Huisartsen in actie tegen minister Centraal meldpunt stemt hoopvol Haaien en roggen geboren in Waterland Werknemers van kokkelbedrijven zijn onzekerheid zat J )okter vanochtend alleen bereikbaar voor spoedgevallen uur 3eleef het in Jnder de Toren Schouwse gemeentesite vernieuwd Dronken op de weg Dwangsom illegale bouwweg Schizofrene man krijgt tbs Stampertje Woongoed Middelburg Nu ook voor i woonenergie Anker-Desein Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS ZIP Voor al uw vragen over zorg, wonen met zorg en welzijn Louse trio ONDER DE TOREN (jiCtie: 0113-315649 Sactie@pzc.nl 131.4460 AA Goes wrientie-exploitatie. Sn Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; Jjl: 020-4562500. onderdag 21 april 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland "'avond vanaf 17.30 uur Pesach menul met heldere soep en kip in "'ut of Marokkaanse "iiiclct en haroset en ^remselich 1€ 12,50 of 10,00 'vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 1 vanavond 19.30 uur [Sri Lanka na de tsunami lezing Janny Fioole zaterdag 23 april Ü.00-16.00 uur lEurocratiel I relercndum over de I hrondwec voor Europa 15.00-16.30 uur jazz standards "iderdag 28 april jRonald iGiphart '«kijk ook onze website [KERY Beeld &Geluid ■Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren: tel.: 0118 - 636960 w.onderdetoren.com (Advertentie) woonwinkel van Middelburg Orisant Makelaardij Dé specialist bij H aan- of verkoop .iWJ van uw woning aDecorette Nu 25% kortii op Decorette zonwering Wethouder juicht initiatief tegen huiselijk geweld toe foto's Marijke Folkertsma de dierenverzorgster uit. De vissen wor den gemiddeld zo'n twintig jaar oud en doen er enkele jaren over totdat ze hun volledige lengte (ongeveer een meter) heb ben bereikt. De bedoeling is dat het ei gen kweeksel straks verhuist naar de Aquapolis, een groot zeeaquarium dat de ze zomer in Waterland Neeltje Jans wordt gebouwd en volgens plan april vol gend jaar in gebruik wordt genomen. Het grootste overdekte bassin wordt vijftien meter breed en wordt met het oog op het publiek neergezet in een 'theateropstel ling'. Waterland gaat een serieus kweekpro- gramma opzetten voor Noordzeevissen, vertelt Baartman. Daartoe wordt nauw samengewerkt met andere parken, zoals in dit geval met het Dolfinarium. „Een deel van de huidige eieren is afgezet door de eigen vissen. De andere aanwas komt uit Harderwijk. Baartman: „Bij onze eerste poging ble ken de eieren niet bevrucht. Met wat hulp van andere parken is het nu wel ge lukt." Het voornaamste doel van het kweekprogramma is de eigen voorraad in stand te houden. Daarnaast wil Water land straks ook tot een uitwisseling met andere aquaria komen. Schouwen-Duiveland nu zo'n tachtig keer per jaar aangifte ge daan van huiselijk geweld. Dat is het topje van de ijsberg, vol gens Houtekamer en ambtelijk coördinator A. de Wit. Het pro bleem is dat huiselijk geweld zich vaak aan het zicht van de buitenwacht onttrekt. Houteka mer: „Huiselijk geweld is voor mij synoniem aan heimelijk ge weld. En dat kan niet. Je hebt gewoon van elkaar af te blij ven." De praktijk leert dat slechts in 12 procent van de gevallen aan gifte wordt gedaan; dat zou bete kenen dat dat op Schouwen jaar lijks minstens vijfhonderd keer sprake is van huiselijk geweld. Cijfers die Houtekamer en De wit bijzonder graag omlaag zou willen brengen. „Iedereen moet weten dat huiselijk geweld ab normaal is." Huiselijk geweld is een pro bleem waar vooral vrouwen mee te maken krijgen. Van de slacht offers van huiselijk of relatio neel geweld is ruim 80 procent vrouw. In geval van seksueel geweld zijn vooral kinderen en jongeren het slachtoffer. Versnipperd De hulpverlening aan slachtof fers van huiselijk geweld is ver snipperd. Verspreid over Zee land gaat het om maar liefst 54 hulpverlenende instanties, varië rend van algemeen