K Schadeloosstelling blijft uit Dorpsstraat moet bereikbaar blijven Haaien en roggen geboren in Waterland Als je televisie zit te kijken, kan je geen patiënten helpen leleef het in nder de Toren Werknemers kokkelverw erkende bedrijven zijn onzekerheid zat Man overlijdt na val van fiets Dwangsom illegale bouwweg Ultieme toets plan-Gé Colijnsplaat Herbenoeming Van Dok-van Weele zeeuwse almanak Stampertje jjij-0113-315649 «^."Lramc.nl ^i31 4460 AA Goes SfSSmSe'Sand: 0113-315520; Saanderen: 0114-372770; ia3l:020-45625 00. iderdag 21 april 2005 stra hulp voor mge leerlingen ^.MAARTENSDIJK lolse leraren die vragen heb ber sociaal-emotionele pro pen bij jonge leerlingen, kun- vanaf 1 mei terecht bij het iuliatieteam. Daarin zitten gezondheidszorg en Maat- ppelijk werk. van het team is om vanuit üllende disciplines proble- bij kinderen in de leeftijd I-ij tot twaalf jaar te signa- en te bespreken. Het con- ..ieteam komt ongeveer tien per jaar bij elkaar en weke- is er een inbelspreekuur. team geeft advies, kan door- njzen naar een instantie en durend begeleiden. „Neem leerling die niet lekker in nel zit", zegt wethouder M. luis. „Dan kan gekeken den naar de thuissituatie, unit kan blijken dat het dhulp nodig heeft, maar bij- ïbeeld ook dat de ouders be- [tehebben aan begeleiding." insultatieteam is een voort- het succesvolle ïroject buurtnetwerk in [aartensdijk. (Advertentie) oonwinkel van Middelburg Orisant Makelaardij Dé specialist bij H aan-of verkoop van uw woning Woongoed Middelburg Nu ook voor uw woonenergie Decorette Nu 25% korting op Decorette zonwering Anker-Desein Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS 3 Voor al uw vragen over zorg, wonen met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren: tel.: 0118 - 636960 ■'«.onderdetoren.com (Advertentie) 1 vinavond vanaf 17.30 uur jPesach menu) met heldere soep en kip in I zout of Marokkaanse 1 mnelet cn haroset en grcmselich 1 ^12,50 of 10,00 l vegetarisch menu) Jkweren: 0118 - 886 866 vanavond 19.30 uur Sri Lanka na de tsunami lezing Janny Fioole J 'Jterdag 23 april ^0-16.00 uur lEurocratie ispeldag 1 'derendum over de I Orondvvet voor Europa i 15.00-16.30 uur 1 Lighthouse il trio jazz standards Jnnderdag 28 april IjOO uur Ronald Giphart bekijk ook onze website ^idru kkerijmidHelburg.nl 'VCis sing en editie Bevelanden-Tholen door Harmen van der Werf YERSEKE - Werknemers van kokkelverwerkende bedrijven in Yerseke die ontslag boven het hoofd hangt, zijn het langzamer hand zat. Ze weten niet waar ze aan toe zijn, onder meer omdat er nog steeds onduidelijkheid be staat over de schadeloosstelling voor de verboden mechanische kokkelvisserij. Waarnemend voorzitter K. Kra mer van de ondernemingsraad van Heiploeg Shellfish is kwaad op Den Haag. „Het besluit om de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee te verbieden is snel genomen, maar wij moeten nu al vele maanden op berichtge ving over een schadeloosstelling wachten. Dat is onbegrijpelijk." Bij Heiploeg Shellfish in Yerse ke vervallen 58 arbeidsplaatsen en bij 'buurman' Roem van Yer seke éénendertig. „De mensen die dit treft, willen weten waar ze aan toe zijn. Het gaat stuk voor stuk om individuele ram pen. Mensen bellen ons. Het bloed staat hen voor de ogen. Ze willen eindelijk duidelijkheid. Of er bijvoorbeeld een regeling voor 57-jarigen komt en welke. In politiek Den Haag lijken ze zich dit absoluut niet te realise ren." Het ministerie van Landbouw heeft een speciale commissie be noemd om te adviseren over de hoogte en de vorm van de scha deloosstelling. Deze commissie onder leiding van oud-Unile- ver-topman F. Maljers zou eerst voor 1 december verslag uitbren gen. Dat is uitgesteld tot 1 fe bruari, en vervolgens tot 1 april. Nog steeds ligt er niets op tafel. Een woordvoerster van het mi nisterie laat weten dat zij geen nieuw tijdstip kan noemen. „Ze zijn aan het overleggen", is het enige dat zij kan meedelen. Waarom het zo lang moet du ren, zegt ze