'rovincie trekt lening AZZ in Zoektocht naar duiker vergeefs 'eeland geeft ïeeste seld uit Schaart stapt op als dat voor toekomst AZZ nodig is CDA Hulst boos om Euregio-tv-project Geen geruststellende woorden van minister Fietsoversteek Clara's Pad wordt veiliger Man slaat door winkelruit Gebruiker noemt brug over Sloeweg aanfluiting Trompettisten mijden kerktoren Borssele sluiten zonder vergoeding jnenjager bezoek )ndeugdelijke informatie van jeugdzorgverlener zit gedeputeerde hoog dinsdag 19 april 2005 swb IDELBIBG - Directeur (en M„s Baad van Bestuur) I van AZZ is bereid J functie op te geven als ikelingen voor de toe- de Zeeuwse jeugd- deningsinstelling dat no- Mt directeur P. van den „caninstelling voor gehan- jtenzorg Arduin. Van den ,t stelt die boodschap te er overgebracht aan gede- dde G. van Heukelom en de voorzitter van de provinciale commissie voor sociale zaken, M. Ie Roy, in een overleg op 25 februari jongstleden. Volgens Van den Beemt heeft hij namens Schaart te kennen gegegeven dat de AZZ-direc- teur 'ontwikkelingen voor de toekomst van AZZ geen stro breed in de weg wil leggen' en dat hij, als dat gewenst was, op zou stappen. Schaart, die zich gistermorgen ziek meldde bij het AZZ, wilde gisteren geen commentaar geven. Van Heukelom bevestigt dat er in de bijeenkomst door Van den Beemt gesproken is over de mo gelijke vervanging van Schaart. Van den Beemt zou, tot de fusie beklonken zou zijn, optreden als interim-directeur, aldus de gede puteerde. Dat plan zou nu van de baan zijn doordat de provin cie gaat kijken of AZZ de pro vinciale jeugdzorgverlener blijft en of er buiten Arduin geschikte fusiepartners zijn voor AZZ Volgens Le Rov zou er enkel ge sproken zijn over de toekomsti ge positie van 'mensen die niet aan de verwachtingen van de provincie hebben voldaan', liet zij gisteren weten. Het overleg tussen Van den Beemt, de gedeputeerde en de commissievoorzitter was belegd nadat bekend werd dat Arduin en 'AZZ willen fuseren. AZZ heeft zelf onvoldoende kwaliteit om goede jeugdzorg te bieden, Arduin zou AZZ wel een stevige basis kunnen geven, stellen de zorgverleners. Van den Beemt wilde in persoon bij de commis sie sociale zaken de fusieplan nen toelichten. Hij wilde ook we ten of de provincie achter de plannen stond voordat hij onder zoeksopdrachten verstrekte naar de situatie bij de beoogd fu siepartner. Volgens Van den Beemt was er sprake van een 'deal', die is geschonden toen de Statenleden in de extra commis sievergadering van 21 maart te gen een fusie tussen Arduin en AZZ bleken, terwijl Van den Beemt nog met vakantie was. Volgens Le Roy en Van Heukel om heeft Van den Beemt geen ge bruik gemaakt van het inspreek- recht bij de commisievergade- ring ondanks afstemming van Van een deal voor steun aan de fusie kan volgens beiden geen sprake zijn, aange zien de Staten zich nog moesten uitspreken. De positie van Schaart bij AZZ is omstreden. Onder medewer kers van AZZ klinkt de roep om zijn aftreden, omdat er na twee jaar reorganiseren nog veel on duidelijkheid heerst. Schaart zou een sfeer van wantrouwen en represailles gecreëerd heb ben. De betrekkingen tussen de directeur en de provincie zijn stroef te noemen. Van Heukel om voelt zich door het optreden van Schaart naar hem en zijn ambtenaren 'geschoffeerd', le den van de commissie sociale en bestuurlijke zaken verweten Schaart arrogantie. Schaart op zijn beurt verwijt Provinciale Staten en de gedeputeerde dat zij niet begrijpen dat zij geen di recte zeggenschap hebben over AZZ en de wijze waarop die de zorg uitvoert. De provincie is als verantwoordelijke overheid voor de Zeeuwse jeugdzorg op drachtgever van AZZ. door Sheila van Doorsselaer HULST - De CDA-fractie in de gemeente Hulst is er verbolgen over dat Hulst niet kan meepro fiteren van het Euregio-tv-pro- HEINKENSZAND - Nog voor de zomer maakt de provincie een veiligere fietsoversteek- plaats in Heinkenszand, in het verlengde verlengde van Clara's Pad over de drukke Drieweg. De rijbaan van de Drieweg