De gevaren zijn toch al talrijk Met aanlandige wind zie je veel zeevogels Een baret verdienen met stmintochten door het boerenland Zwak voor zwaluwen dinsdag 19 april 2005 Jacomien Bakker in Colijnsplaat: nestkasten bij elkaar ophangen." Al meer dan twintig jaar kunnen zwaluwen die in en rond Colijnsplaat ko men broeden rekenen op de niet aflatende vechtlust van Jacomien Bakker. Dorpsge noten die zwaluwnesten ver wijderen, krijgen een be zoekje of - als ze erg hard leers zijn - een 'lelijke' brief. Bakker vindt het gewoon prachtige vogeltjes, zo sim pel ligt het. „Op mooie zo meravonden zitten mijn man en ik hier buiten in de tuin en dan zie je ze af en aan vliegen. Zeg nou zelf: Wat is er nou leuker dan een paar zwaluwen in de lucht?" Dik twintig jaar geleden ont vlamde de geboren en geto gen Colijnsplaatse in woede toen ze van de buurman hoorde dat die ergens zwaluwnestjes had weggestoken. Die kwaad heid is eigenlijk nooit meer hele maal overgegaan. „Het slaat toch nergens op dat mensen nest jes verwij deren en vervolgens de jonge vogeltjes doodtrappen? En dat alleen voor een beetje poep?" Want dat is vaak het heikele punt. De veel voorkomende huis zwaluwen plakken hun nesten bij voorkeur onder een overstek of dakgoot tegen de muur. „Dan komen er jonge vogeltjes in zo'n nest en die poepen. Met een beet je pech heb je dan elke dag vo gelpoep op je raam of je stoep", zegt Bakker. „Ik haal daar even een lapje overheen, maar sommi ge mensen vinden dat te veel ge doe." Nog een probate oplossing: een illustratie Adri Karman vrijheid gebruik maken. „Wij hebben wel een jaar of acht ge duld moeten hebben voordat de eerste zwaluwen de kasten ont dekt hadden", vertelt Bakker. „Maar als de zwaluwen eenmaal gesetteld zijn, komen ze elk jaar terug. Ook de jonkies die hier ge boren zijn, komen terug om te broeden." Zwaluwen mengen bolletjes klei, die ze langs het water vin den, met speeksel en daarmee metselen ze een 'huis'. Ook de openingen van de nestkasten worden door de zwaluwparen vakkundig op maat gemaakt met klei. Hoewel de vogels soms ook mid denin de stad nestelen, broeden ze bij voorkeur op het platte land. Daar zijn de meeste insec ten te vinden. Bakker: „Daarom zitten ze ook het liefst in de buurt van vee, mest en water, want daar vliegt lekker veel voedsel rond." Huis- en de boerenzwaluwen broeden ongeveer twaalf tot zes tien dagen. Voordat de jongen uitvliegen, worden ze een week of drie door hun ouders gevoed. Gierzwaluwen zitten bijna drie weken op hun eieren en moeten, voordat hun kroost uitvliegt, een week of zes voor voedsel zor gen. Zijn er veel insecten dan brengen de vogels wel twee of drie keer een nestje met jongen groot. Met het mooie weer kijkt Bak ker vol verwachting naar de eer ste zwaluwen uit. „De boeren zwaluwen komen in principe het eerst", meldt ze. „Vorig jaar waren ze laat, pas tegen eind april, maar de vogeltjes kunnen er net zo goed half april al zijn." Vlak na de boerenzwaluwen ar riveren de huis- en de gierzwalu wen. En dan is het bal. „Heerlijk vind ik dat", zegt Bakker verge noegd. „Al die vogeltjes zitten hier dan om het hardst te tette ren. Ze roepen hun vrouwtjes en vrienden om ze te laten weten dat de nesten er nog hangen." Ingrid Huibers Drie recreatieve 'struinrou- tes' door het boerenland. Dat is kort samengevat de in houd van het project Oost-Zeeuws-Vlaamse Baret- tochten. Een initiatief van ne gen boeren, die op deze manier invulling geven aan het begrip 'verbrede landbouw'. De boer als aanbieder van re creatieve activiteiten. Het is een uitdijend verschijnsel. Platte landsontwikkeling en -ontslui ting tegelijk. Het beperkt zich allang niet meer tot een mi ni-camping, hoeve-logies, ver koop van streekproducten en halteplaats tijdens fiets- en wan deltochten. Wel staat steeds cen traal 'het beleven van het platte land.' Dat is ook bij de Barettochten nadrukkelijk aanwezig. Op een sportieve manier genieten van het