Solide basis voor prettiger wonen flC PZC Marokkaanse prins huwde Sluise schone prettig»® Nieuwe chicane in Gentsebreedstraat irneuzense projectgroep Waarden en Normen schakelt iedereen in 11 LAZET verdracht van lonument Hulst agenda Pelgrimstas voor drie vrijwilligsters GS blijft bij boete voor crossclub Kokkelaars zijn onzekerheid beu OM legt schuld aanvaring bij loods Dwangsom illegale bouwweg Kalashnikov donderdag 21 april 2005 rïfiigfins Verstraeten IKEUZEN - De project en Waarden en Normen in jnjüjen heeft een solide basis voor verbetering van de gaarheid en de (sociale) vei- eii) in de kernen en buurten ide gemeente. Kijkt uit het overzicht van rtiviteiten die tot nu toe zijn -iooid. Vorig jaar heeft de Netgroep zich vooral bezig den met het verzamelen informatie, het leggen van scien, het opstarten van dis- rx en het uitzetten van lij- voor het verdere verloop hei project Waarden en Nor- i Dit jaar ligt de nadruk op r-aktische uitwerking van al- in zaken. CTjectgroep die begin 2004 start is gegaan, bestaat uit ss van de gemeente Temeu- die zich na een oproep als pilhger voor dit project ge- Si hebben. De groep werkt g met een actieve on- tuning van de gemeentelij- ipnisatie. rsoonlijke titel burgers, met uiteenlopende ^beschouwelijke en politie- :vert ingingen, nemen deel op soonlijke titel en niet als ver- ordiger van een belan- Sóep. is voor het project is een i de gemeenteraad aangeno- voorstel met als titel 'Naar [samenleving waar de burger i weer thuisvoelt'. Doel is (Advertentie) ESI -I...UIIM.I.I (Advertentie) fkOZIJNEN - ZONWERING I WWW.AAZET.KJ 'IKapelle -Tel. 0113-33j kzorgklachten: 500-0231231 ïmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; sterdagstot 12.00 uur "EO ACTIE &UWS-VLA AIM DEREN 'Alllem Alexanderlaan 45 fotbus 145 ssoac terneuzen leh 0115-645769 ^0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hoonhorst (chef) toutBareman bymond de Frel 1 kne van Stee faaBakker (sport) ^audeloo 16 Postbus 62 jSEOAB HULST Tel (0114)372776 ^10114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes (0113)315500 (0113)315669 "tail; redactie@pzc.nl 'nternet ^vw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het met de helft verminderen van de sociale leefbaarheids- klachten in de gemeente Terneu- zen binnen drie jaar. De projectgroep heeft inmiddels een notitie geschreven en een en quête gehouden. Een rapport met de resultaten is aangeboden aan burgemeester J. Lonink. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een conceptno ta Waarden en Normen. Daarin geeft de projectgroep haar visie op waarden en normen en de praktische uitwerking daarvan in de gemeente Temeuzen. Inmiddels zijn alle wijk- en buurtraden per brief benaderd en er zijn ook al gesprekken ge weest. De deelgroep 'onderwijs' heeft een waarden- en normen- onderzoek gehouden op de scho len binnen de gemeente. Een aantal scholen heeft aangegeven verder te willen praten en moge lijk samen op de school iets te doen. De projectgroep werkt dit nu verder uit. Naar aanleiding van de in de en quête gemaakte opmerkingen over de overheid en de politie, en de reacties die de projectgroep ontvangt naar aan leiding van de stellingen op de website, is overlegd met de bur gemeester en de districtschef van politie. Discussieavond De projectgroep wil werken aan verbetering van de communica tie en samenwerking tussen bur gers, overheid en politie. In mei komt er een openbare discussie avond, waarbij inwoners, over heid en politie elkaar ontmoeten om daar samen over te praten. De projectgroep heeft ook een bijdrage geleverd aan het over