wordt zo aangepast dat het ver keer ietwat moet slalommen, waardoor het vóór de fietsover steek snelheid moet minderen. Op dit stuk van de Drieweg mag straks ook niet harder dan zes tig kilometer per uur worden ge reden. De dorpsraad Heinkens zand wilde liever een rotonde in de Drieweg bij Clara's Pad. Vol gens gedeputeerde A. Poppel- aars (CDA, verkeer) is daar niet voor gekozen vanwege de hoge re kosten en omdat het waar schijnlijk toch om een tijdelijke oplossing gaat. Als Heinkens zand een afslag op de A58 krijgt, moet alles weer op de schop. BROUWERSHAVEN - Een win kelier uit Brouwershaven is zon dagavond gewondgeraakt toen een man op zijn winkeldeur klopte en onbedoeld de ruit in sloeg. Een 45-jarige man uit de ge meente Schouwen-Duiveland kwam rond acht uur bij de win kel langs om te praten over een conflict tussen de winkelier en enkele jongens, waaronder zijn zoon, dat eerder die middag plaatsvond. De man tikte daar bij te hard tegen de ruit van de winkeldeur. De 37-jarige winke lier die achter de deur stond, kreeg glas in zijn gezicht en werd per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De 45-jarige man raakte gewond aan zijn hand en moest naar de huisartsenpost. ject in de provincie. Het CDA noemt het een misser. Omroep Zeeland, AVS Oost-Vlaanderen en Focus in West-Vlaanderen leveren onder ling beeldmateriaal uit, wat voornamelijk interessant is voor inwoners van de gemeenten Ter- neuzen en Sluis omdat zij gren zen aan de gebieden waarin de twee Vlaamse omroepen wer ken. Ook de Hulster burgemeester J.F. Mulder vindt dat het pro ject geen algemeen Zeeuws- Vlaamse dekking heeft omdat Kanaal3, de regionale zender voor Vlaamse gemeenten in de nabijheid van Hulst, niet is be trokken bij het project. Mulder wil daar met de provincie over praten. De CDA-fractie pleit opnieuw, evenals vorig jaar, voor het op nemen van Kanaal3 in het zen derpakket en voor deelname van die zender aan Euregio-tv. Ook Kanaal3 is nu niet tevreden met de gang van zaken. HEINKENSZAND - De begin dit jaar geopende fietsbrug over de Sloeweg tussen Heinkens zand en Nieuwdorp is 'een aan fluiting', volgens een bezoeker van de jaarvergadering van de dorpsraad Heinkenszand gister avond. „De brug is veel te steil", zei hij. „Je komt er nauwelijks op." De inspreker wilde van provinciaal bestuurder A. Poppelaars (CDA, verkeer) weten of hij er net zo over denkt. „Het is geen optima le oplossing", reageerde die, „maar een aanfluiting, dat durf ik u niet na te zeggen. Provincia le Staten (feitelijk Poppelaars' baas, red.) hebben het initiatief ervoor genomen." De fietsbrug verdwijnt overi gens weer, als de Sloeweg wordt verbreed om het verkeer van en naar de Westerscheldetunnel aan te kunnen. Op de plek van de fietsbrug komt dan waarschijnlijk een voorziening voor fiets- en land- bouwverkeer. THOLEN - De vier trompettisten die jarenlang op Konin ginnedag om acht uur 's ochtends de kerktoren van Tho- len beklommen, blazen dit jaar de reveille vanaf een band je op de radio. Om hetzelfde luide effect als voorheen te kunnen bereiken, heeft de Stichting Stad iedere Thole- naar opgeroepen de radio keihard aan en de ramen wagen wijd open te zetten. De gemeente eist dat de trompettisten dit jaar op de bega ne grond blijven omdat ze bang is dat de muzikanten van de smalle pad van de toren onder de balustrade zouden doorschieten naar beneden. „Het twintig centimeter glad de paadje is begroeid met mos", licht een woordvoerster van de gemeente de angst voor het uitglijden toe. De orga niserende stichting heeft nog enkele alternatieven overwo gen. Het stadhuis was te laag: de bebouwing eromheen zou de klanken tegenhouden. Spelen vanaf een klein bakje aan een kraan durfden de blazers niet aan. Ook de mannen ze keren aan de toren bleek geen optie. De blazers hebben daarom de reveille op band laten opnemen. Omroep Tho- len zendt het stuk op 30 april uit. Vanaf de markt zal het uit de geluidsboxen schallen. De bedoeling is dat iedere Tholenaar alsnog om 8.00 uur wordt