Oestersector wil plan van tafel PZC Reimerswaal wijst claims af Indiase maanvlinder stemmingsplan biedt bedrijven veel te weinig uitbreidingsmogelijkheden een straf a klap landweg Wij 'hofc&eti voor ieder wat wilei Heikant schrikt van brief gemeente Geen zendmast in Grijpskerke Werkstraf voor hennepteelt SM WO krijgt de ruimte op nieuwe werkplek Goes Bejaarde steelt bij supermarkt zeeuwse almanak Attractie ^0113-315649 iwozc.nl mT t'.nlB n70.pl jUNINGEN - De oestersec- ,zou het voorontwerpbestem- ]«plan voor het oesterput- complex in Yerseke het liefst ^prullenbak gooien. De oes- ^ofren beklaagden zich gis- jjvond tijdens een informatie- in Kruiningen massaal li het feit dat het plan veel te linig uitbreidingsmogelijkhe- nbiedt. Ju,31, «60 AA Soes fewden-Zeeiand: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; pneal: 020-4562500. nsdag 19 apri! 2°°5 editie Bevelanden-Tholen emeente Hulst aat over onsdale-jeugd !LST - De gemeente Hulst samen met de politie, de ho- 3 en het Reynaertcollege het rag van de groep zogenaam- Lonsdale-jongeren in Hulst aart brengen. ze groep wordt door de poli- ia verband gebracht met re- te vechtpartijen in het Huls- ïsleven. Door alert op- jen" werd afgelopen vrijdag- mi een vechtpartij in de bin- sstad voorkomen. De politie idoorde ouders van een jon- lulstenaar getipt over de op den zijnde vechtpartij. Het gaan om een wraakactie, oorsprong daarvan lag bij te onenigheden tussen al- itone en extreem-rechtse jon- b in discotheek Champs Dis- in Hulst. Volgens disco- tógenaar G. Jonkman zijn problemen ontstaan op 1 1, door een ruzie in zijn dis eek tussen een groep allocht- jongeren uit het Belgische it en plaatselijke jeugd. 1 HAAG - Een inwoner van meldinge (58) krijgt geen it voor mishandeling omdat ut zelfverdediging een klap leelde, De man is gisteren in ;er beroep door het Haagse echtshof ontslagen van ïlsvervolging. man had op 24 december vo- jaar ruzie met twee broers deTholeindeweg in Yerseke arbijrake klappen vielen, broers zijn inmiddels door politierechter in Middelburg f hun aandeel in het geweld oordeeld tot boetes van 750 MO euro en voorwaardelijke straffen van vier weken. De auit Wemeldinge kreeg 150 „Dit is geen bestemmingsplan. Hier kan helemaal niets meer", verwoordde K. IJsseldijk de ge voelens. „Ja, je kunt een ge bouw voor lilliputters neerzet ten. maar daar kan niemand in werken." Hij doelde daarmee op de bepaling uit het bestemmings plan dat nieuwe bouwwerken maximaal vijfenhalve meter bo ven NAP mogen uitsteken. IJs seldijk: „Het oude bestemmings plan ging nog uit van het maai veld, maar met deze regels komt de begane grond onder zeeni veau." Extra bouwlagen worden overi gens wel vergeven, maar dan al leen via een vrijstellingsprocedu re. Dat houdt in dat over elke aanvraag apart moet worden be slist. „Dan moet je zeker elke keer naar het gemeentehuis om te smeken of je een extra verdie ping mag", sneerde IJsseldijk. „Op die manier kun je toch niet met je bedrijf bezig zijn." Hij daagde de aanwezige planop stellers van adviesbureau RBOI uit om hem eens op de kaart aan te wijzen waar er nog gebouwd zou kunnen worden. Met het antwoord van de heren en van verantwoordelijk wet houder J. Bliek dat er meerdere belangen spelen in het gebied, namen de oesterboeren geen ge noegen. Ronduit kwaad was J. Pols. Hij zit met zijn bedrijf aan put 14/14a, waarvoor veel strengere regels gelden