>zc Hulst praat over Lonsdale-jeugd Huizen voor psychiatrische patiënten Koe in de wei klinkt simpeler dan het is CDA Hulst wil Kanaal3 alsnog bij Euregio-tv Rechter toont begrip voor bekladding echtse jongeren zouden uit zijn op wraak na vechtpartij met allochtonen SM op 1 mei eg uit loods Breskens akantieXperts^ Nieuwe scheur zwembad Koewacht Metingen Kadaster in Heikant Discussie over inval politie zeeuwse almanak Attractie :.nl &s 31,4460 M Goes &entie-explo.tat,e: Anf-r" PS-4S62500, insdag 19 april 2005 xirHarold de Puysseleijr Sheila van Doorsselaer en Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; editie Zeeuws-Vlaanderen JHDDELBURG - De Middel- bursse politierechter I. Wol- |j,g toonde gisteren enig be- grip voor de actie van een 45-ja- \,t inwoner van Terneuzen. Dit moest zich gisteren verant woorden voor het bekladden oneenwoningruit. de raadsman over om de Ter- neuzenaar schuldig te verkla ren, maar geen straf op te leg gen. De verdachte wilde vorig jaar oktober een eind maken een 23-jarige Axelaar, die zijn zeventienjarige dochter na het verbreken van hun relatie stel selmatig bleef lastigvallen. Zo wachtte hij haar op bij de Dat was het sein voor de ver dachte om de Axelaar thuis op te zoeken. Toen die niet voorne mens was om de deur open te doen, bekladde de Terneuze- stalker, laat mijn dochter met rust", stond er op het raam te lezen. Officier van justitie N. de Co- ninck eiste 95 euro boete. De Woltring nam het verzoek van aan het stalkingsgedrag van school en op haar stageplek. naar de woning met verf. „Hé raadsman pleitte dat zijn cliënt een signaal had willen afgeven. „Hij wilde zijn dochter bescher men, want dit moest stoppen." De man vertelde gisteren dat hij het conflict met de ex-vriend van zijn dochter, tot ieders tevredenheid, inmiddels had uitgepraat. De omstandig heden werden meegewogen in de uitspraak. ULST - De gemeente Hulst samen met de politie, de ho- Ka en het Reynaertcollege het idrag van de groep zogenaam- Lonsdale-jongeren in Hulst kaart brengen. groep wordt door de poli- i|n verband gebracht met re- vechtpartijen in het Huls- •uitgaansleven. Door alert op- den werd afgelopen vrijdag- oud een vechtpartij in de bin- itad voorkomen. De politie asdoor de ouders van een jon- Hulstenaar getipt over de op nden zijnde vechtpartij. Het om een wraakactie, oorsprong daarvan lag bij Ére onenigheden tussen al- htone en extreem-rechtse j on sen in discotheek Champs Dis- es in Hulst. Volgens disco- ekeigenaar G. Jonkman zijn problemen ontstaan op vrij- pnd 1 april, door een ruzie zijn discotheek tussen een allochtone jongeren uit Belgische Aalst en plaatselij- sigd. week later nam een groep twaalf allochtonen wraak or een veertienjarige jongen orJean-Lou de Gucht ^ibsm, naar dat een ding dui- is' „Het vertrek van BSM de loods uit Hulst op straat ernstig toe te takelen. Hij werd geslagen met een boksbeugel, getrapt en ge schopt en kreeg een bijtende vloeistof in zijn gezicht gespo ten. Zo'n dertig jongeren, gekleed in het kledingmerk Lonsdale, (dat wordt geassocieerd met ex treem-rechts) hebben elkaar daarop, ook via het internet, ge mobiliseerd. Ze wilden afgelo pen vrijdag op hun beurt revan che nemen op de groep allochto nen. De politie zette tientallen mensen in, onder wie agenten met politiehonden, om de rust in het centrum van Hulst te be waren. Dat lukte, want er von den geen onregelmatigheden plaats. De Hulster politie heeft zo'n twintig jongeren staande gehou den en hun identiteit genoteerd. Ze zijn allen tussen de veertien en zeventien jaar en komen, op één na, uit de gemeente Hulst. Volgens politiewoordvoerder A. Don gaat het om een incident. „Bij mijn weten is het de laatste