Advocaat houdt het na 167 dagen voor gezien Eindelijk weer tweede klasse voor RCS PZC Armstrong eerder thuis dan verwacht Duitsland knijpt billen bij elkaar voor WK 2006 Trainer stapt op bij Borussia Mönchengladbach Pinas opnieuw alleen leider topscorer Quick Boys naar rechter Negussie wint marathon Boston Londen begint charme-offensief Keen en Heister dubbelen weer Dortmund koopt Smolarek Blatter bereid tot nieuwe termijn Deelname i WK in gevaai voor Theunis dinsdag 19 april 2005 door Frits van Otterdijk MÖNCHENGLADBACH - Na 167 dagen in de Bundesliga heeft Dick Advocaat de witte vlag gehesen. De kleine gene raal is moegestreden en diende gisteren zijn ontslag in bij Bor ussia Mönchengladbach. De vijf voudig kampioen van Duitsland vecht tegen degradatie. In een korte schriftelijke verkla ring liet Advocaat weten dat hij opstapt om de club en zijn team te verlossen van de enorme druk. De coach, die bij de sup porters en de Duitse media al langer onder vuur ligt, hoopt dat daarmee de weg vrij is naar klassebehoud. Advocaat had bij zijn aantreden gezegd dat het zijn 'laatste klus' zou worden. Het is niet bekend wat hij nu gaat doen. Uit het gloednieuwe stadion van de Borussen kringelde di rect na de bekendmaking al wit te rook uit de schoorsteen, want een tussenpaus was al gevon den. Horst Koppel, de amateur trainer van de club Mönchen gladbach, zal de laatste vijf duels aan het roer staan. Hij deed dat ook al met succes eind oktober toen Holger Fach na dertien maanden moest vertrek ken wegens gebrek aan succes. Koppel won als interim-trainer destijds zijn enige wedstrijd met 2-0 van Bayern München. Om meteen daarna plaats te ma ken voor Advocaat, die Pim Ver beek meenam als assistent. Ver beek gaf gisteren overigens te kennen dat ook hij per direct vertrekt. Koopjesjacht De met veel bombarie binnenge haalde Advocaat kreeg zijn ver krampte ploeg niet aan het voet ballen. In de winterstop mocht hij daarom op koopjesjacht. Voor circa 3,5 miljoen euro kocht hij zeven nieuwe spelers, onder wie de Belgische Ajax- GOES - Regilio Pinas van GPC Vlissingen is opnieuw alleen aan de leiding gekomen van het topscorersklassement. De Wal- chenaar maakte één van de vier doelpunten voor GPC tegen Dui- veland. Daarmee kwam Pinas op 29 doelpunten. Zijn enige overgebleven concur rent, Bart van Steveninck van Amemuiden, bleef zaterdag dröog staan. Zowel GPC Vlissin gen als Arnemuiden heeft nog één duel voor de boeg. Achter de twee aanvallers staat Robbie van de Wijnckel (Breskens) nog altijd op respectabele afstand. David Destorme is de opvallen de nummer vier in het klasse ment. Hij was scoorde al zeven tien keer voor Hoek. Het Zeeuws topscorersklassement ziet er als volgt uit: 1 Regilio Pi nas (GPC Vlissingen) 29 doelpun ten, 2. Bart van Steveninck (Ame- spits Wesley Sonck. Maar de in greep bracht evenmin een omme keer Mönchengladbach bleef punten verspelen. De laatste vijf wedstrijden werd niet een maal gewonnen en de club heeft maar één punt meer dan Bo- chum, dat op een degradatie- plek staat. Niet alleen de slechte prestaties hebben Advocaat de das omge daan. Ook zijn gedrag stuitte op veel weerstand. De supporters zagen hem als een autoritaire en weinig communicatieve trainer. Ze hadden geen begrip voor het feit dat hij vier basisspelers, on- der wie de Tsjechische interna tional Marek Heinz, uit het elf tal gooide wegens te weinig in zet. Afgelopen zaterdag, toen de ploeg in de laatste minuut een zege uit handen gaf tegen Mainz '05 (1-1), was de val onvermijde lijk. Advocaat bood direct na het duel zijn ontslag aan, maar daar wilde het bestuur niets van weten. Pas toen de coach gister morgen het verzoek herhaalde, ging voorzitter Rolf Königs ak koord. „Herr Advocaat is niet al leen een vakman, maar