rVD boos over uitspraken Babijn PZ Recht is recht, daar vecht ik voor Verkeersles onmisbaar voor scholieren Hebbes! Doelenaren knappen dorp op :15 ractievolger van Sluise coalitiepartij is zich van geen kwaad bewust AAZET Kamer pleit voor harde aanpak NS Schrikreactie kost motorrijder geld Cultuurmenu's op basisscholen Drankrijdster moet boete betalen Oranjefietstocht door Oost-Zeeuws-Vlaanderen agenda dinsdag 26 april 2005 nr\A/out Bareman j£L De (nog bijna) 500 over geven bewoners van het be- i^de polderdorp Doel op de fcer Scheldeoever gaan hun goed en zo kwaad op- ippen. Het straatbeeld wordt fraaid door leegstaande en «aarloosde panden een verf- egeven, ingegooide ruiten en ingetrapte deuren te dichten en onkruid te wieden. De eerste op- knapronde is inmiddels achter de rug. Het actiecomité Doel 2020 heeft daarnaast bij de poli tie van Beveren een klacht inge diend tegen de woningeigenaren in verband met de verwaarlo zing van de huizen. De actie moet sluikstorten voorkomen en ongedierte weren. Maar bovenal is de leefbaarheid ermee ge diend. Het actiecomité heeft ook een kosten-batenanalyse opge steld van de aanleg van de nieu we containerhaven Het Deur- ganckdok in de achtertuin van het bedreigde polderdorp. Met medewerking van het socialis tische parlementslid B. Martens (SP.A) komt het comité tot dui zelingwekkende bedragen. De aanleg van het dok zelf vergde 650 miljoen euro. Daar moet nog eens 500 miljoen bij worden opgeteld voor de Scheldeverdie- ping, nodig om het nieuwe dok bereikbaar te maken voor grote containerschepen. Voor het ver voer van de containers tussen de oostelijke en westelijke Schelde oever wordt 1,2 miljard euro uit getrokken. En verder telt Doel 2020 ook de kapitaalsvernieti ging van de woningen en boerde rijen in en om het dorp erbij op; nog eens 50 miljoen euro. In to taal vergt het project ruim 2,5 miljard euro. ^Raymond de Frel IÜS - De Sluise coalitiepartij D/Gemeentebelangen is ver ben over een aantal uitspra- die haar eigen fractievolger üabijn uit Oostburg zaterdag (dindePZC. tnnalig LPF'er Babijn is is vorig jaar aangesloten bij seentebelangen, dat samen ;deWD een fractie vormt in Sluise gemeenteraad. Babijn in een interview dat isdien ongeveer tachtig pro van de brieven van D/Gemeentebelangen door lis geschreven. Ook meldde dat hij dagelijks contact eft met het Terneuzense F-raadslid C. Freeke (vroe- aangesloten bij de LPF), om arte voeden en te ondersteu- tievoorzitter C. van de Vij- laat namens de Sluise D-tak weten boos te zijn et de uitlatingen van Babijn. ij wekt de schijn dat er ver- üd bestaat tussen de WD en F, in het bijzonder met Eeke. Dat spreken wij uitdruk- jk tegen, wij willen anaal niet met de LPF wor- geassocieerd. Ook zijn op- rking dat hij tachtig procent de brieven schrijft voor Gemeentebelangen is niet ir. Hij heeft best wat dingen igen, maar voor mij "t hij helemaal geen brieven Tgesteld. En dat zal in de toe- mst ook niet gebeuren. De His erg goed in staat haar ei- (8 q brieven te schrijven. Daar bben Babijn zeker niet lig", aldus Van de Vij- an Damme tste schutter IEWACHT - Alphons van me is winnaar geworden de jaarlijkse koningschie- !gop de staande wip van de luttersmaatschappij St. Se- iiiaan' uit Koewacht. eerste schot wist Van mme de koningsvogel naar eden te halen. En omdat ver- niemand van de 21 deelne- met de drie toegestane iten de koningsvogel wist te fen, mag hij zich schuttersko- ;2005 noemen. Advertentie (OZljNEN-ZONWERING www.aazet.nl M' - Tel. 0113-330^33 Bezorgklachten: ttO-0231231 ipmaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; öterdagstot 12.00 uur kdactie KUWS-VLAANDEREN WHem Alexanderlaan 45 fotbus 145 «OAC TERNEUZEN Iel: 0115-645769 fax: 0115-645742 email; redtern@pzc.nl knê Hoonhorst (chef) Wout Bareman tymond de Frel fenèvan Stee frits Bakker (sport) hudeloo 16 Postbus 62 B HULST T«l: (0114)372776 fax: (0114)372771 P-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 <460 AA GOES lol: (0113)315500 I* (0113)315669 Émail: redactie@pzc.nl ■NTERNET J^w.pzc.nl É-mail: web@pzc.nl Raadslid W. Gijsel van Gemeen tebelangen is ook al niet geluk kig met de uitlatingen van Ba bijn. Bovendien is hij niet blij met de reactie van Van de Vij ver. „Ik vind dat je zo niet met el kaar moet omgaan. Het is jam mer dat het zo gelopen is, maar het kwaad is al geschied. Het is