ongeren vinden sneller een huis zc PZC Hebbes! Herstel kademuur vergt inventiviteit Timmerfabriek kan lokkertje zijn Tholen verlaagt eigen bijdrage scootmobiel 15 ieuw systeem toewijzing huurwoningen op Walcheren werkt erdenking in Mijnsplaat &AZET alsportdag inkenszand Vergunning schelpenvissen Rilland zoekt oude trekkers Mae Uku nog even niet zelfstandig Arnemuidenaar mishandeld Banden lekgestoken in Goes Partijen klagen over rommel na baggeren 5 Q Archipel OPEN WEEK m ■F** dinsdag 26 april 2005 y Jannes Goedbloed ÏPELBURG - De verdeling huurwoningen op Walche- verloopt rechtvaardiger en uparanter dan voorheen, blijkt uit de evaluatie van nieuwe systeem voor woon- nteverdeling door de woning- poraties. Vooral jongeren vin- sneller een woning. Het iwe systeem werd in januari ingevoerd na klachten van rdcrs. iet oude systeem was het be- end hoe lang iemand in zijn huis woonde. Hierdoor uien mensen van buiten de lincie soms voorrang krij- In het nieuwe systeem be lt de periode dat iemand aan zoeken is naar een huis op Icheren de kans op een wo- Verder wordt er geen on- scheid meer gemaakt tussen [Iers en doorstromers, de Ceuster. directeur van ingoed Middelburg: „Het systeem moest aan twee [waarden voldoen. Het [JJNSPLAAT - De dorps van Colijnsplaat houdt msdag 4 mei de jaarlijkse do ordenking bij het monu- voor oud-Indiëgangers en tweede Wereldoorlog. herdenking begint om 19.40 in de hervormde kerk, waar kort woord wordt gerspro- Om 19.55 uur verzamelen ölkinderen en alle belang- iden zich bij het monu- waar na een stilte van minuten de Last Post zal rfen geblazen. (Advertentie) OZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 0113-3 - Bezorgklachten: -0231231 pmaandag t/m vrijdag ledurende de openingstij- izaterdags tot 12.00 uur edactie BEVELANDEN7THOLEN Stationspark 28 bstbus3l 1460 aa GOES el: 0113-315670 ax: 0113-315669 Imail: redgoes@pzc.nl fonk Balkenende (chef) fyid Huibers feke van der Jagt Janssen 'tóPaardekam ^nde Vries (sport) krmen van der Werf fENTRALE REDACTIE Stationspark 28 ?ostbus 31 AA GOES (0113)315500 l3*: (0113)315669 '■fail: redactie@pzc.nl 'NTERNET wvw.pzc.nl '■fail: web@pzc.nl moest duidelijker zijn en billij ker. Samen met de andere Wal- cherse woningcorporaties heb ben we de afgelopen maanden het systeem geëvalueerd en het blijkt daaraan te voldoen." A. de Vries van Huurdersvereni ging Middelburg is het met hem eens. „Mensen begrijpen nu be ter waarom ze niet in aanmer king komen voor een huis: ie mand anders zoekt al langer. Dat is anders dan wanneer die gene langer in zijn oude huis ge woond heeft. Bovendien wordt nu van tevoren duidelijker uitge legd hoeveel kans je maakt." M. van Kleven van l'Escaut Woonservice benadrukt dat aan dat laatste punt nog gewerkt wordt. „We willen naar een sys teem toewerken, waarbij de zoe ker van-tevoren weet hoe lang hij of zij moet wachten op een woning in een bepaalde straat. Dan kan namelijk een keuze ge maakt worden tussen een gewil de straat, waar drie jaar op ge wacht moet worden en een ande re straat, die misschien iets min der mooi is, maar waar een jaar minder wachttijd voor staat." Volgens De Ceuster worden bij het nieuwe systeem geen groe pen benadeeld. „We hebben be paald hoe de groep woningzoe kenden samengesteld is en dat vergeleken met de samenstel ling van de groep huurders en dat bleek grotendeels overeen te komen." In het oude systeem was het vooral voor woningzoe kenden rond de 23 jaar erg moei lijk om iets te vinden. Voor gezinnen met kinderen blijft het echter moeilijk. De Ceuster: „Er komen weinig een gezinswoningen bij. Bovendien zorgen veel echtscheidingen voor urgente gevallen die snel een woning moeten hebben, waardoor het voor de niet-ur- genten lastig wordt om iets te vinden." l'Escaut woonservice, Woning corporatie Walcheren en Woon- goed Middelburg hanteren nu ruim een jaar de nieuwe rege ling. Woningbouwvereniging Ar- nemuiden doet niet mee met de regeling, maar heeft wel gehol pen met ontwerpen ervan. Dit vanwege de kleine schaal waar op de Arnemuidse corporatie functioneert. I WCKIINu IET. NL 3-33flg33 NKENSZAND - Borsele Be- gt houdt dinsdag 3 mei een sportdag in sporthal de Sten- Heinkenszand. irtdag is bedoeld voor ba- jolleerlingen. lieren it de groepen 3, 4 en linnen van half elf tot half joschillende balsporten uit- nen. 