pzc Berlusconi wil verder net nieuwe ministers Madrid begint aan proces Al Qaeda vipp korting Paus Benedictus belooft inzet voor oecumene Tientallen lijken gevonden in Irak Afvaltransporten voor de helft illegaal Milosevic weer ziek, getuige aangeklaagd laliaanse premier dient formeel ontslag in ibbas voelt zich edwarsboomd Ouders slaags om babybonus Russen eisen erkenning rol '45 Hacker begluurt tiener Achttien doden door rotjes India Bestrijden Marburgvirus succesvol Wel REFERENDUM donderdag 21 april 2005 radactie buitenland 0UE De Italiaanse premier „lusconi heeft gistermiddag ücieel zijn ontslag ingediend de president Carlo Azeglio iampi. Dat gebeurde, nadat de 0 minister in een rede tot Senaat liet weten dat hij zou Ireden. Berlusconi wil met j- eigenlijk vooral formele - slappen de weg vrijmaken sjorde vorming van een nieuwe jecrploeg onder zijn leiding. mpi heeft het ontslag met [ge reserve aanvaard, staat in presidentiële verklaring. De eident heeft Berlusconi ge- !3gd verantwoordelijk te blij- voor de afhandeling van jgende zaken. Na een forme- consultatieperiode, die duurt Imorgenmiddag, zal de presi- beslissen of hij Berlusconi lieuw mandaat geeft. In die mode zal hij spreken met on- r anderen de voorzitters van beide kamers van het parle- leetje te dik kan even verlengen iff YORK - Mensen die een «je te zwaar zijn, leven lan- dan degenen met een nor- il gewicht. Dat blijkt uit een erikaanse studie naar de ge iten van overgewicht. De In- ilional Herald Tribune be rime er gisteren over. onderzoekers, van de Ameri- nse Centers for Disease Con- (CDC) en het National Can- •Institute, ontdekten ook dat gevaren van zwaarlijvigheid isn gelden voor mensen die leem veel te zwaar zijn. In groep valt slechts 8 procent de Amerikanen. Erg mager ook al is het ondergewicht het gevolg van een ziekte, kort de levensverwachting üer eveneens. ANP iLAVIV - Niet aflatende Is- êlische kritiek en opruiing lei ertoe dat het Palestijnse lei- tsdiap geen kans krijgt zich bewijzen. Dat zei president ichmoud Abbas gisteren tij- is een ontmoeting met de Is- ilische pers. as trok een vergelijking met lijd in 2003 toen hij premier en de Israëlische premier Sharon hem dwars zat. iet als toen krijgen we geen nent rust door de agitatie en Jkans om te regeren." Ab- zei bereid te zijn Sharon te itaoeten waar en wanneer de- wil. Hij wil volgende jkbeginnen met de coördina- lunlsraëls aftocht uit de Ga- Strook, die komende zomer it worden uitgevoerd. Het ide bedoeling dat de evacua- vande kolonisten op 21 juli beginnen, maar waarschijn- k krijgen de betrokkenen drie «ken respijt wegens joodse ge- pkdagen in die periode. Som- ige minister pleiten zelfs voor jMel tot oktober. Abbas zegt het hem niet kan schelen anneer het gebeurt. Wat hem fl dwars zit is dat Israël niet P erkennen wat hij in de eer- edne maanden van zijn presi- mtschap bereikte. In de steden Marm en Jericho, de enige het Israëlische leger tot nu uit handen gaf, zou de Pales- Ne politie de wapens van mill-. fflteii hebben ingenomen. De mode van relatieve rust noemt j] zijn grootste verdienste. „We ™en er hard aan gewerkt om bevolking aan de kalmte te la- ragen. We zijn ervan rértiiigd dat dit nodig is voor en niet alleen om Israël te «ieren", zei Abbas. GPD (Advertentie) 20% korting °P de sehele zomercollectie aankoop v.a. 60,- alléén 22 en 23 april fudi. fcu/tloa Aouie. ^^Gravestraat 3, tel. 0118-544587 ment en partijleiders. Politiek commentatoren zeiden eerder al dat Berlusconi (68) als onder deel van een politiek akkoord met de coalitiegenoten een nieu we regering wil vormen. Die zou met instemming van het parle ment het resterende deel van het lopende mandaat van zijn re gering tot mei 2006 kunnen uit zitten. Volgens Berlusconi heb ben alle vier huidige coalitie partners hun steun toegezegd om een