ffllvffW., '4% Wat er ook gebeurt, van Beatrix zijn we zeker 1 l JU Regen' 1982: Staatsbezoek aan Verenigde Staten met op 21 april in Washington toespraak tot het Congres (in navolging moeder in 1952 en grootmoeder in 1942). Formatie kabinetten Van Agt-lll en Lubbers I. Het 25-jarig jubileum van koningin Beatrix wordt Hollands sober gevierd. Geen gekkigheid. Dat zpu zich niet verdragen met de waardigheid van het ambt. Maar na een kwart eeuw aan het hoofd van 'een land om lief te hebben' laat ze zich op het Haagse Malieveld wel toezingen door Frans Bauer en Marco Borsato. Huis ten Bosch, het woonpaleis in Den Haag. Een geëmotioneerde koningin legt haar arm om de schouders van een politieman die haar en premier Wim Kok in 2000 rondleidt door de Enschedese wijk waar een vuurwerkfabriek is ontploft. door Christl Visser Bij het zilveren regeringsjubileum van koningin Wilhelmina kreeg de schooljeugd een oorkonde. 'Met vaste hand en koel verstand leidde zij ons Vaderland', stond erop. Dat was in 1923. Een halve eeuw later was koningin Ju liana aan de beurt. Die ging ter gele genheid van haar jubileum naar de RAI voor een speciale uitzending van 'Een van de Acht', het quizprogram ma van Mies Bouwman, waar heel Ne derland naar keek. In de vijftig jaar tussen die twee jubi lea verandert de monarchie ingrij pend. In de dertig jaar erna ook. Toch gaat ook Beatrix op 30 april met haar familie naar het volksfeest 'Dit is een land om lief te hebben' uitgezonden door de TROS. Daar, op het Haagse Malieveld, zal zij door Frans Bauer en Marco Borsato worden toegezongen. Het is het enige echt uitbundige on derdeel van het jubileumprogramma ter gelegenheid van haar 25-jarig jubi leum. Meer huldeblijken vindt de ko ningin niet nodig. Geen gekkigheid! Ze wil wel met haar ambt, maar niet met haar persoon in de schijnwer pers. Het is al heel wat dat ze met een reeks tv-gesprekken heeft ingestemd - het vorige interview met haar da teert al weer van vijf jaar geleden. Zullen we haar via rechtsfilosofe Do- rien Pessers eindelijk beter leren ken nen? Het is afwachten. De koningin is een meester in het omzeilen van vragen die ze als te privé beschouwt. Het liefst zou ze, ook in dit jubileum jaar, in algemene bewoordingen spre ken over haar hoge taak en al hetgeen Ontzetting na de vliegtuigramp in de Bijlmer in 1992. ermee samenhangt. De waardigheid van het koningschap laat intiemere ontboezemingen niet toe. "Onder Juliana was het gezelliger", verwoordt het vroegere CDA-Kamer- lid Hans Gualthérie van Weezei ooit de mening van velen. Juliana is een mevrouw; Beatrix is van meet af aan majesteit. Zelfs de geharde verslagge ver die er in 1980 namens deze krant bij is, voelt dat er iets heel bijzonders gebeurt in de Nieuwe Kerk. Hij kijkt met kippenvel en prikkende ogen vanachter een pilaar naar een hoofd stuk vaderlandse geschiedenis: '...en toen ging haar rechterhand omhoog. Ik zag een vrouw staan die met heel haar wezen diepe ernst uitstraalde'. Buiten is het matten, binnen staat Beatrix in het felle flitslicht. Ze spreekt over een functie waar geen mens om vragen zou. "Waarvan wel zichtbaar is de uiterlijke glans, maar veelal niet de last en zelfbeperking zonder onderbreken." Ze zal het anders doen dan haar moe der, dat weet iedereen in haar omge ving. Onder Juliana is er van alles voorgevallen. De troon heeft gewan keld. Dat wil Beatrix voorkomen. Ze is 42, heeft nog niet veel gezag, maar wel een sterke wil. Het is wennen natuurlijk. Voor haar en voor haar tegenspelers, maar ook voor haar man en haar zoons. De zor geloze tijd op kasteeltje Drakesteyn zit erop. Het gezin verhuist naar Den Haag; de plichten nemen toe. Verga deren, stukken lezen, besluiten teke nen, bijblijven, indruk maken, ont vangen, op reis gaan, kindertjes aai en, kersttoespraken houden en al die andere dingen doen die nergens staan omschreven, maar die nu een maal tot het koninklijk takenpakket horen. Het geheim van Soestdijk wordt het geheim van Huis ten Bosch. In 1981 gaat ze met haar eerste kabinet op de foto. Zie haar staan, in haar witte stro kenjurkje: rechts Den Uyl, links Van Agt, al weer een mensenleeftijd gele den. In 1982 mislukt de samenwer king. Hecht team Na het flitskabinetje Van Agt-III doet een jonge Ruud Lubbers met dik zwart haar zijn intrede. Met hem zal Beatrix jarenlang een hecht team vor men. "We waren twee mensen die een zware tocht gingen ondernemen. Ik heb van haar veel steun gehad in de combinatie van no-nonsense en sociaal", zegt Lubbers in een terug blik. Ze kunnen goed met elkaar overweg. Lubbers wil niet 'angsthazig' zijn en laat haar veel ruimte; zij benut die van harte. Er gaat wel eens iets mis, maar veel is het niet. De latere relatie met Wim Kok is anders. Minder een 'partnership' is wel gezegd. In de paarse kabinetsperiode doen zich ook meer vervelende incidenten voor. Ophef over een reisje naar Oos tenrijk, gedoe over het IOC-lidmaat- schap van Willem-Alexander en ge krakeel over het koninklijke advies de politie met pepperspray uit te rusten. De klad komt erin. Beatrix' populari teit daalt. Als ze twintig jaar op de troon zit, hebben veel mensen het wel met haar gezien. De koningin kampt met een ernstig imagoprobleem. Er verschijnen boe- Koningin Beatrix legt op 30 april 1980 di| ken die haar invloed hekelen. In het keurige Historisch Nieuwsblad wordt ze een 'tang' en een 'haaibaai' ge noemd. Haar taakopvatting wekt irritatie. Al tijd maar perfectie nastreven, altijd al les onthouden, altijd maar vragen stellen en nog meer vragen stellen. De term Beatrixisme doet opgeld. Ze is in kennis en ervaring haar minis ters ver voorbijgestreefd. Hoezo de ko ningin bijpraten? Zij weet meer. In het begin is het anders. Oudere po litici zoals Jan Pronk vertellen met af fectie hoe het is om bij de koningin 'op examen' te komen; ze is meestal beter voorbereid dan hij en neemt bo vendien alle tijd, wat zijn collega's niet doen. Oud-staatssecretaris Joop van der Re- ijden heeft destijds in de gaten hoe hij wordt ingepakt, maar zwicht niet temin. In de Volkskrant vertelt hij: "Ze schenkt zelf koffie of thee in, ze geeft je een koekje, ze kan buitenge woon charmant zijn, gewoon aardig - dan zit daar in het geheel niet majes teit. Wie heeft er nou belangstelling voor het werk van een staatssecreta ris? Zij wel!" "Ze vult je ego. En gaat ermee aan de haal. Er komt een vent aan de deur met tressen op zijn pak. Hij zegt dat het tijd is. Mooi niet! Ze wuift die vent weg. Moet je je voorstellen wat een indruk dat maakt." Maar naarmate de tijd vordert, slijt de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4