Wethouder woest om rijksbeleid Expositie herinnert aan oorlog Onderzoek naar nitspoelen van vervuilde grond c. miI •■dSPflP:- mrr - B en W houden vast aan prijsvraag voor bouw nieuw theater jong gezin uit AZC Burgh-Haamstede op straat gezet erkeerstellers Indiase maanvlinder leeft maar tien dagen HT\/a ka n t i eXpe r tstt MIDDELBURG R0SA Bejaarde steelt bij supermarkt Spuiten met ammonia bestraft Geen zendmast in Grijpskerke Boete voor agressie in verkeer Wij hebben zeeuwse almanak Attractie editie Schouwen-Duiveland foor Marcel Modde ZIER1KZEE - Rijkswater staat gaat het verloop van de bodemsanering aan de Scheepstimmerdijk in Zierik- ttc onderzoeken. De dienst lil duidelijkheid over een mo- gelijk uitspoelen van de ver- ontreinigde grond in de omge- in het bijzonder in de Nieuwe Haven. Rijkswaterstaat is gealar meerd geraakt door berichten omwonenden over ver dachte sterfte van dieren, zei jj- de Wit van de Dienstkring ^oord-Zeeland gisteren. In ™e tijd bezweken twee zwa- o® en vier katten aan moge- "iko vergiftiging. Een relatie toot het opgraven en afvoeren van verontreinigde grond is ™ter nimmer bewezen. De Wh wil zekerheid dat de rkzaamheden volgens af- ■aken worden uitgevoerd geen nadelige gevolgen oben voor de omgeving. 71 belangstelling gaat met ^"e uit naar eventuele uit ging van de grond bij he regenval in de Nieuwe f-en. damwand die is geslagen 1Wnn de haven en het sane- ,-o-errein, is niet water en vooral bedoeld om pakkingen tegen te gaan. en risicovolle methode, edt de Wit, bij het vrijko- eJJ Van giftige stoffen zoals J "et geval van de Scheeps- ummerdijk. Volgens wethou- er k van der Wekken (mi- m] !s er niets aan de hand. „Het laagste punt ligt aan de andere kant van het terrein, de stroom gaat dus altijd die kant op. Daar wordt zowel het oppervlakte- als het grondwater opgevangen, ge zuiverd en op het riool ge loosd." Van der Wekken heeft zelf vorige week nog pools hoogte genomen op het ter rein en had overleg met de uit voerder over de ontstane com motie. „Op dit moment zie ik geen enkele aanleiding te ver onderstellen dat er iets mis zou kunnen zijn. Wanneer Rijkswaterstaat een onder zoek instelt, ben ik daar niet zo bang voor." Vissterfte De sterfte van de zwanen en de katten in de omgeving wordt door de gemeente niet onderzocht, omdat er volgens de wethouder geen reden is te vermoeden dat er een ver band bestaat met de bodemsa nering. „Er is in het begin een fout gemaakt door water te lo zen op de gracht in plaats van in het riool. Maar dat was ge zuiverd water en kon dus geen kwaad." Ook de vissterf te in de gracht heeft niets met de operatie te maken, aldus Van der Wekken, en zou zijn veroorzaakt door vissers die electriteit hebben gebruikt voor een makkelijke vangst. De Wit hoopt nog deze week duidelijkheid te krijgen over de precieze situatie rond het saneringsterrein. Mocht daar toe aanleiding zijn, dan kan Rijkswaterstaat extra voor zorgsmaatregelen afdwingen. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 door Piet Kleemans ie: 0113-315649 pzc.nl Mdactie@pzc.nl us31,4460MGoes rtcntie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; ,naal: 020-4562500. Monterend gens de wethouder is twee r'aangeboden' hen terug te ngen, maar hebben ze dat re- liut van de hand gewezen, antwoord daarop werd het ZIER1KZEE - Wethouder W. Renden wond er gisteren geen doekjes om: de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog moét levend gehouden worden bij de jeugd. „We moeten kinderen blij ven wijzen op wat er toen ge beurd is. WO II is voorbij, maar we worden nog dagelijks met oorlog elders in de wereld gecon fronteerd. Daar moeten kinde ren bij stil leren staan." Dat zei Renden gisteren in een korte toespraak ter gelegenheid van de opening van een aan de oorlog op en de bevrijding van Schouwen-Duiveland gewijde expositie in de Nieuwe Kerk. De wethouder maakte van de gele genheid gebruik om alle scholen op Schouwen-Duiveland op te roepen de expositie te komen be kijken. De expositie is opgebouwd uit drie delen. Met behulp van fo to's worden de verwoestingen door het oorlogsgeweld op het ei land geschetst. Onder meer met het beeld