ROC leidt op tot manager PZC j Jazz by the Sea viert derde lustrum met vol programma Roovers boetseert de ruimte School see ft vervolscursus Symposium Arduin in Slot Zeist Duinbehoud tegen konijnenjacht Twaalf weken cel voor dief Warm onthaal voor burgemeester De Kok Dure emmers grind kunst D66 debatteert met Lonink Gemeente wil strandje Hansweer! Ronald Giphart in De Drukkerij dinsdag 26 april 2005 door René Schrier MIDDELBURG - Een goede bakker, kok of gastheer in een restaurant zijn is één ding, maar zelf een restaurant of een bakke rij runnen is nog even iets an ders. Dat werd tot nu bijna niet op school geleerd. Het ROC Zeeland gaat daar ver andering in brengen. Studenten die aan het cluster Horeca, Toe risme en Voeding in Middelburg de opleiding niveau 3 hebben af gerond kunnen verder met een opleiding restaurantmanager, keukenmanager of bakkerijma nager. De behoefte aan managers bleek uit contacten die de school had met het bedrijfsleven. Dat kon wel over vakkundige GOES - Arduin, instelling voor gehandicaptenzorg in Zeeland, viert het behalen van een certifi caat voor kwaliteitsborging met een symposium in Slot Zeist in Zeist. Het symposium op dinsdag 31 mei heet 'Het Arduin-model: voorbeeld of schrikbeeld?'. De deelnemers aan de discussie zijn voor- en tegenstanders van het zorgmodel van zo zelfstandig mogelijk wonen, werken en le ren dat Arduin tien jaar geleden ontwikkelde vanuit tehuis Vij vervreugd. De deelnemersbijdra gen voor het symposium gaan naar een Roemeens zorgproject dat Arduin ondersteunt. bakkers, koks en gastvrouwen beschikken, maar deze mensen hadden niet altijd voldoende ba gage bij zich om de managersta- ken op zich te nemen. Ook bij (oud)leerlingen bleek er wel be langstelling voor zo'n aanvullen de studie. Een veelgehoorde opmerking bij hen was: we hebben nooit ge leerd om als manager te functio neren. A. Huiser, decaan en voorlichter van de afdeling Horeca en Voe ding van het ROC in Middel burg, legt uit dat mensen wel een goed product kunnen ma ken in een bakkerij of een keu ken van een x-estaurant. Maar over zaken als het vergroten van de omzet hebben ze niet alle maal even goed nagedacht. Ook kunnen mensen voor de vraag komen te staan, begin ik een eet café of wordt het een steiTenres- taurant?, noemt hij als voor beeld. In de opleiding manage ment komen dergelijke zaken aan de orde. Het lopend schooljaar heeft het ROC al een proef gedraaid in de bakkersopleiding. Voor het vol gend schooljaar staan ook de op leiding keuken- en restaurant manager op het programma. Huisers collega Kees van de Wouw vult aan dat de mensen die in de horeca de aanvullende opleiding restaurant- of keuken manager volgen, tevens het exa men leermeester kunnen doen. Ook wordt dan de sociale hygië ne getoetst. Het onderne- mers-/afdelingsplan is het afstu deerproject. Inmiddels zijn ook contacten met het voortgezet middelbaar beroeps onderwijs (vmbo) aange- knooopt in een poging leerlin gen vanuit het vmbo logisch te laten doorstromen. NEELTJE JANS - De Stichting Duinbehoud vindt dat^ jacht op konijnen op Neeltje Jans moet stoppen. Dec.^ nisatie heeft bij Gedeputeerde Staten formeel bezwaar^ maakt tegen de toestemming voor de konijnenjacht. ï(j gens Duinbehoud vormen de dieren geen serieus voor de kustverdediging. Het voormalige werkeikj krijgt via zeestromingen voldoende nieuw zand aaag voerd. Bovendien zijn wilde konijnen door diversen ten landelijk een zeldzaamheid aan het worden, voeitj Leidse instelling als extra argument aan. „De nu nog^ te aantallen op Neeltje Jans zijn daarom het behoud) waard." Duinbehoud schermt met het standpunt vanW& terschap Zeeuwse Eilanden dat 'uit waterkeringst# nisch oogpunt' geen moeite heeft met de aanwezig^ van konijnen in duingebieden. December vorig jaarvn* het waterschap wildbeheereenheden in de Walchersecs nen de konijnenjacht te beperken. Grazende konija, zijn van