nieuwe centrumrechtse regering te vormen. Berlusconi raakte de afgelopen dagen verwikkeld in een ernsti ge politieke crisis. De Nationale Alliantie (AN) van de Italiaanse vice-premier Gianfranco Fini dreigde uit de regering stappen. Daarmee zou Berlusconi de meerderheid kwijtraken in de volksvertegenwoordiging. De AN is de belangrijkste bondge noot van Berlusconi. De pre mier bereikte maandag nog een akkoord met de Unie van Chris ten-Democraten (UDC) over de terugkeer van die partij binnen de coalitie. De UDC was vrijdag uit de regering gestapt, maar be loofde later gedoogsteun. De christen-democraten eisten een drastische beleidswijziging naar aanleiding van de neder laag van de coalitie in de regio nale verkiezingen eerder deze maand. Ook de AN vindt het tijd voor een politieke herschik king. Berlusconi zei gisteren dat de Italianen in de regionale stem busgang een 'duidelijk signaal' hebben afgegeven. „Ik heb dat signaal goed begrepen en ik ben van plan een adequaat ant woord te geven", liet de eerste minister weten, die na een korte rede tot de Senaat applaus kreeg. De premier verklaarde dat in een nhet ieuwe regeerakkoord meer aandacht komt voor het ar mere zuiden van het land en voor de inkomenspositie van ge zinnen. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland DEN HAAG - Vanuit de grote Europese zeehavens vinden vaak illegale transporten van af val plaats. Dat blijkt uit een con trole in achttien zeehavens, waaronder die van Rotterdam. Dat heeft het ministerie van Vrom gisteren bekendgemaakt. In de achttien havens zijn in to taal 240 afvaltransporten gecon troleerd. Daarvan waren er 113 illegaal. In de havens van Am sterdam, Rotterdam en Moer dijk heeft de Vrom-inspectie 33 afvaltransporten doorzocht. Vijf tien daarvan hadden niet mogen plaatsvinden, veelal omdat de juiste vergunningen ontbraken. De ladingen zijn in de meeste ge vallen teruggestuurd. Bij de Europese controle wer den bijvoorbeeld autowrakken aangetroffen die illegaal vanuit Ierland onderweg waren naar In dia. In Rotterdam vond de Vrom-inspectie PVC-afval dat vanuit Portugal via de Neder landse havenstad zonder vergun ning naar de Filipijnen werd ver scheept. Bij de controles in maart zijn in de achttienns 3587 documenten gecontroleerd en 393 transpor ten, waaronder de 240 ladingen afval, onderzocht. Er zijn daar bij 55 tekortkomingen vastge steld, zoals het ontbreken van de juiste papieren of onvolledig ingevulde documenten. In Ne derland heeft de Vrom-inspectie de controles uitgevoerd. Volgens het ministerie van Vrom blijkt uit de vele illegale transporten dat Europese sa menwerking nodig is. Voor alle lidstaten gelden dezelfde regels, maar de handhaving is natio naal geregeld. Daarbij bestaan volgens Vrom grote verschillen. Greenpeace is geschokt over de vele illegale transporten. ANP Televisieploegen strijken neer voor het geboortehuis van kardinaal Ratzinger in Marktl, Zuid-Duitsland. foto Matthias Schrader/EPA van onze redactie buitenland VATICAANSTAD - Paus Bene dictus XVI streeft naar eenheid onder christenen. De nieuwe paus lijkt daarmee meteen af te wijken van de opvattingen, die hij als kardinaal nog had. De Duitse kerkvorst kondigde gisteren in zijn eerste preek aan dat hij tijdens zijn pausschap 'onophoudelijk' wil werken aan het herstel van de 'volledige en zichtbare eenheid van alle chris tenen'. Benedictus maakte zijn voornemen bekend tijdens zijn eerste mis als paus in de Sixtijn se Kapel in het Vaticaan. Als huidige opvolger van de apostel Petrus verklaarde de nieuwe paus 'alles te doen wat in mijn macht is om de funda mentele zaak van de oecumene te bevorderen'. Hij zei ook toege wijd te zijn aan een 'open en eer lijke dialoog' met de volgelingen van andere religies. Aan het begin van het conclaaf dat hem koos, onderstreepte hij nog dat