Antwerpen groeit minder sterk Vogel verhuisbedrijf van het jaar Opmars Samsung ijkt te stokken PZC Boegbeeld van de kleine beleggers 23 ontainerover slag in problemen door gebrek aan capaciteit rouwen weinig „geëmancipeerd er oude dag Chinese economie blijft groeien het bedrijf Fusie US Airways en America West Omzet Hugo Boss flink omhoog Meer bonussen voor top Numico Winst JP Morgan Chase groeit Aegon komt beleggers tegemoet töiing zijn ze wereldwijd lA-merk, de dure mobieltjes, i-chermen en mp3-spelers tie voormalige klonenfabri- ii Samsung. Met een marke- fiiiget van een miljard euro it ie verkoopmachine zich ■f:er op de verovering van Eu- li, De opmars lijkt echter te aMare Laan donderdag 21 april 2005 afBenJansen ffWERPEN - Het gemeente- k havenbedrijf van Antwer- ivacht met smart op de op- jjng van het Deurganckdok. je nieuwe containerhaven op linkeroever van de Schelde jDoel moet de ernstige capa citeitsproblemen bij de behan deling van stalen laadkisten oplossen. Door gebrek aan ruim te voor containerschepen is de ontwikkeling van deze vervoers stroom het eerste kwartaal van dit jaar fors achtergebleven bij die van Rotterdam. Uit de overslagcijfers van Ant werpen over de eerste drie maan den van 2005 blijkt dat vergele ken met dezelfde periode vorig jaar 3 procent meer containers zijn gepasseerd. Dat steekt nog al af bij de cijfers die de Rotter damse haven vorige week be kend maakte. De concurrent van Antwerpen boekte over het (STERDAM - Midden in het [fatoor van elektronicagi- Samsung, in het centrum de Zuid-Koreaanse hoofd- u Seoel, staat een keuken. :i' asumenten stoeien er met de Eigen van technici. Er ga'at nieuw type mobieltje of Eikast de markt op, voordat iksgemak door een le- itjf ontwerpers is getest in laboratorium. designers hebben bij Sams- öe macht niet zozeer gegre- t als wel toegewezen gekre- Na het inzakken van de in- slhype in 2000 decimeerden mrrenten als Sony hun bud- a voor design en onder- Samsung verdubbelde ech ten designteam. irierp zijn vruchten af. In re- &jd ontwikkelde Samsung j van na-aper van westerse raten tot de derde grote spe- op de digitale markt. Vorig verdubbelde het concern lunst tot boven de tien mil- i dollar - hoger dan die van tei N'HAAG - Vrouwen denken ïeinig en te laat na over hun isioen. Een kwart van hen egt zich wel eens af hoeveel 'a izij na hun pensionering te Seden hebben, tegen een op trie mannen. Slechts eender- rcn de vrouwen met vragen 'Idan op zoek naar informa- Onder mannen is dat 60 pro- blijkt uit een gisteren gepu urd onderzoek van de stich- 5Pensi0enkijker.nl. De stich- 1 is een samenwerkingsver en onder meer werkgever- jamsatie VNO-NCW, de vak- Irales FNV en CNV, het Ver- dvan Verzekeraars, de Con- sntenbond, de Sociale Verze- dngsbank (uitvoerder AOW) brancheorganisaties van pen- afondsen. De bedoeling van stichting is om het 'pensioen- ^Izijn' van mensen te ver ken. helft van de vrouwen blijkt niet druk te maken over inkomen tijdens, de oude tegen circa 40 procent van mannen. Ruim de helft van Muwen leeft onder het mot- tot zien we dan wel weer', id vrouwen na hun pensio en veel vaker dan mannen p'ezen zijn op het inko- »sn hun partner, lallend zijn ook de verschil- antwoorden op de vraag: leven we van tijdens de 15 dag?' Mannen wijzen eerst f hun pensioen, dan ''-uitkering en vervolgens 'opbrengsten uit lijfrente of ®°gen. Als eerste inkomsten ®en vrouwen de AOW, dan 10en en vervolgens het inko- ,.Van de partner. Ruim een- oovan de vrouwen denkt dat "ahun 65e jaar onvoldoende »oen hebben om van te le un 15 procent van de Vrouwen bouwen vaak pensioen op, doordat zij "i deeltijd werken, vooral er voor kinderen gezorgd worden. Zij noemen ook dan mannen een echtschei- IjP oorzaak van een laag ,'!0en' achterstandsposi tiei veel wouwen baart mi- e Geus van Sociale Za- ^'gen. Het pensioen moet ■oeer aan de orde komen Microsoft. Deze week volgde echter een ongenadige