leg tussen de kerken en de burge meester. Inmiddels heeft de pro jectgroep alle geloofs- en levens beschouwelijke gemeenschap pen in de gemeente Temeuzen een brief gestuurd met een uitno diging om samen verder te pra ten en mogelijk initiatieven te ontwikkelen. De projectgroep is van mening dat niet ingespeeld moet wor den op 'hypes'. „Een verbete ring van de leefbaarheid en (so ciale) veiligheid vereist een bre de aanpak en is een lange-ter- mijninvestering", aldus de pro jectgroep. „Voorwaarde is dat ie dereen zijn of haar verantwoor delijkheid neemt en meedoet. Burgers onderling en burgers, overheid en politie samen." 1ST - Leerlingen van de «deklas van het Reynaertcol- dragen woensdag 27 april verantwoordelijkheid over het in 1986 geadopteerde ument aan de Glacisweg in aan de huidige eersteklas- teremonie wordt elk jaar ge iden. Om 11.30 uur houden Hulster burgemeester 'Mulder en enkele vertegen- tedigers van de stichting Fe- '41 korte toespraken in Reynaertcollege aan de Zou- Saat. Na het zingen van het Helmus vertrekt men in een de tocht naar het monument de Glacisweg, waar bloe- i worden neergelegd. Daar- folgt een hoornsignaal, de 'Post, de vaandelgroet en ede vlag worden gehesen. Historicus Willebroordse (1.) vertelt ambassadeur El Mhamdi (m.) over Sluis. Commissaris Van Gelder (r.) en burgemeester Sala luisteren mee. foto Wim Kooyman door Raymond de Frel SLUIS - Kennen jullie het sprookje van die Marokkaanse prins en zijn Sluise schone? Nee? Klopt! Is ook helemaal geen sprookje, het is echt gebeurd. In Sluis is lang geleden één van de eerste multiculturele huwelijken van Neder land gesloten. De Marokkaanse prins Henry Cherif was in de beginjaren van de zeventien de eeuw in Nederland, vermoedelijk om steun te zoeken voor zijn land in de strijd tegen Spanje, de gemeenschappe lijke vijand van Marokko en de Repu bliek. Hij werd op voordracht van de Staten-Generaal toegevoegd aan de rui terij van prins Frederik Hendrik van Nassau, die in de zomer van 1604 mee hielp aan het beleg van Sluis. In Sluis kwam hij in contact met Trijntje Bartel mees en de twee werden plotsklaps smoorverliefd. Waarschijnlijk heeft Cherif dus meegeholpen bij de verove ring van de geboortestad van zijn vrouw. Commissaris van de Koningin W. van Gelder en burgemeester J. Sala van Sluis ontvingen mede daarom gisteroch tend in het Sluise Belfort de ambassa deur van Marokko in Nederland, A. El Mhamdi. De miniconferentie was in het kader van de manifestatie 'Nederland-Marok- ko400', een reeks van activiteiten waar in het vierhonderdjarig bestaan van offi ciële betrekkingen tussen Nederland en Marokko wordt gevierd. Het stadje Sluis heeft in die relatie een belangrijke rol gespeeld. Even voor 1600 stationeerden de Spanjaarden een aantal galeien in de haven van Sluis, om zo schade toe te brengen aan de Hol landse en Zeeuwse scheepvaart. Zij wer den bemand door slaven die de Span jaarden in het Middellandse-Zeegebied tijdens oorlogen tegen Noord-Afrikaan se staten en Turkije gevangen hadden genomen. Na de zeeslag van Sluis in 1603 en de verovering van Sluis door prins Maurits in 1604 werden de galei slaven vrijgelaten. Een jaar later wer den meer dan honderd Marokkanen te rug naar hun moederland gebracht. Dat leidde tot de diplomatieke relaties tus sen Marokko en de Republiek. Boven dien kwam hiermee het eerste officiële verdrag tussen Marokko en een Euro pees land tot stand. Nieuwsgierigheid Commissaris Van Gelder benadrukte in Sluis dat hij waarde hecht aan het ver sterken van relaties tussen Europese landen en hun buurlanden. „Het is be langrijk