ook een man van eer", sprak Königs vol lof gisteren op de persconferen tie. Hij doelde op het meerjarige contract dat op 30 juni wordt ontbonden, zonder dat Advo caat financiële eisen stelt. De voorzitter benadrukt dat de Nederlander niet weg moest. „We waren overtuigd dat we met hem niet zouden degrade ren, maar we kunnen zijn be sluit alleen respecteren Bedreigingen Volgens hem waren het niet al leen de slechte prestaties die tot het vertrek hebben geleid. „Er zijn bedreigingen geweest aan Ondanks zeven nieuwe spelers kreeg Dick Advocaat Borussia Mönchengladbach niet aan het voetballen. foto Alex Grimm/RTR zijn adres. En in de pers is hij ook niet al te vriendelijk behan deld." Königs wist dat de voormalige bondscoach van Oranje op voet van oorlog leefde met de Neder landse media sinds het EK in Portugal. Dat het ook in Duits- muiden) 28, 3. Robbie van de Wijn ckel (Breskens) 20, 4. David Destorme (Hoek) 17, 5. Arjen Oost- dijk (Temeuzense Boys), Frank Al- laart (Serooskerke) en Michael de Jong (Tholense Boys) allen 15, 8. Wilco de Valk (Kloetinge). Chine- du Chukiougbo (Terneuzen), Mar tin Janse (RCS), Eddy van den Bosch en Werner Bisschop (beiden Steen), Hans Leune (WHS), Daan van Damme (Iiulsterloo), Erik de Groene (Luctor'88) en Mark Min- derhoud (De Noormannen) allen 14, 17 Sam Ysebaert (Hoek), Niels Kole (Kloetinge), Dennie le Comte (Duiveland), Gert-Jan Tierie en Christiaan van Vossen (beiden SKNWK) allen 13. KATWIJK - De KNVB wil de 'bananenzaak' rond de Katwijk- se voetbalclub Quick Boys op nieuw in behandeling nemen. De beroepscommissie van de voetbalbond heeft vastgesteld dat er bij de behandeling van de ze zaak door de tuchtcommissie 'ernstige procedurefouten' zijn gemaakt. Dat betekent dat Quick Boys het punt dat voor straf van het totaal was afge trokken. voorlopig terug heeft. De club gaat niet akkoord met een nieuwe behandeling en eist dat de bond de zaak seponeert. Zij hebben daartoe een kort ge ding tegen de KNVB aangespan nen, dat donderdag dient. GPD door Peter van Leeuwen AUGUSTA - Geen dwaalspo ren meer, Lance Armstrong ver schafte gisteren in Augusta ein delijk duidelijkheid over zijn toekomst als wielrenner. Nadat hij eerder had aangegeven de Ronde van Frankrijk dit jaar voor de laatste keer te zullen rijden, kwam aan de voor avond van de Ronde van Geor gia het verlossende woord: Armstrong zet na die Tour on middellijk een punt achter zijn loopbaan. Dat is ruim een jaar eerder dan verwacht. De zesvoudig Tour winnaar kwam vorige zomer met zijn nieuwe ploeg Discovery Channel een con tract overeen voor twee jaar, waarin hij eenmaal verplicht was aan de Tour deel te nemen. Armstrong (33) zei in de winter mogelijk voor een ander pro gramma te willen kiezen waar in hij zich in eerste instantie uitliet over enkele voorjaars klassiekers. Maar nog voor het seizoen goed en wel van start was, kwam de toezegging dat hij er begin juli in Frankrijk bij is voor de jacht naar zijn zevende Tourzege. Van de geplande optredens dit voorjaar in Europa kwam wei nig terecht. Armstrong stapte af in Parijs-Nice, waar de kou de hem geen goed deed. In de Ronde van Vlaanderen, een koers die hij toch heel graag had willen winnen, kwam hij in de finale tekort. Met Armstrong stopt aan het einde van dit wielerjaar een groot en controversieel kam pioen. Als jochie werd hij in 1993 in Oslo wereldkampioen. Niemand zag in die jaren in hem de groot ronderenner die hij, na zijn genezing van kan ker, uiteindelijk werd. •Armstrong was bijna twee sei zoenen volledig out, nadat art sen in het najaar van 1996 bij hem teelbalkanker hadden ge constateerd. Groots was zijn rentree in de Tour: in 1999 won hij, plots als een begenadigd klimmer en de beste tijdrijder van de wereld. In de jaren erna was Arm