klap. De winst stortte met 52 procent in. Oorzaak: de moordende concur rentie op de markt voor lcd-schermen. Het is vooral te danken aan de succesvolle mo bieltjes, dat er nog winst over bleef. In Nederland staat Sams ung inmiddels op de tweede plaats bij de verkoop van mo bieltjes. Eind vorige jaar stootte het zelfs even door naar de eer ste plaats, maar in januari pak te het Finse Nokia al weer zijn traditionele plaats terug. Imago De tegenvallende winst komt on gelegen. Samsung maakt mo menteel een gedaantewisseling door naar een prijzig A-merk en heeft daarvoor veel marketing- geld nodig. „Wij gaan ons imago upgraden tot een pre mium-merk", kondigde marke- tingtopman Insoo Kim aan tij dens een bezoek aan Europa. „Ons doel is twintig miljard dol lar omzet in de consumenten markt." Speerpunten worden de mobieltjes en mp3-muziekspe- lers. Vorig jaar miste Samsung daarmee de boot, toen Apple on verwachts succes boekte met zijn muziekspeler iPod. Deze maand opent Samsung het te genoffensief: zes muziekspelers tegelijk worden uitgestort over de Europese markt. Kennelijk is de consument be reid flink te betalen voor spul len van Samsung. GPD PEKING - Een Chinese vrouw aan het werk in een textielfabriek in Liaocheng. De textielindus trie in China groeit sterk, zo sterk dat diverse lan den bijvoorbeeld Italië, Spanje en Portugal een im portbeperking overwegen. Het bruto binnenlands product van China is in het eerste kwartaal van dit jaar toegenomen met 9,5 procent ten opzichte van dezelfde periode in 2004. Dat heeft het natio nale bureau voor statistiek gisteren bekendge maakt. Het cijfer geeft aan dat de regering er nog niet in is geslaagd de economie voldoende af te koelen om over geheel 2005 uit te komen op de beoogde groei van ongeveer 8 procent. Woordvoerder Zheng Jingping van het bureau voor statistiek stelde vast dat er nog steeds tekor ten zijn aan kolen, elektriciteit, olie en transport mogelijkheden. Door de onstuimige groei zijn de prijzen van sommige producten meer gestegen dan gewenst is. Toch bleef de inflatie in het eerste kwartaal be perkt tot 2,8 procent. foto RTR eerste kwartaal een toename in de containeroverslag met 18 pro cent. Het verschil is des te op merkelijker, omdat Antwerpen Rotterdam de afgelopen jaren steeds de loef af stak met de groei van de containertrafiek. Deurganckdok De hoop in Antwerpen is geves tigd op het Deurganckdok, dat vrijwel gereed is. De eerste con tainerschepen worden er in juli verwacht. Hoog tijd, verzucht de havengemeenschap, want de nieuwe containerhaven had al lang in bedrijf moeten zijn. In 1999 zijn de werkzaamheden er aan al begonnen. De Belgische Raad van State gooide evenwel roet in het eten: de aanleg werd in 2000 twee keer stopgezet om dat de bouwvergunning niet deugde en vervolgens lag het werk een jaar lang stil omdat werd geoordeeld dat het verlies aan natuurwaarden met het oog op de Vogel- en Habitatrichtlijn onvoldoende werd gecompen seerd. Met het Deurganckdok krijgt Antwerpen er 5,5 kilometer con tainerkade bij. Ter vergelijking: voor de nog steeds in de planfa se verkerende Westerschelde Container Terminal in Vlissin- gen-Oost wordt gedacht aan een kadelengte van twee kilometer. Containervervoerder P&O gaat de oostkant van het Deurganck dok uitbaten. Hesse Noord-Na tie legt aan de westkant een ter minal aan. Goederenoverslag Ondanks de achterblijvende groei van de containertrafiek blijft Antwerpen wat betreft de totale goederenoverslag aardig in het spoor van Rotterdam. In het eerste kwartaal nam die toe met 4,8 procent. Rotterdam no teerde 5,9 procent groei in de to tale aan- en afvoer. Antwerpen kreeg de eerste drie maanden van dit jaar opmerkelijk meer olieproducten te behandelen (plus 20 procent). Ook kwam veel meer staal binnen dat in de zelfde periode vorig jaar. Droge bulk en fruit gaven een daling te over een an- .