare lolen drie procent leerlingen, jtmeen directeur C. Kuyven- ven van de Walcherse Archi- bchoien meldt dat er onder- ik wordt verricht naar de oor ervan. Dat blijkt uit het irverslag 2004. (Dis kiezen ouders niet voor jschool in de buurt, omdat de iingenpopulatie hen niet be- zegt hi]. Kuyvenhoven it een school met 25 procent jchtone leerlingen een ideale tin deze tijd. „Maar er zijn fers die toch liever voor een te school kiezen in de veron- stelling dat daar beter onder- |swordt gegeven. Dat beeld is iKjk te veranderen." Archipelscholen in Middel- jhebben te maken met 'par igedrag'. Dat zijn leerlingen naar een openbare school in, maar die ingeschreven blij- istaan bij de populaire Alge- iBasis School (ABS) in Mid- lirg. Voor de ABS geldt een ïtUjst. Zodra daar een (Advertentie) De Koperen Tuin Keizersdijk 16.4461 KA Goes 0113-231072 www.koperentuin.nl acqueline van Maarsen ivnendin van Anne Frank) ter gelegenheid van 60 jaar bevrijding insdag 3 mei, 19.30 uur toegang 5,00 Bezorgklachten: 0800-0231231 5p maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; agstot 12.00 uur "ED ACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 i330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 0118-493009 e-mail: redwalch@pzc.nl aurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk boende Vries (sport) centrale redactie üonspark 28 tbus 31 y 0 AA goes [el: (0113)315500 [3x; (0113)315669 :-mail: redactie@pzc.nl 'nternet *ww.pzc.nl '•mail: web@pzc.nl plaats vrijkomt, verlaten de kin deren de openbare school. „Ge lukkig voor ons zijn er ook ouders die bij nader inzien af zien van de verplaatsing omdat de kinderen vriendjes hebben ge kregen en omdat ze het naar hun zin hebben op de school." Uit onderzoek is al gebleken dat ouders niet gevoelig zijn voor 'het uiterlijk van een school'. „De Beverburch in Middelburg is geen toonbeeld van een school gebouw waarin goed modem on derwijs gegeven kan worden. De gangen zijn te smal, de vloeren lopen bol en er zijn nog enkele andere minpunten. Toch groeit de school als kool." In de gemeente Vlissingen zijn naar verhouding veel schoolge bouwen voor het totaal aanbod van kinderen. „Vlissingen ging altijd van het principe uit dat in elke wijk een school moest zijn. In sommige wijken, zoals Wes- terzicht, zijn niet meer genoeg jonge kinderen. Daar heeft De Vlieger last van. De school is voor de eerste keer onder de op heffingsnorm gekomen." In Oost-Souburg zijn drie openba re basisscholen: de Kameleon, de Tweemaster en 't Mozaïek, 't Mozaïek is voor de tweede keer onder de norm gekomen. Bij de derde keer moet de school wor den opgeheven. Dat gevaar wordt bezworen door de Kame leon administratief te koppelen aan 't Mozaïek. Aan het Oranje plein in Oost-Souburg wil de Ar chipel bovendien een nieuwe school bouwen voor de Kame leon en de Tweemaster. „Daar willen we kwaliteit van onder wijs in het hart van het centrum leveren." De Ravensteinschool in het Vlis- singse Middengebied staat be kend als een zwarte school. De school heeft voor de tweede keer te weinig leerlingen kun nen inschrijven. „We willen niet dat de school wordt gesloten", zegt Kuyvenhoven. Het lerarenkorps van de Raven- stein heeft veel expertise opge bouwd op het gebied van Neder lands als tweede taal. „Die ken nis en ervaring is van nut voor andere basisscholen. We gaan een constructie bedenken om die school te behouden." De algemeen directeur is deson danks niet somber gestemd over de toekomst van het openbaar basisonderwijs. „We hebben het financieel op orde en we werken hard aan de verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. We zijn op de goede weg. Dat blijkt nog niet uit het leerlingenaan tal, maar wel uit inspectierap porten." PELLE - Sportievelingen i donderdag 5 mei een fietstocht maken langs ptile, Kattendijke, 's-Heer tndskerke, Kloetinge, 's-Heer idrikskinderen en Wol- artsdijk. it hemelvaartsdag en be- imgsdag dit jaar samenval- lebben de oranjecomité's uit ES dorpen de handen ineen- iagen en samen een