Buurt in de bres voor speelveld PZC PZC lebbes! Thoolse weigert identiteitskaart Brandweer Brouw viert 80e verjaardag Geen straf voor uitdelen klap Waterschap beziet nieuwe aanpak plattelandswegen 11 'inderen in Poortambacht verzamelen zevenhonderd handtekeningen latten in Kunst lent seizoen %AZET agenda Huifkartocht voor het goede doel Straf voor telen wiet Hulst praat over Lonsdale-jeugd Boete voor dronken rit op snorfiets dinsdag 19 april 2005 PIKZEE - Het speelveldje de hoek van Grevelingen- raat en Oosterscheldestraat in litenwijk Poortambacht moet jjven, Dat staat voor de buurt- [ffoners als een paal boven wa- ij weten zich gesteund door de iderraad van openbare basis- tol Binnen de Veste die in D brief aan de gemeente louwen-Duiveland vurig jor behoud van het veldje jjt Een aantal buurtkinderen eft inmiddels met hetzelfde el voor ogen zevenhonderd ndtekeningen verzameld. 5 speelveldje in kwestie Bat door nieuwbouwplan ortambacht 11 in de knel te men Bij de geplande uitbrei dt van de buitenwijk wordt t populaire trapveldje gehal sd om plaats te bieden aan ee woningen en een waterpar- Een slechte zaak, vindt de den-aad van Binnen de Veste. »t trapveldje is volgens woord erster A. Kallewaard van de derraad meer dan alleen aar een bij kinderen populaire etbalstek. „95 Procent van de ïlingen van Binnen de Veste jut uit Poortambacht. Het iqe wordt door hen heel inten- f gebruikt om te spelen. Ook -iint de school maken we er sk gebruik van, bijvoorbeeld te trainen voor een school- itbaltoemooi of voor de dag- 'rdaagse. Maar ook voor din- ïalsvoorleessessies en derge- (Advertentie) RIKZEE - Bibliotheek, 15.30 uur isrvoorstelling Neeltje Meerman. ERKZEE - 'Katten-Kunst- i' Alexandra in Zierikzee it zaterdag de 23e het nieu- lexpositieseizoen. om werk van meer dan ïtig kunstenaars, van wie er ie maand één wordt uitge- ht. In april/mei is dat Clazien mink, die zich in haar katten let laat inspireren door Oos- mvloeden. De galerie aan Lange Nobelstraat houdt za- dag van 11.00 tot 17.00 uur a huis. Tevens kan dan wor- agekeken bij de tapijtweverij a Alexandra. TREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 1-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a «00 AB zierikzee Tel: 0111 -454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Ali Pankow Fame Soesman Melita Lanting "udyBoogert (sport) centrale redactie 28 ^BOAAGOES Tel; (0113)315500 J3* <0113)315669 redactie@pzc.nl 'NTERNET ^•pzc.nl F-mail: web@pzc.nl lijke. Als het weer er zich voor leent wordt daar het veldje voor gebruikt.De Oudderraad van Binnen de Veste zou het bijzon der betreuren als de gemeente plannen ongewijzigd doorgaan en het trapveldje de helft klei ner wordt. „Verder is er niet zo gek veel hier in de wijk. En el ders hebben we wel eens last van hangjongeren, maar het speelveldje geeft nooit proble men. Daarom willen wij graag dat het in zijn huidige vorm en omvang behouden blijft." Inspraakavond Dat vinden ook de 'vaste gebrui kers' van het trapveldje. Nadat zij eerder tijdens een gemeente lijke inspraakavond hun onge noegen over de plannen van de gemeente hadden geuit, beslo ten zij aansluitend de hand aan de ploeg te slaan. In drie dagen tijd wisten zij zevenhonderd handtekeningen van buurtbewo ners te verzamelen. Een indrukwekkende prestatie, moet wethouder A. Croné toege ven. Hij zegt ook niet ongevoe lig te zijn voor het argument dat als je kinderen een plaats biedt waar ze zich kunnen amuseren zij geen rottigheid uit zullen ha len. „Maar je moet naar mijn idee ook naar de langere termijn kijken. Het is voor mij de vraag of dat speelveldje over vijf jaar nog zo belangrijk is. En er spe len hier natuurlijk ook de belan gen van de woningbouw. Over het effect van het protest uit de buurt tegen mogelijk hal vering van