van de Nieuwerkerkse kerktoren die 'om strategische redenen' werd opgeblazen. En de foto van de gevolgen van de beschietingen van Burgh - waar onder meer de kerk werd ver woest - en Bruinisse. Tegenover de trieste beelden van in puin ge schoten gebouwen foto's van be vrijdingsfeesten in' met name Zierikzee. Beelden van op straat dansende mensen, ontworsteld aan het juk van de bezetter. Een greep uit de collectie oor logsmaterialen van verzamelaar A. de Looze verlevendigt de ex positie. Niet alleen wapens en munitie, maar ook zaken als een veldtelefoon, een canvas emmer, vlugschriften, bonkaarten en persoonsbewi j zen. De Looze was negen jaar toen hij met de oorlog geconfron teerd werd. „Dan ben je op je ze- Kinderen van Verzetsdeelnemers 1940-1945 gaf een toelichting op de foto Marijke Folkertsma Minka Kaszó van de Vereniging deelexpositie 'Kind en Verzet'. ventiende pacifist, maar raak je later toch gefascineerd door wat er destijds allemaal gebeurd is." Hij begon rond 1980 met het ver zamelen zo'n beetje alles wat met de Tweede Wereldoorlog te maken heeft. Vondsten in de net ten van vissers, maar ook zaken die bij graafwerk in de Arden nen werden gevonden. Hetgeen De Looze uiteindelijk in staat stelde een paspop te hullen in compleet authentieke kledij van een parachutist van de 101ste Airborn Division. „Alleen orgi- nele schoenen heb ik niet kun nen vinden." Kind en verzet Speciaal uit Amsterdam ge haald is de expositie Kind en Verzet. Aan de hand van foto's en begeleidende teksten worden de ervaringen getoond van kin deren wier ouders destijds in het verzet streden tegen de Duit se bezetter. Een belangrijke expositie vol gens Minka Kaszó van de Vere niging Kinderen van Verzets deelnemers 1940-1945. Een ten toonstelling die een goed beeld schetst van de bijzondere posi tie waarin kinderen van ver zetsmensen verkeerden. Ze wa ren vaak te jong om te begrijpen wat er precies aan de hand was. Zouden pas later trots kunnen zijn op wat hun ouders - vaak met gevaar voor eigen leven - de den. Maar moesten ondertussen flink zijn en met niemand pra ten over wat vader en moeder ondernamen in de strijd tegen de bezetter. In het gedicht 'wij dragen de tranen' omschrijft Minka Kaszó wat de kinderen van verzetsstrijders doormaak ten. 'Je hoeft niet te huilen om jezelf. Dat doen wij toch ook niet. En wij hadden het slecht. Jullie hebben het goed. Nog har der werken helpt tegen iedere kwaal. Laat vroeger maar rus ten'. Met de opening van de expositie gisteren is het startsein gegeven voor een uitgebreid programma in de Nieuwe Kerk ter herden king van het feit dat het dit jaar zestig jaar geleden is dat Schou wen-Duiveland werd bevrijd. De expositie is toegankelijk tot 13 mei, van maandag tot en met zaterdag van 10.30 tot 16.30 uur. ^Marcel Modde IERIKZEE - Gemeenten met jelzoekerscentra worden on- rantwoord hard geconfron- efd met 'falend rijksbeleid', id! de Schouwen-Duiveland- Kethouder G. Houtekamer BP). Hij heeft er geen enkel jpjp voor dat uitgeprocedu- 'ide asielzoekers zonder par- io op straat worden gezet en jhun lot worden overgelaten. meenten die uit humanitaire erwegingen toch noodopvang den, lopen het risico daar- irte worden gestraft. „Een af- mwelijkdilemma", zegt Hou- amer. In een brandbrief aan uister Verdonk voor Vreemde- genzaken en Integratie en de leniging van Nederlandse Ge- eaten vragen burgemeester wethouders om aandacht r deze praktijk. itekamer werd eind vorige s geconfronteerd met de har- werkelijkheid door de uitzet- ia van een gezin uit het asiel- ierscentrum (AZC) in rgh-Haamstede. Het gaat om zwangere vrouw, haar echt- icoten hun kind. De familie Servië-Montenegro is vol gde Immigratie en Naturalis- iDienst (IND) volledig uitge- cedureerd en heeft daarmee a recht meer van verblijf in Ierland. Bovendien, zo luidt oordeel, is de situatie in hun b van heikomst inmiddels üg genoeg om terug te keren. UDEKERKE - Dieven heb- i tussen donderdagochtend twaalf en gisterochtend elf linKoudekerke drie verkeer- llers gestolen. tellers waren geplaatst op de ekweg, de Meinersweg en op Breeweg; ze hebben elk eén arde van meer dan duizend o. Een verkeersteller