Natuur kan boer veel opleveren PZC Ruimte kan soepeler worden gebruikt Brabantse mini-onderneming wint Zeeuwse strijd Klaverblad wil nu inspraak WMO bij gemeente regelen Boek over stress bij werken in de zorg Vliegbasis koppelt weer aan KNMI Gedeputeerde belooft goudgerande regeling bij compensatie verdieping Celstraffen en werkstraffen voor reeks autokraken Parkeerverbod Teerlingstraat Clinge wordt omgedraaid donderdag 21 april 2005 door Marc Molenaars WOENSDRECHT - De oefe ning met Apache-helikopters en F16- gevechtsvliegtuigen op de vliegbasis Woensdrecht moest worden uitgesteld vanwe ge het slechte weer. Blijkbaar was dat niet voorzien en dat is vreemd. Uitgerekend gisteren nam de luchtmacht een volle dig geautomatiseerd meteorolo gisch meetnet in gebruik. Het is voor het eerst dat een mi litair netwerk van weerstations wordt gekoppeld aan een civiel meetnet, in dit geval dat van het KNMI. De Bilt beschikt al twee jaar over een volledig ge automatiseerd systeem waarin de bevindingen van zo'n dertig weerstations worden samenge bracht. „Voor de veiligheid van de luchtvaart is het natuurlijk belangrijk dat we over de meest verfijnde maar vooral ac tuele informatie kunnen be schikken", zegt overste J. Heij- nen van de Luchtmacht Meteo rologische Groep (LMG) in Woensdrecht. Twee jaar gele den besloot de Koninklijke Luchtmacht, enigszins gedwon gen door krimpende budgetten en een defensief personeelsbe leid, aan te haken bij het sys teem van het KNMI. „In princi pe verzorgde elke luchtmacht basis tot die tijd haar eigen weerbericht. Puur doelmatig. Als er niet gevlogen werd, 's avonds en 's nachts, waren er ook geen waarnemers. Dat is nu, door volledige automatise ring en een voortdurende uit wisseling van gegevens, hele maal anders. Door een fijnma zig netwerk van sensoren wor den de weersomstandigheden voortdurend bewaakt", legt He- ijnen uit. Om een voorbeeld te geven van de voordelen van ge avanceerde systeem: een mili tair luchtverkeersleider in Nieuw Millingen kan met een blik op het scherm een piloot die wil landen op de vliegbasis in Woensdrecht, maar ook in Leeuwarden, direct voorzien van alle noodzakelijke informa tie. Dat bespaart tijd en mens kracht en dus ook geld. De Zeeuw: „Toch mooi dat we on danks krimpende budgetten het voor elkaar krijgen om de kwaliteit te verbeteren." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Boeren die het veld moeten ruimen voor na tuurontwikkeling langs de Wes- terschelde, wacht een 'goudge rande regeling'. Ook andere agrariërs in Zeeuws-Vlaanderen en op de Bevelanden kunnen er profijt van trekken. Dit verzekerde gedeputeerde M, Kramer (PvdA, natuur en wa ter) gisteren de Statencommis sie Ecologie en Water. Hij voeg de eraan toe dat de boeren dan wel moeten meewerken aan een overeenkomst waarin onder meer de steun aan de landbouw vastgelegd wordt. Doen ze dat niet, dan kunnen ze naar een gunstige regeling fluiten. De gedeputeerde zei dat de pro vincie met de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie (ZL- TO) onderhandeld heeft over de overeenkomst en daarmee een eind gevorderd was. „De ZLTO- achterban heeft echter gemeend eerst de principiële kant duide lijk te moeten maken: tegen ont- poldering. Ze vinden het nog te vroeg om de handdoek in de ring te gooien", aldus Kramer. Hij gaf aan dat de boeren ver schillende wensen op tafel heb ben gelegd, die niet sporen met het beleid van de Europese Unie. Als voorbeeld noemde Kramer de eis om tweemaal de grondprijs uitbetaald te krijgen. „Dat komt al heel snel in de sfeer van inkomenssteun." De gedeputeerde liet weten dat het ministerie van LNV nu onder- door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter F. van He- mert-Meeuwis heeft gisteren twee mannen uit Sluiskil en een inwoner van Westdorpe voor het plegen van een serie autokra ken veroordeeld tot celstraffen van twee tot zeven maanden en werkstraffen. De verdachten gingen in de nacht van 17 op 18 maart op rooftocht langs Zuiddorpe, Koe