niet te weten. De hoogte van de schadeloosstel ling en aan wie de schade wordt vergoed, zullen belangrijke dis cussiepunten zijn. Omdat daar over nog geen zekerheid be staat, is het voor de vakbonden en werkgevers moeilijk afspra ken te maken over een sociaal plan in verband met voorgeno men ontslagen. „We kunnen moeilijk dingen beloven die we niet kunnen waarmaken", aldus directeur H. Lacor van Roem van Yerseke. Een ontwerp-sociaal plan is al gemaakt, maar vakbondsleden bij Roem van Yerseke hebben dat onlangs gedeeltelijk afgewe zen. Overleg is er sindsdien niet meer gevoerd. Vakbondsbestuur der J. Plat van FNV Bondgeno ten: „De werkgevers wachten af wat er uit Den Haag komt." Hij stelt met zijn CNV-collega T. de Jong voor 'wat meer druk op de ketel te zetten', ook richting de bedrijven. C. Baggerman van de Reformato risch Maatschappelijke Unie (RMU) oordeelt dat 'sommigen niet goed hebben ingeschat wel ke werkgelegenheidsgevolgen het verbod op de mechanische kokkel visserij zou hebben'. „Veel mensen die ontslagen drei gen te worden, werken sinds jaar en dag bij Heiploeg en Roem van Yerseke. Zij hebben vaak geen hoge opleiding. In het ontwerp-sociaal plan is veel ge regeld om hen op weg te helpen naar ander werk, maar dat zal niet eenvoudig zijn, zeker niet in Zeeland." Een van de pasgeboren stekelroggetjes in Waterland Neeltje Jans. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde NEELTJE JANS - De babyrog ziet er van dichtbij een beetje spookachtig uit, en de kleine haai oogt nog het meest als een gevaarlijke worm. Maar schijn be driegt. De nieuwste aanwinst van Wa terland Neeltje Jans doet echter geen vlieg kwaad, vertelt dierenverzorgster Britta Baartman. „Wij doen niet aan gevaarlijke dieren. Het haaitje kan z'n bek nog amper ver genoeg openkrijgen om in een vinger te bijten. En dan nog; ze hebben al wel tandjes op deze leeftijd, maar die zijn zo minuscuul." Baartman en haar colle ga Marjolijn Essenburg zijn trots op hun nieuwe aanwas: twaalf stekelrog gen en vijf hondshaaien. De eerste eigen kweek van Waterland. En er zit nog meer aan te komen. In de kweekbakken hangen de eierkapsels van naar ver wachting zes kleinoogroggen, vijftien stekelroggen en zes hondshaaien tussen de planten. In alle gevallen gaat het om vissen die in de Zeeuwse Delta leven. Het respec tievelijk zwarte en gele, kussenvormige eierkapsel (ongeveer zo groot als een lu ciferdoosje) is met regelmaat langs de vloedlijn op het strand te vinden. Baart man schat dat uiterlijk in oktober de laatste eitjes zijn uitgekomen. Bij een rog duimt het vier tot vijf maanden voor dat ze uit het ei kruipen. Voor een hondshaai staat daar zeven tot acht maanden voor, legt de dierenverzorg ster uit. De vissen worden gemiddeld zo'n twintig jaar oud en doen er enkele jaren over totdat ze hun volledige lengte (ongeveer een meter) hebben be reikt. De bedoeling is dat het eigen kweeksel straks verhuist naar de Aquapolis, een groot zeeaquarium dat deze zomer in Waterland Neeltje Jans wordt gebouwd en volgens plan april volgend jaar in ge bruik wordt genomen. Het grootste overdekte bassin wordt vijftien meter breed en wordt met het oog op het pu bliek neergezet in een 'theateropstel ling'. Waterland gaat een serieus kweek- programma opzetten voor Noordzeevis sen, vertélt Baartman. Daartoe wordt nauw samengewerkt met andere par ken, zoals in dit geval met het Dolfina rium. „Een deel van de huidige eieren is afgezet door de eigen vissen. De andere aanwas komt uit Harderwijk. Baartman: „Bij onze eerste poging ble ken de eieren niet bevrucht. Met wat hulp van andere parken is het nu wel ge lukt." Het voornaamste doel van het kweekprogramma is de eigen voorraad in stand te houden. Daarnaast wil Wa terland straks ook tot een uitwisseling met andere aquaria komen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Zo kan het niet veel langer met de Dorps straat in Heinkenszand. Er zal iets moeten gebeuren om win kels en huizen goed