maatschap pelijk werk tot hulpverlening uit kerkelijke hoek. Een ondoorzichtig woud van hulpverleners, waarin hulpvra gers dreigen te verdwalen. En dat is een slechte zaak, vindt maatschappelijk werker van het Algemeen Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio (AM- WO) J. van der Meide. „Daarom vinden wij het centrale meld punt een heel goede zaak. Zo voorkom je dat mensen die het toch al moeilijk hebben, gaan dobberen en dwalen." Van der Meide verwacht dat het centrale meldpunt drempelverla gend zal werken en dat kan in houden dat het aantal aangiftes stijgt. „Wat precies het effect zal zijn van het meldpunt, is heel moeilijk te voorspellen, maar het is in elk geval een heel goede zaak dat de aandacht op dit het probleem van het huise lijk geweld gevestigd wordt. Het kan mensen over de brug hel pen." Zeelandbreed Zoals al aangestipt gaat het om een Zeelandbreed project. De kosten ervan zijn geraamd op dik 284.000 euro. Zoals het er nu naar uitziet, draagt het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport 170.820 euro bij. De provincie legt een bedrag van bijna 57.000 euro op tafel en de gezamenlijke Zeeuwse ge meenten de resterende 56.940 eu ro. Het is de bedoeling dat het cen trale meldpunt huiselijk geweld per 1 januari 2006 in werking treedt. J JGH-HAAMSTEDE - De l isartsen op Schouwen-Duive- id houden vanochtend een ^onderbreking. Zij zijn al- J' u voor spoedgevallen bereik- i artsen hebben een diep- sad conflict met minister Iioo- f. [vorst en de zorgverzekeraars 1 arde toekomst van de huisart- l jzorg. Vanochtend debatteert j, Tweede Kamer over de toe- 0. pst van de huisartsenzorg. ihuisartsen hebben alle ver- uwen in de minister verloren, [iA.Baas, voorzitter van de anale huisartsenvereniging sjuwen-Duiveland. over hun hoofden heen wordt ge regeerd. „Iedereen is er van over tuigd dat het anders moet." Het conflict beperkt zich niet tot de relatie met de minister. Ook met zorgverzekeraars (belangrijk voor de financiering van de huis artsenzorg) loopt het niet lek ker. „We hebben erg weinig ver trouwen in de zorgverzeke raars", zegt Baas. „Daar gaat veel geld naar toe, maar we zien daar weinig van terug. Het geld komt niet bij ons terecht, maar ook niet bij de patiënt." Baas en zijn collega's maken zich grote zorgen over de toe komstige zorg aan de patiënt. In het nieuwe wetsontwerp staat dat meerdere partijen huisart senzorg (of een deel daarvan) kunnen leveren. Dat kan de huis arts zijn, maar ook een thuis zorgorganisatie of een verzor gingstehuis. Daardoor krijgen patiënten steeds vaker te maken met verschillende zorgaanbie ders. „Het gevolg kan zijn dat we het overzicht over de medicatie kwijt zijn, met alle risico's van dien." Nu krijgt de huisarts nog van bijvoorbeeld het ziekenhuis te horen welke medicijnen zijn voorgeschreven of wat de uit slag van een onderzoek is. Dat overzicht is straks - zo vrezen de artsen - helemaal weg. De huisartsen vragen meer geld aan de overheid, vooral om hun praktijk in stand te kunnen hou den. „Wat ons irriteert, is dat er steeds gezegd wordt dat wij meer geld willen hebben om ons inkomen te vergroten. Dat is niet waar. We willen wel meer geld, maar niet voor ons eigen in komen; we hebben het geld no dig om de praktijk in stand te kunnen houden. Wij zitten met onze verdiensten vast aan de overheid. De prijs voor een con sult staat vast. Daar kunnen we niet een dubbeltje bovenop doen om extra onkosten van de prak tijk te dekken." Het probleem zit vooral in de bij komende kosten voor de prak tijk. De huur of aankoop van een ruimte, personeelslasten, on derhoud. Die kosten stijgen alle maal. De werkonderbreking op Schou wen-Duiveland duurt van 8.00 tot 12.30 uur. ia serieus v. is het grootste probleem." huisartsen voelen zich niet ïjs genomen door de over- omdat er naar hun mening Een van de pasgeboren