route uit- Fietsers kunnen vanaf W uur starten bij een stem lost in één van de deelnemen- dorpen. stempelposten sluiten om 10 uur. Deelnemers zijn oven- niet verplicht de hele route ietsen; iedereen die twee impels heeft op zijn kaart eft,krijgt een aandenken. Kinderen van de Irisschool van het asielzoekerscentrum vertellen over hun land van herkomst. door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - In Nederland kunnen kinderen naar school gaan, voor hun ei gen mening uitkomen, zelf beslissingen nemen over de eigen toekomst en bij hun familie zijn. In andere landen is dat niet zo vanzelfsprekend. Daar kwamen Vlissingse basisschoolkinderen gisteren achter bij een ontmoetingsdag met kin deren van asielzoekers in het asielzoe kerscentrum (azc) in Middelburg. De kinderen van de basisschool van het azc, de Irisschool, en de leerlingen van de Vlissingse Schoolvereniging begin nen met een aantal spelletjes om kennis te maken. Ietwat onwennig kijken bei de groepen de kat uit de boom. Gaande weg wordt het contact wat soepeler. De workshop is onderdeel van een nieuw beleid van Vluchtelingenwerk, vertelt Zeljana Hupkens. „We willen meer nog dan vroeger bruggen slaan tus sen vluchtelingen en autochtone Neder landers. De kinderen van de Irisschool komen nauwelijks in aanraking met Ne derlandse kinderen. Daarom hebben we dit georganiseerd." Halverwege de morgen worden de kin deren ingedeeld in tweetallen, één van elke school, die samen een vlieger ma ken in de vorm van een vogel als teken van vrijheid. Suma en Yoram plakken veren op hun bontgekleurde vlieger. Su ma is blij met de actie. „Het is heel las tig om Nederlandse kinderen te ontmoe ten als je in het asielzoekerscentrum zit. Dat gebeurt niet vanzelf. En nu weet ik dus dat Nederlandse kinderen heel erg aardig zijn!" Vooroordelen Ook meester G. van der Broek van de Vlissingse Schoolvereniging (VSV) is in zijn nopjes. „Je merkt dat je toch voor oordelen hebt. Zo valt het mij bijvoor beeld op dat de kinderen van de Iris school heel goed Nederlands kunnen, beter dan ik had gedacht. De enige ma nier om die vooroordelen weg te nemen is elkaar te leren kennen. En dat is wat er vandaag gebeurt." Van de aanvankelijke schuchterheid is al snel geen sprake meer. Bij het versie ren van de vliegers worden vriendschap pen gesmeed. Meltem en Kayleigh ko men erachter dat ze volgend jaar bij el kaar op school zitten. Kayleigh: „We gaan allebei naar Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg. Echt leuk, misschien komen we wel bij elkaar in de klas." Meltem komt oorspronkelijk uit Tur kije, Koerdistan. „Mijn vader was hier al en toen kwamen mijn moeder en ik via Duitsland naar Nederland." Vorige maand kreeg haar vader een verblijfs vergunning. „Ik las die brief voor aan mijn vader en hij wilde het eerst niet ge loven. Maar het stond er echt, in dikge- drukte letters." Doordat ze via Duits land naar Nederland gekomen zijn, moe ten Meltem en haar moeder nog even wachten op hun verblijfsvergunning. Meltem: „Ik hoop dat iedereen een ver blijfsvergunning krijgt. Dat zou gewel dig zijn." Al snel is de eerste vlieger af, en wordt hij opgelaten. De vrijheids vogel danst foto Ruben Oreel in de wind. Kort daarna zit de vlieger vast tussen de takken van een boom, waaruit hij met enige moeite wordt be vrijd. Wanneer alle vliegers af zijn, la ten de kinderen gezamelijk hun vrij heidsvogels op. Pindakaas Binnen wacht een uitgebreide lunch, verzorgd door de ouders van de kinde ren. Naast oerhollandse gerechten als boterhammen met pindakaas staan schalen met Turkse köfte. Hupkens is opgetogen over het resultaat van de mid dag. „Aan het begin was er nog een af stand tussen de groepen, nu zitten ze bij elkaar op schoot. Er worden e-mail- adressen en telefoonnummers uitgewis seld. Ik denk dat we kunnen zeggen dat we geslaagd zijn in onze opzet: de kinde ren dichter bij elkaar brengen." „Deze dag krijgt een staartje", verklapt VSV-leraar Van der Broek. „Ik heb met de Irisschool afgesproken dat we geza melijk