om te accentueren dat je een ge meenschappelijke band hebt. Juist nu. Het kennisnemen van andere culturen beschouw ik als een feest der nieuwsgie righeid", aldus Van Gelder. El Mhamdi vertelde dat er twee inter pretaties mogelijk zijn van de banden tussen de twee landen. De officiële rela tie tussen de twee regeringen is prima, maar het imago van de driehonderddui zend Marokkanen in Nederland heeft door recente incidenten een flinke deuk opgelopen. „Denk bijvoorbeeld aan de tragedie rond Theo van Gogh. Als am bassadeur wil ik de dialoog tussen de bevolkingsgroepen versterken. Daar moeten we keihard aan werken, in de hoop dat zo alle problemen worden op gelost." Na een rondleiding door het Belfort in Sluis werd de ambassadeur in natuurge bied 't Zwin bijgepraat over de zeeslag van 1603. In Cadzand kreeg hij een toe lichting over het initiatief van de We- reldvredesvlam, die sinds vorig jaar in het kustdorp brandt. Op zondag 29 mei wordt de Marokkaan se historie in Sluis tijdens het stripfesti val opnieuw benadrukt. Dan wordt met een historisch schouwspel een kanon aan de Kaai onthuld. Zo'n dertig ac teurs beelden de bevrijding van de ga leislaven uit. Ook het huwelijk tussen de Marokkaanse prins en de Sluise scho ne wordt dan voor even nieuw leven in geblazen. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden, handvaardigheid en bil jarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten, CL1NGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: Anbo dansen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT - t Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdans; 15.00 uur: Bingo; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soos middag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex-)hartpatiënten; De Lieve, 9 00 uur: Computeren, vrij bil jarten; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line- dance, computeren; 19.30 uur: Bridge, penning 16; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; Palazzoli-huis, 14.00 uur: Bijeenkomst (ex-)kankerpatiënten en naasten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorenweb; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren se niorenweb, bijeenkomst Zonnebloem; 14.30 uur: Ouderensoos de Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; TERNEUZEN - De Veste, 9.30 uur: Eu charistieviering; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 19.00 uur: Bridge, 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30 - 17.00 uur: KBO kaarten en bingo. door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst eert drie vrijwilligsters uit Kloosterzande met de Pelgrims tas. Zij ontvangen de bronzen onderscheiding omdat ze zich op bijzondere wijze hebben inge zet voor de plaatselijke gemeen schap. Burgemeester J.F. Mulder reikt de Pelgrimstassen zaterdag 18 juni uit aan Elisabeth de Kesel- Sponselee (79), Maria Rijk-Hiel (78) en Paulina Vinke-Goossen (81), allen uit Kloosterzande. De Kesel assisteert sinds 1992 bij de pastorale zorg in woon zorgcentrum Antonius in Kloos terzande. Ze helpt bij eucharis tievieringen, uitvaartdiensten, ziekenzalvingen en bijzondere feestdagen. Ook zorgt ze voor de aankleding van de kapel en de bloemen en planten bij de bui tengrot, ze organiseert proces sies en houdt collectes. Rijk en Vinke zijn sinds 1973 nauw betrokken bij het Rode Kruis Hontenisse als vrijwillig sters bij het Welfare-werk. Ze helpen deelnemers bij onder meer handwerkactiviteiten en zijn aanwezig bij fancyfairs en vergaderingen. Ook bezoeken ze zieken thuis en in het zieken huis. Vinke maakt indien moge lijk wandelingen