dan voor de overi ge putten. Er mag bijvoorbeeld een veel geringer percentage van de ingetekende bouwblok ken worden bebouwd en de vrij stellingsmogelijkheid voor een extra bouwlaag geldt voor die putten niet. Twee maten „Er wordt met twee maten geme ten en dat is natuurlijk niet eer lijk", zei Pols. „Als jullie bij de ze regels blijven dan is het voor mijn bedrijf over en uit." Pols verzocht de gemeente ervoor te zorgen dat hij zijn bedrijf met al le faciliteiten kosteloos kan ver kassen naar een stek waar hij wel ontwikkelingsmogelijkhe den heeft. H. Verwijs vroeg Bliek hem de mogelijkheid te geven om twee van de vijf putten die hij bezit te overkappen. „Ik wil daar een overdekt schelpdiercentrum ma ken, maar volgens dit bestem mingsplan kan dat niet." Een medewerkster van het Pro ductschap Vis gaf aan dat de oes- terbedrijven gebonden zijn aan oan tekende hoger beroep 'omdat hij ontkende geweld lebben gebruikt. Een vierde tokkene is reeds door de poli- echter ontslagen van rechts- volging. De broers kregen ru wt de Wemeldingenaar om- deze hen met zijn auto de föpg zou hebben verhin- fd. De ruzie escaleerde en de probeerde de politie te bel- Dp dat moment kwam vol 's de man een van de broers razfflde vaart op hem afstor- O-Toen de man uit Wemeldin- achteruit deed, zou invaller uit balans zijn ge- en hard op de grond te st zijn gekomen. „Jammer geen dokter bij is ge- d-die cle schaafwonden had wen constateren", zei de de ronervan Wemeldinge. rater van het gerechtshof r; Horstink kon de klappen !®t Platteland niet goed be- lmen- .,Dat allemaal op de 'vond van Kerstmis. Kunt 'wel in vrede met elkaar le- m°oie Zeeland", zei .ontslag van rechtsvervol- overeenkomstig de eis piofaanklager mr. G. Knob el 'iefstal - In de Bessestraat in een brom- 1,5 gestolen. diefstal vond plaats tussen Puur en 18.00 uur. g betreft een zwarte Piaggio lij verzekeringsplaatje De waarde van de ^ets is onbekend. Oprichter Johan Antes van vlindertuin De Berkenhof in Langeweegje met twee Indiase maanvlinders. door Ingrid Huibers KWADENDAMME - In vlin dertuin De Berkenhof in Kwa- dendamme zijn afgelopen week einde twintig Indiase maanvlin ders uit hun cocon gekropen. Reden genoeg voor vlinderlief hebbers uit het hele land om zich naar Langeweegje te spoe den. De hele dag hangen ze roerloos in het groen, de lichtgroene In diase maanvlinders. Pas tegen zonsondergang komen de nachtvlinders in actie. De vrouwtjes geven een geurstof af om mannetjes te lokken. De actias selene, ofwel Indiase maanvlinder, leeft maar tien dagen en heeft maar één doel: voor nageslacht zorgen. Oprichter Johan Antes van vlin dertuin De Berkenhof is wat verguld met zijn 'oogst'. „Er zijn ongeveer twintig poppen precies tegelijk uitgekomen", zegt hij. „Dat is heel bijzon der." Antes probeert al een jaar of zeven Indiase maanvlin ders te kweken. Het is pas de tweede keer dat hij de enorme lichtgroene vlinders - sommige hebben een spanwijdte van wel twaalf centimeter - daadwerke lijk in zijn kas heeft. Eitjes „De vlinders hebben tien da gen om eitjes te leggen. Vervol gens kan het wel een halfjaar duren voordat er rupsen uit ko men", vertelt Antes. „Dan kan het nog wel drie maanden du ren voordat ze een cocon spin nen, als ze dat al doen." Om toch 'in business' te blijven wisselt Antes regelmatig eitjes uit met dierentuin Blijdorp in Rotterdam en de Antwerpse Zoo. „Afgelopen najaar had