Roep om royaal gezwelt aan ins duo ontlokt wonderlijk lankenspel aan 48 vleeshaken Schildersweek met topkunstenaars Tekort vrijwilligers hospice Hulst Fonds Kazernering deelt uit Steekpartij opgehelderd Radardetector in beslag genomen door Cees Maas DOMBURG - Domburg beleeft straks voor de tweede maal haar Schildersweek. Een keur aan nationale, internationale, bekende en minder bekendere schilders doet ditmaal mee. Al lemaal verdiepen ze zich in de landschappen en zeegezichten van het kleine dorp. „Wat we willen, is de oude glorie van de badplaats in ere herstellen", zegt bedenker en initiator van de Schildersweek Willem Spek- horst. In het tere aprillicht van een woensdagochtend staat een Ar gentijn geconcentreerd te wer ken aan een vrouwenfiguur. Ze draagt transparante gewaden, in haar hand een kaars. Het is de Argentijnse fijnschilder José Marchi die de vrouw streekje voor streekje op het doek zet en haar poneert in de halfronde deur van de kerkto ren van Domburg. Bovenop het werkblad van de kunste naar ligt een afbeelding van de wereldberoemde abstractie die Mondriaan maakte van precies dezelfde deur. Ter inspiratie. „Ik maak sferen", zegt de schil der, „en het is prachtig werken in Domburg. De omgeving heeft veel kracht, het is prach tig hier." En 'hier' is onder meer de oude boerderij naast de begraaf plaats, waar ooit boer Minder- houd zijn hof bestierde. De geur van de stal is opgelost. Nu ruikt het er doordringend naar olieverf en de voertaal is Spaans. De boerderij is ver bouwd tot atelierboerderij. Hier bereiden vijf Argentijnse schilders zich voor op de Dom- burgse Schildersweek 2005. Vo rig jaar al deden tal van inter nationale kunstenaars mee, dit jaar ligt de klemtoon op de Ar gentijnen. „Dat komt doordat ik regelma tig naar Argentinië ga voor de tango", zegt Willem Spek- horst. „Zo kwam ik in aanra king met schilders die in de beste galerieën van de hoofd stad Buenos Aires exposeren. En van het een kwam het an der." Spekhorst is voorzitter van de Stichting Art Performance, een gezelschap dat anderhalf jaar bestaat en zich tot doel heeft gesteld de oude luister van Domburg terug te bren gen. Het fin de sièclede over gang van de negentiende naai de twintigste eeuw, toen Mon driaan, Toorop en Góth nog met hun schildersezels door duinen en polders struinden. Toen Arthur van Schendel er zijn zomerhuisje had en Ro land Holst en andere bekende schrijvers ontving. Toen Van Schagen zijn breekbare versjes opschreef. Toen de dametjes van de plaatselijke notabelen en de Europese riche in witte kanten rokjes met parapluu tjes tegen de zon over de boule vard flaneerden. Toen een lan delijke kunstcriticus schreef over 'De triomph van Dom burg'. Die jaren. Locaties Nu is het allemaal wat moder ner allicht. Vier hoofdlocaties zijn gekozen voor de aanstaan de Schildersweek: de oude ge reformeerde kerk waar sinds jaar en dag Galerie Noorder licht gevestigd is, het nieuwe Badhotel en Hotel Duinheuvel, dat zich onder leiding van Christoffel van Zetten ook al jaren bezighoudt met exposi ties, en het theatercafé De Pa rel. De week wordt zondag 1 mei officieel geopend om 16.00 uur in Hotel Duinheuvel, daar na volgen er in de week tal van activiteiten verspreid over de lokaties. In totaal doen er 28 kunste naars aan mee. Uit Argentinië dus, maar ook uit de Verenigde Staten, Nederland en Duits land. Bezoekers kunnen die da gen de kunstenaars 'live' aan het werk zien, er zijn work shops experimenteel acryl- schilderen en traditioneel olie verf-schilderen. En er is natio naal schoon. De Missen Neder land van de jaren 2004 en 2005 komen