IE nspectie kraakt speciale scholen Frankrijk: minder Thalys-treinen 2*9 per kilo Togolezen op verkiezingscampagne Bij i#a>i* iwj Li PB feer aandacht voor prettige sfeer dan voor kwaliteit lessen opman van ssent levert een loon in Helft arboregels zou weg kunnen Dansen in de bus Boer kan verdienen aan verdieping Di Luca wint ook Waalse Pijl PSV naar bekerfinale WÊÊÊÊÊÊ^ 12° NO 4 Zon Mig en vanmiddag 13 tot 14 graden. ij enoordoostenwind en komende lokaal vorst aan de grond. 7e jaargang no. 93 nderdag 21 april 2005 jnuminer 1,25 ÉL --v vfcJftT* Knuuï 2 A.mm x. mannenmode River Woods OUDE MARKT 45 - VLISSINGEN 0118-419337 - www.knuijtmannenmode.nl jrllseThoonsen EN HAAG - De onderwij- ispectie heeft het toezicht liet speciaal onderwijs, r leerlingen met handi- s of ernstige gedragspro- gen, verscherpt. De scho- stoppen volgens de in die te veel tijd in het jéren van een prettige tr en geven te weinig les. ardoor leren de leerlin- j er veel te weinig, meer dan de helft van de j!en voor speciaal onderwijs ■kwaliteit van de leerstof on- rrjats, signaleert de inspec- in het gisteren verschenen plag 2003/2004. „De afge- i tijd werd het accent te op pedagogische zorg ge- terwijl het speciaal onder als taak heeft om al het mo- jke lesmateriaal aan te rei- Daar moet naar terug wor- an", aldus inspec- -generaal Kete Kervezee. trkloos de inspecteur leidt dat rdat leerlingen uiteindelijk zovéél wordt geleerd, als ze i hun capaciteiten zouden in. Na school komen ze irdoor werkloos thuis te zit- of vinden een baan bij een iale werkplaats, terwijl ze r in hun mars hebben. „Ze den met onvoldoende baga- de maatschappij inge- ïrd", aldus Kervezee. ischort het nodige aan de be dding van de leerlingen, NHEM - Topman M. Boers- van Essent, in opspraak ge kt vanwege zijn forse inko- nsverhoging, ziet geen enkele adzaak om een gebaar te ma- ben een deel van zijn salaris It leveren. Dat bleek gisteren itnseen gesprek tussen Boers- ifn de vakbonden. {provincies Noord-Brabant, cbarg en Overijssel, die sa il een belang van 65 procent Essent vertegenwoordigen, den dat Boersma en colle- bestuurder L. van Halderen oNuon vrijwillig moeten af- van hun hoge bonussen, dergelijke suggestie werd der ook al gedaan door (A-minister De Geus (Sociale ken). «mtter Boersma van de raad abestuur van Essent gaf giste- tegenover de vakbondsbe- Bders aan dat hij hier niets w voelt. „Contract is con- aldus Boersma. Hij zei 'het hoofdkantoor van Essent Arnhem dat de discussie be- kan worden gevoerd met de ld van commissarissen en de leelhouders van Essent. to jaar geleden heeft de M van commissarissen ge raagd of de heer Boersma voor- der wilde worden van de raad bestuur", licht een woord eer van Essent toe. „Hij H een contract aangeboden llsaan de slag gegaan. Het avreemd zijn om nu op die af raken terug te komen". "daag wordt de jaarvergade- van Essent gehouden in Bosch. Dan moet blijken yard de aandeelhouders het «spelen richting de topman b Essent. Nuon-topman Van «deren laat via een woord eer weten dat het aan de eelhoudersvergadering is azijn salaris te bespreken. Ko- e maandag staat de jaar- nadering van Nuon gepland, «gesprek met Boersma ver- to'bestuurder J. Grobben M bvakabo FNV onbevredi- ''Deze mensen zijn abso- "tongevoelig voor brede maat- t"PPelijke argumenten", con- '•eerde Grobben. Bestuurder Njst van CNV Publieke jtiseerde vooral de aan houders van de energiebe- hen en de politici. „Zij hui- jrokodillentranen"; vindt fondsbestuurder. ANP vooral in het voortgezet speciaal onderwijs. Op acht van de tien scholen wordt te weinig aan dacht besteed aan systemati sche begeleiding. Vorderingen van leerlingen worden niet ge noeg in kaart gebracht. Kerve zee: „Daardoor ontbreekt het aan perspectieven: waar kan een leerling terecht komen?" De kritiek van cle inspectie