strong, begeleid door nooit be wezen en door de renner heftig ontkende dopinggeruchten, in Frankrijk heer en meester. In 2003 ontstond er wat twijfel omdat de machine voor het eerst haperde. Een jaar later keerde hij terug, met aan zijn zijde een nieuwe liefde, de popzangeres Sheryl Crow. Armstrong won overtui gender dan ooit met vijf ritze- ges. En overtrof met zijn zesde Tourzege de grootheden Anque- til, Merckx, Hinault en Indu- rain, die de belangrijkste ritten koers ter wereld vijf keer had den gewonnen. Komende zomer gaat hij probe ren na 1999, 2000, 2001 (boven ste foto's van links naar rechts) en 2002, 2003 en 2004 (onder ste foto's van links naar rechts) op voor zijn zevende huldiging op de Champs Elysees. Daarna is het over en uit voor de Ameri kaan. Zijn drie kinderen uit zijn eerdere huwelijk zien hem liever thuis in Austin, Texas. ANP foto's ANP en EPA door Euqène de Kok OOST-SOUBURG - Ze hebben er bijna 63 jaar op gewacht en toch kwam de te rugkeer van RCS naar de tweede klasse op een onverwacht moment. Zondag maakte Hein Versteeg van Vlissingen in de 89e minuut de winnende goal tegen Goes. Daardoor werd RCS, zonder te spe len, kampioen van de derde klasse A. Maar weinig RCS'ers dachten dat ze zon dag kampioen zouden worden. De club had zondagochtend een oefenduel ge speeld met Koewacht. Nadat de zondag vierdeklasser met 13-1 van het veld was geveegd, vetrok de voltallige selectie van RCS naar Goes. Daar zagen ze hun groot ste concurrent op voorsprong komen. „Het stond 2-0 voor Goes bij rust", blikt RCS-trainer Alexander van Keulen te rug. „Er was een groepje spelers dat zei: nou, dan pakken we hier maar een bier tje. Zij bleven achter in de kantine." „Ik dacht: we kunnen net zo goed weer weggaan", lacht de achttienjarige Ray mond Wolff, die toch bleef kijken. Net als Van Keulen en rechtsback Yoessef Af- kir. „Ik wist dat Goes in de uitwedstrijd met 2-0 voorkwam en toen ging Vlissin gen er ook nog overheen." Topscorer Martin Janse liet de tweede helft aanvankelijk wel voor wat het was. „Op den duur ben ik toch maar weer naar buiten gegaan", zegt Janse. „Toen het 2-2 was geworden, stond heel RCS weer langs de lijn", herinnert Van Keu len zich. „Na de 3-2 zag ik wat RCS'ers van blijdschap zelfs op spelers van Vlis singen duiken." Wolff: „Ik ben na afloop direct naar Hein Versteeg (de doelpunten maker) gerend en heb hem bedankt. Ik speel in de zaal af en toe wel eens met hem." „Het was een compleet gekkenhuis", zegt de 21-jarige Afkir. „Voor mij was het dubbel feest omdat ik volgende week geschorst ben." Toch was het niet het ge droomde scenario, zegt Janse. „We zijn nu kampioen, maar de manier waarop, is vreemd. Ik had het volgende week liever zelf gedaan tegen HW'24. Althans, als ik zeker wist dat we dan ook kampioen zouden worden." Steken laten vallen RCS is volgens iedereen de terechte kam pioen Janse: „Qua voetbal waren we ze ker de beste ploeg. We hebben alleen wat steken laten vallen tegen lagergeklasseer- de teams." Van Keulen: „Als je kijkt naar de reeks die we na de winterstop hebben neergezet, denk ik zeker dat de ti tel terecht is. We hebben nog één keer verloren, van Zeelandia Middelburg." RCS werd zondag voor de twaalfde keer kampioen in haar 75-jarige bestaan. Het gros van die titels werd behaald in de vierde klasse (de laatste in 1999). De pro motie naar de tweede klasse is uitzonder lijk te noemen. Slechts één keer eerder speelde de club uit Souburg zo hoog. Van 1937 tot 1942 kwam RCS ook uit in de tweede klasse, toen het op één na hoogste niveau van Nederland. „Redelijk uniek", omschrijft Van Keu len, die eerder in zijn trainerscarrière al promoveerde met Bruse Boys en Kapelle, de titel dan ook treffend. „Niet iedereen besefte dat. Sommige jeugdspelers had den