gewekt, aldus een woordvoerder van de stichting gisteren. ANP GOES - Staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer moet zich niet langer achter de smoes verschuilen dat het vrij wel onmogelijk is de kerncentrale Borssele te sluiten zon der een fikse schadevergoeding, vindt fractievoorzitter A. van Oosten van GroenLinks Goes. Hij dient donderdag een motie in om de Goese gemeente- raad ertoe te verleiden af te willen zien van zo'n vergoe ding. Dat is van belang, omdat Goes aandeelhouder is van nuts bedrijf Delta, één van de twee eigenaren van kerncentra le-exploitant EPZ. Als meer aandeelhouders zich tegen een vergoeding uitspreken, zou Borssele in 2013 dicht kunnen. Veel kans lijkt de motie in Goes niet te maken. CDA, WD en SGP/ChristenUnie zullen hoogstwaarschijnlijk tegen stemmen. „Dat is nog geen reden om af te zien van die mo tie", laat Van Oosten weten. „Als mensen tegenstemmen omdat de kerncentrale veel winst oplevert, kan dat maar duidelijk zijn." GroenLinks wil Borssele met name vanwe ge het kernafvalprobleem dicht hebben. IELBURG - De Mijnenja- Rr. Ms. Middelburg brengt 1,23 en 24 april een bezoek Middelburg. jfflanrtia Sondervan IDELBURG - De provincie [land heeft de lening van 2.4 oen euro aan jeugdzorgverle- AZZ ingetrokken. De lening rde reorganisatie van AZZ strekt op basis van slechte {malie, stelt gedeputeerde Heukelom. college van Gedeputeerde en verbrak de financiële eenkomst afgelopen vrijdag- idnadat uit juridisch onder- bekend werd dat AZZ 'mo- jlt een onjuiste voorstelling zaken heeft gegeven'. Van leiding wil gedeputeerde Heukelom echter niet spre- De provincie trekt het kre- id op het moment dat AZZ gevraagd had om uitbeta- ran een eerste deel daar- ad één miljoen euro. De :delijkse subsidieuitkering AZZ voor de uitvoering van sigzorg blijft gehandhaafd, nrg aan de jeugd door AZZ met in gevaar komen, stelt ovincie. duin lovincie iaat onderzoeken ZZ nog steeds de enige jzorgaanbieder van Zee- moet zijn en of AZZ zelf- ig kan blijven. Bovendien (provincie uitzoeken wat zorgaanbieder met AZZ samengaan, mocht een fu- digzijn. artner die AZZ voor ogen .Arduin, wordt daarbij be trokken, stelde Van Heukelom gisteren. Hij wil eind juni de re sultaten van dat onderzoek heb ben. G. Schaart, in zijn eentje de Raad van Bestuur van AZZ, was gisteren niet beschikbaar voor commentaar. Hij meldde zich 's ochtends ziek. De Raad van Toe zicht van AZZ beraadde zich gis teravond over de ontstane situa tie. Volgens interimvoorzitter H Goovers is niet duidelijk of het wegvallen van de lening en kel de reorganisatie bedreigt of ook de continuïteit van de zorg. Twee weken geleden liet AZZ bij een bezwaarcommissie van de provincie weten dat de maan delijkse subsidieuitkeringen voor dit jaar te laag waren. AZZ zou daardoor per 1 juli geen geld meer hebben voor zorgver lening. Volgens de provincie is daar geen sprake van. Goovers beves tigde gisteren dat de cijfers van de Raad van Bestuur van AZZ en die van de provincie sterk ver schillen. „Ik heb op het moment geen inzicht in inkomsten en uit gaven en of er noodstappen ge nomen moeten worden", stelde hij Van Heukelom verklaarde giste ren dat hij zich geschoffeerd voelt door de handelswijze van AZZ. De provincie stelde het ju ridisch onderzoek naar de gel digheid van de lening in nadat bekend werd dat Schaart op de dag dat Provinciale Staten AZZ de lening met grote tegenzin gunden, een bestuursnotitie ge reed had waarin hij zijn eigen in stelling beschrijft als financieel en kwalitatief failliet. Die notitie, gedateerd 10 decem ber 2004, bereikte gedeputeerde Van Heukelom pas op 27 janua ri 2005 als vertrouwelijk stuk. Twee weken later publiceerde de PZC de bestuursnotitie, waar in Schaart aangeeft dat fusie met 'een sterke partner', Ar duin, de enige realistische optie is om AZZ uit te rusten voor ver antwoorde jeugdzorg. Een dag daarna werden de Statenleden ingelicht. verwachting legt het schip Jgmiddag aan op de Loska- p zaterdag tussen 13.00 en uur kunnen