wordt gedeeld door de Algeme ne Onderwijsbond. Deze stelt dat leerlingen intellectueel on voldoende worden uitgedaagd en dat de lat voor het speciaal onderwijs omhoog moet. Beleidsadviseur speciaal onder wijs Jos Hagens van de Algeme ne Vereniging van Schoolleiders erkent de tekortkomingen. Hij noemt de ontstane situatie 'een uitvloeisel van de manier waar op er jaren naar deze groep leer lingen is gekeken'. Zo was de versnipperde, relatief kleine groep leerlingen volgens hem geen interessante markt voor uit geverijen van lesboeken. Ouders waren vaak al lang blij dat hun kind zich prettig op school voel de en stelden weinig kwaliteits eisen, stelt Hagens. De leer krachten eisten te weinig van de leerlingen. „De sector was altijd groeiende. Speciale scholen kon den altijd achteroverleunen, in tegenstelling tot scholen die leer lingen moesten trekken." Hagens is blij dat de kritiek hardop wordt uitgesproken. „Zelfgenoegzaamheid leidt tot weinig prikkels voor kwaliteits verbetering. Het is alleen maar goed dat er nu ook deze sector op resultaten wordt afgerekend. Dat draagt er toe bij dat leerlin gen uiteindelijk volwaardig kun nen functioneren in de samenle ving." GPD ATAKPAME - Aanhangers van de Togolese oppositie lopen door de straten van de stad Atakpame in het midden van het land. De oppositionele coalitie probeerde giste ren tijdens een bijeenkomst aanhang te verwerven voor de presidentsverkiezingen die gepland staan voor komende zondag. De verbannen oppositieleider Gilchrist Olym- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Franse spoor wegen (SNCF) willen het aantal Thalys-hogesnelheidstreinen tussen Parijs en Amsterdam in 2010 beperken tot tien per dag in plaats van zestien. De SNCF laat het afhangen van de toe loop of er meer treinen komen. Dat heeft minister Peijs (Ver keer) aan de Tweede Kamer ge schreven. Diverse Kamerleden lieten vori ge week tijdens een overleg met de bewindsvrouw al weten be zorgd te zijn over zulke plan- DEN HAAG - De helft van alle arboregels kan worden ge schrapt. Onderhandelaars van de vakcen trale FNV en van de werkgevers organisaties VNO-NCW en MKB-Nederland zeiden giste ren daaraan te werken in een ad vies van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) aan het kabi net over aanpassing van regels voor veilig en gezond werken. Het schrappen van overbodige regels moet het bedrijfsleven tientallen miljoenen euro's aan besparingen opleveren. Onderne mers klagen al jaren over het steeds grotere aantal arbore gels, dat soms ook nog tegenstrij dig is. CNV-onderhandelaar A. Woltmeijer stelde wel dat halve ring van het aantal regels nooit een doel op zich mag zijn. ANP nen. Volgens Peijs zijn de onder handelingen met de Fransen een zaak van de HSA, ofwel de Ne derlandse Spoorwegen en de KLM, exploitant van de Neder landse hogesnelheidsverbinding die vanaf 2007 gaat rijden op Pa rijs. HSA heeft nog geen bij stand gevraagd, aldus de minis ter. Ook de tijdige inbouw van vei ligheidsapparatuur door de Fransen op de Thalys-treinen, waarover Kamerleden vorige week ook al wagen stelden, is twijfelachtig. Minister Peijs schrijft dat ze dat met de Bel gische verantwoordelijke minis ter Vande Lanotte in Parijs aan de orde heeft gesteld. De Fran sen geven voorrang aan de op bouw van eigen treinen, „maar daar heb ik geen begrip voor", aldus Peijs gisteren in een over leg met de Tweede Kamer. De HSA maakt zich niet veel zorgen over het voornemen van de Fransen. Volgens een woord voerder van het samenwerkings verband tussen NS en KLM zijn de onderhandelingen over het aantal in te zetten treinen nog maar net begonnen. De HSA wil het liefst zestien treinen laten rijden, maar zegt dat het defini tieve aantal afhangt van de marktomstandigheden. In het overleg van gisteren bleek een Kamermeerderheid