wacht en Heikant, waar ze ze ven auto's openbraken en spul len van hun gading wegnamen. De 24-jarige Sluiskillenaar werd veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaarde lijk. Omdat de man nog in zijn proef tijd zat werd hem bovenop de nieuwe straf nog eens zes weken cel opgelegd. In het vonnis werd zijn omvangrijke strafblad aan gewelds- en vermogensdelicten meegenomen. De 21-jarige Westdorpenaar. kreeg drie maanden gevangenis straf, waarvan een maand voor waardelijk en 240 uur werkstraf zoekt welke steunmaatregelen door de beugel van de EU kun nen. Hij vond dat desondanks sprake kan zijn van een 'zeer lu- ceratieve regeling', waarvan boe ren in de hele regio voordeel van ondervinden. Kramer beklem toonde dat het sluiten van een overeenkomst tussen het Rijk en de provincie over de uitvoering van de Ontwikkelingsschets Scheldebekken (met daarin ook de steunmaatregelen voor de landbouw) van groot belang is. Anders past het Rijk een specia le procedure voor uitvoering van de schets (waaronder verdie ping van de Westerschelde) toe en staat de provincie buitenspel, stelde hij. „Dat geldt ook voor de land bouw. Dan wordt natuurontwik keling op een andere manier ge realiseerd, zonder flankerend be leid voor de landbouw." Hij re kende erop dat Vlaanderen even eens met hun boeren een ak koord sluit, 'zodat ook daar de boel kan worden opgeknapt.' De gedeputeerde wees erop dat het kabinet over de schets een besluit heeft genomen. Daar moet de Tweede Kamer nog wel over oordelen, maar Kramer was niet optimistisch over even tuele veranderingen die de Ka mer zal eisen, 'gezien de andere zaken die de Tweede Kamer aan de schets heeft gekoppeld'. Inspreker E. Baecke, boer in de Hertogin Hedwigepolder nabij Nieuw-Namen - in beeld voor natuurontwikkeling - vroeg de commissie alles te doen om ont- poldering te voorkomen. Hij be toogde dat daarvoor draagvlak in Zeeland ontbreekt en dat het ontpolderen van de Hertogin Een jurylid laat zich informeren over een van de inzendingen voor de regionale finale Jong Ondernemen in Zeeland. door René Schrier KAMPERLAND - De Noord- Brabantse mini-onderneming 'Ben Buiten' van de Fontys Ho geschool in Eindhoven heeft gis teravond de regionale finale Jong Ondernemen in Zeeland ge wonnen. Helemaal onomstreden was die uitkomst niet, omdat het ging om een Zeeuwse finale. 'Ben Buiten' had namelijk ook al de finale in Noord-Brabant gewonnen. Maar omdat er uit de provincies Zeeland en Noord-Brabant slechts één deelnemer naar de landelijke finale kan, mochten de Brabantse deelnemers ook in Kamperland meedoen. De wedstrijd was bedoeld voor studentenbedrijfjes op HBO-ni- veau. In totaal zijn er daar acht tien van in Zeeland. In een voor ronde werden de beste zes gese lecteerd die het woensdag tegen elkaar en de Brabanders moch ten opnemen. Het komt er op aan welke mini-onderneming het innovatiefste product en de beste presentatie heeft en zo mo gelijk het meest vernieuwd is. 'Ben Buiten' had een buis be dacht die in de grond kan wor den geslagen en waarmee (tent)stokken, parasols en hen gels overeind kunnen worden ge houden. Drijvertjes Nummer twee, en dus het beste Zeeuwse product, was het be drijfje Solution dat kunststof drijvertjes voor brillenpoten had gemaakt. Als die aan de bril lenpoten bevestigd worden en de bril valt in het water, blijft die drijven. Door de felle kleur van de drijvertjes is de bril ook snel terug te vinden. De derde prijs ging naar 'Stu dent in Zeeland'. De deelnemers van deze mini-onderneming heb ben een website voor studenten in Zeeland ontwikkeld. Op die site kunnen studenten in Zee land alle mogelijke informatie vinden die voor hen interessant of leuk is. Leoniek Dekker van Solution vond het wel een beetje jammer dat de Brabanders mee mochten doen in Zeeland: „Zij hebben al een keer aan zo'n finale meege daan en hebben daar ervaring mee kunnen opdoen. Dat werkte in hun voordeel." Maar ze vatte De 23-jarige verdachte werd ver oordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk en 200 uur werkstraf. Hij gaf alle zeven autokraken toe. Volgens hem werd steeds dezelf de methode toegepast. De 24-ja- rige verdachte, die ervaring heeft met autokraken, brak de portiers van de auto's open. „Ik heb uit twee auto's een radio en een biljartkeu weggenomen. Ook heb ik op de uitkijk ge staan", zei de 23-jarige Sluiskil lenaar over zijn rol. Zijn kompanen ontkenden elke betrokkenheid. „We zijn met hem meegegaan, omdat hij spul len naar zijn vriend moest bren gen. Wij bleven telkens in de au to zitten", zeiden ze. Hun verhaal strookte niet met de waarneming van een getuige in Heikant. Die had het drietal bij een auto zien staan. Even la ter werden de mannen aange houden door de politie. In de au to troffen agenten de buit (auto radio's, mobiele telefoons, cd-'s, paardenborstels, boormachine, etcetera) aan. Het trio werd ook verplicht re- classeringscontact opgelegd. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - De Zeeuwse ruimte wordt, zij het voorzich tig, 'in de markt gezet'. De spel regels voor het gebruik ervan zijn in de loop van de jaren steeds meer versoepeld en dat gaat - met het eerste Omgevings plan Zeeland op komst - nog ver der. Alles gericht op meer ruim te voor (verbrede) ontwikkelin gen in het landelijk gebied en woningbouw. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, omgevingsbeleid) gaf dit gisteren aan op een partijbijeen komst te Vlissingen. Hij maakte duidelijk wat er de afgelopen ja ren is gedaan om meer mogelijk te maken in de Zeeuwse ruimte en wat er de komende jaren nog staat te gebeuren. Daarbij onder streepte Poppelaars dat de kwa liteiten van de ruimte (rust, openheid, duisternis) bewaakt moeten worden. „En dat is niet alleen een provinciale verant woordelijkheid." De gedeputeerde wees erop dat met de streekplanherziening 'nieuwe economische dragers' een eerste aanzet is gegeven voor meer activiteiten in het bui tengebied. „Naast agrarische aanverwante activiteiten is er ook ruimte voor heel andere din gen." Hij stelde dat er, net als met de oprichting van de land schapscampings het geval was, wel voorzichtig wordt omge sprongen met de nieuwe vrijhe den. „Er zal niet overal ruimte voor zijn." Poppelaars had goede verwach tingen van de onlangs vastgestel de Woonvisie. Gemeenten zijn minder gebonden aan door de provincie bepaalde bouwhoe- veelheden. De gedeputeerde pleitte ervoor om het 'bijzonde re woonmilieu' dat Zeeland kan bieden, uit te buiten. Hij kondig de aan dat in het Omgevings plan komt te staan waar in het landelijk gebied (unieke) woon projecten mogelijk zijn. Volgens Poppelaars blijft de landbouw in het landelijk ge bied de belangrijkste drager. Hij stelde dat daarom niet bij voorbaat allerlei ontwikkelin gen en initiatieven uitgesloten moeten worden. De gedeputeer de keerde zich tegen het opde len van de landbouwmogelijkhe- den in hokjes (zonering). Wel moeten ontwikkelingskansen zo 'goed mogelijk aangegrepen wor den. Het houdt onder meer in dat De landbouw blijft volgens gedeputeerde A. Poppelaars (omgevingsbeleid) ook in de toekomst de be langrijkste drager in het landelijk gebied. foto Dirk-Jan Gjeltema zoet water niet naar de land bouw gebracht moet worden, maar omgekeerd: de landbouw naar het zoete water, aldus Pop pelaars. „Overal zoet water rea liseren is te duur en daar kun nen we als provincie niet voor zorgen." Kansen bieden bete kent ook dat nieuwe agrarische bedrijven op de juiste plek ge vestigd worden. Hij toonde zich voorstander van weilanden in de lage gebieden, zodat die plek ken van nut kunnen zijn als op- vanggebied bij wateroverlast. Bedrijven die hiermee te maken hebben, dienen eenmalig daar voor gecompenseerd te worden, meende de gedeputeerde. Hij was, onder strikte voorwaar den, voorstander van meer ruim te voor verblijfsrecreatie, zodat die mee kan gaan met de eisen van de tijd (meer ruimte, tenten en caravans omzetten in huis jes). Poppelaars vond dat er voor kamperen bij de