Vrees voor de ongewenste buren Bedrijven zijn massale diefstal van de winkelwagentjes zat PZC Buurtverzet groeit Frans kolonialisme positief in beeld Ontslagrecht is volgende conflict Afnemende tolerantie holt samenleving langzaam uit Stunten met wagen 19 april 1955 m dinsdag 19 april 2005 door Dick Hofland Buurten komen massaal in opstand zodra er sociaal zwakkeren in aantocht zijn. Vaak omdat de bewoners bang zijn dat hun huis in waarde daalt. „Vooral in villawijken is de tolerantie gering." Bij hem om de hoek wonen drie verstandelijk gehandicapte jon gens. Hij ziet ze wel eens voorbij slenteren. „Rustige, beetje slo me knullen van wie je geen cent je last hebt." Toch wil Piet Schuerman niet te fel van leer trekken tegen de mensen die in een Sittardse villawijk de komst van verstandelijk gehandicap ten willen tegenhouden. „Want ze zijn niet alleen maar lief en leuk en niet iedere gehandicapte past in een woonwijk." Maar angst voor deze mensen slaat nergens op, vindt. Schuer man, die secretaris is van het landelijk netwerk kritische ouders van verstandelijk gehan dicapten. „Die kopers van de luxe woningen in Sittard zijn vooral bang dat hun huis min der waard wordt." Of het nou gaat om de komst van verstandelijk gehandicap ten, psychiatrisch patiënten, tbs' ers, asielzoekers, verslaafden of daklozen, het leidt steevast tot buurtprotesten. Net als bij de bouw van moskeeën, blijf van-mijn-lijfhuizen en hospices, waar ernstig zieken in een huise lijke omgeving kunnen sterven, zijn alleen al de plannen voor huisvesting reden voor het op richten van actiecomités. In bezwaarschriften en gerechte lijke procedures wijst de buurt onveranderd op de dreigende overlast. Gehandicapten gaan vast en zeker op straat schreeu wen, psychiatrisch patiënten zijn eng, een kliniek voor ver slaafden leidt tot rondslingeren de spuiten, asielzoekers zijn toch eigenlijk allemaal crimine len, met een sterfhuis in de straat kun je geen feestje meer geven en uitbehandelde tbs'ers zijn gevaarlijke pedofielen. „Er is sprake van afnemende to lerantie tegenover buitenstaan ders en dat holt onze samenle ving uit", concludeert Kees For tuin, onderzoeker bij het Ver- wey-Jonker Instituut, dat is ge specialiseerd in sociale vraag stukken. „Als je dergelijke men sen uitsluit, wat voor samenle ving houd je dan over? Dan wordt het los zand, waarin ieder een zich terugtrekt in zijn eigen, De voorbije jaren hebben buurtbewoners op diverse plaatsen in het land verzet ge voerd tegen de komst van bui tenstaanders. Het aantal geval len groeit. Enkele voorbeelden van buurt verzet in de afgelopen jaren: Het plan om in een woon buurt in Zwolle een daklozenop- vang te herbergen, stuit op ver zet. Het gaat om een leegstaand pand in een statige straat. De Hilversumse villa De Wul venhorst wordt geen asielzoe kerscentrum nadat buurtbewo ners ertegen hebben geprotes teerd en maandenlang hadden geprobeerd het pand voor 2,2 miljoen euro te kopen vertrouwde omgeving en ande ren niet meer welkom zijn." Denk aan de riante villa in Vught. die door een aantal wel gestelde omwonenden voor bijna 1,7 miljoen euro werd ge kocht. Ze voorkwamen daarmee dat de gemeente er asielzoekers in zou onderbrengen, waardoor volgens de buurtbewoners de waarde van hun woningen zou dalen. Met dat argument drei gen nu de kopers van luxe wo ningen in Sittard de gemeente met forse schadeclaims als het de plannen niet intrekt. Afgezien van de morele kant, is het nog maar de vraag of ze ge lijk krijgen. Uit een onderzoek van financieel-econoom Marcel Theebe blijkt dat de komst van een asielzoekerscentrum geen in vloed heeft op de waarde van de omringende huizen. Die staan evenmin langer te koop dan ge middeld. Andere studies hebben aangetoond dat woningen in de buurt van bijvoorbeeld een kern centrale of hoogspanningsmast wel in waarde dalen. Fortuins ervaring