•ZC jchuldvraag bouwput blijft open Vogelpoep geen eden tot kap Jarig op 30 april heeft voor- en nadelen Geen garanties voor toekomst Nollebos Samen aan de slag in Nieuw-Middelburg )uidelijke fouten gemaakt bij bouw Middelburgs theater ewonde bij itsing in rijpskerke 700 euro boete voor helen schilderij Boete voor slaan van vader Twee vrouwen mishandeld Voorwaardelijke straf voor geweld Zorgelijk ensdag 27 april 2005 editie Walcheren (Nadia Berkelder OELBURG - De bouwput de Zuidsingel vertoont dui- constructiefouten. Toch bet adviesbureau dat de ge- Dte heeft ingehuurd om de ie onderzoeken, geen schul- aanwijzen voor de staat rin de put zich nu bevindt, bureau spreekt van 'een plex van factoren'. aavond gaf G. Blüm van ad- ureau Toornend en Part uitleg over het onderzoek het bureau heeft verricht, it onderzoek bleek dat het slijk is om aan de Zuidsin- alsnog een theater te bou- Dat kan door de put te re- ?n of door een nieuwe bak put aan te brengen. Over osten van die opties werd gisteravond weinig duide- gemeente is nog met de ïemer en andere betrokken tijen in gesprek over wie aan- kelijk is en over wie voor kosten opdraait. Pas na iel', vermoedelijk in okto- wordt besloten wat er met juwput moet gebeuren. mldvraag schuldvraag is onduidelijk, shet maar zo dat één partij fatale fout heeft gemaakt", Bium. „Ik denk dat er wel stuk of tien oorzaken aan te zijn die hebben geleid tot resultaat." Duidelijk is dat rel is misgegaan bij de bouw de put. „Dat zijn een aantal die u als geïnteresseerde delburger al heeft kunnen zei Blüm. Er zitten klon- veen en stukken puin in het van de palenwand van de put, Bovendien staan som- IPSKERKE - Op de Zwa- agseweg in Grijpskerke dinsdag rond kwart voor en aanrijding plaatsgevon- ussen een 66-jarige automo- uit Oss en een 32-jarige, e bestuurder van een be iauto. ft-jarige automobilist reed de Zwanenburgseweg, uit nchtmg Hoge Duvekotse- Doordat hij te veel naar s reed, ontstond tussen hen aanrijding. De automobilist Oss raakte licht gewond. Hij met een pijnlijke borst r het ziekenhuis in Vlissin- lovergebracht. Beide voertui- iraakten beschadigd. mige palen scheef. „Daarmee is een wand gecreëerd die de wa- terkerende functie niet kan ver vullen." Daarnaast zijn er een aantal lekken in de bouwput die door het eerste onderzoek niet kunnen worden verklaard. Naar die plaatsen in de wand wordt nog verder onderzoek gedaan. De nieuwe vertraging stuitte op veel onbegrip van omwonenden, die opnieuw langer met overlast en onzekerheid worden gecon fronteerd. „Ik vind het verve lend dat die onzekerheid nog langer voortduurt", zei wethou der A. van 't Westeinde. „Maar ik voel me, gezien de enorme be langen voor de gemeente en de gemeenschap als geheel genood zaakt om ruim de tijd te ne men." In de tussentijd wordt ook na der onderzocht of er alternatie ve locaties zijn voor de bouw van' een theater en welk prijs kaartje daar aan hangt. Toornend en Partners neemt daarbij het locatieonderzoek dat vijf jaar geleden is gedaan als uitgangspunt. Nieuwe loca ties worden vooralsnog niet on derzocht. De komende tijd worden maat regelen genomen om de aanblik en de hygiëne van de bouwput te verbeteren, beloofde Blüm. „Ik wil een bouwput waar een net hek omheen staat, die niet stinkt en waar geen algengroei in zit." Ook wordt onderzocht wat het effect is van het brakke water op de constructie van de bouw put. Tessa de Vrie vindt het niet erg om op Koninginnedag jarig te zijn: „De straten zijn dan ook een beetje voor mij versierd, denk ik altijd maar." foto Willem Mieras door Rob Paardekam KLOETINGE - Jarig zijn op Koninginne dag heeft positieve en negatieve kanten. Tessa de Vrie uit Kloetinge kan het we ten. Het voordeel: „Altijd vrij op je ver jaardag." Het nadeel: „Je verjaardag al tijd op een andere dag moeten vieren, want niemand heeft tijd op 30 april." Tessa werd geboren op de dag dat Bea trix tot koningin werd