PZC Cruise Barroso leidt tot rel toename stroomstoringen Talabani zal doodvonnis Saddam niet tekenen itraf oud-minister AcCOUIltantS Vrezeil VOOr ?oor zwartgeldzaak Lieverdjes Israël vertrekt later uit de Gazastrook Europese Unie blij met verkiezingsuitslag in Turks-Cyprus onder controle ilannen Pitcairn beroep tegen misbruikvonnis Voorzitter Europese Commissie laat zich fêteren door Griekse reder Olifanten vluchten naar Oeganda Chinese kip legt superei Dodental ramp Bangladesh stijgt Akkoord Berlusconi met UDC Dreigbrieven niet van collega's Onderwijs is van wereldbelang dinsdag 19 april 2005 Angola krijgt marburgvirus angzaam n® Angola krijgt de uit- jo,k van de marburg-epidemie tegraam, mie Dal zeggen autoriteiten in u West-Afrikaanse land. Het üi-achtige virus, waarbij «en sterven door hevige bloe- Jingen. heeft al meer dan twee- leadcrd levens gecist. j,l mus lijkt zich nu niet ver ier meer te verspreiden, aldus It assistent-minister van Ge- „lUreid, Jose van Dunem. Dit „li omdat in het noorden van (Kola. waar de epidemie het evjijst is. de infrastructuur is envoest door oorlog en er daar in weinig wordt gereisd. Inter zonale hulpverleners in het ibied werden de laatste weken i\ argwaan bekeken door de jltale bevolking. Die meende si de hulpverleners het virus jst verspreidden. Autoriteiten hulporganisaties hebben larom de hulp ingeroepen van fcle. traditionele genezers en Kpshoofden. Het marburg-vi js' wordt overgebracht via itft, bloed en speeksel. In to- laizijn in Angola 235 mensen ir de ziekte overleden. pd/rtr [ELLINGTON - Zes bewoners lanhet eilandje Pitcairn zijn gis- Kren in beroep gegaan tegen in veroordeling, vorig jaar ok- iber wegens seksueel misbruik sa minderjarige meisjes. maar zeker onder con- mannen zijn de wet- aiop basis waarvan ze zijn ver- jrdeeld ongeldig in hun ge nschap, die in 1790 is ge- icht door de muiters van de lunty. Het hoger beroep dient Nieuw-Zeeland. De mannen, helft van de mannelijke he ling van Pitcairn, werden toordeeld, omdat ze dertig srlang meisjes zouden hebben sbruikt. Volgens hun advoca- i heeft Groot-Brittannië geen iltelijke bevoegdheid op Pit- im. ANP/AFP/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - Mag de voorzitter van de Europese Commissie zich een week lang met zijn hele familie laten fêteren door een steenrijke Griekse scheepsmag- naat? Jazeker wel, vindt Com missievoorzitter Barroso zelf, want miljardair Spiros Latsis is al vijfentwintig jaar een goede vriend en de logeerpartij was strikt privé. Maar de cruise van een week, die Barroso de afgelo pen zomer maakte aan boord van Latsis' jacht, zorgt in Brus sel voor ophef en roept veel vra gen op. De zaak kwam aan het rollen door kritische vragen van de Britse conservatieve europarle mentariër Nigel Farage, die de leden van de Europese Commis sie graag nauw op de huid zit. Farage is lid van de UKIP, de partij die vindt dat Groot-Brit- tannië zo snel mogelijk uit de Europese Unie moet. Gisteren bevestigde Barroso's woordvoerster Francoise le Bail dat de Commissievoorzitter vo rig jaar een week te gast is ge weest op het jacht van Latsis. De Griekse magnaat staat in de Forbes-top 500 van de rijkste mensen ter wereld op de 106e plaats, met een geschat vermo gen van 2,6 miljard euro. Maar het financiële en maritieme im perium van Latsis heeft geen contracten met de Europese Commissie, aldus Le Bail. Van een zakelijk contact is vol gens haar dan ook geen sprake, laat staan van een poging van de miljardair om zijn oude stu dievriend gunstig te stemmen. Volgens zijn woordvoerster liet Barroso gisteren weten dat hij op geen enkele wijze de gedrags code heeft geschonden, waarin de regels zijn vastgelegd waar Europese Commissarissen zich aan dienen te houden. Volgens die code mogen leden van de Europese Commissie geen geschenken ontvangen die een waarde hebben van meer dan driehonderd euro. „Het ac cepteren van gastvrijheid is in het privéleven een normale zaak. Er is geen geld over de ta fel gegaan", aldus Le Bail. Barroso informeerde vorige week de leden van zijn Commis sie in het geheim over zijn va kantie. De vraag of hij zich al dan niet schuldig maakte aan be langenverstrengeling, is aller eerst ter beoordeling aan hem zelf. „De leden van het dagelijks bestuur van de EU bepalen zelf of zij zich naar behoren houden aan de