Boegbeeld kleine beleggers werkt 's nachts door Natuurontwikkeling als compensatie voor de verdieping van de Westerschelde kan de betrokken boeren veel geld opleveren. Ook andere agrariërs in Zeeuws-Vlaanderèn en op de Bevelanden kunnen er wel bij varen. Dat zei ge deputeerde M. Kramer (natuur en water) giste ren in een vergadering van de Statencommissie rij Ecologie en Water. Danilo Di Luca heeft na zijn zege in de Amstel Gold Race van zondag ook de Waalse Pijl gewonnen. De Italiaan won gisteren de sprint van een grote eerste groep boven op de Muur van Hoei en werd door zijn zege meteen ook leider in de ProTour. De Luxemburger Kim Kir- chen werd tweede. De Italiaan Davide Rebellin, vorig jaar winnaar, eindigde nu als derde. PSV heeft zich als eerste ploeg geplaatst voor de fi nale van de Amstel Cup. De Eindhovense club ver sloeg Feyenoord gister avond na strafschoppen (4-2) in de halve finale. Na de normale speeltijd en de verlenging was de stand 1-1. De doelpunten kwa men van Salomon Kalou en DaMarcus Beasley. PSV speelt in de finale, 29 mei in de Kuip, tegen de win naar van het duel tussen Willem II en Ajax. Dat duel wordt vanavond in Tilburg gespeeld. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12, 13, 15 en 17; Sport: 19 en 20; Economie: 21, 22, 23, en 25 (Advertentie) Oe Goese Meikoodealers presenteren pio is teruggekeerd naar Togo, maar mag niet meedoen aan de stembusgang. Hij voert nu campagne voor de vice-president van de Unie van de Krachten voor Verande ring, Bob Akitani. Deze zal een poging doen de regerende partij na 38 jaar uit het za del te wippen. foto Nic Bothma/EPA (Advertentie) UTRECHT - In de Utrechtse stadsbus 11 vermaakt danser Guillem Mont de passagiers met de Spring- dance-voorstelling BusSPUNK intervention at #11. Choreografe Nora Heilman en danser Mont voeren de voorstelling op in de rijdende lijnbus op 20, 21 en 22 april. foto Rick Nederstigt/ANP twijfel te hebben over de hard heid van het herziene HSL-ak- koord met België, dat Peijs in maart sloot. De Belgen deden toezeggingen waardoor de snel le treinen iets minder lang over de reis naar Brussel doen dan zich door Belgische spoorproble- men liet aanzien. Met name ChristenUnie-Kamer- lid Slob schoot uit zijn slof. Hij vroeg en kreeg steun van andere fractiewoordvoerders om ver trouwelijke inzage in een brief van de landsadvocaat over het akkoord. In afwachting daarvan onthoudt de Kamer haar steun aan de deal. Minister Peijs zou bekijken of het schrijven be schikbaar kan komen. Shuttle Het ministerie van Verkeer en Waterstaat steekt vanaf 2007 tot en met 2010 1,6 miljoen euro in een speciale shuttle die tus sen Den Haag en Rotterdam gaat rijden. De luxe trein is be doeld voor reizigers die in de ha venstad op de hogesnelheidst rein willen overstappen. De NS dragen volgens Peijs in totaal 400.000 euro bij en de gemeente Den Haag steekt 2,8 miljoen eu ro in het project. De shuttle gaat over twee jaar acht keer per dag rijden. Door de ingebruikname van de hogesnelheidslijn in 2007 dreig de de hofstad zijn internationa le treinverbindingen kwijt te ra ken. Om dat te voorkomen, had minister Peijs al in het akkoord met België afgesproken dat er dagelijks vanuit Den Haag acht hogesnelheidstreinen via Breda naar Brussel rijden. ANP Adieprijs (Advertentie) voorletters: _ptaats'_ telefoon: (postibankrekeningnummer. Handtekening. PZC bv gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen ptoefabonnemenl gehad LJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: IH per maand met automatische incasso 19.951 CD per kwartaal met automatische incasso 58.00). CD per jaar met automatische incasso (€222.50) shtiiósshssssso1 Kijk op m-mpzc.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 44BÓ l/VB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1