Terugkijken op zware Tien kinderen, één biljarter oversteek Trainingsstage in Rio de Janeiro doet Willeboordse goed ntal gemaakte amboles kan jrslag geven Henk Habraken met Delta/Ockenburgh voor zware missie Kloetinge zaterdag tegen Rijsoord Nationale titel voor De Klerk Danielson wint, Armstrong hapert KNAU volgend jaar naar Papendal Talenten krijgen licentie eredivisie dinsdag 26 april 2005 Rotte wil reünie organiseren voor deelnemers aan Scheldezwemwedstrijd loop van den Oudenhoven !j jS - De play-offs voor het ioenschap in de eredivisie inden gaan morgen van Delta/Ockenburgh komt i uit tegen Crystal Kelly ialwijk. De andere ontmoe- To- raat tussen Twentevisie en ieders van Wanrooij Bouw- ven. ■lfts 5te vier teams van de eredi- m spelen in de play-offs, beli n komen de nummers één -n t irvan de reguliere competi- K elkaar uit en de num- twee en drie. Dat betekent Bo': lelta/Ockenburgh (vierde) twee wedstrijden (uit en moet opnemen tegen 'M\ al Kelly (regerend kam en eerste in de eindstand wedstrijden). Twentevisie e) treft Gebr. van Wanrooij "j| bedrijven (tweede). /Ockenburgh treedt in de live ade opstelling aan: Roland omme, Jean Paul de n, Martin Spoormans en Habraken. De tegenstan- omt met Frédéric Caudron, ond Burgman, Frans van en Raymond Ceulemans andere play-off staan na- Twentevisie Dick Jaspers, in Tasdemir, Christian Ru- en Ad Koorevaar tegen- Torbjörn Blomdahl, Daniël hez, Clemie van Wanrooij an van Erp namens Gebr. Wanrooij. it na twee ontmoetingen de gelijk zijn, dan geeft het al gescoorde caramboles de e™ slag. Is dit ook gelijk dan de hoogste serie de win- >-1; aan. Is ook dit gelijk dan t gekeken naar de hoogste me. jbé innaars van de dubbele ont- H'- ting strijden op de zaterda- [en 21 mei in de finale om •i i ampioenschap. ontmoeting in Brasserie h nburgh begint morgen om ve luur. De return vindt zater- vanaf 13.00 uur plaats in 3 'e City in Waalwijk. De T'. ede partij tussen Gebr. van rdc, irooij en Twentevisie wordt a lag in Herberg de Speelman r t eeswijk-Dinther al gespeeld ,leS 18.00 uur. Ion por Bas Abresch "J HDDELBURG - Het lijf inge- 2. meerd met schapenvet, de ui (gen jankend van het zout en elemaal kapot van de sterke jf' troming. Zo kwamen de mees- 1 e deelnemers van de Schelde- wemwedstrijd aan op het bad- •rrand van Vlissingen. Daar ft rerden zij enthousiast ontvan- len door een grote menigte, 0" «ant Vlissingen liep uit voor e zware oversteek van de Wes- 'i srschelde. door Frits Bakker Er waren maar weinig zwem- redstrijden die konden tippen san de oversteek van de Wester- chelde. Steeds weer begon de feeroische tocht met een selecte groep van twintig deelnemers lij de Nieuwesluis van Bres- iens. Onderweg moesten zij af tekenen met hoge golven, het zoute water en de sterke stro ming van de Westerschelde, om met de laatste krachten het Vlissingse badstrand op te klau teren. Het is inmiddels al meer dan veertig jaar geleden dat de bar re oversteek voor het laatst werd gehouden. Middelburger Peter Rotte (64) deed vijf keer mee (van 1957 tot en met 1961) en was daarin drie keer de snel ste Zeeuw. Hij heeft nu plan nen om een reünie te organise ren. Dit ter gelegenheid van de 400e geboortedag van Michiel deRuyter, in 2007. Dan vinden er in De Ruyters geboortestad Gissingen diverse festiviteiten plaats. Rotte vroeg aan de orga nisatie of hij iets kon doen rond en de Scheldezwemwedstrijd, die tussen 1930 en 1964 21 keer werdverzwommen. •Hij mijn eerste deelname, in 1957, kregen alle deelnemers speciaal voor die wedstrijd leslagen medaille van Michiel de Ruyter. In dat jaar werd na melijk zijn 350e geboortedag ge vierd. Zo heb ik de link gelegd mssen de festiviteiten rondom mjn 400e geboortedag en de zwemwedstrijd." Hotte (64) kreeg enkele weken geleden groen licht van het or ganisatiecomité en