Zwarte magie in het verpleeghuis PZC 4 Media zien continuïteit en verrassing in Benedictus XVI PZC Schoon Zeeland Togo vreest geweld bij verkiezingen Lage status van het zorgwerk leidt tot9verkleuringvan beroepsgroep l 21 april 1955 donderdag 21 april 2005 doorïhea van Beek Zwart personeel dat ruzie maakt met witte bewoners. Met voodoo wraak proberen te nemen. Verdachte blauwe plek ken. Leidinggevenden die zich verschansen. Antropologe An ne-Mei The maakte het alle maal mee in het verpleeghuis waar ze twee jaar onderzoek deed. „Je gaat het toch niet op nemen voor een witte?" De kaalheid van het leven. Dat was het eerste wat Anne-Mei The opwel toen ze haar onder zoek in een verpleeghuis begon. ..Bewoners zijn er ontzettend af hankelijk. Dingen die we zelf doen zonder erbij na te denken, zoals wassen, aankleden of eten, beheersen in het verpleeghuis de dag. Door de werkdruk ko men de verzorgers zelfs aan die heel basale dingen niet toe. Dat kan gemakkelijk omslaan naar een machtssituatie." Anne-Mei The, juriste en antropologe, leg de haar bevindingen vast in het komende verschijnende boek 'In de wachtkamer van de dood'. Het niet nader genoemde rand stedelijke verpleeghuis waar ze werkte heet daarin 'Het huis aan het park'. Om te weten wat zich achter de muren afspeelt, verbleef ze twee jaar op een af delingvoor dementerenden. Aanleiding voor het onderzoek was de commotie in 1997 rond het Groningse verpleeghuis 't Blauwbörgje. Familie van een demente man beschuldigde het verpleeghuis van poging tot moord omdat dat hem liet 'ver sterven'. Na opname in een ziekenhuis knapte de man op en leefde nog vier jaar. Uiteindelijk bepaalde het Gerechtshof dat geen sprake was van doodslag of zware mis handeling. Schokkend Antropologe The: „Ik vroeg me af wat er dan wél precies aan de hand was. De enige manier om daar achter te komen is een tijd je mee te lopen. Dan zie je de dingen in een context." Wat ze aantrof noemt ze 'schokkend'. In vijftien jaar tijd was het aan tal verzorgers aan het bed gehal veerd. Tweederde van het perso neel bleek niet of nauwelijks ge schoold; de werkdruk is hoog en het ziekteverzuim is 15 procent. Als het 's avonds en 's nachts niet lukt een afdeling te beman nen, draaien de verzorgers dub bele diensten. Doordat perso neel moeilijk is te vinden, wor den op grote schaal onervaren uitzendkrachten ingezet. „Even praten, een witte jurk lenen en je bent zuster", vertelde een ver zorgster aan Anne-Mei The. Het werk is moeilijk en lichame lijk zwaar. De bewoners hebben vergroeiingen of zijn inconti nent. The: „Sommigen smeren zich zelf en hun hele kamer onder de poep. Ga dat maar eens oprui men, dat is gewoon vies." Ze er voer het zelf hoe een kamer naar een kapot riool stonk. Bijna kot send probeerde ze met een flesje shampoo de zaak schoon te krij gen. Zwart-wit Een bijkomend, vooral randste delijk probleem is dat overwe gend zwart personeel zorgt voor witte bewoners. En dat levert problemen en irritaties op dooi de cultuurverschillen. Surinaam se verzorgsters die onderling luid Surinaams praten, waar aan witte bewoners, familie en personeel zich ergeren. Zwart personeel voelt zich genegeerd en gediscrimineerd en vormt on derling één front, zeker bij con flicten. Als een zwarte verzorgster een spugende bewoner terugspuugt en een collega daarover een op merking maakt, luidt het ant woord: „Je gaat het toch niet op nemen voor een witte?" Het con flict loopt zo hoog op, dat een groepje verzorgsters in het ge heim voodoo-rituelen uitvoert tegen een witte leidinggevende die de spuugster met ontslag dreigt. Er gebeuren meer vreem de dingen. Bewoners die 's mor gens in bed worden aangetrof fen met blauwe plekken. Was het ingehuurd nachtpersoneel dat zich niet kon beheersen of Antropologe Anne-Mei The deed twee jaar