het trapveldje waagt Croné zich niet aan voorspellin gen. „De gemeenteraad is nu aan zet en ik denk dat het voor hem best een lastige afweging zal worden." ww.autovermeulen.nl (Advertentie) S. ZONWERING AA ZET. HL" topte-TH om-jMRfi Janet Polderman-Schotkamp uit Tholen pleit voor afschaffing van de burgerlijke stand, door Freek Janssen THOLEN - Janet Polderman-Schot kamp uit Tholen weigert een identiteits kaart bij zich te dragen. Ze wil zich niet identiek verklaren aan een naam of nummer, laat staan aan een pasje. Haar principes brengen haar regelmatig in moeilijkheden: zo heeft haar man haar onder bewind laten stellen. Maar ze geeft niet op. „Ik pleit voor de afschaf fing van de burgerlijke stand, die erken ik gewoon niet." Wanneer het allemaal precies begon, weet ze niet meer. „Ik weet wel dat ik als kind al aan mijn moeder vroeg: 'Waarom heb je mij Janet genoemd?' Toen zei ze: 'Zo hebben we dat nu een maal bedacht.'" Zeven jaar geleden, toen haar zoon stu diefinanciering moest aanvragen bij de Informatie Beheer Groep (IBG), begon de strijd tegen de wereld van de admini stratie pas echt. Want wie bij de IBG in geschreven staat, krijgt een identiteits nummer. Janet wilde dat pertinent niet. Haar zoon liep daardoor een tijdje stu diefinanciering mis. Na een hoop vijven en zessen werd Janet door de IBG bui tenspel gezet en kreeg haar zoon alsnog zijn geld. Twaalfduizend gulden achter stand had hij inmiddels. Een jaar later weigerde de Thoolse haar rijbewijs te laten vernieuwen. Ze had het gekregen in 1989, met een geldig heidsduur van dertig jaar. „Je mag ie mand niet dwingen zijn wettelijke docu menten te laten vernieuwen. Verlengen mag wel, maar in het geval van het rijbe wijs gaat het echt om vernieuwing. Van mijn verzekeraar hoeft het ook niet." Ze is er zelfs mee naar de politie ge weest, om te melden dat ze op haar oude rijbewijs zou blijven doorrijden. Ze werd daar behoorlijk slecht behan deld, vindt ze: „De man achter de balie zei: 'Dan zal ik direct achter je aan ko men rijden.' Maar dat kon helemaal niet, want ik was met de fiets." Europese Hof Sinds 1 januari van dit jaar is iedere Ne derlander verplicht een identiteitskaart bij zich te dragen. Daar is Polderman pas echt fel op tegen. Ze vindt het ab surd dat je je identiteit moet laten zien aan de hand van een pasje. „Dat doe ik niet. Ik bén niet Janet Polderman, ik draag de naam Janet Polderman." Ze is zelfs naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens gestapt, om zich zelf mens te laten verklaren. „Ik wilde' claimen dat ik mens ben, ook zonder identiteitskaart. Maar de molen maalt daar hetzelfde als overal anders. Zon der naam en nummer behandelen ze je zaak niet." En het is juist die naam en dat nummer waar ze zo'n hekel aan heeft. „Ik wil ei genlijk bewijzen dat je geen normaal be staan kunt hebben zonder een naam of nummer. Ik pleit voor de afschaffing van de burgerlijke stand, die erken ik gewoon niet." En dat haar bestaan moeilijker wordt door haar principes, dat lijkt aardig te kloppen. Ze weigert om nog ergens haar handtekening onder te zetten - ze wil zich niet identiek verklaren met haar naam. Ook haar bankrekening heeft ze opgezegd. Dus toen de belastingdienst haar voorlopige teruggave wilde stor ten, kon die nergens terecht. Ze stuur den haar een postcheque, maar die kun je alleen innen als je een bank- of girore kening hebt. Voor haar man is het allemaal extra moeilijk. „Hij weet absoluut niet wat foto Dirk-Jan Gjeltema hij met me aan moet. Op een gegeven moment moest hij wel maatregelen ne men. Hij is naar de notaris gegaan - of de man die zich notaris laat noemen - en nu hebben ze mij onder bewind laten stellen." Dat houdt in dat hij al haar za ken behartigt. Neemt ze hem dat niet kwalijk? „Nee. Wat valt er kwalijk