groot belang voor de natuur op de zandgronde Ze dragen bij aan het behoud van open gebieden. Gert de Kok is gisteravond in Made geïnstalleerd als burgemeester van de gemeente Drinunelen. De Kok was tot vorige week nog gedepu teerde van de provincie Zeeland. Waarnemend burgemeester Jacobs-Aarts hing de nieuwe burgemeester de ambtsketen om. foto Johan Wouters MIDDELBURG - Een Westdorpenaar werd 13 febraa i10 vorig jaar de dupe van een wraakactie van een 41-j; man uit Gent. De Belg, die voortvluchtig is, moest zichil teren in Middelburg verantwoorden voor een woning braak bij de Westdorpenaar en de diefstal van een aai van zijn vriendin. Politierechter F. van Hemert-Meeusi veroordeelde de verdachte bij verstek tot twaalf weke f' cel. De man zat gedetineerd in België, maar kwamnietle K rug van een proefverlof. Hij vluchtte de grens overs vond onderdak bij de Westdorpenaar. Toen die er achts kwam dat zijn logé heiligenbeelden stal, zette hij hemt straat. De Belg nam wraak door in zijn woning in tebj ken en waardevollle spullen te stelen. Ook stal hij deaa:i sleutels van zijn vriendin. De auto werd later in Bel ruggevonden. Van de dader ontbreekt ieder spoor. door Paul Verlinden MADE - Ze zochten een schaap met vijf poten in Drimmelen. Maar dat is Gert de Kok niet, zo zegt hij zelf. „Ik ben wel een man met schaarse krullen. En ik heb slechts twee benen, doch die staan wel stevig op de grond." Onder grote belangstelling werd De Kok gisteravond in het ge meentehuis in Made geïnstal leerd als de nieuwe burgemees ter van Drimmelen. En op de aansluitende receptie in De May- boom stond een rij mensen tot buiten het gebouw om hem te verwelkomen. Na twaalf jaar ge- werkt te hebben als gedeputeer de bij de provincie Zeeland, staat De Kok te popelen om te beginnen in Drimmelen. Zo zeer zelfs dat hij al een huis heeft ge kocht in zijn nieuwe gemeente, vertelde hij gisteravond. Samen met zijn partner Nanda Cijvat gaat hij wonen in een 'karakte- ïdstieke boerderij' aan de Wilhel- minastraat in Made. De Kok is verknocht aan het openbaar bestuur en omdat het Haagse circuit hem - naar eigen zeggen - niet trekt, was een bur- gemeesteipost in een gemeente als Drimmelen een logische stap. Net zoals in Zeeland krijgt hij in Drimmelen immers te ma ken met enerzijds toerisme en re creatie en anderzijds verstedelij king en industrie. „Ik voel een verwantschap tussen mijn oude en nieuwe werkomgeving", al dus De Kok. Lof De ambtsketting werd hem om gehangen door Nellie Ja- cobs-Aax-ts, die na het vertrek De band Misty treedt tijdens Jazz by the Sea op in de Duingalerie in Domburg. door Rolf Bosboom DOMBURG - Het festival Jazz by the Sea viert in september zijn vijftienjarig bestaan. Dat wordt gevierd met een aantal aansprekende namen op het pro gramma, zoals de Dutch Swing College Band, de Anke Angel Boogie Band en het Lagrené En semble. Jazz by the Sea is in 1991 begon nen als kleinschalig, diiedaags festival in Domburg met als voornaamste doel het toeris tisch seizoen te verlengen. Het evenement is inmiddels uitge groeid tot een zesdaags muziek festijn met optredens langs de hele Walcherse kust. Vorig jaar kwamen er bijna 30.000 bezoe kers op af. De vijftiende editie wordt van 13 tot en met 18 september ge houden. met in zes dagen meer dan zestig optredens. Ter gele genheid van het derde lustrum wordt een jubileum-cd uitgege ven, met nummers van vijftien gezelschappen die in de loop der jaren op het podium van Jazz by the Sea hebben gestaan. Het programma voor dit jaar is grotendeels rond. De eerste drie dagen is er elke avond een con cert in Zoutelande. Vanaf vrij dag 16 september draait het fes tival in Domburg op volle toe ren, met onder meer een optre den van Huub Janssen and his Amazing Jazzband. Janssen speelde 25 jaar bij de Dutch Swing College Band, waar hij vermaard werd om zijn drumso lo's. 