een sportdag gaan houden in juni." Niet alleen de scholen gaan sa men verder. Veel kinderen hebben nieu we vrienden of vriendinnen opgedaan. Kayleigh: „Het was een supergezellige door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Peter Braspen ning uit Middelburg kreeg giste ren als eerste in Zeeland een lint je. Niet van de koningin, maar van een radioprogramma. Braspenning is vrijwilliger bij de kwekerij Overwater van Ar duin. „Ik werk hier vijf jaar", zei hij. „Het is hier een heel ont spannen boel, daarom ben ik ge bleven." Op de kwekerij werken cliënten van Arduin naast men sen die zorg verlenen. Daar naast is er een groot aantal vrij willigers actief. Huldiging De huldiging van Braspenning was live op de radio. Verslag geefster Sophie van der Graaf van NCRV's Plein Publiek vroeg de collega's van Braspenning (Advertentie) waarom hij het lintje verdiende. „Je kunt met hem lachen", zei een medewerkster. „Als Peter grappig doet, liggen we meteen in een deuk." „Ik ga elke dag blij weg", vertel de Braspenning zelf op de radio, nog onwetend van het doel van de uitzending. „Ik vind het hier KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl l-33(pi3 Kapelle - Tel. 0113-3 Peter Braspenning (links met zonnebril) krijgt applaus van zijn collega's bij de kwekerij Overwater van Arduin. foto Ruben Oreel fantastisch, in één woord gewel dig." Even later nam hij stom- verbaasd het speciale lintje in ontvangst. Hij is drie dagen in de week op de kwekerij, hij werkt in de kas en in de winkel en begeleidt cliënten Braspenning werd ge knuffeld, van collega Anneke kreeg hij drie klapzoenen. „Het is een geweldig team om mee te werken", zei hij, nog steeds een beetje verbouwereerd. „Hier voor heb ik altijd in het groen gewerkt, bij de afdeling groenbe- heer van de gemeente, inder daad ook op deze kwekerij." Radioprogramma Het radioprogramma Plein Pu bliek (NCRV) deelt de hele week lintjes uit aan mensen die zich op een bijzondere manier inzet ten voor de samenleving. Van der Graaf: „We gaan naar men sen die een verschil maken. Het kan soms om hele kleine dingen gaan, bijvoorbeeld iemand die altijd koffie haalt voor zijn colle ga's. Normaal deel ik elke dag een lepeltje uit, voor de week voor Koninginnedag hebben we gekozen voor een lintje, omdat het vrijdag lintjesregen is." MIDDELBURG - Tussen zaterdagavond en zondagmor gen is een aantal brievenbussen in Middelburg opengebro ken. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De politie vond zondag een aantal poststukken op de Ha ringplaats. Die waren afkomstig uit een brievenbus aan de Nieuwe Burg. In de Scholeksterstraat bleek ook eep brievenbus te zijn opengebroken. De inhoud van die bus sen werd teruggevonden in een sloot aan de Geersesweg. Een aantal enveloppen was opengemaakt. De post die is teruggevonden is aan TPG post overhan digd. Die bezorgt de stukken alsnog. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag in Middelburg twee inbrekers aangehou den. De twee, een 53-jarige en een 35-jarige Middelbur ger, waren rond half vijf aan het inbreken in een panfl aan de Pijpstraat. Een getuige werd wakker van het ge stommel en belde de politie. Die zagen de 35-jarige ver dachte net hard wegfietsen. Hij is aangehouden en naar het politiebureau gebracht. De politie trof de tweede verdachte zittend op een bureau stoel aan in de Verwerijstraat. Ook hij is meegenomen naar het bureau. SAS VAN GENT - Gedeputeerde Staten verlenen de Zeeuws-Vlaamse Asfalt Centrale (ZVAC) een milieuver gunning voor het breken van asfalt en niet verontreinigd bouwpuin. Gebroken puin en asfalt worden gerecycled, waarna het materiaal opnieuw voor wegenbouw kan wor den gebruikt. De bedrijfsactiviteit sluit hiermee perfect aan op provin ciaal en rijksbeleid dat gericht is op een zo laag mogelijke milieubelasting. De ZVAC slaat al haar producten, grond-, rest- en afvalstoffen gescheiden op in lekbakken en op vloeistofkerende vloeren. Het bedrijf heeft een meet- en registratiesysteem en beschikt daarnaast over