>zc Meeste banen zijn voor Zeeuwen Zwarte lijst over valse rekeningen Sliedrecht loopt te hoop tegen Delta Effectief beleid ZuidWest 'leesconcern chrapt fors antal banen Achter het luikje van de Chinees Rabobanken fuseren in april 2006 Prijzen VS sterk gestegen ABN strijdt met internetbrokers ItSS 0113-315649 ■B.pZC.fll 'redactie@pzc.nl SJ1KJS31.4460 AA Goes jucftenlie-sxploitatie. jTen Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; ^al; 020-4562500. londerdag 21 april 2005 (Jw mobiliteit staat bij ons voorop.. \oon-werkverkeer vooral tussen steden boven Westerschelde fors gegroeid DES - Van alle arbeidsplaat- I in Zeeland wordt naar ver- «ding een klein deel ingeno- ndoorniet-Zeeuwen. Slechts Iprocent van de werkgelegen- éd. ofwel 8300 banen, wordt seuild door mensen van bui lde provincie. „blijkt uit het rapport Pen- ImZeeland 1997-2003 van de oer van Koophandel en de jgionale Informatiebank Be- jjven en Instellingen Zeeland jbiz). Die bestaat sinds 1988 is een samenwerkingsver- id tussen de provincie Zee- dq, CWI district Zuidwest, de meenten Borsele, Goes, Hulst, iddelburg, Sluis, Terneuzen, jiouwen-Duiveland en Veere ide KvK. De gegevens uit de ^noemde pendelatlas zijn ge- lerd op een enquête uit mei J, Pas nu zijn de gegevens irerkt, geanalyseerd en gepu reerd. sen 1997 en 2003 is het aan- (vol- en deeltijd) arbeids- ttsen toegenomen met ruim meent tot bijna 154.000. Het itai mensen dat tussen 1997 2003 buiten hun woonplaats ïgaan werken is toegenomen irnira46.000 tot bijna 55.000 en; een stijging van 18 pro- rel het aantal banen dat niet-Zeeuwen wordt inge- nen relatief niet groot is, wel het aantal mensen dat tten Zeeland woont en in Zee- werkt. In de onderzochte aar is dat gestegen met 33 procent. Het zijn vooral banders (bijna 3000 mensen) in Zeeland komen werken, aantal Belgische grensarbei- IXTEL - Vleesconcem Dume- schrapt ongeveer driehon- td banen. De arbeidsplaatsen nen te vervallen door de slui- jvan de productielocaties in wtenEmmen. Deze twee ves- itgen zijn overbodig gewor- idoor de overname van Hen- ii Meat Group, in de tweede Ift van 2004. Dat maakte het «concern gisteren bekend. taeco is bezig om de nieuwe nwinst in het bedrijf te schui- i. De stafafdelingen zijn al ngepakt en Dumeco begint nu n reorganisatie in de produc- 'arbij zullen naar verwach- ^530 banen verdwijnen. Een van de werknemers krijgt d andere plek binnen het con- m; voor driehonderd mede- Erkers wordt ontslag aange- aagd. vleesconcern heeft de cen- de ondernemingsraad om ad- es gevraagd over de voorgeno- areorganisatie. s de vakbonden zal worden sproken over een sociaal plan jr de medewerkers die over ig worden. Kgeen jaar geleden zette Du- >»ook al het mes in het perso- tsbestand. Het bedrijf kon- 2 vorig voorjaar aan banen ^ppen, nadat het een con- K met de supermarktketen ®rt Heijn was kwijtgeraakt. ders is licht gestegen van bijna 2200 naar bijna 2400 mensen. Hoeveel Zeeuwen buiten de pro vincie werken, is niet bekend. De provincie Zeeland stelt dat het gaat om circa 20.000 arbeids plaatsen. De KvK pleit in de pendelatlas dan ook voor een on derzoek naar hoeveel Zeeuwen buiten de provincie werken en waar. Uit een vroege publicatie van de conclusies in december bleek al dat het woon-werkverkeer tus sen Vlissingen, Middelburg en Goes flink is toegenomen. Ze vormen volgens de Kamer steeds meer één stedelijk net werk. Opvallend is, zo blijkt nu uit de definitieve pendelatlas, dat in de onderzochte zes jaar steeds meer Walchenaren naar de Bevelanden reizen. W esterscheldetunnel Er is zelfs sprake van een explo sieve stijging, zodat de stroom richting de Bevelanden nu gro ter is dan die naar Walcheren. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen pen delt nauwelijks iemand naar de overige Zeeuwse regio's. Het ef fect van de Westerscheldetunnel in het woon-werkverkeer is dan ook nog niet terug te vinden. De Kamer van Koophandel tekent daarbij aan dat de gegevens van het rapport zijn gebaseerd op een enquête in mei 2003. De tun nel is twee maanden eerder ge opend. De Kamer ziet deze gege vens dan ook als een nul-meting om toekomstige pendelstromen over de Westerschelde te analy seren. Mensen op Tholen richten zich steeds op Walcheren en de Beve landen en minder op de eigen ge meente. Uit het definitieve rapport blijkt ook dat de verschuivingen in het woon-werkverkeer in de plattelandsgemeenten veel klei ner is. In de meeste gemeenten bleef het gelijk, behalve in Ka- pelle en Noord-Beveland. Zo'n 65 procent van de Kapellenaren werkt buiten de eigen woon plaats. Dat is het hoogste per centage van alle Zeeuwse ge meenten. Bovendien blijkt dat bijna net zo veel Kapellenaren in Goes werken als in de eigen gemeente. De KvK verbindt daaraan de conclusie dat men sen Kapelle zien als goede ge meente om te wonen. Ook Noord-Beveland valt in de cijfers op. In een periode van zes jaar tijd is het aantal inwoners dat buiten de gemeente werkt met de helft toegenomen. Wat daarvan de oorzaak is, weten de Kamer van Koophandel en de Ribiz niet. Eigenaar Ying helpt een handje in de keuken van De Nieuwe Pauw. door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Het is de vraag die bij iedereen door het hoofd speelt bij de 'af haalchinees': wat gebeurt er toch achter dat luikje? Hoe ziet een Chinese keuken eruit? En hoe maken ze babi pangang? Helaas gaat dat luikje altijd net te snel weer dicht. Babi pangang en foe jong hai zoals wij ze kennen, zijn trouwens geen echte Chi nese gerechten. Volgens H. Ying van Chinees-Indisch restaurant De Nieuwe Pauw in Middelburg, zijn die gerechten maar in een paar landen in Europa te verkrijgen. Hij verliet China zestien jaar geleden om in Nederland in het restaurant van zijn vader te werken. „In het begin was het wel even schrikken. Het Chinese voedsel dat hier verkocht werd, leek in niets op wat ik van vroeger kende. Toen ik het restaurant overnam, nam ik mij voor daar verandering in te brengen. Gaandeweg heb ik geprobeerd om au thentieke Chinese gerechten te introdu ceren bij de klanten." Zijn methode hiervoor is het maandme- nu. „Ik combineer in onze menu's bij voorbeeld de vertrouwde babi pangang met gerechten als Cha Si uw of Kon Bao Xia. Dat heeft gewerkt." In de keuken staan de chefkok en drie assistenten het eten te bereiden. De vloer en het aanrecht blinken. Ying: „Al les wordt hier iedere dag gepoetst." Het vlees en andere ingrediënten komen uit de grote koelcel achterin de keuken, en Foto Ruben Oreel worden ter plekke op maat gehakt met een hakmes. Vier grote wokken staan op het vuur, de sauzen staan au bain ma rie te pruttelen. In één van de wokken wordt gefrituurd, de andere worden ge bruikt om te bakken. Chinese kreten weerklinken door de keuken. Er staat ook een magnetron, maar die wordt niet gebruikt om te koken. „Al leen om iets te ontdooien." Ying spreekt magnetron uit alsof het een vies woord is. „We bakken alles hier vers, anders is het niet lekker." