Saeftingedok wekt woede in Doel Hebbes! Bed breakfast met vleugje kippenmest PZC Ontroerde Eddy Wally krijgt Leopoldsorde Lof voor uitbreiding camping Zeemeeuw Hoorzitting over rioolplannen Clinge Alcoholvoorlichting voor groep 8 EHBO Koewacht vier keer de beste Picknickplek op dijk bij Zeedorp Hulster jongeren in debat agenda Slaapkenner Rademakers /AAZET Last van stank en vliegen Voorbereiding tweede getijdehaven op Antwerpse linkeroever in volle gang joncert in het iken van evrijding dinsdag 19 april 2005 zll TERNEUZEN - Het project van 3VO Terneuzen om kinde ren uit de hoogste groep van de basisschool voorlichting te geven over alcohol en verkeer krijgt een vervolg. De 3VO-afdeling wil samen met gemeente, politie en ZCAD een project opzetten onder het motto "BOB is cool'. 3VO begon vorig jaar een pilot-project op basisscholen na ver ontrustende cijfers over drankgebruik door jongeren. Meer dan dertig procent van de jongeren tussen 12 en 16 jaar blijkt breezers (zoete cocktaildrankjes) te drinken. 3VO-voorzitter Han van Opdorp noemt het proefproject uniek. „Want het is de eerste keer dat het op de basis school gebeurt. Tot nu toe was er enkel voorlichting in de brugklassen." Er werden lessen gegeven aan de groepen 8 van de St. Antoniussschool in Axel en de Hille in Terneu zen. Alle leerlingen mochten een blaastest doen. Het mondstukje kregen ze mee naar huis, evenals een gewilde BOB-sleutelhanger en een folder. „Het was een bijzonder geslaagd project", zegt Van Opdorp. „De leerlingen ston den open voor het verhaal over de risico's van alcohol. Ik heb het idee dat onze boodschap is over gekomen." Van wege het succes van het pilot-project verwacht Van Op dorp veel belangstelling vanuit andere scholen en vanuit de gemeente. Het project krijgt dan ook een vervolg. KOEWACHT - De senioren- en jeugdteams van EHBO-vereniging St-Ludwina uit Kowacht hebben tij dens de open nationale wedstrijden alle eerste plaatsen in de wacht gesleept. De wedstrijden werden afgelopen weekend gehouden in het Brabantse Gemert. Zowel bij de senioren als de jeugd streden twaalf teams om de nationa le titel. Koewacht ging de strijd aan met twee senioren teams en twee jeugdploegen. Deze bleken aan het einde van de dag allemaal als winnaar uit de bus te komen. OSSENISSE - De dorpsraad van Ossenisse wil van de 10.000 euro gemeentelijke subsidie de zeedijk bij Zeedorp aanpakken. „De trap moet nodig opgeknapt worden", zei dorpsraadvoorzitter G. van Heijningen gisteravond tij dens de jaarvergadering. „Als er boven op de waterkering enkele picknicktafels en vuilnisbakken worden geplaatst, is het daar leuk toeven. Met daarbij een informatiebord over de flora, fauna en vooral de bedrijvigheid op de Wes- terschelde, creëer je een toeristisch punt." Het Water schap wist te melden dat de kosten voor het opknappen van de trap voor zijn rekening komen. Aanpassingen bo ven op de dijk moeten wel door de gemeente betaald wor den. Als er geld overblijft van de gemeentesübsidie, wil de dorpsraad het speeltuintje bij Hof ter Nesse uitbreiden met enkele toestellen voor de jongste kinderen. HULST - Het thema Jeugd Cultuur staat centraal tij dens de tweede editie van het jeugddebat, op zaterdag 28 mei in Hulst. Een groep jongeren en vertegenwoordigers van diverse raadsfracties gaan die middag met elkaar in gesprek. Het jeugddebat is opgezet door Youth4All, een groep jongeren uit Hulst die samen met de gemeentelijke jongerenwerker activiteiten voor de doelgroep opzet. Het jeugddebat begint om 14.00 uur in het stadskantoor van Hulst. door Edy de Witte OSSENISSE - Camping de Zee meeuw nabij Ossenisse bouwt tien blokhutten voor toeristen. Rondtrekkende toeristen te paard kunnen er ook hun dier stallen. De dorpsraad van Ossenisse ziet in het plan van camping-uitba ter P. de Waal een mogelijkheid om de leefbaarheid in de kern uit te breiden. Ook de Hulster wethouder P.Weemaes juicht de ontwikkeling toe, zo bleek gis teravond tijdens de algemene jaarvergadering van de dorps raad in Hof ter Nesse. „Dit ini tiatief kan de aanzet zijn voor een verdere invulling van het platteland. Dit sluit uitstekend aan op het plan Perkpolder", al dus Weemaes. De dorpsraad volgt de ontwikke ling van het plan Perkpolder met argusorgen. De opzet is om de omgeving rond de voormali ge veerhaven nieuw elan te ge ven, door onder meer een jacht haven en golfterrein aan te leg gen en woningen te bouwen. „Deze economische stimulans van dit gebied nabij Ossenisse zet het dorp zelf ook verder op de kaart", zei dorpsraadvoorzit ter G. van Heijningen.De aan pak is echter alleen grootschalig uitgewerkt. Wij denken ook aan een kleinschalige invulling. Met het opknappen van de strandjes aan de Westerschelde, bermvege tatie, het aanleggen van ruiter paden en het uitbreiden van fiets -en wandelroutes maak je het gebied nog vriendelijker voor toeristen." Als fiets -en wandelroutes door het dorp lo pen, kunnen zaken als herberg de S'nis ook meeprofiteren. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Party dansen; 13.30 uur: Jokeren en bil jarten; De Halle. 13.30 uur: Kaarten, biljarten, aerobics; 14.45 uur: Koersbal: Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; 14.00 uur: Engels; CLINGE - Malpertuus, 13 30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten. Café de Troubadour, 14 uur: Kaarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO kaarten jokeren; HEIKANT t Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor; 19,00 uur: Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten, gymnastiek; 13,30 uur: Kaarten competitie bieden, hand werken, jokeren; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Compute ren, vrij biljarten; 11.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Prijskaarten, 19.30 uur Stijl dansen, bridge, computeren; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten, 13.45 uur: Gymnastiek, 15.00 uur: Ouderenkoor; Kerklaan 87. 19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - Hotel Au Port, 19.30 uur: Presentatie programma 500 jaar Philip pine; SAS VAN GENT 15.30 uur: Crea club en technika 10: SINT - JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Computeren senioren web; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren se nioren web; SPUI - De Drie Gehughten, 14.00 uur: Bingo; TERNEUZEN De Veste, 10.30 uur; Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Vrouwen hobbyclub; 15.00-18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint; Dansschool Verberkmoes, 13.30 uur: Anbo dansen; Antonius Ziekenhuis, 19.30-21.30 uur: Voorlichtingsavond voor mensen met kanker en hun naasten over behandel methoden; VOGELWAARDE t Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE Concordia. 