tijd in Hulst niet voorgekomen dat allochtone en rechtse jonge ren gevechten met elkaar uitlok ken. Wat de politie betreft is de onrust op 8 april begonnen." Don stelt dat uit een overleg tus sen de politie, de gemeente Hulst en het Openbaar Ministe rie zal blijken of de politie ook komende vrijdagavond in Hulst op de been is. Ook de ouders van de Hulster jongeren worden wellicht bij dit overleg betrokken. Lonsdale-jongeren met extreem rechtse sympathieën zijn ook in Hulst actief. Zo doken enige tijd geleden op bushokjes en elektri citeitskastjes stickers op van de extreemrechtse politieke partij Voorpost. Burgemeester J.F. Mulder van de gemeente Hulst neemt de zaak zeer serieus op. Aan de an dere kant vindt hij dat voorzich tigheid geboden is en dat de kwestie niet overdreven moet worden. Hij wil deLonsdale-jon- geren niet over één kam sche ren. „Ze hebben niet allemaal extreemrechtse denkbeelden. Het kan ook zijn dat ze een beet je stoer willen doen." Mulder er kent wel, dat er de laatste tijd dingen zijn gebeurd 'die niet door de beugel kunnen'. „We moeten onderzoeken hoe serieus het allemaal is." ESKENS - De Breskense keepsbouw en Machinefa- ek (BSM) moet per 1 mei ver ten uit de gehuurde loods deMiddenhavendam in Bres- ms, Dat heeft de gemeente luis BSM laten weten. M-directeur A. de Looff rea- irt teleurgesteld, maar is blij 'ernu eindelijk duidelijkheid .We zijn de komende maan- natuurlijk flink gehandi- plmaar we hebben geen an- ïekeus dan dat zo goed moge- top te vangen." Igens wethouder R. Leentfaar ode gemeente Sluis is uitstel Hogelijk. „Wij moeten voor zomer met het verleggen van dijk in Breskens aan de gang. itkanvei moet klaar zijn voor set stormseizoen in oktober pnt. De dijk komt te liggen 1 de plaats waar zich nu de oós bevindt. Ik begrijp dat >M de komende maanden loet improviseren. Het is niet te. Dat heeft niets met on tmaken." SM trekt in september in bij Bteronderneming Damen in telde. Alle dertig werkne- 05 kunnen daar hun werk ortzetten. BSM huist vanaf '8 in Breskens en is sinds ®t'g jaar onderdeel van Da- Shipyards. Het bedrijf ver- de Middenhavendam om komische redenen, if jaar geleden is een groot «van het onderkomen zwaar schadigd als gevolg van een werp-en constructiefout aan n nieuwe kade aan de westelij - handelshaven. De machinefa- 's daarna overgebracht i3r. "et voormalige pand van Mmolenfabnkant Rozendaal a de Middenhavendam. De wfizei eerder zich geërgerd te te aan de handelwijze van teeente Sluis. Uit contac- %eep hij dat hij tot no- ®tevan dit jaar de tijd had. m januari kreeg hij een van Leentfaar, waarin gesteld dat de huur per 1 p wordt stopgezet. De Looff om uitstel, maar zei «kk een brief gekregen te •ten met de datum 1 maart. Sar stelt dat er een aantal lesprekken is geweest In de omgeving van Breda liggen de koeien al buiten. Kleigrond trappen koeien bij nat weer makkelijk kapot, dus staan ze in Zeeland veelal nog op stal. foto Thom van Amsterdam door Ralph van Wolffelaar TERHOLE - Het is een mooi gezicht, al die koeien in de wei. „Als de zon schijnt is het prachtig, maar als de beesten in de regen maar wat staan te koekeloeren, is de pret er snel af", zegt Jack Wijnen uit Retranchement. Met slecht weer komt de gezondheid van de koeien namelijk op het spel te staan. Toch heeft het massaal op stal houden van de veestapel - zeventien procent van de koeien komt nooit buiten - voorname lijk andere redenen. Reden voor diverse instanties, waaron der de Dierenbescherming en Natuur en Milieu om vanaf deze week actie te voe ren om de koe weer de wei in te krijgen. Een gezonde Hollandse koe hoort in de wei, zegt men bij de Dierenbescherming naar aanleiding van de actie Koe