alle afwijkingen van de traditionele kerkelijke leer ver gissingen of misleidingen zijn. Waarnemers menen dat zijn ui terst conservatieve uitspraken hem de stem hebben verzekerd van de behoudende kardinalen. Met zijn jongste uitlatingen lijkt de paus tegemoet te komen aan oproepen van andere geestelijk leiders. De patriarch van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, Aleksi II, maande in zijn felicitatie aan Benedictus XVI tot een dialoog tussen de twee kerken. De rela ties tussen de Russisch-Ortho- doxe Kerk en het Vaticaan wa ren onder paus Johannes Paulus II moeizaam. Aleksi beschuldig de Rome er herhaaldelijk van zieltjes te winnen onder de or thodoxe gelovigen. Secretaris-generaal Samuel Ko- bia van de Wereldraad van Ker ken zei te hopen dat de RK-Kerk zich onder Benedictus XVI opnieuw bindt aan de 'oecu menische openheid' die het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) kenmerkte. De RK-Kerk is geen lid van de We reldraad, maar werkt wel nauw samen met het verband van or thodoxe, anglicaanse en protes tantse kerken. De formele inhuldiging van paus Benedictus XVI zondag wordt bijgewoond door onder anderen de Duitse president Kohier, bondskanselier Schroder en de Franse premier Raffarin. De autoriteiten in Ro me verwachten zeker een half miljoen mensen op het Sint Pie tersplein. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - In Madrid be gint morgen het proces tegen 41 leden van de Spaanse cel van Al Qaeda. Ze worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de aanslagen op de Twin Towers op 11 september 2001 in New York. Tegen drie leden van de groep worden gevangenisstraffen van 62.512 jaar geëist (aantal doden x maximale gevangenisstraf). De andere straffen variëren van negen tot 27 jaar. Volgens offi cier van jüstitie Pedro Rubira wordt dit een van de ingewik keldste zaken uit de Spaanse rechtspraak. Hij verwacht dat het proces vier maanden zal du ren. De bewijslast die honderddui zend pagina's beslaat, is extra gecompliceerd omdat veel mate riaal afkomstig is van afgeluis terde telefoongesprekken. Die werden in het Arabisch gevoerd (Advertentie) en vaak in een soort codetaal. Als de verdachten bijvoorbeeld het woord 'handel' gebruikten, bedoelden ze 'heilige oorlog'. Een andere moeilijkheidsfactor is volgens de officier dat het moslimterrorisme geen hiërar chische structuur kent. Daar door is het moeilijk om te spre ken van een 'organisatie'. Een van de ingebrachte beschuldi gingen is juist het lidmaatschap van een criminele organisatie. De Spaanse justitie heeft dit rechtsartikel vaak met succes ge bruikt tegen leden van de ETA. Juristen beschouwen deze rechtszaak als een proef voor het grote proces later dit jaar te gen de verdachten van de aansla gen op de treinen in Madrid. Bijeenkomst Volgens de aanklacht zijn de ter reurdaden in New York gedeelte lijk voorbereid in Spanje. Twee maanden voor de aanslagen had Mohammed Atta, een van de pi loten van de vliegtuigen die zich in het World Trade Centre boor den, in de Spaanse stad Tarrago na een bijeenkomst met drie Spaanse Al Qaeda-leden. Een van hen, hoofdverdachte in het proces, is Imad Eddin Bara- kat Yarkas, alias Abu Dahdah. Hij wordt beschouwd als de lei der van de Spaanse Al Qaeda. Abu Dahdah wordt ook ver dacht van medeplichtigheid aan de aanslagen op de treinen in Madrid vorig jaar maart. Ook is hij een belangrijke figuur in het Europese netwerk van Al-Qae- da. Het onderzoek tegen de Spaanse afdeling van Al Qaeda was al be gonnen voordat de aanslagen in Madrid werden gepleegd. De Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzon ontdekte met- van onze redactie buitenland DEN HAAG - Het Milose- vic-proces is gisteren getroffen door nieuwe tegenslag. De ver dachte, die dinsdag al van zijn arts niet naar de rechtszaal mocht