is een itje op een pootje van ca. 15 met daarin een teller die de msiteit van het verkeer meet. KWADENDAMME - Eigenaar Johan Antes van vlinder tuin De Berkenhof in Kwadendamme laat enkele van de Indiase maanvlinders zien, die afgelopen weekeinde uit hun cocon zijn gekropen. De twintig bijzondere vlinders waren reden genoeg voor liefhebbers uit het hele land om zich naar Lange- weegje te spoeden. De actias selene, ofwel Indiase maan vlinder, leeft maar tien dagen en heeft maar één doel: voor nageslacht zorgen. Antes probeert al een jaar of ze ven Indiase maanvlinders te kweken. Het is pas de twee de keer dat hij de enorme lichtgroene vlinders in zijn kas heeft. Hij heeft het nieuws meteen wereldkundig ge maakt en zijn collega's bij verschillende dierentuinen gebeld.De vlinders leven hoogstwaarschijnlijk nog tot en met volgend weekeinde. Vlindertuin De Berkenhof (Langeweegje 10) is elke dins dag tot en met zondag open van 10.00 tot 17.00 uur. foto Dirk-Jan Gjeltema gezin donderdag door de politie uit het AZC gezet en verder aan hun lot overgelaten. „Mensonte rend", vindt Houtekamer. „Maar het is rijksbeleid, wij kunnen daar in feite helemaal niets aan doen. Sterker nog, de minister heeft gezegd dat ge meenten met ingang van 1 janua ri dit jaar hard zullen worden aangepakt, wanneer ze noodop vang verlenen aan uitgeprocedu- reerde asielszoekers." De harde maatregel heeft betrekking op vluchtelingen die na 1 april 2001 asiel hebben aangevraagd. Opdracht „Of het wel of niet terecht is dat ze terug worden gestuurd, daar ga ik niet over. Maar waar ik wel tegenaan loop, is dat de poli tie opdracht krijgt deze mensen uit hun kamer te zetten en ver der moeten ze het zelf maar uit zoeken. In welke afschuwelijke situatie zijn we dan als gemeen te verzeild geraakt? Dit is fa lend rijksbeleid. We worden hier keihard, onverwacht en on doordacht mee geconfronteerd. Ik zit hier ook als mens heel zwaar mee!" Ook de interkerkelijke vluchte lingenorganisatie Inlia Zeeland heeft zich het lot van het gezin aangetrokken. De familie is tij delijk ondergebracht in een ho tel in de omgeving, laat direc teur G. Burger weten. Hij be strijdt dat het Joegoslavisch ge zin is uitgeprocedureerd. Vol gens Burger is 9 december op medische gronden van de vrouw een nieuwe verblijfsvergunning aangevraagd, waarop nog geen beslissing is genomen. In over leg met de advocaat is een kort geding aangespannen tegen het Centraal orgaan Opvang Asiel zoekers (COA), dat heeft beslo ten tot uitzetting uit het AZC over te gaan. Wanneer de zaak dient, wist Burger gisteren nog niet. Segeersstraat 24, tel. 0116-650166 rosa.middelburg@vakantiexperts.nl Ook vestigingen In Goes, Heinkenszand en Kapelle. voor ieder wat wiis! MIDDELBLTRG - De politie heeft gisterochtend in Mid delburg een 70-jarige winkeldief aangehouden. De man werd bij de supermarkt aan de Veerseweg betrapt op win keldiefstal. Hij wilde met een aantal levensmiddelen on der zijn jas de winkel uitlopen. Hij is meegenomen naar het politiebureau. MIDDELBURG - Voor het spuiten met ammonia in het gezicht van een wouw is gisteren in Middelburg een 43-ja- rige verdachte uit Vlissingen veroordeeld tot 32 uur werk straf. Aan het slachtoffer moet de Vlissingse 250 euro schadevergoeding betalen. Het slachtoffer zou zich heb ben bemoeid met een ruzie tussen de verdachte en haar buurwouw. „Zij heeft mij toen bedreigd", vertelde de Vlissingse gisteren. Twee weken later stak de verdachte in het verkeer haar middelvinger naar de vrouw op. Na dat de auto's waren gestopt, kwam de wouw op de ver dachte afgelopen. De Vlissingse pakte het spuitbusje en spoot de ammonia in haar gezicht. Officier van justitie N. de Coninck vond poging tot het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel bewezen en eiste 40 uur werkstraf. Poli tierechter I. Woltring achtte mishandeling bewezen en be paalde de werkstraf op 32 uur. GRIJPSKERKE - Het verzet tegen de zendmast in Grijps kerke heeft succes. Het dagelijks gemeentebestuur van Veere heeft de procedure om aan de Hondegemseweg een mast voor mobiele telefonie neer te zetten, gestopt. Uit tweehonderd inspraakreacties bleek