\anpak riool centrum Zierikzee Bouwvereniging moet ver vooruit kijken Hebbes! Drie gewonden bij ongeluk Zonnemaire ziet niets in beheren dorpshuis Waterschap belooft tarieven te matigen LAZET Afscheid na 30 jaar Zeeuwland Minderbroederstraat dit najaar als eerste aan de beurt RoeP om aanpak hardrijders Ultieme toets plan-Gé Colijnsplaat Gemeente wil veersteiger afstoten Vissen gestolen uit vijver (Advertentie) vindt de auto die je zoekt op iww.autovermeulen.nl (Advertentie) 'KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET.NJ telle - Tel. 0113-331 (Advertentie) 5R0T€ KertK V€€R€ aterdag 23 april 20.00 uur 1BANTS KAMERKOOR hRBARA TETENBERG mezzosopraan SLAGWERKEIUSEMBLE ju FOKKO OLDENHUIS I kancis Poulenc Un soir de neige Ihrius Milhaud Cantate de la Paix pwe Eisenga Een naam voor de stilte I Josquin des Prés Delen uit de Missa l'homme arme I Sinta Wullur Oreal by Fire [wH première g"!l:lk/mPïïl'l^:*liM Bezorgklachten: £800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Bostbus 80 ^OABZIERIKZEE Tel: 0111-454647 kx: 0111-454657 E-fflail: redzzee pzc. n I ^fcel Modde (chef) BietKleemans MPankow Soesman ^'ta Lanting centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^0 AA goes J* (0113)315500 Pax: (0113)315669 "nail: redactie@pzc.nl 'nternet ^•pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Geld verdienen met het maatschappelijk belang steeds op je net vlies. Dat is wat Ph. van Doorne altijd voor ogen heeft gehad met woningbouw corporatie Zeeuwland. Van Doorne neemt per 1 mei afscheid van Zeeuw land, na er dertig jaar leiding aan te hebben gegeven. Hij blikt tevreden te rug. „Ik heb altijd volop de ruimte ge kregen van het bestuurEn dat je voor huurders werkt, dat geeft energie." Energie die broodnodig is, stelt Van Doorne, want als woningbouwvereni ging moet je altijd vér vooruit kijken en immer de kwaliteit van wat je neerzet nauwgezet in de gaten houden. „Een slecht imago kun je je in een gebied als Schouwen-Duiveland niet veroorlo ven", aldus Van Doorne. Hij is geboren Rotterdammer, van huis uit techneut én econoom, woonde onder meer in Brabant en Zuid-Afrika, maar koos uiteindelijk voor Schouwen-Duive land. „Ik houd van ruimte, maar vind het ook prettig af en toe in de stad te zijn. En wat mij aanspreekt in de Schou- wen-Duivelanders is dat ze altijd open staan voor mensen van buitenaf." Van Doorne kan terugkijken op meerde re bijzondere projecten. Gewaagd naar het meest bijzondere noemt de schei dend Zeeuwland-directeur na enig na denken een omvangrijk project uit de jaren zeventig van de vorige eeuw. „Zie- rikzee werd toen wel een schuttingstad genoemd. Vooral in het Havenkwartier waren door de watersnoodramp van 1953 flinke gaten geslagen. Die gaten hebben wij opgevuld met nieuwbouw en dat was een heel bijzonder project." Dat het soms heel veel moeite kost om woningbouwplannen te realiseren is vol gens Van Doorne onvermijdelijk. Pro test van ongeruste omwonenden hoort erbij. Met dien verstande dat het in de visie van Van Doorne te vaak voorkomt dat individueel belang boven algemeen belang gesteld wordt. „De burger is zeker mondiger geworden en daar is op zich niets mis mee. Maar waar ik wel een hekel aan heb, is aan mensen die achter zichzelf de deur op slot willen doen. Je ziet bijvoorbeeld dat mensen aan de rand van een dorp gaan wonen en dan verontwaardigd zijn als daar nog meer bijgebouwd wordt. Terwijl je als woningbouwcorpo ratie die ruimte aan de rand van een dorp gewoon nodig hebt om in de toene mende behoefte aan woningen te kun nen voorzien." Het ernstigst vindt Van Doorne wat hij omschrijft als 'de wispelturigheid van de overheid'. „Wat ze het ene jaar ver bieden leggen ze een jaar later op als verplichting. Het ene moment mag je je reserves niet gebruiken voor onrendabe le investeringen en nu moet dat juist. Dat soort 100 procent omdraaien van beleid is voor ons ontzettend lastig." Regels Ook niet blij is Van Doorne met de over daad aan regels. „De overheid creëert er veel te veel en daardoor loopt de bouwtijd steeds verder op. We zitten nu gemiddeld al op vijf jaar en