PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT )M mag ook straffen opleggen PZC nlichtingendiensten volgen voetbalvandalen r* 130 A ItEJ I3 Bestuurders houden hoge lonen in stand bij top energiesector Eerste rook boven Sint Pietersplein is zwart jvare geweldsdelicten en zedenmisdrijven blijven ter beoordeling van rechter Vrees voor grote stroomstoringen Armstrong stopt na four 2005 Minister stelt artsen niet gerust Toch geen lening voor AZZ Dick Advocaat neemt ontslag yeel wolken vmveel bewolking, maar meest droog. ook wat zon. Matige zuidwes- Misschien jcn'.vir.d- Maxima rond 13 graden. no. 91 ^19 april 2005 snummer 1,25 Bijen en imkers krijgen a. de kriebels internet: www.pzc.nl In de nabije toekomst dreigen zich steeds meer grote stroomstoringen voor te doen, doordat er veel te weinig wordt geïnvesteerd in verouderde energiecentrales. Vol gens accountants is er wereldwijd 12,7 biljoen dollar nodig om te kunnen voldoen aan de groeiende vraag naar elektriciteit. Advertentie O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 O» lij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 19.95). per kwartaal met automatische incasso 58.001 per iaat met automatische incasso 222.50). Handtekening: PZC bv gaat .'orgvuldig om met persoonsgegevens. Kijk op wmv.pic.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur dete bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.1460 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland van onze redactie economie DEN HAAG - Gemeenten en provincies ondernemen niets om de topsalarissein van bestuur ders van energiebedrijven terug te draaien. Ze houden het, als grootaandeelhouders van de energiebedrijven, bij het stellen van kritische vragen tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvrega- dering. Dat liet minister De Geus (Socia le Zaken en Werkgelegenheid) gisteravond weten na overleg met vertegenwoordigers van pro vincies en gemeenten, die grootaandeelhouders zijn van de energiebedrijven grootaan deelhouder geworden. Hoewel De Geus zich eerder in harde bewoordingen uitliet over de topsalarissen van de bestuurs voorzitters van Essent en Nuon, die zich in 2004 meer dan acht ton per persoon lieten uitbeta len, gaan de aandeelhouders de salarissen niet terugdraaien. „De aandeelhouders kunnen niet terugkomen op afspraken die ze eerder met deze bedrijven hebben gemaakt", aldus De Geus. In plaats daarvan beloofde de minister dat de gemeenten en provincies aan Nuon, Essent en Eneco tijdens de aandeelhou dersvergaderingen kritische vra gen stellen over de hoge belonin gen. Ook willen zij dat de toe komstige bonussen pas worden uitgekeerd als ze aan harde cri teria hebben voldaan. Minister De Geus gaf aan dat de wet voldoende mogelijkheden biedt om invloed op de belonin gen uit te oefenen. „We moeten alleen nog wel de precieze crite ria vaststellen waarop we deze bestuurders moeten afrekenen", zei hij. GPD Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 jopgeredactie binnenland HAAG - Regionale inlich- fendiensten (RID's) gaan Mbalyandalen intensief vol- fn in kaart brengen. Daar- moeten de regisseurs van geweld niet meer kunnen happen en politie en justitie geven in de risico's van ■wedstrijd. aanstichters van het geweld, s zondag bij de wedstrijd ï«noord-Ajax, verdwijnen nu 'n de anonimiteit, zodra de S^geldheden zijn begonnen. van de RID's, poli- eenheden die nauw samen- met de inlichtingen- AfVD, is onlangs beslo- Qoor de Raad van Hoofdcom- «anssen van politie. r ^leiding van de rellen -zondag willen de Nederland- Poorwegen geen rellende supporters meer vervoeren. Ajax-supporters zullen moge lijk als eerste een 'spoorverbod' krijgen. Zij sloopten het afgelo pen weekeinde rond de wed strijd met Feyenoord enkele treinstellen. Voetbalsupporters zijn nog nooit geweigerd door het spoor bedrijf, maar de rellen van de af gelopen weekeinde waren de druppel die de emmer deed over lopen. Volgens een woordvoer der is er voor mogelijk een mil joen euro aan