te ne men? Zonder hem zou ik nu misschien buiten in een kartonnen doos moeten le ven." Kantonrechter Toen de kantonrechter aan de deur kwam om haar onder bewind te laten stellen, liet ze haar dochter de man weg sturen. „Als hij als mens was gekomen, had ik hem wel binnengelaten. Maar niet als kantom-echter. Nu hebben ze me dus onder bewind laten stellen, zon der dat ze me ooit gezien hebben." Maakt ze het zichzelf niet onnodig moei lijk? „Het zou inderdaad gemakkelijker zijn om dit niet te doen. Maar nu veran der ik niet meer, ik sta toch al buiten de maatschappij." Haar principes hebben ook een religieuze achtergrond. „Ook in de bijbel staat dat je geen naam of num mer bent." Ze is inmiddels illegaal in eigen land, grapt ze. „Ze zouden me moeten terug sturen naar het land van herkomst. Maar ja, daar ben ik al." door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - De brandweer van Brouwershaven bestaat dit jaar tachtig jaar en wil dat heugelijke feit niet onop gemerkt voorbij laten gaan. Er wordt druk gewerkt aan het voor een open dag op 8 oktober samenstellen van een uitgebrei de expositie over de historie het Brouwse korps. Een speciale werkgroep is sinds enkele maanden bezig met het speuren naar alles waal-mee de geschiedenis van het brandweer corps van Brouwershaven in beeld gebracht kan worden. Dat heeft volgens werkgroepwoord voerder brandweerman J. van Dongen al aardig wat opgele verd. Zo is de werkgroep erin ge slaagd een van de oude in Brou wershaven gebruikte brandweer wagens - uit de jaren vijftig - op te sporen. Van Dongen: „Via via kwamen we erachter dat die wa gen nog steeds reed en wel als klusjeswagen op Walcheren. En nu komt'ie tijdens de open dag weer naar Brouwershaven." Ook slaagde de werkgroep erin een uit 1957 daterende Volkswa genbus - vrijwel identiek aan het exemplaar dat destijds door de Brouwse brandweer werd ge bruikt - voor een dagje naar de smalstad te halen. De oude motorspuit die destijds aan het VW-busje gekoppeld werd, stond eveneens op het ver langlijstje. „Maar die hebben we destijds aan Tsjechië ge schonken, dus dat wordt lastig om die voor een dagje naar Zee land te krijgen", aldus Van Don gen. De werkgroep weet zich in middels ook gesteund door het brandweermuseum in Hellevoet- sluis. Dat leent ten behoeve van de expositie tijdelijk historische brandweerattributen uit, waar onder een oude handpomp. Oud-blussers Van Dongen: „We gaan probe ren om een 'ploeg' van oud brandweermensen samen te stel len die dan met de hedendaagse blusapparatuur een brand mag blussen. Dan gaan wij - de ploeg van nu - aan de slag met de his torische blusmiddelen." Doel van dit alles is een levendig beeld te schetsen van de ontwik keling die de brandweer in tach tig jaar heeft doorgemaakt. De werkgroep wil een zo breed mogelijke expositie op poten zet ten en heeft daartoe de jacht ge opend op foto's, films en kran tenknipsels over de Brouwse brandweer en waar zij in de loop van haar tachtig jaar zoal door Frank de Klerk DEN HAAG - Een inwoner van VVemeldinge (58) krijgt geen straf voor mishandeling omdat hij uit zelfverdediging een klap uitdeelde. De man is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ontslagen van rechtsvervolging. De man had op 24 december vo rig jaar ruzie met twee broers op de Tholeindeweg in Yerseke waarbij rake klappen vielen. De broers zijn door de politie rechter in Middelburg veroor deeld tot boetes van 750 en 400 euro en voorwaardelijke cel straffen van vier weken. De man uit Wemeldinge kreeg 150 euro boete opgelegd. De man tekende beroep aan om dat hij ontkende geweld te heb ben gebruikt. Een vierde betrok kene is door de politierechter ontslagen van rechtsvervolging. De broers kregen ruzie met de Wemeldingenaar omdat deze hen met zijn auto de doorgang