dat is ge- donderdag 21 april 2005 door Melita Lanting ZONNEMAIRE - Moet de dorps raad de exploitatie van het dorpshuis zelf ter hand nemen of niet? Deze vraag kregen de in woners van Zonnemaire voorge legd door de dorpsraad. Uit de reacties tijdens de dorpsraads vergadering gisteravond valt op te maken dat de inwoners niet staan te trappelen. Aanleiding voor de vraag is de hele discussie rondom de bezui nigingen op de dorpshuizen. Het college moet een slordige 350.000 euro bezuinigen op de gemeentelijke accommodaties. Pogingen van het college om de dorpshuizen over te laten ne men door woningbouwvereni ging Zeeuwland zijn gestrand. Het voorstel om de dorpshuizen in de verkoop te doen, stuitte op stevige weerstand. Verschillen de fracties zoeken naar alterna tieven om de dorpshuizen te be houden voor de kernen. „Wij hebben nu een gesprek ge had met de WD over de moge lijkheid dat de dorpsraden de dorpshuizen gaan exploiteren", zegt voorzitter J. Goemans „Dat is natuurlijk lastig, want als dorpsraad heb je dan een fi nancieel deskundige nodig en veel vrijwilligers. Wij vragen ons af of een aantal mensen wel de handen uit de mouwen wil len steken voor het dorpshuis. Maar als dit dorpshuis moet slui ten, waar moeten we dan met on ze verenigingen naar toe?" Inwoner J.Hoeijmakers gelooft er niet in. „Dorpshuis Zonnemai- ,re heeft een exploitatietekort van 46.500 euro. Dat kan je als gemeenschap van 750 inwoners nooit ophoesten." Hij vindt dat de dorpsraad eerst maar eens wat duidelijkheid moet vragen aan het gemeentebestuur over het voorstel. Meerdere inwoners maken zich ook zorgen over de sportaccom modaties want als het dorpshuis gesloten wordt, hoe gaat het dan met de gymzaal en de sport velden? Voorzitter Goemans geeft de inwoners weinig hoop. „Wethouder Croné heeft al ge zegd dat hij naar vijf sportac commodaties wil voor het hele eiland." Het bezuinigingsvoor stel voor het accomodatiebeleid wordt volgende week donder dag besproken in de gemeente raad. Voorzitter Goemans zal één van de insprekers zijn. Advertentie foto Marijke Folkertsma woon te lang. Dat strookt niet met de dynamiek van de woningmarkt. Zo kun je niet snel op de veranderende woon wensen inspelen. De overheid hobbelt van incident naar incident en de poli tiek is veel meer uit op scoren dan op consistentie van beleid. Wat dat betreft is de kwaliteit van de politiek echt min der geworden." Het poldermodel is naar de vaste over tuiging van Van Doorne doorgeslagen. „Je kunt niet blijven 'polderen'. Dat schiet niet op. Je moet redelijk blijven, maar er zijn grenzen. Je moet op gege ven moment door kunnen pakken. En kom je er met bezwaarmakers niet uit, dan moet de rechter maar beslissen." Timing is, weet Van Doorne, altijd be langrijk. „Je moet niet wachten met plannen maken tot iedereen roept dat er nu eindelijk iets moet gebeuren. Dat moet je voor zijn. Als iedereen roept van 'maar dat is toch nog niet nodig' dan ben je op tijd." Op de vraag of er leven is na Zeeuwland antwoordt Van Doorne bevestigend. „Door mijn werk voor Zeeuwland is aar dig wat achterstallig onderhoud ont staan aan huis, tuin en relaties. Daar ga ik eerst maar eens aan werken." ZONNEMAIRE - Tijdens vrijwel iedere dorpsraadverga dering komt het aan de orde: de vele hardrijders in Zonne maire. Gisteravond stelden verschillende inwoners op nieuw de overlast aan de orde. Vooral in de omgeving van de Dijk van Bommenede wordt veel te hard gereden, zo blijkt uit de reacties. Een inwoonster vertelt dat ze net op tijd naar achteren kon stappen, anders was ze omver gereden door twee motorrij ders. „Ze reden wel 130." Ter plekke geldt een snelheidsli miet van 30 kilometer per uur. „Ik heb uit betrouwbare bron gehoord dat ze uit het dorp komen." Voorzitter J. Goemans baamt dat de meeste hardrijders uit het dorp zelf komen. „Dat is een bekend gegeven. Hij belooft de kwestie aan te kaarten bij de politie. COLIJNSPLAAT - Voor het plan van de Chinese onderne mer Gé uit Goes voor een restaurant- en congrescentrum bij Colijnsplaat moet nog een laatste, ultieme planologi sche toets plaatsvinden. Het