4fslag A58 is ideale oplossing PZC Thoolse weigert identiteitskaart Hebbes! Nieuwe aanpak van polderwegen Liefde op het eerste gezicht bij geboorte van Beatrix bil Op- en afrit verlost Heinkenszand van verkeersellende AZET Él b omnielmarkt i-Heerenhoek ierkeerstellers Boete voor dronken rit op snorfiets Veroorzaker botsing moet betalen Voorwaardelijke celstraf voor dief Spuiten met ammonia bestraft agenda Siaapkenner dinsdag 19 april 2005 jgji.rman van der Werf 0KENSZAND - Rijksweg jgDioet een op- eil afrit krij tlij Heinkenszand. Voor alle [deersproblenien in de wijde „rek van het dorp is dat dé op- jj«, was de conclusie van drukbezochte jaarvergade- jigvan de dorpsraad Heinkens- jaiid. Janneer die afslag er komt en elfsof die er komt, bleef ondui- •lijk.A.van de Hoef, dagelijks estuurder van het waterschap Biwse Eilanden, legde de bal jRijkswaterstaat. „Gemeente, onncie en waterschap zijn [erover eens dat de op- en af- er moet komen, alleen één irtij ontbreekt, Rijkswater- Die wil zo min mogelijk af- -^n op de A58, want afslaand rteer én verkeer dat de weg ikomt, geeft altijd vertraging, ellicht kan er bij Kapelle - bij itel-restaurant De Caisson - i afslag weg. Dat kan een op- issing zijn", suggereerde Van .Hoef, waarbij hij in de rich- a keek van een aanwezige abtenaar van Rijkswaterstaat i zich wijselijk op de akte. Veel zal afhangen van de [sluiting die de verbrede Sloe- (van en naar de Wester- Idetunnel) straks op de A58 igt. Een idee is op de Sloeweg een aansluitingen op de A58 maken van en naar Goes. Ver- richting Middelburg heeft mets te zoeken. Dat rijdt toch (Advertentie) MEIIU.WJJ,. Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- stot 12.00 uur Redactie bevelanden/tholeim Stationspark 28 Postbus31 **60 aa goes Tel: 0113-315670 Pax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) 'n9r<d Huibers RobPaardekam K°ende Vries (sport) krmen van der Werf centrale redactie Slationspark 28 Postbus 31 MO AA goes J* 10113)315500 rSX: (0113)315669 maÜ: redactie@pzc.nl 'nternet jww.pzc.nl Email: web@pzc.nl vanaf de Westerscheldetunnel rechtdoor langs Nieuwdorp en het Sloegebied. Waarschijnlijk zal in de loop van dit jaar duidelijk worden of de verbrede Sloeweg zo wordt ingericht dat Rijkswaterstaat minder moeite heeft met een af slag bij Heinkenszand. Aan de Sloeweg kan tussen 2008 en 2010 worden gewerkt, verwacht gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, verkeer). De rijksover heid heeft de provincie in het ka der van de verdieping van de Westerschelde geld toegezegd. Optimisten rekenen erop dat de afslag Heinkenszand er na 2010 kan zijn. „Komt die er niet", stelde water schapsbestuurder Van de Hoef, „of laat de afslag te lang op zich wachten, dan moeten we de we genstructuur in de Poel tussen Goes en Heinkenszand aanpas sen." Er moeten dan fietspaden komen lang de polderwegen die als sluiproute worden gebruikt van en naar Goes. Van de Hoef heeft wel 't liefst dat de Poel au- toluw wordt. Veel kritiek uit de zaal kwam daar niet op. Eén be zoekster vroeg zich wel af hoe het moet als straks het spoorvia duct bij 's-Heer Arendskerke wordt vernieuwd én het autover keer uit Heinkenszand op spits tijden uit de Poel wordt ge weerd. Automobilisten moeten dan wel over het viaduct waar aan wordt gewerkt van septem ber dit jaar tot juni 2006. Vijf maanden is er één rijbaan be schikbaar. Van de Hoef verde digde de maatregelen: „Wij kie zen voor de veiligheid van de fietsers, want in de bouwtijd kunnen zij helemaal niet meer over dat viaduct rijden. Zij moe ten wel door de Poel." IjNEN-ZONWERING r.AAZrr.l Ml 'TH..911HI HEERENHOEK - Camavals- chting De Koenkelpot houdt lerdagmiddag de jaarlijkse nelmarkt in 's-Heerenhoek. imarkt vindt plaats in de Hee- sstraat. De verkoop begint om .OOuur en om 13.30 uur wor- a bij opbod de waardevolste uilen geveild. OUDEKERKE - Dieven heb- ffl tussen donderdagochtend llf twaalf en gisterochtend elf irinKoudekerke drie verkeer- dlers gestolen. De tellers wa- i geplaatst op de Kriekweg en Meinersweg en hebben elk e waarde van meer dan 1000 co Een verkeersteller is een Btje met daarin een teller die ^verkeersintensiteit meet. Janet Polderman-Schotkamp uit Tholen pleit voor afschaffing van de burgerlijke stand, door Freek Janssen THOLEN - Janet Polderman-Schot- kamp uit Tholen weigert een identiteits kaart bij zich te dragen. Ze wil zich niet identiek verklaren aan een naam of nummer, laat staan aan een pasje. Haar principes brengen haar regelmatig in moeilijkheden: zo heeft haar man haar onder bewind laten stellen. Maar ze geeft niet op. „Ik pleit voor de afschaf fing van de burgerlijke stand, die erken ik gewoon niet." Wanneer het allemaal precies begon, weet ze niet meer. „Ik weet wel dat ik als kind al aan mijn moeder vroeg: 'Waarom heb je mij Janet genoemd?' Toen zei ze: 'Zo hebben we dat nu een maal bedacht.'" Zeven jaar geleden, toen haar zoon stu diefinanciering moest aanvragen bij de Informatie Beheer Groep (IBG), begon de strijd tegen de wereld van de admini stratie pas echt. Want wie bij de IBG in geschreven staat, krijgt een identiteits nummer. Janet wilde dat pertinent niet. Haar zoon liep daardoor een tijdje stu diefinanciering mis. Na een hoop vijven en zessen werd Janet door de IBG bui tenspel gezet en kreeg haar zoon alsnog zijn geld. Twaalfduizend gulden achter stand had hij inmiddels. Een jaar later weigerde de Thoolse haar rijbewijs te laten vernieuwen. Ze had het gekregen in 1989, met een geldig heidsduur van dertig jaar. „Je mag ie mand niet dwingen zijn wettelijke docu menten te laten vernieuwen. Verlengen mag wel, maar in het geval van het rijbe wijs gaat het echt om vernieuwing. Van mijn verzekeraar hoeft het ook niet." Ze is er zelfs mee naar de politie ge weest, om te melden dat ze op haar oude rijbewijs zou blijven doorrijden. Ze werd daar behoorlijk slecht behan deld, vindt ze: „De man achter de balie zei: 'Dan zal ik direct achter je aan ko men rijden.' Maar dat kon helemaal niet, want ik was met de fiets." Europese Hof Sinds 1 januari van dit jaar is iedere Ne derlander verplicht een identiteitskaart bij zich te dragen. Daar is Polderman pas echt fel op tegen. Ze vindt het ab surd dat je je identiteit moet laten zien aan de hand van een pasje. „Dat doe ik niet. Ik bén niet Janet Polderman, ik draag de naam Janet Polderman." Ze is zelfs naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens gestapt, om zich zelf mens te laten verklaren. „Ik wilde claimen dat ik mens ben, ook zonder identiteitskaart. Maar de molen maalt daar hetzelfde als overal anders. Zon der naam en nummer behandelen ze je zaak niet." En het is juist die naam en dat nummer waar ze zo'n hekel aan heeft. „Ik wil ei genlijk bewijzen dat je geen normaal be staan kunt hebben zonder een naam of nummer. Ik pleit voor de afschaffing van de burgerlijke stand, die erken ik gewoon niet." En dat haar bestaan moeilijker wordt door haar principes, dat lijkt aardig te kloppen. Ze weigert om nog ergens*haar handtekening onder te zetten - ze wil zich niet identiek verklaren met haar naam. Ook haar bankrekening heeft ze opgezegd. Dus toen de belastingdienst haar voorlopige teruggave wilde stor ten, kon die nergens terecht. Ze stuur den haar een postcheque, maar die kun je alleen innen als je een bank- of girore kening hebt. Voor haar man is het allemaal extra moeilijk. „Hij weet absoluut niet wat foto Dirk-Jan Gjeltema hij met me aan moet. Op een gegeven moment moest hij wel maatregelen ne men. Hij is naar de notaris gegaan - of de man die zich notaris laat noemen - en nu hebben ze mij onder bewind laten stellen." Dat houdt in dat hij al haar za ken behartigt. Neemt ze hem dat niet kwalijk? „Nee. Wat valt er kwalijk te ne men? Zonder hem zou ik nu misschien buiten in een kartonnen doos moeten le- Kantonrechter Toen de kantonrechter aan de deur kwam om haar onder bewind te laten stellen, liet ze haar dochter de man weg sturen. „Als hij als mens was gekomen, had ik hem wel binnengelaten. Maar niet als kantonrechter. Nu hebben ze me dus onder bewind laten stellen, zon der dat ze me ooit gezien hebben." Maakt ze het zichzelf niet onnodig moei lijk? „Het zou inderdaad gemakkelijker zijn om dit niet te doen. Maar nu veran der ik niet meer, ik sta toch al buiten de maatschappij." Haar principes hebben ook een religieuze achtergrond. „Ook in de bijbel staat dat je geen naam of num mer bent." Ze is inmiddels illegaal in eigen land, grapt ze. „Zq zouden me moeten terug sturen naar het land van herkomst. Maar ja, daar ben ik