overigens echt niet zo dat hij acht van de tien brieven voor on ze partij schrijft. Ik laat hem niet vallen, maar we zullen wel met elkaar om de tafel moeten. Laten we hopen dat we bij de volgende verkiezingen nog door één deur kunnen met de WD. Het vervolg van onze samenwer king zullen we in de komende weken bespreken, maar mijn verwachting is dat het wel zal lukken. Ik denk dat we deze si tuatie als volwassen mensen moeten kunnen beoordelen", zegt Gijsel. Babijn is verbaasd over alle commotie. „De reactie van de WD valt mij ontzettend tegen. De opmerking over de LPF kan ik niet plaatsen, want dat hoofdstuk heb ik afgesloten. Mijn contacten met Freeke van de LCF in Terneuzen zie ik als intergemeentelijke samenwer king ten dienste van het alge meen belang", aldus Babijn. Ook wat betreft het percentage geschreven brieven houdt Ba bijn voet bij stuk. „Laten we het erop houden dat ik het overgrote deel schrijf, maar dat ligt dicht in de buurt van tachtig procent. Ik ging er altijd van uit dat mijn bijdrage op prijs werd gesteld." De 95-jarige Louis de Clerck: ,,Ik weet een paar dingen heel zeker: waar is waar, recht is recht en ik zal honderd jaar worden." door Jean-Lou de Gucht AARDENBURG - Alleen de waarheid zeggen en er niet omheen draaien. Dat is het motto van Louis de Clerck (95) uit Aardenburg. Gisteren werd hij gehul digd omdat hij 75 jaar lid is van FNV Bondgenoten. De Clerck neemt geen blad voor de mond. Aan een half woord heeft hij ge noeg. Als een spraakwaterval doet hij z'n verhaal. „Recht is recht en daar vecht ik voor. Al heel m'n leven lang." Milder is hij met ouder worden niet ge worden. „Als ik iemand waardeloos vind, dan zeg ik dat ook. De waarheid en niets dan de waarheid. Al mag ik me eigenlijk op mijn leeftijd niet meer zo druk maken." De eerste keer dat De Clerck met on recht had te maken was op zeventienja rige leeftijd. Hij werkte in Draaibrug als landarbeider. De crisisjaren waren voor de arbeiders geen florissante tijd, er moest nog echt voor de rechten wor den geknokt. De Clerck werd lid van de katholieke bond van landarbeiders, maar voelde zich in die club niet thuis. „Ik kreeg van de kapelaan te horen dat ik moest biechten en ter communie moest gaan. Dat zal ik zelf wel regelen, gaf ik als antwoord. Dat hoeven jullie niet voor mij te doen. Ik ben er gelijk mee gestopt. In 1930 heb ik een afdeling van de Landarbeidersbond opgericht in West-Zeeuws-Vlaanderen. De bond was onderdeel van het van oor sprong socialistische NW (Nederlands Verbond van Vakverenigingen). Deze bond fuseerde in 1982 met het Neder lands Katholiek Vakverbond (NKV) tot FNV (Federatie Nederlandse Vakbewe ging). Een beslissing die de goedkeuring van De Clerck niet kon wegdragen. „Ik kan je niet goed volgen, heb ik tegen toenma lig voorzitter Wim Kok gezegd. Als we samengaan met de katholieken hebben we straks niets meer te vertellen." De Clerck was ook politiek actief. Van 1964 tot 1986 zat hij in de gemeente raad van Aardenburg. Jarenlang na mens de PvdA. In 1982 wilde zijn partij hem echter op een onverkiesbare plaats zetten. Hij was het daar niet mee eens en bedankte voor de partij. Maar De Clerck liet het daarbij niet zitten. Zijn wraak op de PvdA was zoet. Hij deed in 1982 met een eigen naamlijst mee aan de verkiezingen en keerde terug in de Aardenburgse raad. In 1986 lieten de kiezers De Clerck ech ter in de steek. Hij behaalde niet genoeg stemmen en moest na 22 jaar het raads werk loslaten. Hij kan er nog altijd boos om worden. „Ik ben altijd eerlijk geweest in de raad. Anderen niet. Als beloning mag je dan niet meer mee doen. Tegen zoveel oneerlijkheid kan ik niet. Maar ja, zo is het nu eenmaal in het leven. Mensen die zich met vuilig heid bezighouden en om de waarheid heen draaien trekken nogal eens aan het langste eind. Ik ga niet met leugens door het leven. Ja is ja en nee is nee. Dat zal ik uitdragen totdat ik in m'n graf lig." Verenigde Staten De Clerck leest nog elke dag de krant en volgt het nieuws van nabij. Maar het kan hem niet bekoren. „Het wordt hier allemaal te kapitalistisch. Daar moet ik niets van hebben. We lopen te veel ach ter de Verenigde Staten aan." Hoe denkt hij eigenlijk over minis ter-president Jan Peter Balkenende? Daar hoeft hij niet lang over na te den ken. Met een wegwerpgebaar zegt hij: „Dat kabinet van hem mag zo snel mo gelijk verdwijnen. Die lui hebben ons al foto Peter Nicolai genoeg uitgekleed." Maar Balkenende is toch ook een Zeeuw? „Ja ja, zulke moet je juist hebben. Die lappen het hem juist. Nee, je hoort mij geen dingen recht praten die krom zijn." Uit handen van algemeen secretaris El len Dekkers van FNV Bondgenoten kreeg De Clerck een gouden speld voor zijn 75-jarig lidmaatschap van FNV Bondgenoten. „Dit is echt een mijlpaal. 