poseren. Verder zijn er concerten en het grote gras veld voor het nieuwe Badhotel zal voor de gelegenheid wor- den omgetoverd in een klein Monmartre, waar bezoekers zich kunnen laten portrette ren. Meer informatie op www.schil- dersweek.nl. donderdag 21 april 2005 1 5 tRolf Bosboom )BELBURG - De suppooste De Vleeshal is niet te benij- Grote windmachines loeien lolle kracht in de ruimte, op den duur hinderlijke la- ïffordt gemengd met indrin- fe. onsamenhangende klan- Alleen oordoppen maken lurenlang verblijf draaglijk. Finse duo Pan sonic heeft op zijn geweten. Mika Vai- on Bpo Vaisanen, allebei in 5 geboren, hebben speciaal K De Vleeshal in Middelburg igeluidswerk gemaakt, waar- ze hebben gekeken naar de van het gebouw maar naar de gotische architec- i sonic geldt als een van de ®ers van de hedendaagse "Tonische muziek. De groep iaat sinds 1993, toen de twee elkaar leerden kennen. Vainio was voordien vooral actief als deejay; Vaisanen maakte deel uit van een collectief dat rave- party's organiseerde. De naam van het duo luidde aan vankelijk Panasonic, genoemd naar de elektronicagigant. Pas na vijf jaar ging de onderne ming serieus dreigen met juridi sche stappen, waarna de Finnen - die vooral Barcelona als thuis basis hebben - him naam veran derden in Pan sonic. De wegge vallen a werd meteen de naam van een nieuw album. Minimale techno Hun interesse lag aanvankelijk vooral bij de industriële muziek. Groepen zoals Einstürzende Neubauten, Suicide en Throb bing Gristle, met wie ze ook heb ben samengewerkt, worden con sequent als lichtende voorbeel den aangehaald. In de loop dei- jaren verschuift hun stijl in di verse richtingen, onder meer naar de ambienthoek. Tegen woordig wordt hun muziek vaak aangeduid als 'minimale techno', waarbij het oproepen van allerlei sferen voorop staat. Pan sonic speelt met behulp van analoge klankgeneratoren voort durend met geluiden, soms op een dansbare manier, vaak ook heel experimenteel. Eind jaren negentig gaven ze bijvoorbeeld in Oostenrijk een concert in een trein, die door een industriege bied reed waar metaal werd be werkt. De installatie in De Vleeshal lijkt met een mathematische pre cisie ontworpen. Vainio en Vaisanen hebben met stalen bui zen een constructie gemaakt, vijf meter hoog en zo'n 25 meter lang. Aan de buizen zijn om de vijftig centimeter staaldraden bevestigd waaraan - niet bijster origineel - in totaal 48 vleesha ken hangen, verwijzend naar de vroegere functie van De Vlees hal. Op de vloer liggen, met een tussenafstand van telkens een meter, 24 slagermessen. Inspirerend Grote industriële ventilatoren zorgen voor een continue wind- stroom waardoor de haken be wegen en elkaar raken. Het ge tinkel wordt elektronisch be werkt waardoor een wonderlijk klankenspel ontstaat, intrige rend voor wie onvermoed de Vleeshal binnenwandelt, inspire rend voor wie even de tijd neemt goed te kijken en te luiste ren, enerverend voor wie een he le middag de wacht moet hou den. Expositie: geluidsinstallatie van Pan sonic, Hm 12 juni in De Vlees hal, Markt, Middelburg. Geopend: di.-zo, 13-17 uur. De Argentijnse schilders, met Willem Spekhorst in hun midden. V horst, Silvana Robert, Heriberto Motoya en Daniel Kaplan. HULST - De Vrijwillige Terminale Zorg (VTZ) zoekt vrij willigers voor hospice De Meander in Hulst. Het stervens begeleidingshuis is gevestigd in De Blaauwe Hoeve, waar de sfeer van thuis zoveel mogelijk wordt benaderd. De zie ken, maar ook naasten en mantelzorgers, ontvangen dag en nacht alle gewenste steun, verzorging en begeleiding, gegeven door een team van medewerkers. VTZ zoekt drin gend nieuwe vrijwilligers. Deze dienen evenwichtig en flexibel te zijn, eigen verlieservaringen verwerkt te heb ben en moeten minimaal acht uur per week beschikbaar zijn. Daar staat tegenover dat ze inzicht krijgen over zorg in de laatste levensfase, uitgebreide trainingen en een goede onkostenvergoeding. De vrijwilligers krijgen apart bege leiding en ondersteuning door een coördinator. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij M. Weber van de VTZ via 06-54388744. ZIERIKZEE - Het Fonds van Kazernering in Zierikzee heeft zes van de negen ingediende subsididieverzoeken ge honoreerd. In totaal keert het fonds 860 euro uit. Het grootste deel, 250 euro, gaat naar de Stichting Vrien den Nieuwe Kerk Zierikzee, voor de organisatie van de tentoonstelling over zestig jaar bevrijding op Schou- wen-Duiveland. De Stichting Welzijn Ouderen krijgt 175 euro toegewezen voor de tiende wandeldriedaagse dit jaar. Twee keer 125 euro is de bijdrage van het fonds aan de Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee voor een dienst voor gehandicapten en voor een concert in Zierikzee van het christelijk jongerenkoor Fiori Musicali uit Sommels- dijk. Harmonie Kunst en Eer krijgt 100 euro voor haar ju bileumconcert en 80 euro is voor de aankoop van een mini- graafmachine door de Breetveltspeeltuin. Het fonds dateert uit de Franse periode, toen in Zierikzee troepen werden ingekwartierd. Van het bedrag dat van oudsher resteert in die pot, wordt jaarlijks de rente ge bruikt voor steun van sociaal-culturele doeleinden in Zie rikzee. VLISSINGEN - De politie heeft de zaak van de steekpar tij die op 1 april plaatsvond op de Paauwenburgweg in Vlissingen, opgelost. Oorzaak vormde een conflict dat een 25-jarige Vlissinger die dag had met een 18-jarige plaats genoot. De twee kregen ruzie, waarop de jongere Vlissin ger later op de avond met een gezelschap naar de woning van de 25-jarige toog. Daar ontstond een vechtpartij. Hierbij kreeg een 57-jari- ge Vlissinger, die tussenbeide wilde komen, een mes tus sen zijn ribben. In de dagen die volgden zijn vijf Vlissin- gers vastgezet op verdenking van zware mishandeling. De hoofdverdachte, de 18-jarige Vlissinger, heeft dinsdag be kend dat hij de man had gestoken. Hij zit nog vast. De an deren zijn inmiddels vrijgelaten. KRUININGEN - De politie heeft gisterochtend een 56-ja- rige man uit Reimerswaal aangehouden op het Oude Plein in Kruiningen. In zijn auto lag een radardetector. Het bezit daarvan is verboden. De detector is in beslag ge nomen en de man kreeg een proces-verbaal. nks naar rechts: José Marchi, Eduardo Faradje, Willem Spek- foto Ruben Oreel djorHenkPostma Afficieel Zeeland zwijgt. Maar on- Uder de oppervlakte, op de digitale giehveg, zwelt de roep om een 'royaal „baar'. Steeds meer Zeeuwen vragen ontgin Beatrix om haar zilveren ju bileum als staatshoofd te beklinken Bet een bevrijdende geste: een gene ral pardon voor de duizenden vluch- iflingen die na jaren vruchteloos pro beren het land worden uitgejaagd. Sinds de schrijfster Marion Bloem be- p deze maand op het internet een nef publiceerde waarin ze de majes teit vraagt genade voor recht te laten sciden, zijn al meer dan 156.000 hand- leningen onder haar oproep ge- èatst De lijst bevat de namen van fee honderden Zeeuwen, en groeit UK het uur. In de tijd die nodig was edit stukje te schrijven, surften 531 Fasen naar www.eenroya.algebaar.nl Édaar hun naam in te tikken. ]f:e de vluchtelingen liever kwijt dan ijk is, hoeft niet beteuterd langs de sjlijn te blijven staan, maar kan el- fes op het internet terecht. Op rn.geenroyaalgebaar.nl, bijvoor