Oost-Zeeuws-Vlaamse buitengebied. „De weidsheid van het polderlandschap, de eindeloze dijken met ruisende populieren of karakteristieke knotwilgen, de rustgevende kreekgebieden met unieke flora en fauna", luidt de aanbe veling van de deelnemende boe ren, die speciaal voor het pro ject een coöperatie zijn aange gaan. De officiële opening van het project vindt vrijdag plaats door plattelandsgedeputeerde Toine Poppelaars (in de Baecker- mat te Westdorpe). Inmiddels zijn de eerste proeftochten achter de rug, vertelt coöpera tie-voorzitter Herman Vervaet. „We hebben ook al aan meldingen binnen. Het gaat lo pen." Wie gewoon wil wandelen of fietsen moet niet aan een Baret- tocht meedoen. Het bijzondere is dat ze niet alleen langs ge baande wegen en paden door het landschap voeren, maar ook over akkerranden en weilanden. Waterpassages worden niet ge schuwd. Er wordt gebruik ge- maakt.van mountainbike, kano, trekvlot, step en zelfs van een meerpersoons traptrekker. En dat onder het motto boergon- disch genieten langs polders en vlieten.' Naamgeving Vervaet noemt het project een uitstekend voorbeeld van 'bele- vingslandbouw'. De ruige rou tes hebben ook voor de naamge ving gezorgd, legt hij uit. Van oudsher is een baret een hoofd deksel dat na een geleverde pres tatie verdiend kan worden, al dus Vervaet, als voorbeeld ver wijzend naar de groene comman dobaret. Deelnemers aan een van de drie tochten kunnen ook een baret verdienen. Bovendien heeft de baret ook enigszins de geografische vorm van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Ie mand die de baret al heeft en een nieuwe tocht maakt, krijgt een insigne. Dat niet alleen de deelnemende boeren er brood in zien, blijkt uit het feit dat het project vorig jaar uit elf inzendingen werd uit verkoren tot het beste initiatief binnen de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland (ZLTO). Van Vitaal Platteland Zeeland komt een subsidie van 55.000 euro (voor een deel geld uit 'Brussel'). Vervaet geeft aan dat er drie af zonderlijke tochten zijn uitge zet, elk met eigen 'verrassingen'. Ze hebben als namen meegekre gen: Strooptocht (rond Zaam- slag), Spaans benauwd (rond Westdorpe, Overslag en de grens) en Op d'n boerenbuiten (Absdale, Hengstdijk, Emma- dorp). Bij de Strooptocht in het noorden van de regio verplaat sen de deelnemers zich onder meer per kano, mountainbike, step en trekvlot. De tocht Spaans benauwd, in het zuide lijk grensgebied, is hoofdzake lijk fietsen en lopen, waarbij ook restanten van de Staats-Spaanse linies uit de Tachtigjarige Oorlog worden aangedaan. Traptrekker Voor de derde route in het oos ten van het gebied, Op d'n boe renbuiten, wordt een traptrek ker die plaats biedt aan acht per sonen ingezet. Hier worden dan ook meer verharde wegen ge volgd. Het is veruit de langste route, deels langs de Wester schelde, die in beginsel in twee dagen kan worden afgelegd. Voor overnachtingen is de schaapskooi bij Emmadorp be schikbaar. Per route zijn er drie deelnemen de bedrijven die de kar trekken. Ze krijgen ondersteuning van verschillende kanten. De deelne mers kunnen in elk geval reke nen op een lunch en versnaperin gen onderweg. De waardering voor het project - en reden om subsidie te verlenen - ligt met name op het vlak van de onder linge samenwerking tussen de negen boeren en de originele in steek. Natuurlijk hopen de boe ren er ook wat geld aan over te houden. De initiatiefnemers mikken vooral op groepsgewijze deelna me, acht tot 16 personen. Ver vaet denkt daarbij aan clubs, (personeels)verenigingen, bedrij ven, maar een tocht kan ook pri ma tijdens een sportieve familie dag worden afgelegd. Indien ge wenst is een begeleider beschik baar, maar de deelnemers kun nen ook met behulp van GPS de weg zien te vinden. Als zich vol doende individuele deelnemers melden, kunnen die gezamenlijk een tocht ondernemen. Bedoe ling is in elk geval op 25 juni een 'eenlingendag' te organise