's Middags van één tot kunnen de kinderen uit de Epen 6. 7 en 8 terecht in de thai. Advertentie Deze week worden er maatregelen genomen om de 'bouwkuip' droog te krijgen, zodat het herstel van de eeuwenoude kademuur kan beginnen, foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Dat het meer is dan even een paar steentjes metselen, daarover bestond bij gemeentelijk projectleider P. van Tuil nimmer twijfel. Maar in de praktijk blijkt dat het water zich in de Zierikzeese Nieuwe Haven lastiger laat buiten houden dan voorzien. Toch zal de oude kademuur zijn hersteld voordat het watersportseizoen in volle omvang losbreekt, verwacht hij nog steeds. De vervallen damwand op het stuk waar gebruikelijk en hoofdzakelijk de mosselvloot aanmeert, is weerbarstig. Stalen voorzetplaten moeten er voor zorgen dat er tijdelijk een droge ruimte ontstaat, waarbinnen het herstelwerk aan de muur kan plaatsvinden. Aan weerszijden van de 110 meter lange 'bouwkuip' sijpelt het havenwater ech ter nog steeds binnen. Achterlangs, via de nog onbedekte stukken oude muur. Dat bewijst andermaal de absolute noodzaak van het ruim half miljoen eu ro kostende herstel van de historische kademuur, aldus Van Tuil. Sinds februari is het ploeteren voor dro ge voeten, zodat betonstorters en metse laars hun werk kunnen beginnen. Deze week wordt haaks op de kademuur een extra damwand gezet en worden er ga ten geboord waarin een betonmengsel diep de grond in wordt gespoten. Dat moet voldoende zijn om onvermoede kieren te dichten, verwacht Van Tuil. Tevens wordt de bouwkuip onderver deeld in compartimenten. Mocht er toch nog water doordringen, dan loopt niet gelijk het hele stuk weer vol, legt de projectleider uit. Het verval van de kademuur speelt zich grotendeels buiten het gezichtsveld af. Onder de waterlijn is een flink stuk weg geslagen en de bodem landinwaarts uit gespoeld. Op sommige stukken was de opening zo groot dat duikers van Noord- hoek Diving bij het verkennend onder zoek zonder een centje pijn naar binnen konden zwemmen. Verankerd Van Tuil vreest niet voor verzakkingen van het wegdek, zodra de waterdruk in die holtes wegvalt. De kademuur staat met verticale buizen -in de jaren tach tig voor de stevigheid geslagen- veran kerd en kan volgens hem in principe geen kant meer op. De voet van de muur is anderhalve meter dik, met zwa re klei daarachter. Zodra de holtes droog komen te staan, worden ze opge vuld met spuitbeton. Ook wordt de muur 'gestempeld', een techniek die ge bruik maakt van de eigen draagkracht als steun. „Maar een feit is wel dat we nu gelijk moeten doorpakken, om erger te voorkomen." Op de muur zijn meet punten aangebracht, aan de hand waar van constant in de gaten wordt gehou den of er beweging zit in het stuk kade. Ondanks de opgelopen vertraging door de problemen met het droogleggen, heeft Van Tuil bij de aannemer aange drongen op oplevering half juni. Dan barst namelijk het watersportseizoen in volle omvang los en heeft Zierikzee alle beschikbare ruimte hard nodig voor de ontvangst van de talloze plezierjachten. „We gaan er vanuit dat die planning ge woon wordt gehaald, door af en toen ook 's avonds en op zaterdag te werken. De omwonenden zullen daarvan nog op de hoogte worden gebracht." De herstelwerkzaamheden aan de kade gaan vooraf aan de aanleg van een pro menade over de Nieuwe Haven. Van Tuil verwacht dat daarmee nog dit na jaar wordt begonnen. Sloop loodsen en fabriekshallen van Vlissingse scheepswerf in drie fasen door Edith Ramakers VLISSINGEN - De monumenta le Timmerfabriek kan als trek ker dienen voor de ontwikkeling van het voormalige terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG). In de omgeving van het karakteristieke pand zijn voor malige loodsen en kantoorruim ten van de KSG gesloopt. Ge sproken wordt over een herbes temming van de timmerfabriek als hotel, a la Hotel New York in Rotterdam, of een culturele voorziening. De werf verhuist in fasen naar Vlissingen-Oost. Het terrein, dat de gemeente Vlissingen