college van B en W van Noord-Beveland wil dit voor alle zekerheid, onf vervol gens het plan door te sturen naar de provincie. Volgens wethouder A. van der Maas (SGP) ziet alles er goed uit. Het project kan planologisch doorgaan, sinds Provinciale Staten in principe het licht op groen hebben gezet. „Maar", geeft Van der Maas aan, „we kunnen beter nu de hele zaak nog eens laten doornemen dan dat we straks op problemen stuiten. Noord-Beveland raadt de initiatiefnemer aan om het bu reau Rothuizen Van Doorne 't Hooft de toets te laten uit voeren. De kosten zijn voor de plannenmaker. Het onder zoek vergt naar verwachting maximaal vier weken. Alle procedures kunnen binnen een jaar afgerond zijn, denkt Van der Maas, waarna de bouw kan beginnen. Het centrum komt verdiept in de polder te liggen. BEISCHOR - Blijft het mid- n^ebied van Schouwen-Duive- nd groen of wordt plaats ge ijkt voor verblijfsrecreatie of «ingbouw. De Natuur- en Vo- ilwaeht Schouwen-Duiveland ié morgen een bijeenkomst mdit gebied. inleiding zijn de plannen die igemeente ontwikkelt voor dit bied. Tijdens de bijeenkomst mdt A. Beenhakker een inlei- ing over de landschapsgeschie- aisvan het middengebied, [openbare bijeenkomst be ltrand 20.30 uur in het Land- uwmuseum in Dreischor. ■orafgaand is een ledenverga- ■tingdie om 19.45 uur begint. KAMPERLAND - De gemeente Noord-Beveland wil de oude veersteiger bij Kamperland afstoten. Het college van B en W heeft dit besloten, omdat het aldus wethouder K. Schippers (VVD) geen gemeentelijke taak is een veer steiger te onderhouden. Noord-Beveland wil de steiger overdoen aan rederij Dijkhuizen uit Middelburg die 's zo mers tussen Kamperland en Veere vaart. Het bedrijf is 'in' voor overname, laat H. Dijkhuizen we ten. De steiger is een rijksmonument en 'er komt achter stallig onderhoud aan', meldt wethouder Schippers. Noord-Beveland is bij overname niet van plan een bruids schat te geven om de steiger te kunnen onderhouden. „Al thans", laat Schippers weten, „wij gaan daar niet van uit." De veersteiger is 31 oktober 1961 voor het laatst gebruikt voor de dagelijkse veerdienst Kamperland-Veere, na de opening van de Veersedam. SCHERPENISSE - Uit een vijver op een camping in Schgrpenisse zijn tussen zondagavond en woensdagmid dag zo'n dertig vissen weggenomen. Het gaat onder andere om een aantal koi- en ghostkar- pers en goudvissen met een totale waarde van een paér duizend euro. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het is nu nog slechts een signaal, een gebaar van goede wil, maar het moet uiteindelijk uitgedrukt worden in harde euro's. Het algemeen bestuur van waterschap Zeeuw se Eilanden belooft de komende jaren matig te zijn met de tarie ven. De algemene vergadering van het waterschap nam gisteren vrijwel unaniem een motie aan van J. Roodenburg. Daarin staat vrij vertaald dat Zeeuwse Eilan den het overschot van de algeme ne reserve zal gebruiken om de lasten voor de burgers niet te veel te laten stijgen. Met dat overschot doelt Rooden burg op het geld dat het water schap achter de hand heeft, maar dat niet nodig is om moge lijke tegenvallers te betalen Zeeuwse Eilanden hanteert een ondergrens van zeven procent van de begroting als zogenoem de weerstandsreserve. Alles daarboven wordt beschouwd als 'overschot'. Roodenburg drong er gister avond in de algemene vergade ring op aan dat geld terug te ge ven aan de burgers. Die hebben er volgens hem recht op. Over concrete bedragen is niet gespro ken. Roodenburg zei vooral 'een signaal' te willen afgeven. „Het gaat mij om de intentie dat we dit echt van plan zijn." Waterschap Zeeuwse Eilanden kreeg vorig jaar heel veel kri tiek te verduren vanwege de for se stijging van de waterschaps lasten. Roodenburg verzette zich daar toen al tegen. „Ik kan en wil dat niet verdedigen", zei hij in november vorig jaar. Gisteravond vertelde hij er nog steeds moeite mee te hebben om burgers uit te leggen waarom zij zo veel meer geld kwijt zijn aan het waterschap. Dat klemt voor hem des te meer omdat het wa terschap vorig jaar bijna twee miljoen euro heeft overgehou den