schade veroor zaakt. De NS bespreken nu met de politie of Ajax-supporters 'een rode kaart' kunnen krijgen voor het treinvervoer. Ook ande re supportersgeroepen die zich in de toekomst misdragen kun nen geweerd worden. Vandaag valt daarover een beslissing. De NS bekijken ook of ze de schade kunnen verhalen op de clubs. Als het aan CDA en PVDA ligt Het interieur van een door Ajax-supporters onder handen genomen trein. foto Phil Nijhuis/GPD zullen de spoorwegen helemaal geen supporters meer naar risi cowedstrij den vervoeren. De twee partijen willen zo snel mo gelijk een verbod op uitpubliek. Het zou betekenen dat circa hon derd wedstrijden zonder uitsup- porters worden gespeeld. Een meerderheid van de Nederland se bevolking, 54 procent, is het daar mee eens, blijkt uit een pei ling van TMS Nipo. Zo'n 10 pro cent is zelfs voor een totaal ver bod op uitpubliek bij voetbal wedstrijden. Dat kan al gevol gen hebben voor de bekerfinale op 29 mei, die mogelijk zal gaan tussen Feyenoord en Ajax. Overdreven Feyenoord en Ajax overwegen eveneens hun supporters niet meer te laten meereizen. De voetbalbond KNVB noemt een verbod op uitpubliek overdre ven. Het zou ten koste gaan van de goedwillende supporters. „Datgene wat zich zondag heeft afgespeeld is ernstig, maar is wel een incident", zo liet de bond weten in een persbericht. Minister Remkes van Binnen landse Zaken wil dat er harde maatregelen worden getroffen. Hij verweet de voetbalclubs en de KNVB gisteren onnodig lang te dralen met simpele oplossin gen. Zo wordt al weken gedis cussieerd over het verzamelen van foto's van hooligans om ze te kunnen weren uit stadions. Volgens Remkes moet die maat regel zo snel mogelijk worden in gevoerd. „Daar moeten we niet langer over discussiëren. Dat station lijkt mij gepasseerd. Ik hoop dat ook de clubs en de KN VB daar zo over denken." Bij de wedstrijd Feye noord-Ajax werden 43 personen aangehouden. Twee van hen za ten gisteren nog vast. Bij de rel len raakten zeven politieagen ten gewond. GPD pagina 18 Duitsland knijpt billen bij elkaar voor WK 2006 Ik geval de regeringsfracties |A en WD en oppositiepartij A steunen het wetsvoorstel iDonner om officieren van öue de bevoegdheid te geven btraffen of geldboetes uit te B.Het belangrijkste doel er- is de werkdruk van rechters terminderen. Een schatting I002 wees uit dat in dat jaar a 65.000 zaken zonder tus- iomst van de strafrechter af- aanhadden kunnen worden, nieuwe wet biedt het OM de lelijkheid zaken af te hande voor delicten waarop maxi- alzes jaar celstraf staat, zo- vernielingen, winkeldiefstal ijden onder invloed, overtreder kan een taakstraf gen van maximaal 180 uur een geldboete. Ook kan het iemands rijbewijs innemen [maximaal een half jaar. het niet met de straf eens is, Hij was onder de indruk van het Goese centrum De Pijlers, maar minister Hoo- gervorst (Volksgezondheid) kon huisartsen gisteren tij dens een werkbezoek niet geruststellen over hun ver goeding. Artsen zelf vrezen meer te moeten werken voor *1 hetzelfde geld. De provincie trekt een eerder toegezegde lening van 2,4 miljoen euro aan jeugdzorgverleningsinstantie AZZ in. De lening was bedoeld voor een reorganisatie bij AZZ. Uit juridisch onderzoek is echter gebleken dat de stichting 'mogelijk een onjuiste voorstelling nf van zaken heeft gegeven'. AUGUSTA - Lance Arm strong beëindigt na de Ron- levan Frankrijk zijn loop- haan. Dat heeft de Ameri- aanse wielrenner gisteren i Augusta aangekondigd, bistrong won de Tour zes keer, een record. Bi) zijn nieuwe ploeg liscovery Channel was Armstrong contractueel «plicht nog één keer de lourte rijden. Dat gebeurt komende zomer. Arm- frong is de enige renner ie de Ronde van Frankrijk k keer won, dat deed hij pen 1999 en 2004. Met njn zes opeenvolgende ze- het hij de legendes Merckx, Hinault, Anquetil filndurain achter zich. Zij wonnen de Tour allen vijf keer. De 33-jarige Arm ing, wereldkampioen in 993, kwam terug op topni- tau nadat in 1996 bij hem teelbalkanker was gecon- kteerd. ANP