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Ondernemers krijgen regelmatig valse rekenin gen. Sinds september vorig jaar zijn in Zeeland 45 meldingen binnengekomen. De Kamer van Koophandel heeft daarom een zwarte lijst opgesteld. De zogenoemde signaallijst van de Kamer van Koophandel moet Zeeuwse ondernemers helpen om het kaf van het koren te scheiden. Het Nederlandse be drijfsleven verliest volgens de Kamer van Koophandel jaar lijks honderden miljoenen eu ro's door facturen te betalen voor diensten waar niet om is ge vraagd. Dat ook Zeeuwse onder nemers de dans niet ontspringen blijkt uit recente cijfers. De Ka mer van Koophandel voor Zee land registreert vanaf septem ber het aantal meldingen van valse facturen. Inmiddels zijn er 45 binnengekomen. Het gaat meestal om facturen voor adver tenties in gidsen en op websites. Hoewel de ondernemer hier niet om gevraagd heeft, is de factuur volgens de Kamer zo misleidend dat deze meestal gewoon wordt betaald. Om ondernemers te hel pen, is er nu een zwarte lijst van bedrijven die zich volgens de Ka mer schuldig maken aan acquisi tiefraude. Er staan nu acht be drijven op. Publicatie op de lijst geldt voor drie maanden. De sig naallijst is beschikbaar via inter net. Ondernemers die een onge vraagde factuur ontvangen, wor den verzocht dit te melden aan de Kamer van Koophandel. tl 10 Jetkabinet heeft besloten 500 mil- *)°en euro uit de meevallende aard- jraten te besteden aan kennis, inno- P'een onderwijs. Het grootste deel pan gaat naar het vmbo. De minis- lJ® Onderwijs heelt daarover een ™e naar de Tweede Kamer ge- ondc* de titel 'Vmbo: het betere Lr, Voor een onderzoeker is het een l geschreven is vanuit een ja- makende zekerheid over de effecti- r11 van de maatregelen. notitie geeft geen expliciete doelstel- po maar rept wel van dingen die 'kunnen: voortijdige schooluitval 'aansluiting van het vmbo op mbo 'oepspraktijk. Er worden 31 maat- j? en opgesomd, die zo snel mogelijk en ingevoerd. Dat zijn maatrege ls aaLrover overeenstemming met het ls bereikt. Ik onderschat het be- lang van draagvlak voor maatregelen niet. Maar ik had liever gezien dat de maatregelen waren uitgekozen omdat ze zo gunstig zijn voor de doelstellin gen. Daar zie ik niks over in de nota. Het was ook mooi geweest als was aan gegeven hoever de schooluitval zal da len en op welke termijn. En als men daar geen idee van heeft, en dus alleen maar hoopvol op pad gaat. had dat er van mij ook gerust expliciet mogen staan. Een korte typering laat zien wat de minister zoal in petto heeft. Er komt meer ruimte voor praktijkgericht onder wijs (100 miljoen voor gebouwen en praktijkruimten). Examens zullen op competenties worden gericht. Scholen krijgen meer vrijheid om de prakijk- component en de onderwijsprogram ma's in het algemeen zelf samen te stel len. Zoals de nota dat zo parmantig aankondigt: het Rijk stuurt op wat wordt geleerd, de scholen kiezen hoe dat wordt geleerd. Er komt verder meer aandacht voor leerlingen met gedrags- en leerproble men. Zo komen er duizend extra plaat sen voor moeilijke kinderen en wordt een sluitende zorgstructuur beloofd met behulp van een zorgadviesteam. Er moet meer samenhang met het vervolg onderwijs komen, onder meer middels tien projecten waarbij vmbo en mbo sa men een traject opzetten voor een door lopende leerlijn (gewoon een aanslui tend onderwijsprogramma, neem ik aan). Tenslotte is er aandacht voor 'voldoen de en goed personeel in een moderne, kleinschalige en veilige omgeving'. Door de vergrijzing zal er een tekort aan leerkrachten ontstaan, dat moet worden aangevuld met mensen die van uit een andere baan moeten worden aangetrokken. Daarvan wordt voorzien dat ze op de werkplek zullen worden opgeleid. De kwaliteit van docenten zal worden beoordeeld met bekwaamheids dossiers. In de bekwaamheidseisen komt omgaan met leer- en gedragspro blemen te staan. Ik zou in bepaalde gevallen de