met hen en doet hun boodschappen. Rijk is daarnaast jarenlang vrijwilliger in de parochie Ter Duinen. De Pelgrimstas werd in 2000 in het leven geroepen om mensen te eren die niet voor een andere onderscheiding (zoals een lintje) in aanmerking komen. De onder scheiding is bedoeld als schou derklop en is gemodelleerd naai de pelgrimstas van Reynaert de Vos. Het is een bronzen pel grimstas op een sokkeltje. De on derscheiding werd al tien keer uitgereikt. De Kesel, Rijk en Vin ke ontvangen hun Pelgrimstas tijdens een feestelijke middag in het stadhuis in Hulst. door Euqène Verstraeten PHILIPPINE - De gemeente Ter- neuzen gaat een nieuwe ver keersremmer aanleggen in de Gentsebreedstraat in Philippi- Ook wordt er aan de ingang van de straat door middel van belij ning een versmalling gesugge reerd. Bovendien wordt de straat ook daadwerkelijk ver smald tot een breedte van drie ënhalve meter. De maatregelen zijn afgespro ken tijdens een informatie avond voor bewoners van de Gentsebreedstraat en de aanlig gen straten. Over het verkeer in de straat is al heel wat te doen geweest. Aanvankelijk legde de gemeente een chicane aan. Na dat er klachten kwamen van be woners, werden de verkeersrem mers in september weggehaald. Dat leidde weer tot boze reac ties van andere bewoners en van de dorpsraad. Bloembakken Om de snelheid uit het verkeer te halen, kwamen er in februari kwamen nieuwe obstakels in de straat in de vorm van bloembak- AXEL - De Stichting Recreatieve Exploitatie Smitsschor- re (RES) moet 250 euro boete betalen voor iedere keer dat er te veel rijders op het Axelse motorcrossterrein zijn. De crossclub heeft nog geprobeerd onder de dwangsom uit te komen, maar Gedeputeerde Staten wuift alle aangevoer de argumenten weg. De boete wordt opgelegd omdat binnen korte tijd twee keer meer dan de toegestane 25 crossers op het het cii-cuit reden. Volgens RES is het echter waarschijnlijk dat er toe stemming komt voor een groter aantal crossers. Een aan vraag voor herziening van de vergunning zou al de deur uit zijn. GS zeggen echter nog geen definitieve aanvraag gezien te hebben. De stichting heeft zes weken de tijd om tegen de beslising een bezwaarschrift in te dienen. YERSEKE - Werknemers van kokkelverwerkende bedrij ven in Yerseke die ontslag boven het hoofd hangt, zijn het zat. Ze weten niet waar ze aan toe zijn, onder meer omdat er nog steeds onduidelijkheid bestaat over de schadeloos stelling voor de kokkelvisserij. Waarnemend voorzitter K. Kramer van de ondernemingsraad van Heiploeg Shellfish is kwaad op Den Haag. „Het besluit om de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee te verbieden is snel geno men, maar wij moeten nu al vele maanden op berichtge ving over een schadeloosstelling wachten. Dat is onbegrij pelijk." Bij Heiploeg Shellfish in Yerseke vervallen 58 ar beidsplaatsen en bij 'buurman' Roem van Yerseke 31. De speciale commissie van het ministerie van Landbouw die moet adviseren over hoogte en vorm van de schade loosstelling zou eerst voor 1 december verslag uitbrengen. Dat is uitgesteld tot 1 februari, en vervolgens tot 1 april. Nog steeds ligt er niets op tafel. Een woordvoerster van het ministerie laat weten dat zij geen nieuw tijdstip kan noemen. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie beschuldigt een 54-jarige loods uit Delfzijl ervan een ongeluk tussen twee schepen bij het Nauw van Bath op 19 juli 2003 te hebben veroorzaakt. Hij zou te snel hebben gevaren en te weinig afstand hebben gehouden tot een ander schip. Daardoor ontstond een aanvaring tussen de Maersk Bah rein en de Pelican I. Door die botsing kwamen olie en gif tige chemicaliën vrij. De bergingswerkzaamheden verlie pen moeizaam. Na onderzoek door de waterpolitie zijn de loods en de kapitein van de Pelican I als hoofdverdachten aangewezen. Alleen de loods wordt nu vervolgd. Over de kapitein heeft het Openbaar Ministerie (OM) nog geen be^ slissing genomen. Volgens advocaat C. Jongsma is het ongeluk echter te wij ten aan een technische storing. SINT-ANNALAND - De termijn die de projectontwikke laars van chaletpark Krabbenkreek kregen om een ille gaal gelegde bouwweg te verwijderen, is gisteren verstre ken. De gemeente Tholen legt nu per week een dwangsom op van 10.000 euro, met een maximum van vijf weken. Als de situatie na afloop van die termijn nog niet veran derd is, kan het college van B en W bestuursdwang opleg gen. Tegen de dwangsom is een bezwaarschrift ingediend. TERNEUZEN - De Nederland se rockband The Cravers geeft zaterdag een concert in het Ter- neuzense jongerencentrum Ka lashnikov. Drummer Beer (ook actief in Bambix en Brains no more), zan ger Dimitri (ook Cenobites), gita rist Yaron (ook Anima) en bas sist Badr laten zich beïnvloeden door bands uit de zogenoemde kick ass- en punkrockstroming. Vorig jaar bracht de band zijn eerste demo-cd uit. Het concert begint om 22.00 uur. (Advertentie) GROT€ K€RK V€€R€ zaterdag 23 april 20.00 uur BRABANTS KAMERKOOR BARBARA TETENBERG mezzosopraan SLAGWERKENSEMBLE o.i.v. F0KK0 0LDEIMHUIS Francis Poulenc Un soir de neige Darius Milhaud Cantate de la Paix Douwe Eisenga Een naam voor de stilte Josquin des Prés Delen uit de Missa l'homme arme Sinta Wullur Oreal by Fire wereld première toegang 6 12 donateur MPZ 6 10 info: 0118 623650 www.nieuwemuziek.nl (Advertentie) ken. Maar ook daarover waren de meningen verdeeld. Nu is er in overleg met de bewo ners en de dorpsraad dus geko zen voor de aanleg van een nieu we chicane. De gemeente heeft de vrees dat dit ten koste gaat van veel parkeerplaatsen, gro tendeels kunnen wegnemen. „Er gaan hooguit vier parkeerplaat sen verloren", zegt wethouder C. van Schaik. „We gaan de nieuwe chicane beter aanleggen dan de vorige verkeersremmer." De Gentsebreedstraat wordt nu door veel automobilisten ge bruikt als toegangsweg vanuit België. Er wordt te hard gere den. Bovendien wordt de straat als sluiproute gebruikt door vrachtverkeer. „Dagelijks passe ren er zo'n achthonderd voertui gen, en dat is voor een straat als de Gentsebreedstraat veel te veel", zegt Van Schaik. Met de aanleg van een nieuwe chicane hoopt de gemeente twee dingen te bereiken. Ten eerste dat de snelheid van het verkeer wordt teruggedrongen, en ten tweede dat automobilisten de straat voortaan mijden. De aanwezi gen tijdens de bijeenkomst voor de bewoners konden zich vrij wel unaniem vinden in het plan. (Advertentie) Geldig t/m écn week na plaatsing zolang dc voorraad strekt Draagtas met 10 perkplanten o.a. Petunia. Vlijtig Afrikaantjes van 2.25 voor Tuincentrum Life Garden Hulst Absdaalseweg 70 4561 RE Hulst 0114-313738 Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www keesdenherder.nl Een Bevelandse boerenschuur. Riet- gedekt, witomrande mendeuren, een raampje en klinket. Zwart potdeksel- werk. Traditie. Functioneel. Een zee van ruimte. Staat in het landschap. Tijdloos mooi!!! De kast die we er voor hebben gezet hoort daar niet. Die hoort in een huis. Die is flexibel in dieptes en hoogtes met een keuze uit kleuren. Die voegt zich in een interieur naar de wens van de bewoner Modern. Functioneel Zeeën van ruimte. Tijdloze schoonheid!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41