bereikbaar te houden, vindt G. Jacobusse van de gelijknamige fietsen- zaak. Op zijn initiatief heeft winke liersvereniging Winbela een commissie gevormd die met de dorpsraad van Heinkenszand een plan wil maken voor de Dorpsstraat. Jacobusse is voor zitter van de commissie. „Als je met een idee komt, is dat het lo gisch gevolg", stelt hij zich be scheiden op. Volgens Jacobusse moet er stevig worden nage dacht over de verkeerssituatie in de Dorpsstraat, omdat de be reikbaarheid van de winkels in het geding is. En dat kan naar zijn mening tot gevolg hebben dat het aantal middenstanders in de straat zal afnemen. Parkeren Vooral het beperkte aantal par keerplaatsen is Jacobusse een doorn in het oog. Dat probleem dreigt alleen maar nijpender te worden, als supermarkt Em-Té naar de voormalige meubelzaak vijftig parkeerplekken. Ook komen waarschijnlijk wonin- van De Jonge Hoek Van Dijke onze klanten zetten daar hun au- gen. We zijn dan ook die verkast. „Bij Em-Té zijn nu nog to weg. Op de plek van Em-Té parkeerruimte kwijt." Niet al- De bereikbaarheid van de winkels aan de Dorpsstraat in Heinkenszand is in het geding. foto Willem Mieras leen het parkeren is lastig, ook de doorstroming van het auto verkeer in de Dorpsstraat laat te wensen over. Bij de herinrichting van de straat is op verzoek van de mid denstand tweerichtingsverkeer gehandhaafd. Automobilisten kunnen elkaar echter niet over al even gemakkelijk passeren, wat de bereikbaarheid en ook de veiligheid voor voetgangers niet ten goede komt. Heikel punt Hoe de verkeers- en parkeersi tuatie kan worden verbeterd, is nog helemaal open, aldus Jaco busse. Een heikel punt wordt ze ker of het tweerichtingsverkeer moet blijven. Onder winkeliers wordt daar verschillend over ge dacht. Jacobusse wil dan ook eerst de mening van collega's en aanwonenden peilen, voordat de winkeliersvereniging met de dorpsraad naar de gemeente Borsele stapt. Wethouder M. Vermue-Vermue (CDA) wacht rustig af welke ideeën opborrelen. Jacobusse weet alvast dat de gemeente in principe geen geld heeft voor een nieuwe herinrichting. „We moeten gewoon met een goed voorstel komen." RESTAURANT HET STATION I I Vfees en 'Visgerechten I Ontdek de ware betekenis van genieten: kies uit ons maandmenu een verrukkelijk voor-, hoofd- en nagerecht. En dat voor maar 18,50! Tel. reserveren: 0118 46 59 09 GOES - Een 87-jarige inwoner van Goes is gisteren in de Korte Vorststraat in zijn woonplaats overleden nadat hij van zijn fiets was gevallen. De man fietste rond kwart voor twaalf door de Korte Vorststraat, toen hij een hart aanval kreeg. Hij viel van zijn fiets en kwam met zijn hoofd op een stoeprand terecht. Omstanders en ambulan cepersoneel hebben nog geprobeerd de man te reanime ren, maar dat mocht niet meer baten. De Goesenaar over leed ter plekke. SINT-ANNALAND - De termijn die de projectontwikke laars van chaletpark Krabbenkreek kregen om een ille gaal gelegde bouwweg te verwijderen, is gisteren verstre ken. De gemeente Tholen legt nu per week een dwangsom op van 10.000 euro, met een maximum van vijf weken. Als de situatie op het uitbreidingsterrein van het vakan tiepark na afloop van die termijn nog niet veranderd is, dan kan het college van burgemeester en wethouders eventueel bestuursdwang opleggen. Tegen cle dwangsom ligt een bezwaarschrift van de projectontwikkelaars. COLIJNSPLAAT - Voor het plan van de Chinese onderne mer Gé uit Goes voor een restaurant- en congrescentrum bij Colijnsplaat moet nog een laatste, ultieme planologi sche toets plaatsvinden. Het college van B en W van Noord-Beveland wil dit voor alle zekerheid, om vervol gens het plan door te sturen naar de provincie. Volgens wethouder A. van der Maas (SGP) ziet alles er goed uit. Het project kan planologisch, sinds Provinciale Staten in principe het licht op groen hebben gezet. „Maar", geeft Van der Maas aan, „we kunnen beter nu de hele zaak nog eens laten doornemen dan dat we straks op problemen