onderzoek in het'verpleegtehuis. was de bewoner misschien geval len? The: „Het gebeurde niet' alleen in dit verpleeghuis. Ik hoorde het ook elders." De zorg is 'ver kleurd' door de status van het werk, zegt ze. „Eerst zag je dat in de schoonmaakbranche en nu heeft het zich verplaatst naar de zorg. Vaak zijn het alleenstaan de Surinaamse moeders, die ook nog voor andere familie zorgen. Om het hoofd boven water te houden, hebben ze vaak twee ba nen in de zorg, Ze zijn overver moeid en moeten dan ook nog het geduld opbrengen om voor onze demente ouderen te zor gen." Demente mensen vragen hon derd keer per dag of ze naar de wc mogen. Door de werkdruk kan het per soneel het niet altijd opbrengen om daar op een goede manier mee om te gaan. Anne-Mei The: „Als je kwalitatief niet goed bent geschoold, word je boos. Je hebt respect voor ouderen, maar demente ouderen gedragen zich anders." Familie En dan is er nog de familie die om aandacht vraagt. „Demente renden zakken weg in een zorge loos bestaan, maar de familie lijdt. Het geestelijk verval en de ontluistering zien we liever niet. Het zou goed zijn als kinderen vroegtijdig met hun ouders na denken over hun einde. Hoe lang moet je nog doorgaan met behandelen? Door de vergrij zing zullen we daar de komende tijd veel meë geconfronteerd worden." In haar onderzoek dat zich ook tot 't Blauwbörgje uit strekte, stelt The vast dat ver sterving in verpleeghuizen een geaccepteerde praktijk is. Bij diep dementerenden worden geen ingrijpende medische han delingen meer verricht. Bij ern stige verzwakking wordt bewo ners de kans gegeven op een rus tige manier te sterven. „Dat moet dan wel in goed overleg met de familie gaan. Anders krijg je conflicten zoals in foto Maartje Blijdenstein/GPD 't Blauwbörgje. Juist door slech te communicatie gaan dingen vaak mis." De oorzaak dat zo roekeloos met dementerenden wordt omgesprongen ligt vol gens The niet alleen bij slecht ge schoold personeel. Ook leiding gevenden die zich achter een bu reau verschansen falen. „Daar mee laten ze niet alleen bewo ners in de steek, ook de verzor gers. De problemen in het ver pleeghuis zouden minder zijn als we dit werk hoger waarde ren. Dit zegt wel iets over de be schaving van een land." Anne-Mei The, 'In de wachtka mer van de dood'; uitgeverij Thoeris; prijs 19,90 euro. Het Drentse WD-statenlid N. w windt er geen doekjes om. Zijn pr^ moet maar even op slot als de lucht, vuil wordt. Want het imago van natuurpro,- moet ten koste van alles worden beschermd l - als daarvoor maatregelen nodig zijn, die gaan dan de Europese regels voor schone lucij WD in Drenthe pleit samen met de PvdA ij j vinciale Staten voor een eigen, strengere jf norm. Dat is geen half werk. Waar men zichtnr te delen van Nederland zorgen maakt om del- pese milieuregels, omdat die de economischs wikkeling in de weg zouden staan, maakt Die van de nood een deugd door zich juist op dj;; rein te onderscheiden. Het is een aanpak waaiij land wat van kan leren. De boosdoeners heten hier stikstofdioxide fa stof. Op plaatsen met veel autoverkeer ei slechte doorstroming hopen die zich op. (fel aantal plekken in Middelburg en Goes is di hoger dan de Europese streefwaarden. Ej waarden worden uiteindelijk de norm. DusisZ land in de verdediging. Het ligt aan i doorstroming van het verkeer. Het ligt asa mooie zomerweer (dus veel smog) in de meetie de. En we kunnen er weinig aan doen als ei; nationale en Europese maatregelen k( voorbeeld een verplicht roetfilter op alle cfoi to's. Op zich zijn al deze constateringen juist? ken aan een betere doorstroming van het vaj kan geen kwaad - hoewel meer asfalt c leidt tot congestie op andere plaatsen. Et 'mooi' weer is de lucht sneller vies. Verderlani land inderdaad zelf geen schonere auto's al gen. WD en PvdA in Drenthe