Plan Ond J 'Zonder opleiding, kom je nergens' www.watbenjijvanplan.nl -Afrika een Plan geeft kinderen in West Werkt voor kinderen Plan Pion www.watbenjijvanplan.nl deze pagina wordt gesponsord door WeGeNeR dagblad» ik sponsor het thema scholing (Escuela Nueva) in Latijns-Amerika. Ik machtig Plan voor een maandelijkse bijdrage van 5 Ik machtig Plan voor een eenmalige bijdrage van €15 Ik wil eerst meer weten over Plan. Stuur mij meer informatie. Voorletters: Naam: Straat: Postcode: E-mailadres: Tussenvoegsels: Woonplaats: Bankrekening: Handtekening: U kunt deze coupon in een on gefrankeerde envelop sturen naar Plan Nederland, Antwoordnummer 7676,1000 SL Amsterdam 132020101 we Plan ontmoet Salma (16) uit Bangladesh: na dato krijgt de wederop bouw steeds meer gestalte. Mede dankzij Plan zijn de scholen van Hambantota weer open. Voor talloze kinde ren bieden deze scholen een stabiele en veilige omgeving. De dagelijkse routine helpt hen hun leven weer op te pak ken en uitdrukking te geven aan de gebeurtenissen die ze hebben meegemaakt. Sinds de scholen hun deu ren hebben geopend, worden dubbele roosters gedraaid, zodat leerlingen van verwoeste scholen geen leerachterstand oplopen. Tegelijkertijd is een start gemaakt met de weder opbouw op de langere ter mijn. Zo is door Plan de eerste steen gelegd voor de bouw van elf kindvriendelijke woon wijken. In elke wijk wordt naast een aantal andere voor zieningen, waaronder een wegennet, een drinkwatersys teem en winkeltjes, ook een nieuwe school gebouwd. Daarnaast worden zes ver woeste scholen hersteld of herbouwd. De wederopbouw van het onderwijs heeft voor Plan de hoogste prioriteit. Niet alleen vanwege de enorme materiële verwoesting die is aangericht, maar door de emotionele schade waarmee de slacht offers kampen. Door de vloed golf verloren duizenden kinde ren hun familieleden en geliefden. Scholen vormen een veilige haven waar de kinde ren bij elkaar komen om te tekenen, te kleuren en te spe len en waar zij leren uiting te geven aan hun gevoelens. Voor de leerkrachten is hierin een belangrijke taak wegge legd. Plan traint hen in het herkennen en begeleiden van getraumatiseerde kinderen en helpt kinderen de draad weer op te pakken. Een extra uit laatklep voor de kinderen is de 'hulplijn' die in de scholen is opgezet. In speciale brieven bussen kunnen kinderen hun zorgen en vragen kwijt, die klassikaal worden behandeld door docenten die hiervoor speciaal zijn getraind. Ook Nederlandse kinderen hebben virtuele vriendjes aan de andere kant van de wereld. Op 27 april voeren deze scho lieren actie in Den Haag. Plan ondersteunt dit initiatief, want wereldwijd gaan 104 miljoen kinderen niet naar school. Zij lopen kans in een vicieuze cirkel van armoede terecht te komen, zonder uitzicht op een goede toe komst. Onderwijs is dé sleutel voor het doorbreken van deze armoedecyclus. Dankzij onderwijs kunnen kinderen zich ontplooien en een zelf standig bestaan opbouwen. Hierdoor zijn zij beter in staat om voor hun rechten op te komen. Vanuit de overtuiging dat elk kind recht heeft op goede scholing, maakt Plan zich sterk voor toegankelijk en goed onderwijs in alle 45 programmalanden. Dit doet zij door programma's te ontwikkelen gericht op kwali teitsverbetering, maar ook door aandacht te vragen voor alle kinderen die niet naar school kunnen. Om te voor komen dat zij buiten de boot vallen, voert Plan in binnen- én buitenland met andere ont wikkelingsorganisaties een intensieve lobby. Ook in de programmalan den zelf doet Plan veel goed werk. In Latijns-Amerika ondersteunt zij bijvoorbeeld 'Escuela Nueva', een onder wijsprogramma gericht op kwaliteitsverbetering. 