zou verhinderen. De ruzie esca leerde en de man probeerde de politie te bellen. Op dat moment kwam volgens de man een van de broers in razende vaart op hem afstormen. Toen de man uit Wemeldinge een stap achteruit deed, zou de aanvaller uit balans zijn ge raakt en hard op de grond te recht zijn gekomen. „Jammer dat er geen dokter bij is ge haald, die de schaafwonden kan hebben geconstateerd", zei de in woner van Wemeldinge. ZIERIKZEE - Een huifkartocht in de stromende regen trekt niet veel belangstelling. Dat ondervonden vier leer lingen van het ROC Zeeland afgelopen zaterdag in Zierik zee. Met twee ritten zamelden ze 66 euro in voor de goede doelen Humatitas en het Leger des Heils. „We zijn er blij mee en alle kleine beetjes helpen. Maar ja, het weer viel echt tegen", zegt ROC-zorg leerlinge Eline de Bruine uit Oosterland. Haar klas kreeg een tijdje terug de opdracht geld in te zamelen voor het goede doel en al snel werd het idee voor een huifkartocht geopperd. Tijdens twee ritten door Zierikzee waren het voornamelijk toeristen en kinde ren die de kar waren opgestapt. „Heel gezellige groepen, maar we hebben ook geld gekregen van mensen die niet mee hoefden te rijden", aldus De Bruine. In mei volgt de laatste inzamelingsactie van het ROC in Goes. Dan vol gen diverse klassen tegelijkertijd een 24-uurs lesmara- thon. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Nieuw-Vos- semeer 180 uur voorwaardelijke werkstraf opgelegd voor medeplichtigheid aan hennepteelt. De verdachte had een huurschuld bij een Brabander en ging in op diens voor stel, op zijn naam een loods in Kapelle te huren met de be doeling een wietplantage in te richten. In ruil daarvoor werd de huurschuld kwijtgescholden. Bij de inval in de loods werden op 14 januari vorig jaar 1300 hennepplan ten aangetroffen. HULST - De gemeente Hulst wil samen met de politie, de horeca en het Reynaertcollege het gedrag van de groep zo genoemde Lonsdale-jongeren in Hulst in kaart brengen. Deze groep wordt door de politie in verband gebracht met recente vechtpartijen in het Hulster uitgaansleven. Door alert optreden werd afgelopen vrijdagavond een vechtpartij in de binnenstad voorkomen. De politie was door de ouders van een jonge Hulstenaar getipt over de op handen zijnde vechtpartij. Het zou gaan om een wraakactie. De oorsprong daarvan lag bij eerdere onenig heden tussen allochtone en extreem-rechtse jongeren in discotheek Champs Disques in Hulst. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Tholen voor dronken rijden op een snorfiets 590 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. In de strafmaat werd meegenomen dat de Tholenaar na een aan rijding was doorgereden. „Dat kan ik me niet herinne ren", zei hij. De verdachte was na cafébezoek naar huis gegaan. Onderweg reed de snorfietser tegen een gepar keerde auto. Een getuige, die de man herkende, had hem op de motor kap zien liggen en vervolgens met de nodige kunstgrepen op zijn snorfiets zien stappen en wegrijden. De politie trof verdachte later op de avond slapend aan in zijn wo ning. Uit de blaastest bleek hij vier keer zoveel alcohol (870 microgram) te hebben gedronken als is toegestaan. Officier van justitie N. de Coninck eiste 590 euro boete en zes maanden rijontzegging onvoorwaardelijk. mee te maken kreeg. Daaronder waren tal van kleine, maar ook een aantal grotere branden. Het nieuws van de zoektocht van de werkgroep gaat inmiddels als een lopend vuurtje door Brou wershaven en omstreken en dat heeft al aardig wat materiaal op geleverd. „Zo hebben we een amateurfilmpje uit 1956 over het in gebruik stellen van een la- gedrukmotorspuit voor de brandweer van Brouwershaven. Dat filmpje is inmiddels overge zet op dvd en dat is natuurlijk hartstikke leuk om tijdens de open dag in oktober