gedragscode, die ze zich zelf hebben opgelegd. Daar zijn ze heel goed toe in staat", zei de woordvoerster gisteren. GPD Iraakse soldaten arresteren enkele opstandelingen, die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest bij gijzelingsacties in het dorp Al Madain. Bij de actie werden verder zeven bomauto's en een grote hoeveelheid wapens in beslag genomen. foto Ali Haider/EPA van onze redactie buitenland LONDEN - Jalal Talabani, de nieuwe president van Irak, zal niet zijn handtekening zetten on der het doodvonnis, mochten de rechters de afgezette dictator Saddam Hoessein ter dood ver oordelen. Talabani zei dat in een gisteren door de BBC gepu bliceerd vraaggesprek. Talabani zegt uit principe tegen de doodstraf te zijn. Hij legt uit al eerder actie te hebben ge voerd om de doodstraf uit de we reld te helpen. De Iraakse presi dent geeft wel aan dat zijn twee vice-presidenten erover zouden kunnen beslissen. „Het presi dentschap bestaat uit drie men sen. Die moeten beslissen. Dus ik kan afwezig zijn en de andere twee laten beslissen." Talabani (71) vreest dat hij alleen staat in zijn standpunt. De andere nieu we bestuurders van het land, en de meeste Irakezen, zien Sad dam het liefst ter dood veroor deeld. In Irak voerde militairen en poli tie diverse acties uit tegen op standelingen. In cle buurt van de hoofdstad Bagdad ontdekten mi litairen gisteren een boerderij ontdekt waar auto's werden vol geladen met explosieven voor zelfmoordacties. Dit meldde gis teren het Franse persbureau AFP. Gijzeling De militairen ontdekten de born- menfabriek bij hun zoektocht naar een groep sjiitische bur gers die mogelijk in gijzeling worden gehouden door soenniti sche opstandelingen. In het ge bouw stonden twee personen auto's met ernaast twee zware bommen van ieder ruim 100 ki lo. Ook was er een minibusje waar explosieven in verstopt za ten. Daarnaast werden zeker dertig op afstand bedienbare ontstekers aangetroffen en een aantal in beton gegoten bom men, die worden gebruikt bij aanslagen langs wégen. De boerderij ligt op een beschut te plek bij cle plaats Al Madain, 40 kilometer ten zuiden van Bag dad. Hier zouden vrijdag grote aantallen rebellen zijn binnenge reden die tientallen sjiieten in gijzeling hebben genomen, maar die zijn tot nu toe niet gevon den. ANP/AFP KAMPALA - Ongeveer duizend olifanten zijn het geweld in de Democratische Republiek Congo ontvlucht. De die ren hebben zich gevoegd bij soortgenoten in buurland Oe ganda. Dat heeft een woordvoerster van het natuurbeheer in Oeganda gisteren laten weten. In het park Queen Elizabeth leven nu bijna 2500 olifan ten. In heel Oeganda zijn dat er bijna 3800. De bevolking van het oosten van het land gaat al jaren gebukt onder et nische onrust, de aanwezigheid van blauwhelmen van de Verenigde Naties ten spijt. ANP/DPA PEKING - Een kip in de Chinese provincie Henan heeft een ei gelegd van 206 gram. Het superei heeft een diame ter van 6,1 centimeter en is 8,5 centimeter hoog. „Het is niet alleen het grootste, maar tevens het zwaarste ei in de wereld", meldde de Nederlandse landbouwvertegenwoor- diger in China gisteren in het weekblad LBActualiteiten van het ministerie van Landbouw. Het superei is half maart gelegd. Het oude wereldrecord stond op een ei van 148 gram. Een normaal ei weegt ge woonlijk zo'n 60 gram. ANP DHAKA - Het dodental door het instorten van een fa brieksgebouw in Bangladesh is opgelopen tot 77. Sinds vrijdag haalden reddingswerkers twintig lichamen vanon der het puin vandaan. Dat hebben de autoriteiten in het land gisteren gemeld. Nog honderd mensen worden ver mist. Het gebouw stortte vorig weekeinde in, mogelijk door een ontplofte boiler. Sindsdien zijn honderd mensen levend onder het puin vandaan gekomen. ANP/DPA ROME - De Unie van Christen-Democraten (UDC) in Ita lië heeft een akoord bereikt met premier Silvio Berlusco ni over de terugkeer van de UDC in de regering. Dat heeft UDC-woordvoerder R. Buttiglione gisteren laten weten. De UDC stapte vrijdag uit de coalitie. De partij eiste ingrijpende beleidsveranderingen nadat de regeringspartijen in de regionale verkiezingen hadden ver loren. Berlusconi's partij Forza Italia waarschuwde zon dag dat er parlementsverkiezingen moeten komen als de UDC zich niet bedenkt. ANP/RTR/AFP BRUSSEL - Personeelsleden van het West-Vlaamse deli- catessenbedrijf