begon hier en daar wat te informeren. Hij Heek de uitslagen van de wed strijden waarin hij zelf mee nad gedaan nog eens na en pro- deerde enkele mensen te berei- De winnaar van de Scheldezwemwedstrijd van 1964, Jim Richards, na aankomst op het Badstrand van Vlissingen. Na zijn overwinning werd de wedstrijd van Breskens naar Vlissingen nooit meer verzwommen. foto archief PZC ken. Een aantal van hen bleek echter al overleden te zijn. En daarmee is direct het groot ste probleem voor het organise ren van een dergelijke reünie genoemd. Mensen die in de laat ste edities van de wedstrijd meededen zijn al in de zestig. Deelnemers aan de eerste editie moeten minstens negentig zijn. Rotte heeft in zijn sportieve car rière aan veel wedstrijden mee gedaan, maar geen enkele haal de het bij de oversteek van de Westerschelde. „Vanwege de in vloed van het weer en de stro ming was de wedstrijd om de Scheldebeker uniek. Je moest goed met al die omstandighe den omgaan om als eerste aan te komen op het badstrand van Vlissingen." De toenmalige talentvolle jon geling wist blijkbaar hoe hij dat moest doen, want in 1959, 1960 en 1961 werd hij ge kroond tot snelste Zeeuw. Zijn geheim was het kiezen van een andere tactiek dan de rest van de deelnemers. „Bijna iedereen nam het beeld van Michiel de Ruyter als richtpunt om op af te zwemmen, maar ik koos het westelijker gelegen Wooldhuis. Ik weet niet waarom, maar het bleek de juiste tactiek te zijn." De Scheldezwemwedstrijd verg de veel van de deelnemers. „Na aankomst was ik helemaal ka pot, hoewel de afstand hemels breed maar vijf kilometer is. Die stroming eiste enorm veel kracht. En hoe dichter je bij het einde kwam, hoe minder je ging zien. Wij hadden namelijk nog geen zwembrillen in die tijd, dus je ogen jankten van het zout. Dat duurde tot de an dere ochtend. Als je wakker werd, kon je zo de zoutkorrels uit je ogen wrijven", blikt Rot te terug. Schapenvet De deelnemers werden altijd in gesmeerd met schapenvet om warm te blijven. Het water was namelijk vaak niet warmer dan vijftien graden. Het vet be schermde goed, beaamt de nog actieve triatleet. Maar toch vond hij het maar 'rotzooi'. „Na de finish werd je met petro leum gewassen. Maar dan was het vet er nog lang niet af. Dat duurde soms nog wel drie douchebeurten, als je thuis al een douche had..." Het zijn mooie herinneringen die Rotte ophaalt aan de over steek, die na 1964 nooit meer georganiseerd werd. Volgens Rotte vanwege een conflict met een onbenullig Vlissings zwem- clubje, maar de toenemende scheepvaart op de Westerschel de speelde de grootste rol. Het werd een te grote klus om de zwemmers een veilige door tocht te garanderen. Er werd nog wel geprobeerd soortgelij ke wedstrijden op andere loca ties te organiseren, maar die waren geen lang leven bescho ren. Want, zoals gezegd, niks haalde het bij de Scheldezwem wedstrijd. Of zoals oud-deel neemster Tiny van Velzen-Daal- huizen het zo'n tien jaar gele den in de PZC verwoordde: „In die wedstrijd zaten alle elemen ten die Zeeland zo bijzonder maken. Je moest kerngezond zijn om geen speelbal van de golven te worden." Dat de wedstrijd om de Schel debeker niet zomaar een wed strijdje was, blijkt uit de inter nationale deelname en de stren ge selectie. Zwemmers uit heel Nederland, Engeland en België kwamen naar Zeeland om de oversteek mee te maken. Na een medische keuring werden uiteindelijk twintig deelnemers aangewezen, dat was het maxi mum. Er was altijd wel plaats voor Zeeuwen. Over publieke belangstelling hadden ze niet te klagen. Rotte: „Ik overdrijf niet als ik zeg dat heel Vlissin gen uitliep voor de wedstrijd." De zestiger hoopt dat er veel mensen zijn die de herinnerin gen aan de barre tocht op de Westerschelde met hem willen delen. Hij heeft zich een duide lijk doel gesteld. „Ik wil