en dat geld in de algemene reserve stopt. Die bedraagt daar door acht miljoen euro. Mede doordat het dagelijks be stuur de motie niet afraadde, stemden van de 33 aanwezigen stemden 32 mensen voor. Alleen R. Soer onthield zich van stem ming. Hij vond de motie hele maal geen positief signaal. „Het lijkt nu alsof we eerder niet ma tig zijn geweest." BRUINISSE - Bij een botsing tussen twee auto's in Bruinisse zijn gisteren aan het eind van de mid dag drie mensen gewondgeraakt. De botsing ge beurde op de kruising Rijksstraatweg - Lange- weg, even buiten het dorp. Een I9-jarige automo bilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland reed over de Langèweg en verleende op het kruispunt met de Rijksstraatweg geen voorrang aan een 39-jarige man, eveneens uit de gemeente Schou wen-Duiveland. De 39-jarige man en zijn 6-jarig dochtertje werden met onbekend letsel overge bracht naar het ziekenhuis in Goes. Het meisje zat bekneld en moest door de brandweer uit de au to worden bevrijd. De 19-jarige bestuurder werd overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Beide auto's kwamen na de botsing in de sloot te recht en raakten zwaar beschadigd. foto Marijke Folkertsma ^Marcel Modde plKZEE - De riolering in de -de binnenstad van Zierikzee u, op de schop. De gemeente J-lbel oude stelsel achter de wo- w2fn stapsgewijs vervangen (o'reen nieuwe aansluiting in k>traat. e mega-project, aldus J. Èeelevan de afdeling Openha kken. dat voor ieder afzon de straat 'een stukje maat- jk zal vergen' ..Wat we kun- s en wat mogelijk is, zal van Fallot straat verschillen." ijsle benadrukt dat de ver eng op dit moment nog nadoel op zich is. De modemi- :-j gebeurt enkel op basis i het reguliere onderhouds- ir. Is de riolering danwel het igéek in het centrum aan ver eng toe. dan wordt gelijk jeken of er iets aan de oude sluiting van de omliggende liscussie over ecreatie in middengebied Scheidend directeur Ph. van Doorne bij een van de projecten waar hij trots op is: het appartementencomplex in de Meelstraat. woningen kan worden gedaan. Binnen dat kader verwacht Scheele op zijn vroegst het ko mend najaar te kunnen begin nen in de Minderbroederstraat. Bewoners ontvangen volgende week persoonlijk informatie van de gemeente over de ge plande werkzaamheden voor hun huizen. Tegelijkertijd wordt hen gevraagd wat ze we ten over de loop van hun eigen riolering. Een groot deel van de woningen in het historisch centrum is nog aangesloten op een oud stelsel aan de achterkant van de pan den. Omdat grote stukken daar van ook voor de rioolinspecties met de robotcamera ontoeganke lijk zijn, is onbekend hoe die constructies precies lopen en hoe ze er bij liggen. De gemeen te wil dat hiaat in de openbare riolering oplossen en zoveel mo gelijk adressen stap voor stap aansluiten op de hoofdriolering in de straten. De oude construc tie wordt vervolgens losgekop peld en buiten gebruik gesteld. Volgens Scheele ligt het in deze fase voor de hand dat de gemeen te de kosten voor deze omleg ging voor haar rekening neemt. „Wij veranderen iets, het is niet zo dat de bewoners daar om heb ben gevraagd." Hij gaat er van uit dat alle werkzaamheden bui ten de woningen om kunnen worden uitgevoerd, zodat de overlast tot het minimum be perkt kan blijven. Lukt het bij de onderhoudswerkzaamheden niet in alle gevallen om de aan sluiting naar de voorkant te ver leggen, aldus Scheele, dan wordt volstaan met het nodige voorwerk om die koppeling op een later moment alsnog moge lijk te maken. Montana Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www. keesdenherder nl Een Bevelandse boerenschuur Riet- gedekt, witomrande mendeuren, een raampje en klinket. Zwart potdeksel- werk. Traditie. Functioneel. Een zee van ruimte. Staat in het landschap Tijdloos mooi!!! De kast die we er voor hebben gezet hoort daar niet. Die hoort in een huis. Die is flexibel in dieptes en hoogtes met een keuze uit kleuren. Die voegt zich in een interieur naar de wens van de bewoner Modern. Functioneel. Zeeën van ruimte. Tijdloze schoonheid!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35