is niettemin 'dat vooral villawijken moeilijk doen tegenover nieuwkomers.' In volkswijken komt hij veel minder problemen tegen.,.We moeten ook oppassen niet ieder een over één kam te scheren. El ke situatie is weer anders. Soms zijn klachten terecht of in elk ge val begijpelijk en moet je er serieus naar kijken." Een voorbeeld daarvan is de woede van bewoners van een Venlose straat over de komst van tbs'ers, die daar in een gewoon huis wor den voorbeid op terugkeer in de maatschappij. „We zitten niet te wachten op verkrachters, moordenaars, pe dofielen of andere zware crimi nelen", zegt woordvoerder Peter Jansen van het buurtcomité. Wellicht begrijpelijke angsten, maar wie zijn straf heeft uitgeze ten moet toch eens het 'normale' leven weer kunnen oppakken, is het verweer van behandelaars. Daarom, zegt onderzoeker For tuin, moet je je altijd afvragen wat de werkelijke motieven zijn om nieuwe buren te weren. „Is het angst voor het vreemde, het onbekende of is er toch al wei nig of geen sociale samenhang in een wijk? Want hoe hechter een wijk, hoe meer sociaal be sef, des te eerder zeggen bewo ners: kom d'r maar bij." GPD Het Rotterdamse gemeentebe stuur haalt bakzeil met de plan nen voor een nieuwe verslaaf- denopvang in Delfshaven. Hon derden buurtbewoners hebben zich een jaar lang verzet. De Enschedese wijk Dolphia schreeuwt moord en brand als de woningbouwvereniging een entwintig Roemeense en Hon gaarse uitbeenders in vier leegstaande eensgezinswonin gen heeft gehuisvest. Bewoners rond het Don Bosco- plein in Breda verzetten zich te gen de komst van een huis voor gedragsgestoorde licht verstan delijk gehandicapten. In Geldrop is verzet tegen de komst van een asielzoekerscen trum. GPD door Henk Glimmerveen Wie bepaalt wat er in de geschiedenisboekjes komt te staan? Niet alleen in Japan is die vraag actueel. In Frankrijk is grote beroering ontstaan omdat een nieuwe wet van onderwijzers vraagt vooral de 'positieve aspecten' van het Franse kolonialisme onder de aandacht van de leerlingen te brengen. Bijna twee maanden heeft het geduurd, voordat er iemand wakker werd in Frankrijk. De wet die de parlementa riërs in februari aannamen ging over de erkenning van de bijdrage die de 'harkis' aan het Franse militaire optre den in Algerije hadden gele verd. 'Harkis' waren Algerijnen die van 1954 tot 1962 aan de kant van de Fransen meevochten tegen hun eigen landgenoten. Algerijnen noemden hen land verraders, voor de Fransen waren het Fransen. Maar toen de Fransen in '62 de af tocht bliezen werden de 'har kis' willens en wetens aan hun lot overgelaten. Zeker 130.000 van hen zouden de bijltjesdag in Algerije niet overleven. Slechts 50.000 wis ten de overtocht naar het moe derland te maken. Kommervol Moeder Marianne (symbool van de Franse staat) paste echter slecht op haar kinde ren. Ze werden weggestopt in hutten in Frans niemands land en leidden tientallen ja ren een kommervol bestaan. Om de 'harkis' met terugwer kende kracht toch enige ge noegdoening te geven, werd vorig jaar een wetsontwerp geformuleerd waarin ener zijds de bijdrage van de 'har kis' naar voren werd gehaald en voorts een aantal, vooral fi nanciële, tegemoetkomingen werd beloofd. Tijdens de eerste lezing in de Assemblee dienden enkele parlementariërs een amende ment in waarin onderajj venden worden verplij? 'positieve aspecten' Franse kolonialisme, g, name in Noord-Afrika.fci lichten. Sindsdien is da, netje blijven staan eti Ie dereen daar overheen 3 zen. Pas nadat de tekst Franse staatsblad was y drukt ontstond er opfow Enkele historici startten" handtekeningenactie mee de intrekking van dei werd geëist. Tot nog toel: ben ruim duizend historid schrijvers hun adhesie, het initiatief betuigd. 