al." door Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Het was lief de op het eerste gezicht bij de optocht voor de geboorte van prinses Beatrix 31 januari 1938. De Nederlandse militair C. Ga lis stond tijdens de parade aan de éne kant van de straat in het Nederlands-Indische Solo, de In donesische verpleegster H. Beek man aan de andere kant. Ze wa ren zondag vijfenzestig jaar ge trouwd. „Ik ben haar gevolgd", vertelt Galis maandag in hun ouderen woning aan de Aalbessestraat in Krabbendijke. „Ik had hem ook gezien", kijkt zijn vrouw terug, „en hoopte dat hij mij zou vol gen." Ze Wisten elkaar te vinden ondanks de drukte en trouwden 17 april 1940. Galis' ouders in Utrecht wisten van niets. Hij was in dienst getreden bij het Koninklijk Nederlands-In disch Leger (KNIL), omdat zijn ouders hem niet wilden laten doorleren. „Toen ik wilde mel den dat ik was getrouwd, stond in Nederland de oorlog voor de deur. Geen bericht kwam er meer doorheen." Het briljanten echtpaar C. Galis en H. Galis-Beekman hebben elkaar voor het eerst ontmoet in Neder- lands-Indië. foto Dirk-Jan Gjeltema Nederlands-Indië raakte maart 1942 bij de Tweede Wereldoor log betrokken. Japanners na men het land over. Galis ging in krijgsgevangenschap, werkte aan de Birma-spoorweg en na derhand in kolenmijnen bij Na gasaki. Hij overleefde alle ellen de en zag op de terugreis hoe verwoestend de atoomaanval op Nagasaki was geweest. Zijn vrouw zat thuis, in haar eigen dorp, met hun twee kinderen, een zoon en een dochter, die Ga lis nooit had gezien. „Pas na de oorlog begonnen de problemen voor mij", zegt mevrouw Ga lis-Beekman. „Indonesische ex tremisten zetten mij gevangen." Met 'extremisten' doelt zij op de TNI, het Indonesische onafhan- kelijkheidsleger. Galis ontmoette zijn vrouw voor het eerst weer in 1946, zijn kin deren in 1947. „Zij spraken al leen plat Javaans. Ze hadden dat geleerd van hun grootou ders. Ik kon mijn eigen kinderen niet verstaan. En mijn kinderen vonden het gek dat ze 'papa' MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Tholen voor dronken rijden op een snorfiets 590 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. In de strafmaat werd meegenomen dat de Tholenaar na een aan rijding was doorgereden. „Dat kan ik me niet herinne ren", zei hij. De verdachte was na cafébezoek naar huis gegaan. Onderweg reed de snorfietser tegen een gepar keerde auto. Een getuige, die de man herkende, had hem op de motor kap zien liggen en vervolgens met de nodige kunstgrepen op zijn snorfiets zien stappen en wegrijden. De politie trof verdachte later op de avond slapend aan in zijn wo ning. Uit de blaastest bleek hij vier keer zoveel alcohol (870 microgram) te hebben gedronken als is toegestaan. Officier van justitie N. de Coninck eiste 590 euro boete zes maanden rijontzegging onvoorwaardelijk. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Hansweert voor een aanrijding bij de Vlakebrug tot een boete van 220 euro veroordeeld. Bij de man werd een blaastest afgenomen, nadat de poli tie hem thuis na de aanrijding op 3 januari dit jaar, onder invloed van alcohol had aangetroffen. Uit de test bleek dat de man drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol ophad. De officier van justitie N. de Coninck kon het be wijs hiervoor echter niet rondkrijgen. De man vertelde thuis enkele glazen whisky en bier te hebben gedronken voordat de politie aan de deur kwam. De verdachte kreeg een boete opgelegd voor de botsing tegen een auto, die voor de Vlakebrug stond te wachten. Hij werd vrijgespro ken van dronken rijden. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Kloetingq is gisteren door de Middelburgse politierechter voor winkel diefstal tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. De man uit Kloetinge werd 14 december vorig jaar in een Goese supermarkt betrapt bij het stelen van twee rolla des, die hij onder zijn jas had verstopt. De man was terug gevallen in zijn verslaving aan heroïne, nadat hij vijf jaar clean was geweest. De verdachte wordt behandeld in ver slavingskliniek De Reilof. De officier van justitie eiste twintig uur werkstraf. MIDDELBURG - Voor het spuiten met ammonia in het gezicht van een vrouw is gisteren in Middelburg een 43-ja- rige verdachte uit Vlissingen veroordeeld