Remmery zijn niet verantwoordelijk voor de bedreigingen aan het adres van hun islamitische colle ga Naïma Arnzil. Dat stelt justitie in Kortrijk na onder zoek van de vingerafdrukken van alle medewerkers van Remmery in Ledegem. De bedrijfsleiding van Remmery ontving in een half jaar tijd zeven dreigbrieven van de onbekende organisatie Nie.uw Vrij Vlaanderen, die er eerst op aandrong dat Arn zil haar hoofddoek af zou doen in het bedrijf. Later werd ook het ontslag van de vrouw geëist. Enkele brieven gin gen vergezeld van kogels. Op de laatste is een bruikbare vingerafdruk gevonden. ANP lorHans Heijt ren tachtig ruim 10 miljoen euro aan zwart geld op Zwitserse 1ESBADEN - De voormalige banken parkeerde. nilse minister van Binnenland- Zaken Manfred Kanther is isteren veroordeeld tot ander- ill jaar cel voorwaardelijk en D geldboete van 25.000 euro oor het illegaal sluizen van (ld van de CDU naar het bui- nland. De rechtbank in Wies- iden oordeelde dat Kanther in affaire te kwader trouw heeft iandeld. rechtbank veroordeelde even- is de voormalige financieel lïiseur van de CDU, Horst krauch. G) kreeg een boete opgelegd a61.200 euro voor zijn betrok- meid bij de zwartgeldaffaire. «itserse banken lather was secretaris-gene- ial van de christen-democrati- G? CDU in de deelstaat Hes toen die afdeling begin ja- In 2000 erkende Kanther al dat hij een rol in de affaire heeft ge speeld. Ook de Duitse oud-bondskanse lier Helmut Kohl raakte door de affaire in opspraak. Hij heeft toegegeven dat hij per soonlijk ongeveer 1 miljoen euro in ontvangst had genomen. Dat geld was niet in de boeken terug te vinden. Kohl kwam er met een boete van af. Naar aanleiding van het schan daal moest de CDU 21 miljoen euro uit de partijkas aan de staat betalen. De zwartgeldaffaire heeft de christen-democraten zwaar ge troffen. Het imago van de partijdie on der de hoede van Kohl de beide Duitslanden herenigde, liep door de kwestie en de rechtsza ken die erop volgden een behoor lijke knauw op. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Stroomstoringen die grote 'black-outs' veroorza ken, zoals in 2003 aan de oost kust van de Verenigde Staten, zullen in de toekomst steeds va ker voorkomen. Dit komt door onvoldoende investeringen en verouderde energiecentrales. Dat stelt het accountantskan toor PricewaterhouseCoopers in een gisteren gepubliceerd onder zoek. Volgens het rapport is tot het jaar 2030 wereldwijd ongeveer 12,7 biljoen dollar aan investe ringen nodig om aan de groeien de vraag naar elektriciteit te kunnen voldoen. Verwacht wordt dat in die periode het elektriciteitsverbruik zal ver dubbelen. Het bedrag is flink ho ger dan de 10 biljoen dollar die Z'en ze er U^' £raPPi§' een week oude zoutwaterkrokodilletjes, die gisteren tijdens het Internationale Energiebu reau (IEA) nodig acht om de energievoorziening te garande ren. Het onderzoek is uitgevoerd on der ongeveer 120 investeerders en leidinggevenden in de ener giesector in 36 landen. Daaruit kwam naar voren dat tweederde van de respondenten denkt dat het aantal ernstige stroomstorin gen in de toekomst gelijk blijft of zal toenemen. Een kwart gaf aan juist een daling van het aan tal black-outs te verwachten. Vooral in de VS zijn extra inves teringen vereist. Het land heeft tot 2030 ongeveer 3,4 biljoen dol lar nodig. Dit komt vooral doordat het de grootste energieverbruiker ter wereld is. Europa moet 1,9 bil joen dollar investeren en China heeft 2,4 biljoen dollar nodig om de energievoorziening op peil te houden. gepresenteerd werden aan het publiek in de Taronga dierentuin in Sydney. De twintig centi- halen v: fe reptielen, in Australië simpelweg 'salties' genoemd, groeien in amper vijf jaar tijd uit tot van ruim vijf meter lang op een dieet van vlees en nog eens vlees. foto David Gray/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - De terugtrek king van Israël uit de Palestijn se Gazastrook wordt deze zomer wellicht met drie weken uitge steld. De Israëlische premier Sharon liet dat gisteren door schemeren. Vandaag praten de ministers over de kwestie. Van verscheidene kanten was Sharon gewaagd de ontruiming van joodse nederzettingen uit te stellen, omdat het geplande tijd stip in een joodse rouwperiode zou vallen. Het gaat daarbij om de jaarlijkse herdenking van de verwoesting van twee joodse tempels