13.30 16.30 uur: KBO koersbal. (Advertentie) Een Cascade waterbed. is lekkerder voor je rug. Een waterbed koop je bij Rademakers Heeft 6 etages slaapoplossingen voor iedereen Noordstraat 7-13 Terneuzen - Tel. 0115-613130 info slaapkennerrademakers.nl door Wout Bareman ZELZATE - Hij was al erebur ger van Zelzate en nam vorige week ook de Gouden Leeuw in ontvangst, de Oscar van het Vlaamse Lied. In beide gevallen bleek charmezanger Eddy Wal- ly uit het gehucht De Katte (op de westelijke oever van het Ka naal Gent-Terneuzen) diep ont roerd. Verder dan een 'wow, for midabel' kwam hij niet. Gisteravond was the Voice of Europe echter helemaal sprake loos. In de raadzaal van het ge meentehuis waar hij twee jaar geleden werd uitgeroepen tot eerste ereburger van Zelzate, werd hem nu het ereteken van Ridder in de Leopoldsorde uitge reikt. Het deed hem wenend naar zijn zakdoek grijpen en ook zijn vrouw Mariëtje en doch ter Marina pinkten een traan weg. Kleindochter Vanessa en zijn ontdekker, smartlapkoning Johnny Hoes (vandaag 88 jaar) keken op een afstandje mee. Bur gemeester J. Schenkels roemde de lange loopbaan van Wally. Eduard Van de Walle (bijna 72 inmiddels) heeft een rijke car rière achter de rug, maar weet nog niet van ophouden. Het flits licht van de fotografen en de snorrende tv-camera's vormen, zo bleek gisteravond weer, zijn levenselixer. Hij groeide als (Advertentie) (Adiveirtemtw)) KOZIJNEN-ZONWERING Kapdfc -TeL011 IT.Nl/ Jacqueline Kunst: „Ik neem het de gemeente meer kwalijk dan die boer. Het beleid deugt niet." door Jan van Zuilen GROEDE - Op zo'n gure, verregende dag als gisteren merk je er niets van, maar oh wee als het zonnig en warm is. „Dan ziet het hier zwart van de vliegen en verga je van de stank", zëgt Jacqueli ne Kunst. De bron van die ellende is een hoop kip penmest op het bouwland naast de tot bed&breakfast verbouwde boerderij van Kunst aan de Schoondijkseweg in Groede. d' Eierkurf, zoals Kunst haar hotelletje noemt, is gunstig gelegen aan de Panoramaroute, waardoor veel fiet sers haar bedoening passeren. Om die reden is Kunst dit seizoen begonnen met een koffie- en theeschenkerij, maar daar is met die mesthoop naast de deur de lol gauw van af Kunst: „Het is niet voor het eerst. Vorig jaar heb ik ook al een hoop last gehad van vliegen en stank door kippenmest, maar toen werd het land gebruikt door een boer die tenminste nog z'n best deed om de overlast te beperken. De boer die het land nu in gebruik heeft, trekt zich niks van mijn klachten aan. 'Het is mijn vreten', zei hij toen ik hem vroeg wat de bedoeling van die hoop kippenmest was." Vervolgens wendde Kunst zich tot de gemeente Sluis, maar ook daar kreeg ze geen respons. „»Die boer heeft vergun ning voor die mestopslag, daar moet u zich maar bij neerleggen', kreeg ik te ho ren." Kunst is echter niet van plan om het er bij te laten zitten. Ze heeft, mede na mens de Duitse eigenaren van de twee huisjes naast haar, een klacht inge diend bij het college van B en W van Sluis. „Eigenlijk neem ik het de gemeen te ook meer kwalijk dan die boer. Het gaat immers om het beleid. Dat deugt niet. Ze hadden beter na moeten den ken voor ze die vergunning afgaven. Wie geeft er nu toestemming voor mest opslag pal naast een horecagelegen heid? Zo jaag je toeristen weg in plaats van dat je ze binnenhaalt." Kunst beklemtoont dat ze niet over een kam geschoren wil worden met import die op het Zeeuws-Vlaamse platteland een boerderijtje koopt en vervolgens klaagt over ieder agrarisch luchtje. „Ik kom zelf van hier, mijn grootvader had een boerderij onder Retranchement. Ik heb zelf ook paarden en kippen en een mestvaalt achter de deur. Ik weet hoe mest ruikt, mij zul je ook niet horen kla gen als een boer mest over zijn land uit rijdt, maar dit is buiten-proportioneel. Die mest is ook niet van die boer zelf, die importeert hij uit een gebied waar ze een mestoverschot hebben, Oost-Bra bant ofzo. Daar worden wij dan mee op gezadeld." De boer in kwestie laat weten dat hij zich van geen kwaad bewust is. „Ik heb