m Yeere werkt mee aan Jgolfpark Zoutelande Droom van bezorgde moeder komt uit lebbes! Openbaar Ministerie acht loods schuldig aan aanvaring Pelican Onzekerheid troef in kokkelsector Klokken luiden start verbouwing kerk in Aazet Eerste steen dagbestedingsruimte }etneente vreest wel parkeeroverlast bij vakantiepark Fietsen kijken in Vlissingen CDA Sluis hekelt topsalarissen Grote politiecontrole Oesterdam Gemeente wil veersteiger afstoten agenda Jzheimercafé Politiek café in Middelburg bij nader inzien iw.auiovermeulen.nl (Advertentie) iOT€ K6RK V6CRC irdag 23 april 20.00 uur WAITS KAMERKOOR MATETENBERG mezzosopraan SLAGWERKENSEMBLE PiaiKiKiiimiat'iiiiiEM I frzncis Poulenc Un soir de neige Jiiiius Milhaud Cantate de la Paix is Eisenga Een naam voor de stilte Josquin des Prés Delen uit de 'lomme arme a Wullur Orealby Fire W première 15 .^Berkelder 51ITELANDE - De aanleg aten golfterrein tussen Zoute- tïÈ „jeenWestkapelle is een stap ilerbij gekomen. De gemeen- Veere ziet zich gedwongen lltn vergunning af te geven «datmogelijk maakt. piemel' P. Mulder van Golf- beheer wil langs de West- «elseweg bij vakantiepark £cht II een kleine negen-ho- golfbaan en een mini-golf- uvan achttien holes aanleg- Hij heeft daartoe een ver- iingediend bij de gemeente, geplande golfpark heet Pi- jse. Mulder, die eerder als ©Ontwikkelaar betrokken n, opende vo- een restaurant bij het ige golfterrein. Boven- ,i ligt er aan de Melsesweg p |sdie tijd een gestrand pira- isohip waarin kinderen kun- 1 spelen. Recreatie Project m [llicht II bv ging vijf jaar ge- ia failliet. Het faillissement cogsteeds niet afgewikkeld. Een golfbaan is toegestaan op die plaats omdat die is opgeno men in het bestemmingsplan. De golfbaan maakte ook onder deel uit van het oorspronkelijke plan voor het vakantiepark. Wel moet er een procedure worden gevolgd waarbij belanghebben den de gelegenheid krijgen om hun zienswijzen in te dienen. De gemeente had Mulder gevraagd om voor de officiële procedure begon met de omwonenden te overleggen over de plannen, vooral over de aanleg van een parkeerterrein. De uitkomst van dat overleg houdt hij echter ge heim, zegt wethouder J. Bostel aar (PvdA/GroenLinks). „Wij hebben ook de indicatie dat hij niet bij alle omwonenden ge weest is." Nadat Golfpro had gedreigd met een gang naar de rechter, heeft het college besloten om de procedure toch te beginnen, zon der dat de uitkomst van het overleg duidelijk was. „We den ken dat we daartoe verplicht zijn", aldus Bostelaar. Problemen Voor de aanleg van het parkeer terrein moet een afzonderlijke procedure worden gevolgd, om dat een parkeerplaats niet in het bestemmingsplan staat. „Wij vinden dat er een parkeer voorziening bij moet. Afgelopen zomer heeft het parkeren op de Houtenburgseweg ook al tot pro blemen geleid." Het is de bedoe ling dat er eerst een terrein voor 32 auto's wordt gemaakt. Dat kan, als het nodig is, worden uit gebreid naar 63 plaatsen. De ge meente kan de aanleg van een parkeerterrein echter niet af dwingen als de ondernemer be sluit om geen parkeerplaats aan te leggen. Pas als alle reacties op de plan nen binnen zijn, neemt het colle ge van B en W een definitief standpunt in. Mulder was gisteren niet bereik baar voor commentaar. door Harmen van der Werf YERSEKE - Werknemers van kokkelver werkende bedrijven in Yerseke die ontslag boven het hoofd hangt, zijn het langzamer hand zat. Ze weten niet waar ze aan toe zijn, onder meer door dat er nog steeds onduidelijk heid bestaat over de schadeloos stelling