geven een voorbeeld! een minder volgzame houding. Uit gewone mische motieven volgt daar de stelling dat hela risme de moeite waard is om er een echte sje punt van te maken. Niet in de zin van 'daan moet alles wijken', maar juist door eigen grc te stellen waarmee de provincie zich kan piel ren. Dat kan in Zeeland ook. Ooit sleet eenoii nemer in Cadzand blikjes schone lucht. dat veel toeristen overtuigd zijn van de heil werking van de zee. Die aantrekkingskracht heel Zeeland moeten hebben. Zoals het eigen! gek is dat we met blauwe vlaggen schoon zwem ter aanwijzen, moet ook de vraag of de lucht! wel schoon is, overbodig worden. In dat slrt hoeft Zeeland de oren niet als vanzelf naar del ropese Unie te laten hangen. door Eelco van der Linden Zal het kleine Togo de Afri kaanse variant te zien ge ven van een volksrevolutie, zoals in de Oekraïne? Een eer ste stap werd onlangs gezet met het gedwongen aftreden van de zoon van de overleden dictator Eyadema. Maar de verkiezingen die zondag plaatsvinden zouden wel eens te vroeg kunnen komen. Moed is wat de inwoners van het West-Afrikaanse Togo toonden toen ze in februari de straat opgingen om te pro testeren tegen de benoeming door het leger, van Faure Gnassingbe tot president. De 39-jarige zoon van Gnassing be Eyadema, de voormalige worstelkampioen die Togo 38 jaar lang in een wurggreep wist te houden, werd terugge floten. Togo, symbool van Afrikaan se inertie en het voortdurend van corrupte regimes, werd plots een testcase voor het 'an dere Afrika', dat wil laten zien dat het continent in staat is zelf respect voor democra tie af te dwingen. Na lange on derhandelingen werd beslo ten snel presidentsverkiezin gen te organiseren, waarvoor dezelfde Faure Gnassingbe zich als kandidaat meldde. Sa men met Emmanuel Bob-Aki- tani, gemeenschappelijk kan didaat van 6 oppositiepar tijen - een unicum voor Togo. Chaos Dit oogt goed, maar de fre quente geweldsuitbarstingen getuigen van grote spannin gen in het land. Afgelopen weekeinde kwamen zeven per sonen om het leven en raak ten honderden mensen ge wond toen aanhangers van de regeringspartij RPT (Rassem- blement du Peuple Togolais) en de oppositie slaags raak ten. De RPT verwijt de opposi tie chaos te willen creëren, op dat de verkiezingen worden uitgesteld en een buitenland se vredesmacht in het land wordt geïnstalleerd. De oppositie ziet een dergelij ke vredesmacht inderdaad graag komen, maar naar ei gen zeggen om eerlijke verkie zingen een kans te geven en te voorkomen, zoals een van haar voormannen het noem de, 'dat Togo de weg op gaat van Rwanda.'De oppositie voelt zich het slachtoffer van de in de haast georganiseerde verkiezingen. De partijen voorspellen grootscheepse fraude. Controle door de bui tenwacht is summier. De Togolese oppositie vreest daarom voor een herhaling van eerdere 'gestolen verkie zingen.' Togo werd onder Eya dema in 1992 een democratie, maar rond alle - door Eyade ma gewonnen - verkiezingen die daarna plaatsvonden, hing de geur van fraude. In 1993 vonden grootschalige de monstraties plaats die hard werden neergeslagen door het leger. Volgens Amnesty Inter national kwamen daarbij hon derden mensen om. Balling Spanning is er ook, omdat de politieke veteraan en opposi tieleider Gilchrist Olvmpio weliswaar zijn Franse bal lingsoord mocht verruilen voor Togo, maar niet mag deelnemen aan de verkiezin gen. Olympio is de zoon van de eerste democratisch geko zen president van het land, die in 1963 werd vermoord bij de eerste couppoging van Eyadema. De lange tijd in Pa rijs levende oppositieleider werd in 1985 bij afwezigheid ter dood veroordeeld, omdat hij de hand zou hebben gehad in een coup. De grondwet ge biedt dat een kandidaat voor het presidentschap minstens een jaar in Togo moet hebben gewoond, en dus is