75 jaar lid van de vakbond. Dat doen weinigen u na." Burgemeester J. Sala van de gemeente Sluis overhandigde hem een boek, het Zeeuwsch-Vlaanderen van weleer. Bij het openslaan van de eerste bladzijde herkende De Clerck al een paar men sen. „Kijk, daar heb ik het vroeger ook al mee aan de stok gekregen." De Clerck denkt nog wel een aantal ja ren mee te kunnen. „Met mijn gezondheid gaat het goed. Ik heb ook altijd zuinig geleefd Toen ik zes jaar was wist ik al dat ik nooit zou roken of drinken. En als God besluit dat ik hier moet vertrekken, dan leg ik me daar bij neer. Ik ben blij dat God me tot nu toe gespaard heeft. En dat zal hij nog wel even doen ook. Want ik weet een paar dingen heel zeker: waar is waar, recht is recht en ik zal honderd jaar worden. En tachtig jaar lid van de vakbond. Daar twijfel ik echt niet aan." door Wilma Valk OOSTBURG. „Op het laatst was het wel zwaar", zuchtte Jurgen Thomas (11) van de OBS uit Oostburg. Samen met nog 22 klasgenoten had hij meegedaan aan een uniek project van wijka gent Jan de Jonge, het praktisch oefenen van verkeerskennis en vaardigheden. Omstreeks half negen vertrok de groep uit Oostburg voor een rit via IJzendijke, Schoondijke, Breskens, Groede en Nieuwvliet terug naar de OBS in Oostburg. „Het was zeer zeker nodig", zei Jan de Jonge. „We hebben voor af instructies gegeven over ge drag en regels, maar moesten nog vaak bijsturen. Deze prak tijkles bleek onmisbaar. Vooral kruispunten bij IJzendijke zoals Parkzicht en de stoplichten aan Tivoli waren cruciaal. Hier bleek dat niemand goed wist met stoplichten om te gaan. Zelfs de verkeersbrigadiers in Breskens, de enige groep in het westen van Zeeuws-Vlaande- ren, riepen vragen op bij de kin deren. Hoe gaan we om met ie mand die daar zo maar op de weg gaat staan? Met al deze za ken hadden de kinderen duide lijk geen ervaring." Toch was De Jonge meer dan te- Scholieren van de Oostburgse OBS leggen de verkeerstest af. foto Peter Nicolai vreden: „Het was een drukke dag. Zelf heb ik de groep op de motor begeleid en regelmatig achterop en tegemoetkomend verkeer gespeeld. Verder was er de hele dag een politiebus aan wezig voor extra veiligheid van de kinderen en reden er vier ouders mee op de fiets." „Het was een leuke dag al zijn we goed nat geworden. Het vaakst vergat ik mijn hand uit te steken en een keer stond ik te ver op de weg. Gelukkig is alles goed afgelopen. Alleen op het laatste nippertje viel er nog ie mand. Zijn nieuwe fiets is ka pot", vertelt Kaily Du Pree. „Duidehjk een geval van niet ge noeg afstand houden", wist Jan de Jonge. Alle deelnemers zullen door de politie en de andere begeleiders worden beoordeeld. Na de mei vakantie worden de diploma's door agent De Jonge uitgereikt. DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat minister Peijs (Verkeer) de Nederlandse Spoorwegen op de vingers tikt als die in 2007 snijden in de intercity dienstregeling om de exploitatie rond te krijgen van de Hogesnelheidslijn-Zuid. Dat jaar gaan de eerste snelle treinen rijden vanuit Amsterdam naar Brussel en Parijs. CDA-Tweede-Kamerlid Van Hijum zal vandaag, tijdens een debat in de Kamer over de HSL-Zuid, een motie indie nen waarvoor hij de steun claimt van PvdA en WD. Daar in eist de Kamer dat de minister haar steun zal onthou den aan het zogenoemde (jaarlijkse) vervoerplan van de NS, over zaken als de beoogde reizigersgroei en de punc tualiteit (op tijd rijden), als die schrapt in het aantal ic-treinen of -verbindingen. Diverse Kamerleden zijn be zorgd over plannen voor een uitgeklede NS-dienstrege- ling in 2007 om de duurdere HSL-treinen vol te krijgen. Minister Peijs vindt die vrees voorbarig, maar erkent wel dat er zo'n variant besproken wordt. ANP MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis vond gisteren een dertigjarige inwoner van Borssele schuldig aan de vernieling van een auto maar ze legde hem geen straf op. In de uitspraak