beeld. Daar nodigt interim-manager DMariu de majesteit uit te doen nanoorzeis ingehuurd: gewoon het tetaand beleid volgen. Dit volk", meldt haar schrijven aan Sötrix, „heeft geen groots geschenk rag, maar duidelijke besturing en uatregelen om weer te worden wie nj ooit waren. Een normaal, gezond nsterk land. Wars van discriminatie S sociale misstanden die de veilig- sd en saamhorigheid aantasten." darmee suggereert ze dat vluchtelin- bi niet het slachtoffer, maar de oor- ak van dergelijk onheil zijn. o'dusver gaven vijfhonderdtien web- irfers te kennen die mening te delen, laar kwam er tijdens het schrijven ogeentje bijDat wil niet zeggen dat De uitzetting van vluchtelingen die hier al jaren wonen, veroorzaakt vooral ook onrust in de scholen. Zoals in Colijnsplaat, waar kinderen in het geweer kwamen toen Turks-Koerdische schoolkameraadjes hun huis uitgezet dreigden te worden. foto Willem Mieras er slechts weinig support voor die op vatting is. In het Zeeuwse houden de bestuurders zich tot dusver op de vlakte. De Goese burgemeester D. van der Zaag consta teert dat in zijn gemeenteraad, en zelfs binnen de landsregering uiteenlo pende opvattingen bestaan. Als burge meester kiest hij voor het een, noch het ander. Hij wijst er op dat het be staand beleid coulance toont voor 'schrijnende gevallen'. „Ik ga er van uit dat dit op een correcte wijze ge beurt. Natuurlijk, daarbij worden fou ten gemaakt. Maar waar gehakt wordt, vallen spaanders." In de samenleving woedt de discussie ondertussen in alle hevigheid voort. „Veel Nederlanders keken lijdzaam toe toen in de Tweede Wereldoorlog jo den en zigeuners werden afgevoerd. De manier waarop wij nu omgaan met vluchtelingen, wil ik daarmee niet ver gelijken. Maar opnieuw kijken we lijd zaam toe als kinderen die hier zijn ge boren, en hier vaak al jaren naar school gaan, worden gedeporteerd, om dat hun ouders ooit - om wat voor re denen dan ook - hun toevlucht zoch ten tot Nederland. Ik wil me daarte gen verzetten", zo luidt de aanhef van een brief uit het Zeeuwse, die via elek tronische postbussen circuleert. Zo'n statement levert behalve veel sup port, ook het boos verwijt van demago gie op. In de jaren tachtig trok Hul stenaar Simon van Leeuwen door het land met zijn Baader Pop Gruppe. Die luisterde anarchistische manifestaties op met 'terroristische dansmuziek'. Hij woont nu al jaren in Amsterdam, en was daar met Theo van Gogh be vriend. Sinds die 'ritueel geslacht' op de straatkeien werd teruggevonden, wil hij van enige consideratie met asielzoekers niets meer weten. Een ge neraal pardon, oordeelt hij, draagt er toe bij dat Amsterdam straks in meer derheid islamitisch is, en dat 'kafirs als ik voor hun leven moeten vrezen'. Asielzoekers zijn geen islamieten. An ders dan bij de (nakomelingen van) gastarbeiders treft men onder hen een grote diversiteit aan levensbeschou wingen aan. Net zoals onder de Neder landse bevolking. Minister Donner heeft - nog voor de majesteit aan het woord kon komen - verordonneerd dat het goede principe van 'rechtsge lijkheid' geen ruimte laat voor een roy aal koninklijk gebaar. Mocht Beatrix daar anders over denken, dan kan haar wijsheid worden toegewenst. Om een formulering te bedenken die duide lijk maakt dat het bij de viering van de Bevrijding niet niet alleen om nor men, maar vooral ook om menselijke waarden gaat. Jan sonic in de weer met vleeshaken en hakmessen. Windmachines laten de metalen voorwerpen legen elkaar tinkelen; dat geluid efinnen met de computer om tot experimentele muziek. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15