gekroond: 30 april 1980. Om die reden was ze graag naar Den Haag gereisd om het jubileumfeest mee te maken. Toen ze hoorde dat elke gemeente iemand mocht afvaardigen, nam ze contact op met het stadskantoor, maar daar werd ze teleurgesteld. „Elke gemeente heeft een opdracht gekregen. Goes moest een man sturen, dus ik kwam niet in aanmerking." Het is niet zo dat de Kloetingse heel erg baalt. Ze spreekt liever over lichte teleur stelling. Tessa is naar eigen zeggen best wel koningsgezind, zij het op een beschei den manier. Het is niet zo dat ze met Prinsjesdag naar Den Haag reist om de vorstin toe te juichen. „Ik heb gewoon respect voor haar", vertelt ze. „Beatrix heeft een heel zware functie, maar die vervult ze op een uitstekende manier. Ik vind haar ook heel open. Als ze op vakan tie gaat, bijvoorbeeld, mogen fotografen op een gegeven moment plaatjes maken. Dat zij en haar familie verder met rust ge laten willen worden, is toch logisch?" Tessa's bewondering voor het huis van Oranje heeft volgens haar niet zo veel te maken met het feit dat ze op 30 april ja rig is. „Al was ik in augustus geboren, dan had ik er hetzelfde over gedacht." Ze vindt het niet erg om op Koningin nedag jarig te zijn, maar toch zou ze, als ze had mogen kiezen, liever op een ande re feestdag zijn geboren. „Dan hou je het voordeel van vrij zijn op je verjaardag." pagina 14 programma Koninginnedag [Edith Ramakers THEM - Hilde Standaert is nerlast van vogelpoep van dduiven en kauwen in haar q meer dan beu. Ze de was niet buiten ophan- "iet in de zon zitten of schil- in haar achtertuin. De vo- Np zit overal. „Ik mijd achtertuin", zegt ze. De feche plek wordt sinds een tof vier bevuild door vogel- P De vogels huizen in enke len van een boom, die pal 'taar tuin grenst. gemeente Vlissingen heeft on- Is een kapvergunning voor e geweigerd. De vergunning aangevraagd doorhet colle en kerkrentmeesters van de tetantse gemeente Ritthem. Mom staat op grond van de t'Bart de Graaff van de pro mise gemeente: „We vinden heel vervelend dat mevrouw jdaert zo veel last heeft van "oom. Vandaar dat we een teigunnmg hebben aange- •Si Wij vinden dat de beeld ende aarde van de boom de kerk en de kerktuin min- twaarwegend zijn dan het •agenot van de buurvrouw." L-mee is de gemeente het niet •en weigerde de kapvergun- s- -Kappen is de eenvoudig- '"Plossing", zegt W. van Dort kgemeente Vlissingen. „Er moeten minder rigoureuze maat regelen te bedenken zijn." Hij zegt dat hij het probleem on derkent. „We hebben de boom fors gesnoeid, maar verder wil len we niet gaan." Hij zegt dat hij de klacht serieus neemt en suggereert dat de kauwen op mi lieuvriendelijke wijze verjaagd kunnen worden. „Ik denk aan geluidstonen, maar ik ben geen vogelexpert. We hebben me vrouw Standaert ook geadvi seerd om de vogelbescherming te raadplegen." De gemeente voelt zich niet ge roepen om op eigen initiatief een handje te helpen. „Daarvoor zouden we toestemming van de eigenaar moeten hebben. Boven dien waar jaag je die vogels naar toe? Dan zorgen ze ergens anders misschien voor proble men." Een aantal jaren geleden is de kerk gerestaureerd en de kerk tuin door een landschapsarchi tectenbureau opnieuw inge richt. „Op kosten van de ge meente Vlissingen", haalt De Graaff aan. „Volgens de land schapsarchitecten moesten de es en nog enkele andere oude bo men voor het karakter van de kerk bewaard blijven. Wij kie zen dan toch voor de leefbaar heid van omwonenden." De Graaff nodigt de gemeente uit om een milieuvriendelijke oplos sing uit te proberen. Hilde Standaert is de overlast van vogelpoep in haar achtertuin beu. „Ik mijd mijn achtertuin". foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Nollebos en het Westduingebied in Vlis singen zijn niet afgegrendeld voor voornamelijk recreatieve ontwikkelingen. Een initiatief voorstel van GroenLinks, D66 en de Lokale Partij Vlissingen om de parkachtige omgeving aan