belangstellen- let schip van binnen bekij- Zondagmiddag vertrekt np weer. De Middelburg lis 1986 in de vaart. De mij- ïger wordt ingezet om de wieren en havens mijnen- le houden. ingen gewond 5-Een vijftienjarige passa- aneen snorfietser is gister- ag gewond geraakt bij een lijding in Goes. 6-jarige snorfietser verleen- P de kruising Wijngaard- t/Zusterstraat geen voor- laan een automobiliste die iiechts kwam. De jongen die 'P zat, liep bij de aanrij- vermoedelijk een lichte her- op. Minister Hoogervorst (midden) in gesprek met orthodontist M.H. Kuyl (op de rug gezien) en een patiënt; van de opzet van het Goese gezondheidscentrum De Pijlers. huisarts R. Posthumus kijkt toe. Hoogervorst was onder de indruk foto Dirk-Jan Gjeltema budding o door Ernst Jan Rozendaal GOES - Minister Hoogervorst (Welzijn, Volksgezondheid en Sport) heeft de huisartsen van het Goese centrum De Pijlers gisteren niet gerust kunnen stel len over hun vergoeding. Tijdens een werkbezoek aan het zorgcentrum lieten de artsen blijken bezorgd te zijn over het iflené Schrier DELBURG - Zeeland geeft alle provincies per hoofd bevolking het meest uit üken als verkeer en ver grijn, milieubeheer, eco- en agrarische zaken. Dat 1 uit een overzicht van het k cijfers komt naar voren de provincie Zeeland in !^n bedrag van 272 euro inwoner uitgeeft. Daarmee zo aan kop. Het minst zuid-Holland uit met 112 hoofd van de bevol- at Zeeland zo hoog 'beeft te maken met het ge- 1 aantal inwoners, waar de kosten die worden ge- per hoofd van de bevol- snel oplopen. andere plattelandsprovin- Weinig inwoners geven het meest uit. Dat zijn eeland achtereenvolgens JJ«i Groningen, Flevo- 1 Overijssel, en Gel- Het CBS heeft ook gekeken wel ke provincie in 2005 het meest uitgeeft aan wegen, gemeten in het aantal eui'o's per kilometer weg. Dan staat Noord-Brabant aan kop met 172 euro per kilo meter, gevolgd door Zuid-Hol land. In deze provincies zijn gro te wegenprojecten aan de gang, zoals de ombouw van de N50 tot snelweg (A59) in Noord-Bra bant. Bij dit project is de provin cie betrokken partij. Zeeland staat in deze vergelij king in de middenmoot met 50 euro per kilometer. Het minst geeft Limburg uit: ongeveer 20 euro. Tegenover die uitgaven staan inkomsten van de provin cies. In deze sfeer is dat vooral de zogenaamde opcenten op de motorrijtuigenbelasting. In 2005 innen alle provincies sa men ruim 1 miljard euro aan op centen. Dat is bijna 9 procent meer dan vorig jaar. Overigens geldt dat niet voor de provincie Zeeland. Hier bleef deze provin ciale belasting dit jaar, ten op zichte van 2004, op hetzelfde ni veau. akkoord dat de minister onlangs heeft bereikt met de zorgverze keraars en de Landelijke Huis artsen Vei'eniging (LHV). „Ik hoef de artsen hier niet gerust te stellen", zei Hoogervorst na af loop. „Het is een taak van de huisartsenorganisatie zelf het bereikte resultaat aan de achter ban uit te leggen." Volgens het conceptakkoord krijgen de huis artsen vanaf 1 januari een vast abonnementstarief van 45 euro per patiënt. Per consult mogen ze daarnaast 7 euro vragen. Ook zijn wat toeslagen mogelijk, bij voorbeeld voor praktijkonder steuning. De huisartsen vrezen dat te wei nig geld overblijft voor innova tie. Het bedrag van 20 miljoen extra dat Hoogervorst heeft uit getrokken, noemde huisarts R. Posthumus van De Pijlers peanuts. Hij vond dat in de plan nen van Hoogervorst te veel wordt uitgegaan van kosten en te weinig van kwaliteit. Daarbij wees hij op de extra administra- tieve rompslomp die het bekosti gingssysteem met zich mee brengt en twijfelde hij of de zoi-gverzekeraars in staat zullen zijn de in totaal 138 miljoen eu- ro aan vai'iabele kosten tijdig en op de juiste manier onder de huisartsen te verdelen. In bijzijn van Tweede-Kamerlid S. Buijs, mede-oprichter van De Pijlers en initiatiefnemer van het werkbezoek, discussieerden de huisartsen hierover met Hoo gervorst. Die erkende na afloop dat nog veel onduidelijkheid be staat over het akkoord dat ruim een week geleden bekend