boer maar in beperkte mate extra ruimte is. „Je kunt niet veel geld en energie steken in het opknappen van de ene sector en vervolgens onbeperkt ruimte geven aan de andere. Dat schept nieuwe pro blemen", zei hij, erop wijzend dat de huidige campings de kam- peerboeren uit het verleden zijn. door Claudia Sondervan GOES - Gemeenten moeten nu zorgen dat hun burgers meepra ten over de invoering van de Wet Maatschappelijke Onder steuning. In die wet worden alle welzijnsvoorzieningen, inclusief de extra aanpassingen en onder steuning voor mensen die ziek zijn of een handicap hebben, door de gemeente toegekend en uitgevoerd. Hedwigepolder niet nodig is, om dat bij de derde verdieping van de Westerschelde geen natuur verloren gaat. Ook is het vol gens Baecke overbodig uit een oogpunt van veiligheid, omdat Zeeland de dijken voldoende op sterkte heeft gebracht. Hij vond dat Zeeland de dupe wordt van het feit dat Vlaanderen de Schel- de-oevers uit economische over wegingen heeft volgebouwd. Het Klaverblad verwacht zin veel van de projecten fa twee Zeeuwse van de 26 tuingemeenten' voor de toebedeeld hebben gefc Middelburg moet als voo.w gaan dienen in het project JJ cipatie van mensen niet tj^ kingen', zowel in de aansta® van dat beleid als in derefc le samenwerking, tuin voor 'sociale wijken en buurten', oftewel!^ baarheid. Hulst moet daannU clusief beleid' tonen, wat sj zeggen dat niemand, pngeai zijn kenmerken, mag worden: gesloten. Samenwerking Aan de hand van allerlei mg notities die het ministerie dei meenten de komende stellen in. In Zeeland worden door anfc, naren veel samenwerking. lingen tussen gemeenten vooii reid, omdat veel Zeeuwse; meenten samen kracht in f. t Daarom is het belangrijk dat al le groepen uit de samenleving een gedegen stem krijgen in het gemeentelijk beleid. Die waar schuwing doet patiënten- en consumentenplatform voor Zee land Het Klaverblad. Cliëntenparticipatie, ofwel de inspraak door de gebruikers van meenten ue Komenae maar® de voorzieningen, heeft staatsse- verstrekt richten ambtenaren^ cretaris Ross van welzijn hoog lokale regelingen en beleidsw® in het vaandel van de ontwerp- stellen in wet WMO gezet. In mei komt de ontwerpwet naar de Tweede Kamer, in ja nuari 2006 wordt de wet van kracht. Echter, ze geeft geen geld om die inspraak te onder steunen. De garantie voor voldoende in spraak moet komen van de be staande belangenbehartigers, vindt zij. Die moeten ervoor zor gen dat ze in alle gemeenten vol doende mensen hebben om lo kaal de belangen te behartigen. Daar schort het nog geweldig aan, vinden M. Vermeer en J. Westdorp van Het Klaverblad. Lang niet alle groepen uit de sa menleving hebben een even ster ke lokale afdeling die in staat is om gemeenteraden partij te ge ven bij de keuzen die in de WMO gemaakt moeten worden. Overschaduwen „Er zijn bijvoorbeeld lang niet zoveel verstandelijk gehandicap ten als ouderen, bovendien is het veel lastiger om gehandicap ten een stem te geven in besluit vorming dan de goed georgani seerde ouderen. We moeten voor komen dat grote groepen kwets bare groepen gaan overschadu wen", zegt Vermeer. aantallen zoeken om de vede- 7 sende voorzieningen te kir® l0e dragen. Samenwerking is ook een opb sing om bestaande, goed funcS nerende voorzieningen die s op provinciale schaal wé niet te laten versnipperen! W die hun geld bij alle gemee moeten zoeken. Een mi daarvan is de coördinatie' de vrijwillige thuishulp en na m telzorg. Ook in dat ambtelijke voorat moeten consumenten en pa® ten een stem krijgen, vindt i Klaverblad. „Straks hebben de gemeen' op ambtelijk niveau overeê stemming. Als een gemeen! i. raad daar nog iets aan wil vaï "deren, stuit dat op deafspraii f~ en toezeggingen die dan al jt- daan zijn naar de andere pin; ners. Gemeenteraden moeta voorkomen dat ze voor het i komen te staan. Het is hun ra u antwoording dat de medezeg schap van de zorggebruik |{t niet loos blijkt." foto Willem Mieras de tweede plaats sportief op met de constatering