hield ze rekening met de (kwalijke) rol van de automobilist. De be stuurder van de auto haalde op 11 september vorig jaar in Goes niet zonder risico een file in toen een motorrijder hem op de linkerweghelft tegemoet kwam. Die schrok zich te pletter, remde, viel bijna van zijn motor en gaf een schop tegen de auto. „Een schrikreactie", had de man ge zegd. De verdachte werd verplicht tot het betalen van de schade aan het autoportier: 664 euro. TERNEUZEN - Op achttien basisscholen in de gemeente Terneuzen zijn sinds begin dit jaar projecten gestart in het kader van de Cultuurmenu's. De leerlingen van de be trokken basisscholen krijgen in hun schoolperiode twee keer per jaar een project aangeboden. Op die manier ko men ze in aanraking met alle uitingen van kunst en cul tuur. De projecten worden verzorgd door het Terneuzense instituut Toonbeeld in samenwerking met Scoop. Voor de groepen 1 en 2 is er de Woordenkoffer. Een gastdocent van Toonbeeld gaat met de koffer van school tot school en brengt de kinderen spelenderwijs verschillende woorden bij. Voor de groepen 3 en 4 hebben twee muziekdocenten van Toonbeeld een muziekproject ontwikkeld. Gisteren was er voor de groepen 5 en 6 een dansvoorstelling, 'Gril len en hollen' door Yoofi. Deze voorstelling was in de Hal le in Axel en vandaag en morgen in het Scheldetheater in Terneuzen. Voor de groepen 7 en 8 tenslotte was er het project l'anatome door v/h Het Bedrijf. In de tweede helft van dit jaar staat er weer een aantal projecten gepland. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 46-jarige vrouw uit Renesse voor dronken rij den conform de eis 460 euro boete opgelegd. De verdachte werd op 10 april vorig jaar aangehouden met een alcohol gehalte van 495 microgram; ruim twee keer zoveel alco hol als is toegestaan. Opmerkelijk was dat ze had gezegd: „99 keer gaat het goed, één keer gaat het fout." HULST - Scouting 't Jagertje in Hulst, fanfare De Scheldezonen in Nieuw-Namen en schietver eniging De Schutterij in Clinge hebben de handen ineen gesla gen en organiseren samen een fietstocht. De tocht wordt gehouden op Ko ninginnedag, aanstaande zater dag. De tocht is bedoeld voor iedereen die zin heeft om er op Koninginnedag eens lekker tus senuit te gaan. Er zijn twee routes samengesteld, die voeren langs de binnenwegen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De deelnemers kunnen kiezen voor een route van 25 of een route van 40 kilometer. Inschrijven kan op 30 april tussen 12.30 en 14.30 uur op Scouting 't Jagertje in Hulst (Zoutestraat 65) of bij fanfare De Scheldezo nen in Nieuw-Namen (Hulster- loo-straat 44a). Op die plaatsen kan ook gestart worden. Er zijn enkele stopplaatsen voorzien waar iets te eten en te drinken Advertentie STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Party dansen; 13.30 uur: Jokeren en bil jarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, aerobics; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 10.00 uur: Knutselen; 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; 14.00 uur: Engels; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO kaarten jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten competitie bieden, hand werken, jokeren; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Compute ren, vrij biljarten; 11.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.30 uur: Stijl dansen, bridge, computeren; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Ouderenkoor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN Café St.Ceciiia. 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT - 15.30 uur: Crea club en technika 10; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren senioren web, bloem schikken; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren senioren web, ouderen- koor; TERHOLE - Dorpshuis, 19.30 uur: Bij eenkomst dorpsraad; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur. Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijldansen sluiting seizoen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; VOGELWAARDE t Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WESTDORPE - Concordia. 13.30 - 16.30 uur: KBO koersbal; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur: Bijeenkomst videoclub Zeeuws - Vlaan deren voor hobby filmers. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49