zoekt Wei. Zo simpel ligt dat echter niet. Wijnen, die op zijn boerenbedrijf 96 koeien heeft: „De overheden dwingen ons om de koeien binnen te houden. De mestwetge ving is zo aangescherpt dat het vaak be ter is de koe in de stal te houden. Een koe laat zijn behoefte gewoon vallen waar-ie staat, met als gevolg een heel hoge con centratie mest. Met een machine kun je de mest uiterst nauwkeurig verspreiden, maar die hoeveelheden zijn inmiddels zo teruggebracht, dat je de beesten beter binnen kunt houden. Daar kun je de voe ding veel beter doseren en bovendien kun je er de klimatologische omstandig heden veel beter reguleren." Zijn collega Sjaak Peters uit Terhole heeft op zijn bedrijf negentig koeien. „Ik vind koeien in de wei er beter uitzien dan wanneer ze binnen staan. Daarnaast vind ik het beter omdat ze dan meer be wegingsvrijheid hebben dan wanneer ze alleen maar binnen staan. Maar het wordt wel steeds moeilijker om ze buiten te houden." Wijnen is niet bepaald te spreken over de ontwikkelingen op het gebied van de wet geving. „De gemeente pleit voor meer koeien buiten, maar dan moeten ze toch echt geld bijdragen. Voor ons is het niet meer op te brengen. Maar dan geeft de ge meente niet thuis. Regels die opgelegd worden door mensen die vast goed gestu deerd hebben en achter hun bureau zit ten, maar geen idee hebben hoe het echt werkt." Peters wijst erop dat het nog even kan duren voor de vertrouwde Hol landse koe überhaupt weer in de wei te zien is. „Je zult op dit moment nog wei nig koeien buiten zien staan, in Brabant heb je meer kans. Hier zit je namelijk op kleigrond, en die trappen de beesten mak kelijker kapot wanneer het nat weer is. In Brabant lopen ze op zandgrond en speelt dat probleem veel minder." Stichting bouwt beschermde woonvorm voor zestien mensen in Axel 'tep gestaan ls op 1 mei heeft altijd door Frank van Cooten AXEL - Axel krijgt begin vol gend jaar een woonvoorziening voor mensen met een ernstige psychiatrische stoornis. De Stichting Wonen en Psychiatrie laat een complex met zestien wo ningen bouwen. Het nieuwe zorgcomplex is de eerste van de stichting in eigen beheer. Overleg is momenteel gaande over de bouw van meer dere woonvoorzieningen in de provincie. „Er bestaat een grote behoefte in Zeeland aan deze woonvoorzieningen", zegt J. Ver- helst van de stichting. Hij zegt nog niet waar precies in Axel de nieuwe woonvoorziening komt. De stichting wil onrust voorko men. „We willen eerst praten met de omwonenden", aldus Ver- helst. „Het ligt nu eenmaal ge voelig." De omwonenden van de sociaal pensions in Temeuzen en Oostburg vertellen tijdens dit overleg met de buurtbewoners over hun ervaringen. Deze pen sions zijn in beheer bij Stichting Emergis. De sociaal pensions in Terneu zen en Oostburg richten zich op de maatschappelijke opvang van daldozen, verslaafden en mensen met psychiatrische pro blemen. In de nieuwe woonvoorziening van de Stichting Wonen en Psy chiatrie wonen straks alleen mensen met een ernstige psy chiatrische stoornis. De woon- voorziening.gaat 'Zeeuwse Gron den' heten. In het nieuwe complex heeft el ke bewoner zijn eigen woning, met deskundige woonbegelei ding. Naast de huizen komt er een multifunctionele ruimte voor ontmoetingen en activitei ten van de bewoners onderling. De stichting heeft bij de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) erkenning aange- Vaste grond „Onze doelgroep heeft vaste grond onder de voeten nodig. Al leen kunnen zij het leven niet aan", legt Verhelst uit. „De wo ningen bieden voldoende be scherming voor deze kwetsbare mensen. Tevens is het complex voldoende naar buiten gericht om bewoners de mogelijkheid te geven weer een relatie met de