den we rupsen. Het enige dat je dan moet doen is zorgen dat er steeds voldoende liguster is", legt de vlinderkenner uit Lan geweegje uit. „Zaterdag ont popten zich ineens achter el kaar de vlinders." Hij heeft het nieuws meteen we- foto Dirk-Jan Gjeltema reldkundig gemaakt en zijn col lega's bij verschillende dieren tuinen gebeld. Antes: „Er ko men mensen van heinde en ver re. Ik had gisteren zelfs mensen uit Heerenveen op de stoep staan. Iedereen komt foto's ma ken." De vlinders leven hoogstwaar schijnlijk nog tot en met vol gend weekeinde. Vlindertuin De Berkenhof (Langeweegje 10) is elke dinsdag tot en met zondag open van 10.00 tot 17.00 uur. Geen planschade voor drie bewoners rond woonwagenkamp in Hansweert door Frank Balkenende KRUININGEN - Drie bewoners van de Maartenbroersweg in Hansweert krijgen geen plan schade die zij zeggen te lijden door de aanleg van het nieuwe woonwagenkamp in him buurt. Het Reimerswaalse college van burgemeester en wethouders wijst hun claims af. Het woonwagenkamp vervangt het huidige verpauperde terrein aan de Maartensbroerweg en herbergt straks acht woonwa gens. Dat is drie meer dan nu. Vier woonwagens zijn inmid dels verplaatst naar de nieuwe locatie, die er naast ligt. De ge meente Reimerswaal heeft pla nologisch vrijstelling voor de bouw verleend. Later wordt het bestemmingsplan aangepast. De provincie is daarmee akkoord gegaan. De drie bewoners maken be zwaar tegen die planologische procedure. Een gemeente heeft een adviesbureau naar hun klachten laten kijken. Het signa leert dat de bezwaren zich voor al richten op overlast en 'intimi derend' gedrag van bewoners op het woonwagenkamp, rommel rond het terrein, geparkeerde voertuigen en niet toegestane be drijfsmatige activiteiten. Hun woningen zouden minder waard worden. Ook het nieuwe woon wagenkamp draagt dat effect in zich, menen de bezwaarden. Daarnaast vreest één bewoner dat hij zijn vrije uitzicht ver liest. Volgens het adviesbureau slaan de bezwaren echter niet op de gevoerde planologische procedu re en komen de drie niet voor planschadevergoeding in aan merking. Het college van B en W heeft dat advies overgeno men. Twee bezwaarden hebben het rapport van het adviesbureau aangevochten. Volgens hen be schrijft het plan voor het woon wagenkamp niet het aantal standplaatsen. Ook zijn ze er al tijd vanuit gegaan dat, toen ze hun woningen kochten, het woonwagenkampje alleen zou worden gerenoveerd. Van een nieuw kamp was toen nog geen sprake. Volgens het college is on duidelijk wat er indertijd - half jaren negentig - aan kopers van woningen aan de Maartenbroers weg is meegedeeld. De plannen voor het nieuwe kamp dateren van 1999, maar liepen jaren ver traging op. Daarnaast melden B en W dat in de plannen wel is gekeken naar de afstand tussen het nieuwe kamp en bestaande huizen en of dat mogelijk planschade tot ge volg zou hebben. Dat was niet het geval, oordeelde het dage lijks gemeentebestuur. In tegen stelling tot de bezwaarden ver wacht het college nauwelijks extra verkeersbewegingen, ook al komen er drie standplaatsen bij. Het college zal er wel op toezien dat het op het nieuwe kamp, dat voor de bouwvak klaar moet zijn, geen troep wordt. Rommel mag niet meeverhuizen. Ook al lerlei bedrijfsmatige activiteiten en opslag van materialen zijn er v/akantieXpertsft ^MIDDELBURG Segeersstraat 24, tel. 0110-650100 rosa.middelburg@vakantiexperts.nl