Olympio nu gedwongen tot toekijken. Hij heeft laten weten dat de verkiezingen te snel zijn geor ganiseerd om 'vrij en eerlijk' te kunnen zijn, maar natuur lijk ook omdat hijzelf niet mee kan doen. Olympio's aan wezigheid in het land leidt tot groot enthousiasme, maar ook veel nervositeit. Het ver moeden bestaat dat hij op ter mijn het roer zal claimen als de oppositie zondag wint. Maar de regeringspartij lijkt hoe dan ook niet van zins de macht af te staan. En ze heeft een cruciale bondgenoot in een goed getraind en tot de tanden bewapend leger. GPD door Clemens Inqwersen De nieuwe paus Benedictus XVI is de 'ijzeren vuist in de fluwelen handschoen' van de Rooms-Katholieke Kerk. Deze omschrijving in een Brits dag blad kenmerkte gisteren de reac ties in de media in talrijke lan den. De nieuwe paus zou minstens zo conservatief zijn als zijn 2 april overleden voorganger uit Polen, paus Johannes Paulus II. De 78-jarige Zuid-Duitser Joseph Ratzinger zet volgens het linkse Franse dagblad La Liberation de Heilige Stoel in zijn achter uit. Veel commentatoren in Europa beklemtonen dat deze Benedic tus beslist geen tussenpaus is en evenmin een ingetogen suppoost van de orthodoxie. Zij associë ren de wijsgerige en daadkrach tige kardinaal Ratzinger met de meest conservatieve standpun ten van zijn voormalige chef. Ratzinger was volgens Europese media zeer actief om ervoor te zorgen dat Johannes Paulus II zich niet liet verleiden tot ruime interpretaties. Toen Johannes Paulus bijvoorbeeld toenade ring zocht tot de oosters ortho doxe 'zuster-kerken' met een be zoek aan Athene, gaf kardinaal Ratzinger een verklaring uit die beklemtoonde dat de Rooms-Ka- tholieke Kerk de moeder (en niet de zus) van alle christelijke kerken en stromingen is. Het Franse katholieke dagblad La Croix erkende gisteren in een commentaar dat er christe nen zullen zijn die met Benedic tus vrezen voor de vooruitgang die onder Johannes Paulus II is geboekt. Duitse media zijn overwegend lovend over het feit dat de nieu we paus uit Duitsland komt. Kampioenschap Het dagblad Bild brengt het nieuws alsof een kampioen schap is gewonnen: 'Wij zijn Paus!' Een ander uiterste is het dagblad Die Welt. Die heeft gisteren in de kenne lijk vroeg gedrukte editie op de voorpagina een grote foto afge drukt van de Amerikaanse ac teur Al Pacino in zijn rol als de Koopman van Venetië. Het nieuws over de nieuwe paus staat er wel, linksboven in een Mensen in Rome lezen de berichtgeving over de nieuwe paus. De reacties in de internationale media op de verkiezing van Joseph Ratzinger waren gemengd. foto George Licovski/EPA klein hoekje: 'Josef Kardinal Ratzinger zum Papst gewahlt'. Het Italiaanse dagblad II Messa- ggero ziet in de snelle keuze van de kardinalen een grote eensge zindheid en voorkeur voor continuïtiet. Tal van Latijns-Amerikaanse dagbladen prijzen de nieuwe paus als een intellectueel zwaar gewicht. Het Argentijnse dag blad La Nación concludeerde dat er geen alternatief was. De vooruitstrevender kardinalen misten één sterke man die het kon opnemen tegen de aartscon servatieve spirituele reus Ratzin ger. Het Braziliaanse blad Jornal do Brasil (JB) looft de nieuwe paus, maar ontkomt niet aan enige teleurstelling. De helft van de rooms-katholieken is Latijns- Amerikaans en volgens de krant vinden veel van hen het jammer dat weer een ultra-orthodoxe Europeaan nieuwe kerkvorst is. Tal van krantencommentaren waarschuwen dat Benedictus XVI een gecompliceerde per soonlijkheid is die voor verras singen kan zorgen. Het Italiaan se dagblad La Stampa voorziet dat de begrijpende vaderfiguur Benedictus XVI tevoorschijn zal komen vanachter de strenge schriftgeleerde Ratzinger. Opvallend was dat de Belgische kardinaal Danneels zich giste ren in diverse Belgische media niet onverdeeld positief