'Actief leren' staat centraal, met gemotiveerde leerkrachten en leerlingen in een prettige, veilige leeromgeving. Plan investeert in schoolgebou wen, lesmaterialen en traint leerkrachten in kindgerichte lesmethoden. Ouders en kin deren geven zelf advies over het onderwijsprogramma, zodat het draagvlak in de gemeenschap wordt vergroot. Een bijzonder project dat ook via onderstaande ant woordcoupon kunt onder steunen. Met een kleine bij drage biedt u kinderen in Latijns-Amerika kans op een betere toekomst. Plan hoopt van harte dat zij op uw steun kan rekenen! Salma uit de sloppen wijken van Dhaka, zag haar toekomst somber in. "Vanwege de hoge kosten, haalden mijn ouders mij van school. Dat vond ik heel erg, want zonder onderwijs kom je nergens", vertelt Salma. Via Plan werd zij opgeleid tot naaister, zodat zij nu met haar eigen naaimachine kan voorzien in haar houd. Bovendien gaat Sal weer naar school en zij zelf de kosten. Om kinderen en hun overtuigen van het van onderwijs vertelt haar verhaal in Agami, televisieprogramma voor door kinderen, dat ondersteund door Plan. Op Tweede Kerstdag trok de tsunami een spoor van ver woesting door Sri Lanka. Vooral de kustprovincie Hambantota betaalde een hoge tol. Ruim drie maanden Om kinderen een stem te geven, ondersteunt Plan in West-Afrika het kinderradioprogramma 'Ik ben een kind, maar ik heb wel rechten'. Ruim zeshonderd kinderen van 6 tot 18 jaar werken voor én achter de schermen aan het programma mee. Voor deze kinderen zijn media een machtig wapen om hun mening te laten horen over thema's die hen raken. Hierbij gaan ze moeilijk bespreek bare onderwerpen als kinderarbeid, kinderhandel, huiselijk geweld en (seksueel) misbruik niet uit de weg. 'Ik ben een kind, maar ik heb wel rechten' is in zeven landen te beluisteren: Burkina Faso, Benin, Guinea Conakry, Guinea Bissau, Mali, Senegal en Togo. In alle pro gramma's staan kinderrech ten centraal. De productie is helemaal in handen van de kinderen zelf: van het kiezen van onderwerpen en het doen van research tot het schrijven van scripts, de pre sentatie en de regie. Met als doel zowel kinderen als vol wassenen actief te informe ren over kinderrechten. De kinderen slagen er goed in hun boodschap over te bren gen op hun luisteraars. Zo blijkt uit onderzoek dat het aantal volwassenen dat zich bewust is van kinderrechten sinds de start van het pro gramma in 1998 van zeven tien naar ruim zestig procent is gestegen. Ook op het leven van kinderen hebben de uit zendingen soms een ingrij pend effect. Zoals een meisje uit Guinea Bissau dat vertelt dat ze haar kleine broertje niet meer slaat, omdats' weet dat hij dezelfde rec^ heeft als zij. Of een geM capt meisje dat van k moeder eindelijk naarst'13 mag na het beluisterenv een uitzending over de r^ ten van gehandicapte^ ren. Inmiddels kreeg'1! radioprogramma ook intern tionale erkenning. I" 2(j!J werd het programmaopj prestigieuze New York Festival uitgeroepen tot^ beste kinderprogram' wereldwijd. Een bekroning het werk van alle kinder! die hen bovendien her trouwen geeft dat zij actieve bijdrage kunnen® ren aan een verbeterde omgeving. ftii stem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 8