>zc Een echte Soraya aan de muur Serzet tegen dubbele Tractaatweg Vier gemeenten in Kanaalzone zoeken opnieuw samenwerking Spreekuur huisarts Zeeuws-Vlaanderen gaat gewoon door Gemeenten bezorgd over verkeersdruk Beleef het in Onder de Toren S\. 1 1 eenstanders vrezen verkeerschaos door ontstaan flessenhals CDA Sluis hekelt topsalarissen Schizofrene man krijgt tbs Nieuwe bluswagen Vogelwaarde ,fc#0lt!W1M49 'J'SctieSpïC.nl Is 31,4460 AA Goes irtgntie-exploitatie: jj en Midden-Zeeland: 0113-315520; Els Vlaanderen: 0114-372770; Jal: 020-4562500. ionderdag 21 april 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen De Kanaalzone- ÉëfDtcn Gent, Terneuzen, itrjem en Zelzate maken zich »en over de verkeersafwikke- 'inhun regio. Expresweg (Antwer- .fcust) en ook de noord-zuid- route via de Westerscheldetun- nel van en naar de internationa le E17 en E40 bij Gent zorgen voor extra verkeersdruk op de wegen rond Zelzate en Terneu zen (Westerscheldetunnel), ze ker nu de tweede fase van de re constructie van de Antwerpse Ring wórdt uitgevoerd. De schepencolleges van de Vlaamse gemeenten en burge meester en wethouders van Ter- neuzen spraken gisteren met el kaar af dat ze samen in actie ko men. Er gaan 'brandbrieven' uit naar de beide provinciebestu ren, waarin ook de gevolgen van de ingebruikname van de contai nerhaven het Deurganckdok bij Doel voor het wegverkeer (af- aVout Bareman LZATE - Verdubbeling van Tractaatweg tussen Terneu- KD Zelzate leidt tot een ver- pchaos. Omdat de aanslui- ide Kennedylaan op Vlaams dgebied juist wordt ver bid, ontstaat ter hoogte van grens een flessenhals, voeren tnstanders van de ingreep Tractaatweg, nu nog twee- ei;, krijgt binnen enkele ja- itweeextra rijbanen. Die uit- idrng wordt gefinancierd (Advertentie) woonwinkel van Middelburg Orisant Makelaardij Dé specialist bij JIB aan- of verkoop van uw woning Woongoed Middelburg Nu ook voor uw y'jjj woonenergie Decorette Nu 25% korting op Decorette zonwering Anker-Desein Koken, smaakvol liïÏMÏsmfl en efficiënt, da's LOGUS WM ZIP Voor al uw vragen over zorg, wonen met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en (1 verzekeringen z? Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren: «tisB tel.: 0118 - 636960 <;w Kerkgang 1 MMm 'Jielburg 'Jh de i^ge Jan) «onderdetoren.com (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Pesach menul met heldere soep en kip in 'out of Marokkaanse unielet en haroset en gremselich €12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 vanavond 19.30 uur Sri Lanka na de tsunami lezing Janny Fioole «terdag 23 april h-QO-16.00 uur Eurocratie speldag 'elerendum over de (■rondwet voor Europa 15.00-16.30 uur Lighthouse: trio jazz standards donderdag 28 april 16.00 uur Ronald Giphart bekijk ook onze website ^üydrukkeriim iddelbure. n I met 'compensatiegeld' voor de verdieping van de Westerschel- de. De aanpassing houdt direct verband met de groeiende ver- keersstroom sinds de ingebruik name van de Westerscheldetun nel. Ook de Sloeweg, benoorden de Westerschelde, wordt vier baans. De aanpassing van de Tractaat weg stuit in grensgemeente Zel zate echter op verzet. Schepen F. Uyttendaele (openbare wer ken, ruimtelijke ordening) vreest het ergste. „Ter hoogte van de aansluiting van de Trac taatweg op de Kennedylaan zijn aanpassingswerken gepland. Er komt een tunnel en mede met het oog daarop wordt de Kenne dylaan teruggebracht van vier naar twee rijstroken. Het ver keer van de Tractaatweg rijdt op die manier in een trechter." Uyttendaele vindt het opmerke lijk dat over de aanpassing van de Tractaatweg nog geen over leg is gepleegd met Vlaanderen. Zelf kaart hij de kwestie op kor te termijn aan bij de Vlaamse dienst Wegen en Verkeer. Het schepencollege van Zelzate legt de zaak bovendien voor aan het gemeentebestuur van Terneu zen. Afspraken geschonden Volgens de Zelzaatse schepen worden met de verdubbeling van het aantal