E» !én loket voor thuishulp bepleit PZC Hilversumse kinderen worstelen vooral met de waarom-vraag 30. JARIG JUBILEUM! Stripmuseum wordt overladen met albums landstad is ondanks les goed bereikbaar Kinderen hebben moeite met moderne rekenmethode Winnaars Louis d'Or vereend mermeerderheid wil dat staatssecretaris Ross wet beter stroomlijnt Koningin moet geopereerd worden Neppistolen inleveren zonder straf Lied over vuurwerkramp Brommerkenteken goedkoper Waddenactivisten gaan procederen ierlander eet steeds meer aas uit het buitenland Reiziger beter te spreken over NS Autodiefstal neemt fors af Twentse man sloeg mogelijk toe tijdens tbs dinsdag 19 april 2005 „„ib,»,-... binnenland LltfGEN - Hel Nederlands Luscurn in Groningen I overladen mei stn- en prenten van strip- ilaars. K museum, dat deze week zijn bestaan viert, moet ruimte inhuren bij de Groninger Archieven om alle giften op te kunnen slaan. Dat heeft voorzitter B. Brink van de stichting Nederlands Stripmuseum gisteren gezegd. Volgens Brink kloppen vooral fa milies van overleden verzame laars aan bij het museum.„Zij weten vaak niet wat ze met die grote collecties van soms duizen den exemplaren moeten doen." Het museum neemt op dit mo ment al het materiaal aan, maar werkt aan strengere regels om dat de collectie strips anders veel te groot wordt. Het Neder lands Stripmuseum is voor de opbouw van zijn collectie gro tendeels afhankelijk van giften, omdat er geen geld beschikbaar is om grote aankopen te doen. „We zijn op dit moment aan het opschrijven hoe onze vaste col lectie er in de toekomst uit zou moeten zien", licht Brink toe. „Dat geeft ons de mogelijkheid in de toekomst strenger te selec teren." Het stripmuseum viert het eenjarig bestaan met een ten toonstelling over 60 jaar Suske en Wiske. De expositie begint op 27 april en is de grootste die het stripmuseum ooit had. ANP gfFrnukeïamsma S HAAG - Ouderen en zie- moeten straks alle thuis- bij één loket kunnen aan ren. Een Kamermeerderheid CDA en PvdA staat niet toe je voor huishoudelijke hulp jegemeente moeten aanklop- ien'voor overige zorg bij het t Deze situatie dreigt te ont- sn als gevolg van de invoe- [s van een nieuwe wet. Tweede Kamer debatteert met staatssecretaris ffiènce Ross (Volksgezond- over de Wet Maatschappe- e Ondersteuning (WMO). regelt dat niet langer het maar gemeenten verant woordelijk worden voor wonen, zorg en welzijn. Hiermee moet de zorgvoorziening eenvoudiger en goedkoper worden. Het verzekerde recht op zorg (via de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten) voor iedereen verdwijnt. De lokale overheid wil de WMO gefaseerd invoeren, door in 2006 eerst de huishoude lijke hulp naar de gemeenten over te hevelen. Dat betekent dat iemand voor hulp in de huishouding straks bij de gemeente moet aanklop pen, maar voor persoonlijke ver zorging bij het Rijk moet zijn. CDA en PvdA vinden dit onac ceptabel. „Doel van de WMO was om de aanvraag van hulp simpeler te MAAG - Bedrijven en ba il in de grote steden van de ndstad zijn, ondanks het gro- aanlal files in die regio, het lit bereikbaar van Neder- id,Dat zegt de Vereniging Ne- ilandse Gemeenten (VNG) i de hand van de 'Atlas voor ïeenten.' men de Randstad is Rotter- n als stad tijdens de file het Ie bereikbaar terwijl» Den aghet slechtste scoort. Als de eikbaarheid van banen het ena is, scoren de gemeenten Amsterdam hoog, met ae Ouder-Amstel, Amstel- maken, maar in plaats daarvan wordt het voor de mensen nog veel ingewikkelder gemaakt dan het was", constateert Pv- dA-Kamerlid Gerdi Verbeet. Ook CDA'er Aart Mosterd wil dat ouderen en zieken snel en simpel aan hulp kunnen komen. De twee grootste partijen plei ten ervoor dat alle hulp aan één loket (bij de gemeenten) ver krijgbaar is. Verbeet: „We accep teren niet dat mensen naar ver schillende loketten moeten. Ook niet als het blijkt om een tijdelij ke situatie te gaan." GPD veen en Diemen. De Randstadge meenten worden door de opstel lers van de Atlas als aantrekke lijk gekenmerkt door de grote