03 wie de beroemde hisioij Pierre Vidal-Naquet. J niet aan de staat om tebe len hoe geschiedenis te worden onderwezen", 1 klaarde hij. „In Japan paalt een wet de inhoud' de geschiedenislessen, in leerboeken wordt de Jap: verantwoordelijkheid vos Chinees-Japanse oorlogg; nimaliseerd. Als Frani dat voorbeeld wil volgen,, is het nu op de goede w Het is overigens niet deee keer dat de Franse welf zich uitspreekt over de houd van de geschiedenis) ken. In 1990 werd eea van kracht waarin de onil ning van de holocausts verboden en vier jaar gek nam de Assemblee een aan waarin de slavernij misdaad tegen de mensd heid wordt genoemd. Vdj de historicus geldt dat voor de wet tegen de slai handel. „Ik twijfel geen ment aan het misdadige rakter van de slavernij, n ik zie niet in waarom jei een officieel stempel ops drukken. De meeste onderteken van de petitie blijken vo op andere gronden tegen; der van de nieuwe wet. 1 hen is het belangrijkste zwaan dat het koloniali wordt verheerlijkt, tei miljoenen in cle koloniën li den hebben gehad van Franse overheersing. GPl door James McGoniqal Nu het maandenlange ge steggel tussen bonden en werkgevers in de SER over de WW eindelijk voorbij is, dient zich meteen een nieuw conflict aan. De werkgevers hebben al een voorschot geno men op de afbraak van de ont- slagregels. Met het advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) aan het kabinet over be zuinigingen op de WW, glipte vorige week een ander stand punt mee. Ook daarover wa ren na veel vijven en zessen bonden en werkgevers het eens, maar het is tevens de op maat van een nieuw geweldig sociaal conflict. Het gaat om het ontslagrecht, of beter ge zegd de ontslagbescherming. Werkgevers hebben meteen een voorschot genomen op het afschaffen van een belang rijk deel van de ontslagbe scherming. Hoe flexibeler de economie, hoe beter, redene ren zij. De bonden namen hun voorschot: blijf met je poten van de huidige regels af, we willen rust aan het so ciale front. Voorzitter Jac ques Schraven van werkge versorganisatie VNO-NCW was het duidelijkst: „Van alle industriële landen kent Ne derland de hoogste arbeidsbe scherming van zittende werk nemers. Die sociale bescher ming is verlammend, een mo lensteen om de nek van onze economie." De kern van zijn betoog is: als het makkelijker wordt om mensen te ontslaan, nemen be drijven ook eerder mensen in dienst. Nu kijken zij wel twee keer uit. Ook Loek Hermans, voorzitter van MKB Neder land, zit op die lijn. „Werkge vers moeten flexibel kunnen reageren op economische om standigheden en hun perso neelsbehoefte daar op aan kunnen passen." De vakbon den hebben uiteraard een an dere insteek. Zij vinden dat werkgevers al mogelijkheden genoeg hebben om personeel te lozen. Dat kan via een ont slagvergunning van het CWI (arbeidsbureau), of via de kan tonrechter. En als werkgevers personeel een redelijke af koopsom geven, stapt dat van zelf wel op. Om dat laatste mogelijk te maken, heeft de SER vorige week een weinig belicht ad vies uitgebracht. Dat behelst de zogeheten 'pro forma'-pro cedures die werkgevers en werknemers in ontslagzaken nu moeten voeren. Als par tijen in overleg al afscheid van elkaar hebben genomen, gaan zij toch vaak naar de rechter. Onduidelijk is name lijk of een WW-uitkering is gegarandeerd als er sprake is van beëindiging van de ar beidsrelatie in onderling over leg. Dat is voor beide partijen een probleem. De (ex-)werkgever wil best een aanvulling op die uitkering geven. De (ex-) werknemer wil best ophoepe len als hij niet meteen in inko men achteruit gaat in de bij stand. Grijs gebied Dat is het vraagstuk van de 'verwijtbare werkloosheid'. Wie zelf zijn baan opzegt, heeft geen recht op een WW-uitkering. Wie door wan gedrag op staande voet wordt ontslagen, ook niet. Maar er is een groot grijs gebied, waar in werknemers en hun bazen het zekere voor het onzekere nemen, en de rechter vragen vast te leggen dat er recht op een WW-uitkering is. Van die 'pro forma'- zaken wil