rijbanen op de Tractaatweg eerdere afspraken geschonden. „In het verleden is ons vanuit Zeeland altijd verze kerd dat die verbinding een re gionaal karakter had en dat daar in de toekomst geen veran dering in zou komen. Vlaande ren heeft daar bij de uitwerking van de plannen voor reconstruc tie van de Kennedylaan dan ook op ingespeeld door het aantal rijstroken terug te brengen. Maar uit die verdubbeling blijkt wel dat de Tractaatweg meer is dan zomaar een regionale ver binding. Het is gewoon een be langrijke schakel in de noord- zuidroute via de Westerschelde tunnel." Zelzate vormt sinds jaar en dag een belangrijk knooppunt in het Vlaamse wegenstelsel. Dat gaat gepaard met enorme overlast. De Expresweg Antwerpen-kust kruist er via een tunnel het Ka naal Gent-Terneuzen en daar naast kiest veel vrachtverkeer op de oost-westroute de kanaal- brug, wat voor veel hinder zorgt in het stadscentrum. Maatregelen Het gemeentebestuur dringt al jaren bij de Vlaamse overheid aan op ingrijpende maatregelen. De Vlaamse Gemeenschap on derkent de nijpende situatie en investeert de komende jaren meer dan honderd miljoen euro in aanpassing van negentien Ouders en leerlingen van de Sandeschool in Kloosterzande richten de expositie in. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Wie weet wordt het aquarel Schip in de Storm van Soraya (9), leerling van de Sandeschool uit Klooster zande, ooit nog veel geld waard als ze uitgroeit tot een groot kun stenares. Haar schilderij, naast beelden, maskers, mandala's en spiegels van schoolgenootjes, wordt vrijdagavond op school verkocht. De aula van de Sandeschool wordt momenteel ingericht als galerie. Vrijdagavond kunnen belangstellenden er die avond kunstwerkjes kopen die de leer lingen hebben gemaakt. De afgelopen weken hebben de leerlingen gewerkt aan allerlei kunstobjecten in het kader van een schoolproject over kunst. Schooldirecteur G. Blaeke is zeer tevreden over het resultaat. „Het niveau is hoog, dat durf ik wel te zeggen. Er zitten echt prachtige kunstzinnige werk stukken bij." Onderwerpen Leden van de ouderraad van de school, geholpen door een paar kinderen, richtten gisteren de aula van de school in als gah.rie. Alles wordt netjes tentoonge steld, diverse onderwerpen han gen bij elkaar. Tekeningen heb ben een mooie lijst gekregen om er echte schilderijen van te ma ken. De 'galerie' gaat vrijdagavond open om 18.30 uur en tot 19.30 uur kunnen de kunstwerkjes worden bezichtigd en eventueel gekocht. De zelfgemaakte kunst werkjes kosten tussen anderhal ve euro en vijf euro, afhankelijk van de gebruikte materialen. De opbrengst komt ten goede aan het ouderraadfonds. Blaeke: „Natuurlijk krijgen de ouders van de leerlingen eerste keus als het gaat om kunstwerken van hun eigen kinderen. Traantjes willen we vanzelfsprekend wel voorkomen." (Advertentie) De Kanaalzonegemeenten spra ken gisteren ook met elkaar af dat gezocht wordt naar een op lossing voor grensoverschrijden de slibberging. De slibstort bij Callemansputte (op de linkerkanaaloever bij Zel zate) komt daarvoor het meest in aanmerking. Volgens interna tionale juristen is het toege staan daar ook zwaar vervuild slib uit het Zeeuws-Vlaamse deel van de Kanaalzone te dum pen. Dat gebeurde twee decen nia geleden overigens ook al. Toen kon Rijkswaterstaat er honderdduizenden kuubs kwijt. Nu het slibdepot in de Koegors- polder bij Sluiskil is afgeblazen, zou Rijkswaterstaat z'n slib weer kwijt kunnen over de grens. Verder werd een informatie-uit wisseling afgesproken over de glastuinbouw aan weerszijden van de grens. door Wout Bareman TERNEUZEN - De vier Kanaal zonegemeenten willen het pro ject Gebiedsgerichte Benade ring, waarin een harmonie in wonen en werken wordt nage streefd, nieuw leven inblazen. In het Vlaamse deel van de Ka naalzone is het project volop in uitvoering (er worden tientallen huizen gesloopt), maar in het Zeeuws-Vlaamse deel werd het drie