stuiten." Noord-Beveland raadt de initiatiefnemer aan om het bureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft de toets te laten uitvoeren. De kosten zijn voor de plannenmaker. Het onderzoek vergt naar verwachting maximaal vier we ken. Alle procedures kunnen binnen een jaar afgerond zijn, denkt Van der Maas, waarna de bouw kan beginnen. Het centrum komt verdiept in de polder te liggen. VLISSINGEN - A. van Dok-van Weele wordt met ingang van 1 juni opnieuw benoemd voor een periode van zes jaar tot burgemeester van Vlissingen. Dat maakte de ge meente Vlissingen bekend. Het Vlissingse college van B en W ontving gisteren van de commissaris van de konin gin het koninklijke besluit van de herbeëdiging. Van Dok-van Weele begint aan haar tweede periode. gervorst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Volgens Post humus komt het vak in gevaar. „Uit alle plannen van de minis ter blijkt dat hij meer marktwer king in de zorg wil. Dat staat haaks op onze manier van wer ken." L. van Wingerden-Kloot wijk, huisarts op Tholen: „Wij willen kwaliteit leveren, geen productiewerk. Hoogervorst wil dat we niet meer dan vijf minu ten aan een patiënt besteden. In die tijd kan ik geen kwaliteit bie den." In het wetsontwerp staat dat meerdere partijen huisartsen zorg mogen gaan aanbieden. Posthumus: „Doordat er meer aanbieders komen, zakt de prijs. Dat werkt misschien voor drop jes of autobanden, maar niet voor huisartsen. Nu komt een patiënt voor al zijn klachten bij dezelfde arts, in de toekomst gaat hij misschien naar meerde re instanties. Gevolg is dat wij het overzicht over de medicatie kwijtraken. Zo wordt het vak uitgehold." Hij vreest ook dat de zorgverzekeraars te veel macht krijgen, bijvoorbeeld als het gaat om welke medicijnen artsen voor moeten schrijven. De huisartsen onderbreken hun werk alleen tijdens het debat. door Leoni van de Schraaf GOES - Vrijwel alle huisartsen op de Bevelanden en Tholen leg gen vanochtend het werk neer. Alleen voor spoedgevallen zijn ze te bereiken. De artsen zijn het niet eens met de beleidsplan nen van het kabinet, waarover vanochtend in de Tweede Ka mer gedebatteerd wordt. Ruim de helft van alle huisart sen op Noord- en Zuid-Beve land staakt vanochtend. Op Tho len doen alle artsen mee. „Ieder een wil het debat volgen. Als je televisie zit te kijken, kan je geen patiënten helpen", aldus R. Posthumus. Hij is bestuurslid van de Regionale Huisartsen Vereniging van Noord- en Zuid-Beveland en huisarts in Goes. Hij verwacht dat patiën ten weinig van de actie zullen merken. „Er zijn geen afspraken gemaakt, veel artsen werken morgen langer door en voor spoedgevallen zijn we bereik baar. Iedereen die wil, kan van daag bij de huisarts terecht, al leen vang je tijdens het debat bij de meesten bot." De huisartsen leggen het werk neer, omdat ze het niet eens zijn met het beleid van minister Hoo- Beste buren zijn het. En die renliefhebbers bovendien. Aan de ene kant van de schut ting staat het hok van een ko nijn; Stampertje - een mooi exemplaarmet fraai gesne den oren en een zachte, witte vacht. Aan de andere kant van de schutting houdt een hond de wacht; Nero - zo'n Duitse staander, waarvan het jachtinstinct nimmer slijt. Groot was de paniek toen Ne ro na een - clandestien - uit stapje met kwispelende staart de woning betrad en met triomfantelijke blik een ont zield Stampertje op de deur mat deponeerde. Hoe te handelen? De buren vertellen welk drama zich zo juist had voltrokken? Dat zou de verstandhouding niet ten goede komen. Dus besloot Nero's baasje tot een list. Hij pakte Stampertje op, klom over de schutting, keek schielijk om zich heen en legde het konijnenlijfje on der de rodondendrons van de buren. Die keken daar de volgende dag zeer van op. Was hun Stampertje herre zen? Want drie dagen geleden hadden ze hun geliefd konijn een mooi grafje achter in de tuin gegeven, nadat het een natuurlijk dood was gestor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27