dat Solution in elk geval de beste van Zeeland is geworden. Daar komt bij dat de brillendrijvertjes erg aan slaan. Ze worden verkocht van Den Helder tot Vlissingen en er zijn hoopgevende contacten met opticiens. Femke Jansen van het winnende 'Ben Buiten' was erg blij dat de onderneming waar zij aan meedoet de .beste bleek van Zeeland en Noord-Brabant. Het bedrijfje heeft inmiddels pa tent aangevraagd voor het pro duct dat ook al in enkele win kels verkocht wordt. door Claudia Sondervan GOES - Dus zó voelt het als je je baan verliest, als de stress je nekt en als de problemen van al le kanten op je af lijken te ko men. Het staat allemaal in het nieuwe boekje Wat overkomt mij nou?. Publiciste Gerda Doelman schreef het in opdracht van twee Walcherse zorginstellin gen, Zorgstroom en Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). Gedeputeerde G. van Heukelom (zorg) krijgt het eer ste exemplaar vandaag om 16.00 uur uitgereikt in De Druk kerij in Middelburg. Zorgstroom en SVRZ blijken evenzeer werkgevers in de zorg als bezorgde werkgevers. Bei den hebben een fors personeels bestand in een sector die al ge ruime tijd te maken heeft met grote veranderingen. De intro ductie van concurrentie en marktwerking, steeds magerder budgetten, nieuwe kwaliteits normen, zeer kritische blikken van het pubhek en tegelijk min der (geschoolde) handen aan de verzorgbedden en patiënten die steeds zwaardere zorg vragen; die omstandigheden laten je werknemers niet onberoerd. Arbeidsvreugde Doelman beschrijft op basis van interviews met personeelsleden van de instellingen hoe spannin gen op het werk met je psyche aan de haal gaan. Ze legt uit wat een mens aan gevoelens en gedachten overvalt als z'n baan of functioneren onder vuur ligt. Ze geeft ook mee met welke ge dachten je uit de somberte kan klimmen en de arbeidsvreugde kan hervinden. Met als stok ach ter de deur een beschrijving van het lot van mensen die zich niet neerleggen bij het onvermijdelij ke van de wending in hun loop baan. Het boekje komt dan wel voort uit de zorgsector - dat wordt nog eens duidelijk geïllustreerd met korte stukjes over persoon lijke situaties - maar het is breed toepasbaar voor werkne mers die veranderingen onder gaan en voor hun collega's en werkgever, vinden SVRZ en Zorgstroom. Het is geen diepzin nige verhandeling over de men selijke psyche maar een eenvou dig verhaal over zieleroerselen en muizenissen en de noodzaak van begrip. Een buitengel goed initiatief, vindt gedepulïj de Van Heukelom in het ra woord dat hij het boekje m gaf, 'om een beetje meers op het werk te worden'. Wal overkomt mij nouDe i tocht naar balans bij veranA of verlies van werk. DoorGl Doelman. Uitgave van Zorgsm en SVRZ. Te bestellen bi] Za stroom in Middelburg t april ad 12,50 euro. CLINGE - De gemeente Hij wil het parkeerverbod in bi Teerlingstraat in Clinge ow ten. De maatregel wordt W steld om schade aan lantaarfj len, veroorzaakt door grotem bouwmachines, te voorkomt! In de smalle Teerlii staan aan de noordzijde va® straat lantaarnpalen. Tot nu W moeten de bewoners hun aan de overkant van de s parkeren en geldt een pan verbod aan de noordzijden de straat. Een landbouwbedrijf aan 's-Gravenstraat in Clinge voorheen altijd ontslotenw Sterreterrein. Vanwege de ningbouw op het Sterretend is dit niet meer mogelijk ent den de landbouwvoertuigen8 via de Teerlingstraat. Omdat het wegvlak van lingstraat hellend is as en de lantaarnpalen vlakbip weg staan, is het mogelijk hoge landbouwvoertuigen(z strowagens) de lampen va' armaturen kapotrijden e" ningen beschadigen. De ge te wil daarom een parke bod uitvaardigen aan dezw®n de van de straat. Als de ait aan de kant van de lantaarns len worden geparkeerd, bij® de hoge overhellende land^ wagens de lampen in de rass- niet meer raken. De bewoners van de T straat en die van nabij, woningen aan de straat hebben gisteren een t» van de gemeente ontvau^U het voornemen van te.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30