jaar geleden al afgesloten. Dit tot ergernis van de regio, zo bleek gisteren tijdens overleg van de bestuurders van Gent, Terneuzen, Evergem en Zelzate in Terneuzen. Burgemeester J. Lonink, initiatiefnemer van het Kanaalzone-overleg: „Er speelt een groot aantal zaken in de Kanaalzone. Dat vergt een goede grensoverschrijdende af stemming. De lijst van gezamen lijke belangen reikt te ver om op te noemen. Maar er springt een aantal zaken uit. We zijn het er over eens dat we die samen moe ten aanpakken. En ik kan niet anders zeggen dan dat er groot enthousiasme is voor die geza menlijke aanpak." De vier dagelijkse gemeentebe sturen stellen vast dat een nieuw Rom-project voor de hele Kanaalzone (een combinatie van ruimtelijke ordening, open bare weken en milieu) moet wor den opgezet. Lonink: „Daarom pleiten wij nu voor een oppep per, met name voor Zeeuws- Vlaanderen, waar het project drie jaar geleden werd afgebla zen. Denk aan de locatie voor al- coholfabriek Nedalco bij Ceres- tar in Sas van Gent. Dat moet een plaats krijgen, in combina tie met een betere plek voor het woonwagencentrum. En zo zijn er meer voorbeelden. 'VRssingen jrJot, RESTAURANT HET E-M VCees- en 'Visgerechten STATION Ontdek de ware betekenis van genieten: kies uit ons maandmenu een verrukkelijk voor-, hoofd- en nagerecht. En dat voor maar 18,50! Tel. reserveren: 0118 46 59 09 voer van containers) worden aangestipt. Dat containerver voer zorgt, zo wordt voorspeld, vanaf juli voor een heus verkeersinfarct in het achter land. De gemeenten dringen aan op snelle maatregelen. knooppunten. Westelijk van Zel zate is op de plaats waar de Ex presweg en de R4 (ontsluitings- weg van de Vlaamse Kanaalzo ne aan weerszijden van het ka naal) elkaar kruisen, inmiddels een klaverblad aangelegd. Daar mee was vijftig miljoen ge moeid. De overige knelpunten worden de komende jaren aange pakt. De tunnel, die de Tractaat weg en de Kennedylaan moet verbinden, moet over vier jaar gereed zijn. Met de aanleg is vijf tien miljoen gemoeid. Een woordvoerder van de pro vincie Zeeland verzekerde giste ren dat op korte termijn overleg plaatsvindt over de aanpassing van de Tractaatweg. SLUIS - De CD A-fractie in de gemeente Sluis ergert zich mateloos aan exorbitant hoge salarissen en bonusregelin gen van bestuurders van energiebedrijven. In schriftelijke vragen aan het Sluise college van B en W, aandeelhouder in energiebedrijf Delta, laten zij hun ongenoegen blijken. „In de Zeeuwse situatie is aangemerkt dat de bonus van de directeur van Delta met 5 procent is gekort als gevolg van wanorde met betrekking tot de facturering. Maar vindt u het verantwoord dat de topsalarissen, ook bij Del ta, stijgen, terwijl iedereen in Nederland moet matigen? En vindt u een bonusregeling gerechtvaardigd als er geen sprake is van een marktgericht bedrijf?", schrijft fractie voorzitter L. Flikweert. En tenslotte: „Vindt u bonusrege lingen verantwoord, in het besef dat de particuliere sec tor slechts een klein deel uitmaakt van het concern Delta, waar het een administratieve puinhoop is en het imago van een betrouwbare partner zo in het geding is?" MIDDELBURG - Een 23-jarige Axelaar is gisteren in Middelburg door de rechtbank veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. Ook kreeg hij nog een maand gevange nisstraf, omdat hij in zijn proeftijd zat toen hij de delic ten beging. De man, die schizofreen is, mishandelde op 6 december vorig jaar zijn moeder in haar woning. Ook had hij bedreigingen geuit. Gedragsdeskundigen hadden geconcludeerd dat de kans op herhaling van het plegen van ernstige misdrijven aan wezig blijft. De officier van justitie had daarom tbs met dwangverpleging geëist, zodat de veiligheid van andere mensen gewaarborgd wordt, maar ook zodat de man te gen zichzelf in bescherming wordt genomen. VOGELWAARDE - Het brandweerkorps van Vogelwaar de krijgt eindelijk een nieuw blusvoertuig. De oude tank