foto Wim Kooyman een vergunning van de gemeente en ik hou me aan de regels." Hij zegt verder dat het de bedoeling is dat de mest na de oogst van de tarwe over het land wordt uitgereden. Dat zal dus waar schijnlijk ergens in augustus zijn. Kunst had dat ook al uitgerekend. „Dat betekent dat wij de hele zomer met die berg mest opgescheept zitten. Dat gaat me gegarandeerd klanten kosten. Afge lopen weekend had ik gasten die zei den: we komen van de zomer graag nog een keer bij je terug, maar dan moeten we wel zeker weten dat die mesthoop weg is, anders komen we niet." De gemeente Sluis laat bij monde van woordvoerster E. Versprille weten dat de vergunning conform de geldende re gels is verleend, maar dat de gemeente wel streng controleert. „Als die me vrouw echt zoveel overlast heeft, kan ze ons natuurlijk altijd vragen om een keer te komen kijken." Versprille zegt verder dat het ook een kwestie van geven en nemen is. „Die boer moet wel zijn bedrijf kunnen uitoe fenen, net zo goed als die mevrouw." gSh"*» «anPoorsselaer njLST - Bezwaarmakers tegen ioolplanncn in Clinge mo- «oensdagavond hun zegje v, tijdens een hoorzitting in (raadzaal in Hulst. Ruim vijf- Efltogenaren zijn fel tegen de aneenlelijke plannen om in de jnlsotnen greppels aan te leg- ler bestrijding van water- iïilast. Hulst wil in de omgeving van de Kennedylaan, De Ruijterlaan, Beukelzstraat, Frans Halsstraat en de Jac. Jordaenstraat in Clin ge de riolering aanpakken. Er komen volgens de plannen twee bergingsriolen in het plant soen van de Kennedylaan en in het midden van de Beukel zstraat. Daarnaast komt ter hoogte van de vijver aan de Frans Halsstraat een bergbe- zinkbassin. Ook wil de gemeen te in de plantsoenen van de Ken nedylaan en De Ruijterlaan zo genaamde wadi's aanleggen, greppels met gras waardoor het hemelwater afkomstig van da ken en wegen in de bodem kan zakken en afgevoerd kan wor den. Tijdens een informatiebijeen komst, enkele weken geleden in Clinge, bleek dat 54 Clingena- ren fel tegen aanleg van de wa di's zijn. Zij hebben de gemeen te een bezwaarschrift gestuurd. Als gevolg van de aanleg van de wadi's moeten twee speeltuinen in de Kennedylaan verdwijnen of worden verplaatst in de buurt van de greppels. Volgens de omwonenden kan dat gevaar lijk zijn voor kinderen in de wijk. Daarnaast vrezen de omwonen den dat ze hun auto straks niet meer op straat mogen wassen vanwege het uitspoelen van wa ter met zeep. Tijdens de hoorzitting mogen omwonenden hun bezwaren per soonlijk toelichten. Ze worden verwacht om 19.30 uur. (EL - In de rk kerk aan de iktraat in Axel wordt vrijdag i bevrijdingsconcert gehou- L rerse koren en muziekgezel- iappen uit Axel verlenen hun dewerking. De organisatie is handen van het Gregorius- «r. Het bevrijdingsconcert be nt om 19.30 uur. Eerst treedt [kinderkoor van de St. Anto- iisschool uit Axel op onder lei- ng van Roos Lambrecht, ge- igd door Jong Axel onder lei- ingvan J. Pronk. Daarna is het beurt aan het Gregoriuskoor der leiding van A. Oude Kem- r-Beuving, Axellerando onder ding van P. de Pooter en Blue eemx onder leiding van R. ["Hollander. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 :530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax. 