iets van: waar maak je je druk om? Het is logisch dat je kampioen wordt. Zij zijn namelijk zo vaak kampioen gewor den in de jeugdelftallen." Wolff weet het aantal titels dat hij won niet op te noemen. „Veel in ieder geval", zegt hij. „Voor de ouderen is dit kam pioenschap misschien wel iets meer spe ciaal dan voor ons, ja." Afkir herinnert zich nog titels in de D'tjes en C'tjes. „Toch is dat niet te vergelijken. Dan ben je één van de tig juniorenteams. Nu verte genwoordig je heel RCS." land misliep, heeft volgens hem een verklaring. „Hoewel ons sta dion dicht bij de Nederlandse grens ligt, waren er taalproble men. Dick sprak niet zo goed Duits en dat gaf wel eens misver standen. Hij werd vaak ver keerd begrepen." GPD BOSTON - De Ethiopiër Hailu Negussie heeft giste 109e editie van de marathon van Boston gewonnen® vrouwen won de Keniaanse Catherine Ndereba.&l dat voor de vierde keer, een unicum. Beide atletenorrn gen een winstpremie van 100.000 dollar. Deoudi lijkse marathon ter wereld werd onder zomerse te digheden gelopen. Negussie bereikte de finish in A, tje na 2 uur 11 minuten en 45 seconden en was dam een pak Keniaanse lopers de baas. Ook Nderebakwt lo aan in een tijd van 2.25.13. ANP LONDEN - In een poging de Olympische Spelen»: binnen te halen, is Londen een charme-offensief b* nen. De Engelse hoofdstad gaat sportbonden subsidy ven voor het beleggen van trainingskampen in Groot tannië. De stad stelt de nationale olympische cq waaronder NOCNSF, een subsidie van 40.000 euro: vooruitzicht. Bovendien zullen bonden die voorafgaand aan deS hun trainingskampen in Engeland opslaan gunstige^ tarieven krijgen en ontvangen ze kortingskaarten restaurants, winkels en theaters. Ook in gratis overs tingen en levensonderhoud voor kaderleden van de ty bonden is voorzien. Londen is met Madrid, Moskou. Parijs en New Yor-- strijd om de Spelen van 2012 binnen te halen. HetlOC slist op 6 juli in Singapore welke stad het olympisch nooi krijgt toegewezen. GPD/RTR ZOETERMEER - Bij de WK tafeltennis in China ai Trinko Keen en Danny Heister ook in het dubbelspel komen. Dat heeft de Nederlandse tafeltennisbondlïl gisteren naar buiten gebracht. Het duo viel in 2004u ren uiteen. Het kwam zelfs tot een conflict toen Ha inmiddels bondscoach, Keen eerder dit jaar nietselaj de voor Oranje. Na een gesprek afgelopen weekta Keen, Heister en de sectie Topsport van de NTTB; het duo besloten weer samen in actie te komen. ANP DORTMUND - Borussia Dortmund heeft Ebi Secs overgenomen van Feyenoord. De 24-jarige Pools sinds begin dit jaar op huurbasis bij de Duitse dis trainer Bert van Marwijk. De aanvaller dwong s:.- basisplaats af in de hoofdmacht. In twaalf competit» strijden kwam hij drie keer tot scoren. Volgens Duits dia is met de transfer van Smolarek een bedrag vang veer 1 miljoen euro gemoeid. ANP BERLIJN - Sepp Blatter is bereid nog een termijn vier jaar voorzitter te blijven van de wereldvoetball Fifa. Dat zei de 69-jarige Zwitser gisteren tegen het se persbureau DPA. Blatter is sinds 1998 preses vand fa. Zijn huidige, tweede, termijn loopt af in 2007. „II mezelf kandidaat als ik gezond blijf en de federatie willen", zei hij. Blatter komt daarmee terug opzijn sluit in 2002, toen hij aankondigde in 2006 te stop? ANP/DPA Van Keulen is ervan overtuigd dat RCS ook in de tweede klasse goed mee zal kun nen. „We hebben veel jonge spelers. Daar zit nog ongelofelijk veel rek in. Bo vendien krijgen we met Dennis en Gérard de Nooijer een enorme kwaliteits injectie. Ik vind dat je dan niet moet zeg gen, dat je speelt om niet te degraderen." Afkir: „Ik denk dat het een heel mooi sei zoen wordt. Er komt sowieso meer con currentie voor iedereen. Dat is alleen maar goed." Twijfelgevallen Routinier Janse plakt, door de promotie, nog