ieder een af, heeft de SER vorige week vastgelegd. Maar werk gevers beschouwen dat als een eerste stap in de afbraak van het ontslagrecht. Zij kij ken naar Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Daar is het betrekkelijk eenvoudig werknemers kwijt te raken. Die zoeken het vervolgens zelf maar uit: door gebrek aan goede uitkeringen, gaan mensen veel harder op zoek naar een andere baan, is de re denering. Een tussenoplos sing zou volgens hen het 'Deense model' zijn. Daar is ontslag makkelijk, is de WW-uitkering kort maar hoog, en verplicht de over heid om- en bijscholing. Daar loopt iedereen een stapje har der en dat is goed voor de eco nomie, de bedrijven en de werknemer. GPD De winkelwagen is niet alleen aantrek kelijk voor dieven, maar ook voor stuntmannen. De Amerikaanse grootgrut ter Sylvan Goldman, ontwerper van de 'rijdende boodschappentas', zette de toon. In 1937 construeerde hij het karretje uit een opvouwbare stoel: mandje en onder stel waren apart. Het winkelwagentje werd niet snel populair. Goldman huurde acteurs in om èrmee te 'winkelen' en zo het goede voorbeeld te geven. In Nederland deden zich de eerste stunts voor met het kinderzitje op de wagen. Zo moest de politie in 1999 een 30-jarige man uit Deventer bevrijden, omdat hij klem zat in het zitje. Ook zijn er aanslagen met winkelwagens gepleegd. Een paar jaar ge leden werden in Delft twee jongens van dertien en vijftien jaar opgepakt, omdat zij een winkelwagentje van zes hoog van een flat hadden gegooid. Het karretje be landde vlak naast een 12-jarige jongen. Het tweetal werd verdacht van poging tot doodslag. GPD doorCarine Neefjes Winkeliers zijn de voortdu rende strijd tegen diefstal van winkelwagens meer dan zat. Sommige ondernemers moe ten hun gestolen kar terugko pen van de gemeente, waar het ding als gevonden voorwerp is gedumpt. „Dit is echt te gek voor woorden!" Ze worden bij bosjes gejat, maar voor een debutant is het erg lastig om ervandoor te gaan met een beveiligde winkelwa gen van Ikea. Wie met de kar het terrein verlaat, wordt ver rast door de elektronische wiel klem. De wielen blokkeren en je kan geen kant meer op. Alleen ervaren 'klanten', die de kar met grof geweld het terrein af sleuren, halen hun buit binnen. Ikea in Amsterdam-Zuidoost heeft vorige week aangifte ge daan van diefstal van 350 kar ren. „Dit is te heftig, De schade is meer dan 70.000 euro. Wij zijn het spuugzat", aldus woord voerder Ellen van den Boom gaard. De politie in Amsterdam erkent het probleem en begon gisteren met een opsporingsac tie. Voor dieven die hun gesto len winkelwagen het afgelopen weekeinde hebben ingeleverd, geldt een generaal pardon. Wie de kar in zijn bezit houdt, krijgt een boete van een paar honderd euro. „De Bijlmer staat vol met die karren", zucht een poli- tie-agent van bureau Ganzen hoef, die de 'operatie-winkelwa gen' uitvoert. Naast de metrohal te bij Ikea, enkele honderden meters van de winkel verwij derd, staan er drie aan elkaar ge ketend. Ook sieren winkelwa gens de galerijen van flats, lig gen ze in parken en sloten of worden ze gebruikt als pri- vé-boodschappenwag'en. Een Pa kistaanse vrouw loopt zaterdag middag met rammelende kar over de markt. Op de vraag hoe Medewerkers van supermarkten mogen dan op gezette tijden win kelwagentjes inzamelen en terugbrengen naar de winkel, veel helpt dat niet. Ze blijven steeds weer verdwijnen, foto Phil Nijhuis/GPD ze aan die wagen komt, ant woordt ze: 'Van huis meegeno men.' Dat ze vrijuit gaat als ze het ding nu inlevert, begrijpt ze niet. „Sorry, ik niet goed Neder lands spreken." Schadepost Jaarlijks worden er ruim 20.000 winkelwagens gestolen, blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor Levensmiddelenhan del (CBL). In totaal gaat het om een schadepost van vier miljoen euro; de wagens kosten gemid deld 200 euro per stuk. Onderne