pagina 18 •Armstrong eerder thuis dan verwacht foto EPA of het eveneens binnen de Vaticaanse mu ren gelegen en van de buitenwereld afge sloten 'hotel' gelobbied en gediscussi eerd. Onafhankelijkheid Een van de belangrijkste conflictpunten is niet dat tussen liberalen en ortho doxen over ethische kwesties als voorbe hoedmiddelen, seksualiteit en huwelijk, maar de verhouding tussen Rome en de nationale kerken. Na het overlijden van de centralistische Poolse paus hebben verschillende kardinalen zich uitgespro ken over een meer onafhankelijke opstel ling ten opzichte van de Romeinse Curie. Voorafgaand aan hun 'eenzame opslui ting' waren de kardinalen aanwezig bij een speciaal aan de pauskeuze gewijde mis op het Sint Pietersplein. Deze werd geleid door de 78-jarige Duitse Curiekar dinaal Joseph Ratzinger, vooral in de me dia als een kanshebber beschreven. Vanmorgen om tien uur komen de kardi nalen opnieuw bijeen voor naar ver wacht twee stemmingen. Gisteren leek de afscherming van de bui tenwereld - met speciaal gebouwde voor zieningen tegen afluisteren - een succes. Er kwamen geen 'geheimen' naar buiten. GPD «Chris Bakker SHAAG- Een meerder- in de Tweede Kamer dl dat ook het Openbaar [isterie (OM) voortaan in galde gevallen straffen g opleggen. Nu is dat voorbehouden aan rech- De Kamer benadrukte leren in een overleg met lister Donner (Justitie) dat ernstige gewelds- ledenmisdrijven nooit in merking mogen komen it een zogeheten afdoe- gdoorhet OM. kan zich ertegen verzetten. De officier kan de zaak dan aan de rechtbank voorleggen. Donner wil dat ook bestuurlijke overheidsorganen als de Belas tingdienst en de waterschappen dergelijke strafbeschikkingen mogen opleggen. Maar de PvdA. de ChristenUnie en GroenLinks vinden dat nog een stap te ver. Volgens hen moet de wet zich voorlopig beperken tot een be voegdheid voor het OM. Donner zei uit de voeten te kun nen met de breedgesteunde mo tie van de LPF waarin staat dat ernstige gewelds- en zedenmis drijven niet door het OM mogen worden afgedaan. Hij benadrukte dat dat ook het uitgangspunt is. Donner zei ver der dat de nieuwe regeling staps gewijs wordt ingevoerd, te be ginnen bij de eenvoudige over tredingen. ANP De 115 kardinalen uit 52 landen verzamelen zich in de Sixtijnse kapel v.oor de pausverkiezing. door Hans Geleijnse VATICAANSTAD - Even was er span ning op het Sint Pietersplein toen er een pluim witte rook zichtbaar werd. Maar na enkele seconden werd de rook roet zwart. De eerste stemming van de 115 kardinalen die een opvolger voor Johan nes Paulus II moeten kiezen had geen tweederde meerderheid voor een kandi daat opgeleverd. De kardinalen gingen om half vijf de Six tijnse kapel binnen. Tijdens een door de Italiaanse tv direct uitgezonden plechtig heid zwoeren ze allen op de bijbel de eed van geheimhouding en trouw aan de kerk. Het gezelschap had plaatsgenomen achter tegenover elkaar opgestelde lange tafels. Ieder had een naambordje, wat zeer van pas moet komen omdat lang niet iedereen elkaar kent. Op het Sint Pietersplein, waar zich dui zenden mensen hadden verzameld, steeg de spanning. Het was op dat moment vol strekt onduidelijk of er die dag al zou worden gestemd en er dus rook zichtbaar zou worden uit de kleine schoorsteen bo ven de kapel. De kardinalen dienden na melijk eerst in volstrekte beslotenheid af te spreken of ze direct aan een stemming Na enkele spannende seconden bleek dat zouden beginnen of dat tot vanmorgen uitstellen. De eerste vergadering was een plenaire. rook zwart was. foto Claudio Onorati/EPA Hierna wordt in afwachting van de maxi maal vier dagelijkse stemrondes vooral in de wandelgangen van Sixtijnse kapel Het dienstverband van Dick Advocaat bij Borussia Mönchengladbach is geen succes geworden. De voor malige bondscoach diende gisteren zijn ontslag in bij de Duitse club. De 57-jari- ge Hagenaar ging daar in november 2004 aan de slag, nadat hij was opgestapt bij Q de KNVB. I O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1