voor de verboden mecha nische kokkel visserij. Waarnemend voorzitter K. Kra mer van de ondernemingsraad van Heiploeg Shellfish is kwaad op Den Haag. „Het besluit om de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee te verbieden is snel genomen, maar wij moeten nu al vele maanden op berichtge ving over een schadeloosstelling wachten. Dat is onbegrijpelijk." Bij Heiploeg Shellfish in Yerse ke vervallen 58 arbeidsplaatsen en bij 'buurman' Roem van Yer seke 31. „De mensen die dit treft, willen weten waar ze aan toe zijn. Het gaat stuk voor stuk om individuele rampen. Mensen bellen ons. Ze willen eindelijk duidelijkheid. Of er bijvoor beeld een regeling voor 57-jari- gen komt en welke. In politiek Den Haag lijken ze zich dit abso luut niet te realiseren." Het ministerie van Landbouw heeft een speciale commissie be noemd om te adviseren over de hoogte en de vorm van de scha deloosstelling. Deze commissie onder leiding oud-Unilever-top- man F. Maljers zou eerst voor 1 december verslag uitbrengen. Dat is uitgesteld tot 1 februari, en vervolgens tot 1 april. Nog steeds ligt er niets op tafel. Een woordvoerster van het ministe rie laat weten dat zij geen nieuw tijdstip kan noemen. „Ze zijn aan het overleggen", is het enige dat zij kan meedelen. Waarom het zo lang moet duren, zegt ze niet te weten. Hanny en Danny plaatsen de eerste steen voor de dagbestedingsruimte op zorgboerderij Pitteperk in Koudekerke. door Selma Osman KOUDEKERKE - Hanny Dingemanse uit Middelburg is een moeder van het type niet afwachten, maar doen. Een spontaan gesprek met boer Dreessen leidde in 2003 tot zorgboerderij Pitte perk in Koudekerke. Daar komt nu een dagbestedingsproject bij. Gisteren plaatsen Hanny en haar zoon Danny de eerste steen voor de dagbestedingsruim te bij de kaasboerderij van de familie Dreessen. „Een droom komt uit." Vragen samenwerking resulteerde in dagbesteding staat er op de marmeren plaat die moeder en zoon ingemetseld hebben. „Zo is het ook gekomen", ver telt Hanny inhakend op die tekst. Zoon Danny heeft een verstandelijke en een fysieke handicap. Toen hij veertien was begon ze na te denken over zijn toe komst. „Hij kan het zelf niet aangeven, dus is het heel moeilijk om te bepalen wat er bij hem past." De opmars van zorgboerderijen bracht Hanny op het idee dat zoiets ook in haar omgeving mogelijk moest zijn. Ze trok de stoute schoenen aan en benaderde een veehou der bij haar in de buurt, Peter Dreessen. „Er was meteen een klik. Hij stelde men selijke vragen zoals 'hoe is het om een kind als Danny te hebben'." Hanny was op haar beurt benieuwd hoe de boer er over dacht om kinderen die heel onbe vangen zijn en veel aandacht vragen in zijn gezin toe te laten. „Er was meteen vertrouwen", zegt Hanny. „Een belang rijk punt, want als ouders van een kind als Danny heb je een overdreven gevoel van beschermen." Met Philadelphia Zorg Zeeland is zorg boerderij Pitteperk opgericht. Danny en andere leerlingen van de Klimop- school in Middelburg en de Sprinke en de Deltaschool in Goes lopen er stage en leren zo te werken op de boerderij. Vanaf september komt daar het dagbe stedingsproject bij. Tuinieren Danny wordt achttien, school en stage zitten er bijna op. Hij kan via het dagbe stedingsproject, dat in september van start gaat, blijven werken op de boerde rij. Cliënten kunnen er verschillende vakken leren, zoals dierverzorging, tui nieren, horeca, huishoudelijke werk zaamheden en het onderhouden van erf en camping. De Pitteperk heeft naast koeien ook nog