koinen, is zeker de hele week uit de roulatie. De poging om het proces zonder de ver dachte voort te zetten liep spaak op een weigerachtige ge tuige. Die is daarom zelf aange klaagd wegens 'minachting van het tribunaar. Voor de twintigste keer ligt het proces tegen de ex-president van achtereenvolgens Servië en Joegoslavië stil wegens ziekte van de verdachte. De 63-jarige Milosevic heeft weer eens last van 'gevaarlijk hoge bloeddruk'. Na een nieuw medisch onder zoek morgen zal moeten blijken of het proces voor het Joegosla- vië-Tribunaal aanstaande maan dag kan worden voortgezet. De getuige a decharge Kosta Bu- latovic, een voormalig leider van de Serviërs in Kosovo, was vorige week door Milosevic on dervraagd. Dinsdag had VN-aanklager Geoffrey Nice met zijn kruisverhoor moeten be ginnen. Maar Bulatovic weiger de in afwezigheid van 'mijn pre sident' vragen te beantwoorden. Gisteren volhardde hij in zijn weigering. Bulatovic is daarop aangeklaagd wegens 'verstoring van de rechtsgang' omdat hij op een 'recalcitrante' manier wei gert vragen te beantwoorden. Dat valt onder 'minachting van het tribunaal'. Daarop staat een maximumstraf van zeven jaar cel en 100.000 euro boete. De berechting van Bulatovic is gistermiddag uitgesteld tot 5 mei. De bejaarde Kosovo-Ser- SYDNEY - De overheidspremie van 1866 euro die een Au stralisch koppel krijgt bij de geboorte van een kind, heeft geleid tot een toename van het huiselijk geweld. Uiteenlopende opvattingen over de besteding van het be drag monden geregeld uit in ruzies en vechtpartijen tus sen man en vrouw. Dat meldde dagblad The Australian gisteren. Het Australische parlement overweegt het bedrag voor taan niet meer ineens uit keren, maar in delen. Dat moet spanningen in gezinnen voorkomen. ANP MOSKOU - Het Russische parlement heeft gisteren una niem een resolutie aangenomen die het bagatelliseren van de rol van de Sovjet-Unie bij de overwinning op het Duit se Derde Rijk (1933-1945) veroordeelt. In Moskou wordt op 9 mei de bevrijding gevierd. In Oost-Europa, met name in Balkanstaten, betekende de on dergang van nazi-Duitsland het begin van een nieuwe be zetting. die door de communistische Sovjet-Unie. Die unie leed gigantische verliezen vanaf de Duitse aanval in juni 1941 tot mei 1945. Mogelijk zijn twintig miljoen sol daten omgekomen. Tot juni 1941 was de Sovjet-Unie echter een belangrijk bondgenoot van de nazi's en leverancier van grondstof fen. ANP/AFP NICOSIA - Een 45-jarige man uit Cyprus is opgepakt om dat hij de computer van een 17-jarige meisje heeft ge- Hackt om haar vervolgens te begluren met haar eigen web cam. Volgens de politie was de man actief in een chatroom van waaruit hij zich vervolgens toegang verschafte tot de pc van de nietsvermoedende Cypriotische. ANP/RTR HYDERABAD - Zeker achttien mensen zijn omgekomen in India toen dozen met rotjes explodeerden in een druk bezocht buurthuis, dat volledig werd verwoest. De brand die na de ontploffing ontstond verspreidde zich snel naar omliggende hutten. De ramp voltrok zich in het dorp Nuwularevu, op ongeveer 750 km van Hyderabad, de hoofdstad van de staat Andhra Pradesh. De rotjes hadden afgestoken moeten worden tijdens een religieuze processie, die zou volgen op het Ramnavami fes tival dat ieder jaar gehouden wordt ter ere van de geboor te van de hindoe-god Ram. GPD/RTR LUANDA - Het aantal doden in Angola als gevolg van de zeldzame marburgvirus loopt nog steeds op, maar minder snel dan voorheen. Dat zeiden Angolese gezondheidsfunc tionarissen gisteren. In Angola zijn 239 mensen aan de ziekteverwekker gestor ven. De provincie Uige is het zwaarst getroffen met 223 doden. Omdat steeds meer mensen zich inzetten om de ziekte uit te roeien, neemt het aantal besmettingen en doden af, al dus het ministerie van Volksgezondheid. ANP/AFP een na 11 september 2001 dat Spaanse moslimterroristen be trokken waren bij de voorberei dingen. Bin Laden Hoewel het onderzoek tegen de Spaanse Al Qaeda-afdeling 41 verdachten opleverde, zullen slechts 24 van hen worden be recht omdat zij binnen het be reik zijn van de Spaanse justi tie. De anderen, onder wie Osa ma bin Laden, zijn voortvluch tig. Het proces wordt gehouden in een speciaal beveiligd ge bouw. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse autoritei ten hebben gisteren twee bloed baden gemeld. In de rivier Ti- gris dreven tientallen lijken, waarbij het mogelijk om gijze laars van opstandelingen gaat. Verder schoten rebellen in het westen van Irak bijna twintig militairen dood. De lichamen van 57 mannen, vrouwen en kinderen zijn gevon den ten zuiden van Bagdad. Het gaat vermoedelijk om sjiitische moslims die enkele dagen gele den in een stad in de buurt wer den gegijzeld door soennitische opstandelingen. De lichamen zijn geïdentificeerd. Enkele slachtoffers waren volgens oog getuigen onthoofd. Onderzoe kers ter plekke meldden de Ara bische zender Al Arabiya dat niet alle slachtoffers op hetzelf de moment zijn gedood. De Iraakse president Talabani zei gisteren dat ook de daders van de misdaden bekend zijn. Hij kondigde voor later deze week meer informatie aan. Sjiitische functionarissen had den vrijdag verklaard dat tien tallen geloofsgenoten in de stad Madaen werden gegijzeld. De soennieten eisten het vertrek van de sjiieten uit de stad. Zij dreigden de gijzelaars anders om te brengen. Iraakse troepen vielen de stad een paar dagen later binnen, maar troffen gijzelaars noch re bellen aan. Sjiitische functiona rissen verklaarden later dat in de Tigris zuidelijk van Madaen bij Suwayra tientallen lijken wa ren gevonden. De lokale bevol king en de politie konden dat toen niet bevestigen. Opstandelingen hebben in Ha- ditha, in het westen van Irak, ze ker negentien leden van de Na tionale Garde gedood. De rebel len hielden de groep militairen vast in een voetbalstadion. Volgens Al Arabiya waren de gardisten op weg naar Ameri kaanse militairen, toen him kon vooi werd overvallen. De zender baseert zich op een arts in een ziekenhuis in de Iraakse plaats. In Bagdad kwamen gisteren door drie bomaanslagen zeker twee mensen om. De Iraakse hoofdstad was binnen 24 uur vijf keer het doelwit van een aanslag. ANP/AFP/DPA/RTR (Advertentie) viër had om 'maximaal een maand bedenktijd' gevraagd om met zijn advocaat in Belgrado te overleggen. De rechters hadden eerst, mede op aandringen van Nice, al gistermiddag willen be ginnen met de berechting van Bulatovic. Waarnemers van de Balkan die de zittingen bijwoonden, vragen zich af of de aanklacht een slim me zet is van de rechters gezien de manier waarop in het vroege re Joegoslavië naar het tribu naal wordt gekeken. De in 1937 geboren Bulatovic loopt met een kruk. ANP Voor vragen kunt u bellen met het Informatiepunt Referendum Europese Grondwet, telefoon 070-426 81 00 (op werkdagen van 9.00 uur tot 17.30 uur). Mailen kan ook: postbus@referendumcommissie.nl Nieuwsgierig? De Referendumcommissie heeft een objectieve samenvatting gemaakt v er in het Verdrag staat. Deze samen vatting krijgt u op zaterdag 23 april thuis in de bus Of kijk op www.referendumcommissie.nl. Hier zijn de samenvatting en andere informatie over het Verdrag nu al beschikbaar. Ook op de website; meer over het referendum en antwoorden op veel gestelde vragen. Woensdag 1 juni gaat Nederland naar de stembus voor een referendum. Het referendum draait om de vraag: 'Bent u voor of tegen instemming door Nederland met het Verdrag tot vaststel ling van een Grondwet voor Europa?'. Wat is een Grondwet voor Europa? Verdwijnt de Nederlandse Grondwet? Voor wie geldt het Verdrag? Wat is dit referendum?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5