te merken als natuurontwik kelingsgebied kreeg gisteravond in de extra gemeenteraadsverga dering van Vlissingen onvol doende bijval. Alleen de SP steunde het voorstel. „De deur staat nu op een kier voor verde re verstening van de groene oa se", zei een teleurgestelde N. Pe ters van D66. Volgens de tegenstemmers en de verantwoordelijke wethouder L. Poppe-de Looff hoefden de in dieners van het initiatiefvoor stel niet zo somber te zijn. Y. Bouziani van de PvdA zei dat de huidige bestemmingsplannen voor het gebied voldoende ga rantie bieden om te rigoureuze bouwplannen af te keuren. Ook Poppe-de Looff (CDA) pro beerde de onrust weg te nemen dat het gebied zal verstenen. „Het is een prachtig stuk natuur waarop we zuinig moeten zijn." Volgens haar doe je dat niet door daar alleen de natuur een kans te geven. De initiatiefne mers willen dat alle gebieden, in clusief de stranden, moeten wor den ondergebracht in één be- MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doo- rewaard Boekhout heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Vlissingen wegens heling van een schilderij veroor deeld tot 700 euro boete. Bij de verdachte werd op 14 fe bruari dit jaar het schilderij van Carina Dumais, een voor stelling van een skater, aangetroffen. Het schilderij was tentoongesteld door de gemeente Vlissingen in een kunst route langs de bouwput in de Spuistraat, maar werd be gin februari gestolen. De man had verklaard het werk bij het grofvuil te hebben gevonden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren een 37-jarige inwoner van Temeuzen voor mishandeling en bedreiging van zijn vader duizend euro boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. De Terneuzenaar was 16 september in beschonken toe stand thuisgekomen. Voordat verdachte zijn vader te lijf ging had hij anderhalve fles Bacardi leeggedronken. „Ik was van de wereld", zei hij. Begin december vorig jaar had hij zich tijdens een ruzie in een plaatselijk restaurant opnieuw misdragen door een lamp stuk te slaan. Omdat zijn werk veel tijd in beslag neemt zag de officier weinig ruimte voor een werkstraf. Hij eiste 1500 euro boete en een maand voorwaardelijk. GOES - Op de Kievitlaan in Goes zijn dinsdagmiddag rond kwart over drie 's middags twee vrouwen geschopt en geslagen. Een 69-jarige vrouw uit Goes liep hierdoor verwondingen aan haar gezicht op. De andere nog onbe kende vrouw moest met de ambulance naar het zieken huis worden vervoerd. De dader, een 64-jarige Goese- naar, is aangehouden. De oorzaak ligt in de relatiesfeer. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren een dertigjarige inwoner van Biervliet wegens huiselijk geweld veroordeeld tot 200 uur werkstraf voorwaardelijk en een maand voorwaarde lijke celstraf. De man had vorig jaar in september en okto ber zijn vriendin, met wié hij een knipperlichtrelatie had, meermalen mishandeld en met de dood bedreigd. „Als ik haar verklaringen zo las, dan is ze doodsbang ge weest", vond officier van justitie G. van der Burg. De offi cier eiste 200 uur werkstraf en een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf. Het slachtoffer had haar aangifte wil len intrekken, maar dat kon niet meer. De relatie is weer hersteld. stemmingsplan, waarmee het na tuurlijke karakter wordt ver sterkt. Voor de WD en het CDA ging dat een stap te ver. Zij pleit ten voor een parkachtige invul ling. „Met andere woorden: wij willen dat het karakter van het huidige Nollebos en zijn omge ving gehandhaafd blijft", zei M. de Zwarte van het CDA. C. Hui- zinga-Kivit (WD) voegde toe dat er al eens gesproken is over de bouw van een openluchtthea ter in het Westduingebied. Dat zelfde geldt ook voor uitbrei dingsplannen van de sauna en de verhuizing van de manege aan de Gerbrandystraat naar het Westduingebied. Het is bo vendien een geschikt festivalter rein gebleken. „Dan is het nu on verstandig oi?i akkoord te gaan met een voorstel waarin vooral gebodsregels staan vermeld." Kiezen A. Soplantila van GroenLinks draaide het om. „Durf nu te kie zen voor de natuur. Als de in zichten veranderen, kunnen we die toetsen aan de nieuwe richt lijnen van het natuurgebied." Poppe-de Looff raadde af om het voorstel te steunen. En met succes. Ook het argument dat De Nolle vermeld wordt als zwakke schakel in de kustverde diging sneed hout bij de raads fracties. „We moeten ook vrij kunnen zijn om uit veiligheids overwegingen in te kunnen grij pen", zei ze. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De goede wil om iets van Nieuw-Middelburg te maken bestaat in elk geval. Daarvan is opbouwwerker Martin Aalders overtuigd, ook al kwamen gisteravond amper 25 buurtbewoners af op de start bijeenkomst van de campagne Initiatieven voor Veiligheid. Dat had volgens Aalders alles te maken met de voetbalwedstrijd die PSV speelde. Het duurde even voordat de af trap van de campagne in Nieuw-Middelburg kon worden gegeven. Maar dat is, om met de woorden van Aalders te spre ken, puur Nieu\y-Middelburgs. Rommelig dus. Allerminst rom melig was echter de bewonersenquête, waarvan de resultaten gisteravond werden gepresenteerd. Die waren glas helder. De 36 bewoners, die de vragenformulieren ingevuld had den teruggegeven, zijn ontevre den over de leefbaarheid van hun wijk. De bestrating is slecht, evenals het straatmeubi- lair, en over de bereikbaarheid van voorzieningen zijn de men sen evenmin te spreken. Het openbare groen komt nog het beste uit de bus, met vijf keer 'matig' als beoordeling. Sociale kwesties Bovendien vormt verkeersonvei ligheid het belangrijkste knel punt van de wijk, gevolgd door overlast van jongeren en onvei ligheid in en om woningen. Op de vraagstelling aan welke pro blemen de bewoners zelf een bij drage willen leveren, gaven de meesten geen antwoord. De rest gooide het op sociale kwesties. Waarschijnlijk was het ook die groep, die zich gisteravond in de Schouwburg verzamelde. Toen Aalders had uitgelegd dat de be woners zich konden scharen in een themagroep, liep het storm bij die van 'jongerenoverlast'. De lijst inzetters stroomde al snel naar acht en ook 'gedrag en omgangsvormen' deed het goed bij de Nieuw-Middelburgers. Bij het euvel 'veiligheid in en om woningen' bleef het stiller. Toch waren de themagroepen in het uur dat volgde niet binnen de gezette tijd klaar met discussiëren over de wijze waar op de wijk moet worden aan gepakt. Vooral het tafeltje over jongerenoverlast kwam stoelen tekort en de flipover stond al snel vol ideeën. Praten, zo luidde het credo „Niet via for mulieren in de brievenbus", waarschuwde Andries Westrate van Emergis. „Die verdwijnen bij het oud papier. Nee, je moet gewoon praten. Met jongeren, maar ook met ouderen." Boodschappen De hulpverlener, zelf nog jongere, legde uit over zijn pro ject MPM, dat staat voor Em powerment, waarin hij dichter bij probleem jeugd probeert te komen. „Veel van onze plannen heeft de gemeente twee jaar gele den afgeketst. Jongeren die boodschappen doen voor oude ren, bijvoorbeeld, en de gevel tuintjes aanleggen. Nu staan ze hier." Zijn relaas had resultaat. MPM belandde op de lijst tactieken. Ook over gedrag en omgangs vormen werd nagedacht, door een andere themagroep. Die had bedacht dat een buurtbarbecue, kaartmiddagen, wijkklusteam en straatspelen de omgang moe ten kunnen verbeteren. En zo bleef iedereen druk bezig met hun wijk. „Een uitstekende start", zei Aalders. Wat hem opviel, is het gebrek aan con tact. „Iedereen wil daaraan wer ken. Dan moet het ook lukken om alle idealen te verwezenlij ken." zeeuwse almanak Vlissinger Bob van drieënhalf jaar wordt door zijn mama het kinderdagverblijf binnen gebracht. Hem valt een nieuw kindfe op, dat nogal zit te i kwijlen. Bezorgd sjort hij ma- j ma aan haar hand en wijst: „Kijk mama, hij smelt!" J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11