een onderhouds- en inspectiesysteem. Door al die maatre gelen levert het bedrijf het milieu slechts een 'verwaar loosbaar' risico op. MIDDELBURG - Uit een bestelbus die geparkeerd stond op de Markt in Middelburg is gisteren rond half één een doos met kleding weggenomen. De chauffeur was aan het uitladen toen de doos werd weggenomen. GOES - R. Kalonaitis, de ambassadeur van Litouwen, heeft gistermiddag een eik geplant aan de Westwal in Goes. Twee jaar geleden werd op diezelfde plek ook een boom geplant om stil te staan bij het tienjarig bestaan van de stedenband tussen Goes en Panevézys. Die boom heeft echter het loodje gelegd. Daarom heeft de Litouwse zusterstad besloten Goes ter ere van het zeshonderd jarig bestaan van de stadsrechten een nieuwe boom te schen ken. De eik staat in het talud achter het gebouw van het Leger de Heils. den los te praten. Vervolgens za gen slachtoffers hun geld nooit meer terug. De schade die de ver dachte met zijn babbeltruc aan richtte, liep op tot ruim 19 dui zend gulden. Het was bepaald niet de eerste keer dat de ver dachte zich aan oplichting schul dig maakte. In januari 2001 ver oordeelde de politierechter de man voor soortgelijke feiten tot 100 uur taakstraf en twee maan den voorwaardelijke celstrat. Maar van alle straffen leek de verdachte weinig te hebben ge leerd. De man is ook op dit mo ment nog actief als oplichter. Uitspraak op 10 mei door Niels Juist DEN HAAGA LISSINGEN - Te gen een 47-jarige beroepsoplich ter die bij tientallen mensen in Vlissingen, Middelburg en Arne- niuiden geld lospraatte, is giste ren in hoger beroep negen maan den celstraf geëist. De verdach te was zelf niet komen opdagen bij het gerechtshof in Den Haag. Üe man was bijna vier jaar gele den, in juli 2001, door de recht bank in Middelburg veroor deeld tot een jaar gevangenis straf. Hij ging in hoger beroep in de hoop een lagere straf opge legd te krijgen. Omdat de zaak jarenlang bleef liggen, krijgt de verdachte waarschijnlijk zijn zin. Vanwege alle vertraging die de strafzaak in hoger beroep had opgelopen, zag de aankla ger bij het hof zich genoodzaakt minder straf te eisen. De verdachte benaderde zijn slachtoffer met een verhaal over tuinbeelden. Hij zou bezig zijn met het opzetten van een groot handel in de beelden. Daarom was hij op zoek naar opslagruim te, zo maakte hij zijn slachtof fers wijs. Tussen neus en lippen door vertelde hij dat de mensen konden delen in de winst als zij hem een bepaald bedrag zouden lenen. Op die manier wist hij soms wel tot tweeduizend gul- I STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG kinderboerderij De Klepperhoeve, 13.30 - 15.30 uur: Wer ken op de boerderij; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 - 10 15 u: Gym vijftig jaar; Het Akkoord, Oude straat, 13 30 - 16 00: Bejaardensoos; VLISSINGEN Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; (Advertentie) www.autovermeulen.nl (Advertentie) EERSTEKLAS BAS1SONOER W 1 JS ff19' Archipel Scholen Vandaag In de Open Week van de Archipelscholen: Open huis vanaf 9 00 uur in De Golfslag. Domburg. Thema: "Van zelfstandig werken naar zelfstandig leren," 't Mozaïek, Oost-Souburg: van 9.00 - 12 15 uur rondleiding door groep acht, open lessen en toelichtingen op de dagelijkse gang van zaken. - Piramideschool Ravenstem, Vlissingen: 's morgens rondleiding, om - 11.30 uur presentatie van hel leesbevorderingproject De Rode Draad. Opening nieuw schoolplein door mevrouw PoppeDe Looff. 13.00 uur. - De Houtuyn, Vlissingen. Presentatie "Dichter bij zee" in De Drvkkery. Middelburg. 16.00 uur. Theo Thijssen-Paauwenburgschool. Vlissingen: 16 00 -17,00 uur tentoonstelling ter afsluiting van het project: "De wereld rond". Tentoonstelling op De Branding. Bouwen Ewoutstraat. Vlissingen. 18 00 - 20.00 uur Tentoonstelling van 18.30 - 20.00 uur van het grote kunstwerk, gemaakt door de leerlingen. Wereidschoot De Vossenburch. Middelburg - Kijk vi ït volledige programma op. hipelscholen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13