oplos sing in dezelfde richting zoeken. Is het verstandig om leerkrachten die uit an dere banen worden weggelokt, op te lei den op de werkplek, in plaats van ze ge woon naar een goede opleiding te stu ren? Heb je inderdaad duizend extra plaatsen nodig voor zorgkinderen als je leerkrachten traint in omgaan met zorg kinderen? Levert een zorgadviesteam een echte bijdrage aan verminderen van uitval of alleen maar meer bureau cratie? Over weinig punten bestaat ze kerheid dat het zal werken. De extra aardgasbaten worden opgewekt een meevaller genoemd, maar dat geldt al leen voor politici met bestedingslust. Het is een belastingverhoging, omdat de aardgasprijs gekoppeld is aan de olieprijs. Voor de extra gelden mag je een goede analyse van de effectiviteit eisen. Dat is de verantwoordelijkheid van de Kamerleden. Zij moeten aan dringen op effectiviteitsanalyses. Zo wel vooraf als achteraf: wat vooraf veel belovend lijkt, maar geen bewezen staat van dienst heeft moet kritisch worden gevolgd. En vooral zeer gedisci plineerd worden ingevoerd. Niet in één klap in het volle geloof van de zegenin gen, maar in onderdelen en pakketten die toetsing op effectiviteit mogelijk maken. Er moet dus vooral vooraf wor den nagedacht over de effectiviteit en niet achteraf. Bezint eer ge begint. Joop Hartog GOES - De vier zelfstandige Rabobanken op Walcheren en Noord-Beveland willen per 1 april 2006 fuseren. Daar mee ontstaat de nieuwe Rabobank Walcheren/Noord-Be veland. Er ontstaat dan een bank met ruim 60.000 klanten, 14.000 ledeh, 300 medewerkers en 23 vestigingen. Centraal uit gangspunt is volgens de bank dat ze zo dicht en betrok ken mogelijk opereert bij haar klanten en dat de ledenin vloed wordt behouden. De leiding van de bank zal bestaan uit een driehoofdig di rectieteam, geadviseerd en gecontroleerd door een raad van commissarissen en een ledenraad, gevormd vanuit de leden van de coöperatie. WASHINGTON - In de Verenigde Staten zijn de consu mentenprijzen de afgelopen maand gestegen met 0,6 pro cent, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Arbeid gis teren bekendgemaakt. Het is de sterkste stijging sinds ok tober vorig jaar. Deskundigen hadden de stijging van de prijsindex ge raamd op 0,5 procent. Ook zonder de sterk schommelende prijzen van voedsel en energie kwamen de prijzen een stuk hoger uit. Deze stijging bedroeg 0,4 procent. Dat is het hoogste percentage sinds augustus 2002. De ver wachtingen voor dit percentage kwamen neer op 0,2 pro cent. Hoewel het 'geschoonde' prijscijfer ook sterk omhoog is gegaan, zijn de hoge olieprijzen nog steeds de grote boos doener. In maart liepen die op met 4 procent, tweemaal zo veel als in februari. De afgelopen twaalf maanden stegen de ener gieprijzen met 12 procent. ANP AMSTERDAM - ABN Amro heeft zich gestort op de markt van internetbrokers. Daarmee bindt de grootste Ne derlandse bank de strijd aan met concurrenten als Alex en Binck. Nederland telt op dit moment een kleine 100.000 actieve beleggers, onder wie veel klanten van ABN Amro. Zij be leggen via een intemetbroker buiten de bank om. Een groep van duizend geselecteerde, actieve beleggers kan bij wijze van proef nu gratis bij ABN Amro terecht voor een nieuw handelsplatform en een pakket nieuwe dien sten. Het nieuwe platform is uitgebreider dan wat ABN Amro tot dusverre aan beleggen via internet bood. Zo kan nu ook worden gehandeld op buitenlandse beurzen. In de zo mer worden alle klanten benaderd. Dan wordt ook de prijs van het nieuwe product bekendge maakt. GPD Raad van State op 18 februari. Daar vocht de werkgroep weder om de milieuvergunning aan, de ze