voor 1 januari 2006 minimaal hon derd mensen hebben voor de reünie. Ik realiseer me dat het moeilijk zal zijn om zoveel zwemmers te vinden. Daarom mag iedereen die bij de wed strijd betrokken was zich aan melden. Deelnemers, roeiers van de sloepen die naast de zwemmers voeren, mensen van de organisatie, mensen van het Rode Kruis, gewoon iedereen die op de een of andere manier iets met de wedstrijd te maken heeft gehad." Pure nostalgie Een programma heeft hij ook al in zijn hoofd. „Het grootste gedeelte zal bestaan uit het op halen van herinneringen met el kaar. Ik wil een bijeenkomst or ganiseren met tentoongestelde bekers, medailles en foto's. Ik hoop vurig dat hotel Britannia in Vlissingen dan is opgeknapt, want dat staat precies ter hoogte van de plaats waar de zwemmers vroeger finishten. Daar wil ik die bijeenkomst dan houden. Ook wil ik probe ren om met de groep een stukje te zwemmen langs de boule vard naar het Badstrand, het laatste gedeelte van de wed strijd van vroeger. Gewoon, uit pure nostalgie." SINT OEDENRODE - Het zijn zo van die kwalificaties die Henk Habraken over zichzelf heeft afgeroepen. Koning van de losband, werd hij ooit genoemd in kringen van de driebanders. Bourgondiër ook, omdat hij na zijn partij zo lekker kan genie ten van een biertje en een sigaar tje. En de man van die magische 23, door die ene kolossale serie die hij in een competitiepartijtje uit de keu toverde. Henk Habraken (55, uit Sint Oe- denrode), die morgen met Delta Ockenburgh aan de play-offs van de eredivisie begint met een thuiswedstrijd tegen Crystal Kelly, kan het allemaal zo lek ker relativeren. Bourgondiër? Tsja, het moet haast wel. Hij is niet voor niets opgegroeid in het Brabantse ca féleven. „Mijn vader en moeder hadden in Sint Oedenrode een café met een biljart. Zoals alle cafés daar in die tijd een biljart hadden. Ik was de jongste van tien kinderen, maar de enige die oog voor het biljart had." Hij is niet de enige met zo'n jo viale levensstijl in het team van Delta Ockenburgh. De Belgen Roland Forthomme en Martin Spoormans kunnen ook aardig meedoen. „We zijn bloedserieus aan het biljart, maar daarna kan het wel eens gezellig wor den." Jean Paul de Bruijn valt daar een beetje buiten, maar het res pect is er niet minder om. „Wij steken een sigaartje op, hij kucht eens, maar we kunnen het allemaal goed van elkaar verdra gen." Ach, en die losbanders... „Ik deed voor de lol een keer mee aan een toernooi dat zoge naamd het NK losband was. En ik won. Ik geef toe hoor: ik kan een aardige losbander spelen, maar om nou te zeggen dat het mijn specialiteit is." En die serie, vorig jaar op een doodgewone maandagavond, in een biljartzaaltje in Oldenzaal. „Het kan eens gebeuren hé, dat alles meezit." De tegenstander: Tom Beesterboer. Het oude re- Delta/Ockenburgh-speler Henk Habraken sluit een stunt tegen Crystal Kelly niet uit. cord in een Grand Prix-toemooi stond nog op naam van Dick Jas pers met negentien. Habraken ging er die avond spectaculair overheen met 23. „Het zijn zo van die dagen dat het perfecte gevoel er is en de ballen ook nog lekker rollen." De Brabander heeft van die da gen, maar niet al te vaak in zijn carrière. Die uitschieters zijn er altijd al geweest. Zoals dat setje van vijftien, dat hij als aller eerste uitspeelde in één beurt, in 1995 alweer, tijdens het toer nooi om de Masters. Beste man Het is nu wat minder met zijn optredens aan het biljart. Dit jaar komt Habraken met zijn hoogste serie in de competitie niet boven de tien uit. Het moyenne is ook een beetje onder maats voor zijn doen: 1.167. Drie jaar op rij was hij bij zijn vorige club Safety Holland de beste vierde man in de eredivi sie. Dat haalt hij de laatste twee jaar als speler van Delta Ocken burgh bij lange na niet. Waar dat aan ligt? „Ik heb er geen