heeft gekocht van de KSG, wordt niet in een keer schoon op geleverd. De sloop wordt in drie fasen uitgevoerd. Eind 2007 is de KSG voor het grootste deel verdwenen uit de binnenstad en dan moet de sloop van oude fa briekshallen voltooid zijn. „We komen er nog een paar keer op terug om over de culturele waarde van gebouwen en indus triële elementen te spreken", zegt H. Willemsen van de ge meente Vlissingen. ,,Het sloop programma van fase twee en drie is nog niet besproken. De vergunningen moeten nog wor den afgegeven". Drie stedenbouwkundige bu reaus presenteerden zaterdag hun halfafgeronde ideeën aan de Vlissingse bevolking. „De Timmerfabriek kan een pionier worden voor het gebied", zegt Willemsen in een reactie. Dat bleek ook uit de presentatie van de bureaus, waarvan een steden bouwkundige in de Timmerfa briek een hotel zag verschijnen. „De fabriek zou de functie van hotel New York in Rotter dam-Zuid kunnen krijgen", merkt Willemsen op. Er zijn gelijkenissen tussen de Timmerfabriek en de oude ver trekhal van de Holland-Ameri- kalijn in Rotterdam. „Hotel New York was er ook al toen de hele ontwikkeling van het ge bied, de kop van Zuid, nog Het karakteristieke gebouw van de voormalige timmerfabriek zou, in navolging van de oude vertrekhal van de Holland-Amerikalijn in Rotterdam, een hotel kunnen worden. foto Lex de Meester moest beginnen. En het zijn alle bei bijzondere complexen in een industriële omgeving." In juni komen de stedenbouw kundigen terug met uitgewerkte plannen en bepaalt een selectie commissie op welk bureau de keuze valt. In die commissie zijn de gemeente en de provincie ver tegenwoordigd. Ook maken de voorzitter van de welstandscom missie en de stedenbouwkundi ge adviseur van Vlissingen, A. Bhalotra van KuiperCompag- nons, deel uit van de commissie. „Voor de zomer zijn de plannen duidelijker omlijnd", zegt Wil lemsen. Daarna kan er naar in vesteerders en creatieve onder nemers worden gezocht. Parkeergarage In 2006 en 2007 staan fase twee en drie van de sloop gepland De machinefabriek bijvoorbeeld, maakt onderdeel uit van fase drie van de sloop. In de kolossa le ruimte van circa 80 bij 120 meter zou een vis- en voedsel- markt kunnen komen en ook een sport- en fitnessruimte is al genoemd. „We moeten niet te hoog grijpen en de Zeeuwse maat in de gaten houden. Maar ook de machinefabriek is een ge bouw met mogelijkheden. Het is groot genoeg voor een parkeer garage, met allerlei functies in de schil van het gebouw." HULST - De gemeente Hulst heeft geen bezwaren tegen het winnen van schelpen in de Westerschelde. Het ministe rie heeft een ontwerpbeschikking ingediend. Bij de ge meente is een aanvraag ingediend voor een vergunning voor het winnen van schelpen in de Westerschelde. Schel penvisser Van der Endt-Louwerse uit Yerseke wil tot en met december 2007 in de Westerschelde tienduizend ku bieke meter schelpen per jaar naar de oppervlakte halen. De schelpen worden gebruikt voor vloerisolatie, diervoe der en wandel- en fietspaden. Volgens Van der Endt wordt slechts binnen kleine gebieden in de Westerschelde naar schelpen gevist. De vaargeulen zijn verboden terrein voor de schelpenvisser. Het gaat Van der Endt voorname lijk om zogenaamde witte schelpen. De schelpenvisser is niet vaak actief op de Westerschelde. De activiteiten vin den voornamelijk plaats op de Noord- en Waddenzee. RILLAND - De organisatoren van de Luikse Markt, die op 11 juni samen met een braderie en een kermis in Ril land wordt gehouden, zoeken oude tractoren voor een ten toonstelling. Bezitters van oude landbouwwerktuigen en oldtimers kunnen hun spul op die datum tentoonstellen op het erf van de Mariahoeve in Rilland. De Rillanders willen dit jaar een agrarisch accent geven aan de feest dag. Wie het publiek zijn trotse bezit wil tonen kan bellen met 0113-552160. OOST-SOUBURG - Het Molukse centrum Mae Uku in Oost-Souburg gaat nog even verder onder de vleugels van Palladium. Eigenlijk zou het wijkcentrum verzelfstandi gen. Da manier waarop zou zij aanvankelijk voor 1 mei aan de welzijnsorganisatie laten weten. Maar deze datum is verlengd, in elk geval tot het einde van dit jaar. Mae Uku wil eerst haar