een jaartje vast aan zijn loopbaan. „Ik weet natuurlijk niet of ik de selectie haal", lacht hij. „Maar, ik ga wel door. Ik ken bijna geen ploeg in de tweede klasse, maar ik denk dat we goed mee kunnen draaien. Het hangt er wel vanaf wie er weggaan." De talentvolle Raymond Wolff is één van de twijfelgevallen. De middenvelder staat in de belangstelling van hoofdklas ser Hoek, maar heeft nog geen keuze ge maakt. „Ik ben nog aan het denken. Hoek is natuurlijk erg leuk. De ene keer denk ik: ik doe het. De andere keer denk ik dat het beter is nog een jaar te blij- Het fenomeen voetbalvandalis me komt niet alleen in Neder land voor. Duitsland houdt bij- voorbeeld het hart vast voor het WK 2006. door Roy Hammink NIJMEGEN - Het waren vreem de beelden, afgelopen week op de ARD. De Duitse zender liet een reportage zien van hooli gans in eigen land anno 2005. El ke week gaan groepen rond voet balwedstrijden met elkaar op de vuist. Niet in de buurt van een stadion, maar op een afgespro ken tijd in een gehucht waar de politie niet zo snel kan ingrij pen. Eén groep droeg witte shirts. Makkelijk herkenbaar, zodat je niet per ongeluk een van je ei gen maten raakt. Iedereen houdt zich aan bepaalde spelre gels: geen slag- of steekwapens, geen schoenen met stalen neu zen, groepen van circa vijftig man. En: geen geweld naar bui tenstaanders. Het getoonde ge vecht lag enige seconden stil om dat er een gezinsauto wilde pas seren. De reportage volgde na een week waarin de discussies over voetbalvandalisme in Duitsland hoog oplaaiden. Over veertien maanden is het land gastheer van het wereldkampioenschap. 'Die Welt zu Gast bei Freunden' luidt het motto van het evene ment, maar de autoriteiten vre zen dat hooligans die gastvrij heid kunnen verstoren. Drie weken geleden liep de vriendschappelijke wedstrijd Slovenië-Duitsland in Celje vol ledig uit de hand. Duitse hooli gans gingen in het stadscentrum eerst met elkaar op de vuist, vormden daarna een hecht blok tegen de politie, vielen vervol gens Sloveense supporters aan met lichtkogels en trokken een spoor van vernielingen. De poli tie arresteerde meer dan vijftig mensen. Voorafgaand aan de wedstrijd gaf de Duitse voetbalbond door dat er 250 geregistreerde hooli gans naar Celje zouden afreizen. De Sloveense autoriteiten deden echter niets met die informatie. Zo'n communicatiestoornis mag volgend jaar niet voorkomen, meent Heribert Reich, ter van de ministers van 3:: landse Zaken van alle D bondsstaten. Hij wil dat dei riteiten van alle 32 da aan het WK een lijst overli met personen die in e een stadionverbod hebben verwijst hij naar de aanpai Engeland, dat rond voetbaï nooien paspoorten inneeirt mensen die staan geregists als voetbalvandaal. Grenscontroles Otto Schily, minister vani nenlandse Zaken van heelö land, gaat het liefst nogeffi verder. Hij liet vorige wea ten het Verdrag van Sela rond het WK te willen en scherpe grenscontroles i voeren. Minister Behrefi Binnenlandse Zaken in S rhem-Westfalen kondig» de hulp van agenten ené* digen uit het buitenlarci willen roepen om probie- voorkomen. Daartoe zal k tal medewerkers dat zicha Landeskriminalamt Düsj met de materie bezig den uitgebreid van 13 naa Ook wordt gedacht aaneen holverbod in de WK-stai GPD RIJSWIJK - In zijn lui* als professioneel mounts® moet Gert-Jan Theunisse)" voor deelname aan het voormalig wegrenner bli.il een val ruim drie wekentj een bergmarathon op zijn heup en borstbeen I' ben gebroken. Bij een behandeling op ca, kort na het ongeval J achttien hechtingen r bracht. De schade leek W perkt tot inwendige bWj" in schouder, arm en borst Theunisse bleef vervolg" ter veel pijn houden. N®> derzoek in een Spaans» huis wees het zwaard® uit .ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40