campinggasten en krijgt het steeds drukker met het maken van kaas en yoghurt. Hanny heeft haar zoon zien opbloeien sinds hij op de boerderij werkt. „Hij is foto Lex de Meester veel zekerder geworden en heeft nu thuis, net als zijn grote broer, ook wat te vertellen over de dingen die hij be leeft." Hanny heeft diep respect voor boer Dreessen, die al vrij snel een hecht con tact met de groep wist op te bouwen. „Het is nogal wat als opeens een jongen van zestien je rond je nek vliegt en je dikke klapzoenen geeft. Dat was voor hem ook wennen." Net nog heeft ze ge zien hoe makkelijk hij omgaat met zijn pupillen. „Ik zag mijn zoon zijn laarzen verkeerd om aandoen. Ik wilde er al wat van zeggen, maar de boer zei gelijk: 'Danny, pipovoeten' en hij begreep het onmiddellijk." Danny's droom is volgens zijn moeder om ooit een blauwe overal te dragen, net als de boer. De stagiaires dragen een rode. Moeder Hanny kijkt ondertus sen al weer een stap vooruit. Zij is sa men met een groep andere ouders bezig om een woongroep van de grond te krij gen. „Dat is mijn volgende droom." donderdag 21 april 2005 wil VLISSINGEN - Op het politiebureau van Vlissingen is maandag 25 april een kijkavond voor gevonden fietsen. Ze staan opgesteld aan de zijde van Molenstraat 1. Men sen kunnen van 19.00 tot 20.00 uur kijken en dienen de aangifte van diefstal of vermissing van hun fiets mee te nemen. Samen met een passende sleutel kan de vermiste fiets wor den meegenomen. De fietsen zijn niet te koop. SLUIS - De CD A-fractie in de gemeente Sluis ergert zich mateloos aan de exorbitant hoge salarissen en bonusrege lingen van bestuurders van energiebedrijven. In schrifte lijke vragen aan het Sluise college van B en W, aandeel houder in energiebedrijf Delta, laten zij hun ongenoegen blijken. „In de Zeeuwse situatie is aangemerkt dat de bonus van de directeur van Delta met 5 procent is gekort als gevolg van wanorde met betrekking tot de facturering. Maar vindt u het verantwoord dat de topsalarissen, ook bij Del ta, stijgen, terwijl iedereen in Nederland moet matigen? En vindt u een bonusregeling gerechtvaardigd als er geen sprake is van een marktgericht bedrijf?", schrijft fractie voorzitter L. Flikweert. En tenslotte: „Vindt u bonusrege lingen verantwoord, in het besef dat de particuliere sec tor slechts een klein deel uitmaakt van het concern Delta, waar het een administratieve puinhoop is en hét imago van een betrouwbare partner zo in het geding is?" THOLEN - Op de Oesterdam zijn gisteren van acht uur 's ochtends tot vier uur 's middags 843 wagens gecontro leerd door de politie. Vooral voor het niet dragen van de autogordel (22 keer), geen rijbewijs kunnen tonen (vijf keer), overbelading (vier keer) en het overtreden van de rijtijdenwet (ook vier keer) zijn boetes uitgedeeld. Eén automobilist met een ra dardetector liep tegen de lamp. De oogst aan boetes was tijdens een brommercontrole op Tholen verhoudingsge wijs groter. Twintig brommers werden geïnspecteerd door de politie en vijftien keer is een boete uitgedeeld voor onder meer te hoge snelheid, teveel vermogen en het ontbreken van de gele plaat. KAMPERLAND - De gemeente Noord-Beveland wil de oude veersteiger bij Kamperland afstoten. Het college van B en W heeft dit besloten, omdat het volgens wethou der K. Schippers (WD) geen gemeentelijke taak is een veersteiger te onderhouden. Noord-Beveland wil de steiger overdoen aan rederij Dijk huizen uit Middelburg die 's zomers tussen Kamperland en Veere vaart. Het bedrijf is 'in' voor