te verto nen." Van Dongen en zijn mede-werk groepleden speuren nog nijver verder naar meer materiaal. Wie denkt een bijdrage te kunnen le veren aan de jubileum-expositie kan contact opnemen met Van Dongen (Molenstraat 37, 4318 BS Brouwershaven). „Het kan best zijn dat er bijvoor beeld mensen zijn die een plak boek over de Brouwse brand weer hebben bijgehouden. Dat soort dingen zouden wij graag laten zien tijdens de open dag. Maar ook verhalen en anekdotes zijn welkom. door Maurits Sep MIDDELBURG - Weg met die verkeersborden, drempels, pla teaus en doseerpalen. Op platte landsweggetjes moet de weg zelf, geholpen door de omge ving, laten zien dat je er niet hard kunt rijden. Dat wordt, als een onderzoek aantoont dat het werkt, de nieuwe aanpak van het waterschap Zeeuwse Eilan den. Waterschapsbestuurder B. van de Hoef ergert zich als automo bilist aan alle verkeersmaatrege len die de laatste jaren zijn geno men om de veiligheid te verbete ren. Althans, op doorgaande we gen waar veel verkeer komt. zijn die borden en drempels nut tig, vindt hij. Maar niet op de achterafweggetjes. En daar heeft het waterschap er veel van: 1800 kilometer, op Walche ren, de Bevelanden, Schou- wen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland. Dat is tachtig procent van alle wegen die Zeeuwse Eilanden beheert. Van de Hoef heeft zijn ergernis op papier gezet en uitgewerkt tot een nieuwe werkwijze voor het wegbeheer. En hij heeft zijn collega's in het dagelijks be stuur van Zeeuwse Eilanden zo ver gekregen dat het water schap gaat onderzoeken of zijn idee kans van slagen heeft. In het najaar moet het onderzoek, dat zich concentreert op Walche ren en De Poel tussen Goes en Heinkenszand, klaar zijn. Wegen worden nu beheerd van uit het idee dat ze veilig moeten zijn. Daarom worden verkeers maatregelen genomen. Die staan soms op gespannen voet met de bereikbaarheid en met natuur en landschap. In het be lang van veiligheid wordt het comfort voor de automobilist ge weld aangedaan en moeten na tuur en landschap wat inschik ken. „Ik vraag me af of dat een juiste keuze is", verklaart Van de Hoef, portefeuillehouder we gen bij Zeeuwse Eilanden. „Ik heb er jarenlang aan meege werkt, maar ik merk nu aan me zelf dat maatregelen die mij dwingen om langzamer te gaan rijden, niet echt goed werken." Op wegen waar hij vanwege de omgeving niet sneller kan, rijdt hij wel rustiger. Van de Hoef wil het beheer van wegen voortaan benaderen van uit de omgeving. „Het uitgangs punt blijft de veiligheid, maar de omgeving moet de veiligheid creëren. Je moet als automobi list aan de weg zelf kunnen zien dat je er niet hard moet rijden. Dus niet omdat er een bord staat dat zegt dat je maar zestig mag, maar omdat je aanvoelt dat het niet harder kan. Natuur lijk veilig, noemjk dat." Beplanting Van de Hoef hoopt dat te berei ken door de beplanting langs plattelandswegen tot aan de rand van de weg te laten groeien. Daardoor wordt de ruimte smaller en gaan auto's minder hard rijden en passen ze beter op als er tegenliggers aan komen. Ze moeten dan ook wachten op elkaar. Hetzelfde ef fect verwacht hij door de berm langs de weg niet meer te verhar den. Want door die verharding gaan mensen juist harder rijden. De waterschapsbestuurder bena drukt dat deze maatregelen al leen genomen kunnen worden op kleine landwegen, en niet op wegen waar veel auto's rijden. Daar blijven borden, drempels en plateaus noodzakelijk om de weg veiliger te maken en het aantal verkeersslachtoffers te rug te dringen. (Advertentie) Slaapkenner Rademakers Een waterbed koop je bij Rademakers Een Cascade waterbed... Heeft 6 etages slaapoplossingen voor iedereen Noordstraat 7-13Terneuzen - Tel. 0115-613130 info@slaapkennerrademakers.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29