ren. Rinus Antonisse Zie op www.barettochten.nl voor meer informatie. „Een zwaluw is een kolonievogel, daarom moet je altijd meerdere foto Willem Mieras Boerenzwaluw om het dorp bewoond worden. In 1992 waren dat er bijvoor Gierzwaluwen illustratie Adri Karman plankje tegen de muur ongeveer een halve meter onder het nest. „Dan wordt de poep netjes opge vangen." Bij de familie waar haar buur man twintig jaar geleden de zwaluwnesten moest weghalen, is Bakker prompt op bezoek ge gaan. „Ik heb die mensen be loofd dat ik elke ochtend gratis en voor niets de ramen zou ko men zemen als ze de zwaluwnes ten voortaan lieten hangen en dat wilden ze gelukkig wel." Omdat bij Bakker thuis aan de Westhavenstraat de zwaluwnes ten steeds van de muur vielen, is ze op zoek gegaan naar kunst nesten. Daarvan prijken er nu een stuk of veertien aan de ge vel. De eenvoudige ohderko- mens, twee plankjes en een ce menten holletje, kunnen bij Bak ker worden besteld en afge haald. Behalve zwaluwen wil Bakker het liefst alles wat kruipt, loopt, zwemt of vliegt koesteren en beschermen. Daarom redde ze een paar weken terug bijna honderd salamanders uit een drinkput die op de nominatie staat om dichtgegooid te worden. Daarom ook heeft ze kippen die zo oud zijn dat ze al lang geen eieren meer leggen. „Maar ja, ik kan ze niet slachten hè." Cijfers Om onwillige dorpsgenoten met harde cijfers om de oren te kun nen slaan, telt Bakker elk jaar hoeveel zwaluwnesten er in en ken en (monumentale) wonin gen. „Zwaluwen overwinteren in Afrika en komen 's zomers hier", vertelt Bakker. „Ze leg gen een lange, gevaarlijke tocht af en dan vind ik dat we ze het hier op Noord-Beveland een beetje naar de zin moeten ma ken." Wie in Colijnsplaat eens een beetje op overstekken en dakgo ten let, ontdekt dat Bakkers vasthoudendheid z'n vruchten heeft afgeworpen. Overal han gen groepjes zwaluwnesten. „Een zwaluw is een kolonievo gel", verklaart Bakker. „Daar om moet je altijd meerdere nest kasten bij elkaar ophangen." En dan nog kan het best even duren voordat de vogels van de gast- beeld 95, in 1993 104 en in 1994 89. Bijna tien jaar later, in 2003, telde ze nog maar 51 broedende zwaluwparen. „Afgelopen zo mer waren het er 68; dat zijn er weer zeventien meer. We gaan dus gelukkig weer de goede kant op." In Zeeland komen drie soorten zwaluwen voor: de huiszwaluw, de boerenzwaluw en de gierzwa luw. De huiszwaluw (witte stuit) bouwt zijn nest graag on der overstekken en dakgoten. De boerenzwaluw (roestbruine keel en diepgevorkte staart) nes telt het liefst in boerenschuren, veestallen of carports bij wonin gen. Gierzwaluwen (sikkelvor mige vleugels en rode bef) bou wen hun onderkomen het liefst direct onder de pannen van ker- Deel achtentwintig: Westkapelle De wind heerst met een kracht van acht Beaufort in de Westerscheldemonding. Stormachtig dus. Dreigende, zwaar beschuimde golven beu ken de kust. De woorden 'zwak ke schakels' krijgen opeens een andere lading. De onstuimig gol vende zee weet zich gedekt door een hoge, zonovergoten hemel met forse wolkenpartijen. Dit is Zeeland op zijn breedst. Nietig tegenover de elementen, zeezout op de lippen, drijven woorden van Ida Gerhardt bo ven: 'Wij horen in dit stroombe- vochten land van kavels, tussen dijk en stroom geslagen'. De mens eigent zich dit wingewest van wind en water toe en laat volop sporen in de slik achter. Steeds moet de natuur - de plan ten en dieren - inschikken. Bo venop de naakte Westkappelse zeedijk, op de Westkaap van Walcheren, dient ook dat besef zich aan. De vogels hebben er geen weet van. Zij volgen onverstoorbaar hun door de natuur ingegeven routes. Dat betekent voor de trekvogels in voor- en najaar een lange reis maken. De zee dijk van Westkapelle, waar de Schelde na een eveneens lange tocht de Noordzee ontmoet, is een uitstekende plek om de trek van zee- en landvogels te bekij ken. Vooral op dagen met aan landige winden kunnen grote