keer vanwege de achteruitrij- signalering. De Raad van State vernietigde deze maand welis waar de geluidsnorm van de stortplaats, maar daarvoor komt geen andere regeling in de plaats. Dat betekent dat de stort plaats niets hoeft te doen aan de piepjes van achteruitrijdende shovels. De Werkgroep richt zich nu tot de directie van Del ta, de exploitant van de afval- berging. Ze stelt dat er tech nisch voldoende mogelijkheden zijn om de signalering stiller te maken. Kosten: circa 2000 euro per voertuig. Het gaat volgens de werkgroep om zes voertui gen. Voorzitter Van Andel: „Wij zijn zeer teleurgesteld dat de di rectie van Delta geen einde maakt aan een dagelijks terugke rende overlast waar de bewo ners reeds jarenlang onder ge bukt gaan." In de brief aan Luteijn schrijft de werkgroep: „Dat Zeeuwen zuinig zijn, dat weten we. Maar dat Zeeuwen in staat zijn om ge heel onnodig vele inwoners van Sliedrecht overlast te bezorgen, begrijpen wij niet." De werkgroep is bereid om naar het kantoor van Delta in Middel burg te komen voor een gesprek met de Delta-directie. „Wilt u hoog in uw ivoren toren blijven toekijken? Of vindt u dat uw be drijf de inwoners van een dorp geen ernstige overlast mag blij ven toebrengen? Als u het met de laatste zin eens bent, laat dan zien, dat u uw slogan waard bent. 'Afvalverwerking een scho ne zaak'. Hieraan willen wij toe voegen maar ook stil." Delta ziet geen aanleiding voor maatregelen. „In het verleden hebben we gezocht naar alterna tieven, maar dat heeft onvol doende opgeleverd", zegt woord voerder J. Nelemans. „We zijn gehouden aan de normen zoals die staan omschreven in de ar- bo-wet. Overigens hebben we geen horden klachten ontvan gen over geluidsoverlast. Maar we zullen de brief in elk geval beantwoorden." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Inwoners van het Zuid-Hollandse Sliedrecht zijn boos op energiebedrijf Del ta. Ze zeggen iedere morgen om zeven uur wakker te worden ge maakt door de achteruitrijsigna- lering van dumpers, kranen en shovels op de stortplaats Derde Merwedehaven in Dordrecht. Delta ziet geen directe aanlei ding maatregelen te nemen. De stichting werkgroep Derde Merwedehaven heeft een brief gestuurd aan Delta-directeur D. Luteijn. Delta Milieu, een on derdeel van het Zeeuwse ener giebedrijf, exploiteert de afval- berging Derde Merwedehaven in Dordrecht. Sliedrecht ligt weliswaar aan de overkant van de rivier de Merwede, maar in woners ageren al jaren tegen de vuilstortplaats. Ze maken voor al bezwaar tegen stankoverlast en het overwaaien van giftige stoffen. Sliedrechtenaren heb ben zich jaren geleden verenigd in de stichting werkgroep Derde Merwedehaven. Die spant regel matig procedures aan bij overhe den om de overlast tegen te gaan. In de loop der tijd zijn tal van onderzoeken uitgevoerd naar de overlast en het effect van de stortplaats op de gezond heid van de Sliedrechtenaren. De provincie Zuid-Holland con stateerde dat de stankoverlast kan leiden tot gezondheidsklach ten. Dat heeft geleid tot allerlei maatregelen. Maar daarmee is de overlast nog niet weggeno men, stelt de werkgroep. Piepgeluid In de open brief die ze nu naar Delta heeft gestuurd ageren ze niet tegen stank-, maar tegen ge luidsoverlast. Het gaat om de achteruitrijsignalering van wa gens op de storthoop. „Het zeer irritante piepgeluid draagt wel 2 tot 2,5 kilometer ver", zegt voorzitter L. van Andel. „Je moet eens komen luisteren. Het geluid draagt ver weg en maakt mensen wakker. We vragen Lu teijn of hij dat nodig vindt." De brief volgt na een zitting bij de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21