's Avonds is ook de traditio nele kx-oegentocht, met optre dens in een tiental cafés. Zaterdagochtend speelt het La grené Ensemble in de tuin van het Marie Tak van Poortvlietmu- seum onvervalste zigeunerjazz met een vleugje tango. Het en semble heeft onder meer een be werking van 'Adios nonino' van Astor Piazzolla op zijn naam staan. De Ankie Angel Boogie Band speelt 's middags op het hoofdpodium niet alleen boogie woogie, maar ook blues, jazzbal- lads, funk en soul. Ook is 's mid dags, zoals gebruikelijk, de streetparade. Bekendste naam van het avond programma is The Legends, met trompettist Michael Varekamp en Frits Landesbergen op vibra foon. Samen met hun band spe len ze nummers van grootheden van de swing en jazz. Delta Plaza van Waterland Neel tje Jans is na als vorig jaar op nieuw een van de locaties van Jazz by the Sea. Daar treedt za terdagavond de bekende Dutch Swing College Band op, die dit jaar haar zestigjarig bestaan viert. De band staat onder lei ding van Bob Kaper, die in 1990 de legendarische Peter Schilper- oort opvolgde. De jazzkerkdienst op zondag wordt dit jaar in de Grote Kerk in Veere gehouden, met mede werking van het zwarte gospel koor The Resurrection Singers, dat al eerder te gast was op het festival. Op zondagmiddag is het letter- lijk jazz by the sea. In allerlei strand-, bad- en dijkpaviljoens, badmotels en cafés en restau- rants die bij zee zijn gelegen worden, van Vlissingen tot Veere, zijn er optredens. In de Duingalerie in Domburg treedt dan de band Misty op, met Rik Mol in de gelederen. De talent volle trompettist, afkomstig uit 's-Heer Arendskerke, won vorig jaar de internationale, presti gieuze Yamaha Trumpet Con test en het Prinses Christina Jazz Concours. van Jan Elzinga, begin 2004, ruim een jaar het burgemeester schap in Drimmelen waargeno men heeft. Daarvoor kreeg ze gisteravond veel lof toege zwaaid vanuit raad en college en door gemeentesecretaris Cle mens Wortel. „Wij dachten even dat zij hier op de winkel kwam passen, maar al snel bleek dat dat ze kwam besturen met de hoofdletter B. Dat deed ze met haar hart en met een lach en een traan", aldus Wortel over de ver trekkende burgemeester. Jacobs-Aarts zei zelf ook dat ze met veel plezier in Drimmelen heeft gewerkt: 'warme hartelij ke mensen', zo noemde ze de in- woners van Drimmelen. Een advies aan haar opvolger had ze ook klaar: „Je wordt hier op handen gedragen als je niets anders doet dan gewoon je werk." Met dat werk mag De Kok vanochtend al gelijk begin nen als hij acte de présence mag geven op de Saradag in Made, waar ruim honderd vrouwen bij eenkomen om hun vijftigste ver jaardag te vieren. GOES - Het regiobestuur Zee land van D66 houdt morgen een vergadering in Goes. Op de agen da staat onder meer een discus sie met de Terneuzense bui'ge- meester J. Lonink. De vergadering is in Tenninus en begint om 19.30 uur. Andere zaken die aan de oi'de komen zijn een verkiezing van een poli tiek secretaris en de voorberei ding voor het landelijk congres. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter h# gisteren een 57-jaiige inwoner van Walsoorden voorea ongewone diefstal bestraft met 130 euro boete. De ca werd vorig jaar 12 augustus 's nachts betrapt met driea 'fi mers giind, die hij kort daai-voor had weggenomen bij Bi ijko Betonindustrie in Walsoorden. Het grind wilde kg bruiken voor de aanleg van een oprit. HANSWEERT - Als het aan de gemeente Reimerswi ligt, heeft Hansweert nog deze zomer een strandje! hoogte van aannemingsbedrijf Van der Straaten. Hetp:_ bleem is echter«dat de eigenaresse het hele stuk grond? vijf hectare aan de gemeente wil verkopen. Wethouder Knuit: „We hebben voor het strandje niet meer dar.s 2 halve hectare nodig." Omdat de aanleg van het Strang n betaalt moet worden uit het budget van de dorpsraad het uitgesloten dat de gemeente het hele stuk grond as koopt. Knuit zegt verder dat de grondeigenaar moeili doet, omdat ze vreest voor toeristische toestanden. M: dat is helemaal niet aan de orde. Het strandje is voori bewoners van Hansweert, meer niet." De gemeentepn beert de komende maanden alsnog tot overeenstemmii te komen over aankoop van het stukje grond. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De plaats waar de expositie wordt gehou den, is passend: het pand van het ontwerperscollectief Borneo in Middelburg. Kees Roovers, die zich beweegt op het snijvlak van beeldende kunst en architec tuur, zou ook als een ontwerper kunnen worden beschouwd. De overzichtstentoonstelling schetst een mooi beeld van de ontwikkeling die Roovers (Bre da, 1943) heeft doorgemaakt. Hij begon in het platte vlak. Daarvan is in Borneo onder meer een vroeg voorbeeld, een gouache uit 1980, te zien. De af beeldingen zijn geometrische composities die al sterk de nei ging hebben de derde dimensie op te zoeken. Dat gebeurt in de jaren negentig ook. Roovers maakt dan objec ten die ogen als schaalmodellen van bijzondere bouwwerken. Eerst werkt hij met karton en als het helemaal naar zijn zin is, laat hij ze uitvoeren in staal. De objecten lijken in eerste in stantie functioneel bedoeld, als basisontwerpen voor een te bou wen pand, maar wie goed kijkt en het lijnenspel volgt, merkt dat het Roovers in eerste instan tie gaat om het vox-mgeven van de ruimte. Kamers Hij boetseert de omgeving tot kamers die in elkaar grijpen, die vloeiend in elkaar overlopen. Ge bogen vormen en rechte lijnen wisselen elkaar naadloos af en vormen een organisch geheel. Het is de architectuur van de verbeelding, waar de toeschou wer in gedachten kan ronddwa len, zoals in zijn eigen fantasie. Roovers' objecten vragen ex- Werk van Kees Roovers. bijna om te worden vexwezen- lijkt, als beeldbepalende sculp tuur in een passende omgeving of als basis van een fraai vorm- gegeven gebouw. De pierconsti-uctie die hij heeft gemaakt, zou zich bijvooi'beeld uitstekend lenen voor een plek bij de Vlissingse boulevard. Het wrange is echter dat zijn ontwer pen niet of nauwelijks zijn 'uit- gevoerd'. Ze blijven daardoor binnen het domein van de beel dende kunst en krijgen niet de MIDDELBURG - Schrijver Ro nald Giphart is donderdag 28 april te gast in De Drukkerij in Middelburg. De bijeen komst begint om 16.00 uur. Giphart wordt geïnterviewd door 'masterclassleerlingen' van de stedelijke scholenge meenschap Nehalemxia in Mid delburg. Dat gebeurt onder lei ding van neerlandicus Frank van Doesselaar. Daarna leest de auteur voor uit zijn onlangs verschenen roman Troost. Giphaxl (1965) debuteei'de in 1992 met de roman Ik ook van jou. Hij is verder bekend van ondermeer Giph (1993), Philei- ne zegt sorry (1996), De voor zitter (1999), Ik omhels je met duizend armen (2000) en Gala (2003). Diverse van zijn boe ken zijn of worden vex*filmd. Troost beschrijft de opkomst en ondergang van de topkok Art Tx-oost. Hij wordt aanvan kelijk bejubeld, bekroond met Michelin-sterren en heeft een eigen televisieshow. Tijdens de opnames van de zomeredi- tie in een Frans chateau, met als gasten een marathonlopen- de filosoof en een wulpse schrijfster, begint zijn succes te kantelen. foto Lex de Mees'ï j kans hun architectonische^ de te bewijzen. Een relatief nieuw element het werk van Roovers zip 'waterpaviljoens'. De objeó zijn gebaseerd op een cat£ ranachtige constructie, met compleet bouwwerk erboven! Dynamiek De vormgeving geeft de onW pen een onverwachte dynaffl ze zouden, als buitenissigep ziei-jachten. zo kunnen w# x-en. Voor wie de verbeelding' kortschiet, heeft Roovers c ook in computex-montages gegeven, waarbij hij zijn onf® pen over de golven laat scherf Expositie: werk van Kees Root'' t/m 6 mei op de begane gronM het gebouw van ontwerperscflf tief Borneo, Kuiperspoort 22.# delburg. Geopend: ma.-vr uur en zondag 1 mei tijdig1 Kunst- Cultuurroute, 13-1'n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40