autospuit dateert uit 1981 en verkeert al jaren in zeer slechte staat. De nieuwe wagen kost 275.000 euro. De PvdA en de fractie van Groot Hontenisse waarschuw den het dagelijks bestuur van de gemeente Hulst vorig jaar al voor de slechte conditie van de bluswagen. Zij spraken over een onaanvaardbare situatie. Volgens hen zou het voertuig zelfs panne kunnen krijgen bij een uit ruk. Met allerlei noodgrepen kon het voertuig tot nu toe op de weg blijven. Vorig jaar waren er twee opties: de tankautospuit nog een keer oplappen, of een nieuw exem plaar aanschaffen. Ondanks de penibele financiële situa tie van Hulst, komt er een nieuwe bluswagen. Toch moet het korps nog even geduld hebben, want van wege de specifieke eisen die aan het voertuig worden ge steld, is er een lange levertijd. Het korps kan volgend jaar februari pas over de nieuwe tankautospuit beschikken. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaam se patiënten zullen vandaag wei nig last ondervinden van prikac- ties van huisartsen. Hoewel de dokters in de regio net zo weinig op hebben met de plannen van minister Hoogervorst als de meeste collega's elders in het land, is hun 'plichtsbesef' voor alsnog sterker dan hun actiebe reidheid. Dat zegt J. de Meijer, voorzitter van de Regionale Huisartsen Vereniging Zeeuws-Vlaanderen. „Ook hier in Zeeuws-Vlaande ren zijn we natuurlijk niet blij met de ideeën van de minister over de salarisveranderingen", zegt De Meijer. Afkeurenswaardig „Het is ook afkeurenswaardig dat wij als huisartsen veel te weinig in de plannen worden ge kend. Maar zo lang er nog geen definitieve besluiten liggen, blij ven de meeste artsen in de regio actief. Over het algemeen lopen we in deze regio niet voorop met actie voeren." Of de Zeeuws-Vlaamse artsen la ter alsnog overgaan tot acties, zal mede aan de uitkomst van het vandaag te houden debat in de Tweede Kamer liggen, ver wacht De Meijer. De Axelse huisarts J. Hoefman is niet helemaal tevreden over de wat lijdzame houding van zijn collega's. Hij snapt aan de andere kant wel dat veel regionale artsen met spanning uitkijken naar de resultaten van de algemene le denvergadering van huisartsen in Utrecht en van politieke over legronden. Razendsnel „Het is natuurlijk zo dat er nog geen akkoord met Hoogervorst ligt, maar de ontwikkelingen kunnen wel razendsnel gaan. Het kan dus geen kwaad om van tevoren al te laten horen dat een aantal ideeën op geen enkele draagkracht kan rekenen", stelt hij. Hoefman wil met zijn Axelse col lega's nog eens kijken of ze van ochtend toch niet een prikactie op touw moeten zetten om de druk op de minister wat op te voeren. Hardop nadenkend: „Voor spoedgevallen zullen we natuurlijk bereikbaar zijn, maar misschien moeten we toch maar een paar uurtjes de wacht kamer dicht houden." zeeuwse almanak Stampertje Beste buren zijn het. En die renliefhebbers bovendien. Aan de ene kant van de schut ting staat het hok van een ko nijn; Stampertje - een mooi exemplaar, met fraai gesne den oren en een zachte, witte vacht. Aan de andere kant van de schutting houdt een hond de wacht; Nero - zo'n Duitse staander, waarvan het jachtinstinct nimmer slijt. Groot was de paniek toen Ne ro na een - clandestien - uit stapje met kwispelende staart de woning betrad en met triomfantelijke blik een ont zield Stampertje op de deur mat deponeerde. Hoe te handelen? De buren vertellen welk drama zich zo juist had voltrokken? Dat zou de verstandhouding niet ten goede komen. Dus besloot Nero's baasje tot een list. Hij pakte Stampertje op, klom over de schutting, keek schielijk om zich heen en legde het konijnenlijfje on der de rodondendrons van de buren. Die keken daar de volgende dag zeer van op. Was hun Stampertje herre zen? Want drie dagen geleden hadden ze hun geliefd konijn een mooi grafje achter in de tuin gegeven, nadat het een natuurlijk dood was gestor ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39