tot 32 uur werk straf. Aan het slachtoffer moet de Vlissingse 250 euro schadevergoeding betalen. Het slachtoffer zou zich hebben bemoeid met een ruzie tussen de verdachte en haar buurvrouw. „Zij heeft mij toen bedreigd", vertelde de Vlissingse gisteren. Twee we ken later stak de verdachte in het verkeer haar middelvin ger naar de vrouw op. Nadat de auto's waren gestopt, kwam de vrouw op de ver dachte afgelopen. De Vlissingse pakte het spuitbusje en spoot de ammonia in haar gezicht. MIDDELBURG - Weg met die verkeersborden, drempels, pla teaus en doseerpalen. Op platte landsweggetjes moet de weg zelf, geholpen door de omge ving, laten zien dat je er niet hard kunt rijden. Dat wordt, als een onderzoek aantoont dat het werkt, de nieuwe aanpak van het waterschap Zeeuwse Eilan den. Waterschapsbestuurder B. van de Hoef ergert zich als automo bilist aan alle verkeersmaatrege len die de laatste jaren zijn geno men om de veiligheid te verbete ren. Althans, op doorgaande wegen waar veel verkeer komt, zijn die borden en drempels nuttig, vindt hij. Maar niet op de achter- afweggetjes. En daar heeft het waterschap er veel van: 1800 ki lometer, op Walcheren, de Beve- landen, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland. Dat is tachtig procent van alle we gen die Zeeuwse Eilanden be heert. Van de Hoef heeft zijn ergernis op papier gezet en uitgewerkt tot een nieuwe werkwijze voor het wegbeheer. En hij heeft zijn collega's in het dagelijks be stuur van Zeeuwse Eilanden zo ver gekregen dat het water schap gaat onderzoeken of zijn idee kans van slagen heeft. In het najaar moet het onder zoek, dat zich concentreert op Walcheren en De Poel tussen Goes en Heinkenszand, klaar zijn. Wegen worden nu beheerd van uit het idee dat ze veilig moeten zijn. Daarom worden verkeers maatregelen genomen. Die staan soms op gespannen voet met de bereikbaarheid en met natuur en landschap. In het be lang van veiligheid wordt het comfort voor de automobilist ge weld aangedaan en moeten na tuur en landschap wat inschik ken. Van de Hoef, portefeuille houder wegen bij Zeeuwse Ei landen, vraagt zich af of dat een juiste keuze is. Hij wil het beheer van wegen voortaan benaderen vanuit de omgeving. moesten zeggen die grote me neer. Het is snel goed geko men." Het KNIL mocht niet vechten te gen de TNI, dat deed de Konink lijke Landmacht. „Hadden ze ons maar laten vechten, dan wa ren er minder Nederlandse sol daten gesneuveld." Galis ging in 1948 met verlof naar Nederland, zijn gezin kwam enkele maan den later. In de jaren vijftig vertrok hij uit het leger om zich op te werken tot hoofd buitendienst van een steenfabriek in de omgeving van Veenendaal. Hij kreeg het aan zijn hart en stond in 1974 voor de keuze: blijven doorwerken of blijven leven. Hun dochter die inmiddels in Goes woonde, vroeg hen naar Zuid-Beveland te komen. Om lekker te vissen en biljarten. Via Waarde en Ga- wege is het paar tweeëntwintig jaar geleden in Krabbendijke be land. Galis (86) en zijn vrouw (87) zien er voor hun leeftijd pri ma uit. Galis rijdt nog auto en ze gaan geregeld op vakantie in een hotel in Luxemburg. „We durven te leven", zegt me vrouw Galis-Beekman, „en we zijn gelukkig samen." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM FNV gebouw aan de Jacob Obrechtlaan 3, 19.00-21.00 uur: Spreekuur vakbonden FNV Bondgenoten, ABVOKABO FNV en FNV BOUW; GOES Brede School De Symfonie, 19.00-21.00 uur: Informatiemarkt over Voor- en Vroegschoolse Educatie; Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17 45 uur bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE De Vroone. 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel, 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- bics; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; THOLEN Meulvliet, 19.30-22.00 uur: Voorlichtingsavond Epilepsie bij kinde ren, WEMELDINGE - De Wemel. 13.00 uur. Sociëteit; 14.00 uur- Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur Klaverjassen; YERSEKE Het Trefpunt, 14.00 uur: Bingo voor 50 plus. (Advertentie) Een waterbed koop je bij Rademakers Rademakers Heeft 6 etages slaapoplossingen voor iedereen Noordstraat 7-13Terneuzen - Tel. 0115-613130 info slaapkennerrademakers nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25