overname, laat H. Dijkhuizen weten. De steiger is een rijksmonument. Wel is er 'achterstallig onderhoud', meldt wethouder Schippers. Noord-Beve land is bij overname niet van plan een bruidsschat te ge ven om de steiger te kunnen onderhouden. „Althans", laat Schippers weten, „wij gaan daar niet vanuit." De veersteiger is op 31 oktober 1961 voor het laatst gebruikt voor de dagelijkse veerdienst Kamperland-Veere. door Freek Janssen NIEUWDORP - Met het luiden van de kerkklokken gaf wethou der M. Vermue-Vermue van de gemeente Borsele gisteren het startsein voor de verbouwing van de kerk in Nieuwdorp. In het gebouw komen vijf apparte menten. Vermue vertelde over de bijzon dere geschiedenis van de kerk. Hoewel het normaal was dat een dorp rondom een kerk werd gebouwd, was de oorspronkelij ke opzet van Nieuwdorp dat er helemaal geen kerk zou komen. Daardoor ligt het gebouw niet in het echte centrum van het dorp. Ook is het bijzonder dat de gereformeerde kerk aan een dorpsplein werd gebouwd: ze is daarmee de enige in Zuid- west-Nederland. Het heeft een tijdje geduurd voordat de verbouwing van de leegstaande kerk tot apparte mentengebouw kon beginnen. Architect T. Tuinhof vertelde dat het project het langstduren- de is van zijn bureau, Rothuizen Van Doorn 't Hooft. „Toen ik er 1989 kwam werken, waren we al bezig met schetsen." Aanvankelijk wilde het ook met de verkoop van de vijf apparte menten niet zo vlotten. Lange tijd was er maar één verkocht. Projectontwikkelaar Van Garde ren en Dekker uit Goes wilde wachten met de start van de ver bouwing tot de helft was ver kocht. C. Dekker: „Toen we toch eerder besloten te begin nen, ging het ineens heel snel. Nu zijn er al vier verkocht." De verbouwing duurt ongeveer een jaar. De kerktoren moet ook worden opgeknapt. De kerkklok krijgt een computergestuurd uurwerk. STREEKACTIVITEITEN j GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55-plussers; MIDDELBURG - Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: gratis muzieklessen voor kinderen; Kunsteducatie Walcheren, 19.30 - 21.00 uur: open dag; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55-plus yoga. m PDELBURG - In 't Gasthuis Middelburg wordt zaterdag iB lalzheimercafé gehouden. i mensen met ervaring met worging van dementeren- w Wieleden worden geïnter- uLHet publiek kan hen ook isn stellen. Er is informatie irijgbaar van de Stichting Wer Nederland en men tonnen een hapje eten en drinken. Het café is ge- tdvan 14.30 tot 17.00 uur. (Advertentie) ege (Advertentie) OZIjNEN- ZONWERING WWW.AAZET.NJ^ Kipelle - Tel. 0113-33J3^3 Bezorgklachten: JOSOO-0231231 tymaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; Eterdags tot 12.00 uur BEO ACTIE WLCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 EB MIDDELBURG ld:0118-493000 ft 0118-493009 Email: redwalch@pzc.nl tourits Sep (chef) lisdia Berkelder ph Ramakers '("am van den Broek Nyvan den Hurk I Boen de Vries (sport) CENTRALE redactie 5l«tionspark 28 ?°stbus 31 ^aagoes ^'0113)315500 p (0113)315669 E-mail; r< Vernet ^■pzc.nl door Jannes Goedbloed MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie beschuldigt een 54-ja- rige loods uit Delfzijl ervan een ongeluk tussen twee schepen bij het Nauw van Bath op 19 juli 2003 te hebben veroorzaakt. Hij zou te snel hebben gevaren en te weinig afstand hebben gehou den tot een ander schip. Daar door ontstond een aanvaring tus sen de Maersk Bahrein en de Pe lican I. Door die botsing kwamen olie en giftige chemicaliën vrij. De bergingswerkzaamheden verlie