verklaring voor. Het is niet dat ik er minder voor leef. Ik lig elke zaterdagavond voor een wedstrijd lekker ontspannen op de bank. En trainen doe ik net als altijd. Drie, vier uurtjes per dag, thuis op de matchtafel." Meer zou ook nog kunnen, maar Habraken denkt niet dat het goed voor hem is. „Ik heb er alle kans voor, want sinds ik mijn vriendin heb leren kennen, twin tig jaar geleden, doe ik niets an ders dan biljarten. Zij is de kost winner, bij een bedrijf in kan toormeubelen, ik ben de huis man. Voor die tijd heb ik nog wel gewerkt, als administra teur. Maar toen we samen gin gen wonen, hebben we het goed doorgesproken. Ze zei: blijf jij maar thuis om te biljarten. Ze staat er voor honderd procent achter." Hij heeft als teamspeler een aar dig palmares opgebouwd. Vier keer op rij werd Habraken met Safety Holland (Jaspers, Carl- sen en Nelin) landskampioen. „Wat we nu doen met Delta Ockenburgh is bijna net zo knap", vindt hij. „De topdrie van de eredivisie staat op voor hand vast. Crystal Kelly (met Caudron), Van Wanrooy (met Blomdahl en Sanchez) en Twen tevisie (met Jaspers) zijn de ab solute toppers. De andere negen teams moeten het uitvechten voor de vierde plaats, die ook foto Raymond Nicodem recht geeft op de play-offs. Wij halen het nu al voor het tweede jaar." Henk Habraken wil een stuntje niet uitsluiten, morgenavond in de thuiswedstrijd tegen Crystal Kelly, ook al is de tegenstander op papier veel beter. „We heb ben ze in de competitie thuis ook geklopt met 7-1, de uitwed strijd verloren we met 8-0." Maar over twee wedstrijden, thuis en uit? „Dat wordt een an der verhaal, dan moeten we al ver boven onszelf uitstijgen. Het vertrouwen is er. Ik speel tegen Ceulemans en heb de laatste keer ook van hem gewonnen. Voor mij was dat het hoogte punt van deze competitie. Win nen van Ceulemans geeft nog al tijd een heerlijk gevoel. Hij blijft toch voor altijd het boeg beeld van het biljarten." GOES - De voetbalbond heeft de beslissingswedstrijd tus sen Kloetinge en Rijsoord voor komende zaterdag vastge steld. Het duel wordt op het veld van Seolto in Zevenber gen gespeeld en begint om 13.30 uur. Inzet is de titel in de eerste klasse C van het zaterdagvoetbal. Beide ploegen eindigden in de reguliere competitie gelijk (47 punten, 22 duels). Omdat het doelsaldo niet meetelt, is een beslis singswedstrijd noodzakelijk. Het duel staat onder leiding van Roel van der Werff uit Drunen. Zijn assistenten zijn Fred Vos (Ammerzoden) en Johan Tas (Breda). HELMOND - Tafeltennisster Simone de Klerk is natio naal kampioen dubbelspel geworden bij de meisjes-kadet- ten. Samen met haar partner Monique Posthuma (FvT) was de speelster van SAR'72 in drie games (14-12 11-5 11-9) te sterk voor het koppel Marcia Kok/Annissa Schoonbrood (FvT/TOGB). Ook in het enkelspel was De Klerk favoriete, maar liet ze zich in de kwartfinales ver rassen door Thamara de Ruiter (Hoonhorst), die in vijf ga mes te sterk was. Bij de jongens-junioren kwam Wesley Wegman (TTC Middelburg) zijn poule nog wel door, maar in de eerste ronde van het hoofdtoernooi was hij niet opge wassen tegen de als eerste geplaatste en latere kampioen Jelle Bosman. In de B-klasse reikte Anthony Laco (TTC Middelburg) tot de finale bij de pupillen. In die finale was Stephan Edgar te sterk. Bij de meisjes-pupillen kwam Sharina Davidse tot de halve finales. Michelle Timmers (Treffers Bovenkarspel) schakelde Davids uit. ALPHARETTA - De Amerikaanse wielrenner Tom Da nielson heeft de Ronde van Georgia op z'ijn naam geschre ven. De leiderstrui van de ploegmaat van Lance Arm strong kwam in de zesde en laatste etappe niet meer in ge vaar. De Canadees Gord Frasei' sprintte naar de dagzege. Zesvoudig Tour-winnaar Armstrong speelde geen rol van betekenis in de koers, die hij vorig jaar nog won. Hij wist geen