omgeving aan te gaan. Dat is on ze missie." Woongoed Zeeuws - Vlaanderen is bij de bouw van het nieuwe zorgcomplex betrok ken. De Stichting Wonen en Psy chiatrie bestaat uit leden van de familievereniging Ypsilon Zeeuws - Vlaanderen en deskun digen die betrokken willen zijn bij wonen en zorg voor mensen met een ernstige psychiatrische stoornis. Een dergelijke stoornis veroor zaakt aanzienlijke beperkingen op het gebied van het persoon lijk, sociaal en maatschappelijk MIDDELBURG R0SA Segeersstraat 24, tel. 011Ö-65016Ö rosa.middelburg(P>va kantiexperts.nl De directie van het Reynaertcol lege is vooralsnog niet van plan in te grijpen, zegt directielid T. de Rijcke. Volgens haar is er op school inderdaad een groep jon geren die Lonsdales-shirts en -jasjes draagt. „Ze houden blijkbaar nogal van dat merk. Het gaat mij te ver om meteen te stellen dat ze daarom ook racistisch zijn. Aan zulke vooroordelen doe ik niet. Als blijkt dat zij daadwerkelijk be trokken waren bij de vechtpar tijen, dan zuHen wij zeker maat regelen nemen, maar eerder niet." Ook vestigingen in Goes, Heinkenszand en Kapelle. voor ieder wat wils! KOEWACHT - Er is een nieuwe scheur ontstaan in het zwembad in Koewacht. Volgens wethouder A. van Waes is het euvel niet ernstig en kan het zwembad tijdig gerepa reerd worden voor de opening in mei. Vorig jaar moest er ook al een forse reparatie worden uitgevoerd aan het Koe- wachtse bad. Het zwembassin werd toen voorzien van een kunststof coating om lekkages te dichten. Voor deze grote opknapbeurt trok de Terneuzense gemeenteraad 350.000 euro uit. Wethouder Van Waes is verbaasd dat er nu op nieuw een scheur in het bad is ontstaan. „Dat is niet goed. Maar we hebben actie ondernomen om de zaak te re pareren." De oorzaak van de scheur is nog niet bekend. HEIKANT - De gemeente Hulst kijkt bij het opmeten van percelen in Heikant niet of voor bouwsels wel een vergun ning is afgegeven, aldus woordvoerster C. van Driessche. Veel Heikantenaren fronsten de wenkbrauwen toen ze een brief van de gemeente kregen met de mededeling dat een dezer dagen een ambtenaar langskomt voor het 'opme ten van ontbrekende bebouwing'. Die omschrijving werd door sommige Heikantenaren met enige argwaan gelezen. Van Driessche legt echter uit, dat de metingen bedoeld zijn voor het bijwerken van de grootschalige basiskaart van het Kadaster. Dat is een gedetailleerde topografische kaart van Nederland. Op de kaart staan onder andere ge bouwen, wegen, bruggen, spoorlijnen, waterlopen, dijken en hoogspanningsmasten aangegeven. MIDDELBURG - Het optreden van de politie stond giste ren in Middelburg ter discussie in de strafzaak tegen een 32-jarige man en zijn 30-jarige vrouw uit Nieuw-Namen. Volgens de advocaten van de verdachten was het arresta tieteam in de vroege ochtend van 15 oktober vorig jaar met groot machtsvertoon de woning binnengevallen, ter wijl de vrouw en haar drie kinderen lagen te slapen. „Dat was zeer ingrijpend." Bij de inval werden vier nepwapens en een wietplantage aangetroffen. „Het waren speelgoed wapens die ons zoontje op de kermis had gewonnen", ver telden de ouders. Officier van justitie N. de Coninck zag niets verkeerd in de actie van de politie: „Nepwapens zijn strafbaar, want ze zijn niet van echt te onderscheiden." Ze eiste 180 uur werkstraf tegen de man en 140 uur werkstraf tegen de vrouw. De man vroeg zich af waarom de politie de speel goedwapens niet op de kermis in beslag had genomen. Over de hennepteelt zei hij: „Dat was voor eigen ge bruik." De verdediging vroeg de straffen fors te beper ken. Politierechter I. Woltring zei ook geschrokken te zijn van de eisen en veroordeelde de twee tot ieder 80 