gesprekken met beleidsbepalers en de Molukse gemeenschap afronden om, zo zegt vrijwilliger Paul Telussa, goed beslagen ten ijs te komen. ARNEMUIDEN - Een veertienjarige jongen uit Arnemui- den is zaterdagavond rond half tien op de Kleverkerkse- weg in Middelburg mishandeld. De jongen was met twee vrienden onderweg naar huis, toen hij werd ingehaald door twee andere jongens. Er ontstond een scheldpartij op de fiets, waarna het slachtoffer in zijn gezicht werd ge slagen. Ook kreeg hij een klap op zijn oog. Een signalement van de daders is niet bekend. Wel dat beide jongens zestien a zeventien jaar oud zijn en dat de ene een blanke, en de andere een donkere huiskleur had. De Arnemuidenaar heeft zwellingen en een blauwe plek opgelopen. Getuigen van de mishandeling kunnen zich melden bij het politiebureau in Middelburg of bellen met 0900-8844. GOES - Aan de Perestraat in Goes is tussen zondagavond zes uur en gisterochtend zeven uur een auto vernield. Drie banden zijn lekgestoken. Een schadebedrag is nog niet bekend. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - De ei gen bijdrage voor een scootmo biel in de gemeente Tholen gaat omlaag of verdwijnt helemaal. Tot voor kort betaalden inwo ners van de gemeente nog een be drag van 272,27 euro - gelijk aan de aanschafkosten van een nieuwe fiets. De gemeente vraagt deze rela tief hoge bijdrage (van omgere kend 600 gulden) al jaren, om dat ze ervan uitgaat dat wie een scootmobiel krijgt, bespaart op de kosterrdie anderen normaal gesproken wel hebben: de aan schaf van een fiets. Een inwoon ster spande een rechtszaak aan omdat ze het daar niet mee eens was. Ze won die. Volgens de rechter bespaart de vrouw name lijk niets, want ze had al een fiets gekocht. Gehandicaptenorganisatie An- go, die de rechtszaak voor de vrouw voerde, had liever gezien dat de rechter de eigen bijdrage van Tholen afwees omdat in de Wet Voorzieningen Gehandicap ten een maximale eigen bijdrage is opgenomen van 45 euro. Het Thoolse college heeft de om streden regeling nu afgeschaft. Hoe hoog de bijdrage wordt, is nog onduidelijk. Volgens een voorlichtster van de gemeente zou hij ook helemaal geschrapt kunnen worden. Ook is het nog niet zeker of Tho len de mensen die een te hoge ei gen bijdrage hebben betaald, gaat compenseren. Sinds 2000, toen de regeling is vastgesteld, heeft Tholen 169 scootmobielen verstrekt. Niet iedereen heeft een eigen bijdrage moeten beta len. Mensen met een laag inko men krijgen die vergoed uit de bijzonder bijstand. Als de bijdrage wel gedeeltelijk of helemaal wordt terugbetaald, dan kost dat de gemeente tien duizenden euro's. GOES - CDA en PvdA klaagden gisteren tijdens de commissie grondgebied over de bende die achterblijft na het baggeren van diverse waterpartijen in Goes. Sloten, vijvers en singels in de stad zijn de afgelopen maanden uitgebaggerd. De baggerspecie werd veelal naast de betreffen de waterpartij op het gras ge mikt. Volgens wethouder S. van 't Westeinde handelt de uitvoer der gewoon volgens afspraak Alleen het zwaar vervuilde spe cie wordt afgevoerd, de rest wordt op de kant gelegd. De boel wordt volgens haar op kor te termijn weer ingezaaid met gras. Verder deed CDA'er J. van den Hondel nog het voorstel om als het hard gewaaid heeft al het drijfvuil uit diverse sloten en vij vers te halen, omdat het dan toch allemaal aan één kant ligt. (Advertentie) r EERSTEKLAS BASISONDERWIJS Scholen I Vandaag in de Open Week van de Archipelscholen - Piramideschool Ravenstein. Vlissingen. 's morgens rondleiding, om 11.30 uur presentatie in het Kader van het leesbevorderingproject De Rode Draad. Open lessen op Wereldschool De Vossenburch. Middelburg. Open dag vanaf 10.30 uur "t Vierschip, Amemuiden. de school waar Meervoudige Intelligentie centraal staat. Afsluiting van het project 'In de Kast. uit de Kast'. van 17.00 - 18.30 uur. De Beverburch. Middelburg Van 18.30 -19.30 uur opening Kunst- en Kitschmuseum. De Tweemaster. Oost-Souburg. Open avond van 18.30 - 20.00 uur in het teKen van poézie, De Dolfijnenburch, Middelburg. Kijk voor het volledige programma op: www.archipelscholen nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31