in de oudheid. De terug trekking van de joodse kolonis ten uit alle 21 nederzettingen in de Gazastrook en uit vier van de 120 nederzettingen op de Weste lijke Jordaanoever zou op 20 juli beginnen. Het betreft onge veer 9000 mensen. Een rabbijn noemde op de Israë lische radio een verhuizing tij dens de gedenkperiode niet ge past. Sharon stelde dat er alles aan moet worden gedaan 'om het de mensen makkelijk te ma ken door deze crisis te komen.' Eerder maandag had vice-pre- mier Peres een mogelijke vertra ging geopperd. „Uiteindelijk is het geen grote verandering. Eind juli of begin augustus zijn we uit de Gazastrook", aldus Pe res in een televisie-interview. Het Israëlische hooggerechtshof stelde tegenstanders van de te rugtrekking uit de Gazastrook gisteren in het ongelijk. De criti- Kernenergie ci hadden het hof gevraagd de wet die de weg vrijmaakt voor die terugtrekking te blokkeren. Israël gaat ondertussen door met de uitbreiding van nederzet tingen op de Westelijke Jordaan oever. De overheid nodigde be drijven uit om offertes in te die nen voor de bouw van vijftig hui zen in de joodse nederzetting El- kana. De Verenigde Staten zouden via diplomatieke kanalen in Was hington en Israël opheldering over het bouwproject willen vra gen. De inschrijving komt een week na het overleg in de Vere nigde Staten tussen de Ameri kaanse president Bush en pre mier Sharon. Bush drukte Sharon toen op het hart zich te houden aan de verplichtingen die voortvloeien uit de zogehe ten routekaart naar de vrede. In dit stappenplan staat onder meer dat Israël nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever niet mag uitbreiden. Geweld Het geweld in de Gazastrook lijkt geleidelijk op te laaien na een langere periode van relatie ve rust. Israëlische militairen schoten in het noorden van de Gazastrook een jonge Palestijn dood die op zijn land werkte. In het zuiden van de Gazastrook aan de grens met Egypte ver wondde een Palestijnse scherp schutter twee Israëlische militai ren. De militante Palestijnse or ganisatie PRC eiste de verant woordelijkheid op voor deze ac tie. ANP/RTR In 2003 werden grote delen van het noordoosten van de VS ge troffen door stroomstoringen. Hierdoor kwamen miljoenen mensen in steden als New York zonder stroom te zitten. Ook in Europese landen als Italië en Groot-Brittannië komen gere geld ernstige stroomstoringen De respondenten gaven aan veel vertrouwen te hebben in kerne nergie. Meer dan de helft denkt dat veel landen nieuwe kerncen trales zullen bouwen om verou derde kolen- en kerncentrales te vervangen. Minder vertrouwen hebben de ondervraagden in duurzame energiebronnen, zo als zonne- en windenergie. Het merendeel is van mening dat het aandeel van deze energiebron nen in het totale verbruik in de komende tien jaar vrijwel gelijk zal blijven. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie heeft gisteren de overwinning van Mehmel Ali Talat bij de pre sidentsverkiezingen in Turks-Cyprus verwelkomd. De Unie hoopt dat er nu weer snel overleg komt over de hereniging van beide gemeenschappen op het eiland. De Europese Commissie liet gis teren in een verklaring weten dat de verkiezingsuitslag een 'snelle' hervatting van EU-hulp voor Turks-Cyprus mogelijk maakt. Talat kreeg zondag meer dan 55 procent van de stemmen achter zich. Hij volgt Rauf Denktash (81) op, die de zelfbenoemde Turkse Republiek van Noord-Cyprus ongeveer veertig jaar heeft geleid. „Nieuwe leider, nieuw tijd perk", kopte gisteren de Turks-Cypriotische krant Ki- bris. De Grieks-Cypriotische rege ring verwelkomde eveneens de nieuwe machthebber. Het ver trek van Denktash noemde een woordvoerder van een „bijzon der positieve ontwikkeling". De zegsman zei te hopen dat er nieuw overleg tot stand komt, onder leiding van VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan die zich al eerder voor hereniging heeft ingezet. In tegenstelling tot de uittreden de president Denktash hoopt Ta lat wel op een hereniging met het Grieks-Cypriotische deel dat al in de Europese Unie is op genomen. Dat zou de economie van het in ternationaal geïsoleerde Turks-Cvprus uit het slop kun nen halen. De nieuwe leider riep meteen na zijn verkiezingszege op tot nieuw vredesbesprekin gen. ANP/AFP/R TR/DPA (Advertentie) gesponsord door L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5