^verdeling. „Want kor- -J* a|d werken, betekent - geld opzijleggen voor de Ddg Te weinig mensen rea- -® zich dat." ANP door Henk Postma MIDDELBURG - Of een paleis moet worden ingericht of een art-house leeggehaald, voor Mondial Vogel maakt het niet uit. Het Middelburgs verhuisbe drijf kan alle klussen aan. Het verplaatst net zo vakkundig de boedel van een gemeentehuis als van een krantenbedrijf. Maar het komt ook bij lieden over de vloer wier spullen te vies zijn om zonder handschoenen aan te pakken. Het begon driekwart eeuw gele den, toen opa Govert Vogel als 'arbeider wonende te Middel burg' de bodedienst van Middel burg op Vlissingen kocht. Die bestond destijds uit niet veel meer dan een paard met wagen, inclusief vergunning. Dat was het vertrekpunt voor gestage uit bouw die tot de dag van van daag' voortduurt. Hans Haverkort, de aangetrouw de directeur-eigenaar van nu, kan met recht beweren dat hij een trotse familietraditie van hoogwaardige dienstverlening in ere houdt. Afgelopen week vond hij rijkelijk erkenning. Het landelijk netwerk van Erkende Verhuisbedrijven, waarbinnen 350 verhuisbedrijven werkzaam zijn, benoemde Mondial Vogel tot Verhuisbedrijf van het Jaar. Het Middelburgs bedrijf, dat ook in Goes een vestiging heeft, kreeg die titel niet in de schoot geworpen. Het dankt de erken ning aan de hoge score in een te- vredenheidsonderzoek onder klanten, en aan ervaringen van collega's die Mondial Vogel Ver huizingen betitelen als een 'be trouwbare en innovatieve part ner'. Bij het bedrijf werken twintig verhuizers. Samen verzorgen die bijna vijfhonderd verhuizin gen per jaar, de helft binnen Zee land, veertig procent binnen Ne derland, en tien procent over de landsgrens heen, tot in Austra lië en Canada. Tot de vele specialisaties van het bedrijf behoort dan ook het verpakken van inboedels voor transport naar overzeese bestem mingen. Spanje en Frankrijk zijn al jarenlang de meest popu laire buitenlandse bestemmin gen. Sinds anderhalf jaar zijn Schotland en Noorwegen in op komst. Emigreren naar die lan den is in. In Nederlandse verhoudingen is Mondial Vogel een middelgroot Vogel Verhuizingen: driekwart eeuw trotse familie-traditie. verhuisbedrijf. In Zeeland is Vo gel de grootste, en de enige die de ervaring en kennis in huis heeft voor grote project verhui zingen. Rijkswaterstaat, het Wa terschap Zeeuwse Eilanden en grote zorginstellingen behoren tot de vaste opdrachtgevers. Af gelopen jaar voerde het bedrijf de verhuizingen uit van de stad huizen van Vlissingen en Middel burg. Ook de verhuizing van deze krant, van Vlissingen naar Mid delburg, bleek bij Vogel in goe de handen. Militaire precisie „Verhuizen", zegt Haverkort, „is vooral ook een kwestie van goed plannen. We hebben de kennis en de mensen in huis om gevoelige apparatuur met mili taire precisie van de ene plaats naar de andere over te brengen. We maken draaiboeken tot op de minuut." Dankzij samenwer kingsverbanden met andere ver huisbedrijven kan Vogel elke op dracht aan, en kan soms fors op Naam: Vogel Verhuizingen BV Plaats: Middelburg Opgericht 1928 Aantal medewerkers: 20 Omzet: 3 miljoen euro kosten worden bespaard, bij voorbeeld door op de plaats van bestemming personeel in te scha kelen van een ter plaatse geves tigd verhuisbedrijf. Daarmee worden reis- en file-uren verme den. Vogel Verhuizingen is mede-op richter en mede-eigenaar van Mondial Movers, een netwerk van twintig Nederlands verhuis bedrijven dat deel uitmaakt van de Europese EMG, een groep van vierhonderd verhuisbedrij ven in twaalf landen. Sinds opa Govert Vogel, in 1928 met paard en wagen vanaf het Bodenplein in Middelburg met bestellingen op Vlissingen ging rijden, is het bedrijf gestaag ge groeid. Tegen het eind van het startjaar kocht Vogel z'n eerste vrachtwagen: een Chevrolet truck met extra zware banden, en vervoerde hij zo af en toe ook een stoel, tafel, kachel of dres soir. Zijn zoons zetten de verhuisacti- viteiten