Ook vestigingen in Goes, Heinkenszand en Kapelle. allerlei regels op het gebied van voedselveiligheid. „Daaronder valt bijvoorbeeld de verplich ting om in bepaalde gevallen wa ter te koelen, maar het aanbren gen van zo'n koelinstallatie is volgens dit bestemmingsplan niet mogelijk." De raad zal er nog een harde dobber aan krijgen om een even wicht te vinden tussen de be drijfseconomische belangen van de oestersector en de cultuurhis torische waarde van het oester- puttencomplex. Het voorontwerpbestemmings plan ligt nog ter inzage tot en met woensdag 11 mei. HEIKANT - De gemeente Hulst kijkt bij het opmeten van percelen binnen de bebouwde kom van Heikant niet of voor bouwsels wel of geen vergunning is afgegeven. Dat zegt woordvoerster C. van Driessche. Veel Heikantenaren fronsten de wenkbrauwen toen ze een brief van de ge meente in de brievenbus vonden. De gemeente liet weten dat de bewoners een dezer dagen een ambtenaar aan de deur konden verwachten voor het 'opmeten van ontbrekende bebouwing'. Die epigszins cryptische omschrijving werd door sommige Heikanten aren met enige argwaan gelezen. Van Driessche legt ech ter uit, dat de metingen bedoeld zijn voor het bijwerken van de zogenaamde grootschalige basiskaart van het Ka daster. Dat is een gedetailleerde topografische kaart van Nederland. Op de kaart staan onder andere gebouwen, wegen, bruggen, spoorlijnen, waterlopen, dijken en hoog spanningsmasten aangegeven. Overheden en organisaties die veel vastgoed beheren, ge bruiken de kaart als basis bij onder andere planvorming of om inzicht te krijgen in de ligging van bepaalde topo grafische elementen. GRIJPSKERKE - Het verzet tegen de zendmast in Grijps kerke heeft succes. Het dagelijks gemeentebestuur van Veere heeft de procedure om aan de Hondegemseweg een mast voor mobiele telefonie neer te zetten, gestopt. Uit tweehonderd inspraakreacties bleek dat er in het dorp geen draagvlak voor is. Het college moet nu op zoek naar een alternatief. Het lukt de gemeente maar niet om een geschikte plek te vinden voor de 22 meter hoge zendmast van T-Mobile. De Hondegemseweg was al de vijfde locatie die in beeld was. Eerder strandden het waterschapsterrein aan de Loodhol- seweg, de oude gemeentewerkplaats, de begraafplaats en de hoek van de Molenstraat en de Middelburgseweg op welstandseisen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Nieuw-Vos- semeer 180 uur voorwaardelijke werkstraf opgelegd voor medeplichtigheid aan hennepteelt. De 34-jarige verdach te had een huurschuld bij een Brabander. De verdachte ging op het voorstel van de verhuurder in om op zijn naam een loods in Kapelle te huren met de bedoeling een wietplantage in te richten. Op die manier werd zijn huur schuld kwijtgescholden. Bij de inval in de loods werden 14 januari vorig jaar 1.300 hennepplanten aangetroffen. Volgens officier van justitie N. de Coninck was hij medeplichtig, omdat hij van de hen nepteelt wist. door Harmen van der Werf GOES - Veel medewerkers van de Stichting Maatschappelijk Werk in de Oosterschelderegio (SMWO) zitten nog hutje mutje, maar eind dit jaar moet dat afge lopen zijn. SMWO trekt dan in een groot kantoorpand aan de 's-Heer Elsdorpweg in Goes. Al jaren is SMWO op zoek naar betere huisvesting. De stichting die zich onder meer bezighoudt met welzijn, maatschappelijk werk, breedtesport en vrijwilli gerswerk, zit in Goes op vier ver schillende