hoeveelheid bedrijven en het grote aantal wegen dat naar die bedrijven leidt. Werknemers be stempelen een bedrijf als goed bereikbaar als zij er niet langer dan 26 minuten voor moeten rei zen. In minder druk bevolkte provincies als Zeeland en Fries land duurt het voor veel mensen een stuk langer om op het werk te komen. De Randstadgemeenten scoren ook goed als het gaat om de be schikbaarheid en bereikbaar heid van schouwburgen, musea en koopwoningen. GPD AMSTERDAM - Ter gelegenheid van 50 jaar Louis d'Or Theo d'Or toneelprijzen kwamen gisteren alle nog in leven zijnde winnaars bijeen voor een groepsfoto in de Stadsschouwburg van Amsterdam. (Vlnr) Ellen Vogel, Ton Lutz, Pierre Bokma, Annet Nieuwenhuizen en Johnny Kraaijkamp nemen plaats in de koninklijke loge voor een officiële foto. foto Juan Vrijdag/ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix wordt begin volgend jaar geopereerd aan een versleten linkerknie. Ze wil pas na al le activiteiten ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum als staatshoofd onder het mes. De Rijksvoorlichtings dienst doet geen nadere mededelingen over de operatie. In 2002 lag de koningin ook al in het ziekenhuis voor een operatie aan een knie. Toen werd ze in het Rode Kruis Zie kenhuis in Den Haag geholpen aan de meniscus in haar rechterknie. ANP UTRECHT - Justitie in Utrecht heeft een pardon afgekon digd voor mensen die binnen twee weken een op de ker mis in Woudenberg gewonnen neppistool inleveren bij de politie. Het gaat om zwarte plastic pistolen, die zo echt lijken dat ze geschikt zijn om mee te dreigen en daarom onder de wapenwet vallen. Het bezit ervan kan drie maanden ge vangenisstraf opleveren, meldde de politie gisteren. Tientallen kinderen hebben het speeltje enkele weken ge leden op de kermis gewonnen. Tegen de kermisexploitant is proces-verbaal opgemaakt. ANP DALFSEN - Twee brandweermannen die de vuurwerk ramp in Enschede meemaakten, hebben een lied geschre ven over hun ervaringen. De cd-single Machteloos Alleen van Wiljo Wienen en Jan Wittenberg, ofwel de Blus- Brothers, is via internet te bestellen. Een deel van de opbrengst van de single gaat naar het brandwondencentrum in Beverwijk. In september komt het album van de BlusBrothers uit. ANP ZOETERMEER - Het nieuwe brommerkenteken dat van af 1 september verplicht is, gaat in prijs omlaag, van 27 euro naar 22,50 euro. De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) heeft de kos ten weten te drukken, maar daarnaast zijn er signalen dat er meer eigenaren een kenteken voor hun bromfiets aan vragen dan was ingeschat. Het gaat om een half miljoen brommers, deelde de RDW gisteren mee. Het kenteken moet het verkeer veiliger maken. Bromfiet sen en hun eigenaren zijn door kentekenregistratie mak kelijk op te sporen. ANP HARLINGEN - Tegen de voorgenomen gaswinning onder de Waddenzee zal hoe dan ook geprocedeerd worden. Een groep militante leden van de Waddenvereniging heeft plannen in die richting, nu het bestuur zelf afziet van een gang naar de rechter. Zaterdag zal het bestuur van de Waddenvereniging op de jaarvergadering in Den Helder aan de leden voorleggen dat de vereniging in eerste instantie geen bezwaren zal maken tegen gaswinning. „Als een meerderheid van de le den het daarmee eens is, splitsen wij ons af en gaan via een stichting tegen de gaswinning procederen", stelde maandag een van die militante leden, W. Jonker-ter Veld uit Vries. ANP aanmerkelijk kleiner dan de ex port. Net als afgelopen jaren ging voor ongeveer 2 miljard eu ro Nederlandse kaas naar het buitenland. Het CBS constateert dat de Ne derlandse zuivelindustrie „nog steeds stevig op de kaasproduc tie" leunt. Van de 10,5 miljard kilo melk, die in 2004 werd gele verd aan de fabrieken, werd 59 procent verwerkt tot kaas. De fa brikanten maakten hier in to taal 670 miljoen kilo Gouda, Edam en andere kazen van. Dat is 2 procent meer dan tien jaar geleden. or Femke van Loon I0RBURG - Nederlanders nslecds meer brie, gorgonzo- en andere buitenlandse ka- Dc import