stekelroggetjes in Waterland Neeltje Jans. door Marcel Modde NEELTJE JANS - De babyrog ziet er van dichtbij een beetje spookachtig uit, en de kleine haai oogt nog het meest als een gevaarlijke worm. Maar schijn be driegt. De nieuwste aanwinst van Water land Neeltje Jans doet echter geen vlieg kwaad, vertelt dierenverzorgster Britta Baartman. „Wij doen niet aan gevaarlijke dieren. Het haaitje kan z'n bek nog amper ver ge noeg openkrijgen om in een vinger te bij ten. En dan nog; ze hebben al wel tandjes op deze leeftijd, maar die zijn zo minus cuul." Baartman en haar collega Marjo- lijn Essenburg zijn trots op hun nieuwe aanwas: twaalf stekelroggen en vijf hondshaaien. De eerste eigen kweek van Waterland. En er zit nog meer aan te ko men. In de kweekbakken hangen de eier- kapsels van naar verwachting zes klein- oogroggen, vijftien stekelroggen en zes hondshaaien tussen de planten. In alle gevallen gaat het om vissen die in de Zeeuwse Delta leven. Het respectieve lijk zwarte en gele, kussenvormige eier- kapsel (ongeveer zo groot als een lucifer doosje) is met regelmaat langs de vloed- Het jonge hondshaaitje is nog ongevaarlijk; het kan zijn bek amper ver genoeg open krijgen om in een vinger te bijten. lijn op het strand te vinden. Baartman schat dat uiterlijk in oktober de laatste eitjes zijn uitgekomen. Bij een rog duurt het vier tot vijf maanden voordat ze uit het ei kruipen. Voor een hondshaai staat daar zeven tot acht maanden voor, legt door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Iedereen moet we ten dat je ook in huiselijke kring je handen thuis moet houden. Dat staat voor wethouder G. Houtekamer als een paal bo ven water en daarom is hij blij met de plannen voor het opzet ten van één centraal Zeeuws meldpunt voor huiselijk geweld. Onder voorbehoud van goedkeu ring door de raad investeert de gemeente Schouwen-Duiveland ruim 5000 euro in het Zeeland- brede project. Houtekamer hoopt dat het cen trale meldpunt uiteindelijk leidt tot een daling van het aantal ge vallen van mishandeling binnen relaties. Jaarlijks wordt op (Advertentie) RESTAURANT HET STATION fc-'-l VCees- en 'Visgerechten I :l Ontdek de ware betekenis van genieten: kies uit ons maandmenu een verrukkelijk voor-, hoofd- en nagerecht. En dat voor maar 18,50! Tel. reserveren: 0118 46 59 09 ZIERIKZEE - Hij is speelser en mooier geworen, maar maar vooral logischer en makkelijker te 'bedienen'. De website van de gemeente Schouwen-Duiveland is ingrij pend vernieuwd. De eisen van gebruikei-s aan websites worden steeds straf fer, weet webmaster T. Wandel. Mensen moeten er makke lijk de weg kunen vinden en aan die 'navigatie' is in de nieuwe opzet veel verbeterd. Ook is de site verlevendigd met passende foto's bij het onderdeel dat bezocht wordt. Over belangstelling heeft de gemeentelijke site niet te kla gen. Het aantal 'hits' is in een kwartaal de 15.000 al gepas seerd. VLISSINGEN - In de Hobeinstraat in Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag een 23-jarige automobi list uit die plaats aangehouden. De man had tweemaal de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Dat kostte hem een rijverbod van drie uur en een bekeuring. SINT-ANNALAND - De termijn die de projectontwikke laars van chaletpark Krabbenkreek bij Sint-Annaland hebben gekregen om een illegaal gelegde bouwweg te ver wijderen, is gisteren verstreken. De gemeente Tholen legt de projectontwikkelaar nu per week een dwangsom op van 10.000 euro, met een maxi mum van vijf weken. Als de situatie op het uitbreidingsterrein van het vakan tiepark na afloop van die termijn nog niet veranderd is, kan het college van burgemeester en wethouders even tueel bestuursdwang opleggen. Tegen de dwangsom ligt een bezwaarschrift van de projectontwikkelaars. MIDDELBURG - Een 23-jarige Axelaar is gisteren in Middelburg door de rechtbank veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. Ook kreeg hij nog een maand gevange nisstraf, omdat hij in zijn proeftijd zat toen hij de delic ten beging. De man, die schizofreen is, mishandelde op 6 december vorig jaar zijn moeder in haar woning. Ook had hij bedrei gingen geuit. Gedragsdeskundigen hadden geconcludeerd dat de kans op herhaling van het plegen van ernstige misdrijven aan wezig blijft. De officier van justitie had daarom tbs met dwangverpleging geëist, zodat de veiligheid van andere mensen gewaarborgd wordt, maar ook zodat de man te gen zichzelf in bescherming wordt genomen. door Harmen van der Werf YERSEKE - Werknemers van kokkelverwerkende bedrijven in Yerseke die ontslag boven het hoofd hangt, zijn het langzamer hand zat. Ze weten niet waar ze aan toe zijn, onder meer door dat er nog steeds onduidelijk heid bestaat over de schadeloos stelling voor de verboden mecha nische kokkelvisserij. Waarnemend voorzitter K. Kra mer van de ondernemingsraad van Heiploeg Shellfish is kwaad op Den Haag. „Het besluit om de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee te verbieden is snel genomen, maar wij moeten nu al vele maanden op berichtge ving over een schadeloosstelling wachten. Dat is onbegrijpelijk." Bij Heiploeg Shellfish in Yerse ke vervallen 58 arbeidsplaatsen en bij 'buurman' Roem van Yer seke 31. „De mensen die dit treft, willen weten waar ze aan toe zijn. Het gaat stuk voor stuk om individuele rampen. Mensen bellen ons. Ze willen eindelijk duidelijkheid. Of er bijvoor beeld een regeling voor 57-jari- gen komt en welke. In politiek Den Haag lijken ze zich dit abso luut niet te realiseren." Het ministerie van Landbouw heeft een speciale commissie be noemd om te adviseren over de hoogte en de vorm van de scha deloosstelling. Deze commissie onder leiding oud-Unilever-top- man F. Maljers zou eerst voor 1 december verslag uitbrengen. Dat is uitgesteld tot 1 februari, en vervolgens tot 1 april. Nog steeds ligt 'er niets op tafel. Een woordvoerster van het ministe rie laat weten dat zij geen nieuw tijdstip kan noemen. „Ze zijn aan het overleggen", is het enige dat zij kan meedelen. Waarom het zo lang moet duren, zegt ze niet te weten. De hoogte van de schadeloosstel ling en aan wie de schade wordt vergoed, zullen belangiïjke dis cussiepunten zijn. Omdat daar over nog geen zekerheid be staat, is het voor vakbonden en werkgevers moeilijk afspraken te maken over een sociaal plan. „We kunnen moeilijk dingen be loven die we niet kunnen waar maken", aldus directeur H. La- cor van de Roem van Yerseke. Een ontwerp-sociaal plan is al gemaakt, maar vakbondsleden bij de Roem van Yerseke hebben dat onlangs gedeeltelijk afgewe zen. Overleg is er sindsdien niet meer gevoerd. zeeuwse almanak Beste buren zijn het. En die renliefhebbers bovendien. Aan de ene kant van de schut ting staat het hok van een ko nijn; Stampertje - een mooi exemplaar, met fraai gesne den oren en een zachte, witte vacht. Aan de andere kant van de schutting houdt een hond de wacht; Nero - zo'n Duitse staander waarvan het jachtinstinct nimmer slijt. Groot was de paniek toen Ne ro na een - clandestien - uit stapje met kwispelende staart de woning betrad en met triomfantelijke blik een ont zield Stampertje op de deur mat deponeerde. Hoe te handelen? De buren vertellen welk drama zich zo juist had voltrokken? Dat zou de verstandhouding niet ten goede komen. Dus besloot Nero's baasje tot een list. Hij pakte Stampertje op, klom over de schutting, keek schielijk om zich heen en legde het konijnenlijfje on der de rodondendrons van de buren. Die keken daar de volgende dag zeer van op. Was hun Stampertje herre- zen? Want drie dagen geleden I hadden ze hun geliefd konijn een mooi grafje achter in de tuin gegeven, nadat het een natuurlijke dood was gestor ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33