voort, eerst nog vanuit de Kinderdijk, vanaf 1965 van uit een nieuwe vestiging aan de Oude Veerseweg. Dat is nu de thuisbasis van zes verhuiswa- foto Meulenberg gens, inclusief een achttien me ter lange vrachtwagencombina tie. Daar staat ook 75 contai ners voor tijdelijke inboedel- en archief opslag. Sinds 1996 is het bedrijf in Goes met een verhuis winkel vertegenwoordigd. De economische recessie lijkt aan Vogel voorbij te gaan. Iri het eerste kwartaal van het vorig jaar was er even een clip. Maar, zegt Haverkort, 'dat heeft zich alweer hersteld'. Piekuren Probleem is de piekbelasting aan het eind van iedere maand, en tijdens de schoolvakanties. „Dan willen veel mensen verhui zen. Het is hollen of stilstaan. Maar daar ontkom je niet aan." De ene dag een ritje naar Schot land, de andere naar een krot of een paleis. „Sta je kostbaar kristal in te pakken, zit je ineens midden in een echtscheidingsruzie over wat wel en wat niet mee mag. Die grote verscheidenheid, dat is het mooie van dit vak." SAN FRANCISCO - De Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen US Airways en America West zijn in vergevor derde onderhandelingen over een fusie. Als de twee sa mengaan, ontstaat de op vijf na grootste luchtvaartmaat schappij van de Verenigde Staten, meldde de zakenkrant The Wall Street Journal gisteren op zijn internetpagina. De besprekingen hebben nog wel wat voeten in aarde, om dat US Airways sinds september in surseance verkeert. De faillissementsrechtbank, de federale overheid, vakbon den, aandeelhouders en schuldeisers van US Airways, waaronder het conglomeraat General Electric, moeten de voorgenomen fusie goedkeuren. Als de fusie doorgaat, kan dit mogelijk volgende week al bekendgemaakt wor den. De nieuwe onderneming zal dan verder gaan onder de naam US Airways en zal groter zijn dan de huidige op vijf na grootste van de VS, Southwest Airlines. ANP METZINGEN - Het Duitse modebedrijf Hugo Boss heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een stijging van de net towinst geboekt met 17 procent tot 51,7 miljoen euro. De omzet nam toe met 14 procent tot 405,6 miljoen euro. Bij dameskleding was er een nog veel sterkere groei van 37 procent tot 26 miljoen euro. Topman Bruno Salzer zei gisteren bij de publicatie van de voorlopige cijfers dat zijn bedrijf zich weer duidelijk sterker heeft ontwikkeld dan de branche als geheel. Hugo Boss verwacht voor het hele jaar een winststijging met 12 procent tot ongeveer 100 miljoen euro en een omzetgroei van omstreeks 10 procent tot 1,3 miljard euro. DPA/ANP SCHIPHOL - De bestuurders van voedingsmiddelenbe drijf Numico hebben dit jaar uitzicht op hogere bonussen. Bestuursvoorzitter J. Bennink kan zijn basissalaris met maximaal 175 procent verhogen als hij de doelstellingen van de onderneming overtreft. Afgelopen jaar kon de top man maximaal 140 procent van zijn basisinkomen aan bo nussen incasseren. Het vaste salaris van Bennink be draagt 1 miljoen euro. De commissarissen verhogen de bonusregeling omdat de ze lager ligt dan bij een zelfgekozen groep bedrijven waar mee Numico zijn beloningsbeleid vergelijkt. In deze groep zitten ondernemingen als Akzo Nobel, Heineken en Danone. Voor de vijf andere bestuursleden van Numico betekent de aanpassing dat zij 125 procent van hun vaste salaris aan bonussen kunnen verdienen. In 2004 konden de bestuurders hun basisinkomen maximaal verdubbe- len.ANP NEW YORK - De nettowinst van de Amerikaanse bank JP Morgan Chase is in het eerste kwartaal van dit jaar met 17 procent gestegen van 1,93 miljard tot 2,26 miljard dollar. Zonder twee buitengewone posten zou het resul taat zijn uitgekomen op 2,95 miljard dollar, zo blijkt uit de gisteren gepubliceerde cijfers. De twee posten zijn een last van 558 miljoen dollar in ver band met een rechtszaak en een voorziening van 90 mil joen dollar voor de kosten van de overname van Bank One. De winst per aandeel exclusief