hiervan is de Iste vijf jaar geslegen met riO procent, zo bleek giste nd cijfers van het Centraal voor de Statistiek flopen jaar importeerde Ne- 'oor 514 miljoen euro suit het buitenland. In 1999 I die handel nog een waarde i353 miljoen euro. Bijna een- de (32,7 procent) van de ka- ikomt uit Duitsland. De hoe- Iheid kaas afkomstig van de lerburen verdubbelde de af wen vijf jaar, is met 20 procent de twee leverancier. De Franse kazen en na een vrije val van de af- jaren weer terug en vor- procent van de import, totaal komt 82 procent van buitenlandse kazen uit een de Europese lidstaten, import van kaas is nog altijd Roomboter Slechts 14 procent van de melk komt ook daadwerkelijk als melk in de schappen van de su permarkt terecht. Eenzelfde deel wordt verwerkt tot melk poeder. De melk komt steeds minder bij de boterfabrieken te recht. Vorig jaar is in ons land 100 mil joen kilo roomboter geprodu ceerd. Dat is 13 procent minder dan in 2003. ANP UTRECHT - Treinreizigers wa ren in het eerste kwartaal van dit jaar tevredener met de dienstverlening van NS dan vo rig jaar. Dit keer gaf 68 procent een cijfer van zeven of hoger, te genover 62 procent in de eerste drie maanden van 2004. NS publiceert elk kwartaal de uitkomsten van onafhankelijk onderzoek naar tevredenheid van klanten en naar het op tijd rijden van treinen. De waarde ring is nu op eenzelfde niveau als begin 2000. Treinreizigers werden de laatste jaren tevredener over het op tijd rijden, terwijl de daadwerke lijke cijfers over punctualiteit niet zo'n sterke stijging laten zien. De klanten kregen in de trein meer informatie van het personeel. Hun oordeel over de beschikbaarheid van zitplaat sen en de sociale veiligheid was ook beter dan voorheen. ANP Bloemen, brieven en knuffeldieren werden gisteren voor de deur van het huis in Hilversum gelegd, waar het afgelopen weekeinde een heel gezin een gewelddadige dood vond. foto Juan Vrijdag/ANP door Hans Hoogenboom HILVERSUM - „Het is goed ge gaan." In dit korte zinnetje liet directeur Bea Schaefer van de Montessorischool-Zuid in Hil versum gisteren opluchting doorklinken over het verloop van de moeilijke maandagmor gen, waarop het schoolteam zich sinds zaterdag op had voor bereid. In de hal zijn een indruk wekkende herdenkingswand en -tafel ingericht voor Max, Bram en Pim Nijhoff, die door hun va der zijn omgebracht. Op de drukbezochte persbrie fing deed de directeur, van wie de spanningen op het gezicht waren af te lezen, verslag van hetgeen er sinds de ontdekking van de tragedie op de Hilverts- weg, zaterdagmiddag om half een, is gebeurd. Zelf hoorde ze pas tegen drie uur van een ouder, dat er zich een verschrik kelijk drama had afgespeeld en dat Max (3 jaar, peuterspeel zaal), Bram en Pim (respectieve lijk 6 en 8 jaar, beiden uit een combiklas 3 en 4) van haar school daarbij waren omgeko men. „Het is nog erger, want we hebben hier op school nog een Nijhoff, een nichtje dat in groep 7 zit." Dit meisje kwam gister morgen naar school, net als de andere kinderen van de 340 leer lingen en 65 peuters tellende school. Het uit 32 mannen en vrouwen bestaande onderwijs- team besloot zaterdagmiddag om nog diezelfde dag alle ouders te bellen met het ramp- nieuws, zodat zij het zelf aan hun kinderen konden vertellen. De school vond het beter in dit geval niet de boodschapper te zijn. Verder hoorden de ouders, dat BUNNIK - Het aantal autodief stallen in Nederland daalt sterk. In het eerste kwartaal van dit jaar verdwenen er ruim duizend minder auto's dan in de eerste drie maanden van 2004, een da ling van 23 procent. Over heel 2004 was er sprake van een da ling van dertien procent. Voornaamste oorzaken hiervoor zijn volgens de Bovag de grotere aandacht van de politie voor veelplegers en het oprukken van de startonderbreker. GPD er gistermorgen voor de kinde ren twee uur lang op school gele genheid zou zijn om hun vragen té stellen en in tekeningen en tekst hun gevoelens te uiten. El ke groep werd opgevangen door twee teamleden en een ouder, die hier speciaal voor was ge vraagd. Volgens directeur Schaefer was gistermorgen de meest gestelde vraag van de kinderen: „Waar om doet een papa zoiets?" Nie mand kon op die vraag een ant woord geven. „Voor onszelf is het ook een groot raadsel." Voordat ze aan de telefoonronde begonnen, had den de juffen en meestere eerst de tijd genomen om elkaar te troosten. 