uitliet over de keuze van zijn Duitse collega Ratzinger als nieuwe paus. In het verleden uitte Dan neels zich al kritisch over de nieuwe paus, omdat deze in zijn ogen een te pessimistische visie heeft op de westerse cultuur. „Ik ben niet van mening veran derd", aldus Danneels. Opgelucht De Belgische kardinaal zei zich bij de keuze neer te zullen leg gen. „Ratzinger is nu de univer sele herder van de kerk. Als paus moet je de herder van ieder een zijn", aldus Danneels, die vooraf liet doorschemeren liever een vernieuwer en minder cen tralistisch denkende kardinaal te zien als paus. Danneels zegt overigens opgelucht te zijn dat hij zelf geen kerkvorst is gewor den. In sommige lijstjes fungeer de de Vlaming als outsider. De woordvoerder van Danneels stelde dinsdagavond al dat Rat zinger een tussenpaus zal zijn. „We moeten afwachten. The proof of the pudding is in the ea ting", aldus de kardinaal zelf. Hij wil. niet uit de biecht klap pen over de gang van zaken tij dens het conclaaf. „Ik wens niet morgen in de ban geslagen te worden. Het is de eerste keer dat ik een knip op mijn tong heb in mijn leven." Ratzinger zelf, nu Benedictus XVI, begon gisteren gewoon zijn eerste werkdag als leider van ruim 1,1 miljard katholieken met een mis in de Sixtijnse Ka pel. Samen met de kardinalen schreed de Duitser kort voor egen uur de wereldberoemde ka pel binnen. Benedictus, gekleed in het fees telijke pausornaat, glimlachte, maar maakte verder een ver moeide indruk. De viering vond in het latijn plaats. Later op de dag betrok de nieuwe kerkvorst het Aposto lisch paleis in Vaticaanstad. Zondag volgt een officiële inhul diging. ANP AARDBEVINGEN - Java, Griekenland en Chili zijn de af gelopen dagen getroffen door een aardbeving. De meeste do den vielen op het Javaanse Wo- nosobo. Vijfhonderd dorpelin gen kwamen om. HOOG BEZOEK - Zierikzee is klaar voor 28 april, de dag waarop koning Gustaaf van Zweden in gezelschap van ko ningin Juliana en prins Bern- hard een bezoekje komt bren gen. De Zweedse vorst zal de eerste steen leggen van het Ro de Kruis-ziekenhuis. Sinds 1809, toen koning Louis, de broer van keizer Napoleon, in Zierikzee werd verwelkom! geen enkele buitenlandse^ officieel binnen de s zen ontvangen. ROOF - Tegen twee Arcr dammers zijn gisteren geva nisstraffen geëist van respel velijk vier en drie jaar roof van een geldtrommel een bestelwagen van de; en de heling van het gi geld. Officier Aberson zsi de chauffeur en bijrijder de wagen een kapitale bid hadden gemaakt. Het dooi verzuimd om, zoals V schreven is, steeds het Lips te gebruiken. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redacti - lpzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: BuitenruststraatlS Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Temeuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accept; per maand: 19.95 n.v.t per kwartaal: 58.00 601 per jaar: €222.50 22& Voor toezending per post geld'es' toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnemenien uitsluitend schriftelijk, 1 maand .co 5 einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v, lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk; maandag t/m vrijdag: 1,25- zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en de Regelen voor het Advertentie^- Overlijdensadvertenties: maandag Vm vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00ui Tel (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroereiw Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v w.pzc.nl/adverteren (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Weyener of door ons zorgvuldig 9® y, de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meldenW' zersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot *ji* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4