dat er in het dorp geen draagvlak voor is. Het college moet nu op zoek naar een alternatief. Het lukt de gemeente maar niet om een ge schikte plek te vinden voor de 22 meter hoge zendmast van T-Mobile. De Hondegemseweg was al de vijfde loca tie die in beeld was. Eerder strandden het waterschapster rein aan de Loodholseweg, de oude gemeentewerkplaats, de begraafplaats en de hoek van de Molenstraat en de Middelburgseweg op welstandseisen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol tring heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Vlissingen voor verkeersagressie conform de eis veroordeeld tot hon derd euro boete. De man zat 4 september in Vlissingen als bijrijder in een bestelauto, die bij het passeren met de bui tenspiegel een fietser raakte. Die reageerde door tegen de bus te slaan. Vervolgens stapte de bijrijder uit en sloeg de fietser een tand door zijn lip. „Ik heb er veel spijt van", zei de Vlissinger. MÉÊ door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het gekrakeel in gemeenteraad en commissie over de gewenste aanbesteding voor een nieuw theater in Zierik zee heeft het dagelijks gemeente bestuur niet op andere gedach ten gebracht. Burgemeester en wethouders handhaven hun voorstel de aanbesteding van Mondragon via een prijsvraag aan de interessantste aannemer te gunnen. De raad slaagde er vorige maand niet in de knoop door te hakken over de gewenste aanbe steding voor een nieuw Mondra gon. Een amendement van Alert! om het huidige pand te gen marktwaarde gewoon te ver kopen aan de hoogste bieder, zaaide verwarring door tegen strijdige beweringen van de frac ties over een wel of niet verplich te Europese aanbesteding. Ook in de navolgende commissiever gadering bleef die duidelijkheid uit. De discussie heeft het colle ge niet doen wijken van zijn eer der ingenomen standpunt. B en W stellen de raad andermaal voor in te stemmen met een aan besteding in de vorm van een prijsvraag, waarbij de Europese wetgeving in acht moet worden genomen. Aangescherpt zijn nu wel de gunningscriteria. Die zullen uit gaan van 'de meest economische bieding', zo luidt de omschrij ving in het nieuwste raadsvoor stel. B en W willen de raad een sturende en adviserende rol ge ven bij de 'inhoudelijke beoorde ling van de kwaliteit van de aan bieding'. De raad kan zo invloed uitoefenen op het uiteindelijke ontwerp en de verschillende functies die in het complex kun nen worden ondergebracht. Ge noemd worden de muziekschool en het filmhuis. Waardering Centraal staat de afweging: 'hoe meer functionaliteit, hoe meer waardering voor de aanbie ding'. Wat tevens moet worden meegewogen in de uiteindelijke ontwerpkeuze, vinden B en W, is de manier waarop de project ontwikkelaar denkt het culture le aanbod te kunnen organise ren en op welke wijze de 'maat schappelijke vertegenwoordi ging' hierin een rol krijgt. Daar naast is doorslaggevend de van de gemeente verlangde exploita tiebijdrage en de hoogte van het bod op het bestaande theater complex aan de Oude Haven. Het voorstel wordt besproken in de vergadering van de gemeente raad op donderdag 28 april. De openbare bijeenkomst begint 's avonds om half acht. Het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), doorgaans I baken van betrouwbaarheid, I kwam eind vorige week met j het bericht dat de scheep- i vaart van en naar Antwerpen I morgen enkele uren zal zijn gestremd wegens werkzaam- I heden 'aan de grote toegangs- I sluis bij Vlissingen'. Het opschrift luidde 'Wester- schelde tijdelijk onbereik- i baar'. Dat zal schrikken zijn geweest in Antwerpen, waar elke vorm van door Neder- j land veroorzaakte stagnatie I in het scheepvaartverkeer wordt beschouwd als de zo veelste blijk van protectionis me met het oog op de belan gen van de haven van Rotter dam. Volgens het ANP is de scheep vaart geadviseerd om te va ren via de Oosterschelde en het Rijnkanaal (bedoeld zal ongetwijfeld zijn het Schel- de-Rijnkanaal)Dat wordt een mooi gezicht: container reuzen die majestueus de Zee- landbrug passeren. Zo heeft Zeeland er weer een attractie bij. Met dank aan het ANP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27