deze bedragen viel aanzienlijk hoger uit dan verwacht. ANP De vertragende werking is ook terug te vinden in het debat over bestuurdersbeloningen die nu in alle hevigheid woedt. „Om die discussie in perspectief te plaatsen: in 1990 hebben we de optieregeling bij zakenbank Kempen Co weten tegen te houden. Ik heb altijd gezegd dat het hier anders is dan in de VS." Voor de duidelijheid: De Vries is geen tegenstander van bonussen voor bestuurders die goed pres teren. „Maar we zien juist dat mensen die het slecht doen en moeten vertrekken, veel geld meekrijgen." Het loopt soms de spuigaten uit. „Van de onkosten vergoeding van Nancy McKin- stry van Wolters Kluwer kun je een premier én een minister be talen. Alleen de onkosten! Dan vraag je waar ligt de grens?" De buitenwereld had hoge ver wachtingen van de code-Tabaks- blat, waaraan De Vries ook mee werkte. Moedeloos is De Vries nog niet van de eeuwige strijd. Hoewel hij al bijna tien jaar di recteur is van de VEB, over weegt hij geen vertrek. GPD door Ellen den Hollander AMSTERDAM - Peter Paul de Vries is al bijna tien jaar het boegbeeld van de kleine beleg gers en de strijd nog lang niet moe. De directeur van de Vereni ging van Effectenbezitters windt zich op over belachelijk hoge beloningen voor slechte be stuurders en als het moet, werkt hij 's nachts door. „Want dan belt er niemand." Af en toe neemt hij voor de grap de telefoon op en roept alvast 'schandalig' in de hoorn. Daar na informeert hij pas waarover iemand eigenlijk belt. Peter Paul de Vries (37) schiet in de lach. Hij beseft dat hij een kari katuur van zichzelf schetst, om dat de buitenwereld hem - direc teur van de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) - be schouwt als een opstandig type. „Ik stel zaken graag zwart of wit", erkent hij. „Ik ken de nu ance wel, maar het is niet altijd in mijn belang om dat te laten merken." Voor De Vries is het hoogseizoen aangebroken: beurs genoteerde ondernemingen nodi gen deze weken aandeelhouders uit voor de jaarlijkse aandeel houdersvergaderingen. Het ge zicht van De Vries is weer vaak op tv te zien en zijn uitspraken halen de kranten, want hij stelt lastige vragen waar bestuurders niet op zitten te wachten. Vra gen over de visie van het be stuur bijvoorbeeld, of over de be loning van topbestuurders. Belangrijkste onderwerp dit jaar is de code-Tabaksblat: de gedragscode voor fatsoenlijk be stuur. „De ondernemingen mochten vorig jaar nog vaag blij ven over de code. Dit jaar moe ten zij uitleggen of zij de regels hebben ingevoerd. En zo nee, waarom niet." De Vries maakt lange dagen. Schuldgevoel, luidt zijn verklaring. „De oplos sing is weinig slapen, 's Nachts werken is heerlijk: dan belt er niemand." Gelukkig heeft hij een goede gezondheid en een schijnbaar onbeheersbaar onge duld. Ongeduld dat hij ook moet bedwingen. „Je werkt nooit voor dit jaar, maar altijd voor het jaar erop. Er zit een vertra gend effect in wat wij met de VEB doen. Je kunt wel willen dat iets morgen is geregeld, maar je moet het niet verwach ten." DEN HAAG - Aegon zegt ko pers van het beleggingsproduct Koersplan financieel tegemoet te willen komen. De afgelopen tijd hebben zich honderden bo ze klanten gemeld, die zich be klaagden over de tegenvallende resultaten van Koersplan. Zij voelen zich door de verzeke raar misleid. In totaal gaat het om tegen de half miljoen kopers van het product. Een woordvoer der van Aegon verklaarde giste ren dat er dinsdag overleg wordt gepleegd met de ombuds man voor de verzekeringssector J. Wabeke. Over de vorm waar in de tegemoetkoming aan de klanten zal plaatshebben, zei hij dat 'het nog alle kanten op kan gaan'. Aegon wijt de lage op brengsten van Koersplan aan het slechte beursklimaat van de laatste jaren. De verzekeraar geeft toe dat de verkoop van het product in het verleden niet altijd vlekkeloos is verlopen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23