is ge maakt. „De regeling is een duidelijke verbetering", betoogde de minis ter. „De huisartsen krijgen straks per klant een vergoeding. Hoe meer ze presteren hoe beter ze verdienen. Ik denk dat de huisartsen zich helemaal geen zorgen over de toekomst hoeven te maken. Het werk neemt al leen maar toe, onder meer door de vergrijzing." Posthumus gaf aan te vrezen dat de inkomsten van de huisaxd- sen neutraal blijven terwijl het werk toeneemt. Volgens hem zul len flink wat Zeeuwse ai'tsen donderdag tijdelijk (van 10.15 tot 12.15 uur) het werk neerleg gen om via internet het Kamer debat over het nieuwe bekosti gingssysteem te volgen. „Dat zou je als een prikactie kunnen zien." Verder gaf hij Hoogervorst een uitnodiging mee voor een debatavond die morgen (19.30 uur) in De Stenge in Heinkenszand wordt gehou den over huisartsenzorg. Overigens toonde de minister zich tijdens het werkbezoek, dat in een uiterst vriendelijke sfeer verliep, enthousiast over de ma nier waarop in De Pijlers ver schillende vormen van medische zoi'g en tandheelkunde zijn on dergebracht. „Ik heb dit nooit eerder zo ge zien. Wat dit anders maakt dan andere samenwerkingsverban den is dat alle artsen en thera peuten hier eigen baas zijn, waardoor een lichte organisatie is ontstaan met weinig over head. Dit is een fantastisch ini tiatief, klantvriendelijk voor de patiënten en praktisch voor de professionals die er werken. Ik zal dit zeker landelijk als voor beeld aanprijzen." door Luc Qggel GORISHOEK - De zoekactie naar de negentienjarige Bel gische duiker die sinds zaterdag wordt vermist bij Gorishoek op Tholen, heeft ook gisteren niets opgeleverd. Er wordt nu niet meer actief verder gezocht. De kans dat de man nog leeft is vol gens de politie vrijwel nihil. De waterpolitie heeft gisteren van acht uur 's ochtends tot vijf uur 's middags met een speciale boot van het Korps Landelijke Politiediensten uit Driebergen de bodem van de Oostei'schelde afgespeurd. Het schip heeft so- narapparatuur aan boord, waar mee obstakels tot veeidig meter diepte kunnen worden waarge nomen. Ondanks de apparatuur zou het volgens politiewooi'd- voerster E. Boot 'een gelukstref fer' zijn als de duiker zou wor den gevonden, De vermiste Belg was zaterdag met zijn 47-jarige instructeur be zig aan een oefenduik. Op een diepte van ruim dertig meter kreeg hij pi'oblemen, waarna hij zich losmaakte van zijn instruc teur. Die zag zijn leerling vervol gens niet meer. waarop hij naar boven ging om alarm te slaan De instructeur moest zelf met symptomen van caissonziekte naar het ziekenhuis, maar zit in middels volgens Boot 'zwaar aangeslagen' thuis. In totaal is ruim 48 uur naar de Belg gezocht, Wordt iemand bin nen die tijd niet gevonden, dan wordt volgens Boot het actieve zoeken gestaakt. De kans dat ie mand nog leeft is dan vrijwel uit gesloten. Verraderlijk Hoewel de stek bij Gorishoek, even ten zuiden van Sint-Maar- tensdijk, geliefd is bij duikers, is het een verraderlijke. Er is een zeer sterke stroming en door de aanwezigheid van een vaar geul is het er veertig meter diep. De stek heeft de afgelopen jaren al diverse levens geëist. In juni 2001 kwamen twee Belgen om toen ze te snel naar de opper vlakte stegen. Een klein jaar ge leden overlëèd een Belgische vi*ouw die in moeilijkheden was geraakt. Vorige week donder dag redde de brandweer nog twee duikers uit het water; zij waren afgedreven door de ster ke stroming. Ondanks de ongelukken is het volgens een woordvoerster van de Vlaamse duikbond Nelos, die meer dan tienduizend leden heeft, 'ovei'dreven' om Goris hoek te mijden. „Ik heb daar zelf ook heel veel gedoken en nooit problemen gehad. Je moet weten hoe je daar moet duiken en de gevaren niet onderschat ten." Ook voor de provincie is het jongste ongeval geen reden om de populaire stek te sluiten. Tot een aantal jaar geleden gaf de provincie nog vei-gunningen af, maar tegenwoordig wordt uitge gaan van het 'gezonde verstand' van duikers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13