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Bené Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel Renèvan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 <560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax 10114)372771 5-mail; redhulst@pzc.nl Bheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^<60 AA goes !el: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E"iail; redactie@pzc.nl 'NTERNET "wwpzc.nl ^i': web@pzc.nl inrWout Bareman I0EL - Het actiecomité Doel (20 beeft woedend gereageerd 'het pleidooi van Antwerpse nenbestuurders voor versnel- aanleg van een tweede contai- jhaven op de linker Scheide er. Met dat Saeftingedok zou haven tot 2026 voldoende ca- idteit hebben voor container- lersiag. ^12020 noemt verdere uitbrei- ng van de haven van Antwer- s'onaanvaardbaar'. Woord- lerder J. Creve: „In de beste aditie van de Antwerpse ha- b volstaat kennelijk wat natte- ugenverk om nieuwe investe ren te eisen, ook al ontbreekt iivoor elk maatschappelijk aagvlak." jgens hem kan het Havenbe- f zich beter richten op de oblemen die ontstaan na inge- uikname van het Deurganck- ik, begin juli. Creve voorspelt d verkeerschaos omdat de ha- nbaronnen zich hebben verke- d op de ontsluiting van het Euwe dok, pal ten zuiden van oei. de achterlandverbindingen rgen de komende jaren een in hering van enkele honderden öjoenen euro's, onder meer r: de aanleg van een spoortun- i naast de huidige Liefkens- ektunnel. erdubbelen rentopman E. Bruyninckx en [enschepen L. Delwaide ma- er geen geheim van dat de ibereidingen van het Saeftin- lok - nog groter dan het Deur- nckdok - in volle gang zijn. Het is bovenop het geteisterde polderdorp Doel geprojecteerd, dat daarmee definitief van de kaart zou verdwijnen. Met het plan voor een tweede ge tijdehaven op de linkeroever speelt Antwerpen in op de voor spelling dat de goederenover slag de komende decennia zal verdubbelen tot 300 miljoen ton. Ingebruikname van het Deurganckdok leidt tot een ver dubbeling van de containerover slag tot ruim elf miljoen twintig- voetscontainers per jaar. Bruyninckx pleit niet alleen voor de aanleg van het Saeftin gedok (waarover medio 2007 ge zien de tijdsdruk een beslissing moet worden genomen), maar ook voor snelle verbetering van de haveninfrastructuur én een verdere verdieping van de Wes terschelde. Met dat extra baggerwerk zou niet meer dan 180 miljoen euro gemoeid zijn, heeft de haven baas berekend. De nu geplande uitdieping tot 13,1 meter noemt Bruyninckx 'een heel beschei den stap, want Antwerpen blijft ook na verwezenlijking van die 13,1 meter moeilijk bereikbaar. Doel 2020 verzet zich fel tegen verder ruimtebeslag op de lin keroever. Het actiecomité wijst ook op de aanwezigheid van de kerncen trale in het gebied Daarnaast worden met de aanleg van een Saeftingedok ook andere polder dorpen (Kieldrecht) in hun be staan bedreigd en komt de ha ven erg dicht in de buurt van het Land van Saeftinge. kwajongen op in De Katte, was fabrieksarbeider in Sas van Gent, verleidde tussen de bedrij ven door Mariëtte, was markt koopman en vierde triomfen in China, Rusland en Amerika. Met toppers als 'Ik spring uit een vliegmasjien' en vooral het legendarische 'Chérie' boekte hij internationaal succes. En on danks zijn gevorderde leeftijd staat hij nog bijna dagelijks op het podium in feestzalen en -ten ten en voor de camera in de tv-studio's in (vooral) Vlaande ren en Nederland. Vele tientallen fans woonden de uitreiking gisteravond bij. Eén van hen hield een spandoek om hoog met de tekst: 'Sterren ko men, sterren gaan. Alleen Eddy blijft bestaan'. Een ontroerde Wally, getooid met een fluwelen, rode hoed en een zilverkleurige zonnebril, be dankte 'gans België' en schreed als een vorst naar de receptieta fel. Mariëtje spoedde zich onge zien naar het toilet. Eddy Wally toont zijn onderscheiding, links naast hem burgemees ter J. Schenkels. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35