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De fractie vindt dat Hulst „er maar zeer bekaaid vanaf komt bij AVS en Omroep Zeeland". Ze pleit opnieuw voor het opne men van Kanaal3 in het zender pakket en voor deelname van die zender aan Euregio-tv. Ook Kanaal3 is niet tevreden met de gang van zaken. „Wij zijn nooit betrokken bij het Eu- regio-tv-project", zegt directeur E. Bujok. „Ik hoorde pas een paar weken geleden dat Eure- gio-tv van start zou gaan. Het is jammer dat ze geen contact met ons hebben gezocht." De provincie Oost-Vlaanderen heeft Bujok laten weten dat ze niets voor hem kan doen, vertelt de Kanaal3-directeur: „De pro vincie zegt geen speler te zijn in het verhaal." De mogelijkheid dat Kanaal3 niet betrokken is bij het project vanwege concurrentieoverwe- gingen van de mediaconcerns Roulai'ta (onder andere Focus) en Concentra (Kanaal3) wijst Bujok niet meteen van de hand, maar hij wil het ook niet als feit aannemen. „Wat wel waar is, is dat het Euregio-tv-project nu op de domst mogelijke manier is opgezet. Het gaat de deelnemen de omroepen niet om de kijkers, maar puur om poen te pakken." Uit de Euregio-pot kwam 800.000 euro subsidie. door Sheila van Doorsselaer HULST - De CDA-fractie in de gemeente Hulst is er verbolgen over dat Hulst niet kan meepro fiteren van het Euregio-tv-pro ject in de provincie. Het CDA noemt het een misser. Omroep Zeeland, AVS Oost-Vlaanderen en Focus in West-Vla anderen leveren onder ling beeldmateriaal uit, wat voornamelijk interessant is voor inwoners van de gemeenten Ter- neuzen en Sluis omdat zij gren zen aan de gebieden waarin de twee Vlaamse omroepen wer ken. Ook de Hulster burgemeester J.F. Mulder vindt dat het pro ject geen algemeen Zeeuws- Vlaamse dekking heeft omdat Kanaal3, de regionale zender voor Vlaamse gemeenten in de nabijheid van Hulst, niet is be trokken bij het project. Mulder wil daar met de provincie over praten. Volgens de CDA-fractie is er vo rig jaar al voor gepleit Kanaal3 toe te voegen aan het zenderpak ket, zodat de programma's in ie der geval in Zeeuws-Vlaande- ren te ontvangen zijn, zoals AVS ook in Zeeland te ontvan gen is. Het CDA heeft geen reac tie ontvangen op het verzoek. functioneren. De meerderheid van deze psychiatrische patiën ten lijdt aan schizofrenie. Daar naast is sprake van ernstige stemmingsstoornissen, gecombi neerd met persoonlijkheidspro blemen. Bezuinigingen Door bezuinigingen in de Gees telijke Gezondheids Zorg (GGZ) kunnen zorgaanbieders volgens de stichting niet meer adequaat inspelen op nieuwe ontwikkelin gen in de zorg. „Door zich als nieuwe zorgaanbieder voor een specifieke doelgroep met een bij zondere woonvoorziening te pre- senteren, wil de stichting ver- nieuwend wei'ken", zegt Vex-- helst. Het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), doorgaans baken van betrouwbaarheid, kwam eind vorige week met het bericht dat de scheep vaart van en naar Antwerpen morgen enkele uren is ge stremd wegens werkzaamhe den 'aan de grote toegangs- sluis bij Vlissingen'. Het opschrift luidde 'Wester- schelde tijdelijk onbereik baar'. Dat zal schrikken zijn geweest in Antwerpen, waar elke vorm van door Neder land veroorzaakte stagnatie in het scheepvaartverkeer wordt beschouwd als de zo veelste blijk van protectionis me met het oog op de belan gen van de haven van Rotter dam. Volgens het ANP is de scheep vaart geadviseerd om te va ren via de Oosterschelde en het Rijnkanaal (bedoeld zal origetwijfeld zijn het Schel- de-Rijnkanaal). Dat wordt een mooi gezicht: container reuzen die majestueus de Zee- landbrug passeren. Zo heeft Zeeland er weer een attractie bij. Met dank aan het ANP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33