locaties. Dat is niet erg doelmatig, aldus directeur R. de Bruyckere. Medewerkers aan de Zonnebloemstraat en de Voorstad zitten bovendien zo krap dat werkplekken niet vol doen aan de arbeidsomstandig heden. De zoektocht heeft onlangs suc ces gehad. SMWO neemt het in 1980 gebouwde kantoor van de voormalige particuliere ziekten- kostenverzekeraar ZHV aan de 's-Heer Elsdorpweg in Goes over. Het Centrum Vakoplei ding heeft er als laatste huurder ingezeten. Voordat SMWO er met zestig a zeventig werkne mers in kan, moet er eerst nog flink worden verbouwd. Er is sprake van achterstallig onder houd en het pand moet geschikt worden gemaakt voor de nieuwe eigenaar/gebruiker. SMWO-directeur De Bruyckere verwacht dat het mogelijk moet zijn voor het einde van dit jaar te verhuizen. De panden aan de Zonnebloemstraat en Voorstad gaan in de verkoop. Welzijn zit in een oude verpleegstersflat van Ter Valcke. Die gaat tegen de vlakte. Het steunpunt vrijwil ligerswerk laat aan de Zaagmo lenstraat een mooi woonhuis achter. SMWO komt wat betreft huis vesting duurder te zitten. De subsidiegevers hebben daarmeé ingestemd. De huidige kantoren zijn niet meer van deze tijd. Het nieuwe onderkomen kan, aldus De Bruyckere, ook efficiënter worden gebruikt. Welzijn en maatschappelijk werk kunnen eikaars vergader- en spreek- ruimten gebruiken. Het pand aan de 's-Heer Elsdorpweg is groot. SMWO heeft niet zelf alle ruimte nodig. De Bruyckere denkt andere gebruikers te kun nen vinden die banden hebben met de organisatie. MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend in Middel burg een 70-jarige winkeldief aangehouden. De man werd bij een super markt aan de Veerseweg betrapt op winkeldiefstal. Hij wilde met een aantal levens middelen onder zijn jas de win kel uitlopen. De man is meegenomen naar het politiebureau. uit den boze. Daarvoor moeten kampbewoners hun heil zoeken op een bedrijventerrein, zoals Nishoek in Kruiningen. Motie De fractie van de ChristenUnie (CU) legt de gemeenteraad vol gende week dinsdag een motie voor over het woonwagenkamp. De CU vindt dat de bezwaarden wel degelijk een deel van hun woongenot moeten inleveren. Bovendien stelt de fractie dat het college medeverantwoorde lijk is voor de rommel op het hui dige kamp. Het heeft nooit opge treden tegen de rommelmakers. Daarom moet het college nu zor gen voor goede afspraken met bewoners en omwonenden, over last beperken en, als het nodig is, optreden. Het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), doorgaans baken van betrouwbaarheid, kwam eind vorige week met het bericht dat de scheep vaart van en naar Antwerpen morgen enkele uren zal zijn gestremd wegens werkzaam heden 'aan de grote toegangs- sluis bij Vlissingen'. Het opschrift luidde 'Wester- schelde tijdelijk onbereik baar'. Dat zal schrikken zijn geweest in Antwerpen, waar elke vorm van door Neder land veroorzaakte stagnatie in het scheepvaartverkeer wordt beschouwd als de zo veelste blijk van protectionis me met het oog op de belan gen van de haven van Rotter dam. Volgens het ANP is de scheep vaart geadviseerd om te va ren via de Oosterschelde en het Rijnkanaal (bedoeld zal ongetwijfeld zijn het Schel- de-Rijnkanaal). Dat wordt een mooi gezicht: container reuzen die majestueus de Zee- landbrug passeren. Zo heeft Zeeland er weer een attractie bij. Met dank aan het ANP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23