enkele etappe te winnen en imponeerde allerminst in de tijdrit. ANP IJSSELSTEIN - De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie gaat per 1 januari volgend jaar definitief verhuizen naar het Nationaal Sportcentrum Papendal. De Unieraad van de bond heeft met het voorstel van het bestuur van de KNAU ingestemd. Huisvesting op Papendal biedt volgens de atletiekbond veel kansen voor de sport. De KNAU ziet mogelijkheden om de atletieksport verder op de kaart te zetten door samen te werken met het Olympic Training Centre. GPD WOERDEN - De grootste talenten van het Nederlandse volleybal spelen volgend seizoen toch weer in de eredivi sie van de mannen. De Nederlandse Volleybal Bond (Ne- VoBo) heeft na overleg met de andere clubs besloten dat het laatste startbewijs wordt verstrekt aan het Talent Team. Bij welke club de talenten worden ondergebacht, is nog niet bekend. ANP door Roeland van Vliet GOES - Judoka Elisabeth Wille boordse (26) keerde vrijdag te rug van een trainingskamp van twee weken in Rio de Janeiro. Met de Nederlandse selectie be reidde zij zich daar voor op het Europees kampioenschap, dat van 20 tot en met 22 mei in Rot terdam wordt gehouden. Giste ren meldde ze dat ze in Brazilië weer een stukje is vooruitge gaan. „Ik ben naar een bepaalde vorm aan het toewerken." Voor Willeboordse, afkomstig uit Middelburg en woonachtig in Goirle, was het de tweede keer dat ze meeging naar Brazi lië, aangezien het ook haar twee de EK wordt. „Deze keer was het toch wel een beetje anders in Brazilië", vertelde Wille boordse. Ze haalde daarbij een uitspraak van Chris de Korte aan, één van de aanwezige trai ners aldaar. „Die zei tegen me dat ik vorig jaar makkelijk scoorde en minder over het judo ën nadacht dan nu. Dat kun je natuurlijk negatief uitleggen, maar ik zie het positief: ik ben nadrukkelijker bezig met mijn ontwikkeling. Maar in wedstrij den moet ik natuurlijk niet te veel nadenken, op een trainings kamp kan het geen kwaad." De Nederlandse equipe verbleef twee weken alleen in Rio de Janeiro, waar de judoka's bijna elke dag op de mat stonden. Sparringpartners waren Brazili anen, Mexicanen, Puertoricanen en Duitsers. „Ik heb zelfs een keer tegenover Honorato ge staan", zei Willeboordse trots. Die judoka, Carlos Honorato, stond in 2000 in de finale van de Olympische Spelen tegenover Mark Huizinga. De Nederlander won die eindstrijd toen in de klasse tot 90 kilogram. „Brazilia nen zijn gevoelsmensen, die we ten wel wanneer ze voorzichtig moeten zijn. Toen ik tegenover hem stond, ging het er ook niet echt serieus aan toe. Maar we hebben verder wel heel serieus én heel hard getraind. We zijn maar één dag vrij geweest." Daardoor is ze weer een stuk vooruit gegaan. Willeboordse: „Bij de Worldcup in Rotterdam was ik al beter dan eerder in het seizoen. Dat was ook te zien. Maar nu ben ik weer een stukje zekerder geworden. Mijn basis conditie is goed, met mijn kracht en snelheid zit het ook prima. Het gaat in de komende drieënhalve week nog om de kleine dingen. Met Marjolein van Unen (de bondscoach) heb ik in Brazilië goed samenge werkt, nu ga ik weer bij Jan de Rooy (haar clubtraiiier) aan de slag. Na de afgelopen twee we ken heb ik een aantal dingen op papier gezet, waaraan Jan en ik nog moeten werken. Bijvoor beeld aan hoe en waar ik mijn te genstandster vastpak of hoe ik mijn partijen moet afmaken... We moeten de puntjes op de i zetten." Willeboordse voelt zich fit, hoe wel haar schouder haar nog al tijd parten speelt. „Het beperkt me nog wel een beetje, maar die blessure is ook in Brazilië goed behandeld", vertelde ze. En de Europese titelstrijd komt er ze ker niet door in gevaar. Elisabeth Willeboordse: „Ik ben duidelijk naar een bepaalde vorm aan het toewerken." foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45