aantallen zeevogels worden waargenomen. Bij het oude gietijzeren vuurto De zeedijk van Westkapelle is een uitstekende plek om de trek van zee- en landvogels te bekijken. foto Dirk-Jan Gjeltema ruim 16.000 kleine rietganzen. „Als er zoveel wind staat dan zie je bij de landvogels dat ze even blijven zitten, beschutting zoeken en wachten op beter weer", zegt Peeters. „Ik ben er van overtuigd dat ze het weer kunnen voorspellen. Bijvoor beeld ganzen gaan echt voor de vorst uit en als ze naar het noor den gaan kun je ervan uitgaan dat het hier niet meer vriest." Hij klapt de telescoop weer in. „Er vliegt heel weinig, moet ik eerlijk zeggen", klinkt het bijna verontschuldigend. Waar blijft de rosse grutto? Nou ja, nog kansen genoeg om trek kende vogels te volgen. Peeters legt uit dat de voorjaarstrek al in februari begint (grutto, lepe laar) en tot in mei voortduurt (gierzwaluw, wielewaal). „De najaarstrek is opvallender. Die is korter en massaler in septem ber en oktober." Vogelbescher ming is bezig met de campagne Ontdek de Vogeltrek. Om te la ten zien hoe belangrijk Neder land is voor de trekvogels. De Westerschelde is een onmis bare schakel voor de vogels, zegt Peeters. Eigenlijk het hele jaar door: voor de voorjaarstrek, als broedgebied (sterns), voor de najaarstrek en als overwinte- ringsgebied (wulp, gans). „Na de Wadden het tweede belang rijkste vogelgebied van Neder land", laat hij voor de goede or de weten. „Mede door het getij is er veel voedsel. Als er geen eten was, zouden ze hier niet zit ten." Een rol speelt ook dat er in Bel gië en Frankrijk weinig natte kustgebieden zijn waar de vo gels kunnen neerstrijken. De Westerschelde is wat dat betreft een belangrijke pleistersplaats om voor of na een barre reis bij te tanken. Neem de rosse grutto. Die vliegt vanuit Mauretanië in één ruk door naar de Wester schelde. Aan het eind van zijn Latijn moet hij op krachten ko men om de volgende etappe naar het broedgebied in de noor delijke toendra's te kunnen af leggen. En in het najaar begint het nietige schepsel aan de te rugtocht. Vogelbescherming organiseert samen met andere natuurorgani saties de campagne De Schelde Natuurlijk. Ingezet vanwege het voortdurende natuurverlies in het Scheldebekken, vooral van het voor vogels zo belangrijke intergetij degebied. Trekkend langs de boorden van de Schelde blijkt er over een lan ge reeks van jaren heel wat 'ach terstallig onderhoud' te zijn ont staan. Rinus Antonisse Dit is de laatste aflevering van de serie Langs de boorden van de Schelde. rentje op de dijk vinden voge laars elkaar. Westkapelle is vooral voor de najaarstrek een gunstige plek, wanneer de vo gels vanuit het noorden meebui gen met de kust en de uitsteken de Westkaap ronden. In het voorjaar, als de vogels vanuit het zuiden aanvliegen, is Bres- kens een uitgelezen waarne mingspost, daarna waaieren ze boven de Scheldemonding uit en een deel vliegt boven Walche ren. De zeevogels volgen ge woon de kustroute. Hans Peeters van Vogelbescher ming Nederland heeft telescoop en kijker meegenomen. In de be schutting en vette hapgeur van paviljoen Westkaap wachten op de vogels. Die laten het afweten. Een enkele zeilende meeuw, een paar wilde eenden, een aalschol ver - dat is alles. „Ik zie wel een visdief, maar die vliegt de ver keerde kant op", meldt Peeters. „Die is echt aan het vissen. Dat gaat gewoon door, ook bij storm. Zijn lijf is aangepast aan stormomstandigheden, hele maal gestroomlijnd." Waarnemingen tonen aan dat Westkapelle op andere momen ten toch heus een drukke vogel- passagë is. Bijna 250 soorten zijn in de loop der jaren gesigna leerd. Soms maar één exem plaar, zoals de grote burgemees ter, de lachstern, de grauwe franjepoot, soms in grote aantal len. De lijst van dagrecords ver meldt bijna 187.000 koperwie ken in oktober 2003 en bijna 200.000 spreeuwen een jaar eer der. En in januari vorig jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22