'Slachtofferhulp' was al aanwezig. Ook zondag is druk vergaderd door het team. Directeur Schaefer roemde de onderlinge solidariteit. Tot zondagavond laat is ge werkt aan het draaiboek voor gisteren en de rest van de week. Besloten werd deze week de ge bruikelijke lestijden te hante ren. Kinderen zijn m dit soort si tuaties het meest gebaat bij de vertrouwde dagindeling. Wat er deze week wordt gedaan, wordt overgelaten aan de leerkracht en vooral aan de kinderen zelf. „Wanneer ze liever rekenen of aardrijkskunde doen, dan kan dat. Maar ze mogen ook gaan te kenen, of met de leraar over de hei gaan wandelen."GPD door Margit Spaak NIJMEGEN - Kinderen die moeite hebben met rekenen, heb ben meer baat bij het aanleren van een traditionele methode om sommetjes op te lossen. Het moderne rekenonderwijs gaat er van uit dat kinderen hun eigen oplossingen bedenken voor het uitrekenen van een som en dat blijkt voor rekenzwakke kinde ren te veel gevraagd. Dat stelt de Nijmeegse peda goog R. Timmermans, die mor gen aan de Radboud Universi teit in Nijmegen promoveert op een onderzoek naar de presta ties van rekenzwakke kinderen. Timmermans ontdekte, dat re kenzwakke kinderen meestal niet vanzelf de handigste oplos sing voor een som bedenken. En als ze dat wel doen, hebben ze geen idee waarom ze voor die op lossing hebben gekozen. Meisjes rekenen overigens uit zichzelf beter dan jongens, volgens de Nijmeegse pedagoog. Basisscholen geven tegenwoor dig rekenonderwijs volgens de zogenoemde realistische metho de. aldus Timmermans. Die me thode houdt in dat de leerkracht de kinderen aanleert dat er Advertentie Dl JARIGE TRAKTEERT DUS KOM DEZE WEEK EVEN MEEGENIETEN! Kopen bij TMC Woonwinkels wordt dexe week voor elke klant EEN BELEVENIS! GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg 1 b, BERGEN OP ZOOM Van Konijnenburgweg 13, KOUOEKERKE Dorpsplein 35 meer manieren zijn om tot een oplossing te komen. Zo zouden kinderen hun eigen kennis en vaardigheid kunnen ontwikke len. Maar rekenzwakke kinde ren, en met name jongens, raken volgens de promovendus ver strikt in de hoeveelheid moge lijkheden. Ze gebruiken ze vol strekt willekeurig of kiezen toch steeds voor hun favoriete ma nier, ook als dat niet handig is. De keuzemogelijkheden worden zodoende ballast, die de aan dacht te veel afleidt van het eindresultaat: de uitkomst van de som. Rekenzwakke meisjes blijken be ter uit de voeten te kunnen met het realistische onderwijs. Ze werken graag in kleine groepjes en zijn beter in staat uit verschil lende mogelijkheden te kiezen. Dat meisjes over het algemeen toch slechter zijn in rekenen en wiskunde, is volgens Timmer mans een kwestie van gebrek aan zelfvertrouwen. Hij vond dat meisjes juist meer aanleg voor rekenen hebben dan jon gens. Als hun zelfvertrouwen wordt gestimuleerd zijn zij dui delijk minder rekenzwak. Timmermans pleit voor her nieuwde aandacht voor het ouderwetse ofwel traditionele rekenonderwijs. Volgens hem moeten leerkrachten wel laten zien dat er meer wegen zijn die leiden naar een oplossing, maar zich beperken tot het oefenen van slechts een methode. Alleen kinderen die het echt aan kun nen, zouden meer oplossingsva rianten kunnen gaan oefenen. ANP ENSCHEDE - De 49-jarige En- schedeër die vastzit op verden king van talrijke steekpartijen op dieren en mensen, pleegde mogelijk een deel van zijn mis daden in zijn tbs-tijd. Zijn advo caat H. van Denderen zei giste ren dat zijn cliënt tot november 2002 tbs met dwangverpleging was opgelegd. De man heeft al bekend tussen juli en september 2002 al drie mensen met een mes te hebben gestoken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3