mers investeren tienduizenden euro's in de beveiliging van de wagentjes, maar dieven zijn hen iedere keer weer te slim af. De elektronische wielklem, die Ikea op de meeste wagens heeft, is bij supermarkten favoriet. Koploper met dit systeem is su permarktketen Hoogvliet, met 42 filialen in Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. „Het elektronische blokkeersysteem kost wel twin tig- tot dertigduizend euro per filiaal", vertelt commereieel-di- recteur Harrie Westra. Dat beveiliging een taak is van ondernemers, ziet Westra ook in. „Maar de overheid moet niet partij kiezen voor dieven, zoals in Maassluis gebeurt. Volgens de algemene politieverordening moeten supermarkten hun gesto len winkelwagentjes terugko pen van de gemeente, als de kar niet binnen 24 uur wordt opge haald. Voor meer dan 200 euro moet de ondernemer z'n gejatte eigendom terugkopen. Dit is echt te gek voor woorden!" Ook Dirk van den Broek, eige naar van zo'n honderd super markten, heeft last van winkel wagendiefstal. „Ze maken er ko nijnenhokken en vogelkooitjes van. Soms halen we oude karren weg en krijgt een winkel nieuwe wagens. Opeens duikt er dan toch weer een oud model op in het nieuwe 'wagenpark'. Dan is een oude kar voor een nieuwe in gewisseld. Stiekem moet ik la chen, maar het is in-triest", al dus directeur Van den Broek. Over de beveiliging breekt hij zich regelmatig het hoofd. „Soms voel ik mij net Willy Wor tel: wat moet ik nu weer beden ken om die gasten tegen te hou den? Wij hebben eens geëxperi menteerd met een alarmsysteem op de winkelwagen. Als de klant het terrein afreed, ging er een bel. Het was erg klanton vriendelijk." Van den Broek is redelijk tevreden over de elek tronische wielklem. Maar ook bij zijn filialen worden er wel eens beveiligde karren met een noodgang van het terrein af ge scheurd. „Ik doe een oproep: wil de ware Willy Wortel opstaan die een anti-diefstal-winkelwa gen ontwerpt?" GPD EINSTEIN OVERLEDEN - Professor Albert Einstein is op 76-jarige leeftijd in Princeton in de Verenigde Staten overle den. Einsteins naam is onlos makelijk verbonden met de re lativiteitstheorie. Deze theorie vormde de basis voor de ont wikkeling van atoomenergie. In de jaren dertig ontvluchtte de joodse Einstein nazi-Duits- land. Hij vestigde zich in Ame rika. HONGARIJE - De Hongaarse premier Imre Nagy is uit zijn functie gezet. Hij lag al langer onder vuur vanwege 'rechtse afwijkingen'. Premier Nagy is tevens uit het politieke q van de Hongaarse comma sche partij gestoten. KLEUTERSCHOOL - In delburg is de nieuwe ro katholieke kleuterschool opend aan de Bachten SI dichtbij de kerk, de pa- en de lagere school, li school is ruimte voor hoi kleuters. HONGERMARS - Vijl derd, door de VS uitges maffiosi, lopen een hoi mars naar Rome om de I aanse premier te wijzes hun kommervolle bestaan Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)37277J E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 lot 17.00 uur acceptgiro 226.50 Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/'m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19.95 per kwartaal: 58,00 per jaar. €222.50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvooild einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uil}W overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en»? de Regelen voor het Advertentiewt» Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroef18" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: w w.pzc. nl/adverteren j iel van het Wegener coneê£&: in bestand dat wordi gebrul Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdi aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in et (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons 20'9vutó'9®?pr de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden-•• - e. Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4