pen moeizaam. Waterpolitie Zeeuwse Stromen stelde een on derzoek in naar het ongeluk. Gisteren bleek dat dit onder zoek de loods en de kapitein van de Pelican I als hoofdverdach ten heeft aangewezen. Alleen de loods wordt nu vervolgd. Over de kapitein heeft het Openbaar Ministerie (OM) nog geen beslis sing genomen. Het is volgens J. Waasdorp van Loodswezen Scheldemonden zeer ongebruikelijk dat een aan varing tussen twee schepen strafrechtelijk wordt behan deld. „Normaal gaat het in een dergelijk geval om een civiele procedure, waarbij het gehele schip aansprakelijk is en niet één of meer individuen. Daarbij wordt de loods meestal alleen opgeroepen als getuige." Volgens een woordvoerder van het OM gaf het onderzoek van de Waterpolitie echter genoeg re denen om de loods strafrechte lijk te vervolgen. „De loods voer te snel in een te ondiep gebied en nam niet genoeg afstand van het andere schip." Door op deze onveilige manier te varen zou het schip onbestuurbaar gewor den zijn, wat resulteerde in een aanvaring met de Maersk Bah rein. Volgens de advocaat van de verdachte, C. Jongsma, is dit echter onjuist. Hij wijt het onge luk aan een technische storing op het schip. Leemtes De advocaat gaf aan dat hij, on danks de beperkte tijd die hij had om het rapport te bestude ren, een aantal leemtes had ge vonden. Jongsma: „In het rap port staat bijvoorbeeld dat de engine-recorder en course-recor der vermist zijn. Wanneer het in derdaad om een technische fout gaat, zou dat af te lezen zijn van deze recorders. Ik vind het raar dat nog onvoldoende is onder zocht wat er met deze recorders is gebeurd." Om de leemtes op te vullen vroeg hij om een vooronderzoek door de rechter-commissaris. Kantonrechter Verhoeven wilde daar echter nog niet aan begin nen. Hij vond dat een dergelijk verzoek gepaard moet gaan met gerichte vragen. Om dergelijke wagen te kunnen stellen, wordt binnenkort een speciale zitting gehouden. Hierbij zullen de kan tonrechter, de officier van justi tie, de verdachte en de advocaat van de verdachte het rapport doornemen en constateren waar behoefte is naar verder onder zoek. Dit geeft Jongsma de mogelijk heid om het rapport nader te be studeren. De advocaat had eer der aangegeven hiervoor te wei nig tijd te hebben gehad. MIDDELBURG - Mortiere, Sta tionsgebied, woonservicezones, de financiële positie van de ge meente Middelburg en het A-theater. Deze en andere onderwerpen worden vrijdag 29 april bespro ken in het politiek café in Desa- finado in Middelburg. De discus sie wordt geleid door G. Schoen makers. De wethouders H. Kool-Blokland en A. van 't West einde zullen eraan meedoen, net als raadsleden en fractievoorzit ters uit de gemeenteraad. Het politiek café begint om 16.30 uur en duurt twee uur. De snelste tijd in de sloeprace van afge lopen zaterdag in Vlissingen (PZC, 18-04-2005) is niet gevaren door de Scheldeloodsen, maar door het team De Kubber. Dat haalde een eindtijd van 40 minuten en tien seconden. De Schel deloodsen deden er negentien secon den langer over. (Advertentie) Kees den Herder Interieurstyling Walcheren Een Bevelandse boerenschuur. Riet- gedekt, witomrande mendeuren, een raampje en klinket. Zwart potdeksel- werk. Traditie. Functioneel. Een zee van ruimte. Staat in het landschap- Tijdloos mooi!!! De kast die we er voor hebben gezet hoort daar niet. Die hoort in een huis. Die is flexibel in dieptes en hoogtes met1 Noordweg 125 Serooskerke, 0118-593030 www keesdenherder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11